Acties wegtransport tegen Westduitse tol Baronie rekent af met jaren van sappelen 'Banen voor minderheden met belastingpremie belonen' Vervoerders eisen vergoeding van Staat Gedragscode multinationals in Zuid-Afrika ondertekend Veel gezondheidsklachten door beeldschermwerk Helft boeren DDR werkloos binnen 5 jaar WOENSDAG 16 MEI 1990 ECONOMIE PAGINA 5 RIJSWIJK (ANP) NOB Wegtransport wil dat de Nederlandse overheid het beroepsgoe- derenvervoer de Duitse tol volledig vergoedt. Gebeurt dat niet, dan volgen er acties. Vanaf 1 juli moeten vrachtwagens tol, oplopend tot enkele duizenden marken betalen, voor het gebruik van Duitse wegen. Blokkades uitgesloten, weigering om de motorrijtuigenbe lasting te betalen is één van de actie- vormen waaran wordt gedacht. Di recteur W. Hallmans van NOB, de lasting terug te geven dat zij in de Bondsrepubliek op de weg zitten. Ook wil NOB dat er maatregelen betaald moet worden 1 beroepsgoederenvervoerders, heeft dat gisteren meegedeeld. Bij de gevraagde vergoeding zou het moeten gaan orh een bedrag van 100 miljoen gulden per jaar, de scha de die de sector leidt door de Duitse tol. Minister Maij (verkeer) heeft voor de komende ver slechts een be> 90 miljoen uitgetrokken voor scha deloosstelling. Hallmans benadrukte dat door de Duitse tolheffing de concurrentie positie van het Nederlandse be- NOB Wegtransport vindt verder dat worden genomen tegen Duitse bruik vrachtwagenchauffeurs in Neder- hoogte jaar tot dus- land. Te denken valt aan een ver- het gewi van in totaal scherpte controle, of zelfs aan een het voer Nederlandse tol, uitsluitend Duitse vrachtwagens. Grens roepsgoederenve r verslechtert, het Nederlands grens vervoer De Duitse vrachtwagenchauffeurs tolheffing moeten worden vrijge steld. Ook dringt zij er bij de Eu ropese Commissie en de EG-trans- Het rendement van de Nederlandse portraad op aan snel tot Europese bedrijfstak is toch al sterk terugge lopen, aldus Hallmans: van zo'n 6 procent in 1986 tot 1,1 procent vorig jaar. regeling te komen die maatregelen als de Duitse tolheffing onmogelijk maakt. Ze denkt daarbij aan de har monisatie van de dieselaccijns en AMSTERDAM (ANP) De recente zich daar aan houden. Ter controle Zuid- e druk op dat land te verminderen. De In dustriebond FNV en de Zuidafri- kaanse chemiebond CWIU pleiten bij de ondertekening dat het er in een gisteren ondertekende ge- schrikkelijk moeilijk' zal zijn dragscode nog steeds voor investe- overeenkomsten af te sluiten. De bepleiten de ondertekenaars de^druk jaarlijkse rapportage. De voorzitter van de Industrie bond FNV, B. van der Weg, erkende ADVERTENTIE ringen van Nederlandse multinatio- jnoederbedrijven in Nederland be nals uit Zuid-Afrika terug te trek- roepen zich erop dat hun Zuidafri- ken. kaanse dochters geheel vrij zijn in Ondernemingen als Shell, Philips hun beleid. In Zuid-Afrika vinden en Unilever hebben in Zuid-Afrika de bonden de poorten over het alge- ongeveer vierduizend mensen in meen gesloten, dienst. 'Desinvesteren' is volgens de. ondertekenaars nog steeds de meest geëigende methode voor het bedrijfsleven om het einde van het apartheidsregime in Zuid-Afrika te bespoedigen. Om te voorkomen dat vertrek kende Nederlandse bedrijven via een achterdeur Zuid-Afrika weer binnen komen, moeten de 'desin vesteerders' wel aan bepaalde voor waarden voldoen, Vinden de werk nemersorganisaties. Zo dient de CWIU een jaar voor het vertr'ek te worden geïnformeerd. Werknemers hebben recht op salaris tot een jaar na sluiting van de betreffende fa briek en daarna moeten zij in aan merking komen voor een maandsa laris per jaar.dat zij bij de onderne ming hebben gewerkt, aldus de ge dragscode. Uitgaande van de huidige situa tie, waarin met name Shell, Unile ver en Philips er niet over peinzen uit Zuid-Afrika te vertrekken, geeft de gedragscode een serie 'mini mum-richtlijnen voor arbeidsbe trekkingen en arbeidsconflicten'. Bovendien zouden de bedrijven geen voordeel mogen trekken uit apartheids-, veiligheids- en nood wetten. De dochters van de Nederlandse ondernemingen zouden in con- venanten met de Zuiafrikaanse bonden moeten vastleggen dat zij Van Agt: 'Met mij was Philips niets gebeurd' BRUSSEL (ANP) "Een ding is zeker: Als ik commissaris van de koningin in Noord-Brabant was gebleven was dit nooit ge beurd". Dat was het commen taar van oud-premier Van Agt, momenteel EG-ambassadeur in Washington, gisteren op het de bacle bij het Philips-concern. Van Agt, die twee jaar lang de EG vertegenwoordigde in Tokyo, hekelde de neerbuigen de houding van de voormalige Philips-topman Van der Klugt jegens de Japanse concurrentie. "Het is klinkklare onzin dat de Japanners alleen maar goed zijn in de toepassing van andermans ideeën. Uit officiële Amerikaan se cijfers blijkt dat het meren deel van de octrooien in de VS door Japanse bedrijven wordt Van Agt zei verder: "Na wen maken de Japanners, vlinders gewekt door de zich los uit hun cocon". Ec onomie k mm Infotheek Done Done Automation is de naam van het nieuwe samenwerkingsverband waarin Infotheek Systems en Done Groep ieder voor 50 procent deelne men. Done Automation wordt een adviesbureau op het gebied van door computers ondersteunde ont werpen voor automatisering dat zich op de levering van cad-syste- men zal toeleggen. Philips/Thomson Philips en het Franse staatsbedrijf Thomson hebben gisteren in Parijs een accoord getekend voor geza menlijk onderzoek en ontwikkeling van superscherpe HDTV. In het on derzoeksprogramma dat van 1990 tot 1995 loopt, wordt voor 3,6 mil- UTRECHT (GPD) - Beeldscherm werk leidt tot veel gezondheids klachten. In vergelijking met kan toorpersoneel zonder beeldscherm, klagen beeldschermwerkers ander half tot tweemaal zoveel. Een kwart van de Nederlandse werknemers werkt binnenkort met een beeld scherm. Die gegevens verstrekte beleids- Nederland vastgestelde toren medewerker P. Voskamp van het klachten zijn: oogvermoeidheid (37 verkeerde stoel, spiegeling, ministerie van sociale zaken giste- procent), pijn aan spieren en ge- voorts, door de FNV belegde wrichten (37 procent),-hoofdpijn (20 procent), vermoeidheid studiedag over beeldschermwerk De FNV had de dag georganiseerd omdat de vakcentrale, meer dan ties (17 procent). 5000 aanvragen van ondernemings raden en dienstcommissies had ge kregen voor instrumenten om de volgens Voskamp duidelijk problematiek aan te pakken. De met de organisatie zaal in de Jaarbeurs waar de bijeen komst plaatsvond, was afgeladen met een paar honderd leden van on dernemingsraden en dienstcom missies. van de Arbeidsinspectie ('Werken met beeldschermen'). Komt de werkgever de OR niet tegemoet, dan kan de OR de Arbeidsinspectie inschakelen. Vanaf 1 oktober is het verplicht dat mensen met eenvoudige, kort durende werkzaamheden niet lan ger dan twee uur achtereen aan het beeldscherm mogen werken. Werk nemers moeten regelmatig met col lega's kunnen communiceren en vooral bedoeld zelf grotendeels de volgorde van zoals droge lucht, De studiedag n ondernemingsraden op weg te hun werk kunnen bepalen, klachten (50 procent), huidirrita- helpen de omstandigheden van beeldschermwerk te verbeteren. Daarvoor wees Voskamp op de in- De gezondheidsklachten hangen voering van de laatste fase van de vertonen, de schermen mogen niet Arbowet per 1 oktober aanstaande, te veel spiegelen en naar voren en Dan kan de ondernemingsraad (of achteren kunnen kantelen. Beeld- slechte dienstcommissie) eisen stellen per dag de werkgever, want de Het beeldscherm moet donkere tekens op een lichte achtergrond hoge werkdruk, werksfeer, en te veel (meer dan vijf) achter het scherm, bevorderen de problemen. Daar naast spelen ook ergnomische fac- duidelijk op papier dergelijke worden NOB heeft minister Maij-Weggen motorrijtuigenbelasting op EG-i gezamenlijke (verkeer) een aantal voorstellen ge- veau. daan waarin de compensatie vorm zou kunnen krijgen. Eén van de mo gelijkheden is verlaging van de die- stuur, al laten weten de Duitse tol selaccijns met 6,3 cent. De organisa- onaanvaardbaar te vinden. Zij c grootste Nederlandse organisatie tie suggereert verder om transport- weegt een procedure bij het Eu- ondernemers de motorrijtuigenbe- ropese hof van justitie aanhangig te maken tegen de maatregel. Deze houdt in dat er per vracht wagen jaarlijks 1000 tot 9000 mark de Duitse wegen. De het bedrag hangt af van Kamer repareert gat van 200 miljoen in belastingwet DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer gaat akkoord met een wets voorstel om een 'lek' van 200 mil joen gulden in de inkomstenbelas ting te repareren. Het gaat om groot aandeelhouders die hun bedrijf kunnen verkopen zonder de gebrui kelijke belastingheffing van 20 pro cent, door hun 'aanmerkelijk be lang' in het bedrijf voor de verkoop te verdoezelen. Zij plaatsen voor de verkoop bij voorbeeld preferente aandelen bij derden tot hun eigen bezit tot min der dan eenderde van het totaal aan tal geplaatste aandelen is vermin derd. Die derden hoeven voor die aandelen vooralsnog niets te beta len. De fiscus grijpt dan achter het net. Dat de schade nog niet is opgelo pen tot de maximale 200 miljoen per jaar is te danken aan onwetendheid van dit lek bij een deel van de fiscale adviseurs, zo menen de fiscaal juris ten in de Tweede Kamer. De Kamer stemt volgende week dinsdag over de zaak. KANSAS CITY - Ruime keus heb ben de belangstellenden die een computer of een telex willen aan schaffen op deze grote faillisse mentsverkoop. De hele ruimte is ge vuld met apparatuur afkomstig van de luchtvaartmaatschappij Braniff Airlines. Het bedrijf moet op grote schaal apparatuur, kan toormeubilair en computers om de openstaande vorderingen rekenin gen te betalen die tot de aanvraag voor het faillissement hebben geleid. Handelscentrum in Amsterdam Aziatische landen DEN HAAG (ANP/GPD) Bedrij- dienst neemt, die weinig buitenlanders dienst hebben moeten meer belas ting betalen. Dit stellen zeven orga- kunnen krijgen. De heffingen premie king ten goede is gekomen en niet de minderheden. Onder hen r berekend moeten worden op basis werkloosheid juist sterk toe. nisaties i gemiddeld salaris Ook het idee dat werkloosheid ïigranten in hun ad- voorkomen dat alleen lager ge- onder migranten te wijten 'Samen-werken' dat zij van- schoold personeel daag aanbieden aan de vaste Ka- genomen, mercommissie Minderhedenbeleid van de Tweede Kamer. Het gaat om belangenorganen van Turken, An- tillianen, vluchtelingen, genbewoners en zigeuners, Zuid- moet bestaan. Deze de vesti- len houden i cultureel hankelijk l dat ieder bedrijf af- minderheden ingevulde arbeids- HAARLEM/AMSTERDAM (GPD) europeanen, Molukkers en Marok- De gemeente Amsterdam deelhouders zijn het gisteren defini tief eens geworden o- ging van een zakelijk centrum voor Aziatische bedrijven, het Euro Azia Business Center, in Amsterdam. Dat werd op een bij eenkomst van de Korea Trade Club in Haarlem bekendgemaakt. Het handelscentrum, dat wat om vang betreft vergelijkbaar is met het World Trade Center in Amster dam, gaat tussen de 130 en 180 mil joen dollar kosten. Twintig procent van de investering komt voor reke ning van de Nederlandse Amro- bank en NMB. Voor de overige tachtig procent nemen Zuidko- reaanse bedrijven en handelsorga nisaties in het project deel. Vorige week vrijdag was er een voorovereenkomst gesloten tussen de potentiële aandeelhouders. Dat zijn behalve de Amro en de NMB de Zuidkoreaanse bedrijven Semo Corporation (de grootste aandeel houder). Daewoo, Hanil, de Korean Trade Organisation (KOTRA) en het Korean Industrial Develope- ment Institute (KID). Het Euro Azia Business Center zal ongeveer 80.000 vierkante meter zal beslaan. Naast een honderd me ter hoge torenflat met 200 tot 250 kantoren zullen in Bullewijk (Am sterdam-Zuidoost) verrijzen: een cultureel centrum, een vijf-sterren hotel met 200 tot 300 bedden, res taurants, een Koreaanse school, een toeristisch informatiecentrum, een winkelgalerei en twee banken: de NMB en de Amrobank. dienst wordt hun lage opleidingsn gens de organisaties niet op. De De organisaties vinden dat het werkloosheidspercentages onder ten die groepen met een relatief hoge opleiding en voldoende beheersing van het Nederlands is namelijk komt hoog. Kansloos personeel van ieder bedrijf minste 4,3 procent uit etnische minderheidsgroeperingen met het aandeel tenlanders in de totale beroepsbe volking. De organisaties zeggen dat veel het tekort aan door voorkomende vooronderstellingen werkgelegenheid plaatsen een heffing aan de belas- heden niet kloppen. Zo stellen zij tingdienst moet betalen. Als een be- dat de daling van de werkloosheid dan het vereiste aantal in vooral de oorspronkelijke bevol- *NANTES 'Micro-joule' is de bijnaam van dit karretje, zoiets als calorietje'. Het voertuig, dat is ontworpen door studenten van een techni- ment'. Zijn collega-n sche hogeschool in Frankrijk, verbruikt inderdaad bijzonder weinig ener- Vries (sociale zaken) er gie. Het autootje legt met één liter benzine 1291 kilometer af. Daar doet wel (economische zaken), beiden CDA, erg lang over: met een snelheid van 25 kilometer per uur. Werkloze buitenlanders met een ho ge leeftijd, een lage opleiding en een eenzijdige werkervaring zijn volko men kansloos op de arbeidsmarkt. Zij zoeken ook niet meer naar werk. Dat blijkt uit een gisteren in Den Haag gepresenteerd onderzoek naar reacties op langdurige werk loosheid bij Turken, Marokkanen en Surinamers. Daling De geregistreerde werkloosheid be liep in de maanden februari tot en met april van dit jaar gemiddeld 354.000 personen tegen 409.000 in de overeenkomstige periode vorig jaar. Van die 354.000 waren er 221.000 man en 133.000 vrouw. Het CBS leidt uit de cijfers af dat de werkloosheid op lange termijn ge stadig blijft dalen. Verplichting De Tweede Kamer wil van premier Lubbers weten of hij werkgevers echt wil verplichten grote aantallen werklozen en arbeidsongeschikten in dienst te nemen. In een interview met het blad De Werkgever van de NCW sloot de premier een dergelij ke, dwingende maatregel niet volle dig uit. De opmerkingen van Lubbers (CDA) deden veel stof opwaaien. Werkgevers beschouwden zijn op merkingen prompt als een 'dreige- inisters De i Andriessen Alphense chocoladefabriek moet eindelijk echt winst gaan maken Van onze redacteur Karei Berkhout LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN Met inspiratie en steun van jard dollargeïnvesteerd. - Philips eigenaar De Kuyper lijkt de choco- neemt daarvan 2 miljard dollar v zijn rekening. lade-fabriek Baronie-De Heer in Al en Nijkerk ook een vestiging heeft wordt gesloten en de 40 werkne- IMN echter net in Rotterdam, vorig jaar ongeveer 4 mers worden overgeplaatst naar Al- ter. miljoen gulden met de seizoenspro- phen. -i i dukten. Met inbegrip van het sociaal plan wpKrlKKen kost de hele operatie 20 miljoen gul- De Baronie, die in 1987 op Dat riante bedrag valt echter weg den, waarvan 15 miljoen gulden van zet 80 miljoen gulden als de doch- alle dochterondernemingen bij el kaar. De Baronie moet de omzet van de jeneverstoker weer opkrikken, na dat deze in 1988 is teruggelopen van Ijoen gulden (in 1987) tot 99 phen aan den Rijn definitief te wil- tegen de 4 miljoen gulden verlies de bank en 5 miljoen gulden van De lies van 240.000 gulden leed, moest miljoen gulden. In 1988 stoot De len afrekenen met een verleden die de Baronie lijdt op de chocola- Kuyper komt. Hiermee maakt De iedere drie maanden naar de bank Kuyper in Schiedam de Ameri- produktie moet de chocolade-fa- Amro/ABN De vakbonden in het bankbedrijf briek in staat stellen eindelijk hebben een sociaal plan opgesteld de flinke winsten te gaan maken die appelen. De modernisering van de de-repen en bonbons. De produktie Kuyper een begin met de investe- de fusie tussen eigenlijk al jaren in het bedrijf v de Algemene scholen zitten. om de gevolgen de Amro-bank Bank Nederland (ABN) personeel zo goed mogelijk op te vangen. Het plan voorziet in het her plaatsen van werknemers, een pre- seerde produkten, mie om het natuurlijk verloop te sti muleren en om-, her- en bijscholing op voor de externe arbeidsmarkt. Die winsten komen uit de pro duktie een aantal zeer gespeciali- de-Ba- deze produkten is dan ook vol strekt verouderd en buitengewoon inefficiënt. Op twee verschillende plaatsen Nijkerk en Alphen aan den Rijn worden nog met de hand bonbons gemaakt, wat een hoeveelheid extra geld kost arbeid en transport. de lopende investeringen. De kaanse activiteiten af en besloot 1300 ton paaseitjes worden bijvoor- zich te richten op de thuismarkt om ringen, die de drankenfabrikant1 rig jaar aankondigde bij de overna me van de Baronie. De Kuyper be- loofde toen eerst 5 miljoen gulden jaar worden geproduceerd. Met veel sulaten en Baronie kan zich spiège- later nog eens 3,5 miljoen gulden kunst- en vliegwerk slaagde direc- len te stoppen in de chocoladefabriek, teur Sanders er wel i Baronie Wijnkoperij. Nadat die de reorgani- OOST-BERLIJN/BONN (Rtr/DPA) Binnen vijf jaar moet 20 procent van alle Oostduitse agrarische be drijven zijn deuren sluiten. Vijftig procent krijgt te maken met grondi ge hervormingen. Dat heeft de Oostduitse minister van landbouw, Peter Pollack, gisteren verklaard. De helft van de werkgelegenheid in de landbouw - 400.000 banen - staat op de tocht. "De komst van de markteconomie is een zware slag voor veel boerenbedrijven", zei de minister. De Oostduitse landbouw IJzersterke positie heeft Overplaatsing Verzekeringsbedrijf De leden van de Dienstenbond CNV in het verzekeringsbedrijf (37.500 werknemers) hebben inge stemd met het eindbod werkgevers voor aantal delen van de markt. Vooral de kerstkransjes eitjes zijn de grote troef v« hense chocolade-fabriek op een eindelijk de toekomst te beginnen. De modernisering had uit de rode cijfers te krijgen in 1988 satie van deze Kuyper-dochter niet zal vanaf 1 juli onder de landbouw- de Baronie (cijfers 1989 zün nog niet bekend), "het gewenste resultaat opleverde" regels van de Europese Gemeen- winst maken werd slechts zoals het jaarverslag meldt, werd de schap vallen. Met de reorganisatie voegt de direc- al veel eerder moeten komen, paas- tie dan ook de bonbonproduktii de Alp- men in de vestiging in Alphen den Rijn, waar twee nieuwe volle- konden dat niet opbrengen. De be- zaak verkocht. de vorige eigenaren, de Investering- eigenaar De Kuyper heeft veel kaar maatschappij Nederland (IMN), ten gezet op de chocoladefabriek De werkloosheid in de DDR 'is half mei gestegen tot meer dan 100.000, wat bijna vier keer zo hoog dan in maart. Voordat het markt die voor het overige wordt dig geautomatiseerde produktie-lij- gedomineerd door enkele r Dit vooijaar overtrof de verkoop van de paaseitjes alle verwachtin- de gen. Vorig jaar verdiende de choco lade-fabriek, die behalve in Alphen leggers van IMN, die de Baronie i 1986 overnamen van de familie de Bruyn, hadden de fabriek willen op- Bovendien moet de 15 miljoen gulden van de bank in driejaar wor- Alphen aan den Rijn. Dat blijkt ook den terugverdiend en dat betekent nistische regiem in de DDR werd uit de investering van in totaal 8,5 dat de bonbons en chocoladerepen weggevaagd kende het land offi- veel geld niet alleen moeten ophouden bouwd, zoals dat eerder al gebeurde poetsen om de aandelen vervolgens winst van ongeveer 13 miljoen gul- 1988 een lies te maken. bij de vestiging in Rotterdam. De met winst op de beurs te verkopen, zeer verouderde fabriek in Nijkerk De beurskrach van 1987 maakte den boekte e 4miJjo 1987 bijvoorbeeld gulden investeerde in cieel geen werkloosheid, r zelfs winstge- de overgang naar een marktecono- slecht lopende bedrijven hun begon- poorten moeten sluiten, neemt dit aantal in snel tempo toe.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5