HET ZIJN NIET ALLEEN DE BLOEMEN DIE ONS SHELL BENZINESTATION ZO MILIEUVRIENDELIJK MAKEN, MAAR OOK... J' Het Motorhuis Apartheid in ziekenhuizen afgeschaft Franse lerares afgetuigd na les over racisme Mensonterende toestanden in Sibiu ondanks hulp buitenland Actie vissers tegen schietoefeningen Vierde opening mee in de week van 18 tot 25 mei! Hoge Rijndijk 5,2313 KE LEIDEN, telefoon 071-141048 DONDERDAG 17 MEI 1990 BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE PAGINA 11 Van onze correspondent Peter van Nuijsenburg JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren de apartheid in de gezondheidszorg afgeschaft. Tij dens het debat over haar begroting zei minister Ria Venter (volksgezondheid) in Kaapstad dat "geen rassendiscrimi natie in de ziekenhuizen meer zal voorkomen" en dat de maatregel "met onmiddellijke ingang van kracht wordt". Niet alleen de 284 ziekenhuizen, maar ook alle ander medische voor zieningen zijn nu voor iedereen toe- korte termijn een einde kan worden gemaakt aan de situatie dat veel 'zwarte' ziekenhuizen overbevolkt ROYAN (AP) Twee gemaskerde mannen hebben een lerares van een middelbare school mishandeld en haar "vuile jood" en "vuile arabier" genoemd nadat zij naar aanleiding Twee Israëliërs hebben inmid dels toegegeven verantwoordelijk te zijn voor de schennis van 250 joodse graven in de stad Haifa. De twee verklaarden met hun daad het de grafschennis op de joodse Israëlische volk te hebben willen Carpentras e reeks gankelijk, ongeacht huidskleur, al- zijn, terwijl in 'blanke' klinieken he- dus de minister. Het besluit wordt le zalen leeg staan. Volgens minister gezien als een nieuwe stap waarts in de ontmanteling apartheid e afschaffing scheiden voorzieningen (een peiler van de apartheid waarbij alle open bare voorzieningen per ras zijn ge regeld), die nog dit parlementaire jaar moet plaats vinden. Venter is er een overschot de 11.700 'blanke' ziekenhuisbedden, voorschot op de terwijl de 'zwarte' ziekenhuizen de Wet op de ge- 7000 bedden te kort komen. De gezondheidszorg in Zuid-Afri- ka geldt ook naar westerse maatsta ven als uitstekend, maar de situatie in vele 'zwarte' ziekenhuizen wordt door deskundigen als 'onhoudbaar' verenigen tegen het "Arabische g vaar". Daartoe bekladden zij joodse graven met kreten als "Verbrand de joden". 'Joegoslavië in laitiekste fase' De maatregel betekent dat op beschreven. De Vries verwerpt cao-akkoord werknemers bejaardenoorden ZOUTKA.MP (ANP) Garnalen- fensie aangemerkt als gevarenzone vissers uit Zoutkamp en Usquert en wordt tijdens de oefeningen af zijn vanmorgen een actie begonnen gesloten voor de visserij, scheep- tegen de militaire schietoefeningen vaart en recreatievaart, in de Groninger Marnewaard. De Door middel van de acties dwon- vissers hebben vijf kotters laten gen de vissers militairen de schiet- droogvallen in het deel van de Wad- oefeningen te staken. Volgens J. het verlengde ligt van Vegter van de Nederlandse Bond door De- voor Garnalenvissers voelen de vis- DEN HAAG (ANP) - Minister De Vries van sociale zaken gaat niet ak koord met de cao voor de 70.000 werknemers in de bejaardenoorden die voor 1989 was afgesloten. Vol gens De Vries ontstaat vanaf 1994 een tekort van honderd miljoen gul den door de invoering van het stel sel van functiewaardering en de daaraan gekoppelde salarisverho ging. Dat heeft De Vries samen met zijn collega d'Ancona (welzijn, volksge zondheid en cultuur) gisteren mee gedeeld in overleg met de werkge vers, de Vereniging van Nederland se Bejaardenoorden (VNB). De AbvaKabo is bereid om een aantal verbeteringen aan te brengen in de cao, maar de bond houdt ech ter wel vast aan de invoering van het systeem. Cao-onderhandelaar P. van Loon zei dat in een eerste re actie op het besluit van minister De Vries. Dokter nept beurs met patiënt NEW YORK (Rtr) De vrouw van een bankier heeft een Amerikaanse psychiater de gelegenheid geboden 27.475 dollar in vijf weken te ver dienen. De echtgenote van de bankier stond onder spanning, omdat haar man van onderneming zou wisselen. De overstap naar de nieuwe bank zou gepaard gaan met flinke investeringen door zijn oude werk gever. Haar psychiater hoorde het aan en kocht aandelen in de bank. De rechter heeft de psychiater veroordeeld wegens beurshandel met voorkennis. Joan Weill vertelde haar psychiater in 1985 dat haar man streefde naar een benoeming in de staf van BankAmerica. Hij was toen presi dent van American Express. Als de overstap naar BankAmerica slaag de, zou American Express flink gaan investeren in de bank. De psychi ater belde daarop zijn beleggingsadviseur en liet die voor 171.130 dollar aandelen BankAmerica kopen. Na de benoeming van Weill als voorzit ter van Primamerica verkocht hij zijn aandelen met bijna 30.000 dollar winst. Volgens de rechter heeft de psychiater zijn professionele en wet telijke plichten verzaakt. ...het is ook het vloeistofdichte plaveisel onder ons nieuwe Shell benzinestation aan de Hoge Rijndijk. Gemorste olie en benzine worden opgevangen, olie en water worden van elkaar gescheiden en vervolgens milieuvriendelijk afgevoerd. Helemaal uniek is het lossen van brandstof door Shell Tankauto's, voorheen kwamen er dan dampen via onduchters vrij in de natuur. Met een uniek dampretour systeem die aangesloten wordt op de tankwagen hoort dit nu tot het verleden. Het Motorhuis schenkt aandacht aan het milieu... en aan u! In dit nieuwe Shell benzinestation heeft u keus uit super loodhoudend euro loodvrij super plus loodvrij diesel mengsmering Shellina En als u de file voor wilt zijn kan dat ook. De openingstijd van 07.00 uur 's morgens wordt voortaan vervroegd naar 06.00 uur. Kijkt u even rond in onze gloednieuwe en ruime shop? U kunt kiezen uit een groot assortiment auto-accesoires olieprodukten van alle merken auto's tabaksartikelen versnaperingen en profiteer tegelijkertijd van interessante feestelijke openingsaanbiedingen. Ter gelegenheid van deze officiële openingsweek krijgt u bij het tanken een aardige openingsattentie mee. En als u tankt van vrijdagavond t/m zondag doen we daar een bloemetje bij. Graag tot ziens. Openingstijden: maandag t/m vrijdag 06.00-23.00 uur zaterdag zondag 08.00-23.00 uur 09.00-22.00 uur sers zich in hun broodwinning be dreigd doordat ze enkele weken per jaar niet kunnen vissen in het afge sloten vangstgebied. Naast de vissers nemen ook verte genwoordigers van de milieubewe ging, charterschippers, bewoners van Schiermonnikoog en anti-mili taristen aan de actie deel. Zij protes teren ondermeer tegen de geluids overlast van schietoefeningen in het natuurgebied. (foto anp) Ierland wacht komende jaren bloei economie DUBLIN (Rtr/ANP) - Ierland, éen van de armste EG-leden, komt de komende jaren tot bloei. Ierse eco nomie zal in de jaren negentig hard groeien. Terwijl in de jaren tachtig de economische groei gemiddeld 1,5 procent per jaar bedroeg, zal het groeipercentage in het komende de cennium op een gemiddelde van 4 uitkomen. Dat schrijft het Ierse Economische en Sociale Onder zoeksinstituut in Dublin in zijn jongste rapport. De onderzoekers baseren dit op de verwachting dat de inflatie daalt en de emigratie vermindert. De geldontwaarding, die momenteel 4 procent bedraagt, zal de komende jaren uitkomen op slechts 2,5 pro cent. Bovendien zal de emigratie stroom met bijna de helft afnemen. Vorig jaar verlieten nog 46.000 Ieren hun vaderland. Dat zullen er in de jaren negentig ongeveer 25.000 per jaar zijn. Ierland heeft een van de hoogste werkloosheidspercentages binnen de Europese gemeenschap. Rond de 16 procent van de beroepsbevol king zit zonder werk. Elk jaar emi greren weer duizenden hoger opge leiden naar Groot-Brittannië, Noord-Amerika en Australië. begraafplaats i had gewijd Het was het jongste i racistische incidenten die volgd op de schending van de be graafplaats van Carpentras. In het ziekenhuis waar zij werd verpleegd vertelde de 41-jarige lerares dat zij was aangevallen door twee gemas kerde mannen die haar huis waren binnengedrongen. Eerder had ze al verschillende dreigtelefoontjes ont vangen. BELGRADO/ZAGREB (Rtr/AFP) De lerares stelde dat zij de ge- Het hoogste bestuur in Joegosla- beurtenissen in Carpentras had vië heeft gisteren maatregelen aan- aangegrepen om met haar 15- en 16- gekondigd om de eenheid van het jarige leerlingen over racisme te iancj te bewaren. De waarschuwing praten. Ze had onder meer verteld lijkt vooral gericht te zijn tegen de dat de Franse anti-racismewet van deelrepublieken Slovenië en Kroa- 1972 de vrijheid van meningsuiting tie, waar de communisten bij vrije onverlet laat, maar dat racisme in verkiezingen door de oppositie ver- enige vorm voor de wet geen me- pletterend zijn verslagen. Slovenië ning, maar een misdaad is. koos gisteren zijn eerste niet-com- De burgemeester van de Franse munistische president, gemeente Charvieu-Chavagneux Het acht leden tellende president- (bij Lyon) en de directeur van een schap liet een dramatische verkla- bouwonderneming daar zijn giste- ring het licht zien waarin de politie- ren in staat van beschuldiging ge- he situatie en de veiligheid in het steld wegens de vernieling van een iancj "der mate onstabiel worden islamitische gebedsruimte. Op 16 genoemd dat er sprake is van de kri- augustus 1989 reed een bulldozer tiekste fase in de ontwikkeling van daar de muur omver van de oude fa- het land tot nu toe", briekshal die als gebedsruimte De aankondiging van het presi- werd gebruikt. Er was een dienst dentiële achtmanschap volgt daags gaande. Een moslim raakte licht ge- op de benoeming van de Serviër Bp- wond. Jozic als staatshoofd. Die De affaire deed destijds veel stof waarschuwde dinsdag voor een opwaaien. De gebruik bulldozer gr°ndWet werd ,n brand |e= Oo"d brand gesticht in het gemeentehuis en een gymnastiekzaal. De burge meester heeft altijd gezegd dat de bulldozer per ongeluk een verkeerd deel is binnengereden. Slovenië en Kroatië werden niet met name genoemd, maar de twee noordelijke republieken zijn al her haaldelijk door Belgrado aange- Het rechercheteam dat de graf schending op de begraafplaats lijke' optreden. De twee republie ken hebben de verklaring van het presidentschap afgedaan als een in timidatie en een dreigement. Afge- Carpentras onderzoekt is gisteren lopen maand hebben de twee een met nog eens 60 man versterkt. Dat parlementaire democratie uitgeroe- heeft premier Michel Rocard be- pen en voor het eerst vrije verkie- kend gemaakt. Hij zei dat de politie zingen gehouden. Die zijn gewon- in het hele land werkt aan het oplos- nen door de oppositie die zich sterk sen van racistische en antisemiti- maakt voor meer zelfstandigheid en sche misdrijven. dreigt met afscheiding. In Brussel hebben de Europese Vooral Servië, waar de Slobodan rabbijnen hun diepe tevredenheid Milosevic een orthodox op Servië en waardering uitgesproken voor gericht socialisme predikt, en het de "enorme golf van oprechte soli- zeer communistische leger zijn fel dariteit" die is betoond na de graf- op de twee rebelse deelstaten gebe- schending in Carpentras. "De reac- ten. In Kroatië is de fel-nationalisti- tie van alle delen van de bevolking sche Kroatische Democratische en de politieke leiders was gezond," Unie bezig een regering te vormen, zei Jakobovits, operrabbijn van De erfvijandschap tussen Serviërs Groot-Brittannie. "In tegenstelling en Kroaten laaide zondag in Zagreb tot 50 jaar geleden bij de opkomst opgelaaid toen voetbalsupporters van het nazisme was er nu meteen van beide republieken elkaar te lijf een reactie van de bevolking". gingen. Er vielen 140 gewonden. SIBIU In het zwakzinnigen-huis de geen resultaat op. Onbekend is of Riul Vadului op dertig kilometer af stand van de Roemeense provincie stad Sibiu heeft justitie vorige week i onderzoek verricht. De patiën- die ook zijn overleden of overge plaatst naar andere tehuizen. In ja nuari gaf verpleegster Victoria Ser- banoiu te kennen dat tot dan jaar- het westen toegezonden voeding. In staat van ontbinding verke rend vlees werd vrijdagmorgen in beslag genomen en weggegooid. Verzorgsters en patiënten waren op dat moment bezig de maaltijd voor die dag voor te bereiden. Volgens de verzorgsters, werk in- de keuken, was ze bezig te winter vrijwel naakt, kijken welke stukken nog bruik- kelen een truitje baar waren, hoewel de stank draaglijk was. In de magazijnen Riul Vadului lagen op datzelfde overlijden. Truitje In een hokje van vier bij twee meter zaten nog steeds ongeveer tien kin deren, van wie het welzijn afhing van de zwakzinnige vrouw Raveca. hét Deze kinderen waren de laatste hadden en- Zeker voor geestelijk niet volwaardige w is het ondoenlijk tien kinde netjes aangekleed te houden. ment tonnen aan hulpgoederen, die Maar pas bij het naderen de afgelopen maanden uit heel Eu- Roemeense recherche openden ropa waren toegezonden. In januari werd in deze krant ge- de schreven toestanden handicapten de mensonterende deren, werden buiten de geestelijk stuurd. De buitentemperatuur Riul Vadului nog °P dat moment leven werden gehouden. Sinds die tijd hebben, volgens di- ë^ver recteur Valerie Gheorghita, verte genwoordigers van 42 hulporgani- eerder bezoek door een verslag- deze krant bleven de pa tiënten bij vergelijkbare weersom standigheden binnen. Ze moesten saties en zeker 60 journalisten uit de het doen met de ondraaglijke stank Magazijnen Om de haverklap stopten vrachtwa gentjes, bestelbusjes en personen wagens, ondermeer uit Nederland, met hulpgoederen bij het zwakzin nigenhuis, dat ligt aan de doorgaan de weg tussen de steden Sibiu en Brasov. De spullen werden opgesla gen in de magazijnen, maar de voe ding van de patiënten bleek vorige week nog ver beneden peil. hun eigen uitwerpselen en ble ven verstoken van de buitenlucht. Voor de kleinste patiëntjes had den Nederlandse en Westduitse hulpcomités, opgericht na de perspublicaties over het tehuis, tientallen dozen met speelgoed ver stuurd. In de slaapvertrekken was één enkele pop te vinden, in de ka mer met de allerkleinsten was geen speelgoed aanwezig. Onderzoek wees uit dat het meeste speelgoed in een magazijn was opgeslagen, ander deel lag op een Veel de patiënten liepen nog patiënten afgesloten kamertje. Het in precies dezelfde lompen als drie maanden geleden, terwijl in de ma gazijnen spiksplinternieuwe spij kerbroeken werden aangetroffen onder kratten met inmiddels bedor ven uien. Enkele pallets met marga- verschijnen van het justitieel onder zoeksteam zorgde ervoor dat het speelgoed vrijdagmorgen alsnog haastig werd uitgedeeld. Het zag op dat moment ongebruikt uit. Gerangschikt de uiterste houdbaarheidsdatum was overschreden. Personeel het tehuis kocht boter lang^blijven staandat Procureur van Justitie Nicolae Uca i j, het district Sibiu heeft aangekon- digd dat alle magazijnen van Riul de stad Si- Vadului zullen worden leeggehaald, blu- waarna alles kan worden geinventa- In de drie maanden sinds januari riseerd en netjes gerangschikt te- zijn, volgens opgave van de direc- ruggelegd. De directeur wordt ver- teur, acht van de 250 bewoners van plicht voortaan een nauwkeurige het tehuis gestorven: drie kinderen administratie bij te houden van het en vijf volwassenen. Een nauwge- voedsel wat aan de patiënten wordt zette speurtocht naar nog meer be- verstrekt. Verder wil justitie onderzoeken of er sprake is van diefstal uit de ma gazijnen van Riul Vadului. Volgens economisch rechercheur Constan tin Mutiu zal diefstal zeer moeilijk te bewijzen zijn, omdat niet duide lijk is hoeveel hulpgoederen het te huis heeft ontvangen. De meeste hulp kwam van particuliere kleine comités, niet van grote organisaties zoals het Rode Kruis en Terre des Hommes, die elders in Roemenië ook proberen de leefomstandighe den van zwakzinnigen té verbete ren. Het zenden van goederen wordt daar echter meer begeleid. Herhaaldelijk vragen aan direc teur Valerie Gheorghita leverde geen reactie van zijn zijde op. De di recteur stond als aan de grond gena geld. Een personeelslid van de schoonmaakploeg nam het voor hem op: "De directeur is een goed mens, echt. Toen er in de tijd van Ceausescu helemaal geen eten was, betaalde hij dat voor de patiënten uit zijn eigen zak". Niemand kon echter een verklaring geven voor het slechte voedsel in de keuken, terwijl zoveel voorraden uit het bui tenland waren aangevoerd. In de stad Sibiu hebben enkele in woners het begin gemaakt van wa een begeleidingsgroep moet wor den voor het tehuis. Initiatiefneem ster Anca Bumbuta: "De buitenlan ders kunnen niet voortdurend aan wezig zijn voor controle en begelei ding. Het wordt tijd dat inwoners van Sibiu ook in actie komen". Ook de plaatselijke krant de 'Tribuna' heeft het voornemen de acties vanuit het buitenland in de gaten te. houden en die in Sibiu een vervolg te geven. Chocolade Een van de patiënten van Riul Va dului leverde spontaan commen taar tijdens de zoekakties van de Roemeense autoriteiten: "We heb ben alleen chocolade gehad in fe bruari en op één mei". In die perio de waren vertegenwoordigers var een hulpcomité uit Enschede in Ri ul Vadului aanwezig om het perso neel kennis bij te brengen over de omgang met zwakzinnige mensen. Twee vertegenwoordigers uit En schede waren twee weken geleden nog in Riul Vadului. Daar pasten zij muziektherapie toe en bereikten onder andere dat nu de bedden ir een van de slaapzalen worden opge maakt en redelijk schoon gehou den.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11