LEIDSCH DAGBLAD Oost-Bank Amsterdam toch in race AUTOI HUBBMÏ NODIG! PIET Iliescu wil samenwerken Litouwen doet concessie Saneringsregeling visserij waarschijnlijk verbeterd Ruzie over eerste haring Maxwell brengt Nederlandse krant ZATERDAG 19 MEI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39245 Prijs fl. 1,35 ROTTERDAM - In de Rotterdamse Kuip begon gisteravond de Europese toernee van The Rolling Stones. Het 50.000-koppige publiek-jong en oud reageerde uitzinnig op het optreden van de 'masters of rock and roll' die 26 jaar na hun eerste optreden in ons land terugkeerden. Op de foto: leadzan ger Mick J agger. Zie Ook pagina 41(foto anp) BUKAREST (AFP/AP/GPD) - In terim-president Iliescu heeft ver klaard met de oppositie te willen sa menwerken bij een zege in de presi dents- en parlementsverkiezingen die morgen in Roemenië worden gehouden. De campagne ging met veel geweld gepaard, waarbij Ilies- cu's Front voor de Nationale Een heid intimidatie van de oppositie niet heeft geschuwd. Sommige opiniepeilingen gaan ervan uit dat Iliescu met 70 procent van de stemmen tot president geko zen wordt en dat zijn partij de abso lute meerderheid in het parlement behaalt. Maar er zijn belangrijke uit dagers. Zowel de Nationale Boeren- MOSKOU (AP/AFP/DPA) - Het Litouwse parlement pra'at vandaag over de vraag of de onafhankelijk heidsverklaring tijdelijk in de ijs kast kan worden gezet. Volgens pre mier Prunskiene betekent dat geen terugkeer naar de situatie van voor het uitroepen van de onafhankelijk heid op 11 maart. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Baker raadde premier Prunskiene gisteren aan de onafhankelijheidsverklaring op te schorten. Prunskiene zei dat giste ren na gesprekken met Sovjet-pre sident Gorbatsjov en -premier Ry- zjkov die volgens haar in een 'ge spannen' sfeer verliepen. "Ik kreeg te horen dat tegen ons nog hardere maatregelen zouden worden geno men als wij ons niet intelligent ge dragen", aldus Prunskiene. Gor batsjov zou weer hebben aange drongen op intrekking of opschor ting van de onafhankelijkheidsver klaring. Hij zou zelfs hebben ge dreigd met nog hardere sancties. Persbureau Tass meldde gisteren dat speciale Sovjettroepen in Est land en Letland gaan helpen de or de te handhaven na de rellen in de hoofdsteden. Het Letse Volksfront, dat het voor het zeggen heeft in de republiek aan de Oostzee, keurde de maatregel af. "Deze troepen vor men het grootste obstakel bij het onafhankelijkheidsproces. We ver wachten er niets goeds van", aldus een woordvoerster. partij als de Nationale Liberale Par tij, twee politieke partijen van voor de oorlog die na de revolutie wer den heropgericht, zeggen miljoenen kiezers te trekken. In totaal dingen 82 partijen naar de stem van 16,8 miljoen kiesgerechtigde Roeme- Alle partijen'willen met democra tie en een vrije markt de Roemeense economie uit het slop trekken. Ilies- cu's Front heeft zich daarbij vooral opgeworpen als beschermer van de armen, die een te snelle overgang naar het kapitalisme wellicht niet zouden overleven. De eerste verkiezingen in meer dan een halve eeuw in Roemenië worden bijgewoond door 431 waar nemers uit tal van landen. De uit slag zal waarschijnlijk niet eerder dan volgende week vrijdag bekend zijn. (Pagina 7: Oppositie Roemenië wordt geïntimideerd) DEN HAAG (GPD/ANP) De kans is groot dat de bank voor Oost-Europa toch in Amsterdam wordt gevestigd. De meeste EG-landen voelen veel voor het compromis-voor- stel van België, waarbij de Fransman Attali voorzitter wordt en Nederland de bank binnen zijn grenzen mag vesti gen. Dat blijkt uit mededelingen van premier Lubbers gis teren na afloop van het kabinetsberaad. Daarmee is de impasse doorbroken niet doorgaat, of een deuk in de Eu- die dreigde voor het ambtelijk over- ropese samenwerking leg in Parijs dit weekeinde over de z°u de Fransman Attali directeur Herstelbank voor Oost-Europa. De "°Fden ,en Londen de vestigings- kleine EG-landen weigerden steun P'^?. da? ?™rdt volgens de pre- aan de bank in verband met de koe- een dubb?>e ongelukkige keu- handel van de grote wereldmachten ze gemaaktOngelukkig, omdat en een geheim akkoord tussen En- oud-minister van financien Ruding geland en Frankrijk. Bij het overleg de**3'6 £andld2?t !a ®n °mdat de van de zeven westelijke economi- G-7 geen bevoegdheid heeft over di- sche grootmachten (G-7) in Was- recteur en vestigingsplaat te beslis- hington werd officieus al besloten sen- dat de Fransman Attali topman 'De zin van het leven bestaat niet'. De psycholoog RENÉ DIEKSTRA schreef een boek over levenskunst: 'Als leven pijn doet'. Ook een beetje depri?Schaam je er niet voor. Je schaamt je toch ook niet als je je gelukkig voelt? Het levensverhaal van JOHAN NEESKENS: 'Zie ik er dan uit als iemand die zoop en snoof?' Scheiding der geesten in het SPIRITISME. De trammelant binnen de vereniging was de voorzitter tijdens een seance al voorspeld. De zorgen van de Amerikaanse AUTOMAKERS. Het Nederlands elftal logeert tijdens de eerste ronde van het WK voetbal middenin het gebied dat bekend staat als 'il triangolo della morte': DE DRIEHOEK VAN DE DOOD. Londen de vestigings- Studenten kochten 'studie-koeien' zelf UTRECHT (GPD) - Een po- ging van twee Utrechtse studen ten diergeneeskunde om met behulp van twee zelf gekochte koeien hun studie wat minder 'theoretisch' te maken, is door de veterinaire hoofdinspectie verijdeld. Hen is verboden de pinken te gebruiken voor het oe fenen van embryo-transplanta ties. De twee trokken een fors bedrag uit voor aanschaf en ver zorging van de pinken. worden plaats. Volgens premier Lubbers heeft België inmiddels de lidstaten ge peild en daaruit is volgens Lubbers gebleken dat Attali de meest ge noemde kandidaat is. Als vesti gingsplaats werd Amsterdam het meest genoemd. De kandidatuur van oud-minister Ruding van finan ciën lijkt hiermee definitief van de baan. Dat Amsterdam een kans maakt is een gevolg van een diplomatieke en publiekelijke actie dat de Neder landse regering deze week begon, nadat duidelijk werd dat Ruding het niet zou redden. Nederland kreeg daarbij steun van andere klei-1 ne EG-landen. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) sprak donderdag enkele zeer harde woor den over de handelswijze van de wereldgrootmachten. Premier Lubbers toonde zich gis teren ook zeer verstoord over het feit dat Frankrijk eenvoudigweg de deal met de Britten ontkent. Frank rijk zegt: "Er zijn geen besluiten ge- riomen. Dat lijkt me een sterk ver- P™HAA?/KATWHK-De3a_ns overeenstemming in Washington. surf shorts S.M.L.XL PER STUK 10 LEIDEN ibljcroenoordhallen) Haarlemmerweg 41 Tel.: 071-213222 bestaat dat de saneringsregeling zich gematigd optimistisch T i.hhprs hooft zii voor de Nederlandse vissersvloot ze uitkomst. Hij verwacht dat de no,,. ,0,0,. wo.on riat als oovnlo van binnen afzienbare tijd wordt verbe- rondvissers op basis van dit resul- het berókte akkoordde aanvLke tard- Het ministerie van landbouw, taat de acties zullen opschorten, hfko Sn aanRudinelsfnsotmk" natuurbeheer en visserij verwacht Een betere saneringsregeling lyke steun aan Ruding is ingetrok- dgt dg Europese visserijraad, die op voor de vloot is noodzakelijk omdat T lihhors- "Ik hetreur hot dat do 27 juni bijeenkomt, de Europese sa- veel rondvissers nog nauwelijks het Franse memier Mitterrand ziin neïingspremie zal verhogen. Ge- hoofd boven water kunnen houden. Dresfiee verbonden heS aan de beurt dat niet, dan komt er alsnog "Alleen al in Katwijk zijn er de afge- prestige verbonden heeft aan de een v00rstel v00r een hogere „atio- lopen 2,5 jaarvijf schepen opgelegd, nale premie. waaronder vier rondvissers", zegt kandidatuur voor Attali. Die opstel ling zou slechts twee gevolgen kun nen hebben: ofwel een deuk in zijn eigen prestige als die benoeming Perioden met zon Perioden met zon en droog. Middag- temperatuur van 14 graden in het noor delijke kustgebied tot 18 graden in het zuiden. Matige wind uit noordoost tot De vooruitzichten voor zondag tot cn met woensdag: Zondag perioden met zon en droog. Na het weekeinde meer bewolking cn kans op wat regen. Mid- dagtcmpcratuur ongeveer 18 graden. Theunisse betrapt op dopinggebruik AMSTELVEEN (ANP) - Gert-Jan Theunisse is bij de laatste Waalse Pijl op doping betrapt. In zijn urine- staal werd een te hoge testosteron- spiegel vastgesteld. Een contra-ex pertise heeft intussen het eerste re sultaat bevestigd. De Brabander wacht een schor sing van 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en een boete van 5000 gulden. Bovendien raakt hij zijn derde plaats kwijt. MultiRent VONDELLAAN 80. 2332 AH LEIDEN. Auto- en Motorverhuur BEL 071-3100 01 ZEGMAAR TEGEN KAMSTEEG OCCASION Ambtenaren van het ministerie hebben dat gisteren laten weten aan vertegenwoordigers van het visse rijbedrijf. Eerder deze week eisten de rondvissers vóór 21 mei een ver betering van de saneringsregeling. Anders zouden blokkade-acties vol gen voor de sluizen van IJmuiden. De Katwijkse rondvisser D. Hoek, die namens de bedrijfstak het L. Ginjaar blijft voorzitter WD ZWOLLE (ÓPD) - WD-voorzitter L. Ginjaar hoeft van zijn partij niet af te treden. Ginjaar slaagde er gis teravond tijdens de WD-ledenver- gadering in Zwolle in de kritiek op zijn functioneren grotendeels te weerleggen. Ginjaar overleefde het grimmige en massaal bezochte debat in Zwol le uiteindelijk vrij gemakkelijk. Een motie waarin het partijbestuur tij delijk onder curatele werd gesteld, haalde slechts 10 procent van de stemmen. Ginjaars positie kwam de afgelo pen weken onder vuur te liggen we gens zijn aandeel in de val van Joris Voorhoeve als fractievoorzitter van de WD. (pag. 3: WD in staat van zelfontbin- ding) Graven geschonden OTTAWA (AFP) - Op de grootste joodse begraafplaats in Ottawa zijn gisternacht 30 graven beschadigd en bedekt met neo-nazistische leu zen. Twee dagen eerder richtten vandalen vernielingen aan op de enige joodse begraafplaats in Que bec. Zestien grafstenen werden om gegooid of vernield op het oudste gedeelte van de begraafplaats van Gloucester, een voorstad van Ot tawa. Onbekenden schilderden op andere grafzerken hakenkruizen en 'SS' en 'Het Vierde Rijk'. In verband met Hemelvaartsdag (donderdag 24 mei a.s.) Zijn de sluitingstijden voor advertenties voor vrijdag 25 mei en zaterdag 26 mei als volgt: Vrijdag 25 mei: Automarkt advertenties Sleuteltjes Overige advertenties Zaterdag 26 mei: Onroerend goed advertenties Personeelsadvertenties Sleuteltjes Overige advertenties woensdag 23 mei 10.00 uur woensdag 23 mei 11.00 uur woensdag 23 mei 14.00 uur woensdag 23 mei 15.30 uur woensdag 23 mei 15.30 uur vrijdag 25 mei 11.00 uur vrijdag 25 mei 14.00 uur Directie Leidsch/Alphens Dagblad óók om mee te kunnen praten over wat er in de buurt is gebeurd Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27,50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 74,15* Wij nemen een jaarabonnement f 28550 Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woooplaats_ Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400 'Wij hebben de eerste' IJMUIDEN (GPD) - "Wij bren gen de eerste zëegekaakte haring van het nieuwe, seizoen aan land. Maandagochtend verwachten we de IJM 204 in dê havën van Sche- veningen". B. Daalder van rederij Kennemerland jn IJmuiden, die de winst claimt van de niet-be- staande haringrace 1990, zet vraagtekens bij de haring die nu al als 'niéuw' is. aangevoerd. De haring die bij vóorbeeld donder dag door de SCH 6 van de rederij Van der Zwan aan wal is ge bracht, is volgeiis hem nog van het vorig seizoen. Woordvoerder Bronk van rede rij Van der Zwari uit Schevenin- gen reageert laconiek: "Laat hem in die waan. Als hij denkt de eer ste haring aan wal te brengen, heb ik daar vrede mee. Maar wij heb ben de haring deze week gevan gen. Het is de vetste en dikste sinds jaren. Daar is niets mis Ook volgens J. Kegge van het Produktschap Vis en Visproduk- ten hoeft het eerste vaatje, dat maandag bij de afslag in Scheve- ningen wordt geveild door vei linghuis Christie's, niet de eerste haring te zijn die aan wal is ge bracht. "Traditioneel kwam het eerste vaatje haring van de win naar van de haringrace, maar de haringrace bestaat niet meer. Re derij Kennemerland zal hët eerste vaatje aanbieden. Dat is de af spraak". De opbrengst van het eerste vaatje gaat naar de Hartstichting. ROTTERDAM/DEN HAAG (GPD) De Britse uitgever Robert Max well brengt volgend jaar een nieuw dagblad op de Nederlandse markt, dat moet breken met alle bestaande journalistieke tradities. De journa listieke leiding komt in handen van Gerard Krul en Geert-Jan Laan, die gisteren als hoofdredacteuren op stapten bij Het Vrije Volk uit onvre de over de komende fusie met het Rotterdams Nieuwsblad. De krant moet van de Britse kran tenmagnaat "centrum-links, ko ningsgezind en niet pornografisch". De nieuwe hoofdredactie krijgt ver der de vrije hand om te bepalen hoe de krant er moet gaan uitzien. Streefdatum voor de lancering van de nieuwe krant is 1 maart 1991. De krant gaat zich vooral richten op het publiek in de Randstad dat nu door Telegraaf en Algemeen Dagblad wordt bediend. Maxwell verwacht zonder al te veel moeite in Rotterdam het Algemeen Dagblad uit dê markt te kunnen drukken. Onderzoek heeft in het verleden uit gewezen dat de helft van de 200.000 AD-lezers in de regio-Rotterdam maar matig tevreden is met de krant. De krant krijgt het halve formaat (tabloid-formaat) dat buiten Neder land gebruikt is voor boulevardbla den als de Sun (Engeland) maar ook voor kwaliteitskranten El Pais (Spanje). Omdat een tabloid-krant zeer geschikt is voor lezing in bij voorbeeld de trein, zal het accent liggen op de losse verkoop. De krant die Krul en Laan willen maken, heeft niets met Het Vrije Volk te maken. De journalisten Zul len bij allerlei kranten worden ge worven en het commerciële appa raat (advertentiewerving, bezor ging, acquisitie) wordt door Max well geleverd. De krant wordt in Ne derland of België gedrukt. Grootste commerciële struikel blok vormen de advertenties. In Ne derland, waar alle dagbladen in groot formaat worden gedrukt, wor den de pagina-grote advertenties door bedrijven ook in dat formaat aangeleverd. Het 'ombouwen' van zo'n advertentie ten behoeve van een tabloid-krant kost gemiddeld 10.000 gulden. De adverteerder zal daartoe alleen bereid zijn als de krant een zeer grote oplage haalt. Om die oplage te realiseren, wil len Krul en Laan hun produkt goed koper maken dan de bestaande kranten. Aan prijsafspraken die de Nederlandse dagbladuitgevers heb ben gemaakt, hoeven zij zich niet te houden. (pagina 5: Zinkend schip Het Vrije Volk verlaten voor droom Maxwell

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1