TAD LEIDEN De Klos: werkplek èn een aangenaam klimaat LEIDSCH m DAGBLAD Theaterfestival bij Augustinus Wijkfeest in De Stevensbloem Man schiet op auto's rijksweg actief in vrije tijd Vijftig gehandicapten op watersportdag Asopos Politie houdt zes mensen aan rond concert Metallica Honderden bezoekers op Open Dag in de Zandstraat Restauratie Zijlpoortsbrug gaat volgend jaar van start s MAANDAG 21 MEI 1990 STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN LEIDEN Augustinus, vereniging voor studenten en werkende jonge ren, houdt vanavond, morgenavond en woensdagavond een theaterfesti val. In de foyer van de Stadsgehoor zaal spelen vanavond de gezel schappen Carpe Noctem en Litteris Sacrum. Carpe Noctem. een Augus tus herengezelschap, speelt sketches a la Monthy Python; Litte ris komt met het licht komische to neelstuk 'De zonderlingen'. Aan vang 20.30 uur. In de mensa van Augustinus zul len morgenavond LST Minerva, Willem Woelwater. Rob Kappen en anderen een zeer gevarieerde avond verzorgen. LST Minerva speelt een eenakter; Willem Woelwater komt als popdichter een prikkelend tintje aan de avond geven, en Rob Kap pen en twee andere studenten bren gen cabaret. Aanvang 21.00 uur. Ook de derde avobnd van dit fes tival heeft plaats in de mensa. Woensdagavond zal daar het zeven tig minuten durende toneelstuk 'De koningin van Pharos' worden ge speeld door de Stichting Hóho uit Amsterdam. B), DUIVENBERICHTEN LEIDEN Diverse postduivenverenigingen deden afgelopen weekeinde mee aan wedstrij den vanuit Soissons. LPC: 1. J. de Voogd; 2 Verhagen-Witteveen; 3. K. Lefèbre Zn. 4. A. Compier; 5. A. Witte- De Blauwkras: 1. F. van de Wetering; 2,3,5. Comb. Nieuwendijk; 4. Comb. Houweling. De Rijnklievers: 1J. van der Wal; 2. A. de Mey; 3. J. de Wal; 4. J. Kok; 5. K. van Dokkum; 6. A. de Vries; 7 A. de Vries; 8. J. van der Wal; 9. A. van der Velden; 10. J. Kok. Leiderdorp; 1. R. v.d. Nieuwendijk (1150.05); 2. J van Laar en zn.3. J. van Laar en zn.4. D Van Seggelen; 5. J. Van Laar en zn.; 6. D. van Seggelen, 7. E. Brug; 8. P. Sloos; 9. M Meijer- se; 10. R. v.d. Nieuwendijk. De Vriendenclub. 1. Vmkensteijn; 2. A. Siera; 3. J. Degen; 4. A. Bink; 5. W. van der Kooij. Stedelijk Samenspel Alphen: 1. F. Brune (1150.80); 2. F. Sanders; 3. Gebr. Heinen. 4. De Combinatie Gr.; 5. F. Bruné; 6. Anders- Straathof; 7. N. Wijfje; 8. De Combinatie Gr. 9. J. Heinen; 10. H.J. den Hartog. De Zwaluw vloog vanuit Chantilly; 1P. Ver- hoork (1100); 2. M. van Klaveren; 3. S. Vene- ma; 4. N. Meeuwenoord. 5. L. en Th. Verhoork. 6. P. van Wissen en zn.; 7. L. en Th. Verhoork; 8. P. Verhoork; 9. L. en Th. Verhoork; 10. P. van Leeuwen. LEIDEN De open dag van co öperatieve vereniging 'De Klos' is uiterst succesvol geweest. Honderden bezoekers bekeken gisteren de produkten van acht tien ambachtelijke kunste naars, die in het aan de Zand straat gelegen gebouw een tien tal ateliers benutten. De Klos, acht jaar geleden opge richt, is een vereniging zonder dui delijke hiërarchische structuur. De leden zijn gezamenlijk verantwoor delijk. Verschillende disciplines be staan op een harmonische wijze naast elkaar, waardoor, zo viel giste ren van alle kanten te beluisteren, een vruchtbare werkplek voor ie dereen ontstaat. Voor honderd vijftig gulden per maand en materiaalkosten kunnen de ontwerpers gebruik maken van een foto-atelier, een drukkerij, een meubel- en lijstenmakerij, een ate lier voor het ontwerpen van kunst zinnige luidsprekers, een textiel-at- LEIDEN - In het winkelcentrum de Stevensbloem werd afgelopen zaterdag even het ongemak verge ten dat de Stevenshof nog .altijd geen markt heeft.. In en rond het winkelcentrum waren ongeveer 45 kramen opgesteld. Het jaarlijkse wijkfeest, dat was georganiseerd door de winkeliers vereniging en het buurthuis Winnie LEIDEN - Een nog onbekende man heeft gisteravond laat op auto's ge schoten die op de rijksweg A4 re den. De man zou op de vangrail staan ter hoogte van het viaduct over de Hoge Rijndijk. Er loopt daar een voetpad. Bij de Leidse politie kwamen di verse meldingen binnen. Er werd direct een grootscheeps onderzoek ingesteld, maar de man werd niet aangetroffen. Er zijn ook geen mel dingen van schade binnengekomen bij de politie. Tasjesdief gepakt LEIDEN - Een 26-jarige Leidse tasjesdief is zaterdagavond aange houden, omdat het slachtoffer, een 19-jarige Leidse, een goede be schrijving van de verdachte kon ge- De vrouw fietste om kwart over elf op de Haarlemmerstraat. Opeens kreeg ze een harde klap op haar rug en werd er aan haar linkerarm ge trokken. Ze kon zich net staande houden. Intussen probeerde de da der haar tasje af te pakken, maar dat mislukte. Een en ander gebeurde, terwijl diverse mensen stonden toe te kijken. Omdat de Leidsé haar tas bleef vasthouden, sloeg de man op de vlucht. De vrouw waarschuwde de poli tie en kon een goed signalement op geven. De beschrijving was zo goed dat de Leidse politie daarin een be kende ontdekte die even later werd opgepakt. De man heeft inmiddels bekend. Mandela, trok veel publiek. Ver scheidene verenigingen presenteer den zich in de kraampjes. De mu ziekgezelschappen Jong K&G, Con Fuoco en de Leidse harmoniekapel zorgden voor de muziek. Er was ook een voorlichtingsstand van de ge meentepolitie. In de ochtenduren verkochten circr 100 kinderen snuisterijen op een <cindervrijmarkt. De rest van de dag waren er een vliegend tapijt en een springkussen voor de jongere bezoekers van het wijkfeest. De speeltuinvereniging hield sa men met de Road Runners een pres tatieloop over de afstanden 2,5 - 5 en 10 kilometer. Er deden zestig men sen aan mee, de winnaar van de tien kilometer finishte in een tijd van 37 minuten en 31 seconden. Vrijdag werd al een voorproefje gegeven op het festijn van zaterdag. De winkeliers hielden 's middags open huis en in de avonduren was in Winnie Mandela een bingo-dans avond met live-muziek. Matilo promoveert LEIDEN - Drumfanfare Matilo is gepromoveerd naar de eredivisie. Tijdens een wedstrijd met andere drumbands sleepte de Leidse fanfa re 314,5 punten in de wacht. Dit be-, tekent de vierde promotie in drie jaar tijd. lier en metaalwerkplaats. Het zijn de plekken, waar jonge mensen die (pas) afgestudeerd zijn of nog aan een kunstacademie opgeleid wor den, hun produkten in kwalitatief en kwantitatief opzicht kunnen zien groeien. Sommigen werken er al ja ren, anderen hebben er sinds kort een ruimte kunnen verkrijgen. Stimulerend Luidsprekerontwerper Rob Nieu- wenhuizen maakt een voldane in druk na de open dag: "Ik kwam van de sociale academie, had eens een keer zelf een box gemaakt en een vriend vertelde van 'De Klos'. En dan zie je dat het hier een stimule rende omgeving is. Want pas later ben ik boxen met speciale vormen gaan maken". De geluidsvoortbrengers zien er inderdaad opmerkelijk uit: gerond of als een piramide of, zoals in een hogetonenluidspreker, een oog op een piramide. Nieuwenhuizen ver volgt: "En voor mijn foldertje dat hier gedrukt is, zijn de foto's van Mare de Haan". Fotograaf De Haan, afgestudeerd bioloog, is een tevreden woordvoer der van 'De Klos', waarvan de naam is afgeleid van de oorspronkelijke behuizing: wolspinnerij de Clos en Leembruggen. "Vroeger zaten we in een kraakpand. Maar hier hebben we vijfhonderd vierkante meter. Na een huurgewenningsperiode van twee jaar, kwamen we op een nor male huurprijs van de gemeente. Het is inderdaad zo dat velen na ba siskennis en ervaring bij 'De Klos' te hebben opgedaan, voor zichzelf elders beginnen. Maar op dit mo ment is er een discussie binnen de vereniging of we wel een soort door- stroombeleid moeten blijven voe ren. Want de mensen hier studeren nog, werken freelance of hebben een uitkering. 'De Klos' geeft ons de gelegenheid voor een werkplek èn een aangenaam klimaat'. Je zou je ook kunnen voorstellen dat sommi ge kunstenaars hier misschien kor te tijd komen om opdrachten uit te Vakbondswerk Volledig 'loonvormend', zoals Paul Scheer zegt, is de in 'De Klos' geves tigde drukkerij Mostert en van On deren! "We drukken veel vakbonds werk, voor studentenvereingingen en klein handelswerk. Maar we ac cepteren bijvoorbeeld geen werk met Shellreclame en in principe werken we ook niet voor de WD en Minerva. Want die studentenvereni ging kent nu juist wel de hiërarchi sche structuren, die wij niet willen. We proberen zo min mogelijk water bij de wijn te doen. Dat is een heel gevecht". Ontwerper Sjef Oltheten was gis teren enigszins verontwaardigd. Zijn ontwerp, een spinsel voor een brug over de Nieuwe Rijn, voor het project 'Overbruggen' dat volgend voorjaar moet plaatsvinden, komt volgens hem naar verluidt niet in aanmerking voor gemeentelijke su- bisidie. "De gemeente zegt dat geen kunstenaars van buitenaf aan het project mogen meewerken. En dat terwijl 'Overbruggen' mijn ontwerp geaccepteerd had en zelf de subsi die-aanvraag deed." Wel tevreden is schoenenont werpster Karin de Kloe, vijf maan den heeft ze nu in 'De Klos' haar ate lier, waar ze de hele week aanwezig is. Ze maakt schoenen, die niet in serie-produktie ontwQrpen worden, maar waarvan slechts een enkel ontwerp bestaat. Over de open dag is ze enthousiast: "De mensen von den vandaag het gebouw en de pro dukten mooi." Dat vonden de ande re deelnemers ook, van wie er enke len ook nieuwe opdrachten kregen. Man gooit stenen naar politiebureau LEIDEN - Een 26-jarige man heeft zaterdagavond rond elf uur een ruit van het politiebureau aan de Lange- gracht ingegooid. De man, die gees telijk in de war was, had in het verle den een aantal malen gesolliciteerd bij de politie maar was steeds afge- Nadat hij de ruit had ingegooid, probeerde hij ook nog het uithang bord van de politie te raken. Maar het enorme zwaailicht miste hij tot twee keer toe. De man is aangehou den. Postzegels De Leidsche Vereeniging van Postzegel Verzamelaars houdt dinsdag 22 mei weer een bijeenkomst in zwembad De Zijl aan de Paramaribostraat 66. Een deskundige komt iets vertellen over het verzekeren van postzegelverzamelin gen. Er is ook gelegenheid tot ruilen en kopen van zegels. Aanvang 20.00 uur. Ongeveer vijftig gehandicapten dedei werd afgelast. zaterdag mee aan de watersportdag van Asopos. De geplande wedstrijd LEIDEN - De Leidse Studenten roeivereniging Asopos de Vliet heeft zaterdag op de Dwarswete- ring haar jaarlijkse watersportdag voor gehandicapten gehouden. Het evenement werd georganiseerd in samenwerking met de studenten zeilvereniging De Blauwe Schuit en kanovereniging Levitas. Op de sportdag kwamen onge veer 50 gehandicapten (zowel licha melijk als geestelijk) uit het hele land roeien, kanoën en zeilen. Oor spronkelijk was het de bedoeling ook een roeiwedstrijd te houden. Dat programmapunt werd echter afgeblazen omdat zich te weinig be langstellenden aanmeldden voor dit onderdeel. De organisatie weet dit aan het feit dat volgende week een soortge lijke wedstrijd wordt gehouden in Amsterdam. "We hebben de uitno digingen toch erg vroeg verstuurd, maar blijkbaar is men ons in de hoofdstad te snel af geweest". De groep gehandicapten, die werd geholpen door ongeveer vijf tig begeleiders en een net zo grote groep studenten, had het ook zoiy der wedstrijdelement naar haar zin. Er lagen zes roeiboten, zes kano's en vier zeilboten voor hen klaar. Asopos de Vliet is de enige stu dentenroeivereniging in Nederland die met gehandicapten roeit. De trainingen in een roeibak op het droge en in de boot worden bege leid door een speciaal gevormde commissie binnen de vereniging. Asopos gebruikt eigen materiaal. De Rotterdamse stichting Roei- validatie bood de vereniging een nieuwe boot aan in langdurige bruikleen. Dit vaartuig is speciaal gemaakt voor gebruik door gehan dicapten, omdat hij extra breed en stabiel is. Voorzitter M. Wetzlar van Asopos wees er zaterdag ook nog op dat de vereniging, die 420 leden telt, bin nen afzienbare tijd de clubgebou wen wil moderniseren. Ze is druk op zoek naar sponsors die financieel willen bijdragen. Het is bijna onmo gelijk een lening te krijgen omdat de gebouwen niet op eigen grond staan. De Zijlpoortsbrug wordt volgend jaar gerestaureerd. LEIDEN - De Zijlpoortsbrug wordt volgend jaar gerestaureerd. De oude brug wordt geheel ge sloopt, om hem hierna weer op te bouwen in de oude stijl. De gemeen te schat de kosten van de operatie op 3 miljoen gulden. De plannen tot renovatie van de brug komen als een verrassing om dat het vorige college van B en W in december 1989 aankondigde dat het herstel van de Zijlpoortsbrug op de lange baan was geschoven. Dit om geld vrij te krijgen voor de plannen rond de bouw van het nieuwe sta tion. Volgens L. Barendregt, hoofd ci viele werken, is er weinig veranderd aan het collegestandpunt. "We wa ren het liefst meteen begonnen met de restauratie, maar daarvoor is nou eenmaal geen geld". Omdat het volgens civiele wer ken 'onverantwoord' is nog mensen over de houten trottoirs aan de zij kant van de brug te laten lopen, worden die wel onmiddellijk weg- Geen ldachten over geluidsoverlast LEIDEN - Voor en na het concert van de heavy-metalband Metalli ca zijn door de Leidse politie zes arrestaties verricht. Het concert dat tot in Zuidwest was te horen leverde geen enkele geluidsklacht op. Elfduizend liefhebbers uit heel Nederland waren gisteren voor het optreden naar Leiden geko men. Een deel van de concertgan gers gooiden bierflesjes op de rij banen van de Willem de Zwijger laan, maar daartegen werd niet opgetreden. De politie arresteerde vanoch tend rond vier uur vier jongens (16 en 17 jaar) uit Zoelen. Zij liepen van de Molenwerf via het Schut tersveld naar het station, intussen vernielingen aanrichtend. Ze sloopten een reclamebord en gooiden dat op de spoorbaan. Toen ze zelf ook op de rails gingen staan, greep de politie in en arres teerde de vier. Twee andere Metallicafans uit Middenmeer en Hoorn (20 en 22 jaar) werden aangehouden na een vechtpartij in de Groenoordhal- len zelf. De 22-jarige spoot met een brandslang en weigerde daar mee te stoppen, hoewel een lid van de ordedienst dat vroeg. De 20-jarige begon onmiddellijk daarna te vechten, evenals de spuitgast. Daarbij raakte de orde bewaker gewond. Hij kreeg een schram in zijn nek. Ook een derde man, een 34-jarige inwoner van Hoorn, liep letsel aan zijn knie op. Hij is later naar het AZL overge bracht. De politie trad ook nog op tegen 24-jarige inwoner van Zeist. De man had een oude fiets in het wa ter gegooid. Omdat het volgens politiewoordvoerder Langendoen een 'hele oude en krakkemikkige fiets' en de man zijn spijt betuig de, werd volstaan met een beris ping. De man had zoveel spijt dat hij de politiemensen vijftig gul den gaf om op een rekening ten bate van geestelijk gehandicap ten te storten. De politie heeft be loofd dat te doen. Trottoirs worden onmiddellijk verwijderd De kosten van deze ingreep be dragen ongeveer 15.000 gulden. De leuning wordt weer naar de brug verplaatst, en het wegdek wordt aangepast zodat er aparte loop- en fiettsstroken ontstaan. Als de restauratie begint, wordt de brug voorzien van een nieuwe paalfundering. Hierop wordt de nieuwe betonnen brug gebouwd, die wordt bekleed met metselwerk. De oorspronkelijke brug bestond uit een vast gedeelte met elf boogjes en twee houten ophaalbruggetjes. Deze bouw wordt zo veel mogelijk gecopieerd. Tijdens de nieuwbouw wordt een noodbrug gelegd aan de kant van de begraafplaats. Bromfietsdieven krijgen klappen LEIDEN - Twee jongens van 17 en 15 jaar uit Leiden zijn vrijdag in el kaar geslagen door de 43-jarige eige naar van een bromfiets die ze eerder hadden gestolen. De man wachtte hen op voor het politiebureau waar ze net waren verhoord voor de dief stal. De twee jongens hadden de bromfiets gestolen uit een kelder- box, maar ze werden al snel gepakt door de politie en meegenomen naar het bureau voor het opmaken van een procesverbaal. Nadat de formaliteiten waren ge regeld, werden de twee naar huis gestuurd. Maar voor de deur van het politiebureau stond de eigenaar van de bromfiets die de jongens eerst zo hard in de armen kneep dat die blauw werden. Daarna deelde hij een paar vuistslagen uit en gaf hen een knietje in het kruis. Omdat de twee jongens geen aan gifte wilden doen, kreeg de 43-jarige geen procesverbaal en zal hij dus ook niet worden vervolgd voor de mishandeling. Slachtoffer zoek LEIDEN - De Leidse politie is op zoek naar een man, die zaterdag avond rond zeven uur werd gesla gen door twee jongens op de Ste vensbloem. De twee Leidenaars (17 en 19 jaar) gooiden een ruit in van een bank in het winkelcentrum. Een voorbijganger maakte daar over een opmerking en kreeg als ge volg daarvan klappen van de twee jongens, die later door de politie konden worden aangehouden. Het slachtoffer is echter nog steeds zoek. De Leidse politie wil graag dat hij aangifte doet zodat de twee be halve vernieling ook mishandeling tenlaste kan worden gelegd.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7