ffil0$ 'Niets is zo vluchtig als televisie Hans Kazan (37presenteert honderdste Prijzenslag Fleetwood Mac en Chris de Burgh in Galgenwaard Heerma van Voss VPRO -voorzitter INGEN ÏK* $L 'l4 MAANDAG 21 MEI 199C HILVERSUM - "Ik zat vorig jaar een maand op Aruba. Elke dag presen teerde ik er goochelnum- mers van mijn repertoire aan voornamelijk Ameri kaanse gasten in het Gol den Tulip-hotel. Gullit, Van Basten, Rijkaard en André van Duin en veel anderen uit Nederland lo- eerden er ook een tijdje. André komt naar me toe en roept: 'Gefeliciteerd'. Ik zeg: 'Ik weet van niks'. Andre: 'Je gaat voor Véro- jtiique elke avon$ 'Prijzen slag' presentereA'. k belde gelijk naar Nederland, ;n ja hoor. 't Was waar wat André :ei. En uitgerekend op Aruba had ik net zitten denken, dat ik -vat tv betrof helemaal terug bij af was. Er was niks meer het ko nend televisieseizoen. Ik had leen eigen programma meer en zelfs die vijf minuten in het kin derprogramma 'Donderslag' van Nada van Nie was ik kwijt." Goochelaar Hans Kazan pre senteert vandaag voor de hon derdste keer op Veronique het uit Amerika geïmporteerde chreeuwerige spelletje 'Prijzen- lag'. Hij is nog lang niet van plan jpr mee te stoppen. De contracten ■oor minstens 260 afleveringen zijn afgesloten. Bovendien trekt lij deze zomer in samenwerking inet producent John de Mol jr. net een 'Prijzenslag-karavaan' (de winkelcentra van ons land 'angs. Ais gevolg van het feit, dat hij elke werkdag op televisie ver schijnt voor gemiddeld een mil joen kijkers, is zijn marktwaarde Lot een nooit eerder bereikte hoogte gestegen, zo vertelt de presentator trots. Zijn eigen be drijf, Hans Kazan Produkties BV, gevestigd in zijn landelijke woning te Bathmen, floreerde de afgelopen tien jaar al 'heel goed', lacht hij gul, "nu gaat het [beter dan ooit." Uitstapje Kazan werkte lange tijd bij de TROS-tv. Ook maakte de goo chelaar een kort uitstapje naar de AVRO, in de periode dat Wibo de Linde directeur was. Dat hij nu bij Veronique zoveel furo- maakt heeft hij, zo legt hij uit, n Ruud Hendriks, program maleider bij de Luxemburgse commerciële zender, te danken. Kazan: "Nadat ik jarenlang op tv eigen shows had gepresen teerd kon ik vorig se teksten. Dat mijn taalgebruik in 'Prijzen- Nada van Nie. Ik kreeg iedere af levering vijf minuten voor een goocheltruc. Ik heb die vijf mi nuten toen maar aangenomen, omdat ik nergens anders op tv te recht kon. Hendriks liet een vi deo van een aflevering van dat programma voor zich afdraaien om Nada te bekijken. Maar in dat vijf minuten-blokje zag hij mij en toen heeft hij geroepen: 'Die man wil ik hebben voor 'Prijzenslag'. Mooi, dacht ik toen ik er van hoorde. Maar Hendriks is een man met een journalistieke ach tergrond. Dus ik nam het met veel reserves op en ik vertrok vervolgens naar Aruba zonder er al te veel fiducie in te hebben." Hoe is het begonnen met goo chelen? Kazan: "Bij ons in de straat in Nijmegen was een baby geboren. Ik was negen jaar en een ongelo felijk verlegen jongetje. De kraamverzorgster, die bij die ba by kwam, kon goochelen. Dat fascineerde me enorm. Ik dacht: als je zo'n goocheltrucje kent dan kan je je onder je schoolvriend jes laten gelden. Mijn vader zat in het bedrijfsleven en in mijn hele familie zit geen goochelaar of iets in die trant. Maar toen ik 14, 15 jaar was stond voor mij vast: ik word beroepsgoochelaar. Ik heb nooit aan een ander beroep ge dacht. Maar de school moest ik wel eerst afmaken, vond m'n va der. Dus dat werd optreden op schoolfeestjes en tussen de schuifdeuren." En Fred Kaps was je grote voorbeeld Kazan: "Ik heb altijd een grote bewondering .voor hem gehad. UTRECHT (ANP) Op donderdag 23 augustus treedt Fleetwood Mac op in een openluchtconcert in het Utrechtse Galgenwaard Sta dion. Dit heeft organisator Mojo Concerts vandaag bekend ge maakt. Naast Fleetwood Mac treedt dan ook Chris de Burgh op. Mojo is van plail eind augustus nog meer openluchtconcerten in het Utrechtse stadion te organiseren. Wie daar optreden is nog niet bekend. Hij was een unieke allround goo chelaar, hij heeft de stijl van het vak, het niveau, enorm omhoog gehaald. Later, voor hij zo'n zes jaar geleden stierf en hij al wist dat hij dood zou gaan, heb ik hem nog kunnen vertellen, dat de eer ste twee letters van mijn achter naam Kazan uit de naam Kaps had gehaald. Want Kazan is een artiestennaam Het tweede deel van die naam heb ik uit een goochelboek. Het tweede deel van de achternaam van een buitenlandse gooche laar. Alleen dat klemtoonstrëep- je boven de tweede a heb ik er zelf aan toegevoegd. Klonk wat mysterieuzer vond ik. Negen jaar was ik toen ik die naam aan- Enje werkelijke naam luidt? Kazan: "Die geef ik nooit op. Iedëreen denkt, dat ik echt zo heet. Men is er zo mee vergroeid, laten we dat maar zo houden." Vetpot Hoe kwam de tv in je leven? Kazan: "'t Was geen vetpot in die beginjaren. Ik trouwde en de eerste zomer was al het geld op. Ik zei tegen m'n vrouw, weet je wat, we nemen de auto en we gaan naar oom Harry in Zuid- Frankrijk. Daar wees oom Harry me op een tv-programma op de zender TV Monte Carlo. In dat - programma zat een goochelaar, die iedere keer een trucje uitleg de voor kinderen. Ria Bremer had toen voor de AVRO het pro gramma Stuif 's in' en terug in Nederland heb ik voorgesteld hetzelfde te gaan doen wat ik in Zuid-Frankrijk die goochelaar zag doen. Bij de TROS zat toen Matthieu Rogmans en die was gek van goochelen. Hij nodigde me als gast uit bij 'Ren je rot' en ook de volgende uitzending vroeg hij me weer. Vier, vijfjaar heb ik in dat programma geze ten. Toen 'Ren je rot' stopte zei Cees den Daas: 'Ik geef je een ei gen programma en de rest moet je zelf maar verzinnen'. Als regis seur kreeg ik Steef Hof. Tot mijn grote spijt stopte de 'Bluf-show' al na drie graag nog r nee, weg Hans. Naai die jaren op tv zat ik ineens zónder. Toen ben ik me pas gaan realiseren, dat niets zo vluchtig is als een tv-ge- beuren. Telvisie is leuk, maar je moet het er bij doen. Omgekeerd geeft het optreden op tv je een uitstraling, die je bij je werk in het land ten voordeel komt. Ge lukkig ben ik altijd het werk in het land als basis blijven be schouwen. Ik ben blijven optre den, niet alleen als goochelaar, maar ook als presentator. Ik pre senteer artiestenavonden, com bineer het in het land met goo chelen en die ervaring komt me nu goed van pas." Komt na honderd afleveringen die presentatie je de strot niet uit? 't Is toch elke keer alleen maar fantastisch', 'wat een schitterende prijs' en 'doe je best'? Je kunt er een heel beperkt woordgebruik in kwijt. En al dat geschreeuw en gejuich... Kazan: "We nemen een paar dagen achtereen vijf afleverin gen per dag op. Vijf keer per dag een ander pak aan. En natuurlijk is het taalgebruik beperkter dan in m'n gewone optredens. Maar ik heb daar geen last van. Ik pro beer zo veel mogelijk te variëren. Ik heb een slecht geheugen voor 't leren van teksten, dus ik repe teer niet. Ik ga voor die camera's staan en dan zie ik wel. Bij gewonen optredens ook, ik neem tevoren wat trefwoorden, maar nooit één volledige tekst. Met twee collega's, Tineke de Nooy en Hans van der Togt, heb ik eens automerken verkocht voor een bijeenkomst van dea lers. Tineke en Hans dreunden letterlijk de teksten op, die ze te voren hadden gekregen. Ik neem in die gevallen vijf steekwoorden en bedenk de rest er ter plekke wel bij. Bij je goochelrepertoire spreekt natuurlijk routine een woordje mee, maar zelfs dan streef ik naar variatie. Cabare tiers als Paul van Vliet volgen na tuurlijk elke avond een vaste lijn en dat heb ik met mijn goochel- acts natuurlijk ook. Maar de rest blijft improviseren en dat vind ik na honderd afleveringen nog even boeiend als bij de start." Van onze GPD-correspondent AMSTERDAM (GPD) Arend Jan Heerma van Voss (47) is zaterdag door de leden raad van de VPRO voor een pe riode van driejaar gekozen tot VPRO-voorzitter. Heerma van Voss volgt in die functie S. Piersma op. die zich terugtrok als voorzitter nadat er binnen de vereniging een juridische strijd was ontstaan over zijn (her)verkiezing op de laatste ledenraadsvergadering. H. van Beers wordt naar alle waar schijnlijkheid de nieuwe tv-di- recteur van de VPRO. De VPRO-ledenraad koos Heerma van Voss uit zes voor zitterskandidaten. Pas in een derde stemronde wist de in Amsterdam woonachtige Heerma van Voss de meerder heid van de ledenraad achter zich te krijgen. Arend Jan Heerma van Voss was van 1970 tot 1977 redacteur en hoofdre dacteur van de Haagse Post. Hij is lid van de Raad voor de Journalistiek en oud-lid van de programmaraad televisie van de NOS. Heerma van Voss speelde bijrollen in afleveringen van het satirisch programma van Van Kooten en De Bie en in de films Abel, De Dream en Van Geluk Gesproken. Tevens werkt hij mee aan het VPRO- radioprogramma De Radiover eniging. Met de verkiezing van Heer ma van Voss ging de VPRO-le- denraad recht tegen een voor selectie van de verkiezings commissie van de VPRO in. Die had het niet nodig geacht Heerma van Voss voor een sol licitatiegesprek uit te nodigen wegens belangenverstrenge ling. Heerma van Voss zou in de ogen van de verkiezings commissie meer contacten hebben binnen het VPRO-be- drijf dan binnen de vereniging. Geen A-status Ook de ledenraad zette vraag tekens bij de nauwe betrok kenheid van Heerma van Voss bij de programmamakers, ter wijl hij in de vereniging tot dusverre veel minder actief was. Toch wist hij de meerder heid van de ledenraad uitein delijk achter zich te krijgen. Opvallend daarbij was, dat Heerma van Voss zich als eni ge van de zes voorzitterskandi daten een tegenstander toonde van het streven naar de A-sta tus door de VPRO. "Intuïtief ben ik daar geen voorstander van. De VPRO is te vergelijken met een delicatessenwinkel. Hoewel een discussie over het streven naar de A-status wel geagendeerd stond voor deze ledenraadvergadering, werd het agendapunt wegens een nog onvoldoende voorbe reiding doorgeschoven naar een volgende bijeenkomst. Voor zijn verkiezing bena drukte Heerma van Voss dat hij het van belang vindt dat de VPR.0 een duidelijke plaats 'krijgt binnen liet toekomstige duale bestel. "In tegenstelling tot de omroepen op Nederland 1 (KRO. VARA en NCRV) en de omroepen van TV2 (AVRO, Veronica en TROS) heeft de VPRO nog geen duidelijke plaats". Volgens hem kan de VPRO mogelijkerwijs die ei gen plaats op Nederland 3 vin den. Hans van Beers, thans werk zaam als directeur bij de Stich ting Rotterdam Filharmonisch Orkest, wordt naar alle waar schijnlijkheid de nieuwe tv-di- recteur van de VPRO. Het VPRO-bestuur besloot zater dagmorgen Van Beers de func tie aan te bieden. Deze beslist een dezer dagen of hij op het aanbod ingaat. Sammy Davis Jr. onder grote belangstelling ter aarde besteld de aula laatste belangstellenden moesten genoegen LOS ANGELES Onder de klanken van het door hemzelf ge zongen "I've got to be me" hebben dit weekeinde 1.200 mensen in de begraafplaats Forest Lawn bij Hollywood de bewezen aan Sammy Davis jr. Nog eens honderden met een plaats bui ten de aula. Tot de aanwezigen bij de begrafenis van de woensdag op 64- jarige leeftijd aan keelkanker overleden entertainer behoorden Frank Sinatra, Dean Martin, Michael Jackson, Bill Cosby, Liza Minelli, Stevie Wonder, Tony Danza, Angie Dickinson en Burt Reynolds. In de aula waren 400 stoelen vrijgehouden voor fans van Sammy Davis jr. Het woord werd gevoerd door onder ande ren dominee Jesse Jackson en rock and roll-zangcr Little Ri chard, die Davis "de grootste entertainer die ooit heeft geleefd" noemde. Einde kappersverbod De regering van Jordanië heeft het verbod voor kappers om te werken in schoonheidssalons voor vrouwen ingetrokken. Ook mogen mannen weer een schoon heidssalon bezitten. De opheffing van het verbod komt na een uitspraak van het Jordaanse Hooggerechtshof waarin het verbod een schending wordt genoemd van de gelijke rechten van man en vrouw die in de Jordaanse grondwet veran kerd zijn. Het verbod, dat op 6 mei werd afgekondigd, was afgedwongen door de Moslim-broederschap, die het grootste blok vormt bin nen het Jordaanse parlement. Volgens de islamitische traditie moeten vrouwen immers in de nabijheid van vreemde mannen hun hoofdhaar verborgen hou den en is het verboden dat man nen en vrouwen in het openbaar met elkaar omgaan. De vakbon den, vrouwenbeweging en men senrechtenactivisten kwamen echter met succes tegen het 'kappersverbod' in opstand. De regering van premier Mudar Badran heeft eerder wel onder druk van de moslims alcoholi sche dranken verboden op vluch ten van de Koninklijke Jordaanse luchtvaartmaatschappij naar Ara bische en islamitische landen. Aan de pressie uit de moslim- hoek om ook de nachtclubs en de bars in het hele land te sluiten gaf de premier niet toe. Bijter veroordeeld In de Amerkikaane staat New Jersey is een seropositieve gede tineerde veroordeeld tot 25 jaar gevangenisstraf, omdat hij een bewaker had gebeten met de be doeling hem te besmetten met het HIV-virus, dat AIDS veroorzaakt. De 26-jarige verdachte werd ver oordeeld wegens poging tot moord, mishandeling en bedrei ging. Smith, die een gevangenisstraf van vijf jaar uitzat wegens dief stal, had zijn bewaker in de zie kenboeg van de gevangenis van Camden drie keer in de hand ge beten, hem gespuugd en toe geroepen: "Ga dood, varken, sterf aan wat ik ook heb". Hij deed dat- nadat artsen hadden geweigerd röntgenfoto's van zijn rug te ne men, omdat ze niet geloofden dat zijn rugklachten echt waren. De bewaker is niet besmet met het HIV-virus. Deskundigen be twijfelen of het virus door bijten Dit is de vijf jaar oude Sher Ali, die door zijn uiterlijk zijn arme ouders help in hun levens onderhoud te voorzien. Elke dag trekken honderden nieuwsgie rigen naar zijn huis in Chit- tagong in het zuidoosten van Bangladesh om in ruil voor wat geld een blik op dezé half mens- half katachtige jongen te mogen werpen. Volgens artsen zou zijn uiterlijk een gevolg kunnen zijn van een hormonale stoornis.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 22