Mïlieucoiiferentie wordt mislukking Bevolkingsvraagstuk: veel woorden, weinig daden VS weigeren aanpak broeikaseffect Zwitserland ontdekt ook onderdelen superkanon Staking sluit Nicaragua van buitenwereld af DDR dwars bij algemene verkiezingen 'VS moeten militair ingrijpen bij terrorisme' Baker in Moskou: laatste poging snel Start-akkoord WOENSDAG 16 MEI 1990 BUITENLAND PAGINA 7 TALLINN - "Dit is geen demon stratie, maar de voorbode van groot geweld in een kleine staat", roept de woordvoerder van de Estse rege ring met overslaande stem. Een plaatselijke journalist zegt met een angstige blik in de ogen: "De burge- dichtdoen, hoe kan ik hem dan nog Angst in Estland: 'De volgende keer hebben ze geweren bij zich "als ze straks de grens Er gaat een gejuich op als een jonge- roorlog komt naderbij". bezoeken? En als 2 hier een eigen moet hij dan kon van het gebouw staat als bij to verslag de hele Estse regering. De Esten nemen elkaar bij de hand, heffen hun volkslied aan, wiegen met hun ineen geslagen handen bo ven het hoofd. Er wordt in het midden van de menigte een pad vrijgemaakt. Met r w hun rode vlaggen boven het hoofd ngrenzende daken het druipen de Russen tenslotte af. "Ga Even leek ook de Estse hoofdstad munt Tallin gisteravond zijn vuurdoop te krijgen in het etnische geweld dat de laatste drie jaar al tientellen afgevaardigde in de Estse Opperste slachtoffers heeft geëist in de Sov- Sovjet begrijpt ze maar al te goed. i de regeringszetel weet te huis, ga naar huis", klinkt het bereiken met de door de Estse rege- uit duizenden Estse kelen. Het ring afgedankte rood-blauwe vlag. tweeledig bedoeld: niet alleen het plein af, maar ook de republiek niet bang zouden zijn, hier niet staan". Lebedev: "Als we er zeker van zouden zijn dat 2 morgen werk zouden hebben en eten voor onze kinderen en gelijke rechten met de Esten, dan zouden ve hier niet hoeven zijn". Dat zijn dan ook eisen die opklinken tussen de hoog ding van de Verenigde Staten over de aanpak van het broeikaseffect en de oprichting van hoofdstad bijna Vijftig procent van oprijzende wanden van de Russisch een fonds voor het terugdringen van CFK's, die de ozonlaag aantasten. Volgens de slotver- de bevolking uit. De Russen keren orthodoxe kerk aan de ene kant klaring kiezen de "meeste landen" voor stabilisering van de uitstoot van kooldioxyde in jonkheid va„ Estland ineens zijn het jaar 2000. BERGEN (ANP) De grote milieuconferentie in het Noorse Bergen is vanmorgen gëein- digd in een mislukking. Vannacht kwam de conferentie al volledig vast te zitten op de hou- ruste Russen, zij maken in de Èstse jetunie. Maar in Tallinn zijn het geen ver weg wonende Kaukasiërs den die elkaar naar het leven staan, maar de Russen die het geweld lij ken uit te lokken. Het begint als een vreedzame be toging op het Toompeaplein in Tal linn van enkele duizenden veront- Uitzinnig Na tien minuten haalt een Estse hand van binnnenuit de 'rode' vlag van het dak. Een uitzinnig worden de menigte tracht het ijzeren hek van het regeringsgebouw te ram- heeft voorgesteld" Maar wat vele Es Het is maar een kleine groep Rus- ;n, deze keer. De meesten, dik bo en de veertig en verweerd door erk, drank en eindeloos wachten, illen vooral dat er een referendum wordt gehouden zoals Moskou ten. Het hek wordt opengedrukt, ten cjw ongeveerde tientallen stromen de binnenplaats -Dit w„ t s het regeringsgebouw op. Het k -- t n beeld uit 1917. - e zit, zijn hun aanvoerders, provocatie van Mos- i Estse journalist. Op de vraag welk Moskou hij bedoelt. De Verenigde Staten rekenen zich milieuconferenties niet tot deze groep. Het andere me- ngsverschil, over een nieuw CFK- het regeringsgebouw de andere kant, waar op het dak al hun zekerheden kwijt. "Mijn de 'onafhankelijke' Estse nationale studeert in Leningrad", zegt driekleur blauw-zwart-wit wappert. de Europe- Gemeenschap de emmer doen overlopen. In Bergen tonen de EG- Fonds is opgelost door in de slotver- landen uitzonderlijke eensgezind- klaring de woorden "bijvoorbeeld" heid. Namens de Europese Com- toe te voegen aan de passage waarin e, als deelnemer officieel inge- gesproken wordt over extra geld schreven, treedt de Nederlander voor een cfk-steunfonds voor de Brinkhorst op, directeur-generaal Derde Wereld. milieuzaken in Brussel en vervan- De Nederlandse milieuminister frHv?£,EG-milieucommissaris Ri- Alders stelde gisteren dat door het £„5 rfo t „'ÏI w nog frontaal de aanval op de VS met-oprichten van een steunfonds opende Aan de vs moest duidelijk schadelijke weg zullen |aan. Grote landen als India en China zullen ^,lleu.overleg „de Derde Wereld binnenboord gehouden moet wor- hun CFK-produktie uitbreiden het Westen geen extra geld geeft Jj"". voor de aanschaf van schonere tech nieken. Ook de Westduitse en Fran se milieuministers Töpfer en Lalon- de, onderstreepten gisteren het be- bleem", terwijl het geld lang van het relatief kleine, 250 mil- strijding ervan gevonden joen dollar grote fonds. Volgens La- ten worden londe is het van "strategisch be- wat wél lang" voor het welslagen van het bleem In de VS, stelt hij, is de uitstoot kooldioxide "geen politiek pro- de be- belastingen, politiek pro- Energiebesparing staat bij toekomstige internationale milieu- de Amerikanen laag genoteerd. De overleg. De terughoudende opstelling van de VS - die in Bergen ook een verte genwoordiging op betrekkelijk laag niveau hebben - heeft na eerdere energieprijzen bedragen circa één derde van de Europese prijs. Prik kels om het zuiniger aan te doen ontbreken dan ook, aldus Brink horst, terwijl de Amerikaanse nomie nog steeds groeit. Plotseling beginnen Esten het aarzelt hij geen moment: "Dmitri plein op te stormen. "Eesti, eesti, Jazov, de minister van defensie, en eesti" (Estland), scanderen ze onop- Jegor Ligatsjov. Nu ging het nog houdelijk. Er verschijnt een blauw- goed. De volgende keer hebben ze zwart witte vlag, nog één, op het bal- geweren bij zich". MANAGUA (AP) Het openbare Managua lag vandaag nagenoeg leven in Nicaragua is vandaag stig ontregeld door stakingen het overheidspersoneel. Stekende werknemers hebben telefoon-, tele graaf- en telexverbindingen stil ge plat. Slechts twintig autobussen, bestuurd door werkwilligen, waren nog in dienst. Banken en scholen in de hoofdstad bleven dicht en perso neel op de luchthaven weigerde i legd, zodat Nicaragua vrijwel volle- de loop van de ochtend nog langer dig van de buitenwereld is afgeslo- vluchten af te handelen en legde het ten. De regering noemt de stakin- werk i gen onwettig en heeft het stekers gedreigd met ontslag. De stakingen begonnen vorige Jose Angel Bermudez, voorman ran de ambtenarenvakbond, zei andag dat de stekers zullen door week donderdag. Meer dan 40.000 gaan tot "de gerechtvaardigde De Iraakse minister van buiten landse zaken Tariq Aziz heeft van Italië schadevergoeding geëist MAV1NGA Een Unita-soldaat staat op een tank die zijn strijdmacht heeft veroverd op het Angolese regerings leger. Unita-leider Jonas Savimbi noemde de gevechten, die in een overwinning van rebellen eindigden, "de be- Te^nÖmënmLc^önd^- Wfatesinds 1»7^. delen, die mogelijk bestemd FRANKFURT/BERN (AP) - West- duitse wapenexperts hebben vast gesteld dat de onlangs op het vlieg veld van Frankfurt in beslaggeno men machine-onderdelen geschikt zijn voor de bouw van een superka non in Irak. In de laatste week van april werden door de douane in Frankfurt 17 containers met machi ne-onderdelen verzegeld die op weg waren naar Irak. Het vermoeden be stond dat het ging om een levering voor een reusachtig kanon dat Irak zou willen bouwen. Ook in Zwitserland is gisteren de onderdelen bestemd zijn een zending machine-onderdelen petrochemische industrie. "Als wij met bestemming Irak in beslag ge- een superkanon zouden bouwen nomen. Het Zwitsers openbaar mi- zouden we daar tegen iedereen over nisterie onderzoekt of het ook hier- opscheppen. Het is een leugen", al- om onderdelen gaat voor het kanon, dus Aziz. Ook herhaalde hij de be- BONN (DPA/Rtr) Terwijl de re- De naam van het Zwitserse bedrijf schuldiging dat de verdenkingen geringscoalitie in Bonn het gisteren dat de goederen wilde leveren werd tegen Irak deel uitmaken van een eens is geworden over gezamenlijke niet vrijgegeven. propagandacampagne door Israël, parlementsverkiezingen voor Oost- de Oostdurtse ^eimer^othar de stief gisteren. ambtenaren gingen toen in staking nadat de regering een wet had inge trokken die het overheidspersoneel het recht op staken gaf. De ambte naren willen met de stekingen een loonsverhoging van 200 procent af dwingen ter compensatie van de stijgende inflatie. De politie trad gisteren hard op tegen stakers. Ambtenaren die twee ministeries bezet hielden in de hoofdstad Managua werden met traangas verdreven door de oproer politie, die de toegang tot het minis terie van buitenlandse zaken vrij wilde te maken voor minister Enri que Dreyfus. Ook het openbaar zijn ingewilligd. President Chamorro deed van daag een beroep op de Verenigde Staten om 40 miljoen dollar nood hulp te verlenen. Zij voorspelde een "kritieke situatie" als niet op korte termijn wordt ingegrepen. De Ame rikaanse regering heeft verklaard zich te beraden over het verzoek. Volgens een vakbondsleider ei sen de stekers behalve een loons verhoging ook de onmiddellijke ontwapening van de Contra-rebel len. De Contra's weigerden eerder deze week hun eerder begonnen de mobilisatie voort te zetten, omdat zij te weinig humanitaire hulp zou den krijgen. uic igixj c Angola, een voormalige Portugese kolonie in zuidelijk Afrika, wordt op dit moment behalve door de burgeroor- het kanon^Functiönarissen oofc geteisterd door een ongekende droogte. Vier jaar heeft het geen druppel geregend. Dit jaar viel er wel wat vanhet Italiaanse bedrijf ILVA dat neerslag, maar het kwam te laat om de oogst te redden. Volgens de jongste VN-cijfers zijn anderhalf miljoen Ango- de onderdelen had geproduceerd lezen ontheemd geraakt door de oorlog, worden 96.000 mensen door acute honger bedreigd en lopen eens 685.000 zeiden dat Irak de onderdelen di- later dit jaar gevaar als de droogte voortduurt. reet bii het plaatsen van de order Voedselhulp is er nauwelijks. Het land verdient twee miljard dollar per jaar met de export van olie, en wordt contant had betaald. beschouwd als een relatief rijk land. Ook politiek ligt Angola slecht. Zolang de Verenigde Staten weigeren de rege ring van Angola te erkennen, zijn ook de andere westerse landen terughoudend met het geven van hulp. Boven- De regering in Baghdad heeft alle dien is er 'concurrentie' op de hulpmarkt van landen als Sudan en Etiopië. <foto ap) gingen ontkend en gezegd dat sprak zich daarentegen vanmorgen Duitse parlementsverkiezingen, al- Van onze correspondent antwoordelijk was voor de ontplof- Henk Dam fing, maar wel over de vraag hoe het mogelijk was, dat Panam vlucht 103 WASHINGTON De Verenigde een onontdekte bom aan boord had. Staten moeten militaire acties c De presidentiële komt dus de Oostduitse ondermini'ster merkelijke conclusie trekt binnenlandse zaken Eberhard president Bush ingestelde wegen tegen terroristen die vlieg- daarbij tot de slotsom dat het met tuigen tot doelwit kiezen. Die op- de veiligheid van vliegtuigen s worden over de hoofdlijnen een akkoord over halvering van MOSKOU (AP/Rtr/DPA) - De Amerikaanse minister van buiten landse zaken James Baker is giste- de strategische kernwapens, ren in Moskou aangekomen voor een laatste poging om nog voor de top tussen Bush en Gorbatsjov op 30 mei overeenstemming te berei ken over een Start-akkoord. Hoe wel medewerkers van Baker betwij felen of de missie slaagt, zei Gor- batsjovs militaire adviseur maar schalk Sergej Achromejev gisteren dat er een grote kans bestaat dat beide supermogendheden het tijdig Buitenland kort Baker en Sjevardnadze zullen in Moskou verder praten over de on derhandelingen in Wenen over de vermindering van conventionele wapens in Europa, dat zich moei zaam voortsleept. Een verdrag is niet te verwachten voor het eind van het jaar, maar Bush en Gor batsjov zouden op hun topconfe rentie graag willen aantonen dat er vooruitgang geboekt is. West-Duitsland nog dit jaar, regering van de DDR verdeeld over dezevraag. Minister In antwoord op het verzoek van Bonn om mee te werken aan snelle pan-Duitse ver kiezingen zei DDR-minister van buitenlandse zaken Markus Meckel dat eerst de hereniging moet wor den geregeld en dat pas daarna over gezamenlijke verkiezingen kan worden gepraat. "Het is voor mij duidelijk: op zijn vroegst over een jaar kunnen er pan-Duitse verkiezingen plaatsheb ben", aldus Meckel. Zijn collega van ontwikkelingssamenwerking, de conservatieve dominee Ebeling, Maizière, die maandagavond West-Berlijn overlegden, denken onder druk volgens een woordvoerder van Ko- derlaag zondag voor het eerst be- hl in dezelfde richting .DeMaizie- rejd snej pan-Duitse verkiezingen re ontkende evenwel dat er over ge- te houden. Waarschijnlijk hoopt hij zamenlijke verkiezingen is gespro- te kunnen profiteren van de conser- ken en dat die op dit moment geen vatieve meerderheid bij de verkie- door vliegvelden nog altijd droevig ge steld is. Ook de meest geavanceerde de ramp met apparatuur die de luchtvaartdienst Panam-vlucht 103. Aan de vlucht FAA momenteel op Amerikaanse van Panam kwam op 21 december vliegvelden gebruikt om bommen 1988 een even onverwacht als gru- te ontdekken, zou de bom niet heb- welijk einde toen het vliegtuig bo- ben gevonden die een einde maakte punt van bespreking zijn' Voor 2 december staan Bondsrepubliek parlementsverkie zingen op het programma zingen in de DDR van maart. De li de berale FDP in Bonn pleitte al lange tijd voor snelle pan-Duitse verkie- ^e ;en. Gisteren sloot de top het Schotse plaatsje Lockerbie ontplofte. Daarbij kwamen alle 259 inzittenden en een aantel inwoners van Lockerbie om. Later bleek het om een bomaan- die i wordt aangenomen het werk vlucht 103. Het verst gaat de commissie met haar aanbevelingen over de Ameri kaanse reacties op terroristisch ge weld. De commissie wil militairen speciale training en uitrusting ge- acties tegen terroristen i DDR verkiezingen voor de parle- CDU/CSU-fractie in de Bondsdag menten op te richten zich daarbij aan. De sociaaldemo- ring Volksfront voor de Bevrijding de terroristische groepe- de landen die hen onderdak geven. Lander (deelstaten). Deze regio's cratische SPD begint haar verzet op moeten vervolgens aansluiting krij- te geven nu in de DDR een politieke gen bij de Bondsrepubliek en pas kentering ten gunste van de sociaal- daarna ligt de weg open voor pan- democraten lijkt te komen. Palestina - Algemeen Comman do, die in Syrië resideert. De commissie buigt zich in haar rapport niet over de vraag, wie ver- Dit militaire optreden kan zowel de bedoeling hebben terroristische ac ties te voorkomen, als om na derge lijke acties wraak te nemen, aldus Bij de Start-onderhandelingen zijn de geschilpunten nog altijd kruisraketten die vanuit bommen- AMSTERDAM - A pound full of image, a penny full of action', werpers en vanaf schepen gelan- omschreef de Nederlandse bevol- ceerd kunnen worden, de mobiele kingsprofessor Dirk van de Kaa raketten met meervoudige kern- maandag de houding van de wereld koppen en de zwaardere op land ge-_ ten aanzien van het bevolkingspro- De voormalige Israëlische minister plaatste raketten. bleem. De wetenschap is er, maar Maar ook de binnenlandse pro- de daden, vooral vanuit het rijke Westen, blijven voorlopig nog ach- Rabin i defensie Yitzhak Rabin heeft gisteren wederom geroepen om het blemen van de Sovjetunie staan vol- aftreden van Shimon Peres, de lei- gens Bakers zegslieden een Start der van de Arbeiderspartij, en ge- akkoord in de weg. Gorbatsjov ëist dat de partij tegen volgende heeft weliswaar steeds meer forme- week een nieuwe voorman heeft. Ie macht naar zich toe getrokken, De 66-jarige Peres heeft de oproep maar dat de economische situatie van partijgenoot Rabin naast zich en etnische tegenstellingen beper- neergelegd en gezegd dat de Arbei- ken zijn slagvaardigheid, derspartij moet wachten tot duide lijk is of het rivaliserende rechtse Likud-blok er in slaagt een coalitie regering te vormen. VS-Iran De recente overeenkomst tussen de Verenigde Staten en Iran over rela tief kleine eisen van Amerikaanse krediteurs is wellicht een eerste stap naar de oplossing van een elf jaar oud, vele miljarden omvattend financieel geschil tussen beide lan den, zo heeft de Tehran Times van daag gemeld. Het blad, nauw ver bonden met president Hashemi Rafsanjani, sluit evenwel betere be trekkingen met Washington voorlo pig uit. Daarvoor heeft Iran "te veel vijandigheid van de Verenigde Sta ten ondervonden". Amnesty eist opheldering lot gevangenen China ter. Het nieuwste rapport VN-bevolkingsfonds UNFPA voor spelt dat de wereld op een catastro fe afsteven als er niets gebeurt aan de bevolkingsgroei. 'Bevolking op aarde groeit rampzalig snel' en 'Alarmerend VN-rapport: Bevol king stijgt explosief kopten de Ne derlandse kranten. Zo op het oog een opzienbarend rapport, dat de wereld moet wakker schudden. Maar de schijn bedriegt. Veel van de feiten in het rapport van maandag zijn niet nieuw, al zijn de cijfers weer iets hoger dan vorig jaar. Het feit dat er elk jaar 90 mil joen wereldbewoners bijkomen, drie per seconde, stond ook al vrij- het UNFPA- rapport van vorig jaar. Bevolkingspolitiek is al jaren het Berghofer burgemeester van Dresden, oud communist en een van de eerste DDR-politici die eind vorig jaar ten organisatie. Onder de gevangenen is Liu Xiao- dialoog met de be- bo, die op het Plein van de Hemelse manager bij het in Vrede met het leger onderhandelde - stigde bouwbedrijf over het vertrek van de studenten. Haussier. Berghofer wordt belast Liu Xiaobo wordt volgens Amnesty 1 -Ti de activiteiten LONDEN (AFP/DPA) - Amnesty International wil van de Chinese gering opheldering over het lot v JHRVI dul?„enden gevangenen die sinds ju- stiefkindje in de internationale poli- ni 1989, toen de democratisenngs- tjek. Jaarlijks wordt zo'n 7 miljard beweging met geweld werd onder- gulden uitgegeven aan bevolkings druk!. werden gearresteerd. belejd. Slechts mim j miljard da|r. Van 650 gewetensgevangenen van komt voor rekening van ont- achterhaalde Amnesty de geglvens. wikkelingshulp. niet meer dan 1,1 Een lijst met namen is naar Peking -Proce"t, va" de 'otalP ontwikke- gestuurd. Het is niet bekend waar bngshulp. Overbevolking is nu eenmaal geen eenmalige gebeurte nis, zoals een overstroming of een hongersnood", typeert Sjaak Bave Chinese kleuters op een schoolplein in Peking. Om de bevolkingsgroei in de hand te houden ring haar toevlucht tot onder meer gedwongen abortussen en sterilisaties. bent, kun je niet meer terug", aldus link met het milieu hebben gelegd". Bavelaar, die ooit voor het UNFPA werkzaam was in China. De groei van de wereldbevolking is geen op hol geslagen trein. Uitein delijk zal de groei zich stabiliseren Het rapport mikt volgens hem be wust op een shockeffect. "Op die hand in hand met de sociaal-ei "Voor een deel zijn het natuurlijk profetieen waarvan men hoopt dat ze niet uitkomen", aldus professor Van de Kaa, een internationaal ver maarde autoriteit op het gebied van hopen we het publiek te be- mische ontwikkeling. Zo is dat i bevolkingsvraagstukken, druk dat het probleem niet De laar de moeite die bevolkingsplan- druk uitoefent op de regering. Ba- hebben om aandacht te vragen velaar hoopt dat het bevolkings- het probleem. Bavelaar recteur van de Stichting Wereld Bevolking, die de Nederlandse uit gave van het rapport verzorgde. "Het is een soort langzame verstik king. Maar als je eenmaal gestikt loeden, dat dan op zijn beurt het Europa van deze eeuw gebeurd wordt genomen, wijst de professor en zo zal hr»t ook in de Derde Wereld met kracht van de hand. "De werke- gebeuren, verwachten demografen, lijkheid is dat het wel aanslaat. Er is De vraag is echter op welk getal het een enorme verandering gekomen aantal zich zal stabiliseren. Op 11 in de houding van ontwikkelings- vruchtbaarheid gaan beheersen. De miljard, als het bevolkingsbeleid landen en ook de aandacht met volle kracht wordt voortgezet, ontwikkelde landen of op 14 miljard als men het laat af- vraagstuk dezelfde weg gaat als het milieu. Het heeft een hele tijd ge duurd voordat de grote politiek daar aandacht voor kreeg, maar nu wordt er over niets anders gepraat. "Vandaar dat we in dit rapport de Kaa ook meteen kwijt dat naar zijn mening de geldstroom vanuit wes terse landen ernstig te kort schiet. Aan de vooravond van een grote we reldbevolkingsconferentie vorig jaar in Amsterdam maakte Van de Kaa er nog een punt van dat wat hem betreft de westerse landen met geld over de brug moesten komen. Een half jaar na de conferentie moet ook hij tot zijn spijt vaststellen dat het rijke Noorden de hand zuinig op de knip heeft gehouden. Afgespro ken is dat het wereldwijde budget voor bevolkingspolitiek geleidelijk wordt opgevoerd tot 18 miljard gul den in het jaar 2000. Om en nabij tweederde hiervan moet echter door regeringen en gebruikers van voorbehoedmiddelen in ontwikke lingslanden worden opgebracht. Pro Life Volgens Van de Kaa ligt het onder- .werp nog steeds gevoelig bij conser vatieve christelijke partijen. "Het heeft ook te maken met terughou dendheid om in te grijpen in de pri- vé-sfeer. Belgie bijvoorbeeld heeft op de conferentie niets van zich la ten horen". Nog heftiger weerstand komt er vanuit de Verenigde Sta ten. waar Pro-Life' groepen nu al vijf jaar hervatting van de VS-steun aan de UNFPA blokkeren, uit pro test tegen sterilisatie- en abortus campagnes die met steun van het fonds zouden worden uitgevoerd. Een poging van het Congres om de steun weer in de begroting op te ne men, werd eind vorig jaar getroffen door een veto van president George Bush. Toch is de pro fessor hoopvol, al wil hij zich niet direct optimistisch noemen. "Alle landen zullen uiteindelijk vraag is alleen hoe snel. In c toegeno- gende mate vindt daling van de groei plaats. Maar het idee dat het weten, zo waarschuwt het Unfpa. Dat gezegd hebbende wil Van de proces te beheersen is neemt toe".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7