Voorschoten woedend over sloop kraakpand Vier ton voor bouw «nalsp oormuseum ST. JORISMARSEN TREKKEN 3300 SCOUTS ZWEMBAD NET OP TIJD SCHOON Dief slaat toe tijdens proefrit iiivn*mi'nti B en W beraden zich op stappen tegen Hoogvliet Van onze redacteur Dorith Ligtvoet VOORSCHOTEN - De witte doktersvilla op de hoek Papelaan/Veurseweg in Voorschoten is vrijdagmiddag plotseling gesloopt. Nadat de krakers het pand hadden verlaten, maakte eigenaar L.J. Hoogvliet korte metten met de villa die op de gemeentelijke monumenten lijst staat. Volgens burgemeester P. Cannegieter had Hoogvliet geen sloopvergunning en zal de gemeente 'dergelijk gedrag' niet tolereren. Morgen beraden B en W zich op nadere stappen. Volgens H.C. van der Laken, hoofd verrast' door de plotselinge sloop, adviseren over de twee opties: res- van de afdeling bouw- en woning- De adviescommissie monumenten- tauratie of herbouw. Na jarenlang toezicht, is de gemeente 'compleet zorg zou het college een dezer dagen overleg maakte de supermarktke ten in september vorig jaar bekend dat het de villa wil slopen en op nieuw wil opbouwen in de oude stijl. Beneden zouden kleine win keltjes komen, de bovenruimte zou opnieuw bewoond kunnen worden. De uitvoering van de verbou wingsplannen had nog lang kunnen duren. Omdat de villa steeds werd bewoond, zag Hoogvliet geen kans een bouwvergunning aan te vragen. Ook de adviescommissie monu mentenzorg kon nog roet in het eten gooien door B en W te adviseren het eWuQO„ pand te restaureren. Door de sloop strafbaar is dat inmiddels uitgesloten to V' Arrestaties wegens verkoop van hasj ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie heeft twee Alphe- naren aangehouden wegens het ver kopen van verdovende middelen. De politie deed na een tip van om wonenden een inval in een woning I aan het Topaasplantsoen waar 24 gram hasj in beslag werd genomen. De hasj was eigendom van de 26-1 jarige bewoner van het pand. Een I 22-jarige Alphenaar werd in de kraag gepakt omdat hij een hoeveel heid weed bij zich had. Beiden wer den meegenomen naar het bureau, I waar proces-verbaal werd opge-1 maakt. De resten van de witte doktersvilla in Voorschoten. Het pand, eigendom i vliet, werd vrijdagmiddag plotseling gesloopt. het levensmiddelenbedrijf Hoog- Gat in wegdek na diefstal putdeksel LEIDERDORP - Na het verwij deren van een putdeksel ont stond gisteravond om tien uur een diep gat in de Leiderdorpse Maijoleintuin, ter hoogte van de Regenboogschool. Verontruste omwonenden belden de politie en die beloofde dat de gemeente maandagochtend een nieuwe deksel zal plaatsen. Een woordvoerder van de po litie weet niet waarom het zware ding is weggenomen: "Het kan baldadigheid zijn, maar je hoort ook wel eens dat mt deksel mooi vinden". dewerking van het bedrijf. Een her- bouwplicht ligt voor de hand". De verwaarloosde witte doktersvilla op de hoek Papelaan/Veurseweg in Verschillende lezing Voorschoten, in september 1989. Het pand werd toen nog bewoond doorkra- Gemeente en Hoogvliet geven een kers. Rechts naast het pand is supermarkt te zien van eigenaar Hoogvliet, verschillende lezing van de gang zaken. Volgens de gemeente is zonder vergunning te slopen. Volgens een woordvoer ster van het bedrijf, mevrouw M. De burgemeester zegt dat Hoog- Hoogvliet, is er geregeld contact ge- vliet door zijn handelswijze 'op een weest met de gemeente: "Ik heb ruwe manier op alle plannen is ook begrepen dat de burgemeester vooruitgelopen': "We zullen er nu bij de sloop aanwezig is geweest", het beste uit moeten halen en ver wachten hierbij een maximale me- langs de ruïne gereden, maar dat ge beurde niet na overleg met Hoog vliet. De verontwaardigde wethou der had hem op de hoogte gesteld. Cannegieter: "Zo is dat misver stand misschien in de wereld geko- Gemeentevoorlichter Bruggen ontkent dat stellig. "Wet- ""J'TiTïë' houder van de. Poel en meneer veStlgtdlt- Ue det (hoofd afdeling openbare ken, DL) reden er vrijdagmiddag langs en ontdekten toevallig dat het pand er niet meer stond". De burge meester Van der Laken heeft de indruk it er vrijdag geen mensen meer in de villa woonden. M. Hoogvliet be- die er woon den, hadden de sleutel bij ons inge leverd. Dat is in goed overleg ge- 'Gebied rond Valkenburgse meer maakt zich klaar voor grote sprong' VALKENBURG/KATWIJK - De provincie Zuid-Holland en de rijksoverheid leggen geza menlijk 400.000 gulden op tafel voor de bouw van het Nationaal Smalspoormuseum en de ver plaatsing van het smalspoor uit c7tacteTwijzen daarop: de Katwijkse duinen naar het gebied rond het Valkenburgse Meer. Met die toezegging ver raste de Zuidhollandse PvdA- gedeputeerde E.P. van Heemst zaterdag de Nederlandse Smal- spoorweg Stichting (NSS) en de Valkenburg of ook andere ge- De gedeputeerde deed bedrag van 125.000 gulden komt uit meenten. Burgemeester C, Sinke hoofden van de genodigden de op- Valkenburg reageerde hierop roep als volgt: "We hebben natuurlijk 'de regio' zich in te span- alle attracties van de Duin en Bollenstreek samen te promo ten. Met de bouw van een smal- spoormuseum en de aanleg van een gelijk te maken. Ik denk dat de ge- smalspoorlijn (eerst 2 kilometer, la- het provinciale stimuleringsfonds voor de werkgelegenheid. Een on- geveer evengroot bedrag zegt hij te immaterieel al heefveeï gedaan* verwachten van het Rijk uit de pot de komst van het een museum natuurbehoud. "Ambtelijke een smalspoorlijn bij het meer :ten wijzen daarop", zei hij terdag desgevraagd. "De rest het bedrag hoop ik aan te vullen uit drage welwillend mijn eigen portefeuille (recreatie, zal natuurterreinen en landschapszorg - red.). Ik denk dat er dan een be langrijke kop af is van de investerin gen die moeten worden gepleegd". Dank zij veel zelfwerkzaamheid, meedelen dat er op korte termijn burg. Maar Leiden kan gaan. Er hadden zich nieuwe kra kers aangemeld, maar wij hadden avonds inderdaad daar weinig behoefte aan". Op het moment dat het pand leeg was, zag Hoogvliet zijn kans schoon. Krakers Aan de sloop is een jarenlange dis cussie vooraf gegaan. Hoogvliet wil de de villa slopen om meer winkel ruimte te krijgen. De gemeente kreeg in 1986 lucht van de voorge nomen sloop en plaatste het pand ijlings op de gemeentelijke monu mentenlijst. In mei 1987 trok de eer ste groep krakers in het pand. In de jaren erna wisselde de groep van sa menstelling, maar het pand werd wel doorlopend bewoond door kra kers. Mevrouw Hoogvliet zegt dat het pand al in een slechte staat verkeer de toen haar bedrijf de villa kocht. Ze benadrukt dat het levensgevaar lijk was om in het pand te wonen. De bedrading was slecht, het dak lekte en er zou al enkele malen brand zijn geweest. Volgens critici heeft het bedrijf het pand bewust la ten verloederen, van het begin af S. Harlaar, raadslid van Groen Links, was betrokken bij de kraak- actie van de eerste bewoners. Hij heeft niet het idee dat Hoogvliet het pand 'onwijs heeft onderhouden': "De waterleiding was stuk, maar verder viel het wel mee. Alleen werd de villa in het begin door een grote groep jongeren aangevallen en werden bij die actie alle ruiten er uit geslagen. En die zijn nooit meer vervangen". Hij noemt het 'belache lijk' dat de sloop zonder toestem ming heeft plaatsgevonden en wil navraag doen. Mevrouw Hoogvliet durfde 'van morgen niet te zeggen of het pand herbouwd zal worden in de oor spronkelijke stijl. Britse boosdoener.. LEIDERDORP - Een vrachtwagen met een Brits kenteken heeft gister morgen in Leiderdorp een lantaarn paal omvergereden op de Van der Valk *Boumanweg. Omwonenden noteerden het buitenlandse kente ken en gaven dat door aan de poli tie. De politie probeert het eerst via de Centrale Recherche Informatie dienst te spelen. Als dat niet helpt, moet de verzekeringsmaatschappij van de gemeente de schade zien te verhalen op de buitenlandse boos doener. Tamarco promoveert LEIDERDORP/GOUDA De drumfanfare van de Leiderdorpse drum-, fanfare en majorettevereni ging Tamarco is zaterdag gepromo veerd van de tweede naar de eerste divisie. Bij het derde drumbandfes tival in Gouda-west won de fanfare de eerste prijs, eindigden de majo rettes als tweede, verwierf Tamarco de tambourmaitreprijs en de dag prijs voor het 'correcte aanwezig zijn'. Kalkzandsteenfabriek Gedeputeerde Van Heemst kon ook ter 3 kilometer lang) krijgt de streek er volgens hem een attractie van for maat bij. Ook Van der Ham schetste het re gionale belang van het museum en de spoorlijn. "Het is in de eerste aanwinst voor Valken- Cr tvt 4i o i J-/CU1K. ^jj vca üeiiwein.^dciiiiiieiu, niccuocii uai ex up ivui ie itriiuilll uuig. ividcu Jjeiueil t btiehting Nationaal Smalspoor- het gebruik van standaard-gebou- definitieve overeenstemming ver- museumstad nog museum (SNS). Dat gebeurde 6 - - - 6 - 65 op i het opbouwen van de spoor- wacht kan worden met de kalk- doen. Voor de bezoekers NSS. totale investering door de stichting presentatiedag van de lijn uit gebruikte materialen, is de zandsteenfabriek Van Herwaarden Noordwijk en Katwijk en de provin- de inrichting van het Valken- cie als geheel is dit straks een goede slechtweer-voorziening", aldus de de NSS-voorzitter. Burgemeester C. Sinke "We wisten dat de geld over de brug zou komen, 3 nog geen toezegging gedaan, meerdere miljoenen guldens te- burgs Meer als recreatiegebied i erheid met ruggebracht naa 7,5 ton. De rest Nu hebben geweldig blij mee. Samen met toezegging van 50.000 gulden i het benodigde bedrag (3 ton) zandwinning door het bedrijf. Vol- hopen de NSS en de SNS bijeen te gende week dinsdag behandelen kenburg noemde zaterdag Valken zijn daar brengen met geleend kapitaal, Gedeputeerde Staten, het dagelijks burg'het land van de toekomst v i het bedrijfsleven en sub- bestuur van de provincie, het orit- het Nederlandse smalspoor'. "We n kleine geldgevers, zoals werp-contract. "Dat betekent een staan nu op een keerpunt. Er gaan het Prins Bernhardfonds hebben het Anjerfonds. Van de kant van het flinke stap vooruit. De procedure' hier veel mooie dingen gebeuren, j 4,5 ton voor onze plannen: Er bedrijfsleven zijn inmiddels enige kan in gang worden gezet om in de Het gebied rond het Valkenburgse hoeft nog maar 3 ton bij^ geerde NSS-voorzitter P.J. Ham. toezeggingen gedaan Van der Ham sluit niet uit dat een bijdrage zal worden gevraagd Heemst. loop van dit jaar met de eerste werk- Meer maakt zich klaar voor de grote zaamheden te beginnen", aldus Van sprong", sprak hij lyrisch. OEGSTGEEST De scoutinggroep Bostreno uit Noordwijkerhout heeft zaterdag drie eerste prijzen behaald bij de St. Jorismarsen in Oegstgeest. Aan de traditionele mars namen 3300 scouts uit binnen- en buitenland deel. Zo waren er groepen uit Luxemburg en lopers van Amerikaanse en Canadese bases in West-Duitsland. Bij de drie korte loopafstanden (5, 7,5 en tien kilometer) werden de prijzen zo'n beetje tussen scouts uit de bollen streek verdeeld. De tien kilometer werd gewonnen door de Leidse Dauwtrappers. Bij het kasteel Oud-Poelgeest (zie foto) werden deze Dauwtrappers tevens uitgeroepen tot de best geklede groep. (foto Plannen De plannen zoals die zaterdag wer den toègelicht, voorzien in de bouw van een gecombineerd museum- en werkplaatsgebouw aan de Omme- dijkseweg. Dit gebouw krijgt een oppervlakte van 2100 vierkante, me ter, waarvan ongeveer de helft als expositieruimte wordt gebruikt. Het publiek zal vanuit het museum ook de restauratiewerkzaamheden in de werkplaats kunnen volgen. In het museum zullen ook een kleine bibliotheek, een kantoor, een film zaal en een ontvangstruimte wor den ondergebracht. Op de eerste verdieping is ruimte gereserveerd voor een dienstwoning. Naast het museum komt een ho recagelegenheid. De bouw en de ex ploitatie daarvan worden niet door de SNS verzorgd. De provincie heeft hiervoor al contact met een horeca-exploitant. In de werkplaats komen een aparte schildersruimte, een houtbewerkingsafdeling, een smederij, een magazijn, een kantine en was- en kleedruimten. 1 De stichting wil aan de Voorscho- terweg nog een aparte remise bou wen met een oppervlakte van 900 vierkante meter. Deze is nodig om dat de collectie te groot is om geheel in het museum en de werkplaats te worden ondergebracht. In de remi se zullen ook de grote reserve-on derdelen worden opgeslagen, even als materialen voor het onderhoud van de spoorbaan. Deze remise kan een eigen spoorverbinding krijgen met het museum en het werkplaats- gebouw. Het eindpunt van het spoorlijntje komt aan de Wassenaarse Wetering, ter hoogte van het Marinevlieg kamp Valkenburg. Het is de bedoe ling dat het treintje het hele jaar door rijdt. ZOETERWOUDE - De Zoeter - woudse wethouder R.L.G. Hoge- nelst heeft zaterdag het plaatse lijke zwembad Haasbroek open- gedoken. Na de frisse duik sprak hij de hoop uit dat het wederom een mooie zomer zal worden en het buitenbad nog meer bezoe kers zal trekken dan in de druk- In de voorverkoop werd alvast een recordaantal abonnementen omgezet en ook zaterdag werd het nodige verkocht. Rond het zwembad zijn de afgelopen we ken plantenbakken met gerani ums geplaatst en binnenkort komt er een glijbaan bij voor de allerkleinsten. De afgelopen week hebben kwajongens de bodem van het zwembad met bagger bedekt. Het kostte werknemers een dag om het zwembad schoon te vissen en de wethouder had het dan ook over een flinke schadepost. De kwajongens zijn inmiddels ge pakt en politie en gemeente bui gen zich samen over een gepaste straf. (foto Ellen HILLEGOM Van een Volkswagen Jetta die aan een onbekende bestuur der werd meegegeven voor een proefrit, hield een Hillegoms garagebedrijf uiteindelijk alleen een paar groene kentekenplaten over. De wagen werd vorige week dinsdag meegegeven aan de aspirant-koper, maar is nooit te ruggebracht. Alleen de groene nummerborden van de Jetta werden na enkele dagen in de brievenbus van het garagebedrijf gegooid. De gedupeerde Hillegom- se ondernemer heeft vanmorgen aangifte gedaan van de vermissing van de auto. Vrouwen richten vernielingen aan LISSE Twee vrouwen uit Lisse hebben in de nacht van vrijdag op zater dag een spoor van vernielingen achtergelaten in Lisserbroek en Lisse. Het tweetal 19 en 20 jaar oud hadden een feestje in Lisserbroek bezocht en op weg naar huis gooiden zij de ruiten van een woning in, vernielden zij de ruitenwissers en spiegels van vijf auto's, gooiden ze plantenbakken om, beschadigden ze coniferen en tuinhekjes en maakten ze een motorbootje los in de Ringvaart. Volgens een woordvoerder van de Lissese politie verkeerden de twee in een dronken bui. De vrouwen werden na een buurtonderzoek in Lisse aan gehouden. Zij worden vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. De schade wordt door de Lissese politie geschat op duizenden guldens. MAANDAG 21 MEI Katwijk muzikale rondgang door de UNI, vanaf 19.30 uur. Leiden opvoering van het blijspel 'Aardappelschillers", bij Neder lands Christen Vrouwenbond en Katholiek Vrouwengilde, aanvang 20.00 uur in kerkelijk centrum De Regenboog. Bloemenseance bij Spiritisch Genootschap Leiden, door mevr. G. Nieuwenhuis, aanvang 20.00 uur in zaal Lage Morsweg 14a. Leiderdorp vergadering VM. over o.a. 'Palendorp' en de puinstort. aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. Noordwijk vergadering Noordwijkse Vere niging van Postzegelverzame laars. aanvang 20.15 uur, bijeen komst jeugdafdeling om 19.00 uur in hotel Royal. Voorstraat. Oegstgeest bridgen voor met-rokers, aan vang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Zoeterwoude informatieavond, door Rijkswa terstaat, over de verbreding van de A4, aanvang 20.00 uur in ba sisschool Bernardus, Kooi kerspad. DINSDAG 22 MEI Katwijk sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeute, van 15.30 tot 16.30 uur in sportzaal Boorsma, Zwanenburg. genburo Gezondheidszorg, voor advies en informatie, van 10.00 tot 12.00 uur. tel: 071-254654. bijeenkomst Vereeniging van Postzegel Verzamelaars, aan vang 20.00 uur in restaurant van zwembad De Zijl, Paramaribos- traat. eerste voorbereidingsavond Frankrijkreis Leidse Studenten Ekklesia. aanvang 20.00 uur. Ra penburg 100. inl, tel: 175672. balletvoorstelling door De Rot terdamse Dansgroep II. aanvang 20.15 uur in de Leidse schouw burg. concert Manuela Hoogenboom (viool) en Marlies Molenaar (pia no). aanvang 20.15 uur in de Ka pelzaal van K&O, Oude Vest. Leiderdorp spreekbeurt Aktieve Gezond heidszorg Rijnstreek, thema: Wat betekent dementie voor de fami lie'. door mevr. J. Kramer, van 19.00 tot 22.00 uur in het Kruisge- bouw, Berkenkade. Noordwijk bijeenkomst jongerenpastoraat over Franciscus van Assissi, aan vang 19.30 uur in de Vinkenhof, Achterzeeweg. zitting Ombudsteam PvdA, van 19.30 tot 21.00 uur in De Kuip, Zeestraat. vergadering gemeenteraad, aanvang 20.00 uur in het gemeen tehuis. WOENSDAG 23 MEI Alphen jeugdinstuif volleybal, van 18.30 tot 19.30 uur in gymnastiek lokaal Zorviebloemschool, Jong- kindt Coninkstraat 35. Katwijk contactochtend voor vrijwilli- jers van de Thuiszorgcentrale, aanvang 9.15 uur in dienstencen- i Zwanenburg, Zwanenburg straat. kennismaking en open middag bij voetbalvereniging Lugdumum voor de jeugd van 5 jaar en ouder, van 14.00 tot 15.30 uur. terrein Oegstgeesterweg. optreden duo Waardenberg De Jong met: 'Jool Hul', 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo- I, Gerestraat 20,1 121554. Leiderdorp kennismaking bij Parabowls, sportcomplex De Does, van 12.00 tot 15.00 uur. bridgen in bridgecentrum Lei derdorp. Bernhardstraat, aanvang 13.30 uur. Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8