Russische roulette op zee Pleidooi voor een kansarm huisdier Finish Whitbread- zeilrace in zicht voor broer en zus Visser 'De fret is zindelijk, gaat op de bak en wordt graag uitgelaten' MAANDAG 21 MEI 1990 PAGINA 11 Nog één etappe, dan zit de Whit- bread-zeilrace om de wereld er op. Op donderdag 24 mei wordt de vloot van 22 schepen in de En gelse tinishplaats Southampton verwacht. Aan een negen maan den durend avontuur komt dan een einde. Negen maanden van ontberingen en afzien. Maar ook een tijd waarin de bemanningen in de aangelopen havens zijn bin nengehaald als ware superster ren. Edwin en Tanja Visser uit Enkhuizen maken onderdeel uit van het zeilcircus. Broer en zus varen respectievelijk op de Equity Law 11 en de Maiden. "Is er een leven na de Whitbread-race? Ja, de volgende". door Leo van Gelderen Het decor doet niet alleen denken aan de tv-serie Miami Vice, het is Miami Vice. Enorme villa's, weelderige tuinen gren zend aan het water. Dure jachten, afge meerd in de ontelbare kanaaltjes die Fort Lauderdale tot het Venetië van Florida maken. De droom die voor het overgrote deel van de Amerikanen verdwijnt bij het wakker worden, blijft hier bestaan. Ook als het slaapzand uit je ogen is ge wreven. Want hier telt maar één ding: de hoogte van de bankrekening. 'Hoe gaat het met je' is daar vervangen door 'hoe veel verdien je'. Status is in Florida de norm. Maar zelfs de meest verveelde rijkaard in Fort Lauderdale raakt toch nog opge wonden als de zeilreuzen binnenlopen. Ook voor de Equity Law II en de Mai den klinkt applaus op. De geheel uit vrouwen bestaande bemanning van de Maiden verschijnt in strak badpak aan dek. Lauderdale staat op zijn kop. Rijen dik staat het publiek op de kade. De ont vangst is vorstelijk. Bijna routineus ne men de gepekelde globetrotters alle eer betoon in ontvangst. Enorme sprong Een dag na binnenkomst. Edwin (25) en Tanja (28) zijn weer een beetje op verhaal gekomen. Het Enkhuizer duo ziet er goed uit. De reis om de wereld is op een oor na gevild. Tanja zegt wel zin te hebben in die slotetappe. "Eindelijk weer flink aan het werk. Ik hou daar wel van. Deze laatste etappe is rustig verlopen. Veel windstil te. Dat dobberen is niks voor mij." Wat brengt zo'n Whitbread teweeg in een mensenleven? Edwin zegt dat hij in die achter hem liggende maanden veran derd is. Met toegeknepen ogen zegt hij: "Ik heb een enorme sprong voorwaarts gemaakt. Je leert te functioneren onder loodzware omstandigheden. In een se conde moet je zwaarwegende beslissin gen nemen. Zo'n boot is net een bedrijf. Daarbinnen moet je functioneren. Ieder een kent zijn taken. Daar zitten moeilijke en makkelijke bij. En je moet niet te veel schouderklopjes verwachten. Als ik met windkracht negen de mast in moet, staan mijn maten heus niet te klappen. Welnee, het is gewoon je job. Ja, de buitenstaan der. Als die het ziet".. "Natuurlijk moet je het koppie erbij houden. Dik twintig meter boven de boot met een gierende storm om je oren en met een zwemvest aan om de klappen op te vangen. Dat ziet er spectaculair uit. Door de Spartaanse levenswijze aan boord leer je de gewone dingen in het le ven extra waarderen. Een warme douche of een lekker bord warm eten. Normaal gesproken niets bijzonders. Maar na we kenlange wasbeurten met zout water en leven op instantvoedsel..." Hij staart over het water. "Daar wordt een mens niet slechter van. Zeker niet op mijn leef tijd". Aanvaringen Het leven op een zeilboot lijkt op een mi- cro-kosmos. De wereld in een notedop. Letterlijk. Kleine aanvaringen aan boord kunnen uitgroeien tot gigantische con flicten. Weken lang op eikaars lip zitten, vraagt het uiterste van het incasserings- en aanpassingsvermogen. Edwin zegt dat het een kwestie van geven en nemen is. Op de vraag of dat niet wat al te simpel is gesteld, grijnst de bruinverbrande kop: "Weetje wat grappig is? De ontdek kingen die je doet tijdens zo'n race. Je leert de duistere kanten van mensen ken nen. Normaal blijven die altijd onder de oppervlakte. En dan blijkt dat je hier en daar je oordeel flink moet bijstellen. Tegen de een kijk je op. En de ander beschouw je als een schlemiel. Tenmin ste, als je van start gaat. Van zo'n beeld blijkt veelal niets te kloppen. Mensen te gen wie je opkijkt, gaan gigantisch op hun bek, terwijl die zogenaamde slappe ling een prima en betrouwbaar maatje blijkt te zijn. Dat soort ervaringen is straks ook bruikbaar. Veel mensen zou den eens wat minder snel met een oor deel over de ander moeten komen. Je ziet het overal: mensen die elkaar nauwelijks kennen, durven de meest vreselijke din gen over elkaar te vertellen. En waarop is zoiets gebaseerd? Vaak op niks". Grenzen Grenzen leren kennen. Het komt veel vuldig terug in Edwins betoog. "Ja, ik weet nu waar die grens ligt. Ik weet ook datje daar niet overheen moet gaan. Dan wordt het allemaal onbeheersbaar, dus gevaarlijk. De tweede etappe ging van Zuid-Amerika naar Perth in Australië. We zaten tegen Antarctica aan. Slecht weer en bijtend koud in een gebied met ijsbergen. De 'Equity' is de enige boot zonder radar. En dan onder volle zeilen met zo'n zestien knopen, dat is dertig ki lometer doorrammen. Dan moetje vech ten tegen jezelf. Tegen dat opkomende paniekgevoel. Dan lijkt zeilen op Russi sche roulette. Voor stormen ben ik niet bang. Dan vertrouw je blind op de boot en het team. Overigens doe ik alleen dingen die ik be heers. Het is nog niet voorgekomen dat ik een opdracht weigerde. Maar als schipper Dirk Nauta mij iets zou opdra gen, waarvan ik de gevolgen voor mezelf niet kan overzien... Dan weiger ik. Zeker weten". Nog een paar weken en dan zit het er voor de Whitbread op. En wat dan? Kan Edwin Visser ontsnappen uit de bedwel mende klauwen van het avontuur? Is een normaal leven na zo'n tocht over de we reld nog mogelijk? Een lange stilte. "Het zal moeilijk worden", zegt hij dan. Edwin zoekt naar woorden. "Hoe moet ik het zeggen. Je neemt risico's tijdens zo'n trip. En toch leef je heel veilig. Heel afge bakend. En overal sta je in de schijnwer pers. Ben je een godje. Dat is straks over. De lichten gaan uit. En wie is dan Edwin Visser? Gewoon een jongen uit Enkhui zen die de Whitbread ook nog heeft ge zeild". Hij haalt zijn schouders op. "Ik maak in ieder geval mijn stagejaar aan de grafi sche mts af." Bijna berustend klinkt zijn: "Het zal niet meevallen. Ik heb inmid dels heel wat aantrekkelijke aanbiedin gen op zak. Op verscheidene boten kan ik de komende tijd terecht." Hij zucht. "De keus zal niet meevallen. Hier in het zonnetje in Lauderdale zeg ik, wat kan mij die school schelen. Wie maakt dit mee? Maar ik moet mijn verstand gebrui ken. Ja, dat schijnt te moeten. Mijn vader heeft een goed draaiende drukkerij. Dat werk trekt me. Echt. Mis schien is er wel een combinatie mogelijk. Nogmaals, ik maak die school af. Maar wel met pijn in het hart. Want dit is pas echt een fantastisch leven." Tanja schuift aan. Zij onderschrijft de mening van haar broer dat het leven aan boord optimaal zorgeloos is. "Maar tij dens die maanden op zee hebben we ook veel gemist. Neem al die ontwikkelingen in Oost-Europa: mondjesmaat hoor je daar onderweg wat van. En jouw hoogte punt is dan een walvis die in de buurt komt. Ook fantastisch en onvergetelijk. Maar dat stilt je honger naar nieuws niet. Dan heb je echt het idee dat je op Mars zit. Aan de andere kant is het feit dat je buiten zeilen niets hoeft ook heel prettig. De weken op zee heb ik als heel plezierig ervaren. Alleen als je nog een paar dagen voor de finish zit, voel je de behoefte aan vaste grond onder je voeten. Ik ben het met Edwin eens als hij zegt dat de 'Whitbread' je rijker maakt. Je bent niet zo snel meer uitje evenwicht te krijgen. Als je goed nadenkt, zijn de pro blemen waar je je druk over maakt nau welijks enige opwinding waard. Alles is zo betrekkelijk. Eén misstap tijdens een zware etappe en het is afgelopen. Dat klinkt dramatisch, maar zo is het natuur lijk wel". Conditie Evenals Edwin op de Equity Law II is Tanja op de Maiden verantwoordelijk voor het voordek en voor de conditie van de zeilen. Voorts verzorgt zij aan boord het film- en fotowerk. En in tijden van nood zorgt ze als tandarts voor de nodige noodvullingen. "Op een stampende boot een kies vul len, is toch wel iets aparts. Nee, van een tandartsstoel is geen sprake. De patiënt moet genoegen nemen met een zeil als rustplaats. En dan, tussen de golven door, is het vullen geblazen. Dat lukt. Als je maar rustig blijft. Ik ben de enige tand arts van de hele vloot. Via de radio wordt mij daarom ook advies gevraagd. Ik heb tijdens de tussenstops in ruil voor een T- shirt bij deze en gene al heel wat nood voorzieningen getroffen. Werken onder deze primitieve omstan digheden is heel leerzaam. Het is heel an dere koek dan een gebit behandelen in een van alle gemakken voorziene kamer. Aan boord is het improviseren geblazen. En als het dan weer lukt, geeft dat een goed gevoel". Ziet Tanja zichzelf straks terug in een tandartsen-praktijk? "Ik weet het echt niet. Wel wil ik de nodige ervaring op doen. Wellicht als invalkracht. Kijk, ze ven jaar studie zet je niet zo maar over boord. Aan de andere kant, mijn foto's zijn al in verscheidene internationale bladen verschenen. Misschien kan ik het zeilen en fotograferen wel combineren". Even stokt het gesprek. "Ik droom ei genlijk van iets heel anders. Met Michel le, een Frans bemanningslid, wil ik een maxi-project beginnen. Meedoen in de grootste klasse. Maar dan praat je over miljoenen guldens. Dus of dat ooit iets wordt... Kwestie van een goede sponsor vinden. En waarom niet. De Maiden krijgt als vrouwenboot veel publiciteit. Wat me opvalt is dat onze schipper Tra- cey veel post van allerlei vrouwenorgani saties krijgt. Die vinden het geweldig wat we doen". Tanja glimlacht: "En ik ben nog iets langer onderweg. Dus nog even uitstel van executie. Grapje. Het zal moeilijk worden maar we redden ons echt wel. Ach, wie weet varen we over vier jaar wel weer mee in de volgende race. Dus om antwoord te geven op je vraag: is er leven na de Whitbread? Ja, de volgende Whit bread." Ze haalt de schouders op. "Ik vind dat al lemaal overdreven. Je moet doen wat je kunt doen. En wij kunnen toevallig be hoorlijk zeilen. En dat het allemaal om vrouwen gaat: ach. Het neemt niet weg dat het zeilen met vrouwen me prima is bevallen. Maar ik ben echt niet van wal gestoken met het idee die kerels eens iets te laten zien. Welnee. Gewoon, omdat het fantastisch is. En een gemengde beman ning is niet praktisch. Dan krijg je heel snel ongewenste spanningen aan boord. Zo simpel ligt het eigenlijk. En spannin gen heb je toch al genoeg. Een van de dingen die je dan ook leert, is je mond te houden. Dat klinkt misschien gek, maar het kan heel belangrijk zijn even niets te zeggen". Tanja doceert: "Kijk, Tracey is de baas. Zij is de schipper. Haar wil is wet. Dat is een gegeven. Het is tenslotte geen praat groep aan boord. Natuurlijk zijn er mo menten waarop je het niet eens bent met bepaalde beslissingen. Meningsverschil len over de te volgen tactiek of de zeil- keuze komen echt wel eens voor. Maar uiteindelijk beslist de schipper. Ook als jij denkt het beter te weten. En dan je mond houden. Dat valt niet mee. Zeker niet als je bekaf bent en dus sneller geïr riteerd raakt. Maar je bent een team, dat moetje altijd voor ogen houden. Niet al leen vanwege de race. Nee, dat teamver band kan van levensbelang zijn. Dus wat is dan een meningsverschilletje? Hele maal niks toch?" Naast de vaste werkzaamheden aan boord zijn broer en zus rasechte schrij vers. Elke brief wordt trouw beantwoord en zowel Edwin als Tanja houdt een dag boek bij. Edwins pennevruchten ver schijnen in het Algemeen Dagblad, Tan ja houdt regelmatig via het Noordhol lands Dagblad het thuisfront op de hoog te van haar avonturen. Scholen "Aan boord ben ik de enige die zoveel schrijft", zegt Edwin. "En dat wil ik tot aan de eindstreep zo houden. Er zijn in Nederland en België nogal wat lagere scholen die de 'Equity' als studieproject hebben geadopteerd. Hele leuke reacties krijg ik. Klassefoto's, noem maar op. Ja, ook die kinderen krijgen een brief. Dat vind ik leuk om te doen. En je blijft aan boord in je vrije tijd lekker bezig". Tanja onderschrijft de stelling van haar broer. "Dat schrijven schept onbe wust een band met thuis. En via-via hoor je dat de mensen ook met je meeleven. Dank zij die dagboeken heb ik ook kun nen uitleggen dat de Whitbread geen ple ziertochtje is. Fysiek en vooral psychisch praatje over topsport. Er wordt echt heel veel van je gevraagd. Elke etappe raak ik minimaal vier kilo kwijt. De vaak prach tige beelden op tv verdoezelen de waar heid. In de luie stoel is het een en al actie op de buis. En voor de sport is dat ook prima. Zeezeilen is een uitstekende tele visie-sport. Maar de camera registreert nu eenmaal niet de bijtende kou, kan de kijker niet laten voelen hoe een nat pak voelt dat je al zes dagen onafgebroken aan je lijf hebt". Nog één etappe en dan is het spel ge speeld. In negen maanden zijn dan 60.000 kilometer weggezeild. En dan? Blijven zeilen? Carrière maken? Of val len ze in dat dreigende zwarte gat? Edwin en Tanja Visser zeggen keuzen genoeg te hebben. En hoe moeilijk het kiezen ook zal zijn, het blijft een luxe probleem. Na Southampton doet de Equity Law het nog eens dunnetjes over. Zon dag 27 mei loopt de Nederlandse deelne mer de thuishaven Scheveningen bin nen. Dat zal gepaard gaan met de nodige feestelijkheden. Tanja is uitgenodigd om dat laatste sprongetje over de Noordzee als gast mee te maken. Edwin: "Tanja is de enige Nederlandse vrouw in de 'Whitbread'. Veel gezamen lijke kennissen staan in Scheveningen op ons te wachten. Dus leek het ons leuk ook haar mee te nemen. Anders vliegt ze in haar uppie van Engeland naar Neder land. Daar is ook niks aan." Over de fret, dat slanke marterachtige roofdiertje, bestaan vele misvattingen. De sinds een jaar in Purmerend gevestigde stichting De Fret wil wel eens het een en ander rechtzetten en houdt daarom op zondag 20 mei de Eerste Nationale Frettendag in Dorpshuis De Burcht in Purmerend. 'Een fret is een huisdier en kan zich in de vrije natuur niet zonder de zorg van de mens handhaven". door Marij van Donkelaar De Stichting De Fret werpt zich, samen met drie dierbeschermende organisaties, op voor fretten in nood. Zij zorgt voor tij delijke opvang en brengt tussen wal en schip geraakte fretten onder dak. Zij werkt nauw samen met de in marterach- tigen gespecialiseerde dierenarts me vrouw J. Moorman-Roest uit Helmond. Beider inspanning leverde een boekje vol wetenswaardigheden op. Op dit mo ment telt de stichting 180 donateurs.. 'De fret Putorius jurois een marter achtig roofdiertje van zo'n 30-40 centime ter. De Romeinen gebruikten de fret al als hulp bij de konijnenjacht. Bij het zo daalde ook de interesse voor de fret als huisdier. Om hun pels werden ze in Ne derland nauwelijks gefokt, wel om hun jachtkwaliteiten. Tegenwoordig zijn ko nijnenjagers die met een fret jagen, ge bonden aan een fretteervergunning die geldt voor een bepaald terrein. Nieuwsgierig genoemde fretteren jaagt de slanke fret het konijn uit zijn hol, waarna het door de jager kan worden verschalkt. Het diertje stamt af van de wilde bunzing die nu nog wel voorkomt in Spanje en Noord-Afrika, maar staat even ver van die wilde voorouder af als de hond van de wolf. De fret werd al voor onze jaartel ling gedomesticeerd. Dit kwikzilverachtige en uiterst zinde lijke creatuurtje werd vooral in Oost- en Zuidnederland en in België als nuttig huisdier gewaardeerd. Naarmate de par ticuliere jacht verder werd ingeperkt, Nel Smeding, secretaris van de stichting, woont in het Amsterdamse Slotervaart en heeft al acht jaar fretten als huisdier. "Als kind raakte ik geboeid door de fret van onze buurman, een heel vriendelijk diertje. Ze brengen een soort kekkerig geluid voort als ze het naar hun zin heb ben. Als een fret schreeuwt heeft hij pijn. Andere huisdieren zijn geen enkel pro bleem, mits je dat van meet af aan in goe de banen leidt. De mijne wassen de ogen van mijn hond. Ze kunnen vlooien van de kat overnemen, maar dat is redelijk gemakkelijk te behandelen". "Fretten kunnen acht tot tien jaar oud worden. Ze zijn ongelooflijk nieuwsgie rig, maar ook zeer intelligent. Je kan ze snel duidelijk maken dat ze de wortels van de kamerplanten niet bloot mogen leggen, gewoon door ze consekwent een tikje op de neus te geven. Ze hebben hun kooi en slapen rustig zo'n zes uur achter elkaar. Los in huis zijn ze heel levendig, je moet dan wel zorgen dat ze zich niet in de nesten kunnen werken door ergens in te kruipen. Schootdieren? Nou nee, ze zijn tomeloos nieuwsgierig". Zindelijk 'Een fret is zindelijk en gaat op de bak. In feite zijn het gemakkelijke huisdieren, omdat hun kooi hun huisje in huis is. Ze zijn daarom ook gemakkelijk mee te ne men in de vakantie. Voor een fret is het uitlaten aan een tuigje een feest, mits je hem daaraan went natuurlijk. Die verha len over dat een fret bijterig is zijn ge makkelijk te ontzenuwen. Jagers geven dit dier een dieet van brood en melk. Zo genaamd om hem fel te houden voor de jacht. Maar een fret is een roofdier, een vleeseter die het prima doet op kattevoer en broKjes. Het is dan ook geen wonder dat een dier met zo'n snelle spijsverte ring als. de fret, die drie keer daags vlees nodig heeft, op een dieet van eens per drie dagen brood met melk, aan de vin gers van de jager gaat hangen". Handel Over de handel in fretten op de woens- dagmarkt in Barneveld heeft Nel geen goed woord over. 'Daar worden alle mis vattingen over dit huisdier in stand ge houden. Nederland is een achtergeble ven gebied. Alleen in het buitenland is li teratuur voorhanden. Dierenartsen we ten zich vaak geen raad met marterachti- gen. Onbekend is vaak dat een fret uiter mate gevoelig is voor hondeziekte. Zoals elk huisdier moet hij regelmatig worden ingeënt, op de juiste manier. Elke dieren arts heeft het diergeneeskundig memo randum van 30 juni 1987 (uitgave Dup- har), dat een wetenschappelijke verhan deling over fretten van J. Moorman- Roest en J.T. Lumeij bevat, ontvangen. Maar in de praktijk is er weinig kennis over het behandelen van ziekten bij de fret. Dat heeft al menige fret het leven ge kost". Edwin en Tanja Visser: "Het zal moeilijk zijn om ons weer aan het normale leven aan te passen

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11