TELE Basia: 'Schuldgevoel blijft knagen' Jeugduitwisseling Tsjechoslowakije/Nederland PAGINA VOOR JONGEREN Quick Boys C1 favoriet in finale om LD-cup EU lit ml Ate pas INpV <5S0MiMe,eN INT pel VI c"üpé&Bfg^PËM.", lc(rCht Ct/Ot (>e*4$r time fc moHojl N KRANTENWIJK Jc eigenwijze inkomen! BEN JE NIEUWSGIERIG? WILFRED EN ANTOINETTE VAN LEIDSCH DAGBLAD VERTELLEN JE ER ALLES VAN: 071-161323 WOENSDAG 16 MEI 1990 MET DE WIND IN DE RUG Leiden heeft een mooie kunststof atletiekbaan. Die ligt er niet alleen voor de atletiekverenigingen, maar ook voor scholieren. Afgelopen vrij dag namen 175 leerlingen van het middelbaar onderwijs uit Leiden en omstreken deel aan de jaarlijkse schoolatletiekwedstrijden. Onder gun stige omstandigheden: met zon en vooral rugwind. Dat had enkele opmerkelijke prestaties tot gevolg. Zo sprongen diver se jongens verder dan zes meter. Mare de Boer kwam in de B-categorie zelfs tot 6,17. Op de sprint werden snelle tijden neergezet. Uitsmijter* was als altijd weer de estafette. Over een week, op woensdag 30 mei om 14.00 uur, zijn de basisscholie ren aan de beurt. Ook dan wemelt de Leidse Hout van de jeugdige talen ten, die uitgebreid kennis maken met de 'moeder van alle sporten', (foto Na drie maanden een kamertje van twee bij vier in een soort studentengevangenis te hebben bewoond, met twee toiletten voor 16 fastfood-eters, was ik nodig aan iets beters toe. Inplaats van in mijn eentje stad en land af te reizen en onderwijl zelfgebakken appeltaarten uit te loven, was mij verteld dat het realistischer was om met z'n tweeën een etage te huren. Dit zou zowel op financieel als op ruimtelijk gebied betere perspectieven bieden. Dus plaatste ikeen maand geleden een zorgvuldig opgestelde advertentie in enkele ochtendbladen, samen met een jongen van mijn faculteit. Hij was ook net op zoek naar een kamer en ik kon 't op college altijd wel goed met hem vinden dus waarom niet.... We hadden geluk en een week later verhuisde ik naar mijn nieuwe adres. Een mooie etage in de Pijp met een balkon op het zuiden en alles d'r op en d'r aan. Ieder zijn eigen kamer en samen de keuken en de badkamer. In het begin leek alles goed te gaan. Pas na enkele weken kwamen er van die kleine dingen die je plots op gaan vallen. Bepaalde gewoontes die mijn huisgenoot heeft, en waarschijnlijk zijn hele leven al stevig vastgeroest zijn, waren tot op dit moment waarschijnlijk voor niemand hinderlijk, maar manifesteren zich nu in volle glorie en blijken uitermate storend! Zo is het vaste prik dat bij het opstaan de radio aangaat. Keihard. Om wakker van te worden (een normaal mens neemt een kop koffie). En, hoe vroeger hij op moet, des te meer volume heeft hij nodig om de slaap te verdrijven. Bovendien is mijn huisgenoot een ware kampioen in het kwijtmaken van deksels, doppen en andere afsluitsels. Of het nou tandpasta, mosterd of een dure vulpen van mij is, geef hem vijf minuten en ze kunnen nooit meer dicht, met alle uitdrogingsverschijnselen van dien. Het helpt geen ene moer als ik er wat van zeg. Hij kan het gewoon niet helpen. Erger is dat mijn huisgenoot absoluut niet met geld om kan gaan. Gezamelijke inkopen zoals koffie en aardappelen lopen immer weer uit op een fiasco. Hij komt dan thuis met een vijf kilo-blik Turkse koffie en een pak diepvries aardappelschijfjes waarvan dan ook nog de houdbaarheidsdatum reeds weken verstreken is. Over zijn irritante badkamergewoontes zal ik, om lezers met een zwakke maag te sparen, nog maar even zwijgen. Ik zou er toch niet aan moeten denken om met een vrouw samen te wonen. Niet alleen zal ze je de hele tijd aan je kop zeuren (geen scheten aan het ontbijt, niet boeren tijdens het diner, trek toch eens wat anders aan, niet zoveel drinken, kijk me aan als je met me praat, geef antwoord als ik je wat vraag etcetera etcetera), maar je zal je vooral in moeten houden om niets wat van haar te zeggen. Mijn huisgenoot kan ik zo nu en dan nog eens flink uitschelden als 'ie weer eens een pak melk buiten de koelkast heeft laten verrotten of zoiets, maar tegen je vriendin moet je altijd lief en aardig zijn anders loopt ze weg. En het ergste lijkt me nog dat je behalve de badkamer en de keuken ook de slaapkamer met haar moet delen. God mag weten wat voor irritante gewoontes er daar aan 't licht komen. Nee, ik blijf voorlopig nog maar even vrijgezel. KINDER FOON Een meisje van veertien belde de kindertelefoon, omdat zij het gek vond. dat zij nog nooit ongesteld was geweest. Moet zij zich nu zor gen maken? Waarschijnlijk niet, als je be denkt dat het ene meisje op haar twaalfde jaar en het andere pas op haar zestiende voor het eerst ongesteld wordt. Meestal gaat dat dan samen met de groei van de borsten en haargroei onder de ok sels en in de schaamstreek. Bij jongens begint de pubertijd ge middeld wat later. Zij krijgen de baard in de keel, haargroei en hun penis wordt groter. Het meisje vindt het moeilijk om over ongesteldheid te praten met haar vader, bij wie zij woont. Vaak gaat dat gemakkelijker met een vrouw, die immers hetzelfde heeft meegemaakt. Maar ook va ders weten wat ongesteldheid is. Als je er meer over wilt weten, kun je ook bij je biologieleraar of bij de kindertelefoon terecht. Voor de meeste meisjes is het be langrijk dat ze gaan menstrueren en borsten krijgen. Het betekent in elk geval 'dat het allemaal goed zit' en dat ze volwassen beginnen te worden. Maar ongesteldheid kan ook vervelend of lastig zijn: op tijd denken aan maandverband of tampons, last hebben van buik pijn of slapheid. Je mag best zwemmen als je ongesteld bent, maar gebruik dan een tampon. Op de gebruiksaanwijzing van elk pakje tampons staat hoe je ze moet inbrengen. Met vragen en problemen kun je elke dag van vier uur 's middags tot acht uur 's avonds bellen met de Leidse kindertelefoon (071 - 120611 Laatste oplossing De prijswinnares van de laatste krantleesquiz is Annelies Dub- belaar uit Katwijk. Zij ontvangt een platenbon van 25,- voor haar goede oplossing: sluitings tijden. Vorig jaar organiseerde H. J- Meendering, docent voortgezet onderwijs, voor het eerst jeugduitwisselingen tussen Tsjechoslowakije en Nederland. Een groep jongeren reisde af naar Tsjechoslowakije om tien dagen door te brengen in een gastgezin. Vervolgens reisden de Tsjechos- lowaakse leeftijdgenoten mee te rug naar Nederland om daar tien dagen te verblijven. Vanwege het doorslaand succes zullen derge lijke uitwisselingen ook dit jaar weer plaatsvinden. Aan de vraag vanuit Tsjechos lowakije kan Meendering nog niet voldoen. "Het was daar even op de radio en in een mum van tijd waren er 350 aanmeldingen binnen. Vanuit Nederland gaan dit jaar de leerlingen van twee scholen naar Tsjechoslowakije. "Een groep vertrekt op 7 juli en de ander op 17 juli. Er zijn nog en kele plaatsen vrij. Maar als we meer aanmeldingen binnenkrij gen, prikken we nog een datum", aldus Meendering. Iedereen die tussen de 15 en 2b jaar is en interesse heeft in het uit wisselingsprogramma met Tsjechoslowakije kan contact op nemen met Meendering. Adres: Espelodijk 16, 7451 KS Holten. Tel. 05725-1547 (na 20.00 uur). De kosten voor tien dagen Praag of omgeving bedragen 250 gulden. Voor vragen, opmerkingen en suggesties met betrekking Jot: Big Deal kun je ons altijd bellen Tel: 0711161 442: PMG SlrtOgS fEK JANUARI I99I1 VOQg. 5gQ-000 STUPBMTEAJ soizey m ik wat iMt BeN, 1 tl\m /W05ST MET tier VEffloee' "Mijn muzikale vorming begon eigenlijk toen ik op mijn zestien de een talentenjacht won. Vanaf dat moment veranderde mijn le ven en ging ik me serieus bezig houden met muziek. Ik kwam te recht bij een professioneel zang gezelschap. Daar ben ik twee jaar bij geweest. Met de groep waar van ik daarna deel uitmaakte, ben ik naar het Amerikaanse Chicago vertrokken om vooral in Poolse clubs op te treden". Die grote stap werd voor Basia vergemakkelijkt doordat haar vriendje ook meeging. "Het aller belangrijkste voor mij was dicht bij mijn vriend te blijven", lacht Basia. Het Amerikaanse avontuur duurde een jaar. Daarna vertrok het stel naar Groot-Brittannië. "Daar begonnen de problemen pas goed", herinnert Basia zich. "Ik had geen werk, was aangewe zen op de sociale dienst, sprak de taal niet en bovenal had ik vrese lijke moeite met de mentaliteit van de Britten. Het waren de slechtse jaren van mijn leven", verzucht de Poolse. Via een advertentie kwam ze in contact met Matt Bianco en met deze formatie werden de eerste successen binnengehaald. De singles Get Out Of Your Lazy Bed en Half A Minute werden flinke hits. Haar Bianco-carrière was ech ter geen lang leven beschoren. "We namen slechts een album op omdat er onderling nogal wat spanningen waren. Er was te wei nig ruimte voor drie songwriters en drie producers. We zaten el kaar alleen maar in de weg. Het enige dat mij restte, was opstap pen". Samen met keyboardspeler Danny White verliet Basia de groep. "Een moeilijke beslissing. Maar ik wist dat als ik zou blijven ik nooit mijn muzikale ideeën zou kunnen uiten". Danny stond nog onder con tract bij Bianco's platenmaat schappij en mocht niet meewer ken aan Basia's eerste soloproject Time And Tide. Hij mocht wel en- Basia heeft problemen met de luxe en rijkdom. (foto p.r.) kele teksten schrijven. Ook aan Basia's tweede plaat/cd London, Warsaw, New York werkte Dan ny mee. "Ja, de toekomst ziet er goed uit. We gaan flink touren. Eerst door de Verenigde Staten en daarna misschien door Europa. De elpee loopt goed en ik hoop dat de single Cruising For Brui sing aanslaat", aldus Basia. De muziek op Basia's nieuwste is een mengeling van soul en la- tin. De titel van het werkstuk heeft te maken met de steden waar de zangeres heeft gewoond. Het succes is de bescheiden Ba sia echter niet naar het hoofd ge stegen. "De luxe en rijkdom be zorgen me vaak moeilijke mo menten. Toen ik naar het Westen vertrok was het nog redelijk goed in Polen, maar als ik er nu kom, zie ik een heleboel ellende. Men sen die echt moeten vechten om in leven te blijven. Ik ben me er van bewust dat ik erg bevoor recht ben en grijp dit soort inter views dan ook aan om daarover te praten". ADVERTENTIE Als één plóeg het verdient om de Leidsch Dagblad-cup voor junio ren dit jaar te winnen, dan is dat wel Quick Boys. Alleen al gezien het loodzware programma dat de jeugdige Katwijkers in het beker toernooi hebben moeten afwer ken, rechtvaardigt een beloning. Maar voetbal zit niet altijd zo rechtvaardig in elkaar: misschien houdt SJC uit Noord wijk de Cl van Quick Boys op zaterdag 2 juni wel van de felbegeerde trofee af. Met de Noordwijkers zijn we gauw klaar. In de halve finale moest S JC het opnemen tegen FC Lisse, dat met een overduidelijke 3-0 nederlaag naar huis werd ge stuurd. Quick Boys won op eigen terrein net zo ruim van UVS (4-1), maar het treffen op Nieuw Zuid ging, zoals wel vaker het geval is, gepaard met de nodige consterna tie. Zo wist de scheidsrechter hele maal niet dat hij de wedstrijd moest leiden. Terwijl hij zich thuis lekker stond te douchen, stonden 22 voetballers in Katwijk De spelers van UVS konden nog lachen voor de wedstrijd tegen Quick Boys. Na een goed begin werden zij te popelen van ongeduld orp aan echter door de Katwijkers uitgeschakeld in de halve finale van het toernooi om de LD-cup. (foto uick Hogewoning) hun wedstrijd te beginnen. Pas Poolse zangeres komt met nieuwe cd De Poolse Basia Trzetrzelewsk, bekend van de successen met Matt Bianco, kan maar niet wennen aan de luxe en rijkdom die zij nu heeft. "Die rijkdom blijft op de een of andere manier vreselijk aan mijn geweten knagen. Ik heb er hard voor gewerkt, maar als ik zie hoe mijn landgenoten momenteel moeten leven, breekt er iets in me", aldus Basia. Pim Lemmers sprak met haar over verleden, heden en toekomst. C-JUNIOREN veertig minuten later dan ge pland kon de gealarmeerde arbi ter de aftrap laten verrichten. Vanaf het begin leek UVS de sterkste. Quick Boys, dat sterke tegenstanders als Alphense Boys en Roodenburg al uit het toernooi had gewerkt, moest alle zeilen bij zetten om de nul te houden. Vrij toevallig kwam het zelf op voor sprong, toen voorstopper Nico Guyt zich in het strafschopgebied van de Leidenaars liet zien en ver woestend uithaalde (1-0). Nog vóór de eerste 35 minuten waren verstreken had Alex Ouwehand met een fraaie kopbal de voor sprong van de Katwijkers, tot gro te vreugde van de trouwe aan hang, verdubbeld: 2-0. Gastvrijheid Die klap kwam hard aan bij UVS. In de rust werd de pers zelfs ge weerd uit de kleedkamer. Onder het mom 'Er is nog veel te bespre ken, kom maar terug als de wed strijd is afgelopen', werd de gast vrijheid overboord gezet. Geluk kig kreeg de fotgraaf wel een voet tussen de deur, anders waren de UVS-spelers helemaal niet in de krant gekomen. Voor de Leidenaars is het trou wens de laatste keer van het sei zoen dat zij zo uitgebreid in beeld komen. Tegen Quick Boys kwam UVS uiteindelijk niet verder dan één doelpunt, terwijl de thuisclub er in de tweede helft nog twee produceerde. Onder aanvoering van captain Ronald Pronk en de rustige libero Jaco Vooys kan Quick Boys zich opmaken voor de grote finale op het terrein van W Leiden. Als torenhoge favo riet in het duel tegen underdog SJC. TIM BROUWER DE KONING Workshop over poppen en muziek De Culturele vereniging 'Nivon Jeugd en Jongeren' organiseert volgend weekeinde een twee daagse workshop over het pop penspel. Er zal een poppenfilm te zien zijn, maar je kunt ook zelf aan de slag. De poppen die tijdens het weekeinde worden gemaakt, worden later gebruikt in een pop pentheater. Bovendien wordt er een lezing gehouden over pop pen. De Nivon heeft ook gedacht aan muziekfanaten. Er wordt na melijk minimal-music gemaakt. Muziek, waarbij je met heel wei nig middelen iets leuks kunt doen. Heb je bijvoorbeeld een ou de sax of aftandse gitaar op zolder liggen, neem het instrument dan mee. Want je zult zien dat er, be geleid door poppen en pannen, toch nog muziek in zit. Het Nivon-weekeinde wordt op 19 en 20 mei gehouden in Ons Honk in de Lage Vuursche. Kos ten: 27,50 voor leden en 32,50 voor niet-leden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13