TAD LEIDEN 'Het gaat toch om de kwaliteit van de leiding' Brandveiligheid studentenhuis aan Noordeinde 29 onderzocht NIEUW DAK PETRUSKERK Regionale samenwerking bij kunstaankopen Tentoonstelling Japans bloemschikken in Hortus s LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 16 MEI 1990 Anja van Gorsel denkt geaccepteerd te worden in mannenwereld van de reiniging LEIDEN - De nieuwe direc teur van de dienst reiniging, havens en warenmarkten Anja van Gorsel (34) is een pragmaticus. "Plannen ma ken is mooi, maar het wer ken aan een concreet pro- dukt voor de burgers is veel mooier. Lange theoretische verhandelingen zijn aan mij niet besteed", zegt ze. Om de daad bij het woord te voe gen, neemt ze straks voor een keer plaats achter de vuilniswagen. Van Gorsel was voor deze nieuwe baan hoofd van de centrale perso neelsdienst van de gemeente Vlaar- dingen. Daarvoor werkte de be drijfskundige bij de gemeente Gouda in de welzijnssector. Dat wa ren functies waarbij ze vooral te ma ken had met het personeel van de gemeente. Het aantrekkelijke van haar nieuwe baan is nu juist dat het heel sterk gericht is op eén 'produkt voor de burger'. "Dat is voor mij een hele uitdaging. Burgers hebben na tuurlijk een mening over de reini ging. Ze hebben klachten en om daar oplossingen voor te vinden, dat trekt me wel", zegt Van Gorsel. Dat Van Gorsel een doener is, komt goed uit; want bij de reiniging liggen genoeg problemen op haar te wachten. Denk maar eens aan de vuilverbranding die binnenkort wordt gesloten en waarvoor snel een oplossing dient te worden ge vonden. Ook moet er zeker op lange termijn een halt worden toegeroe pen aan aan de almaar groeiende af valstroom die Nederlandse en dus ook Leidse burgers produceren. Op de derde plaats moet er een verbete ring komen in de cijfers van het ziekteverzuim die in vergelijking met andere steden veel te hoog is en handen vol geld kost. De opvolgster van Logtenberg, die gisteren afscheid nam en met de vut gaat, heeft er wel zin in om deze problemen te lijf te gaan. Zo wil ze de komende jaren werk maken van het gescheiden ophalen van huis vuil. Niet alleen moet er binnen een jaar een plan op tafel liggen voor het scheiden van het groente-, fruit- en tuinafval (gft), maar daarna moet het tevens tot uitvoering worden ge bracht. Milieu-activisten "Vroeger waren het alleen de milieu-activisten die voor geschei den gft-ophalen pleitten. Dat is in middels wel veranderd. Iedereen ziet nü in dat de gigantische stroom afval moet worden teruggebracht, omdat we er anders in omkomen", aldus Van Gorsel. Behalve principiële redenen zijn er volgens Van Gorsel ook economi sche redenen om hier zo snel moge lijk mee te beginnen. Door dit orga nische afval niet op de vuilnishoop terecht te laten komen, wordt er be spaard op de verbrandingskosten. Bovendien kan dit afval ook mak kelijk tot kwalitatief goede compost worden verwerkt, zodat het mes aan twee kanten snijdt. Nog maar een paar jaar geleden is een experiment met het ophalen van gft-afval in Tuinstadwijk de mist in gegaan en uiteindelijk stop gezet. De mensen waren niet bereid de moeite te nemen het afval te scheiden. "Dat kan wel zijn", zegt ze vastberaden, "maar er is in die paar jaar natuurlijk wel het een en ander veranderd. In korte tijd is iedereen tot het inzicht gekomen dat het an ders moet. Maar ik erken dat we ook goede voorlichting moeten geven. De mentaliteit moet veranderen". Ook zal zij te stellen krijgen met de mentaliteit van haar manschap pen. Afgezien van het administra tief personeel is de reiniging toch voornamelijk een mannenwereld. Figuren met een blanke pit maar vooral veel ruwe bolster. Van Gor sel ziet dat niet als een probleem. "Ze zullen misschien even moeten wennen, maar ik weet zeker dat ze snel genoeg de leiding van mij zul len accepteren. Het gaat uiteinde lijk toch om de kwaliteit van de lei ding". Ze ondersteunt dan ook zeker het gemeentebeleid om meer vrouwen bij de reiniging te krijgen. De groot scheepse werfactie mag dan als mis lukt worden beschouwd na de vele uitvallers waardoor nu nog maar één vrouw bij de ophaaldienst werkt. "Ik denk dat in principe elke functie door een vrouw kan worden gedaan. Het is jammer dat zoveel vrouwen zijn afgevallen. Ik wil ont dekken wat de redenen daarvoor zijn en dus zal ik ook een keer zelf achter de wagen plaats nemen. Op die manier kan ik ook echt kennis maken met het hele bedrijf', zegt Van Gorsel. Het is ook een mogelijkheid om wat meer te weten te komen over het re- Van onze redacteur Roy Klopper LEIDEN - De brandweer heeft een onderzoek ingesteld naar de brand veiligheid van het pand Noordeinde 29. Experts van de afdeling preven tie hebben ter plekke bekeken wat er moet gebeuren om de woning weer veilig te maken. De bewoners van het betrokken pand weten nog niet precies welke resultaten ze mogen verwachten van het brandweerbezoek. "Er zijn hier inderdaad wat mensen geweest die de boel hebben bekeken. We we ten alleen niet of ze nog terug ko men en wat er met de resultaten van het onderzoek wordt gedaan". Huiseigenaar Mingers heeft even min iets gehoord van de brandweer experts. Hij kan dus ook nog niet zeggen welke verbouwingen hij laat uitvoeren en wanneer hij die kan afronden. "Laat de brandweer nu maar eerst die lijst opstellen, dan jzien we wel verder", aldus de Voor schotenaar. Volgens woordvoerder H. Baard- scheer van de brandweer is dit ge beurd op verzoek van de eigenaar van het pand, P. Mingers uit Voor schoten. Die werd vorige week ge confronteerd met een brief van de tien bewoners. Zij spraken hierin hun onvrede uit over de brandvei ligheid en onderhoudsstaat van de woning en sommeerden de eige naar een aantal aanpassingen té ple gen. Mingers nam hierop contact op met de brandweer. Hij vroeg of de afdeling preventie zijn pand aan een brandveiligheidsondérzoek wilde onderwerpen. De Leidse brandweer is al enkele jaren bezig met een ondezoek naar de brandveiligheid van huizen in de stad waarin kamers worden ver huurd. Het pand Noordeinde 29 was echter nog nooit aan de beurt ge weest. De brandweer schoof de wo ning naar voren en deed meteen een onderzoek. Volgens Baardscheer wijken de bevindingen niet veel af van die in andere studentenwoningen in de binnenstad. Precies zoals de bewo ners al voorspelden is de brandvei ligheid onvoldoende en er dient het een en ander te worden geïnves teerd om de boel weer op orde te krijgen. In dit geval gaat het om onder meer onvoldoende vluchtwegen, slechte tussenwanden en deuren, ondeugdelijke plafonds en te wei nig blusmiddelen. Hoeveel het weer in orde brengen van het pand onge veer gaat kosten wil Baardscheer niet voorspellen. "Dat verandert nogal van pand tot pand". Nu de brandweer het pand heeft bekeken moet Mingers binnenkort tekeningen van het pand overleg gen. Daarna wordt een lijst opge steld van noodzakelijke aanpassin gen. In overleg wordt dan een da tum geprikt waarop de verbeterin gen moeten zijn uitgevoerd. Meestal staat de brandweer toe de verbeteringen gefaseerd uit te voe ren. Baardscheer: "Het plaatsen van een extra blusapparaat hoeft niet meer dan een dag te duren, maar voor het aanpassen van een plafond heb je toch wat meer tijd nodig. Daarmee houden we reke ning". De brandweer houdt een controle na verstrijken van de afge sproken datum. "Ons is yaak geble ken dat er anders toch niets van komt", aldus de zegsman. De Petruskerk aan de Lammenschansweg zit al sinds een paar weken zonder dak. Dat wil zeggen dat alle oude dakpannen zijn weggehaald en worden vervangen door nieuwe. Tijdens de stormen begin dit jaar is een deel van de oude pannen weggeivaaid. Om nu te voorkomen dat dat vol gendjaar weer gebeurt, besloot het kerkbestuur om het hele dak te vernieu wen en de pannen vast te laten zetten met schroeven. Het karwei is eind mei klaar. Daarna begint de kerk met een interieursverbouwing. Het aantal zit plaatsen wordt daarbij van 1100 naar 500 teruggebracht. Het altaar wordt dan naar voren verplaatst en de banken komen in een carrévorm daarom heen te staan. (foto Jan Holvast) Overslagstation huisvuil mogelijk naar Voorhout Katwijk weigert deelname Anja van Gorsel, de nieuwe chef v< val. latief zeer hoge ziekteverzuim bij de gemeentereiniging. "Natuurlijk is het logisch dat bij dit zware werk vaker mensen thuis blijven dan bij kantoorbanen. Mensen hebben veel rugklachten en spierprobelemen. Toch kan dat niet alles verklaren, want het is ook hoger dan bij andere reinigingsdiensten. Het kan ook te maken hebben met het werkkli maat en onderlinge verhoudingen". de gemeentereiniging: "Haast Daarom wil ze de organisatie goed laten functioneren. "Het per soneel moet met plezier naar het werk gaan. Tevreden mensen leve ren over het algemeen het beste werk af. Dat kan het produkt alleen maar ten goede komen. Daarnaast is het logisch dat werknemers die met plezier naar hun werk gaan, minder ziek zijn", zegt Van Gorsel, die in Rotterdam als bedrijfskundi- met gescheiden inzameling van af- ge afstudeerde. Het werk onder wethouder De la Mar ziet ze zeker wel zitten. Ze vindt het een goede zaak dat nu afdelin gen zoals milieu, reiniging en groen voorzieningen door één wethouder gecoördineerd worden. Van Gorsel die onlangs is bevallen van een dochter, haar tweede kind, gaat 15 juni bij de Leidse gemeentereini ging aan de slag. LEIDEN - De provincie bekijkt of het overslagstation voor huisvuil in Voorhout kan worden uitgebreid. Als dat mogelijk is, hoeft de ge meente Leiden een dergelijke voor ziening niet in te richten bij de oude vuilverbranding. Het overslagsta tion is nodig om het huisvuil uit de ze regio naar de VAM in Wijster te kunnen afvoeren wanneer de vuil verbranding wordt gesloten. De Gevulei - de beheerder van de installatie - heeft al eerder haar oog laten vallen op het overslagstation in Voorhout. Ze koos uit uiteinde lijk toch voor een plek bij de Leidse vuilverbranding omdat de uitbrei ding van het Voorhoutse overslag station te veel problemen met zich meebrengt. Milieu-gedeputeerde H. van der Vlist, die liever ziet dat de hele vuilafvoer uit Leiden ver dwijnt, heeft deze mogelijkheid echter opnieuw boven tafel ge haald. De verbouwing van de opslag bunker bij de vuilverbranding - waar de Gevulei het overslagstation wil vestigen - is opgeschort tot er meer duidelijkheid is over 'Voor hout'. Verwacht wordt dat dit over anderhalve week het geval is. Een woordvoerder van de gemeente Leiden gelooft nog altijd niet niet dat het plan van Van der Vlist veel kans van slagen heeft. Het onder zoek van de provincie betekent ove rigens wel dat de sluiting van de Leidse vuilverbranding met enkele weken vertraagd kan worden. Tegen de bouwvergunning voor de overslagplaats bij de Leidse vuil verbranding zijn geen bezwaren in gediend. LEIDEN/KATWIJK - De gemeen ten Leiderdorp, Hillegom en Zoe- terwoude maken gebruik van de re geling om gezamelijk met Leiden in de regio kunstwerken aan te kopen. De gemeente Katwijk besloot gis teravond niet op dit aanbod in te gaan. De raad sloot zich aan bij het oordeel van B en W, dat Katwijk bést een eigen kunstbeleid kan voe ren en dat niet in handen hoeft te ge ven van Leiden. T.J.M. Janssens van Groen Links was het als enige daar niet mee eens: "Katwijk levert slechts een derde van z'n budget voor kunstbe leid in. Voor tweederde deel kan Katwijk een eigen beleid voeren. Het Leidse plan is kunstenaarsge- richt. Wat is daar tegen. Als we sa men met Leiden aan kunstaanko pen gaan doen, wordt de afzetmoge lijkheid voor een kunstenaar juist vergroot". D. Graaff (PvdA) greep de discus sie gisteravond aan om wethouder A.C. Berkheij erop te wijzen, dat de enkele jaren geleden aangenomen kunstnota in Katwijk nauwelijks tot uitvoering is gekomen. De wet houder erkende dat. Hij weet dat aan werkdruk op het directoraat welzijn en aan de voorrang die steeds moet worden gegeven aan urgente zaken. "Het heeft kennelijk geen politieke prioriteit", stelde de sociaal-democraat vervolgens vast. "Ik vind dat betreurenswaardig". De Leidse regeling houdt in dat wanneer een gemeente zich aan sluit, ook kunstenaars uit die plaats hun werken bij een aankoopronde kunnen aanbieden. De gemeenten die hieraan meedoen betalen hier voor een kwartje per inwoner, waar bij de provincie in dat geval nog een kwartje bijlegt. Met dat bedrag kan die plaats kunstwerken kopen tij dens een zogenaamde aankoopron de die om de paar maanden wordt gehouden. Deze nieuwe regeling heeft de voormalige BKR vervangen, waar bij Leiden als regiogemeente dit voor omliggende plaatsen regelde. De BKR was een sociale uitkering die de kunstenaar bovendien in staat stelde orn materiaal aan te schaffen en werkruimte te huren om zijn beroep uit te oefenen. Het sociale aspect is er bij nieuwe rege ling helemaal af. Voor de voorzie ning in levensonderhoud moeten kunstenaars nu bij de sociale dienst De eerste komende aankooprege ling is in juni en wordt gehouden in Ars Aemula Naturae aan de Pieters kerkgracht en niet meer in De Waag. Op deze schilder- en te kenacademie kunnen de kunstwer ken beter gepresenteerd worden en komen ze beter tot hun recht. De commissie die besluit welke wer ken worden aangekocht kan door de grotere ruimte ook een beter overzicht krijgen. EWR op zoek naar oplossing vervuiling waterwinputten LEIDEN - Het regionale nutsbedrijf EWR zoekt naar mogelijkheden om de dreigende vervuiling van de wa terwinputten in de Noord wij kse duinen tegen te gaan. Blijken die oplossingen haalbaar, dan wil de provincie haar besluit heroverwe gen dat deze putten binnen twee jaar dicht moeten. Dit is gebleken na overleg tussen provincie en EWR. De waterwinputten dreigen ver ontreinigd te worden door resten van landbouwgif. De provincie ziet geen kans het gebruik van dit gif na bij de duinen volledig te stoppen, en heeft daarom enkele weken geleden besloten dat de winputten op be trekkelijk korte termijn moeten verdwijnen. Dit komt de EWR zeer slecht uit. Zonder de winputten zal ze grote hoeveelheden - duurder en slechter - water moeten inkopen. EWR-directeur Haijkens ziet ech ter kansen om de bronnen te be schermen tegen het oprukkende landbouwgif. "Door plaatselijk grondwater te onttrekken, zouden we een kunstmatige scheiding kun nen aanbrengen tussen de putten en het vervuilde grondwater. Ver der willen we de mogelijkheden be kijken van een extra zuivering". t>IEFSTAL - Bij de diefstal uit een woning aan het Zwarte Pad werd een duur fototoestel, gouden en zil veren kettingen en armbanden, gouden tientjes en een bedrag van een kleine 800 gulden aan contant geld meegenomen. LEIDEN - In de Oranjerie van de Hortus aan het Rapenburg wordt morgen (donderdag) een tentoon stelling van Japanse bloemschik? kunst (ikebana) en vouwwerk (ori gami) geopend. De tentoonstelling duurt drie dagen en is een weerslag van de eeuwenoude banden die be staan tussen de Leidse Hortus en Japan. De opening wordt verricht door mevrouw M. Akashi, eerste secreta ris culturele zaken van de Japanse ambassade. Het tentoongestelde werk is afkomstig van de Neder landse Ikebana Club en de Origami Sociëteit Nederland. Ikebana is de in de zesde eeuw ontwikkelde kunst van het bloem schikken en is aan strenge regels onderwerpen. Het meest kenmer kende is het lijnenspel, het schik ken in een a-symetrische driehoek, het evenwicht en de ruimte. Facet ten van de schilder- en beeldhouw kunst zijn er in terug te vinden. Origami is een specifieke Japanse siervouwkunst waarbij speciaal Ja pans papier wordt gebruikt. De ten toonstelling is opgesierd met een echte kimono en een Japanse tem-' pelpoort en is geopend van 10-17 18,19 en 20 mei is de Hortus in het kader van de landelijke Hortusdag gratis toegankelijk. Er worden za den uitgedeeld en de plantendok- ter, die vorig jaar veel cliëntele trok, is zaterdag aanwezig van 13.30 - 16.00 uur. Zondag (15.00 uur) geeft de pia nist Bert Mooiman in het Acade mie-gebouw een concert van com posities die aan planten, tuinen en landschappen zijn gewijd. Hij speelt werken van Sweelinck, Beethoven, Liszt, Castelnuovo, Te- desco, Turina, Debussy, Villa Lo bos en Johan Strauss. den van oud-minister De Ko ning een couveuse. Het ging om een zogenaamde transport-cou veuse die bestemd is voor het kin derziekenhuis in de Poolse stad Torun. De Nederlandse Stich ting Hulp Polen hield in februa ri een landelijke inzamelingsac tie, waardoor de Leidse afdeling nu dit medisch hulpmiddel kon aanbieden. (foto Jan Holvast) Leerlingen geven geld voor Tanzania LEIDEN Een vertegenwoordiger van de BOA neemt morgen 1250 gulden in ontvangst van leerlingen van de openbare basischool De Ste venshof. Het geld gaat naar een ba sisschool voor vluchtelingen in Tanzania. De kinderen haalden het geld bij elkaar tijdens een fancy-fair die in maart is gehouden. Het bedrag wordt uitgereikt door enige leerlin gen van de zevende groep. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17