LEIDSCH DAGBLAD Nieuw bloedbad in de Gazastrook NODIG! Melktappers straks naar buurtwinkels HEMCAR Ritzen: ouderinkomen weer bepalend voor studiebeurs 'Geldautomaten functioneren slecht' OKe-minister verwacht 1 m snel toenemende vraag i E AUTO LEITHON DINSDAG 22 MEI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39247 Prijs fl. 1,35 PLO vraagt om VN-troepen in bezette gebieden TEL AVIV (GPD/AP/Rtr) Ondanks een uitgaansverbod in de Gazastrook zijn gisteren opnieuw vier doden, onder wie twee vrouwen van 55 en 16 jaar, en bijna honderd gewon den gevallen toen het Israëlische leger het vuur opende bij felle botsingen met duizenden Palestijnen. Ook in het noorden van Israël was het onrustig door een staking van de Arabi sche gemeenschap uit solidariteit met de bevolking van de bezette gebieden. Steeds vaker verstekelingen IJMUIDEN (GPD) - Het aantal verstekelingen dat de Koninklij ke Marechaussee aantreft op schepen die via IJmuiden bin nenkomen, stijgt nog altijd. Vo rig jaar nam hun aantal toe van 22 naar 43, terwijl de marechaus see de eerste 5 maanden van 1990 al 50 verstekelingen van boord haalde. De piek ligt vol gens Poortman van de groep Amsterdam/IJmuiden in het ca- cao-seizoen. De eerste maanden van het jaar komen altijd veel schepen met cacao aan. Met de lading komen echter ook verste kelingen uit West-Afrika mee. Uit Ghana kwamen alleen al 17 verstekelingen. Consumentenbond: vooral Postbank schiet te kort DEN HAAG (GPD) De kans dat een consument een lege of defecte geldautomaat treft, is groot. Bij de zogenaamde bankomaat loopt die kans, af hankelijk van het tijdstip van gebruik, uiteen van 7 tot 10 pro cent. Bij de giromaat is het nog erger. In de loop van het week einde wordt de kans om een niet-functionerende giromaat te treffen zo'n 20 procent. Dit blijkt uit een onderzoek van de Consumentenbond. Volgens directeur D. M. Wes tendorp schieten de Nederland se betaalautomaten in belang rijke mate te kort. „De banken dienen op korte termijn verbe teringen in het systeem aan te brengen", aldus Westendorp vanochtend bij de bekendma king van de resultaten. Hij noemde deze schokkend en zei dat het vertrouwen van de con sument in deze nieuwe dienst verlening van de banken in het geding is. Een vergelijking van de ge middelde wachttijd leert dat die gedurende een groot deel van het weekeinde bij de giro maat 2 tot 3 keer zo lang is als bij de bankomaat. Volgens de Con sumentenbond heeft dat met een falend beleid bij de Post bank te maken. Er zijn namelijk veel meer potentiële giromaat- gebruikers dan bankomaatge- bruikers. Terwijl de gezamen lijke banken rond de 1800 geld automaten hebben staan, blijft de Postbank steken op 350 giro maten. Bij de praktijkproef van de Consumentenbond bleek één geldautomaat minder uit te ge ven dan was ingetoetst en later ook van de rekening zou worden afgeschreven. Direct onderzoek door een bankmedewerker leerde dat een biljet in het me chanisme was blijven steken. Geldautomaten zijn op dit punt, concludeert de Consumenten bond. dus niet altijd geheel be- drijfszeker. De onlusten, die inmiddels al meer dan 20 levens hebben geëist, vor men denasleep van de moord op ze ven Palestijnen zondag door een 21- jarige Israëli in de buurt van Tel Aviv. Op bevel van een rechter wordt hij inmiddels psychiatrisch onderzocht. In Nazareth, de grootste stad in Israël met een overwegend Arabi sche bevolking, was het gisteren de a KEELUNG - In Keelung in Tai wan werd vandaag een begin gemaakt met de verbranding van 700.kilo ivoor. De olifants tanden werden vorig jaar au gustus in beslag genomen door Taiwanese douane-ambtenaren verband met een importver bod. Het ivoor was afkomstig uit Zuid-Afrika. Als lokatie voor de verbranding werd een plaatse lijke begraafplaats uitgekozen. (foto EPA) hele dag onrustig. Jongeren, som migen gemaskerd, wierpen barrica des op in het stadscentrum, ver brandden autobanden en gooiden stenen naar de politie. Tien politie mensen en ongeveer evenveel de monstranten raakten daarbij ge wond. De politie hield 21 mensen aan, onder wie de vrouw van burge meester Tawfik Ziad, op beschuldi ging van ophitsing. Het Amerikaanse ministerie buitenlandse zaken kwam gister avond met een verklaring dat het de 'zinloze tragedies' betreurt en medeleven uitspreekt met de nabe staanden van de slachtoffers. Woordvoerder Riuchard Boucher liet zich kritisch uit over het Israëli sche legeroptreden. "Bij afwezig heid van een vredesproces nemen de kansen op dit soort geweld toe", voegde hij daaraan toe. De PLO heeft gisteren de Vere nigde Naties opgeroepen waarne mers naar de bezette gebieden te sturen. Volgens PLO-minister van ^buitenlandse zaken Kaddoumi vol staan 'verklaringen en verbale com mentaren' niet langer en heeft de in ternationale gemeenschap de plicht de Palestijnen in de bezette gebie den te beschermen. PLO-leider Arafat wil ook een spoedbijeen- komst van de Veiligheidsraad over de kwestie. In de Jordaanse hoofdstad Am man raakten gisteren negen Franse toeristen gewond geraakt bij een aanval van een Palestijn. De Fran sen arriveerden 's morgens bij het Romeinse amfitheater aan het Hashmiya-plein, een vast punt op de toeristenroute in de Jordaanse hoofdstad. Op dat moment begon de volgens ooggetuigen onberispe lijk geklede 28-jarige Achmed Jaber Badwan met een revolver in de lucht te schieten. De toeristen vluchtten in de richting van de bus, maar Badwan volgde hen al schie tend. Nadat hij zijn wapen had leeg geschoten trok hij een mes en stak op de Fransen in, tot hij hij door de politie, geholpen door enkele leden van de Franse groep, kon worden overmeesterd. SLUITING GEËIST - Ongeveer 8000 inwoners van het Oostduitse Neuruppin eisten vandaag de on middellijke sluiting van het militai re vliegveld van de Sovjetunie vlak bij het stadje. Honderden demon stranten bestormden het vliegveld. Proef bij supermarkten mislukt WASSENAAR - De melkfabriek Menken van Grieken gaat de proef met het zelf tappen van melk op kleinere schaal in buurtwinkels voortzetten. In de zeven super markten, waar begin dit jaar grote tapinstallaties werden geïnstal leerd. blijkt de animo van de klant en de afzet van tapmelk te gering. De klant vindt het ongemakkelijk steeds de speciale fles te moeten meenemen en te reinigen, zo blijkt uit onderzoek. Slechts zeven tot twintig procent maakte gebruik van de tapautoma- ten terwijl een continu percentage van tenminste vijftien procent noodzakelijk was. De huidige tap- automaat van 480 liter wordt in de buurtwinkels vervangen door een installatie van 25 liter. De proef start medio augustus in drie winkels. Menken van Grieken rekent op een grotere betrokkenheid van de klant van de buurtwinkels bij de milieu vriendelijke tapmelk die per liter zo'n dubbeltje goedkoper is dan flessemelk. Bedrijfsleider Van Berge He negouwen van de Voorhoutse Dag- markt - ëén van de supermarkten die bij de proef is betrokken - be treurt het besluit van de melkfa briek. Hij verkocht wekelijks 1500 liter tapmelk maar dat is slechts de helft van de hoeveelheid die nodig is om het systeem rendabel te ma ken. De tapklanten kunnen hun flessen vanaf morgen inleveren bij de betrokken supermarkten waar bij z(j de aanschafprijs terugkrijgen. tot 4000,- voordeel bij aanschaf van een Renault top occasion t/m 31-05-90 bij: tiet plezier van persoonlijke service. Amphoraweg 2-4, 2332 EE Leiden, 071 - 76 92 26 SCHEVENINGEN - Het eerste vaatje nieuwe haring dat gister middag via de Scheveningse afslag werd verkochtbracht 21.000 gulden op. Het geld is bestemd voor de Ne derlandse Hartstichting. De Hol landse Nieuwe werd aangevoerd door de hekkotter IJM 204 van de KatwijkselIJmuidense rederij Ken- nemerland, die de haring samen met 'spanmaat' IJM 203 heeft ge vangen. Het schip voerde 7000 em mers en 4000 pakken haring aan. Het eerste emmertje van de vangst werd bij opbod verkocht door mede werker R. Boven van het veilinghuis Christie's. De haring werd uiteinde lijk binnengehaald door Marivis uit IJmuiden, een dochteronderneming van Kennemerland die de maatjes opkocht voor haar cliënt Temco in de Verenigde Staten. De haring is gisteravond al naar de plaats van bestemming gevlogen. De vangsten van de Nederlandse haringvloot zijn tot nog toe vrij goed. Door de schepen zijn inmid dels zo'n 6,5 miljoen maatjes bin nengehaald. De Hollandse Nieuwe, onder welke vlag overigens ook de massale Deense import wordt aan geboden, is vandaag bij de stalletjes verkrijgbaar en kost waarschijnlijk tussen de 2,50 en 3 gulden. De nieuwe haring werd gister middag in het Haagse Nieuwspoort aangeboden aan politici. Het CDA- kamerlid Eversdijk, de Haagse wet houder Dijkhuizen en minister van buitenlandse zaken Van den Broek (van links naar rechts) lieten zich de maatjes goed smaken. (foto anp> Geknoei met afval DORDRECHT (GPD) - De Dordt- se politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen de 57-jarige eigenaar- /directeur van het transportbedrijf BV v/h Wolst en de 41-jarige direc teur van Bastiaanse Aannemersbe drijf en Containerservice in Breda voor geknoei met chemisch afval. De politie deed begin november in vallen bij beide bedrijven, waarbij de administratie in beslag werd ge- De Wolst-directeur zou met ver valste transportbonnen chemisch afval hebben aangeboden bij de Dordtse vuilverbranding, die daar voor geen verwerkingsvergunning heeft. Evenals de directeur van Bas tiaanse wordt hij ervan verdacht il legaal chemisch afval te hebben ge stort in België. Perioden met zon Perioden met zon en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur ongeveer 7 graden. Middagtcmperatuur van 15 graden op de Wadden tot 20 graden in het zuiden. Meest matige noorden wind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtcmpera tuur ongeveer 17 graden. 24 PAGINA'S MOSKOU (AP) - De Sovjet president Michail Gorbatsjov heeft gisteren van de Opperste Sovjet salarisverhoging ge kregen. Hij ontvangt nu 4000 roebel (ongeveer 11.990 gul den) per maand en krijgt bo vendien officiële woonverblij ven in Moskou en op de Krim. Bovendien komt hij in aan merking voor speciaal uitge ruste helikopters en auto's. Gorbatsjov genoot die voor zieningen al, maar de Oppers te Sovjet bepaalde dat er een openbare regeling moest ko men in plaats van de bestaan- Gorbatsjov krijgt salarisverhoging de 'geheime instructies'. Vorig jaar verdiende Gor batsjov volgens een journalist nog 1500 roebel (4.495 gulden) per maand, ongeveer zeven keer het gemiddelde loon in de Sovjetunie. De Opperste Sov jet bepaalde echter ook dat Gorbatsjov belasting moet be talen, zodat van zijn nieuwe salaris netto maar 2300 roebel (6.893 gulden) overblijft. DEN HAAG (GPD) - Minister Rit zen van onderwijs wil de hoogte van de basisbeurs weer afhankelijk ma ken van het ouderlijk inkomen. De bewindsman vindt het te gek dat een miljonairskind hetzelfde maandbedrag krijgt uitgekeerd als een kind van 'arme' ouders. Het is de eerste keer dat de bewindsman bevestigt dat hij pijnlijke ingrepen overweegt om het stelsel van stu die-financiering betaalbaar te hou den. Nu hebben alle studenten recht op dezelfde basisbeurs. Het bedrag dat ze bovenop de basisbeurs kun nen bijlenen, is wel afhankelijk van het inkomen van de ouders. Ritzen overweegt dit systeem om te draai en, zodat juist de hoogte van de ba sisbeurs ouderafhankelijk wordt. Volgens de bewindsman is het huidige stelsel van studiefinancie ring voor versobering vatbaar, zon der dat daarmee de algemene toe gankelijkheid tot het hoger onder wijs in gevaar komt. De bewindsman is al sinds zijn aantreden naarstig op zoek naar be zuinigingsposten. Ritzen komt dit jaar naar schatting 1 miljard tekort op zijn begroting. Bijna de helft van dat bedrag denkt hij weg te kunnen halen bij de studiefinanciering. De bewindsman vindt dat Nederlandse studenten toch al beter in de slappe was zitten dan studenten in andere Europese landen. Binnenkort presenteert de be windsman een 'heroriënteringsno ta' over de studiefinanciering. Daar in komt ook aan de orde hoe Ritzen denkt de studieduur te bekorten, iets wat eveneens tot bezuinigingen leidt. Daarnaast wordt het 'stape len' van studies ontmoedigd. Ritzen vindt het onjuist dat sommige stu denten op kosten van de samenle ving twee studies achter elkaar vol gen. Met de invoering van het huidige stelsel van studiefinanciering werd beoogd dat studenten minder af hankelijk moesten worden van hun ouders. Probleem is echter dat de studiefinanciering twee maal zo duur is geworden als destijds werd geraamd. Voor kinderen van 18 jaar en ouder kwam de basisbeurs in plaats van de kinderbijslag. Bij het CDA is het ouderafhankelijk ma ken van de kinderbijslag volstrekt onbespreekbaar. In verband met Hemelvaartsdag (donderdag 24 mei a.s.) Zijn de sluitingstijden voor advertenties voor vrijdag 25 mei en zaterdag 26 mei als volgt: Vrijdag 25 mei: Automarkt advertenties Sleuteltjes Overige advertenties Zaterdag 26 mei: Onroerend goed advertenties Personeelsadvertenties Sleuteltjes Overige advertenties woensdag 23 mei 10.00 uur woensdag 23 mei 11.00 uur woensdag 23 mei 14.00 uur woensdag 23 mei 15.30 uur woensdag 23 mei 15.30 uur vrijdag 25 mei 11.00 uur vrijdag 25 mei 14.00 uur Directie Leidsch/Alphens Dagblad Bruidspaar wint het van Prince DEN HAAG (ANP) - Hotel des Indes moet de Imperial Suite en het dakterras in de nacht van 2 op 3 juni verhuren aan het bruidspaar Merith Gijtenbeek en Marcel Soek en niet aan pop zanger Prince. Dat op straffe van een dwangsom van 25.000 gulden, zo besliste de Haagse rechtbank vanochtend. Op 14 maart kreeg het bruids paar de bevestiging voor de huur. Op 7 mei werd de boeking alsnog afgezegd. Daarop werd een kort geding aangespannen. Terwijl een hotel-medewerker de reservering met het bruids paar regelde, probeerde een an dere medewerker in London om de overnachting van Prince in de wacht te slepen. Toen 27 maart een fax uit London bin nenkwam dat Prince de gehele derde etage en de Imperial Suite op het dak voor 9 dagen wilde huren, zat het hotel met een 'dubbelboeking'. Het hotel bood het paar een gratis andere bruidssuite, ge bruik van een ander deel van het dakterras, gratis champagne en een bruidstaart aan. Het aan staande echtpaar weigerde. Di recteur Felix wilde vanochtend nog niet ingaan op de vraag of hij de dwangsom verkiest boven verhuur aan het paar. Saudi-Arabië richt zich ook op verwerking 3 PEUGEOTS HALEN, I BETALEN PCtCCOT TALBOT Off. Peugeot dealer voor Leiden e.o. Maredijk 175, 2316 VZ Leiden, telefoon 071-212911 t.o.a. het nieuwe postkantoor Zie advertentie op pag. 11 LEIDEN De vraag naar olie neemt de komende tijd snel toe, ver wacht de olie-minister van Saudi- Arabië Nazer. Minister Nazer (ener gie en planning) zei gisteren in Lei den dat de stijging zo groot zal zijn dat maar enkele olie-producerende landen voldoende olie kunnen leve- Begin deze maand nog besloten de 13 lidstaten van de Organisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) om de produktie van aard olie met 1,5 miljoen vaten per dag te verminderen. De olie-landen wil den hiermee de prijs van de olie op peil houden, nadat deze vanaf janu ari met zo'n 25 procent was gedaald. "De maatregel heeft gewerkt, want de olieprijs is inderdaad licht geste gen de afgelopen maand", conclu- Ondanks de verwachte vraag wil Saudi-Arabië, de grootste olie-pro ducent ter wereld, niet alleen afhan kelijk zijn van de produktie van olie, maar zich ook richten op de verwerking ervan. De laatste jaren is het land een grote petrochemi sche industrie aan het opbouwen, waarvoor het met buitenlandse be drijven al verscheidene gezamenlij ke ondernemingen heeft opgezet. Nazer zei ook in Nederland te heb ben gesproken met de regering en bedrijven over jointventures en daarop positieve reacties te hebben gekregen. (pagina 5: Wereld blijft op olie draai- óók om te weten waar ik m'n voor deeltjes kan halen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27.50 Ik neem een kwartaalabonnement 174.15* Ik neem een jaarabonnement 1285.50" Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1