Je zag hem zelden lachen' PODIUMBUK North Sea Jazz Festival: 'veilige' programmering 'Kijk eens, dat is Bert' Geen sponsors voor Spijkpop Eibergenaren over hun plaatsgenoot Menno ter Er aak: KUNST Reddingspoging waardevolle boeken DEN HAAG (ANP) - Verschillen de letterkundige collecties moeten geheel of gedeeltelijk worden ont zuurd en vervolgens ondergebracht in ruimten met schone lucht. Dat is slechts de eerste stap in de redding van het literaire bezit van ons land. De boeken worden namelijk door verzuring en andere kwalijke milieu-invloeden ernstig bedreigd. Dat heeft de Raad voor de Kunst gisteren aan minister d'Ancona van Cultuur geadviseerd. Allerlei orga nisaties zijn bezig een schade-in ventaris te maken en deze zal ver moedelijk nog dit jaar klaar zijn. De Raad voor de Kunst stelt voor verscheidene instellingen te selec teren die moeten beginnen met het ontzuren en het onderbrengen van boeken in schone ruimten in het ei gen gebouw. Het is onpraktisch de boeken ergens anders heen te bren gen: de collecties worden dan uit el kaar gehaald en bovendien zouden er extra gebouwen nodig zijn. Karin Bloemen Met haar programma 'Bosje Bloe men' is Karin Bloemen vanavond wederom te zien in de Leidse Schouwburg. Dit programma, waarin een vier-mans-band en een drie-vrouws-balletlkoor een voorstelling brengen met swin gende muziek en gevoelige balla des. kreeg goede kritieken in het vorige theaterseizoen. Introdans Introdans wordt onderhand een vaste gast van de Leidsche Schouwburg. Deze dansgroep is daar op donderdagavond te zien met de voorstelling 'Marike', een een ballet en zangspel dat is geïn spireerd op het leven van Mariken van Nieumegheri. Zangeres Ma- riëlle Vester vertolkt de rol van Marike. De choreografie en regie zijn in handen van Ton Wiggers. Montezuma-s Revenge De vocale popgroep Montezuma's Revenge, troetelkind van Hilver sum, is op vrijdagavond met een nieuw programma in de Leidse Schouwburg. De vijf a-cdppela zingende leden van deze groep brengen poprepertoire uit het grijze, maar ook uit het nabije verleden. Adelheid Roosen Regisseuse Marcelle Meuleman en cabaretière/actrice Adelheid Roosen werkten vorig seizoen in de produktie 'Van top tot teen te trillen'. Die samenwerking wordt gecontinueerd in het programma 'Tergend langzaam wakker wor den', die op zaterdagavond is te zien in de Leidse Schouwburg. Te genspelers van Roosen zijn deze keer George Groot en Johan Ley- sen. Het thema in deze voorstel ling is macht, en dan in het bijzon der die in de de verhouding tussen vaders en dochters. De acteurs 'maken' het stuk zelf, al worden er enkele literaire teksten als rode draad gebruikt. Toneelgroep Amsterdam In het LAK-theater morgenavond en donderdagavond: toneelgroep Amsterdam/Het Concern, met de voorstelling 'Bal', een bewegings voorstelling waarin een aantal momenten van dans, theater en realiteit getoond wordt. 'Zonder oorzakelijk verband wordt een vorm van leven gesuggereerd' - zo luidt een van de cryptische om schrijvingen in de bijsluiter. Scène uit Adelheid Roosens pr ker worden'. De Vliegenier Wanda Reisel is zich aan het ont wikkelen als een van onze betere toneelschrijvers. Op vrijdag- en zaterdagavond is in het LAK haar laatste produkt te zien, de familietragedie 'De Vliegenier'. ramma 'Tergend langzaam wak- (foto Ben van Duin) De vader van de familie is schijn baar zonder motief door een pen siongast vermoord. De moeder doet verwoede poegingen de faca de van het gezin overeind te hou den, maar de komst van een vlie genier gooit roet in het eten. c met op achtergrond de kerk waar zijn moeder de zondagsschool leidde. DEN. HAAG (GPD) - Het derde lustrum van het North Sea Jazz Fes tival wordt' enigszins overscha duwd door de komst van een con currerend evenement in Amster dam. De organisatie van het Haagse festijn wilde gisteren bij de presen tatie van de vijftiende editie per se niets kwijt over de competitie, maar gaf daarmee juist te kennen dat de concurrentiepositie zwaar weegt. Na veel aandringen vertelde orga nisator Paul Acket dat de langjarige relatie met Amerikaanse impresa rio's ervoor zorg zou „dragen dat North Sea - Jazz de beschikking blijft houden over de belangrijkste contracten. Al of niet onder directe invloed van het Internationaal Jazzfestival Amsterdam neemt North Sea dit jaar vier dagen in beslag: de vijftien de editie krijgt zijn beslag van 12 tot en met 15 juli 1990 op veertien podia in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag. Meer dan duizend ar tiesten en 170 attracties zullen de Residentie aandoen. Het evene ment krijgt een zeer exclusieve op maat: de legendarische zangeres El- la Fitzgerald zal begeleid door gita rist Joe Pass een speciaal recital verzorgen op 11 juli. Het programma blijft tijdens dit jubileumjaar opvallend aan de veili ge kant: weinig soul, afro en latin op de kalender wel meer Oosteuro pees aanbod. North Sea kan onge twijfeld bogen op de grootste na men: Ray Charles, George Benson, Dave Brucbeck, Ray Brown, Count Basie Orchestra, Miles Davis, Mo dern Jazz Quartet, A1 Jarreau Randy Crawford, Art Blakey, Stan Getz, Dizzy Gillespie, John Lee Hooker, B.B. King, Lionel Hamp ton, Neville Brothers, Art Ensemble of Chicago, Wayne Shorter, Court ney Pine, George Clinton, Sam Ri vers, Von Chico Freeman en Can dy Dulfer. Opmerkelijk belooft de première van de nieuwe formatie Parallel Re alities met Jack DeJohnette, Herbie Hancock, Dave Holland en Pat Me- theny te worden. Het vrouwenle gioen is met Carmen McRae, Pia Beck, Dorothy Donegan en Etta Ja mes goed vertegenwoordigd. Nog meer nadruk dan voorheen krijgen de serie recitals in de Piano Room (Carel Willinkzaal): Kenny Kirk- land, Gonzalo Rubalcaba, Hank Jo nes, Michel Petrucciani, McCoy Tu ner, Tommy Flanagan, Horace Sil ver en Cecil Taylor strijden zijde aan zijde met anderen om controle over de 88 toetsen. 'Met complimenten van de sjeik' van Hans van Wijngaarden door toneelgroep TIG. Re gie: John Donders. Gezien op 14 mei in de Leidse schouwburg. LEIDEN - Karei Vogejzang is naar het Midden-Oosten geweest, heeft daar aan een loterij deelge nomen en blijkt de hoofdprijs te hebben gewonnen. Drie maan den lang zal hij - met de compli menten van de sjeik - worden ver troeteld door de gesluierde Esma- ralda. Met dit blijspel brengt to neelgroep TIG ter afsluiting van het seizoen een pretentieloos to neelavondje vol dolle pret. De rolverdeling vermeldt twee debutanten naast vertrouwde TIG-leden. Daarbij is vermel denswaard dat bekende spelers als Martin Stapper en Gerrit Kautz prominentere rollen dan gewoonlijk vervulden. Die kans grepen beiden geestdriftig aan. Stapper is hier Kareis vader die alle gebeurtenissen met plezier gadeslaat. Pas achteraf blijkt dat hij meer wist dat wij dachten. Stapper houdt dat goed geheim. Gerrit Kautz speelt tuinman Evert die met zijn veroveringspo gingen van huishoudster Greet (gespeeld door Alie Zeilstra) voor leven in de brouwerij zorgt. Een extra dankbare taak is weggelegd voor Lies Beekman die als de bemoeizieke tante Jen ny mag uitpakken. In haar functie van voorzitster van de Bond ter Verbetering van de Zedelijke Normen ziet Jenny overal bande loosheid en liederlijkheid. Daar bij krijgt ze steun van Linda, de verloofde van Karei, die door An- nemieke Turk als een charmant kruidje-roer-me-niet wordt ge speeld. Veeleisend is de rol van Pierre Bonnet, omdat zijn perso nage Karei met Linda en met hoofdprijs Esmaralda zit opge scheept. Aan hem de taak om de kluchtige wanhoop van de hoofd persoon duidelijk te maken zon der al te zeer te overdrijven. Odile de Koning als Esmaralda had pro blemen met haar stem. Door ge bruikmaking van een zendmicro foon kon dit echter naar volle te vredenheid worden opgelost. Haar spel had niet merkbaar on der het euvel te lijden. Martine Brandt (Elly) en Johan Verhey (Bert) tenslotte zijn de veelbelovende debutanten bij TIG. Met name laatstgenoemde neemt een sleutelpositie in het stuk in. Eerst is hij Bert, het vriendje van Kareis zusje Elly. Verrassenderwijs (want het pro grammaboekje zwijgt daarover in alle talen) verschijnt hij later als sjeik ten tonele. 'Oh, kijk nou eens, dat is Bert', gonsde het door de zaal, toen de sjeik in het stuk werd ontmaskerd. Dat is type rend voor de enthousiaste reac ties van het publiek dat de spelers van TIG met luid applaus voor een onbekommerd avondje uit bedankte. WIJNAND ZEILSTRA De Bird-winnaars Stan Getz, Phi lip Catherine en Ruud Brink krij gen dit jaar alle kans hun onvolpre zen talent in de schijnwerpers te zet ten. Het Nederlandse contingent is niet mager maar ook niet oververte genwoordigd: Willem Breuker, Greetje Bijma, Rita Reijs, Tough Tenors, Soesja Citroen, Harry Ver- béke, Piet Noordijk en anderen. Al- Stan Getz, oude vertrouwde op het North Sea Jazz Festival. (foto GPD) weer aan de veilige kant. Het vorig jaar zo succesvolle Gigs for Kids- evenement krijgt dit jaar een ver volg op de vrije woensdagmiddag, 11 juli. Vertoning nazi-films als studie-object ROTTERDAM (GPD) - Als onder- deel van een wetenschappelijk pro ject, getiteld 'Verführung und Wie derstand', zal de afdeling Rotter dam van het Goethe-Instituut het komend najaar een reeks nazi-pro pagandafilms vertonen. Het gaat om films die in de jaren dertig en veertig in Hitler-Duitsland aan het Duitse volk werden voorgescho teld, dat zo op slinkse wijze rijp werd gemaakt voor de vernietigen de denkbeelden van Adolf Hitler. De films zijn het produkt van de toenmalige propaganda-machine van de Nationaal-Socialisten, die draaiende werd gehouden door Jo seph Goebbels. Namens het Goethe-Instituut is Gisa van der Heijden betrokken bij het project 'Verführung und Wie derstand'. "De vertoning van de propagandafilms zal plaatsvinden voor een zeer select publiek van cir ca 25 tot 30 mensen. Wij hebben bij de Lantaren/'t Venster geïnfor meerd of de films daar, technisch gezien, zouden kunnen worden ver toond. Over de bioscoopzaal is nog geen besluit genomen, want inmid dels heeft ook de Erasmus Universi teit aangeboden de films te projec teren", zegt zij. 'Voor het project werkt het Goethe-Instituut samen met de Erasmus Universiteit, de Oecume nische Raad van de St. Laurenskerk en de Hoge School Rotterdam. Gisa van der Heijden: "Alleen studenten en wetenschappers krijgen toegang en dan nog uitsluitend op uitnodi ging. Sterker nog, alleen weten schappers uit bepaalde studierich tingen worden uitgenodigd. De ver toning zal in oktober of november plaatsvinden. Volgende maand ho pen we het definitieve programma te hebben opgesteld". Van der Heijden zegt dat de be doeling van het project is mee te werken aan het voorkomen van ex cessen, waartoe mensen in staat ble ken tijdens de nazi-terreur. „Het Goethe-Instituut is er voor om de verstandhouding tussen Nederland en Duitsland te bevorderen. EIBERGEN Op de dag van de Nederlandse capitulatie pleegde Menno ter Braak zelfmoord. Hij had zich in de jaren '30 fel afgezet tegen het Natio- naal-Socialisme en zag na de Duitse inval de weg naar de toekomst afgesneden. Ter Braak was vooral be kend om zijn kritieken. Met Du Perron en Mars man, eveneens in mei 1940 gestorven, zat hij in de re dactie van het literaire tijdschrift Forum. Minder bekend is zijn liefde voor zijn geboorteplaats: Eiber gen. door Herman Haverkate Geert op de Laak van de Eibergse bibliotheek is blij dat hij weer eens boeken van Ter Braak uit kan lenen. Al te vaak blijkt dat niet voor te ko men. "Menno ter Braak leeft hier absoluut niet. Wat die man schreef, gaat de meeste mensen ver boven de pet. Het is dat hij toevallig in Ei bergen geboren is, maar een Eiber- genaar? Dat is hij absoluut niet. We hebben enorm veel materiaal van en over hem. Maar we lenen zelden iets uit". De bibliotheek is gebouwd op historische grond. Op deze plek werd 'de Reinaert uit Eibergen', zoals critici Menno ter Braak spot tend noemden, meer dan tachtig jaar geleden geboren. Het huis heeft er nog tot 1975 gestaan. Plannen om het te behouden hadden geen suc ces. De woning was danig vervallen en de kosten om het pand te restau reren waren te hoog. Geert op de Laak: "Het verhaal gaat dat de Hervormde Gemeente, eigenaar van het huis, de zaak op zettelijk heeft laten verkommeren. Ter Braak heeft zich nooit zo sym pathiek uitgelaten over het christe lijk geloof, dat zou er achter hebben gezeten. Of het zo is, weet ik niet. V/el weet ik dat de nieuwbouw van de bibliotheek veel duurder is ge weest dan restauratie van het oude pand. Achteraf gezien zeg je dan: dat had nooit zo mogen gebeuren". Met de sloop van het geboorte huis heeft de gemeente Eibergen de laatste tastbare sporen van haar be roemdste inwoner uitgewist. De herinnering wordt nu alleen nog le vend gehouden in de naam van een school, een borstbeeld en het kunst werk 'Carnaval der Burgers', dat drie jaar geleden ter ere van Ter Braak op het pleintje voor het ge meentehuis werd opgericht. De familie Ter Braak stond in hoog aanzien in Eibergen. Menno's vader, Hendrik ter Braak, was dok ter. Na zijn studie was hij getrouwd met Geertruida Huizinga, een nicht van de grote historicus, en naar zijn geboortestad teruggekeerd. Hij stond bekend als een goed arts, ge wetensvol en kundig, een man die veel goed deed, maar vaak uit mede dogen weigerde om rekeningen uit te schrijven. Hij was niet gelovig. 'Niet van toepassing' staat er achter het kopje 'godsdienst' in het bevol kingsregister. Zijn vrouw was lid van de vrijzinnig hervormde ge meente. Ze stond bekend als een vurig socialiste. In het kerkje van de protestantenbond deed ze de zon dagschool. Tante Betsy, de vrouw van de bankdirecteur, zat achter het orgel. Van de kinderen was Menno de oudste. Hij werd geboren in 1902. Daarna volgden nog Wim, de latere hoogleraar in de neurologie, Tine (de eerste vrouwelijke student scheikunde in Utrecht), de arts Jan en Truida, secretaresse van Jan Greshoff. Menno ter Braak was twaalf toen hij Eibergen verliet. Hij bezocht het gymnasium in Tiel en, later, de Uni versiteit van Amsterdam. In de ja ren dertig maakte hij naam als criti cus en schrijver van voornamelijk beschouwend proza, waarin hij voortdurend de 'schijnwaarheden' van zijn tijd hekelde. In 1932 was hij betrokken bij de oprichting van het literaire tijdschrift Forum. Met zijn vriend Du Perron zette hij zich in voor nieuwe waarden in de litera tuur. Daarin ligt ook zijn grote bete kenis. Zijn eigen werk wordt, na zo veel jaar, nauwelijks nog gelezen. Van achter het raam in haar wo ning aan het-kerkplein overziet Her- mina de Leeuw-Leppink de wereld van de jonge Ter Braak. Ze is een van de weinigen in Eibergen die Menno nog heeft gekend. Haar va der, meester Leppink, gaf de aanko mende schrijver bijlessen en onder wees hem in de Nederlandse taal. Een exemplaar van zijn proef schrift, over de Duitse keizer Otto III, heeft hij de familie cadeau ge daan. 'Voor mijn eerste leermees ter', schreef hij voorin het boek. Ze wijst uit het raam, in de rich ting van de bibliotheek. "We zagen hem vaak lopen, zwaaiend met zijn wandelstok en zijn hond Lelaps. Hij hield ervan om door het dorp te wandelen. Veel kontakten had hij niet. Hij was zwijgzaam en stil. Als hij wat zei, sprak hij Frans of Duits. We keken erg tegen hem op. Je wist ten slotte dat hij schreef. Maar echt kennen, nee, dat deed je hem niet. Niemand in Eibergen, overigens". "Hij kwam hier vaak. Vooral in de zomervakantie, en met Kerst. Dan waren ze met de hele familie thuis, die Ter Braaks. Als je dan langs hun huis liep, hoorde je meestal een pia no. Menno zat erachter, zijn broer Wim speelde viool. Tot op het kerk plein hoorde je ze lachen". "Op mij kwam hij altijd nogal ar rogant over, Menno: Hij leek op je neer te kijken. Je zag hem ook zel den lachen. Hij was altijd in gedach ten verzonken. Een in zichzelf be sloten man. Thuis was hij ook niet altijd even gemakkelijk. Zijn moe der kwam vaak bij ons. 'Menno is thuis', zei ze dan, 'hij was deze keer nog wel aardig.' Alsof het iets bij zonders was dat hij aardig was. Ik denk dat zij daarover veel verdriet heeft gehad". "Eén keer heeft hij een poging ge daan met ons in kontakt te komen. Dat was toen er bij ons een nichtje logeerde uit Deventer. Menno zag blijkbaar wel wat in dat meisje en stuurde haar in het geheim een briefje. 'Kom thee drinken briefje door mijn tante onder schept. Ze is toen zelf naar het koe peltje gegaan. Naar Menno kwam niet opdagen". Menno ter Braak trouwde in 1933 met Ant Faber, de dochter van een Zutphense dominee. Op 14 mei 1940, de dag van de capi tulatie, maakte Menno ter Braak in Den Haag een .eind aan zijn leven. Zijn broer Wim gaf hem het gif. Hij had het Nationaal-Socialisme te vuur en te zwaard bestreden. Nu trok hij daaruit de uiterste conse quentie. Nagenoeg op hetzelfde uur stierf, in het Noordhollandse Ber gen, zijn vriend Du Perron. Een an dere Forum-redacteur, de dichter Hendrik Marsman, verdronk in de Middellandse Zee, op de vlucht voor de Duitse troepen. Het bericht van Ter Braak's zelf moord sloeg in Eibergen in als een bom. Herman ter Braak, een nog in Eibergen levend familielid: "Zijn ouders begrepen zijn geschriften wel niet, maar waren toch op hun manier gek met hem. Oom Hendrik is die klap nooit meer te boven ge komen. Hij werd manisch depres sief en zei verschillende keren een einde aan zijn leven te zqllen ma ken. Op een dag, het was in 1952, zag ik vanuit de kamer Bartelink, hun huisknecht, die langs de Berkel aan kwam hollen. Hij was in paniek. 'Herman, kom snel, er is iets met de ROTTERDAM Opstanding is een thema, dat gemakkelijk met het fenomeen oorlog in verband kan worden gebracht. Rotterdam is daar een duidelijke belichaming van. Gisteren was het precies vijftig jaar geleden, dat deze stad door een bombardement van de Duitsers in as werd gelegd. Gelijk een phoenix is uit die as een nieuwe stad herrezen: 'Sterben werd' ich um zu leben' om met Gustav Mahler in zijn Tweede Symfonie te spreken, die gis teravond door het Rotterdams Philharmonisch Orkest in De Doelen onder supervisie van Bernard Haitink glans rijk in klinkende munt werd omgesmeed. Het concert in kwestie had plaats in het kader van de Internationale Vredesmanifestatie Rotterdam en werd bijgewoond door koningin Beatrix en prins Claus en onder meer minister-president Lubbers. Via een rechtstreek se radio- en televisie-uitzending heeft men ook in de huiskamer getuige kunnen zijn van Haitinks spectaculaire visie op Mahlers reis door duisternis naar licht. Op de foto lacht Koningin Beatrix naar dirigent Haitink na afloop van het concert in De Doelen. In het midden H. van der Pols, voorzitter van de Stichting Vredesmanifestatie. (foto and dokter', riep hij. Bij de brug even verderop zagen we zijn lichaam in het water drijven. Ik ging naar tante Truida om haar het nieuws te bren gen. Ze zat in de kamer en vroeg al leen maar: 'Is het gebeurd. Her man?' Waarop ik instemmende knikte. Vrij snel daarna is ze uit Ei bergen vertrokken. Ze stierf nog in hetzelfde jaar". De oude dokter is, samen met zijn echtgenote, op de begraafplaats aan de Borculoseweg begraven. Een heg scheidt de protestantse van de katholieke doden. De Ter Braaks liggen op het protestantse deel. 'Hier rusten de oude dokter en zijn vrouw', staat er op de zwartmarme- ren grafsteen. Het graf is keurig on derhouden. Al zagen zijn voormalige dorpsge noten hem als een vreemde, Ter Braak zelf was, op zijn eigen vreem de wijze, verknocht aan Eibergen. Dat is ook de overtuiging van Leon Hansen, zijn biograaf. Hij hoopt binnenkort op Ter Braak te pro moveren en heeft zich gedurende enige jaren in zijn werk verdiept. "Veel mensen, waaronder bijvoor beeld Hermans, hebben het Ter Braak altijd onder de neus gewre ven dat hij uit zo'n gat in de Achter hoek kwam. Daar heeft hij onder ge leden. Eibergen was voor hem meer dan zo maar een dorp. Eibergen, dat was de wereld van zijn jeugd, waar in alles geordend was, waar alle din gen hun plaats hadden. Niet voor niets had hij het plan om op latere leeftijd in zijn geboortestad te gaan rentenieren. "Eibergen was voor Menno ter Braak een soort idee. Dat afgelege ne, dat afgezonderde, dat sprak hem aan, zoals het zoveel schrijvers heeft aangesproken. Thomas Mann had dat ook met zijn geboorteplaats Lübeck. Ter Braak is ook in het Westen altijd een eenling gebleven. Hij is een beetje op zijn geboorte plaats gaan lijken, dat is het bijzon dere". "Ter Braak kon nergens aarden. Bij iedere rivier dacht hij aan de Berkel. Toen zijn vrouw op,een fietstocht in Groningen opmerkte 'Wat is het mooi hier', vroeg Ter Braak haar: 'Wat is hier mooi?'. Ter Braak hield alleen van de Achter hoek. Al zijn vrienden sleepte hij mee naar Eibergen. Ze moesten zien waar hij vandaan kwam. Dat doe je niet als je voor je afkomst schaamt. Het klassieke beeld. Ter Braak die al vroeg afstand zou heb ben genomen van zijn geboorte plaats: dat beeld klopt gewoon niet. Ter Braak is altijd, op zijn eigen wij ze, Eibergenaar gebleven, tot aan zijn tragische dood toe". SPIJKENISSE (GPD) - Als de or ganisatoren van Spijkpop '90 er niet in slagen om sponsors te interesse ren voor het gratis openluchtfesti val, dan ziet het er naar uit dat er dit jaar geen grote namen op het pop festival zullen optreden. Een band als De Dijk, vorig jaar de trekpleis ter van Spijkpop, kan men niet be kostigen zonder gesponsorde hulp. Vorig jaar stond de gemeente Spijkenisse nog garant voor het aanzienlijke bedrag van vijfentwin tig duizend gulden. Dit jaar ligt deze bijdrage elfduizend gulden lager. Vorige week werd bekendgemaakt dat het Spijkpopfestival in ieder ge val doorgaat. Burgemeester De Groen zette namens de gemeente Spijkenisse zijn handtekening on der een contract waaronder ook or ganisator DMS (Direct Music Ser vice) de signatuur plaatste. Overigens is men naarstig op zoek naar sponsors die bands van enige naam in staat moeten stellen het podium van Spijkpop te betre den. Ook zoekt men nog naar finan ciers die het podium (zesduizend gulden) willen betalen. Of Spijkenisse op 19 augustus op dezelfde lokatie zal worden gehou den, is ook nog onzeker. Als name lijk alsnog de financiële ruimte wordt gevonden voor het aantrek ken van één of meerdere topattrac ties, dan overweegt de organisatie het popgebeuren van de Plaatweg nabij de Spijkenisserbrug naar el ders te verplaatsen. De editie van vorig jaar trok ruim elfduizend fes tivalbezoekers.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21