Albanië na halve eeuw weer open Beul van Zetten eindelijk voor rechter 'Pleidooi Raad van Kerken eenzijdig' REPORTAGE as Nog veel vragen rond seksuele terreur Heldringstichting PAGINA 2 GEESTELIJK LEVEN DINSDAG 15 MEI 1990j (van onze correspondent Frits Schils) Na 44 jaar van welhaast strikte afzondering staat de So cialistische Volksrepubliek Albanië het laatste stali nistische bolwerk in Europa voor een spectaculaire doorbraak. Begin deze maand zinspeelde partijleider Ramiz Alia in een toespraak tot het Centraal Comité op veranderingen. Vorige week werd bekend dat Albaniërs een paspoort voor het buitenland kunnen aanvragen, dat Albanië de banden wil aanhalen met beide supermach ten en de EG, wil deelnemen aan de komende CVSE-top over de toekomst van Europa, en weer een ministerie van justitie zal instellen. Dit weekeinde voegde VN-secreta- ris Perez de Cuellar, die een uniek bezoek aan het land bracht, daar aan toe dat hoogstwaarschijnlijk binnen kort de kerken weer open gaan. In 1967 werd het overwe gend islamitische land officieel atheïstisch verklaard en werden alle kerkgebouwen gesloten. Sinds de proclamatie van de volks republiek in 1946 heeft Tirana zich onder het regime van de bikkelhar de partijleider Enver Hoxha tegen elke mogelijke 'aantasting' van de marxistisch-leninistische levensbe schouwing in het land verzet. Maar onder het bewind van de nieuwe sterke man. de pragmatischer inge stelde Ramiz Alia, is er dan toch een frissere wind gaan waaien. Alia, die april 1985 het roer van Hoxha over nam, heeft ingezien dat zijn land niet kan overleven als het niet in haakt op de revolutionaire ontwik kelingen die momenteel in Oost- Europa gaande zijn en daar reeds tot verregaande ontmanteling van communistische regimes hebben geleid. Alia heeft nog een lange weg te gaan voordat Albanië uit zijn isole ment is gehaald waar Hoxha het in heeft gebracht. Na de machtsover name door Alia werd het oude be leid in eerste instantie voortgezet. Het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met de VS en het her stel van de relaties met de Sovjetu nie werd nog steeds zonder meer van de hand gewezen. Steeds fulmi neerden de Albanezen tegen wat zij noemden de 'imperialistische en hegemonistische politiek' van de twee supermachten, die 'uitsluitend gericht was op het uitbreiden van de eigen dominante positie in de wereld'. De contacten tussen Washington en Tirana werden al in 1939 verbro ken nadat troepen van de Italiaanse dictator Benito Mussolini op Goede Vrijdag vanuit zee binnenvielen en de regering dwongen af te treden. Een poging in 1945 de banden te herstellen, mislukte. Het State De partment reageerde begin deze maand daarom voorzichtig positief op de aankondiging van Alia dat er grote veranderingen op til waren. De VS, aldus een woordvoerder, zijn in principe bereid met de Alba nezen over een herstel van de be trekkingen te praten. Binnenkort bezoekt senator Edward Kennedy als privé-persoon Albanië. Mao Moskou reageerde ook voorzichtig op Alia's uitspraken. Woordvoerder Vadim Perfiljev sprak over een 'po sitieve stap in het normaliseren van de relaties tussen de twee landen'. De betrekkingen tussen Tirana en Moskou werden in 1961 verbroken na een hoog opgelopen ideologi- Gezeten op een boerenkar passeert een Albaniër een een bioscoop omge bouwde moskee in Korea. Godsdienst is straks wellicht weer toegestaan in het land dat in 1967 officieel atheïstisch werd onder de inmiddels overleden Enver Hoxha. (foto ap> sche ruzie. De toen ontstane kloof leidde tot een gedwongen exodus van Albanese studenten en weten schappers uit de Sovjetunie en de uitwijzing uit Albanië van enkele duizenden Sovjet-technici en -advi seurs. Doordat ook de handelscon tacten werden verbroken en de Al banezen verstoken bleven van be langrijke goederen, kwam het regi me van Hoxha sterk onder druk te staan. Al spoedig echter nam China de rol van de Sovjetunie over, maar na enkele jaren kwam Hoxha met het bewind van Mao Zedong in aanva ring. De ruzie, die al in 1964 ont stond maar voor de buitenwereld verborgen bleef, culmineerde in 1978 in een verbreking van de con tacten tussen Tirana en Peking over de gehele lijn. Sinds kort is China opnieuw diplomatiek vertegen woordigd in Tirana en komt het goederenverkeer tussen de twee landen weer enigszins op gang. Opzienbarend De wijzigingen, die zich nu nog vooral beperken tot de buitenland se politiek, zullen op termijn onher roepelijk doorwerken op de binnen landse verhoudingen. De afgelopen tijd is er al een voorzichtige kente ring van harde repressie naar meer tolerantie en vrijheid voor de 3,1 miljoen Albanezen gekomen. Voor Albanese jongeren kwam de mogelijkheid om in groepsverband toeristische reizen naar Italië en Griekenland te maken, al ging het om geselecteerde gezelschappen. Verrassender was dat de Albanese autoriteiten individuele reizen van Albanezen naar het buitenland gin gen toestaan. De betrokkenen moesten wel een uitnodiging kun nen tonen van een familielid of ken nis, die voor alle kosten opdraaide. Veel Albanezen wonen in de Joego slavische provincie Kosovo en Grie kenland. Een andere opzienbarende ont wikkeling was dat het de Albanezen sedert korte tijd officieel toegestaan is om particulier met het buitenland te bellen. Die mogelijkheid bestond tot dusver nauwelijks of niet. Het aantal lijnen is uitgebreid en de wachttijden voor gesprekken, die vaak meer dan een halve dag be droegen, zijn aanmerkelijk terugge bracht. Versoepeling Maar de wellicht opvallendste maatregel was het opheffen van de vergeldingsmaatregelen tegen Al banezen van wie een familielid het land is uitgevlucht. Op vluchten staat minstens tien jaar opsluiting. De maximmale straf bedraagt 25 jaar. In crisistijden kan zelfs de doodstraf worden uitgesproken. Tot dusver was het gebruikelijk dat de naaste verwanten van een vluchter mede moesten boeten voor het 'verraad' waaraan de betrokke ne zich schuldig had gemaakt. Die bestraffing bestond vaak uit ver banning van de familie naar een an dere landstreek of in sommige ge vallen zelfs uit het uit elkaar rukken van de familie. In Albanië wijst de politieke baro meter in de richting van hervormin gen. Aan euforische volksuitbar stingen waartoe het destijds bij de omwentelingen in de DDR en Tsjechoslowakije kwam, valt echter niet te denken. Evenmin kan er sprake zijn van een revolutie in Roe meense stijl. Min of meer naar het voorbeeld van de Sovjetunie en Hongarije is het de partijleider zelf, die het Grote Initiatief ontplooit. Ramiz Alia heeft blijkbaar ingezien dat hij naderend onheil kan voorko men door zich in het onvermijdelij ke te schikken en het noodzakelijke te verwerven. Wat meer politieke vrijheid en verbetering van de levensstandaard is de cocktail waarmee de partij de controle over de gebeurtenissen wil behouden. Verdere uitbreiding van de contacten op verschillende ni veaus met het buitenland dienen, naar het zich laat aanzien, er in het bijzonder toe 's lands economie uit haar desolate positie te tillen en Al banië weg te manoeuvreren uit het heilloze isolement, waarin Enver Hoxha het bijna een halve eeuw ge leden heeft gestort. Maar het is de vraag of Alia daar mee de discussie over de grondslag van het politieke bestel, het marxis- me-leninisme als heilspatent, kan voorkomen. Uiteindelijk is dat ook Michail Gorbatsjov in de Sovjetu nie niet gelukt. Als bijnamen droeg hij 'de wandelende angst' of 'de beul van Zetten'. De herinneringen aan het schrikbewind, dat de voormalig directeur binnen de muren van de Heldringstich tingen in het Betuwse Zetten voerde, doet veel ex-pupillen van de inrichting voor moei lijk opvoedbare meisjes na ja ren nog in snikken uitbarsten. "Je huilde al als je z'n naam hoorde". Ondanks protestac ties en officieel onderzoek kon hij zijn machtswellust, zich ontladend in seksuele terreur, binnen de besloten heid van de inrichting blijven botvieren. Begin vorig jaar kwam daar een eind aan. Mor gen, woensdag 16 mei, moet hij zich voor de Arnhemse rechtbank verantwoorden. Op maandagochtend 27 februari 1989 arresteert de rijkspolitie in het district Nijmegen de ex-directeur- annex-psychiater. Hij wordt ervan verdacht in elk geval in de periode tussen 1971 en 1985 veelvuldig min derjarige pupillen seksueel te heb ben misbruikt. Kort na zijn aanhou ding komt de stroom aangiften pas goed op gang. In totaal melden zich 21 misbruikte pupillen, nadat de stilte rond de bizarre behandelwijze van de Zettense psychiater is door broken. Een vroegere groepsleid ster uit Zetten, die werd ontslagen nadat zij tegen het harde regime bij de Heldringstichtingen ageerde: "De vrouwen, die nu na al die jaren pas aangifte hebben durven doen, vormen slechts de weerbare voor hoede. Maar wat is er met al die hon derden andere meisjes gebeurd?" De psychiater, inmiddels door het medisch tuchtcollege uit zijn ambt gezet omdat hij een cliënte van buiten de inrichting zwanger heeft gemaakt, heeft tot nu toe alle beschuldigingen van de hand gewe zen. En, het moet gezegd, de hele af faire is even ongelooflijk als verbijs terend. Ondanks een diepgravend onderzoek door een commissie van deskundigen, destijds ingesteld naar aanleiding van de klachten, werd de seksuele terreur niet gesig naleerd. Commissievoorzitter dr. J. H. Dijkhuis, hoogleraar in de psycho therapie in Utrecht, verklaart ach teraf tegenover het weekblad De Tijd: "We hebben toen alle partijen gehoord; ook de meisjes. Ze konden in volle vrijheid alles vertellen. Maar niemand heeft ooit met ook maar één woord gerept over seksu eel misbruik". Ook algemeen coördinator Tiny Delisse van het Jongeren Advies Centrum in Nijmegen is verbijsterd over wat zich al die jaren binnen de Heldringstichtingen moet hebben afgespeeld. Vanaf de jaren zeventig hebben 130 meisjes, die uit Zetten waren weggelopen, zich bij het JAC gemeld. Maar geen van hen heeft in die tijd gesproken over het seksuele wangedrag van de directeur. Delis se wijdt dat aan het taboe, dat zeker toen nog op dit onderwerp lag. "En wij van onze kant hebben de signa len niet als zodanig herkend". Schadevergoeding Een ander aspect dat niet onver meld mag blijven, is dat de psychia ter publiekelijk eigenlijk al is ver oordeeld terwijl zijn schuld nog door de rechtbank moet worden vastgesteld. In een door vijf slacht offers aangespannen kort geding, waarin zij om een voorschot op een nader toe te kennen schadevergoe ding verzoeken, namen hun advo caten zonder enige terughoudend heid de schuld van de psychiater als vaststaand feit aan. Ook rechtbank president mr. L. R. van der Weij achtte het "vrijwel zeker" dat de psychiater schuldig zal blijken en ging hij dan ook in op de eis van de vrouwen. Hij veroordeelde de ge daagde tot het betalen van een voor schot van vijfmaal 1500 gulden. Eigenlijk is er niemand meer te vinden, die de man nog de hand bo ven het hoofd wil en durft te hou den. Volgens advocate mr. Ineke van Westerlaak. komt omdat er los van elkaar zoveel aanklachten te gen hem zijn ingediend. "En aan het waarheidsgehalte van die tegenover de politie afgelegde verklaringen hoeft niemand te twijfelen. Daar voor komen de bijzonderheden te veel met elkaar overeen". In de pleitnota's spreekt zij sa men met haar confrères mr. Gabri van Driem en mr. Karin Spaargaren over "een smart bij de slachtoffers, die met geen pen is te beschrijven. Toen Zetten voor ze voorbij was, was er niets meer van ze over". Van Westerlaak: "Soms waren ze uit huis weggenomen vanwege incest om vervolgens in Zetten opnieuw en jarenlang seksueel te worden misbruikt". Zwartboek De eerste signalen, dat er iets mis was in Zetten, dateren al uit 1974. De Belangenvereniging Minderjari gen (BM) komt in dat jaar met een zwartboek met als titel 'Zetten, zat, gezeten'. Daarin wordt een stroom van beschuldigingen tegen de in richting en met name de directeur psychiater gepubliceerd. Er zou sprake zijn van het veelvuldig op sluiten van meisjes in de isoleercel. Ook zouden ze onder de medicijnen worden gestopt en om het minste of geringste worden platgespoten. De media, wakker geschud, rich ten massaal hun aandacht op wat zich daar allemaal in de Betuwse in richting voor moeilijk opvoedbare meisjes zou afspelen. Er volgt een golf van publikaties. Nieuwe Revu tekent uit de mond van een oud-pu pil het relaas op hoe ze zich in aan wezigheid van de psychiater had moeten uitkleden, waarna hij haar allemaal intieme vragen stelde. Hij ontkent het verhaal niet, maar noemt het een gecharcheerde versie van de werkelijkheid. Het naakt la ten lopen zou niet meer zijn geweest dan een evenwichtsoefening om eventuele neurologische afwijkin gen op te sporen. Onder druk van de aanhoudende stroom van klachten uit de inrich ting worden er in de Tweede Kamer kritische vragen over het reilen en zeilen in Zetten gesteld, waarop toenmalig staatssecretaris Zeeval- king besluit een commissie van des kundigen in te stellen. In de eind rapportage wordt geconstateerd, dat er inderdaad sprake is van isola tie en andere dwangmethoden, die echter niet dienen als therapie, maar om de orde te handhaven. En per slot van rekening gaat het hier om onhandelbare meisjes: Zetten geldt als eindstation voor kinderen, die niet in het gareel willen lopen. Kort nadat de commissie haar on derzoek afrondt, wordt de direc teur-psychiater benoemd tot alge meen directeur. De BM blijft ageren tegen het heersende beleid, maar van officiële zijde wordt daaraan geen aandacht besteed. Om tegen gas te geven, worden pupillen ge mobiliseerd die het opnemen voor de door de belangenvereniging als 'een beest' aangeduide directeur. Economisch directeur N. Kam- stra van de Heldringstichtingen laat zich tegenover een verslaggever lo vend uit over zijn collega-directeur. "De beschuldigingen aan zijn adres kunnen we met een gerust hart van de hand wijzen. Want wij zijn een fatsoenlijke club en gedragen ons binnen de codes en regels, zoals die gelden voor de psychiatrie en het justitieel beleid". Kamstra wijst er bij die gelegen heid nog eens op, dat de algemeen directeur geheel in de sfeer van het instituut is op- en mee gegroeid. "Want zijn vader was er predikant- directeur". Pas jaren later zou blij ken hoe navrant die opmerking in werkelijkheid was. Nadat het stil zwijgen eenmaal is doorbroken, melden zich ook vijf oud-pupillen bij het JAC in Nijmegen met het verhaal, dat zij destijds seksueel zijn misbruikt door de vader van de nu van ontucht betichte psychiater. Volgens Tiny Delisse van het JAC spreken deze vrouwen, inmiddels tussen 35 en 60 jaar, onafhankelijk van elkaar en tot in detail van seksu eel misbruik, lichamelijke mishan deling en geestelijke onderdruk king". Officier van justitie mr. L. van Zanten-Renders kent die be schuldigingen niet. Uit juridisch oogpunt zijn ze verder ook niet inte ressant, "omdat de feiten inmiddels toch zijn verjaard". Personeelsleden Vragen zijn er nog volop, maar het is de vraag of ze ooit beantwoord worden. Mr. Karin Spaargaren in het eerder gevoerde kort geding: "De klemmende vraag dringt zich op hoe de psychiater jaren achter een deze terreur heeft kunnen uit oefenen zonder dat er is ingegrepen. Het kan haast niet anders of andere personeelsleden moeten van het. seksuele geweld hebben geweten of er zelfs bij betrokken zijn geweest". CIDI over erkenning PLO DEN HAAG (ANP) - De verklaring van de Raad van Kerken, waarin gepleit wordt voor Nederlandse erkenning van de PLO, is volgens het CIDI onevenwichtig omdat er geen enkele kri tiek op de PLO wordt geuit. Verder is de verklaring hoogmoe dig omdat de Raad eenzijdig vaststelt dat de PLO alle Palestij- nen vertegenwoordigt. Het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël schrijft dit in een brief aan de Raad van Ker ken, die vorige week een vervolg publiceerde op een verklaring uit 1979. Zo wordt nu onder meer ge pleit voor opwaardering van de status van de PLO-vertegenwoor- diger in ons land, die er in 1979 nog niet was. De Raad had, zo schrijft het CI DI, deze verklaring moeten aan grijpen om krachtig te proteste ren tegen de wereldwijde aktie van de PLO tegen de emigratie van joden uit de Sovjetunie. Ook heeft de Raad nagelaten het Pa lestijns terrorisme te veroorde len. Overigens zijn de Palestijnen zelf steeds vaker het doelwit van deze terreurdaden. Sinds het be gin van de intifada zijn meer dan 200 Palestijnen door andere Pa lestijnen vermoord. Het is verder niet aan de Raad van Kerken in Nederland, maar aan de Palestijnen zelf om in ver kiezingen uit te maken wie hen vertegenwoordigt. Behalve de PLO zijn er meer Palestijnse or ganisaties, zoals de Harnas. Zoals Mient Jan Faber Mient Jan Faber weer in de DDR DEN HAAG (ANP) - DDR-minis- ter Eppelmann van defensie en ontwapening heeft in minder dan twee maanden al een bezuiniging van 30 op defensie doorge voerd en wil over het hele jaar 50 bereiken. „Hoeveel bezuinigt Nederland nu bijna alle commu nistische regimes in Oost-Europa zijn verdwenen?" zo vroeg hij zijn oude vriend en strijdmakker Mient Jan Faber. „Onze minister van financiën Kok heeft voor vol gend jaar een bezuiniging van 1 procent op het defensiebudget aangekondigd," was het ant woord van de IKV-secretaris. In de DDR bestaat volgens Fa ber grote bezorgdheid over het ontbreken van een Westers ant woord op de ontwikkelingen in Oost-Europa. „Zij kijken met lede ogen toe dat hier bijna niets ge beurt. Hebben de revoluties in hun landen dan geen betekenis voor het Westen?" zo vragen zij zich af. Faber bezocht de afgelopen da gen de voormalige jeugdpredi- kant Rainer Eppelmann uit Ber lijn, die sinds kort minister van defensie en ontwapening in de DDR is. In het begin van de jaren '80 sloten beide vredesactivisten een persoonlijk vredesverdrag, dat er mede de aanleiding van was dat Faber in 1982 de DDR werd uitgezet en tot de val van het communistisch bewind vorig na jaar het land niet meer in mocht. Behalve onbegrip over de lau we reacties van het Westen be staat er in de DDR ook onwetend heid, zo constateerde Faber. Daarom heeft hij Eppelmann uit genodigd voor de opening van de IKV-vredesweek in september. Leerstoel voor Pinkstergemeente HOUTEN (ANP) - De Broeder schap van Pinkstergemeenten gaat aan de theologische faculteit van de Rijksuniversiteit Utrecht een bijzondere leerstoel vestigen. De algemene vergadering heeft besloten een aanvraag in te die nen bij de universiteit, die al eer der te kennen heeft gegeven wel willend tegenover het voornemen te staan. Twee jaar geleden voelden de Pinkstergemeenten niet voor het plan, omdat de leerstoel toen ge koppeld was aan de ambtsoplei ding van de voorgangers. De op leiding blijft nu gewoon geves tigd aan de Pinksterbijbelschool in Zeist. De leerstoel heeft vooral ten doel theologiestudenten op de hoogte te brengen van de opvat tingen van de Pinksterbeweging. Bovendien hoopt de Broeder schap, die bestaat uit 45 gemeen ten met in totaal 10.000 leden, het aantal promoties over de bewe ging te bevorderen. de Raad van Kerken niet alle christenen in Nederland verte genwoordigt, zo representeert de PLO niet alle Palestijnen. Opwaardering van de diploma tieke status van de PLO is vol gens het CIDI alleen mogelijk als Palestina als souvereine staat werkelijk bestaat. Nu is de op roep van de Raad daartoe slechts politieke propaganda voor PLO. Tenslotte betreurt het CIDI dat in de verklaring op geen enkele wijze de dubbele loyaliteit van Raad met Israël en de Palestijn valt de ontdekken. „Wat ons c viel was de eenzijdige solidariteit met de PLO." 'Expo Exodus' DE STEEG (ANP) - Een kopie op ware grootte van de tabernakel, de verplaatsbare joodse tempel tijdens de uittocht van de Israëlie ten uit Egypte, is de belangrijkste attractie van de bijbeltentoonstel ling 'Expo Exodus 1990' in het Gelderse dorp De Steeg. De ten toonstelling, een initiatief van de stichting 'Wat zegt de Bijbel' uit Leeuwarden, werd gisteren ge opend en is tot en met 15 septem ber te bekijken:op het terrein v kasteel Rhederoord. De kopie van de tabernakel, die 1200 vierkante meter in bes neemt, is een paar jaar geleden gebouwd door een groep docen ten en studenten van de Bijbel- school Hagen in het Westduitse Breckerfeld. Behalve de taberna kel zijn er modellen van de ark van Noach te bezichtigen. Experimenten in RK Kerk bepleit DEN HAAG (ANP) - De rooms- katholieke bisschoppen in Ne derland moeten de komende ja ren in een aantal geselecteerde gemeenschappen experimenten toestaan waarbij vrouwen en mannen de eucharistie bedienen. Zij moeten een bezinningsproces op gang brengen over de vraag hoe vrouwen en mannen in rooms-katholiek Nederland geza menlijk vorm geven aan het ge wijde ambt. Ook moeten zij laten onderzoeken, hoe de Nederland se katholieken op vrouwelijke priesters en diakens zouden r geren. Dit zijn enkele aanbevelingen in een vertrouwelijk rapport dat een commissie van een aantal ka tholieke vrouwenorganisaties in opdracht van de bisschoppen conferentie heeft geschreven. Het rapport is voor commentaar vc gelegd aan de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving en de vijf vrouwenorganisaties in de Unie Nederlandse Katholieke Vrouwenbeweging, die in de commissie waren vertegenwoor digd. Ook de bisschoppelijke contactcommissie Vrouw Kerk bestudeert momenteel het rapport. Na verwerking van de re acties zal het rapport aan de bis schoppen worden aangeboden. Het rapport 'Vrouwonvriende lijkheden in de liturgie van Rooms-Katholieke Kerk' bevat 39 vergaande aanbevelingen de bisschoppen. Op korte termijn willen de vrouwenorganisaties een bis schoppelijk onderzoek naar de mogelijkheid van diakenwijding voor vrouwen. De rk primaat van Hongarije, dr. Laszlo kardinaal Paskai, aarts bisschop van Esztergom, houdt een minder prettige herinnering over aan zijn pelgrimstocht naar de grafkerk van Sint Servatius in Maastricht. Uit zijn auto, gepar keerd op de binnenplaats van een klooster waar hij logeerde, zijn al zijn reisbescheiden gestolen. Beroepingswerk Hervormde Kerk: Beroepen te Ben- ningbroek-Sijbekarspel-Nibbixwoud en Wognum: E. Koster, kandidaat te Utrecht; te Boskoop: A. C. Kortleve te Ede; te Valburg en Homoet (part-ti me): J. Kot. kandidaat te Hardegarijp. Aangenomen naar Amstelveen-Bui- tenveldert: F. H. Breukelman, eervol ontheven predikant te Zaandam; r Babyloniënbroek: J. de Wit, kandidaat te Elburg. Bedankt voor Nieuw Stadskanaal: D. M. van de Linde te Hattem. Gereformeerde Kerken: Benoemd door de Generale Synode tot predi kant in algemene dienst (t.b.v. het ti rustingswerk): drs. J. Bosman te La ren (N-H), die deze benoeming heeft aangenomen. Beroepen te Dordrecht: drs. A. S. J. Smilde te Rotterdam, Winsum-Obergum: drs. L. A. J. Wolt huis te Monster; te Leek: mw. drs. D. Boersma te Raalte, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen de benoe ming door Deputaten voor de geeste lijke verzorging Koopvaardij tot koop- vaardijpredikant te Curacao: drs. B. van Dijken, predikant van de Ned. Ge meente Luxemburg, verbonden i de kerk van Rotterdam. Geref. Kerken Vrijgemaakt: Beroe pen te Hoofddorp en te Middelharnis i.o.m. Bergen op Zoom: drs. J. B. de Rijke, kandidaat te Duiven. Christelijk Geref. Kerken: Beroepen te Culemborg: M. Vlietstra te Zeist. Vrije Evangelische Gemeenten: Be roepen te Franeker: J. van de Geer, kandidaat te Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2