Leiderdorp eist extra subsidie voor Palendorp Veel tijd voor bestrijding criminaliteit in Warmond Zoeterwoude: rijksweg A4 aan Leidse kant verbreden FUNDAMENT OMSTREDEN KUNSTWERK GELEGD DINSDAG 22 MEI 1990 'Built vol van krakers' Hoogvliet vreest gemeente niet na illegale sloop in Voorschoten VOORSCHOTEN - L.J. Hoogvliet, eigenaar van de gelijknamige su- j permarktketen, is niet bang voor j sancties van het Voorschotense ge meentebestuur. Hoogvliet heeft vrijdagmiddag zonder sloopver gunning de witte doktersvilla op de hoek Papelaan/Veurseweg met de grond gelijk gemaakt. De woning stond op de gemeentelijke monu mentenlijst en de adviescommissie monumentenzorg zou deze week la ten weten of het gesloopt mag wor den. Hoogvliet geeft grif toe dat hij geen sloopvergunning had aange vraagd. Toch heeft hij na het vertrek van de krakers, vrijdagmiddag, geen moment geaarzeld over de sloop: "Als u zoiets twee jaar naast u had, zou u ook geen twee seconden over uw beslissing nadenken". Volgens de eigenaar waren de krakers om twee uur vertrokken en begon twee minuten later de sloper met zijn werkzaamheden. Het be drijf heeft zo snel gehandeld, omdat Hoogvliet wilde voorkomen dat een nieuwe groep krakers het pand zou bezetten. De gemeente werd niet op de hoogte gebracht. Hoogvliet: "Niemand zou daar iets hebben durven doen. Als de gemeente de zaak had kunnen oplossen, had zij glat cfllang gedaan". De eigenaar vindt dat het bedrijf zichzelf en de gemeente een hoop tijd en energie heeft bespaard, door direct te slo pen. Nooit meer Of hij de - krakers vervangende woonruimte of geld heeft aangebo den wil de woordvoerder niet zeg gen: "Ik heb er geen idee van hoe dat allemaal is gelukt". Wèl wil hij kwijt dat hij zijn buik vol heeft van krakers: "Ik heb hier één ding van geleerd. Of een gemeente het nu wel of niet met me eens is, ik wil nooit meer ergens krakers in hebben". Wanneer het gemeentebestuur eist dat hij de dokterswoning in de oorspronkelijke stijl opbouwt, zal Hoogvliet dat zeker doen. Hij was dat toch al van plan: "De villa komt in oude stijl terug. We hebben steeds het idee gehad om villa én su permarkt geïntegreerd te bouwen. Er is niets aan de plannen veran derd". Volgens de plannen die in sep tember werden gepresenteerd, zou den beneden in de herbouwde villa verschillende kleine winkeltjes ko men. In de tuin komt een terras. Rechts naast de villa, op de plek van de oude bibliotheek, komt de nieu we supermarkt. Villa en super markt worden met elkaar verbon den door een glazen hoofdingang. Leiderdorp wil meer geld voor aangevoerd vuil LEIDERDORP - De gemeente Lei derdorp moet meer dan de huidige 70 cent per ton ontvangen voor in het Doesgebied aangévoerde afval. Een grote meerderheid van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, verkeer en milieu vond gisteravond dat dit moet worden ge regeld in het nieuwe erfpachtcon tract, die de stort mogelijk moet ma ken in het gebied tegenover het St. Elisabethziekenhuis. De commissie schaarde zich daar mee achter VVD-wethouder C.A. Huigen, die als enige in het college dit standpunt inneemt. Argument voor de aanpassing is dat de ge meente in de toekomst meer moet controleren. De kosten daarvoor kunnen worden opgevangen via de door Huigen voorgestane tariefs verhoging. 'Huigen kreeg gister avond niet alleen steun van haar partijgenoot J. de Waard, maar ook van de oppositiewoordvoerders me vrouw C.H. Langendorff (PvdA) en J.W.A.M. Janssen (Groen Links). De collegepartijen reageerden verdeeld. Het 'standpunt-Huigen' kreeg steun van D66-er E.J. Groot aarts, maar werd door CDA-verte- genwoordiger A. Roest bestreden. Hij vreest dat uiteindelijk ook de burger meer moet gaan betalen, als het voor de afvalstort verantwoor delijke bedrijf hogere tarieven aan de gemeente moet betalen. Bierdieven betrapt in bosjes Leiderdorp LEIDERDORP - Twee Leiderdor pers van 15 en 16 jaar oud zijn gister avond door de politie betrapt met gestolen bier. Twee agenten in een surveillance-auto zagen de twee om half acht met enkele kratten in de bosjes zitten. Nader onderzoek leer de dat deze zojuist waren gestolen bij een slijter aan de plaatselijke Lijnbaan. Na verhoor op het bureau zijn de jongens naar huis gestuurd. DINSDAG 22 MEI Leiden bijeenkomst Vereeniging van Postzegel Verzamelaars, aan vang 20.00 uur in restaurant van zwembad De Zijl, Paramaribos- traat. eerste voorbereidingsavond Frankrijkreis Leidse Studenten Ekklesia, aanvang 20.00 uur, Ra penburg 100. inl. tel: 175672. balletvoorstelling door De Rot terdamse Dansgroep II. aanvang 20.15 uur in de Leidse schouw burg. concert Manuela Hoogenboom (viool) en Marlies Molenaar (pia no), aanvang 20.15 uur in de Ka pelzaal van K&O, Oude Vest. Leiderdorp spreekbeurt Aktieve Gezond heidszorg Rijnstreek, thema: 'Wat betekent dementie voor de fami lie', door mevr. J. Kramer, van 19.00 tot 22.00 uur in het Kruisge- bouw, Berkenkade. Noordwijk zitting Ombudsteam PvdA, van 19.30 tot 21.00 uur in De Kuip, Zeestraat. vang 19.30 uur Achterzeeweg. vergadering aanvang 20.00 u Warmond vergadering commissie ABA, 20.00 uur in het gemeentehuis. Zoeterwoude openbare zitting onderzoeks commissie Nieuweweg, aanvang 20.00 uur in het raadhuis. WOENSDAG 23 MEI Alphen jeugdinstuif volleybal, van 18.30 tot 19.30 uur in gymnastiek lokaal Zonnebloemschool, Jong- kindt Coninkstraat 35. Katwijk contactochtend voor vrijwilli gers van de Thuiszorgcentrale, aanvang 9.15 uur in dienstencen trum Zwanenburg, Zwanenburg- nismaking en open middag bij voetbalvereniging Lugdumum voor de jeugd van 5 jaar en ouder, van 14.00 tot 15.30 uur, terrein Oegstgeesterweg. optreden duo Waardenberg De Jong met: 'Jool Hul', aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw- informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20, tel: 121554. concert Lesko, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater, Cleve- ringaplaats. Antilli Nachtfeest Leiderdorp kennismaking bij Parabowls, sportcomplex De Does, van 12.00 tot 15.00 uur. bridgen in bridgecentrum Lei- derdoro, Bernhardstraat, aanvang 13.30 uur. kinderbijbelclub Evangelisch Ontmoetingscentrum De Ark. De Ruyterstraat 8, aanvang 14.30 blauw is, is gezien', door Poppen theater Wellus Nietus. aanvang 14.30 uur in Cultureel Centrum. Marijkelaan. Woubrugge schrijfavond Amnesty Interna tional. van 20.00 tot 22.00 uur in de openbare school, Emmalaan. van 12.00 tot 17.00 uur in sporthal Cleijn Duin. Rhytm- and bluesavond bij Scum, Helmbergweg, aanvang 21.00 uur. Warmond opening fietsroute om de Ka- gerplassen, start om 9.30 uur op pleintje bij de Pomp, Dorpsstraat. Zoeterwoude optreden Belgisch-Nederlands 'Circus Bavaria', aanvang 15.00 uur, Sportpark Haasbroek. In één keer volbouwen SASSENHEIM/WARMOND - De rijkspolitie Sassenheim- AVarmond wil 35 procent van haar tijd gaan besteden aan het voorkomen en oplossen van cri minaliteit. Dat blijkt uit het be leidsplan van de groep Sassen- heim dat vanmorgen is gepre senteerd. In het beleidsplan, dat inmiddels is besproken met de officier van justi tie en de twee gemeentebesturen, is vastgelegd hoeveel tijd de politie aan de verschillende taken wil gaan besteden. Daarbij is rekening ge houden met de beschikbare midde len en menskracht bij de rijkspoli tie, maar ook met de wensen van de Sassenheimers en Warmonders. Uit een vorig jaar gehouden enquête bleek dat de bewoners van de twee dorpen veel belang hechten aan het voorkomen en opsporen van crimi naliteit. P. Nieuwenburg, voorlichter van de rijkspolitie in het district 's-Gra- venhage: "Het gaat vooral om de zo genaamde kleine criminaliteit als inbraken, graffiti en vernielingen. De politie besteedt hier nu ook wel aandacht aan maar dat gebeurt veel al op ad hoc-basis. Door dit beleids plan wordt bestrijding van de crimi naliteit structureel aangepakt. Er kunnen speciale preventieve acties worden opgenomen in de planning. Wanneer dat niet lukt, kan er wor den gekeken naar de knelpunten in de organisatie". Een actie die de rijkspolitie Sas- senheim voor de tweede helft van 1990 in petto heeft, is een project over (brom)fietsdiefstal. Daarnaast staan toezicht op vakantiewonin gen en scholen en recherche-sur veillance hoog op het prioriteiten lijstje van de politie. Een kwart van haar tijd wil de po litie Sassenheim/Warmond gaan be steden aan het handhaven van de openbare orde. Uit het werkplan voor de tweede helft van 1990 blijkt dat de politie dat vooral denkt te doen door te voet te gaan surveille ren in de centra van Warmond en Sassenheim en tijdens koopavon den. Ook het bestrijden van overlast op het Warmondse recreatie-eiland Koudenhoorn komt voor op het prioriteitenlijstje van de politie. Nieuwenburg: "De politie wil ook graag betrokken worden bij de or ganisatie van evenementen. Dat ge beurt nu nog niet altijd terwijl de politie graag meer vingers in de pap wil hebben. Daardoor kunnen moeilijkheden met de openbare or de worden voorkomen". Verkeerscontroles Veel aandacht wil de politie ook ge ven aan het handhaven van ver schillende verkeersregels. Daar voor wordt 15 procent van de be schikbare tijd uitgetrokken. Ge dacht wordt daarbij aan controle op het gebruik van alcohol, het ge bruik van de autogordel, het gevaar lijk parkeren, het door rood licht rij den, te hard rijden en de technische staat van auto's. Ook het gedrag van fietsers en bromfietsers wordt in Groep Rijkspolitie presenteert beleidsplan Omleiclingsvariant Leiderdorp door B en W verworpen ZOETERWOUDE - Zoeter woude wil dat de rijksweg A4 aan de Leidse kant wordt verbreed en via een aqua duct onder de Oude Rijn doorgaat. Dit voorlopige standpunt liet CDA-wethou- der R.L.G. Hogenelst gister avond doorschemeren op een informatiebijeenkomst in de plaatselijke Bernardus- school. Hij liet er verder geen onduidelijkheid over bestaan dat elke mogelijke omleidingsvariant onbe spreekbaar is voor zijn ge meente. "Rijksweg 11 is het laatste offer dat Zoeterwoude aan het verkeer en de verstedelijking heeft gebracht. Een omleidingsroute tast onvermijde lijk een deel van het groen aan dat wij juist willen behouden. Er valt. met ons dan ook niet over te pra ten", aldus Hogenelst. Ir. F.P.M. van Heijst van Rijkswa terstaat noemde een omleiding rond Leiderdorp, zoals voorgesteld door deze buurgemeente, 'een nau welijks realistische mogelijkheid' 'Zo'n route zou door open groene ge bieden gaan en door het stiltege- bied bij de Does. feovendien zouden enkele 'vrijwel haakse' bochten gro te stremmingen veroorzaken en kornt er dus niets terecht van het voornemen om die stemmingen uit de wereld te helpen. Volgens Van Heijst moet er in het politieke den ken erg veel veranderen, voordat deze omleiding serieus kan worden bestudeerd. Een suggestie 'om het leed samen te delen', door de weg te verbreden met een baan aan de linkerzijde en een baan aan de rechterzijde, wees de vertegenwoordiger van Rijkswa terstaat van de hand. Deze twee nieuwe banen zullen sneller gaan verzakken dan de oude weg, waar door zeer gevaarlijke situaties ont staan. Aldus de deskundige. Meerburg Uit zijn antwoorden op andere vra gen bleek dat nog wordt onderzocht welke milieuproblemen te ver wachten zijn door de verbreding en het toenemende verkeersaanbod. In ieder geval zal er aan de wettelij ke normen worden voldaan. Bij het indammen van de geluidshinder valt te denken aan het plaatsen van schermen langs de weg. Mocht de verbreding aan de Zoe- terwoudse kant plaatsvinden, dan raakt voetbalclub Meerburg in ie der geval een veld en een stuk van het kunstgrasveld kwijt. Bovendien zal de weg veel dichter bij de huizen aan de Stadhouderslaan komen te liggen dan nu het geval is. Die af stand wordt dan 16 meter. "Met elke gedupeerde zal echter naar com pensatiemogelijkheden worden ge zocht", beloofde Van Heijst. Het leek er tijdens deze goed be zochte bijeenkomst op dat de aan wezigen zich aansloten bij zijn woorden dat het 'verstandig lijkt er rekening mee te houden dat de weg moet worden verbreed'. Over de wijze waarop kunnen de Zoeter- woudenaren zich uitspreken tijdens de hoorzitting van 6 juni in de Een denkooi. Hierna kan het gemeente bestuur zijn definitieve standpunt bepalen. Huisvuil LEIDERDORP - Het Leider- dorpse Palendorp wordt alleen bebouwd met 54 aanleunwo ningen en 38 gesubsidieerde koop- of huurappartementen wanneer de gemeente voor die woningen een extra bouwcon- tingent krijgt. In hun raads voorstel lieten B en W nog we ten dat er 'geleend' kan worden van toekomstige bouwsubsi- dies, maar gisteravond kwamen ze daar op terug in de raadscom missie voor ruimtelijke orde ning, verkeer en milieu. Wanneer het de gemeente niet lukt om alle gewenste woningen in 1991 te bouwen, zoekt ze samen met pro jectontwikkelaar Planoform bv naar alternatieven. De laatste tijd mag Leiderdorp gemiddeld 10 tot 17 woningwetwoningen per jaar bouwen. Een project met 54 aan leunwoningen zou dan ook neerko men op de produktie van drie tot vijfjaar en dat beviel de commissie leden allerminst. "We moeten niet lenen van de toekomst", liet CDA- fractieleider A. Roest weten. Van de premie A-koopwoningen met een prijs van 142.000 gulden vroegen raadsleden zich af of die nog gewild zijn. Volgens een woord voerder van projectontwikkelaar Planoform is er sprake van een golf beweging in de markt. Jarenlang waren de woningen zeer gewild, nu is het wat minder en straks zijn ze misschien niet meer bij te slepen. Overigens zou in Leiderdorp de Vier buitenlandse zwartwerkers in Voorschoten gepalet VOORSCHOTEN - De rijkspolitie in Voorschoten heeft gisteren bij een controle in twee plaatselijke be drijven vier buitenlandse zwartwer kers betrapt. In een plantencen-, trum werkte een Pool zonder geldi ge papieren, terwijl een aannemer drie Turken illegaal in dienst bleek te hebben. De zwartwerkers zijn 1 overgedragen aan de vreemdelin- genpolitie, terwijl de werkgevers I een proces-verbaal kregen. De politie houdt ieder jaar in sa- menwerking met de Algemene In- spectie Dienst controles in de regio. Volgens een woordvoerder valt het aantal zwartwerkers dit jaar mee: "In de afgelopen jaren waren het er meestal twee keer zo veel als deze keer". Van de resterende tijd wil de rijks politie 10 procent besteden aan het handhaven van de Algemene Plaat selijke Verordening en milieuwet ten. De politie wil zich vooral rich ten op die overtredingen die door de bevolking als overlast worden erva ren zoals geluidshinder en vervui ling door hondepoep. Ook wordt aandacht gegeven aan het te vroeg buiten zetten van het huisvuil en het parkeren van caravans en aan hangwagens. Verder wil de politie vooral een 'oog en oor-functie' ver richten voor klachten van de bur gers, waarna in overleg met het Openbaar Ministerie en de overheid een justitieel onderzoek kan wor den ingesteld. Aan controles bij bedrijven wordt 5 procent van de politietijd besteed. Gedacht wordt daarbij vooral aan controles op vreemdelingen bij (bollen)bedrijven, de sluitingstij den van de horeca, opslag en ver koop van vuurwerk en zwaar ver- Het bruggetje over de Meerburger Watering bij de Zoeterwoudse Miening. B e dat de A4 rechts op de foto) wordt verbreed in de richting van het water, maar n gebied van de gemeente Leiden. V van Zoeterwoude willen niet r de andere kant, op het grond- (archieffoto Wim Dijkman» markt voor de gesubsidieerde koopwoningen nooit echt zijn inge stort. Voorzieningen Omdat het makkelijk is goedkeu ring te krijgen voor de bouw van premie A-koopwoningen en ze al tijd verhuurd kunnen worden wan neer kopers uitblijven, maakten de raadsleden weinig woorden vuil aan dit deel van het voorstel. Ze hadden het vooral over de aanleun woningen en vroegen zich af waar om de oudere bewoners het maar met één lift moeten doen en een ver bindingsgang naar het nabijgelegen verzorgingshuis De Dillenburg ont breekt. Volgens B en W kunnen die voor zieningen worden aangebracht maar zullen ze de huurprijs opdrij ven. Omdat de voorspelde huur prijs niet zo ver onder de huursubsi- diegrens zit, zou dat gevaarlijk kun nen zijn. Ouderenbonden waren vooral geïnteresseerd in een recrea tieruimte en een huismeester. Voor de recreatieruimte geldt hetzelfde als voor lift en gang; een huismees ter zou overdreven zijn met De Dil lenburg zo dicht in de buurt. Naast de woningen moeten er in Palendorp ook enkele voorzienin gen voor bibliotheek en buurt ko men. De bibliotheek krijgt er 250 vierkante meter bij en de Muzenhof wordt voorzien van een vluchtgang, een berging en een artiesteningang. Medische en verzorgende 'beroeps beoefenaren' kunnen terecht in commerciéle ruimten met een tota le oppervlakte van 375 vierkante meter. Grondprijs Planoform wil deze plannen alleen realiseren wanneer ze in één keer kunnen worden gerealiseerd, de grondprijs wordt verlaagd tot 1.465.000 gulden en de gemeente opdraait voor de kosten van de in frastructuur en de voorzieningen bij de Muzenhof. Met de verlaging van de grond prijs kunnen B en W alleen instem men wanneer de woningen niet duurder worden dan nu is aangege ven. De andere eisen willen ze zon der meer inwilligen. Omdat de plan nen niet passen binnen het huidige bestemmingsplan, moet dat be stemmingsplan zo snel mogelijk worden aangepast via een zoge naamde artikel 19-procedure. Het Palendorp ontleent zijn naam aar» de betonnen pilaren die nog al tijd de stille getuigen zijn van een bouwproject dat, mede door de in stortende woningmarkt, maar niet van de grond kwam. het tweede halfjaar van 1990 onder de loep genomen. Aandacht is er eveneens voor het terugbrengen van het aantal regels waarmee de verkeersdeelnemers worden geconfronteerd. "Er is in Sassenheim/Warmond behoorlijk overleg tussen gemeenten en poli ty. Toch sluipt er af en toe eens iets door waardoor er soms 5 of 6 borden boven elkaar op één punt komen te staan. Daarover wil de politie over leg hebben". Het kunstwerk meet tien bij tien meter en zal bestaan uit een opkrullende grastegel. De gras zoden worden volgende week op het geraamte geplaatst. Rond het karkas zijn gedurende de werkzaamheden hekken ge plaatst. Het kunstwerk wordt in augustus officieel onthuld. Buurtbewoners hebben de komst van De Graszode stelsel matig afgewezen. Ze vonden en vinden het kunstwerk kolossaal en lelijk. Ook vrezen ze dat er vuil onder zal waaien en kinde ren zich zullen bezeren. De politieke partijen lijken iets geleerd te hebben van de op winding die het kinistwerk heeft veroorzaakt. In het collegepro gramma staat dat bewoners voortaan 'meer inspraak krij gen als het gaat om de aankoop van kunstwerken'. (foto Wim Dijkman) VOORSCHOTEN - De werk zaamheden aan het. Voorscho tense kunstwerk De Graszode vorderen gestaag. Het funda ment is inmiddels geplaatst op een hoek van het grasveld langs de Karei Doormanlaan en de Baron Schimmelpenninck van der Ogelaan.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16