Stompwijk blijft bij Leidschendam Leiderdorp vecht tegen verbreding rijksweg A4 Burgemeester Zoeterwoude teleurgesteld Gillende en zwaargewonde leerlingen bij een levensechte EHBO-oefening 'Leiderdorp weigerde Koningshuis te redden' Bezwaar tegen werkzaamheden in Leiden Oegstgeester schatzoekers in Australië verdacht van smokkel in edelstenen WOENSDAG 16 MEI 1990 REGIO LEIDEN. ZOETERWOUDE/DEN HAAG - Stompwijk wordt niet bij Zoeterwoude ge voegd, maar blijft deel uit maken van de gemeente Leidschendam, Dat besluit neemt de Tweede Kamer vanmiddag, nu ook de CDA- fractie heeft aangekondigd het wetsvoorstel van staatse cretaris D.IJ. de Graaf-Nau- ta te zullen steunen. De be windsvrouwe wil alleen in het uiterste geval gemeenten 'opdelen' en zij ziet die nood zaak niet in het geval van Stompwijk. De PvdA-fractie besloot zich vorige door Zoeterwoude aangedragen week al achter de plannen van de stelling als zou alleen Zoeterwoude CD A-staatssecretaris te scharen, zo- in staat zou zijn om aanslagen op het Groene Hart van Zuid-Holland de Tweede Ka- te weerstaan. "Leidschendam is net mer kan rekenen. Het VVD-kamer- zo goed in staat om het groene ka- lid Fransen wilde lange tijd een rakter van Stompwijk te behou- voorstel indienen om Stompwijk den", vindt de christen-democraat, toch bij Zoeterwoude te voegen, .,Q he, -s dus defmitief. reageert maar lijkt vooralsnog alleen de burgemeester A j M Houdijk van steun van D66^te krijgen Jensen Zoetenvoude gelaten. "Het *as een ,",nrf'nm p hele delicate kwestie die nu voor ve len teleurstellend afloopt. Maar CDA-kamerlid F.J. van der Heij- Zoeterwoude heeft er de afgelopen den verklaarde vanochtend, voor Jaren alles aan gedaan om kamerle- aanvang van de zitting, dat zijn frac- ^en °P hoogte te brengen van on- tie het met de staatssecretaris eens ze argumenten is dat gemeenten alleen gesplist De redenering van Van der Heij- moeten worden als dat dringend den dat ook Leidschendam goed in noodzakelijk is. Ook zei Van der staat zou zijn het groene karakter Bromfietser (19) tegen boom na zien spookrijder OEGSTGEEST - Een 19-jarige bromfietser uit Oegstgeest heeft gisteravond nekletsel opgelo pen toen hij tegen een boom reed. Om ongeveer kwart voor elf reed de man over het fietspad langs de Warmondenveg in Oegstgeest, ter hoogte van de Prinsenlaan. Een 45-jarige fietser uit Oegst geest reed hem, tegen de regels in, tegemoet. De bromfietser schrok daar zo van dat hij de macht over het stuur verloor. De 'levensechte' EHBO-oefening Heijden zich te verbazen de Wa rmond vocht voor plaatsen bij kaïnerzitting over Lage Land WARMOND - Het blijkt niet altijd, even eenvoudig om bij de behande ling van een wetsontwerp in de Tweede Kamer aan kaartjes te ko men. Zelfs niet als een groot stuk v.an je eigen gemeente in handen van een andere gemeente dreigt te vallen. Dat heeft Warmond de afge- lopeh dagen ondervondenwaar het ging om het 'eigen' Lage Land. Warmond dreigt het Lage Land aan de overzijde van de Kagerplas- sen, via een 'grenscorrectie' kwijt te raken aan Alkemade. PvdA en CDA hebben aangekondigd dit voorstel van staatssecretaris D.IJ. de Graaff-Nauta te steunen. Vanmid- 5 dag stond deze zaak in de Tweede Kamer op de agenda en het War- I mondse gemeentebestuur wilde dan ook graag aanwezig zijn. Dat bleek niet eenvoudig, want de j afdeling voorlichting van de Twee- de Kamer wilde geen kaarten ver strekken. Omdat het gaat om een grenscorrectie en niet officieel om een herindeling wordt Warmon<1 niet erkend als betrokken gemeente. Het zou al zo druk worden van daag.... Gemeentesecretaris I.J. Lauten- bach is flink tekeergegaan en heeft her en der laten weten dat zijn ge meente zeer betrokken is bij de kwes tie. Zijn betogen bleven niet zonder resultaat. Gistermiddag kreeg de gemeentesecretaris te horen dat het Warmondse gemeentebestuur in ie der geval één kaartje zou krijgen. Wie.dit kostbare kleinoord zou mo gen gebruiken, moest de gemeente zelf maar uitzoeken. Gelukkig wist het gemeentebe stuur op 'illegale wijze' dit schamele aantal enigzins op te trekken. Een oud-Warmonder, werkzaam bij de Tweede Kamer, zorgde voor extra plaatsen. Stompwijk te behouden wordt door Houdijk fel bestreden: "Het te gendeel is waar! In de praktijk blijkt steeds dat op een kwade dag de groene gebieden van een groeige- meente toch voor bebouwing in aanmerking komen. De Meerpolder bij Zoetermeer is daarvan een goed voorbeeld". Stompwijk en Leidschendam vormen sinds 1938 één gemeente. Voor die tijd hadden ze lange tijd dezelfde burgemeester en ook de gemeentesecretaris werd gedeeld. Samenvoeging van Stompwijk en Zoeterwoude zou de laatste ge meente ruim 2000 extra inwoners hebben opgeleverd. Momenteel heeft Zoeterwoude er ruim 8000. WARMOND - "De gewonde leer lingen acteerden levensecht. Een van de brandweermensen vertel de dat een leerling die was opge sloten op het toilet, werkelijk gil de als een mager speenvarken". J. van Rijn, directeur van de War mondse protestants-christelijke basisschool Oostergeest, is duide lijk tevreden over de EHBO-oefe ning, gisteravond. De 17 leerlingen van groep acht hebben de afgelopen maanden een jeugd- EHBO-cursus ge volgd. Om te bewijzen dat de leer lingen het geleerde kunnen toe passen, had de schoolleiding in samenwerking met Rode Kruis (colonne Rijnland), brandweer en politie een noodsituatie in scène gezet in het gebouw aan de Laan van Oostergeest. Voorafgaand aan de oefening hadden leden van het Rode Kruis de 19 leerlingen van groep zeven geschminkt. Ze hadden brand wonden, breuken en andere ver wondingen 'aangebracht'. Om half acht ging het brandalarm af. Politie en brandweer arriveerden om de 'gewonde' leerlingen, die zich her en der in het gebouw hadden verspreid, te redden. Ze werden naar buiten gebracht waar de oudere leerlingen eerste hulp verleenden met behulp van het Rode Kruis. Burgemeester mevrouw G.J. van der Wel bekeek de oefening vanaf de zijlijn. Na afloop kregen de leerlingen uit haar handen een diploma. De kinderen gaan vol gend schooljaar naar het vervolg onderwijs, maar krijgen de moge lijkheid om op de Oostergeest- school het EHBO-diploma B te halen. Vrijwilligers De Stichting Terminale Thuiszorg in Oegstgeest zoekt vrijwilligers voor de be geleiding van ernstig zieke patiënten die thuis willen sterven. De vrijwilligers doen boodschappen, moeten een luisterend oor bieden aan zieken en familie en ver richten in noodzakelijke gevallen nacht diensten. De stichting begeleidt en schoolt de vrijwilligers. Verdere informa tie via: 071 - 173908. Thema-avond Mevrouw T. Melis zal donderdag tijdens een thema-avond in de Sjelter aan de Heemraadlaan in Leiderdorp een lezing houden over 'Jonge kinderen en hun i prentenboeken'. Het Spel- en Opvoed- huis De Kringloop organiseert de lezing. Aanvang 20.00 uur. Expositie V. Vilusic en mevrouw C. Muller-de Groot exposeren tot 21 juni in het Leiderdorps gemeentehuis aan de Statendaalder. Het gaat om grafiek en aquarellen. Het gemeentehuis is op doordeweekse da gen van 08.00 tot 17.00 uur geopend. Op woensdagavond is de expositie van 18.30 tot 20.00 uur te bezichtigen. Kort voor sloop laait de discussie op LEIDERDORP - Kort voordat het beeldbepalende pand bij de Leiderdorpse Stierebrug wordt gesloopt, is alsnog een discussie op gang gekomen over de grote waarde van het zogeheten 'Ko ningshuis'. Oud-bewoner H. Bakema gaf zaterdag in deze krant de aanzet met de medede ling dat Leiderdorp kop noch staart heeft zonder het huis aan het begin van de 'oude' Hoofd straat: J.Ph.N. Bodrij, de laatste bewoner, laat inmiddels weten dat de ge meente alles te verwijten valt. Wan neer de gemeente de lijst een plekje had gegeven op de lijst van beeldbe palende panden, had de bijbehoren de subsidie zijn pand kunnen red den. Bodrij heeft het over een jaar lijkse subsidie van 50 tot 100.000 gulden per jaar en verklaart dat be drag als volgt: "Door de oversteken de kap en de vele arbeid boven het water, kost alleen het schilderwerk al 70.000 gulden. Mijn eerste op knapbeurt vergde een investering van ruim 100.000 gulden en toen ik zelf een keer ben gaan schilderen, kwam ik niet verder dan de eerste etage". Wethouder mevrouw J.F.W. Veldstra laat weten dat haar ge meente geen lijst van beeldbepalen de panden heeft. Weliswaar heeft J een monumentencommissie twaalf •jaar geleden zo'n lijst opgesteld, maar het toenmalfge college liet on middellijk weten er niets mee te zul len doen. De lijst, met daarop het Koningshuis, zou de nodige ver plichtingen met zich mee brengen en daar waren de gemeentebestuur ders niet voor te porren. De monu mentencommissie stapte boos op en er is nooit een nieuwe lijst geko- 'k. ZOETERWOUDE - Verzorgings- huis Swetterhage in Zoeterwoude neemt zaterdag 18 mei een nieuwe I vleugel van het dagactiviteitencen- trum officieel in gebruik. De nieu we vleugel heeft 56 plaatsen en is bedoeld voor de opvang van zeer j ernstig en/of meervoudig gehandi- capten. stads- en dorpsvernieuwing en voor dit geld moet van alles worden ge daan: van bedrijfsverplaatsingen tot restauraties van beeldbepalende panden en verbouwingen van 'ge wone' woningen. De wethouder geeft aan dat je voor 90.000 gulden niet veel kunt doen en laat weten dat het bedrag nog lager zal worden. Souvenirzoekers Bodrij neemt geen genoegen met deze verklaring en meldt dat hij zijn pand tussen 1973 en nu meermalen heeft aangeboden aan de gemeente. Er had een gemeentehuis in kunnen komen, een oudheidskamer en noem maar op. Volgens wethouder Veldstra vroeg Bodrij erg veel voor het pand ('900.000 gulden') en was het moeilijk om er een bestemming voor te vinden. Het was te groot voor een oud heidskamer en te klein voor een ge meentehuis. Weliswaar had het twaalf jaar geleden de tweede de pendance kunnen worden van het gemeentehuis, maar dat leek het ge meentebestuur niet zo'n gelukkige zet. Veel liever verruilde men het oude raadhuis en het pand waar nu de Hollandsche Tuyn in zit, voor centraal gelegen nieuwbouw. Het verhaal over geld klinkt Bodrij vreemd in de oren: "De toen malige wethouder Meerburg zei ook al dat het te duur was, maar ik ben nooit benaderd". Ook het ver haal van zijn 'voorganger', Bakema, heeft hem verbaasd: "Volgens Ba kema heb ik het huis laten Verloede ren. Volgens mij is het juist anders om. Toen ik erin trok, moest ik alles grondig renoveren - tot de tuin toe". Sinds bekend werd dat het pand tegen de vlakte moet, is Bodrij over stelpt door souvenirzoekers. De een wil 100 dakpannen, de ander een buitendeur en weer een ander wat tegeltjes. Op een lijst heeft de eige naar aangegeven wie wat krijgt en de aannemer moet daar rekening mee houden bij de sloop. De meeste spullen gaan naar de eigenaar van het Leidse 'zusterhuis' aan de Rijns- burgerweg, eveneens ontworpen door architect Jesse. De wethouder vindt het jammer dat het pand verdwijnt, maar ziet ook lichtpuntjes: "Het is goed dat er in dit deel van het dorp winkels ko men". Dat het beeld van het dorp van één pand afhangt, kan ze zich niet voorstellen. LEIDERDORP - De weggestuurde CD A-wethouder JDen Boeft stond gis termiddag weer even in de belangstelling in Leiderdorp. Hij sloeg de eerste paal voor 21 koopwoningen aan de Vorstenhof in de nieuwbouwwijk Bui tenhof. Het project is door gemeente en Vrouwen Advies Commissie ontwikkeld en door het aannemersbedrijf Panagro en architectenbureau Treffers en Polgar bv uitgevoerd. Omdat Den Boeft als wethouder bij het hele project was betrokken, sloeg hij gisteren de eerste paal (links op de foto). Het gaat om woningen die net even anders zijn dan gewone rijtjeshuizen. De trap naar de bovenverdieping komt, samen met het toilet, in een hal midden in de woonkamer. Hierdoor ontstaat een tweedeling en kunnen be woners in de twee woongedeelten onafhankelijk van elkaar iets doen. Ver der komt de keuken aan de achterzijde en het zitgedeelte aan de straatkant van de woning. Dat gebeurt mede met het oog op de sociale veiligheid. Bo ven komen enkele slaapkamers en een badkamer. (foto Jan Holvast) Schaafwonden bij botsing Oegstgeest OEGSTGEEST - Een 30-jarige bromfietster uit Leiderdorp moest gis terochtend met schaafwonden in het AZL worden opgenomen, nadat zij door de auto van een 50-jarige Oegstgeestenaar was geschept. Het ongeluk gebeurde om half elf op de kruising Nassaulaan/Koninginnelaan in Oegst geest. De vrouw reed op de Koninginnelaan in de richting van de Kem- penaerstraat. Te laat zag ze de auto van de Oegstgeestenaar van rechts ko men. Spelcomputer, sieraden en geld gestolen VOORSCHOTEN - Een spelcomputer met vier spelletjes, sieraden en een portemonnee met vijftien gulden. Dat is de buit van een inbraak, gister morgen tussen tien en één uur gepleegd in een flat aan de Voorschotense Rembrandtlaan. De dieven kwamen binnen door de voordeur te forceren. LEIDERDORP-BenW van Leiderdorp tekenen bij Lei den bezwaar aan tegen bouwplannen die de omstre den verbreding van de A4, langs het huidige tracé, dich terbij brengen. Het gaat om de voorgenomen aanleg van twee viaducten over de spoorlijn bij Roomburg, die volgens Rijkswaterstaat no dig zijn voor het maken van toegangswegen naar de A4 (Den Haag-Burgerveen) en aansluitingen tussen A4 en All-oost (Zoeterwoude-Al- phen). Het gemeentebestuur van Leider dorp vindt dat de werkzaamheden pas uitgevoerd moeten worden wanneer een beslissing is genomen over het tracé van de A4 door of om Leiderdorp. Door het nemen van een 'voorschotje' zou Rijkswater staat de indruk wekken dat de be slissing al gevallen is, meldt loco- burgemeester mevrouw C. Huigen. Bovendien is er sprake van wegge gooid geld als er toch voor een an der tracé wordt gekozen, voert zij aan. De beslissing om een bezwaar schrift in te dienen is gistermiddag genomen tijdens de vergadering van B en W en ligt volgens de wet houder in het verlengde van het nieuwe collegeprogramma. Daarin staat staat dat Rijkswaterstaat alle opties moet onderzoeken, waaron der een omleiding van de rijksweg achter Leiderdorp langs. Van alle varianten moet worden aangegeven welke effecten zij op het milieu heb ben. In raadscommissies kreeg het college steun voor dit streven, maar Rijkswaterstaat heeft er nog niet op gereageerd. Doelmatig Of het bezwaarschrift tegen de bouwplannen een kans zal maken, weet Huigen niet. Ze vindt wel dat Leiderdorp goede, doelmatige rede nen heeft. "Waarom zouden we voor veel overheidsgeld werkzaamhe den verrichten die later wellicht overbodig blijken te zijn?", laat ze weten. Volgens de, door Leiderdorp aan gevochten plannen, vervallen straks de opritten bij Hoge Rijndijk en Europaweg. Het verkeer dat nor maal van die opritten gebruik maakt wordt naar een nieuwe oprit geleid, in de buurt van de plek waar de rijksweg 11 op de A4 uitkomt. Die plek ligt halverwege de Europa- weg en de Hoge Rijndijk ën zonder de twee omstreden viaducten kan de automobilist daar geen kant uit. Volgens mevrouw Huigen heeft de gemeente Leiden de voorgeno men bouwwerkzaamheden niet ge meld bij haar gemeente. De buurge meente zou dat ook niet hoeven te doen omdat het plan 'niet aangren zend is', zoals dat heet. Wel zijn de werkzaamheden, zoals dat hoort, op 6 mei aangekondigd in de Leidse gemeenterubriek. Uitleg ontbrak daar echter en het was een Leide- naar die wethouder Huigen vorige Week tijdens een hoorzitting op de gevaren wees. Volgens deze Leidenaar zijn de plannen in strijd met het bestem mingsplan, maar mevrouw Huigen is daar niets van gebleken. Haar ge meente maakt dan ook geen be zwaar tegen een aanpassing van het bestemmingsplan, maar tegen wer ken binnen een bestemmingsplan. Het Leidse gemeentebestuur was vanmorgen niet voor commentaar bereikbaar. De Zoeterwoudse bur gemeester A.J.M. Houdijk sprak de hoop uit dat het bezwaar niet zal lei den tot een vertraging van de aanleg van de rijksweg 11 bij Zoeterwou de: "Dan zouden we nog langer in het stof en het lawaai moeten zit ten". OEGSTGEEST/VERRE OOSTEN - Een visitatie op het vliegveld van Melbourne, een 'dodenrit' naar een smokkelaarsdorp in de bin nenlanden van Thailand en een angstaanjagende kennismaking met een echte achterbuurt in Bangkok: de wereldreis die de Oegst- geestenaren Martine en Karei Glaser via een prijsvraag wonnen, verloopt niet zonder hindernissen. "Ik moest ontzettend naar het toilet, echt verschrikkelijk, en stond dus van het ene been op het andere te wippen", rapporteert schatzoeker Karei Glaser over het gedwongen oponthoud op het vliegveld van het Australische Melbourne. "Ik moest mee en ben van binnen en van buiten grondig onderzocht op smokkelwaar. Na tuurlijk vonden ze niks en kreeg ik een papiertje met daarop een geschreven verontschuldiging. Daar moest ik het maar mee doen". De weken voor hun komst naar Melbourne reisden de Glasers door Thailand, op zoek naar de edelstenen die hun reisdoel vorm den. Zij bezochten een smokkelaarsdorp, hobbelden door de rimboe en passeerden in vliegende vaart akelig diepe afgronden. De tocht naar de saffiermijnen van Bo Ploi, vijftig kilometer ten noorden van de bekende Brug over de rivier de Kwai, verliep grotendeels zonder problemen. Kuisheid Alleen het laatste stukje van deze reis moest met een primitieve lo kale bus worden afgelegd en daarbij maakte Martine Glaser bijna een grote fout: "Ik ging in mijn onschuld bijna naast een monnik in een oranje jurk zitten, maar toen sprongen ineens allerlei mensen op me af. Zo'n monnik moet zijn kuisheid bewaren. Niet dat ik iets met hem van plan was, maar ik wist het gewoon niet". Het bezoek aan de saffiermijn werd uiteindelijk een grote te leurstelling. De uit Nederland gestuurde brief waarin het bezoek werd aangekondigd, bleek Thailand nooit te hebben bereikt. Daar door waren geen voorbereidingen voor de komst van de Glasers ge troffen, die op het laatste moment toch toestemming kregen om korte tijd naar saffieren te zoeken. Daarna moesten zij snel weer terug naar de Thaise hoofdstad Bangkok. Karei Glaser wilde daar nog even wat geld wisselen en kwam terecht in een 'minder nette buurt': "Dat was echt ongelofe lijk daar. Ken je de Amsterdamse wallen? Nou, vergeleken met de ze buurt is dat net Staphorst". Het 'diamanten echtpaar' blijft in to taal dertig dagen weg en heeft ook Californië, Birma, Mexico en Brazilië in het reisschema opgenomen. WOENSDAG 16 MEI Alphen jeugdinstuif volleybal' i, straal 36, van 18.30 tot 19.30 u concert Recordate blokfluiten semble in de Streekmuziek- schooi, Burg: Visserpark, aan vang 20.00 uur. Leiden informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 dia-avond 'Deutschland auf Schienen" over de spoorwegen van de twee Duitslanden, aan vang 20.00 uur in de NZH-zaal, Rijnsburgerweg. open avond De Bron over Na tuurlijke Geneeswijzen en Zelfont wikkeling, aanvang 20.00 uur in het Leids Volkshuis, Apothekers- dijk. voorstelling: 'Het flauwgevallen paard', door het Leids Studenten Toneel, aanvang 20.00 uur in de Foyer van de Stadsgehoorzaal. ijeenkomst Borstvoedinggroep Leiden, voor advies en informatie, voorstelling: 'Bal', door Het Concern/Toneelgroep Amster dam, aanyang 20.30 uur in het LAK-Theater, Cleveringaplaats. Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Warmond vergadering commissie OW, aanvang 20.00 uur in het gemeen- Zoeterwoude gecombineerde commiss gadenng, aanvang 20.00 i het gemeentehuis. concert Brederodeconsort in de Streekmuziekschool. Burg. Visserpark, aanvang 20.00 uur. Leiden lunchconcert Hans van Dam (piano), van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. voorstelling: 'Het flauwgevallen paard', door het Leids Studenten Toneel, aanvang 20.00 uur in de Foyer van de Stadsgehoorzaal. voorstelling 'Introdans II'. met live muziek en zangeres. 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Nadag', door het Concern/Toneelgroep Amster dam, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater, Cleveringaplaats. voorstelling: 'Zomerzotheid', naar Cissy van Marxveldt, door Theatergroep Imperium, aanvang 20.30 uur in het Micro-theater, Oude Vest. Leiderdorp milieu-bijeenkomst over 'afval stoffen', aanvang 14.00 uur in de Muzenhof. slotavond NVvH met cabaret programma- 'Van Begin tot Eind', door Edna Kalb en Fted Meijer, aanvang 20.00 uur in de Muzen- hof. klaverjas- en sjoelavond Ta- marco, Splinterlaan, aanvang 20.00 uur. slotavond klaverjassen De Bui tengewonen, aanvang 20.00 uur in Frerikshof. thema-avond De Kringloop: 'Jonge kinderen en prenteboe- ken', door mevr. T. Melis, aan vang 20.00 uur in Sjelter, Heem- CARA olv een fysiotherapeute, van 13.30 tot 14.15 uur en \/an 14.15 tot 15.00 l Poelmeer. Voorschoten open avond F-Kwadraat citeren, met Lily Brouwer en Niek Stam, vakbondsmedewerkers, van 10.00 tot 21.30 uur, Leidse- weg 29. lezing over 'Vlietlanden', Leef baar Voorschoten, aanvang 20.00 uur in het Ambachts- en Baljuw huis, Voorstraat. Warmond thema-avond Stichting Ontwik- kelings Samenwerking: 'Apart heid', aanvang 20.00 uur in basis school De Waaier.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 20