Codicil binnenkort voor hele bevolking Het gemak van'n geldautomaat merkje ook al in het buitenland. VVD bezweert machtsstrijd Amsterdammers testen zelf de smaak van water MINIDUIKBOOTJE BOVEN WATER Vluchtauto overvallers AH gevonden Rabobank Q Meer bank voor je geld WOENSDAG 16 MEI Nadrukkelijke toestemming blijft vereist EDE/LEIDEN (ANP) De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen verspreidt vol gende week zo'n zes miljoen donorcodicillen in het huis-aan-huis blad Welzijn. De actie wordt gevoerd in samenwerking met Eurotransplant Leiden en "de landelijke werkgroep Donorwerving en loopt vooruit op het plan van het ministerie van volksgezondheid alle Nederlanders in de toekomst een donorkaart toe te sturen. Hierop kunnen zij invullen of na hun dood organen mogen worden gebruikt voor transplantatie. derlanders een donorcodicil. De beschikt helft van hen heeft het document nooit bij zich. op de oprich- dit niet hoeft te betekenen dat min- Het wetsvoorstel bevat een reeks de Neder- der donororganen beschikbaar ko- dan bij het "geen bezwaar-sys- AMSTERDAM (GPD) - De flessen met watermonsters in het laborato rium van het Amsterdamse Water leidingbedrijf verschillen sterk van kleur. Die uit de Betumenpolder (met water afkomstig uit de Utrechtse Heuvelrug) is uitgespro ken geel. Helderder is het water uit het Amsterdam-Rijnkanaal. Schijn bedriegt. "Kwalitatief is het veel slechter legt chef laboratorium Van Bergenhenegouwen uit. "Het is in contact geweest met tal van in dustriële lozingen, deels afkomstig van de Rijn. Die gele kleur is afkom stig van humuszuren, afbraakpro ducten van dode planten". De kwaliteit van het Amsterdam- ten", meent de laboratoriumchef. Die smaaktest van vier personen vond de hoofdstad wat aan de ma gere kant. Daarom begint het Am sterdamse waterleidingbedrijf eind juni een uitgebreide smaaktest. Aan 300 consumenten wordt gevraagd het leidingwater dagelijks te proe ven. "Want", zegt Van Bergenhe negouwen. "elke leek heeft karspel. De ozonisatie breekt onge wenste stoffen "doormidden". De ac tieve koolfiltratie zorgt vervolgens voor verwijdering daarvan. Niet uitgesloten is dat door die verandering de smaak van het drinkwater verandert Het Waterlei- Voorwaarde is dat ze tenminste 16 jaar oud zijn. Voor elk van de twee produktiebedrijven worden 150 deelnemers uitgezocht. Het pro- duktiebedrijf Leiduin bij Heemste de produceert drinkwater uit rivier en duinwater. Dat bij Weesperkar- spel moet het doen met een combi natie van rivier- en plassenwater. Opvallend noemt Van Bergenhe negouwen. dat de ene klacht die er gemiddeld per week binnenkomt over de smaak, voornamelijk af komstig is uit het duin watergebied. En als nu blijkt dat de Amster- dingbedrijf is daarom benieuwd dammers hun water uitgesproken leidingwater staat onder strenge stand van de smaak vater controle. Niet alleen wordt het da gelijks in het laboratorium getest, elke week buigt een steeds wisse lend vierkoppig panel zich boven dien over de smaak. "Die wettelijke verplichting blijkt een goede pei ling om eventuele ongerechtighe den snel op te sporen. Onze mond Reden tot het raadplegen consument-proevers begonnen installatie van nieuwe i/eringstechnieken. Voor de ko- de mening "Alle subjectieve zijn voor rekening de consument, smerig vinden? May: "Er bestaan waarnemingen enkele mogelijkheden om verande- de deelne- ringen in de smaak aan te brengen. legt voorlichter May uit. "Ie- Zo kun je de kwaliteitsbewaking i de onlangs der zal de smaak gen op zijn eigen ragen, is of zij dage- mende vier jaar heeft de gemeente lijks het drinkwater bepalen op hin- 145 miljoen gulden uitgetroken derlijk, een beetje hinderlijk tot erg bedrijf echter niet kunt. is de uitleg- tensiveren. meer doorstroming Wat wij een distributiegebied of de toege paste materialen van de leidingen erbeteren. Wat je als waterleiding- Plaatsvervangend directeur-gene raal van het ministerie van volksge zondheid. J. Verhoeff, deelde dit gisteren in Ede m tingsvergadering landse Transplantatie Vereniging. Verhoeff verving staatssecretaris teem". In dit verband noemde hij Simons (volksgezondheid) die in ook bekendheid bij en vertrouwen het kabinet het wetsvoorstel or- van de bevolking van groot belang, gaandonatie besprak. Dit wetsvoor- Er zal veel aandacht worden be stel wil alle betrokkenen rechtsze- steed aan voorlichting. Op het ogen- kerheid bieden. blik heeft slechts één op de zes Ne- Andiiessen overweegt aftreden moering van ozonisatie t actieve koolfiltratie bij de produk- veel meetinstrumen- tiebedrijven in Leiduin en Weesper- hinderlijk van smaak" Specifieke kwaliteiten worden aan de deelnemers niet toegedacht. DEN HAAG (GPD) - Minister An driessen (economische zaken) over weegt af te treden als hij wordt plicht ook de in 1989 drijfsleven toegekende te compenseren. Hij is de eerste nister in het kabinet Lubbers/Kok die met zijn portefeuille zwaait. Tussen Andriessen Kok (financiën) is onenigheid ont staan over de uitvoering van de ka binetsafspraak dat alle aanvragen voor de in 1988 afgeschafte investe ringspremie wir, die na 1 januari 1990 nog binnenkomen, door het bedrijfsleven op een of andere ma nié^ moeten worden gecompen seerd. Financiën meent dat ook claims van voor 1 januari die dit jaar tot uitbetaling leiden, onder die af spraak vallen. Economische Zaken ontkent dat. Andriessen was altijd tegenstan- het be- der van compensatie door het be- •-claims drijfsleven van de uitgaven voor de wir. Maar toen onlangs bleek dat nog voor maximaal 5,9 miljard gul den aan oude claims lag te wachten, ging ook Andriessen om. Hij stern- zijn collega de in met een gedeeltelijke compen satie door het bedrijfsleven. Inmiddels lijkt het er weer op dat het bedrag toch lager uitvalt. De be drijven zelf denken dat het 'slechts' om ruim een miljard gulden over schrijding zal gaan. Financiën gaat voorwaarden om tot een recht vaardige verdeling van beschikbaar gestelde organen te komen. "Schaarste zal nog lang selectie en het stellen van prioriteiten nodig maken", zei Verhoeff. Hij kondigde aan dat binnenkort een "Commissie Keuzen" wordt ingesteld. Medisch directeur G. Persijn van de stichting Eurotransplant in Lei den is blij dat er nu eindelijk wette lijke regels komen voor de procedu re in ziekenhuizen om een potentië le donór aan te melden. "Ik ver wacht dat een dergelijk donorproto col meer organen zal opleveren"'. Een orgaan zal volgens hem alleen op medische gegevens worden toe gewezen. Slechts wanneer een situ atie is waarin bijvoorbeeld maar één nier beschikbaar komt, terwijl er vier patiënten met gelijke medische gegevens op de wachtlijst staan, dan zal de patiënt die het langst wacht de nier toegewezen krijgen, aldus Persijn. Vice-voorzitter van de Gezond- hooguit 4.7 miljard. An- heidsraad E. Borst-Eilers. uit driessen wil de kabinetsafspraak zo strikt mogelijk uit te leggen, dat het bedrijfsleven zo weinig gelijk hoeft terug te betalen. Rechter mag beelden rel bekijken DEN HAAG (ANP/GPD) - De ze gels op de videobanden van de NOS en RTL-Veronique van de Molukse rellen op 25 april bij de Indonesi sche ambassade'in Den Haag ring daaraan ondergeschikt is. De NOS gaat tegen het vonnis in be roep. Veronique overweegt hetzelf de. De raadkamer gen worden verbroken door de rechtbank heeft geen principiële rechtercommissaris. Dit heeft de uitspraak gedaan. Het belang het acceptatieproces van orgaando natie nog zo broos is, dat één onhan dige manoeuvre het kan verstoren. Zo had de opschudding rond de (niet ingevoerde) leeftijdsgrens van 55 jaar voor harttransplantaties tot gevolg dat sommige mem donorcodicil verscheurden Dr. S. van der Kooij van de Zie kenfondsraad becijferde dat de vijf belangrijkste transplantatiepro gramma's in Nederland dit jaar 81 miljoen gulden kosten. Het gaat om de Haagse 35 miljoen gulden voor niertrans plantaties, 24 miljoen voor 120 beenmergtransplantaties, 10 mil- HOEK VAN HOLLAND - Heel voorzichtig zijn bergers van de marine gisteren begonnen met de berging van zen eenpersoons Duits onderzeebootje, vlakbij Hoek van Holland. Vermoed werd dat in totaal zo'n achthonderd hun kilo springstof aan boord was. Als het ding onder water was afgegaan, had dat een schokgolf teweeggebracht, waardoor gas- en olieleidingen, pieren en sluizen zouden zijn beschadigd. Maar alles liep prima af en de boel is inmiddels op volle zee tot ontploffing gebracht. (foto anp> raadkamer van de Haagse recht- de vrjje nieuwsgaring wordt door joen voor 60 harten, 8 miljoen bank gisteren besloten. de rechtbank uitdrukkelijk erkend. 40 levers en 4 miljoen Volgens de rechtbank is de natio- Alleen in dit geval is de beslagleg- hoornvliestransplantaties, nale en internationale rechtsorde j van de videobanden gerecht bij de rellen zo ernstig geschaad, dat ;aa?digd. -Het gaat hierbij om zwa- het belang van de vrije nieuwsga- re misdrijven, die niet kunnen wor den geduld", aldus de president. Hoofredacteur Rensen van het Veronique-journaal zei dat de roep zich DEN HAAG (ANP) - De Tweede- Kamerfractie en hoofdbestuur van de WD hebben gisteravond in een Aangifte zigeuners discriminatie lang gesprek de ruzie over de 'kwes- dat "het tie Voorhoeve' voorlopig bezworen. Er is een reeks procedurele afspra ken gemaakt voor de nabije toe komst, waarmee men een nieuwe machtsstrijd hoopt te voorkomen. de fractie i Binnenland kort i de toekomst niet anders DEN HAAG (ANP) - Belangenor ganisaties van Nederlandse zigeu- doen aangifte van discrimina- zal gedragen. "In voorkomende ge- tje door de Sociale Verzekerings- vallen zullen we opnieuw weigeren bank in Niquwegein. Aanleiding bij de hoofdofficier van justitie i banden af te staan. Dat betekent zj;n kinderbiislagformulieren met Utrecht aangifte doen op basis ii-__* j a on De nieuwe fractieleider en poli tiek aanvoerder Bolkestein deelde tussen Kamerfractie dit gisteren mee na het gesprek De* belangenorganisaties willen het Haagse Promenade Hotel. Er de Sociale Verzekeringsbank hanteerde voor zigeuners en woon wagenbewoners, wat daar mee te doen, maar omgekeerd. Er kan geen sprake zijn dat er ultimata worden gesteld noS ni^t door het ene aan het andere gaan", aldus de nieuwe fractievoor- nog zitter. Bolkestein stelde dat het gesprek het tankstation werd achtergelaten menstelling van de waterbron. Dat is een zaak van de overheid en om ringende landen". 'Ouders baby niet betrokken bij ontvoering' ROERMOND (ANP/GPD) - "Wij hebben geen enkele aanleiding om de ouders van de ontvoerde en in middels teruggevonden baby Den- nise Grutter uit Kessel er van te ver denken betrokken te zijn geweest bij de ontvoering van hun negen maanden oude dochtertje". Dat zei gisteren hoofdinspecteur Kuijpers van de Roermondse politie. Kuij pers stelde dat het onderzoek naar de daders gewoon doorgaat. Daar bij wil de politie niets uitsluiten. De anonieme melding dat de ba by was neergelegd bij een tanksta tion in Weert werd maandagavond gedaan in gebrekkig Nederlands. Volgens Kuijpers is niet te zeggen of het een Nederlander of een bui tenlander betrof. Ook onduidelijk was of de melding afkomstig was van de ontvoerders of van een tus senpersoon. De melding was zeer kort: er ligt een baby in Weert bij een tankstation aan de Ringbaan. De politie van Weert en het recher cheteam van Roermond gingen op onderzoek uit en troffen de baby "Pas toen we het kindje zagen wisten we dat het de gezochte baby was", aldus Kuijpers. "Het was een heerlijk kraaiende en mollige Den- nise die kennelijk in goede gezond heid verkeerde. Dat werd nader hand door een arts bevestigd". 01 het reiswiegje hetzelfde is als het wiegje waarin de baby werd ont voerd, staat nog niet vast. Wiegje en beslag genomen sporenonderzoek en daarom de ouders getoond. Het buurtonderzoek in Weert is gang. Getuigen die gezien hebben dat een wiegje met baby bij kort geding' Shell Vijftien hoogleraren en 225 andere medewerkers van Nederlandse uni versiteiten hebben een oproep on-' dertekend waarin ze aandringen op het vertrek van Shell uit Zuid-Afri ka. De oproep wordt morgen op de aandeelhoudersvergadering aange boden aan de Shell-directie. Maij-Weggen Minister Maij-Weggen (verkeer) is gisteren op het nippertje ontsnapt aan een vliegtuigongeluk. De kleine cessna waarin zij zat kwam op vlieg veld Zestienhover» bijna in botsing met een tweemotorig vrachtvlieg tuig. De piloot wist dat door scherp uitwijken te voorkomen. Een com missie van Maij's ministerie stelt een onderzoek in. Friesland De PTT heeft een compromis be reikt met twee Friese gemeenten en de provincie Friesland over opna me van Friese namen van woon plaatsen in telefoongidsen. Volgend jaar worden de Friese namen ge bruikt, maar daaronder komt wel een verwijzing naar de Nederlandse naam. De PTT had al driejaar ruzie over de kwestie. Een rechter be- HOOGERHE1DE Bij de opening van de moderne schietkélder van de paalde vorig jaar dat de PTT niet Koninklijke Marechaussee kreeg minister Ter Beek (defensie) gisteren de verplicht was Friese namen op te kans een nieuw wapen te hanteren. Voorzichtig en uiterst nauwkeurig leg- nemen. aan. Over de resultaten is niets bekendgemaakt. (foto anpi het kantoor artikel 429 i werkprogramma overeengeko men. Dat houdt onder de partijvoorzitter of dat duidelijk heeft gemaakt dat het trouwen wederzijds is. Fractie hoofdbestuur zien de toekomst met bestuur hebben zich nog niet gemeld. Het betrokken tankstation v ten en niet meer verlicht. Aangezien de ouders geen tele- Strafrecht. Daarin wordt het discri- dere hoofdbestuursleden elke week minerendooreenondememerofbij aanwezig is bij vergaderingen van uitoefenen van een beroep strafbaar de Tweede-Kamerfractie. Verder les wat ik hierop ga zeggen, gaat al- gesteld. Volgens woordvoerder Van heeft er een jaarlijkse bijeenkomst weer een eigen leven leiden". plaats tussen de fracties van Eerste Dit weekeinde heeft een WD- i Tweede Kamer met het hoofdbe- partijcongres plaats in Zwolle. Ver- vertrouwen tegemoet, zei hij. De ge- foon bezitten is, voor zover bekend, sneuvelde fractieleider Voorhoeve gëen contact geweest tussen hen en wilde in de wandelgangen na afloop de ontvoerders. De ontvoerders op geen enkele wijze reageren. "Al- ^hebben zich ook niet met de politie heidsdiscriminatie". De belangen- stuur. Op 22 juni wordt verder ge- organisaties overwegen ook vielrechtelijke procedure om scha devergoeding te krijgen praat c verbinding gesteld of losgeld hebben geeist. Dat laatste betekent voor de daders, wanneer zij gegre pen worden, een verlaging van vacht wordt dat de verschillende straf, zo liet de officier van justitie afdelingen meer problemen hebben Eland, weten. Over het motief voor de ontvoering tast de politie in het duister. Volgens de hoofdinspecteur .is signalen vanuit de achterban WD-afdeling" Roermond heeft al het mede aan de publiciteit over de de wijze van werken. In de Tweede Kamer heeft de bestuur "het recht en de plicht heeft heeft gedwongen op te stappen. De PvdA er bij staatssecretaris Ter om signalen vanuit de achterban WD-afdeling Roermond heeft al Veld (sociale zaken en werkgele- door te geven aan fractie en fractie- een motie van afkeuring klaar lig- genheid) op aangedrongen dat de voorzitter". Hij voegde daaraan toe gen. 'Z' of 'W' worden verwijderd van - aanvraagformulieren voor kindei Dierenbescherming vérsus McDonalds DEN HAAG (ANP) - De Neder- RENKUM (ANP) - Het Recherche i zwaargewonde vielen, gepar- Bijstands Team (RBT) dat onder- keerd heeft gestaan in Oosterbeek zoek doet naar de schietpartij r dagmorgen bij de Albert Heijn landse afdeling de dierenbe- Oosterbeek, heeft gisteren op i In totaal heeft de polit binnengekregen. Gisteren is ook sectie verricht op schermingsorganisatie WSPA dient parkeerplaats in Ede de grijze Opel de twee slachtoffers, die met i klacht in bij de Reclame Code Kadett teruggevonden, Personeel van een AMRO-bank Arnhem heeft gistermorgen twee 170 tips bankovervallers betrapt die in de personeelsruimte van de bank za ten. Een werknemer van de bank merkte bij aankomst dat iets niet Commissie tegen McDonald hamburgergigant stelt in een adver tentie geen rundvlees te betrekken uit huidige of voormalige regen- ruggevonden, udgebieden. Maar volgens de 1 jfiji de Riotgun door de overvallers werden klopte met een deur. Hij twee daders na de overval zijn ver- doodgeschoten. Over de aard dwenen. Al eerder is de VW Golf, hun verwondingen worden uit tac- de vlucht werd ingezet, te- tische overwegingen geen medede- WSPA gebeurt dat wel. zoals in het zijn.JJit tips is verder gebleken dat Middenamerikaanse land Costa Ri lingen gedaan. Het derde slachtof- Beide auto's blijken gestolen te fer ligt op de intensive care-afdeling ziekenhuis. Zijn toestand i de Golf al enkele dagen voor de nog steeds zeer zorgwekkend, aldus overval, waarbij twee slachtoffers de politiewoordvoerder. schuwde de politie. Die vond in de personeelsruimte van de bank de twee overvallers. De mannen waren binnengekomen via een bovenlicht. Zij hadden bivakmutsen, een pistool en gereedschap. Voor zover bekend is niets gestolen, aldus de politie. Met een Eurochequepas met pin code haal je geld waaren wanneerje maar wilt. Dat is makkelijk als u op vakantie gaat. Met een Eurochequepas plus pincode van de Rabobank staat u niet meer in de rij bij een buitenlandse bank, of aan een dichte deur. Want ook dan kunt u 24 uur per dag geld opnemen bij 'n geldautomaat, net zo makkelijk als in Nederland. In heel Europa staan er nu al zo'n 17.000. Verdeeld over 10 landen (Span je, Frankrijk, België, Luxemburg, Portugal, Denemarken, Groot Brittannië, Italië, Oostenrijkjazelfs Andorra). Bij de Rabobank ligt een boekje klaar waarin staat aangegeven hoe u die geldautomaten herkent en gebruikt. Heeft u nog geen Eurocheque pas met pincode? Ga dan snel naar de Rabobank en vraag er een aan. Prettige vakantie alvast

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3