LEIDSCH DAGBLAD Estland: couppoging Russen PAK MET LEF Profeste NODIG! Fiscus vreest tegenvaller van honderden miljoenen Pssst... Peugeot 605: AUTO LEITHON Portret van dokter Gachef duurste schilderij ter wereld Baronie sluit vestiging in Nijkerk Psychiater Zetten ontkent seksueel misbruik pupillen Fusie IBB-Kondor met bouwbedrijf Wessels WOENSDAG 16 MEI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39242 Prijs fl. 1,35 Chocoladefabriek produceert bonbons alleen nog in Alphen LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN - De chocoladefabriek Baro nie-De Heer (260 werknemers) wil de vestiging in Nijkerk sluiten en de bonbons-produktie concentreren in Alphen aan den Rijn. Bij de reorga nisatie, waarvoor Baronie 20 mil joen gulden uittrekt, vallen geen ge dwongen ontslagen. De 40 werkne mers in Nijkerk kunnen aan de slag in de Alphense vestiging, die dras tisch wordt gemoderniseerd. De ondernemingsraad wil nog geen commentaar geven op de plan nen van de directie, omdat nog niet alle details bekend zijn. De Voe dingsbond FNV is in beginsel posi tief over de reorganisatie, maar vreest dat de er ondanks de belofte van de directie verkapte ontslagen vallen onder de Nijkerkse werkne mers. "Het merendeel van hen werkt in deeltijd en sommigen zijn bovendien gehuwde vrouwen. Het is niet waarschijnlijk dat die elke dag een paar uur gaan reizen naar Alphen aan den Rijn". De chocolade-fabriek Baronie-De Heer, die behalve in Nijkerk en Al phen ook een vestiging heeft in Rot terdam, is al jaren nauwelijks ren dabel. In 1987 werd een verlies gele den van 240.000 gulden op een om zet van ongeveer 80 miljoen gulden. In 1988 kwam het bedrijf uit de rode cijfers, maar van winst was nog geen sprake. Vorig jaar werd De Baronie ge kocht door de Schiedamse jenever stoker De Kuyper voor een bedrag van ongeveer 35 miljoen gulden. De Kuyper kondigde toen aan het be drijf weer winstgevend te willen maken. De directie van Baronie was niet voor commentaar bereikbaar. Regels bestendigen werkloosheid LEIDEN - De Leidse socioloog R. van der Veen vindt dat de ingewik kelde regels van de sociale wetgeving de werkloosheid in Nederland in stand houdt. "De overheid zou van de 120 miljard gulden die elk jaar aan uitkeringen worden uitgegeven een deel moeten uittrekken voor her- en bijscholing", zegt Van der Veen vandaag in een interview in de ze krant. De socioloog stelt voor om een loonsubsidie in het midden- en klein bedrijf te introduceren om 'die idioot hoge werkloosheidscijfers' te ver minderen. "Maar dan niet voor multinationals, want tien procent loon subsidie is voor dergelijke bedrijven niet aantrekkelijk. Als de over heid dat soort bedrijven, waarvan er in Nederland heel veel meer zijn dan die paar multinationals, loonsubsidie van 20 of 30 procent geeft, dan komen er veel meer mensen aan het werk. Op die manier kan het sociaal zekerheidsstelsel op den duur goedkoper worden. En de loon kosten worden tegelijkertijd lager". (zie verder pagina 19) Premier vraagt bemiddeling Baker, schermutselingen in Tallinn en Riga NEW YORK (AP/GPD) Het schilderij 'Portret van dokter Gachet' van Vincent van Gogh is gisteren op een veiling in New York aan de Japanse galerie Kobayashi verkocht voor het astrono mische bedrag van 82,5 mil joen dollar (ongeveer 152 miljoen gulden). Daarmee is het het duurste schilderij ter wereld geworden. In november 1987 bracht Van Goghs werk 'Irissen* bij Sotheby 53,9 miljoen dollar op (ongeveer 100 miljoen gulden). Het eindbod voor het 'Portret van dokter Ga chet' was bijna driemaal ho- -ger dan Christie's had ver wacht. Het werk behoorde tot de collectie van Siegfried Kramarsky, een in Duits land geboren New Yorksc bankier die in 1961 is overle den. In 1984 werd het uitge leend aan het Metropolitan Museum of Art in New York. Adjunct-directeur Fred Leeman van het Van Gogh- museum noemt de opbrengst voor het in 1890 geschilderde portret van dokter Gachet "shocking, verpletterend en ook heel eng. Ik had niet ver wacht-dat de opbrengst van de Irissen overtroffen zou worden door dit portret. Maar het nu geveilde doek is natuurlijk wel een van de al lerbeste schilderijen die Van Gogh gemaakt heeft. Wij hadden het dolgraag op onze overzichtsexpositie willen hebben, maar dat bleek door de verkoop on mogelijk". MOSKOU (DPA/AP/Rtr/AFP) De spanning in Estland en Letland is gisteren sterk opgelopen na ongeregeldheden tussen voor- en tegenstanders van de afscheiding van de Sovjetunie in hoofdsteden Tallinn en Riga. Estse nationa listen bewaken strategische gebouwen in hun republiek na een demonstratie van Russen gisteravond bij het regerings gebouw in Tallinn, die premier Edgar Savisaar omschreef als "een poging tot staatsgreep". Vanmorgen vroeg hij de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Jamers Ba ker, die op bezoek is in Moskou, te bemiddelen bij president Gorbatsjov. Eerder gisteren waren in het nabu rige Estland schermutselingen uit gebroken in Riga, waar pro-Moskou gezinde betogers nationalisten pro beerden weg te duwen die het parle- De Baltische leiders denken dat Moskou de ongeregeldheden uit lokt om een excuus voor ingrijpen te hebben. De dramatische verscherping1 ment in Riga bewaakten. Rond het de situatie in Estland en Letland middaguur waren duizenden men- kwam een dag nadat Sovjetleider sen op de been voor het parlement, Michail Gorbatsjov de onafhanke- maar zij verspreidden zich tenslotte lijkheidsverklaringen van beide re- zonder dat er slachtoffers vielen, publieken onwettig 1 Twistpunt vormde de op 4 mei aan- Riga en Tallinn orgar genomen onafhankelijkheidsver- front, de organisatie van de Russi- klaring. De Litouwse president Vyt- sche inwoners van beide republie- autas Landsbergi dat het hem niet z in de Litouwse hoofdstad Vilnius soortgelijke rellen zullen uitbreken. dens. Ook kan een "omvangrijk fraudecircuit" onstaan. Die waar schuwing hebben topambtenaren van de belastingdienst eind februa ri in een vertrouwelijke nota aan staatssecretaris Van Amelsvoort (fi nanciën) laten horen. Hij heeft de DEN HAAG (GPD) - Door een nij pend tekort aan geld en goede com puters dreigt een belastingtegenval ler van honderden miljoenen gul- Weer twijfel over Schengen DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer is weer verdeeld over dé vraag of de aanvullende overeen komst bij het akkoord van Schen gen door Nederland moet \yorden ondertekend. Alleen het CDA sprak zich vanmorgen voor onderteke ning uit. De PvdA heeft grote be zwaren. Staatssecretarissen Dan- kert (buitenlandse Zaken) en Kosto (justitie) willen echter toch onderte kenen omdat Nederland zich in dit vakbontT AbvaKabo weten dat late stadium niet zou kunnen terug- problemen waren met huisvesting en personeelsbeleid bij de fiscus. Er zou sprake zijn van een groot aantal niet ingevulde vacatures# Maar nu blijkt dat ook topambtenaren de daarvan is dat steeds meer contro leurs hun tijd moeten besteden aan administratieve werkzaamheden. Controle op bedrijfsboekhoudin- gen en belastingaangiften heeft nauwlijks plaats. De belasting dienst dreigt "de komende twee reactie ken, demonstraties bij de parle- verbazen als er mentsgebouwen. In Tallinn in Est land werd de menigte van 2000 mensen die in de namiddag de toe gangshof van het parlementsge bouw was binnengedrongen, ver dreven door een massa van 15.000 tot 20.000 mensen die na een oproep van de Estse premier via de radio om hulp kwam toegestroomd. In Letland breidde de golf van stakingen door Russische arbeiders in het land zich verder uit. Inter- front heeft gedreigd met gecoördi neerde stakingen in alle drie de re publieken, al bleef het gisteren in Litouwen rustig. (Pagina 7: 'De volgende keer hebben ze geweren bij zich') nota pas gisteren naar de Tweede jaar i Kamer doorgestuurd. men i Volgens Van Amelsvoort moet het kabinet over een paar maanden bij het opstellen van de begroting voor 1991 beslissen over extra geld__r voor de automatisering van de be- ten dat de fiscus anders lastingdienst. Hij laat zich niet uit over bedragen. Maar volgens de topambtenaren is er de komende ja ren 783 miljoen extra nodig modernisering en nog eens 35 derhoud van de huidige appara tuur. Onlangs nog liet de ambtenaren- terecht te ko- de strijd tegen fraude en het grijze en zwarte circuit te verliezen. Modernisering van de computers is dus dringend noodzakelijk, aldus de nota. De topambtenaren schat- 1991 al 100 miljoen aan inkomsten zal missen. Dat bedrag loopt snel op, tot 600 miljoen in 1995. Later in het rapport is zelfs sprake van een te- Koele pakken m de computers, genvaller van een miljard per jaar. ljoen voor het on- De regeringspartijen CDA en PvdA willen weten waarom staats secretaris Van Amelsvoort nu pas op.de nota reageert. "Het is opval- premier Savisaar hen via de radio te hulp had geroepen bij deze 'poging tot i het parlementsgebouw in de Estse hoofdstad Tallinn, i het plein voor het parlement te verdrijven nadat de Estse kolberts van Cool Wool. Bij Proveste van Milano, Van Gils, Baumler, Gardeur. ARNHEM (ANP) Onder enorme behandelen. De 56-jarige man publieke belangstelling heeft de ex- wordt jarenlang seksueel misbruik directeur van de Heldringstichting van de pupillen van het kinderbe- in Zetten vanmorgen voor de Am- schermingsinstituut voor moeilijk hemse rechtbank alle tien hem ten opvoedbare meisjes ten laste ge laste gelegde feiten ontkend. De ]egd. rechtbank gaat de feiten nu apart De ex-directeur en ex-psychiater verscheen vanmorgen totaal onver- Veel vogels slachtoffer «J**» Perso.°? voor de recht- bank. Ik zeg niet a •Jeltsin voedselvergiftiging trekken. 'Schengen' regelt vrij verkeer van personen en goederen tussen de Be- neluxlanden, Frankrijk en Duits land. Vorig jaar ging de onderteke- noodklok hebben 'geluid. Hun pro- ning niet door omdat bondskanse- bleem is vooral de automatisering, lier Kohl de DDR bij de afspraken die de laatste jaren geen gelijke tred vilde betrekken. Dat is gebeurd, heeft gehouden met ontwikkelin- alleen dat ik het niet gedaan heb, de feiten en de tijd stippen die genoemd worden klop- DEN HAAG - Bij de provincie pen ook niet met elkaar. Andere art- Zuid-Holland kwamen vorig jaar sen hebben zich toen beziggehou- lend dat op het departement allang proveste maakt oe keus gemakkelijk 4868 meldingen binnen van botulis- den met de meisjes die deze aan- me, een besmettelijke vorm van klachten hebben ingediend", stelde- voedselvergiftiging die vooral bij hij. Als "onconventionele psychia- MOSKOU (AP) - Het eerste watervogels voorkomt. ter zou "U therapiën hebben toege-» gres van de Russische Federatieve Het aantal meldingen is zes keer Past die huiten de gangbare jeugd- Republiek, de grootste zo hoog als in 1988. Volgens de pro- psychiatrie vallen. - MANNENMODE vincieisdittew,Jtenaanhet bekend was dat er problemen ren, terwijl de staatssecretaris niet op de hoogte was. Het is noodzake lijk dat de Kamer daar opheldering over krijgt. De informatieverstrek king binnen het departement moet toch optimaal zijn", aldus Kamerlid Jeltsin vecht voor Russisch presidentschap r vanmorgen bleek dat t problemen waren. Zo wil België maatregelen nemen om het vreem delingenverkeer te beperken. gen in het bedrijfsleven. Gevolg de Kamer opheldering verschaft, vorig jaar, waardoor de Reitsma (CDA). Hij eist dat de ua-,r|pmmpr,.rr-,-,r 140 1 PjHpn bacterie zich sneller kon vermenig- staatssecretaris binnen twee weken Haarlemmerstraat LeiQen vujd igen dan in de koeie ZOmer van het jaar ervoor. Agenten verdacht van drugshandel voorlopig vrij De Stoep aagt zelfstandig KOK de 15 Sovjet-republieken, wil de centrale leiding in het Kremlin van zich af schudden. Het congres, dat vanoch tend is begonnen, stemt vandaag over het presidentschap van de Rusland, waarvoor zowel Boris Jeltsin als Alexander Vlasov in de race zijn. Als Jeltsin de post be machtigt, kan hij de positie van Gorbatsjov bedreigen. LEIDEN (GPD) - De mingsmaatschappij IBB-Kondor i Leiden en bouwbedrijf Wessels i Rijssen gaan fuseren. Verwacht Wessels c wordt dat het nieuwe bedrijf met pakket 1 een jaaromzet van ruim 450 miljoen gulden en 1450 werknemers ongeveer drie maanden een feit zal Van der Maas iets zeggen. "Maar de AMSTERDAM (ANP) De twee zijn. De notering van IBB-Kondor pakketten zijn niet even groot", al- op_de beurs werd gisteren gestaakt, dus Wessels, die "zolang de bespre- volgens Van der Maas nog niet be kend. IBB Kondor zal alle aandelen van 1 ruil voor een aandelen van IBB- Kondor. Over de verhouding van aandelenruil willen Wessels noch hasjhandel verdachte recher cheurs van de Amsterdamse politie zijn gisteren door de raadkamer van de rechtbank op vrije voeten ge- De raad van bestuur zal worden kingen voortduren geen gegevens gevormd door algemeen-directeur wil verstrekken". zal een uitwisseling komen van Wessels, dat via IBB-Kondor ook werkzaamheden tussen bedrijven naar de beurs gaat, is veel groter als ze op eikaars gebied komen", al- dan het Leidse bedrijf. In het boek- dus Van der Maas. jaar '88/'89 haalde Wessels een om- IBB-Kondor is genoteerd aan de zet van 345 miljoen gulden en een Amsterdamse beurs. Het bedrijf be- nettowinst van 19,5 miljoen. Voor haalde vorig jaar een omzet van 117 het lopende jaar wordt een winst miljoen gulden en een nettowinst van 20 miljoen verwacht. De order- van 2,6 miljoen gulden. Voor 1990 portefeuille is voor 1 miljard gulden wordt een gelijke winst verwacht. gevuld. i der Maas van IBB-Kondor steld. Volgens de raadkamer is het (voorzitter) en directeur D. Wessels het gerechtelijk vooronder- het Rijssense bouwbedrijf. Volgens Van der Maas heeft de fu- geen negatieve gevolgen voor de werkgelegenheid. De verschillende vast te houden. nodig het tweetal Waar de hoofdvestiging van het vestigingen van de concerns behou- bouwconcern zal komen, is den hun zelfstandigheid. "Maar Perioden met zon Perioden met zon en droog. Minimum temperatuur omstreeks 10 graden, middagtemperatuur van 16 graden in het noorden tot 20 graden in het zuiden van het land. Zwakke tot matige wind, draaiend van west naar noord. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Zonnig en schraal weer. Middagtem peratuur ongeveer 18 graden. 32 PAGINA'S Het „voorpagina nieuws' vindt u op bladzijde 8 une grande voiture Off. Peugeot dealer voor Leiden e.o. Maredijk 175, 2316 VZ Leiden, telefoon 071-212911 t.o.a. het nieuwe postkantoor Zie advertentie op pag. 24 en 25 óók voor de stripverhalen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proelabonnement voor 7 weken en betalen slechts 127.50 Wij nemen een kwartaalabonnement I 74.15 Wij nemen een jaarabonnement 1285.50" Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats .Tel. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400 I

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1