Hoe Dries Riphagen de dans ontsprong Mandela door een rose bril Verloren braafheid uit de jaren vijftig Duitser: dorpeling die nooit fouten toegeeft Avontuurlijke biografie van Fatima Meer WOENSDAG 16 MEI 1990 FORMATIEF Zo n twintig jaar kostte het haar om de biografie te schrijven. Nelson Mandela verkoos, ook nog met te genzin omdat een biografie voor hem helemaal niet hoefde, zi.jn goe de vriendin Fatima Meer in 1971 bo ven een eindeloos aantal andere ge gadigden om zijn levensverhaal te schrijven. Een helse klus was het. met de man zelf achter de tralies en een zeer beperkt aantal toegestane bezoeken. Dat Meer een goede vriendin van Mandela is. is zowel het manco als de kracht van Nelson Mandela, de biografie. Enerzijds had ze omdat ze zo dichtbij hem stond de moge lijkheid werkelijk in zijn leven en familie door te dringen. Anderzijds slaagt ze er. zoals ze zelf overigens volmondig toegeeft, door die hech te band niet in om voldoende af stand te nemen van de man die ze zo intens bewondert. Zijn buitenech telijke escapades, zijn gekochte voorkeursbehandeling in de gevan genis, Winnie en haar omstreden FC Mandela - Meer meldt het op een 'maar dit terzijde'-manier. Maar dit terzijde, omdat Meers rose bril het verhaal niet de nek omdraait. Meer volgde het spoor tot aan de bron terug, tot Qunu. waar de ANC- leider als Rolihlala 'Buti' Nelson Mandela het levenslicht zag. Op 10- jarige leeftijd, na de dood van zijn vader, kwam hij onder de hoede van zijn oom chief Jogintaba. die hem naar de Fort Hare-universiteit stuurde. Vervolgens zien we hoe Nelson Mandela bij het ANC be landt en zijn aanvankelijke fanatie ke afrikanisme laat varen. Zijn con tacten met blanken. Indiërs en kleurlingen deden Mandela besef fen dat ook zij een plaats onder de Zuidafrikaanse zon verdienen, dat afrikanisme in wezen zo racistisch is als het blanke nationalisme. Hoe zeer het beeld van de Zuidafrikaan se zwarten als homogene gemeen schap vals is. wordt in Nelsons le vensverhaal meer dan duidelijk Brieven Mandela werd in augustus 1962 ge arresteerd wegens hoogverraad, het begin van 27 jaar miserabele gevan genschap. Uit fragmenten uit brie ven, die het meest van 'de mens' Mandela tonen, blijkt desondanks zijn met-aflatende zorg voor het welzijn van degenen die hem dier baar zijn. Steeds moedigt hij zijn kinderen, soms zeer streng, tot ac tie, ambitie, prestatie aan. Zijn dochter Malei schreef hij bij voorbeeld: "Het stelde me teleur t.e merken dat je ambities niet verder Nelson Mandei gaan dan verpleegster te worden. Ik stel voor dat je je voornemen om zuster te worden laat varen en dat je je onmiddellijk aanmeldt bij Fort Harare Je gaat me toch niet ver tellen dat je jezelf niet hoger aan slaat dan wat je moeder meer dan dertig jaar geleden deed?" Afgezien van de soms storende hoeveelheid afkortingen is Nelson Mandela zeer leesbaar, soms bijna avontuurlijk geschreven. Helder zet Meer het onstaan en de eerst nog ge weldloze strijd van het ANC uiteen, en schetst het steeds verder om zich heengrijpende, mensonterende apartheidsysteem; de bannings, de pasjeswetten, de townships, de wil lekeurige arrestaties en het blinde politiegeweld. Tellen Aniandla!, is een veel terugkerende kreet in Meers, en dus Mandeia's verhaal. De macht aan het volk. Al is bekend hoe apartheid werkt, ver halen als het volgende, aan Meer verteld door een mede-gevangene van Nelson in de Fort Gevangenis in Johannesburg, gaan niet langs je heen: "Het grote ritueel van iedere avond was het tellen van de gevan genen. De bewakers kwamen nooit op het juiste aantal uit. Op een avond, na eindeloos tellen en over tellen. beweerden ze letterlijk dat er een Afrikaan te veel en een Indiër te weinig was. Hun oog viel op Joe Matthews, die wat langere naren had dan de meeste Afrikanen. 'Jij dan maar', zeiden ze, 'jij wordt In diër'". SIMONE VAN DRIEL Fatima Meer: Nelson Mandela, dc bio grafie; uitgeverij M&P. 59,90 Nieuwe uitgaven Non fiction Andrej Sacharov - Mijn leven. Het le vensverhaal van de kernfysicus en men senrechtenactivist Andrej Sacharov Een boek waaraan hij tot zijn dood heeft ge werkt. Uitg Meulenhoff, 49,50. Begint het leven echt bij veertig? Open hartige gesprekken met vrouwen van rond de veertig. Uitg. Bzztoh, 24,50. Easy weight. Zonder dieet naar een na tuurlijk gewicht. Cora Bresser-Sieg- mund zet in dit boek haar psychologi sche benadering van het probleem over gewicht uiteen. Uitg. Strengholt. 27,50. Van Stevm tol Lorentz. Portretten van achttien Nederlandse natuurweten schappers. Uitg. Bert Bakker. 39.90. Twee eeuwen gevangen. Misdaad en straf in Nederland. De geschiedenis van het gevangeniswezen in Nederland vanaf Mannen in het groen. De wereld van de jacht in Nederland door Heidi Dahles. Uitg. SUN. I 39.50. Eindelijkje ëigen leven leiden. Losko men van een beschadigde jeugd. dr. Susan Forward en Craig Buck. De trauma's die mensen overhouden aan een problematische verhouding met hun ouders. Uitg. Kosmos, ƒ29,90. Industriële vormgeving en cultuur in de 20e eeuw. Penny Sparke. Uitg. Cante- cleer, 45,-. Buigend Bamboe. Carohjn Visser. Reisverslag door China. Uitg. Meulen hoff, 34.50. Archeologie onder water Het verleden van een varend volk. Th. J. Maarleveld en E.J. van Ginkel. Een historisch overzicht van het Nederlandse transport over wa ter vanaf de Bronstijd tot nu. Veel aan dacht voor de bloeitijd van de Hollandse koop\aardij. Uitg. Meulenhoff. J 49,50. Beurs in Beeld. Marcel Rila. Koersont wikkeling in grafieken, analyse, trends en verwachtingen van de Amsterdamse Effectenbeurs Uitg. Teleboek, 1 21.-. Als leven pijn doet. René Diekstra. De achtergronden van de 'pijn van het le ven'. Een uiteenzetting hoe de meeste ge voelens van gedeprimeerdheid voortko men uit jaloezie, vermeende schuld, on- rolkomenheid en minderwaardigheid. „•n dat daar heel goed iets aan te doen valt. Uitg. Bruna, 19,90. Scheiden kan dat? Een bijbelstudie van dr. H.M. Mulder. Echtscheiding be zien in het licht van de bijbel. Uitg. Van den Berg, 14,90 Joodse vluchtelingen in Nederland 1938-1940. Documenten betreffende toe lating. uitleiding en kampopname. Cor- rie K.Berghuis. Uitg. Kok, 39,50. Mensen in Israël en Palestina. Eén maat en één gewicht. De ontwikkeling van het Israelische-Palestijnse conflict Uitg. Kok. ƒ26,50. Nieuw Guinea. Uitg. Con tact, ƒ29,90. De armoede van de welvaart, prof.dr. Juliaan van Acker. Een essay over het ab surde van de rede en de zin van het inner lijke. Volgens Van Acker heeft het Wes ters denkmodel een existentiële catastro fe heeft teweeggebracht. Uitg. SWP. 19,50. Postmodernisme als uitdaging. Ilse Bulhof en J. de Valk, red. Het postmo dernisme als nieuwe cultuurstijl. Uitg. Ambo, 22,50. Geheim is geheim, Mary Noothoven van Goor. Klein, prachtig uitgegeven boekje over het leven van de later heilig Liefde en Meccano. Primo Levi. Een zevental autobiografische verhalen van deze bekende Italiaanse auteur. Uitg. Li- bris, 6,95. Geen bange jood meer. Hans Koekoek Fel geschreven boek dat fragmentarisch terugblikt op het verleden. Uitg. De Prom. 25,- De poorten vaii de hemel, Alstein. 'Een boek overeen man van wie je niet houdt, maar die je dierbaar is'. Uitg. Houtekiet, 27,50. De geur van rood. Patricia Lasoen. Uitg. Houtekiet, ƒ22.90. Een uitvreter. Jules Renard. Jonge man zet leven van een bourgeois echt paar op stelten. Uitg. Arbeiderspers. De gave van Asjer Lev, Chaim Potok. Vervolg op 'Mijn naam is Asjer Lev'. Di lemma van een. jood die heen en weer wordt geslingerd tussen de behoefte om bij een groep te horen en zijn vrijheid Uitg. Bzztoh, 45,-. Dochter Lief, Yvonne Keuls. Humoris tisch verslag van het wel en wee van de drie opgroeiende dochters van Yvonne Keuls. Uitg. Novella, 12,90. vlijtige kneuterigheid De jaren vijftig liepen bijna reclame voor degelijkheid, netheid en braaf heid. Onder Drees werd het land in die periode weer op poten gezet en toen hij zich aan het eind van de ja ren vijftig terugtrok, lag het er glim mend schoongepoetst bij. Hoe keurig, positief en overzich telijk het in Nederland toen wel was, kan men nog eens gewaar wor den aan de hand van het fotoboekje dat Leiderdorper Jan van der Steen onlangs heeft samengesteld: Scou ting in de jaren vijftig. Van der Steen, een man die al veel heeft ge publiceerd op het gebied van de padvinderij (als dat woord tenmin ste nog gebruikt mag worden, het schijnt door sommigen als denigre rend te worden beschouwd) zag aanvankelijk weinig in het door zijn uitgever aangereikte onderwerp. De jaren vijftig, viel daar iets bijzon ders over te vertellen?. Maar hij kwam. bij het bekijken van de foto's, er al heel snel achter hoezeer de jaren vijftig een scheids lijn in de historie vormen. Niet al leen in de geschiedenis van scou ting in Nederland, waartoe Van der Steen zich beperkt, maar op'vrijwel alle terreinen van het leven. De cul turele revolutie die na 1960 door het land waarde, liet niets ongemoeid. Zeker ook de padvinderij niet. die met zijn strakke hiërarchieke op bouw hevig tegen de tijdgeest op botste. Het lukte om het hoofd boven wa ter te houden door een rigoureuze aanpassing. De uniformen gingen er anders uitzien, de hopmannen en akela's werden minder formeel en 'het keurig marcheren in een rijtje, onder het zingen van een vader lands lied, is er anno nu niet meer bij', schrijft Van der Steen in zijn nawoord. Het zal bepaald niet het enige zijn geweest dat moest wor den veranderd om de zaak overeind te houden. De schildering van de jaren vijftig is prachtig. Wat een rust, orde en de gelijkheid spreekt er uit de foto's En Van der Steen sluit daar met zijr kalme, vaak zeer informatieve on derschriften sfeervol bij aan. Eei aantal van de foto's is uit Leiden ei omstreken afkomstig, omdat Vat der Steen zijn eigen herinneringei als padvinder, op overigens be scheiden wijze, er in heeft verwerkt Kabouter Het koninklijk huis was in de jarei vijftig nog enthousiast bij de pad vinderij betrokken. Alle prinsesje waren kabouter (ze staan stralend ii hun uniformpje in het boekje) en 11 de paleistuin van Soestdijk was eei kippenhok omgebouwd tot club huis. (Zouden de huidige prinsen ei genlijk ooit iets met scouting te ms ken hebben gehad?). Ach, en dai die bijkans ontroerende actie 'eei heitje voor een karweitje' een de monstratie van vlijtige kneuterig heid die zo schitterend bij de tij< paste. Beeldig is het elfje op pagin 57 dat suiker in theekopjes schepi Je blijft er naar staren. Zo'n meisj bestaat niet meer. Bladeren in Scouting in de jare, vijftig is bladeren in een verlorei gegane wereld. Die net- en braai heid het moest een keertje vooi bijgaan, maar als je er op terugkijk doet het toch een beetje zeer. De js ren vijftig namen met die braafheii óók de onbezorgdheid mee in hu: graf. Scouting Nederland telt op di moment zo'n 120.000 leden. D grootste jeugd- en jongerenorgan satie van Nederland, schrijft Va der Steen trots. Het zal wel. Mas hoe komt het toch datje nooit mee een padvinder, pardon, scout ove straat ziet gaan? RUUD PAAIB Jan van der Steen: Scouting in de jz ren vijftig; uitgeverij Deboektan 34.90. Fiction Camille. Mireille Best. Het trieste lot van een kind dat zich aan haar milieu pro beert te ontworstelen. Uitg. Furie. 34,50. Sterke drank in Oud-Zuid en andere komische drama's. Toneelstukken van Guus Vleugel en Ton Vorstenbosch. Uitg. Bert Bakker, ƒ39,90. Een stap terug, Henk Lagerwaard ro man over het verleden dat een wig drijft tussen de hoofdpersonen. Uitg. Bert Bakker, 29,90. Daar komt de bruid!, Joe Keenan. Ko misch verhaal over een homofiele man en een onsympathieke vrouw die het hu welijksbootje instappen. Uitg. De Har monie. f36.50. Jeugdliteratuur haal over twee tieners die tegen de stroom op moeten roeien. Uitg. Infodok. Mamma en de wilde baby. Een ko misch prentenboek van Barbro Lind- gren en Eva Eriksson. Uitg. Infodok De Tovertrein. Reizen in je dromen. A. Rockener. Een prentenboek van uitg. Sjaloom vol dromen en fantastische ver halen. Voor kinderen vanaf 4 jaar. De reis van de Zwarte Draeck, Frank Herzen. Het spannende verhaal van het VOC-schip de Zwarte Draeck dat rond het midden van de 17e eeuw naar de Oost vaart, maar daar nooit aankomt. Uitg. Christofoor, 28,90. Thrillers Nachtwacht. Thriller van Alistair MacN- eill naar een verhaal van Alister Ma- cLean. Uitg. De Boekerij, 25,- Vuurwerk, Colin Forbes. Uitg. De Boe kerij. 29 Nederlanders kennen de Duitsers slecht. Hun beeld is nog altijd gro tendeels gebaseerd op (overgelever de) ervaringen in de oorlog. Volgens journalist Rob Meines is er zeker in het licht van de aanstaande hereni ging alle reden dat uit vooroordelen opgebouwde beeld eens bij te stel len. Daartoe heeft hij in Duitsland Duitsland: kracht en zwakte van een volk zijn eigen ervaringen opge schreven. Zes jaar lang woonde en werkte Meines in Duitsland als cor respondent voor NRC Handelsblad en het NOS-journaal. In die tijd heeft hij de Duitsers goed leren ken nen. Zijn boek bevat dan ook talrij ke details die een toerist nooit zou den zijn opgevallen. Zo zal een Duitser nooit fouten toegeven. Voor hem is dat hetzelfde als in een bassin met haaien zijn arm opensnijden. En vriendelijk heid op voorhand wordt in Duits land opgevat als teken van zwakte. Meines geeft ook antwoord op de vraag waarom nu juist de Duitsers als eersten in Europa met loodvrije benzine en verplichte katalysators begonnen. Hij wijst in dat verband op het onder de Duitsers levende Waldgefühl, de gevoelens die ze voor hun wouden hebben. Van de 61 miljoen Westduitsers woont nog ruim twaalf miljoen in plaatsjes met minder dan tweedui zend inwoners, vijftig procent woont in plaatsen met minder dan twintigduizend mensen. Maar ook al wonen ze in grotere steden, ook daar blijft de dorpse norm als ideaal bestaan. De voorzieningen in Duit- se dorpen zijn veel uitgebreider dan in Nederland. Ter illustratie somt Meines de voorzieningen in zijn eigen, driedui zend inwoners tellende dorp vlakbij Bonn op. 'De meeste mensen waren ook bereid minstens een deel van hun inkopen in het dorp te doen en niet of slechts .weinig naar super markten in Bonn te gaan'. Het zijn smakelijke details, die ook nog eens functioneel blijken te zijn. Iets verder schrijft Meines: 'Deze wil om de dorpen in stand te houden, vormt een van de-belang rijkste verklaringen voor de voort durende strijd die de Bondsrepu bliek in de Europese Gemeenschap voert voor het behoud van en steun aan kleine boerenbedrijven. Het vormt ook een verklaring voor het felle verzet tegen de grote, indus triële boerenbedrijven in Neder land'. Voortdurend legt Meines een ver binding tussen de details en de gro te lijnen. In een soepele, zij het soms wat slordige, stijl gaat hij onder meer in op de omgang met Duitsers, de macht van de provincie en het verleden dat niet wil vergaan. Veel verschil tussen de Oost- en West duitsers is er volgens hem niet, afge zien van het dialect dat zij spreken. 'De verschillen die je waarneemt, zijn vrijwel allemaal terug te voeren op materiële zaken, zoals inkomen en bezit. Natuurlijk heeft een West duitser met een eigen huis op een aantal punten andere interesses dan iemand uit Dresden met een huurflat. Maar de kleine groep Oost duitsers die in het bezit was van een 'eigen huis, praatte daar precies zo over de keuken moest worden opgeknapt, de pomp van de centra le verwarming was aan vernieu wing toe, het kozijn van de slaapka mer kierde. Het verschil was alleen dat de Oostduitser, ook al had hij het geld ervoor beschikbaar, niet aan het materiaal kwam.' Volgens Meines is het onzeker hoe de Oostduitsers staan tegen over hereniging van het hele voor malige Duitse rijk. Als het 'Duits land' betreft, wordt er in het DDR- gebied nogal radicaal gedacht. 'Veertig jaar lang heeft men die ge voelens in de DDR niet kunnen uit spreken, omdat de staatsraison juist voornamelijk berustte op het feit dat Duitsland als zodanig nooit meer zou ontstaan'. Grote groepen Oostduitsers zou den zich in de herenigde situatie kunnen aansluiten bij extreem rechtse groeperingen uit West- D/uitsland en zo een politieke facto van betekenis kunnen worder 'Zes, zeven procent is al voldoend om partijen als CDU/CSU meer rechts vaarwater te stuwen. Heren ging van het gehele Duitsland va voor de oorlog kan dan een belang rijk thema worden'. De hereniging roept bij Meine nog andere vraagtekens op. Ee vrije-markteconomie, zo betoog hij, is snel geleerd, want onder d oppervlakte was die in de DDR a tijd al aanwezig. Voor een sociak markteconomie en vooral voor hc ontstaan van een tolerante en soci; le opstelling tegenover minderht den en andersdenkenden, hee: men echter meer tijd nodig. 'Wat d betreft, mag de internationale g< meenschap blij zijn dat de ontwil keling tot een pluriforme samenli ving van Oost-Duitsland ond( Westduits toezicht en binnen Wes duitse wetgeving gebeurt. In een a zonderlijke staat zou zich zeer waa schijnlijk een maatschappij hebbe ■ontwikkeld, gekenmerkt door brul intolerantie en harde, echt kapiti listische structuren'. Duitsland, Duitsland is een ui stekende mogelijkheid onze ooste buren beter te leren kennen. Nu c ontwikkelingen in Duitsland elka; in zo'n razendsnel tempo opvolge: kan die kennis in de nabije to komst nog goed van pas komen. GERLOF LEISTR. Wie denkt dat nu - vijftig jaar na het begin en vijfenveertig jaar na het einde - alles wel zal gezegd zij over de Duitse bezetting zit falikant mis. Nog altijd houdt deze bittere erva ring de gemoederen sterk bez;g. Hóe sterk kwam nog eens nadruk kelijk naar voren in de eerste meida gen, toen in nagenoeg alle media herinneringen naar boven werden gehaald. Het journalistieke Parool-duo Bart Middelburg en René ter Steege heeft aan die discussie een stevige steen bijgedragen door op nuchte re, maar daardoor des te indringen der wijze in een boek van 169 blad zijden te vertellen hoe het kon ge beuren dat een van de zware Neder landse oorlogscriminelen - Dries 'Al Capone' Riphagen - na de oorlog de dans der gerechtigheid ontsprong. Hoewel Riphagen zeker tweehon derd mensen (voornamelijk joden) de dood heeft ingejaagd werd hij nooit berecht. Met de hulp van men sen die juist waren aangesteld om fi guren als deze 'Al Capone' voor de rechter te slepen kon hij heel simpel via Spanje naar Argentinië vluch ten. Op 63-jarige leeftijd blies hij in de weelderige omgeving van een even exclusieve als luxueuze Zwit serse kliniek voor kankerpartiënten de laatste adem uit. Bizarre zaken Het gebeurde is dermate absurd, dat men de neiging moet onder drukken om niet het hele boek van het parool-duo te citeren. Het twee tal heeft de levenswandel van de Amsterdamse onderwereldfiguur Dries Riphagen tot op de punten en de komma's nageplozen en is daar bij op heel bizarre zaken gestoten. Tot 1988 hadden Middelburg en ter Steege nog nooit van Riphagen gehoord. In dat jaar verzocht mr. Paul Brilman, landelijk officier van justitie belast met de opsporing van oorlogsmisdadigers, echter Argen tinië om Abraham Kipp. Jan Olij en Dries Riphagen aan te houden. - Kipp was toen en is nu nog steeds spoorloos. Olij werd weliswaar op gepakt maar weer vrijgelaten daar zijn misdaden verjaard zouden zijn. Riphagen bleek - zonder dat Neder land daarvan op de hoogte was ge Eert Amsterdamse Al Capone als oorlogsmisdadiger bracht - in 1973 in Zwitserland te zijn overleden. Voor het schrijvers duo aanleiding om te onderzoeken hoe dat kon. De justitiële archieven verschaften al meteen het nodige houvast. Dries Riphagen groeide om zo te zeggen voor galg en rad op in de Amsterdamse Pijp. Een echte onderwereldfiguur, die op brute wijze zijn gezag liet gelden. Vandaar die bijnaam 'Al Capone'. Jodenhaat De beide schrijvers nemen aan dat er weinig politieke aandrang zat achter zijn gedrag in de oorlogsja ren. Hij werd vooral gedreven door mateloze hebzucht en verbitterde jodenhaat. Het is niet te schatten hoeveel joods bezit hij zichzelf op enigerlei wijze heeft toegeëigend, maar het moet voor kapitalen zijn geweest. Kapitalen, die in het bui tenland veilig werden gesteld. Hij sloot zich met opzet telkens weer aan bij instanties waar de mo gelijkheden het grootst waren om er financieel beter van te worden. Zoals bij het Devisenschutzkom- tnando Niederlande. Dat had de op dracht aan deviezenbepalingen ont trokken joods bezit op te sporen. Riphagen kreeg vijf tot tien procent van de waarde van het opgespoorde plus uiteraard dat wat aan de strijkstok bleef hangen. Maar nog onmenselijker dan dat stelen en roven was zijn werk als verrader. Diverse razzia's heeft hij persoonlijk - soms met behulp van andere figuren uit de Amsterdamse penose - georganiseerd. Middelburg en ter Steege beschrijven enkele van die acties zeer uitvoerig, waar bij zij onomstotelijk het doorslagge vende aandeel van Riphagen daarin bewijzen. Zij komen tot de bikkel harde conclusie dat hij daarvoor de doodstraf zou hebben gekregen als hij was berecht. snappen? het antwoord ligt - vol gens het schrijversduo - besloten in de even bewogen als kortstondige geschiedenis van het Bureau Natio nale Veiligheid, de voorloper van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD). Dit bureau werd kort na de bevrijding opgericht, maar spatte in de loop van 1946 al als een fragmen- tatiebom uit elkaar. De drijvende kracht achter het bureau was Wim Sanders, in de eer ste oorlogsjaren hoofdinspecteur van politie in Enschede. Eind 1942 werd hij door de Duitsers opgepakt omda't hij had geweigerd mensen te arresteren die geen gehoor gaven aan de oproep voor de arbeidsinzet. Na zijn vrijlating dook hij onder en begon meteen systematisch gege vens te verzamelen over zogenaam de 'V-Manner' van de SD en andere verraders. Hij droomde van een - uiteraard door hemzelf geleide - inlichtingen dienst voor heel Nederland en richt te kort voor de bevrijding alvast maar een eigen Inlichtingendienst Politieke Misdrijven op. Vanuit de illegaliteit werden er echter nog meer van zulke activiteiten ont plooid. Om te voorkomen dat de verschillende groepen op eigen houtje zouden blijven opereren riep de regering het Bureau Nationale Veiligheid in het leven. Maar ge noemde Wim Sanders werd geen hoofd van dat bureau. Hij kreeg een ondergeschikte functie. Het hoofd werd de voormalige Rotterdamse hoofdcommissaris mr. Louis Ein- thoven. Frustratie Dat gepasseerd worden leverde 'Uiteindelijk werden veertig oor- Dries 'Al Capone' Riphagen zich Sanders een levensgrote frustratie logsmisdadigers doodgeschoten, niet tijdig aan strafvervolging had op. Hij bleef zijn eigen lijn volgen en een aantal dat ongetwijfeld op een- weten te onttrekken', schrijven zij. hield allerlei dossiers achter. Dat enveertig zou zijn gekomen als Maar hoe kon Riphagen dan ont- deed hij echter ook met sommige verdachten. Hij stelde zich op het standpunt dat dergelijke figuren meer tot praten bereid zouden zijn als er een wat vertrouwelijke sfeer werd geschapen. Zo bracht hij Dries Riphagen - die zich vrijwillig had gemeld - onder bij een van zijn naaste medewerkers, de recher cheur Frits Kerkhoven die in Am sterdam aan de Zuider-Amstellaan woonde. Vaak was Riphagen daar alleen thuis... De vraag hoe 'Al Capone' kon ont snappen is derhalve erg eenvoudig te beantwoorden. Hij hoefde bij wij ze van spreken alleen de deur van de woning aan de Zuider-Amstel laan achter zich dicht te trekken. Volgens de auteurs van het boek was dat ook geen toeval. 'Riphagen moest geruisloos ver dwijnen, uiteraard bij voorkeur naar het buitenland. Een van de grootste Nederlandse oorlogsmis dadigers moest worden geloosd omdat hij een serieuze bedreiging was geworden voor de ambitie van een voormalig hoofdinspecteur van politie in Enschede, ooit nog eens zelfstandig een inlichtingendienst te mogen leiden'. Dat Riphagens 'gastheer' Frits Kerkhoven voor de vorm werd aan gewezen als de schuldige en op staande voet ontslag kreeg, deed aan dat feit niets af. Sanders en Kerkhoven zijn altijd dikke vrien den gebleven. Lijkwagen Het schijnt dat penosekameraden Riphagen met een lijkwagen over de grens hebben gesmokkeld. Bij de Spaanse grens liet hij zich uit voerig fotograferen, dat gebeurde in februari 1946. De informatie dat Riphagen naar Spanje was uitgewe ken bereikte Den Haag pas een jaar later! Enkele maanden later werd Rip hagen weliswaar in de Spaanse pro vincie Huesca aangehouden - oi dat hij geen verblijfspapieren zich had - en werd hij tot miadi 1946 opgesloten in de provincie gevangenis. Maar de Nederland autoriteiten konden geen uitle\ ring bewerkstelligen. Toen dat ei dolijk alsnog leek te gaan gebeur vluchtte hij begin 1948 met een It ria-toestel naar Argentinië. Hij we daar een persoonlijke vriend v; dictator Juan Péron, die hij eind ren vijftig naar Europa volgde. Het uitleveringsverdrag met l gentinie dateerde van 1893. To waren de oorlogsmisdaden nog e onbekend begrip. De kleine vergi pen waarop men Riphagen alsn poogde uitgeleverd te krijg maakte de onderneming dan o tot mislukken gedoemd. De voi malige oorlogsmisdadiger lachte justitie in feite schriftelijk uit. In Zwitserland leefde Riphag zijn laatste jaren in welstand me door de 'steun' van twee oudere c mes. Hij palmde ze in met vriem lijke woorden en kleine gescht ken. Een van de twee zette een zt groot bedrag op hem vast toen met kanker moest worden opgei Begraven Met een cadillac werd 'Herr And tenslotte naar de peperdure klim Valmont in het gehucht Glions 1 noorden van Montreux geredi Daar achterhaalde de dood he Slechts in aanwezigheid van de v doodgravers werd 'Al Capone' het kerkhof van Clarens begrave Tot op het einde heeft hij z slinkse praktijken volgehoudi Riphagen heeft zijn hoogbejaai 'vriendin' namelijk zo gek gekreg dat zij zich borg had gesteld voor lerlei slinkse zaken. Nadat Ripl gen was overleden kreeg zij allei ongure typen achter zich aan. kon er niet meer van slapen. Ze v kocht alles en leefde sindsdien leen nog maar in hotels en kuuro den. Om de schuldenaars van R hagen te ontlopen. KOOS PO Bart Middelburg en Rene ter Stee Riphagen, de Amsterdamse onden reld 1940-1945, Uitgeverij de Art derspers, 29,90.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 28