'Door vogels te kijken leer je beter waarnemen' Bewoner zomerwoning Kaageiland weet zich geen raad met huisvuil WOENSDAG 23 MEI 1990 '•-> lï'nM Vogelwerkgroep Koudekerk/Hazerswoude bestaat tien jaar KOUDEKERK AAN DEN RIJN - "Toen de vogelwerkgroep tien jaar geleden begon, kreeg je als je met boeren sprak het idee dat ze ons zagen als van die geitenharen- sokken mensen. Nu merk je dat we in eikaars armen worden ge dwongen. Boeren en vogels heb ben immers een gemeenschappe lijke vijand: de plannenmakers". Voorzitter Ko Katsman van de vogelwerkgroep die in Koude kerk en Hazerswoude actief is, kan tevreden zijn over de mede werking van de boeren. Er zijn er veel die bij het maaien rekening willen houden met de aanwezig heid van nestjes. Dat komt de werkgroep goed uit omdat er te weinig wejdevogelwachters zijn om al die hectaren af te lopen op zoek naar nesten die moeten wor den beschermd. Groei En dat terwijl de groep ook i respectabele groei heeft doorge maakt. Bij de start waren er nog 5 leden, inmiddels zijn het er 95. Van hen zijn er zo'n 30 regelmatig betrokken bij een van de vele ac tiviteiten van de vogelwerkgroep. Naast het weidevogelbeheer zijn dat het houden van excursies voor niet-leden, het onderhouden van de natuurtuin samen met het IVN Alphen, het organiseren van lezingen en het uitgeven van een krantje: de Braakbal. Katsman: "Het ligt voor de hand dat we ons het meest bezig houden met Weidevogels, omdat het hier nu eenmaal een groot weidegebied is. Maar ook de an dere vogels worden niet vergeten. Zo zijn we begonnen met het hou den van tellingen van de huiszwa luw, waarvan de aantallen lande lijk gezien erg achteruit lopen. We hangen ook nestkasten op voor steenuilen die vroeger in de Lage- waard, in de boomgaardjes, veel voorkwamen". "Toen we tien jaar geleden be gonnen, hadden we wat vage plannen om vogels te gaan tellen en wat nestkastjes op te hangen. Later zijn we bomen gaan knot ten. Geriefhoutbosjes bij boeren, Ko Katsman: "Boeren en vogels maar ook het eilandje aan het Spookverlaat. De bomen worden er veel te hoog, het verloederde helemaal. We hebben toen ook koolmeeskastjes opgehangen, maar daar zitten nu ringmussen in. Die zijn wat forser dan de kool mees. Ook hebben we kastjes op gehangen voor torenvalken". "Later zijn we vlotjes gaan ma ken om die in de polders neer te leggen in het water voor de zwar te stern. Deze vogel komt veel minder voor dan vroeger. Toen konden ze ook nog broeden op een plantje, de krabbeschere. Maar we zijn vlotjes met bagger erop in het water gaan leggen. En dat trekt de sternen ook. De laatste keer hadden we 37 nesten. Landelijk gezien loopt het aantal zwarte sternen terug, maar hier valt het nu wel mee". Protesten Katsman wijst er op dat is begon nen met nestkastjes en dat de groep nu op het punt is aangeko men dat wordt geageerd tegen plannen die slecht zijn voor vo gels, maar ook voor de hele na tuur. "Want als er iets fout gaat met het gebied zie je dat het eerst aan de vogels. Er zijn soorten die verdwijnen, andere komen meer voor, maar ook daarvoor opko men moet je leren". Zo heeft de werkgroep enkele jaren geleden een bezwaarschrift ingediend tegen de komst modelvliegclub naar een weide- vogelgebied. "Van dat protest hoorden we niets meer. We waren toen nog onervaren, nu zouden we dat niet meer over onze kant laten gaan. In Koudekerk zijn er nu plannen voor de Kerkewijk, waar de hui zen steeds verder oprukken de polder in. De mogelijkheid om die huizen aan de oostkant te bou wen, waar al geen vogels meer zijn, wordt eigenlijk niet genoeg bekeken. We hebben nu de raadsleden aangeschreven, maar in hoeverre zoiets bijdraagt weetje niet. Het is afwachten wat de provincie zegt. Waar die hui zen moeten komen is nu een buf fer tussen de bebouwing en het broedgebied. Als je daarop gaat bouwen, zal die buffer verder op schuiven de polder in. Een kieviet gaat echt niet naast je voordeur zitten broeden". Fietstocht Op 30 mei gaat de vogelwerk groep een fietstocht maken met de raadsleden van Hazerswoude en Koudekerk. Katsman: "Dan kunnen we eens laten zien waar we ons druk over maken. We zul len wel in de buurt van de Kruis kade gaan fietsen. Zo kunnen ze ir we regelmatig knotten. Ze kunnen de vuilnisbelten bekij ken die aan de Galgweg ontstaan en we zullen ze wijzen op de sluip route naar Alphen. En natuurlijk kunnen ze de vogelbroedterrei- nen bekijken". De vogelbroedterreinen zijn de trots van de werkgroep. Er zijn in middels vier boeren die hun land hebben uitgeroepen tot vogel- broedterrein, wat inhoudt dat nie mand het land mag betreden. Ook mogen er geen kievietseieren worden geraapt. Misschien komt er binnenkort in Koudekerk ook een bij. Ook de wildredders zijn een succes. Katsman: "Samen met de dierenbescherming hebben we wildredders in bruikleen kunnen geven aan boeren. Hiermee wordt voorkomen dat vogels in de cy- clomaaiers komen. We kunnen ons dat veroorloven door de hout- opbrengst van het knotten. De vo gelwerkgroep heeft de meeste wildredders uitstaan in de regio Gouda. Maar we hebben er dan ook erg achterheen gezeten". De leden van de werkgroep hebben echter vooral plezier in het kijken naar vogels: "Vogels kijken is'veren kijken, maar je kunt er veel meer van maken. Eerst wil je zo veel mogelijk soor ten zien, later ga je letten op het gedrag. Door vogels te kijken leer je beter Scouts in actie op Kagerplassen DE KAAG - Op de Kagerplassen worden vrijdag en zaterdag zeil wedstrijden gehouden voor scou tinggroepen. Aan de strijd om de 15e Kaagcup doen 210 lelievlets en lelieschouwen mee. De boten wor- den bemand door jongens en meis- 4 jes in de leeftijd van 12 tot 17 jaar. In totaal nemen er ongeveer 110Q scouts aan het evenement deel. De strijd om de Kaagcup is het grootste regionale zeilevenement van Scou ting Nederland. De scouts zijn af komstig uit het gebied tussen Haar lem, Rotterdam en Utrecht. De selectiewedstrijden beginnen vrijdag om 10.00 uur en duren de ge hele dag. 's Nachts wordt door de meeste deelnemers in tenten over nacht op het Boterhuiseiland. Dit is het zogenoemde verkennerseiland midden in de Kagerplassen. De ove rige deelnemers slaan hun tenten op diverse plekken in de omgeving tegenwoordigers van de gemeenten en provincie op het programma. Ook zijn er landelijke en regionale vertegenwoordigers van Scouting Nederland aanwezig. Deze ont vangst heeft plaats in het kader van het derde lustrum van de Kaagcup, maar ook vanwege het feit dat het Boterhuiseiland 40 jaar in gebruik is als overnachtingsplaats voor wa terscouts. Twee jaar geleden is het eiland voor 130.000 gulden opgeknapt. Veel groepen brengen op het eiland weekeinden en zomerkampen door. Bij de opknapbeurt is er op het ei land drainage aangelegd en ook een beschoeiing. De renovatie is bekos tigd door de stichting die het eiland beheert en door de provincie, de verhuurster van het Boterhuisei land. Nog geen besluit over gebouw van Ico-Athibu LEIDEN - B en W hebben gisteren geen beslissing genomen de even- tuele sloop van het Ico-Athibupand aan de Lammermarkt. Het college was niet voltallig en daarom is het I punt van de agenda afgevoerd. Van avond is er een informatie-avond in het Antoniusclubhuis, die om half acht begint. Omwonenden worden geïnfor meerd over de nieuwbouwplannen van een Katwijks bouwbedrijf. Hij wil nieuwbouw plegen voor de I Koets-o-theek en woningen en be drijfsruimte op de plek van het I pand vestigen. De Stichting Industrieel Erfgoed Leiden en de monumentêncommis- sie hebben gepleit voor plaatsing van het pand op de monumenten lijst. Daarmee zou sloop worden voorkomen. Leidse advocaat Linskens overleden LEIDEN - De bekende advocaat mr. J.H.A. Linskens van het Leidse kantoor Geelkerken en Linskens is maandagavond plotseling overle den. Hij werd getroffen door een hartinfarct. Linkskens is 44 jaar ge worden. Hij verwierf bekendheid als advo caat voor een groot aantal gemeen ten in de regio. Zo was hij stadsad vocaat van Leiden. Linskens had behalve vele gemeenten ook een aantal grote bedrijven onder zijn clienten, zoals het Wassenaarse Menken. Geluk bij ongeluk WOUBRUGGE - Een 19-jarig meisje uit Woubrugge liep gis termiddag een lichte hersen schudding op toen zij op de Kruisweg in haar woonplaats met haar bromfiets ten val kwam. Nadat zij de brug over de Woudwetering had gepasseerd, wilde zij oversteken naar de Kruisweg. Daarbij kwam zij in de bocht van de weg bijna in botsing met een vrachtauto. De bromfietsster schrok zo van de plotseling opdoemende wagen dat zij ten val kwam. Daardoor ontweek zij de vrachtauto. Haar bromfiets werd totaal vernield. Wandelen De wandelsportvereniging Zuid-West en de Leidse voetbalvereniging V.T.L. hou den op zaterdag 26 en zondag 27 mei voor de twintigste maal een wandeltocht. Vertrek is om 9.00 uur bij het kantine van de voetbalvereniging V.T.L. op de Voor- schoterweg in Leiden. Wandelaars kun nen afstanden lopen van vijf tot dertig ki lometer. De grootste groep en de oudste deelnemer krijgen een prijs. Aanmelden kan bij B. Heshusius tel. 071-223617 en P.C. Groenescheij tel. 01726-13470 Hortustuin De ouderen aktiviteiten commissie bin nenstad Dijk 33. verzorgt op woensdag- ochtend 30 mei een rondleiding door de Hortus Bortanicus. De rondleiding begint om 9.30 uur. Fietstocht De ouderen activiteiten commissie van de Merenwijk houdt op woensdag 30 mei een fietstocht voor 55-plussers naar Zoe- terwoude. De tocht wordt gecombineerd met een puzzel-wandelroute door het ou de dorp. Het dienstencentrum op de Ros molen is het vertrekpunt en deelnemers kunnen zich daar om 10.00 uur verzame len. Roze Lente Het festival de Roze Lente wordt dit jaar van 30 mei tot en met zaterdag 2 juni ge houden. Het festival bestaat uit een cul turele avond, een thema-avond en twee feestavonden. Een keur van bekende en minder bekende politici, activisten en ar tiesten uit binnen- en buitenland ge vraagd om naar het Waaggebouw op de Aalmarkt te komen. ALKEMADE - "Verlangt u nu echt van mij dat ik tot vrijdag blijf loge ren om zo de afvalzak regulier te kunnen aanbieden. Of moet ik mij op vrijdagochtend per taxi naar de Kaag spoeden om tijdig de afvalzak ken aan de weg te zetten?" Met deze vraag wendt een in woonster van Leiden zich tot de ge meenteraad van Alkemade. Zij is ei genaar van een zomerwoning op het Hoekstuk op Kaageiland. Sinds vo rig jaar wordt zij door de gemeente Alkemade aangeslagen voor de af valstoffenheffing. Zij verblijft ech ter zo weinig in haar zomerhuisje dat zij haar afval meeneemt naar huis en het in Leiden aan de reini gingsdienst mee geeft. Vanwege haar leeftijd ziet zij geen kans haar Kaagse afval in de contai ner bij de pont te deponeren. Het vuil meenemen naar huis is wette lijk niet toegestaan omdat dan de gemeentegrens wordt overschre den. Over een auto beschikt zij niet. Wèl over een boot. "Maar per boot de afvalzak wegbrengen is geen op tie omdat ik dan direct buiten de ge meentegrens zou belanden. Het wa ter op de Eijmerspoel is immers ge meente Warmond". Ten einde raad vraagt de recreante het i r op. De teams die zich vrijdag hebben gekwalificeerd voor de finale begin nen zaterdagmorgen om 10.00 uur met de strijd om de eerste plaats. De 'prijsuitreiking is om 19.00 uur op het Boterhuiseiland. Door het grote aantal boten dat aan de wedstrijden 1 deelneemt, is het niet mogelijk om van de kant af te starten. De start en [finish liggen dan ook midden in het plassengebied. Eventuele belang stellenden kunnen alleen met een boot bij het evenement komen. Lustrum Op het Boterhuiseiland staat zater dag ook nog een ontvangst van ver- Overleden: C.J. Devilee. geb. 3 maart 1905, geh. gew. met A.A.M. Martin; P. Sécardin, geb. 5 april 1954, man; C.M.A. Wamsteker, geb. 26 dec. 1899, geh. gew. met W.P. Sleg- tenhorst; J.S. Develing, geb. 6 juli 1896, geh. gew. met R. Regeer; F.W. Lubis, geb. 31 mei 1989, zoon; W. Sira, geb. 13 maart 1929, man; P. van Es. geb. 11 jan. 1925, man; S.H. de Jong, geb. 22 nov. 1904, man; C E. ter Beek, geb. 25 juli 1913, echtg. van F.J.W. Sallé; C.P. Kleij, geb. 4 sept. 1920, man; A.D.J. Levöleger, geb. 6 april 1945. man; A. Steenbergen, geb. 12 juni 1903, geh. gew. met J.F. Hartman; C. Heemskerk, geb. 24 maart 1917, man; J.M. Schouten, geb. 20 jan. 1904, geh. gew. met A.R. van der Loos; J.J. Haver, geb. 20 nov. 1904. man; P L. van Velzen, geb. 31 mei 1912, man; J.A. Overdijk. geb. 6 juli 1917, geh. gew. met W.G. Muiselaar; H. van den Oever. geb. 8 okt. 1907, man; A. de Mooij, geb. 16 feb. 1931, man; A.M. Schröder, geb. 9 feb. 1907, echtg. van A. Honders; M. van der Veer, geb. 19 maart 1914, man; E. van Dijk. geb. 15 juni 1908, echtg. van G. Haasnoot; C. van Opijnen, geb. 21 juni 1908, geh. gew. met N. Zirkzee; C.J Bosch, geb. 2 april 1921, man; W. van Eg- mond. geb. 25 sept. 1909, man; P. van der Heijden, geb. 14 aug. 1922, geh. gew. met P. van Diggelen; E.H.A. Snel. geb. 9 aug. 1921, vrouw; G.E.M. Walenkamp, geb. 26 sept. 1934, echtg. van G.A. van der Spek; J.H. de Vink, geb. 22 maart 1887, man; A.E.M.M. Ro vers, geb. 14 juni 1952, echtg. van B. Doore- waard Boekhout; W.M. van den Oudenhoven, geb. 1 jan. 1910, man; C. Honders, geb 13 nov. 1921, man; M.M. Bekker, geb. 26 mei 1970, vrouw; J. Sommeling, geb. 11 feb. 1912, man; J.J Wesselman, geb. 17 mei 1928, man; J. van der Kaaij, geb. 24 jan. 1895, geh. gew. met C. Rusman. Gehuwd: P.B. Mulder en G.H. de Graaf; P.J.P. Opdam en B.A. Meertens; H.D.A. Braam en I.J. van der Hart; J.P. Heck en I. Doove, R.J. Erades en M. Baart; J.A.G.M. van Lier en N.J. Looman; M.J. Moraal en D.S. van der Heiden; J.C. van Buuren en M.A. Wetting; H. van Kooten en J, Stavleu; H.J. van der Bijl en J.C. van 't Hot; REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 CDJA-vrienden (I) CDJA-vrienden (2) "Beste CDJA-vrienden, hoe gaat het met jullie? Met mij gaat het goed. Wat een prachtig weer is het toch hè, de laatste tijd. Zijn jullie ook al naar het strand geweest? Ik wel hoor, maar dan heb ik jullie zeker gemist". "Het is al weer twee maanden geleden dat ik jullie schreef en er is wel weer het nodige gebeurd. Hebben jullie gehoord dat onze Huib (Kruijt) in de gemeenteraad is gekozen en dat het CDA (de partij van onze pappa's en mam ma's) nu wethouders levert niet alleen in Oegstgeest en Leider dorp maar ook in Leiden? Ja, ja vrienden, de andere partijen kun nen toch niet om ons heen, zo blijkt maar weer". U begrijpt het al, de CDJA- vrienden zijn de leden van het Christen Democratisch Jongeren Appel en bovenstaand stukje pro za, van de voorzitter... Eiko Smid, lazen wij in het orgaan van het CDJA-Leiden: CDJAccent. Zou Eiko in de leer zijn geweest bij Hans op de Togt, vroegen wij ons meteen af. Die woordkeus, die in tellectuele bagage, de gevoelig heid die uit het stukje spreekt: he lemaal de stijl van de Veronique- quizmaster die als voormalig AVRO-kwebbelkont in niet ge ringe mate verantwoordelijk is voor de voortgaande debielise- ring van de ether. De stijl van Hans wordt nu dus kennelijk ook de stijl CDA-jon- kies. Of dat in goede aarde valt bij de CDA-senioren weten wij niet. Enige tijd geleden ontstond al de nodige beroering over het opko mend kader van de partij. Zelfs de directeur van het wetenschap pelijk bureau van het CDA, Arie Oostlander, sprak toen zijn zorg uit over de toekomst van de qhris- ten-democratie. Die zou in de greep komen van de jonge mana gers, technocraten, die weinig op hebben met het 'gristelijk' erf goed van de partij en alleen maar uit zouden zijn op een carrière in de politiek? "We zijn als CDA geen yuppie-partij", waarschuw de Oostlander. Het is waar dat het CDA de afge lopen jaren een verjonging heeft doorgemaakt. Kijkt u maar eens rond op een partijvergadering. De grijze achterban slinkt. De nieu we CDA-er is in opmars. In pre cies het juiste jasje, passend das je, jong, pragmatisch, een beetje D66 eigenlijk. Yuppies? Young, dat is zeker! Urban? Och, Leiden is een behoorlijk grote stad. Pro fessionals? Mmmm, zo te zien hebben ze wel een veertje weg te blazen. Tot zover valt er niets op aan te merken. Alleen met het 'gristelij- ke' zou het dus niet helemaal in orde zijn, volgens partij-ideoloog Oostlander. Is dat nu iets om je als belegen CDA-er zorgen over te maken, vragen we ons af? Wij dachten van niet. Lees maar eens wat voorzitter Eiko nog meer schrijft: "Wisten jullie dat we in onze kern op dit moment een heel goed draaiende werkgroep socia le vernieuwing hebben? Onder (bege)leiding van Rob Govers en Hans van der Glind behandelt men dit interessante thema o.a. aan de hand van een aantal con crete beleidsterreinen. Als jullie zelf een leuk onderwerp weten voor een werkgroep, probeer dan eens iets op te zetten met een aan tal partijgenootjes. Wij juichen dit soort initiatieven van harte toe". Zegt u nu zelf: als hier geen sprake is van een ontluikende evangelische bevlogenheid dan weten we het niet meer. Nee, de verantwoordelijke samenleving is bij het CDJA-Leiden in goede handen. En dan de goede zeden, daar mee zit het volgèns ons ook wel goed: geen acid houseparty's staan er op de agenda maar een gezellige borrel in één van de Leidse kroegen, een ledenverga dering en op 23 juni aanstaande een sportdag met barbecue voor alle jongens en meisjes van de christen democratische jongeren organisatie. Let wel: op een dood gewone zaterdag. Helemaal niks mee mis dus. Zomer in Leiden: zomaar een been, bruinend in een venster aan de Oude Vest. (foto Loek Zuyderduin) zich af of ze haar weekendverblijf in het zomerhuisje moet verlengen met de andere dagen van de week. ARTSEN Leiden Waarneming op Hemelvaartsdag. De Dienst begint om 8.00 uur en eindigt om 24.00 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Baars. Van der Meer, Tan, Zwijnen- burg. Meijer,' Van Leeuwen, Verhage, Groene- veld, de Ruiter, Janssen, Maris en Van Schie: H. Meijer C.E. van der Meer. tel: 215510, Stokroos 1 Groep 2 - Nering Bögel. Van Gent, Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis. Berg- meijer.de Lange: J. Rus, tel: 132500, Middelstegracht 129. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruijne, J. de Bruijne. Huibers, Jurgens. Fogelberg en Van den Muijsenbergh: nit, Nieuwenhuis. Horn. J.G. Zaaijer Zaaijer. de Kanier en Lodder: D.R. van Wingerden, tel: 310047, Boshuizer- kade 31. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooijmari, De Jong, Prince, Remders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: A. Hammerstein, tel: 767646, Robijnstraat 2b. Waarnemingsregeling Homeopatische artsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41, tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp - via de eigen huisarts. Oegstgeest - mevr. H.G. Swager, H. An- driessenlaan 31, tel: 156200. Voorschoten - A. Tromp, Leidseweg 328, tel: 762159. Warmond - Praktijk Oosthout, Rietpad 9. Zoetorwoude Via het antwoordapparaat van een van de Zoe- e huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, t u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. apotheken in de regio Leiden, wordt waarge- Apotheek Zuid-West, Brahmslaan 18-20, Lei den. tel: 071-763134; Apotheek Boehmer, Florijn 21, Leiderdorp, tel: 071-904400. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest (Leiden en omstreken): F. Muurling, Plantsoen 23, Leiden, tel: 071- 125057. Voor de praktijk van Vestjens, v.d. Wouw: - via de eigen dierenarts. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst geest, tel. 156161; of D.J. Brandt. Homans- traat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Praktijk B.G. Heemskerk. De Kempenaerstraat 21, Oegstgeest, tel: 176761. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. I. Ven. Grotiuslaan 14. Leiderdorp, tel: 071-890790. spreekuur om 13.00 uur. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2. Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar via de eigen tand-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16