Bedrijven en banken ontduiken EG-regels elektronische betaalkaart T>U I VENTI L Chroom en cadmium in tuinmest 'EG moet consument beschermen' Rus Ivanov slaat aanval Delgado af Koelkasten en diepvriezers zonder cfk's Organisaties samen tegen banktarieven Meer dan honderd gewonden in Zagreb DINSDAG 15 MEI 1990 •];miv<I=I;éis De Consumentenbond wil strenge re regels voor elektronische betaal kaarten die banken en andere on dernemingen uitgeven. Volgens de bond wordt de door het bestuur van de EG. de Europese Commissie, eind 1988 uitgevaardigde aanbeve ling ter bescherming van houders van zulke kaarten nagenoeg gene geerd. Vooral houders van 'klanten kaarten' (betaalkaarten door bedrij ven uitgegeven) lopen ook in Ne derland grote(re) risico's. Dit blijkt uit een onderzoek dat op initiatief van de Consumenten bond de afgelopen vijf maanden is uitgevoerd in de twaalf EG-lidsta- ten. De resultaten daarvan werden in Brussel bekendgemaakt tijdens een gezamenlijke persconferentie van de Consumentenbond en de BEIJC. de overkoepelende Europe se consumentenorganisatie. Aanvankelijk wilde de EG-Com- missie komen met een richtlijn om houders van betaalkaarten te be schermen tegen de risico's bij bij voorbeeld verlies en diefstal. Onder druk van de banken, die onder meer vreesden dat zo'n maatregel de snel le technologische vernieuwingen in deze sector zou afremmen, werd het een aanbeveling die in november 1988 van kracht werd. Na een jaar zou de Commicsie be kijken of de verstrekkers zich daar aan hielden. Mocht blijken dat zij in gebreke blijven, dan zou de Com- Al die handige kaartjes voor elektronisch betalen maken het met de hand invullen van betalingen overbodig. Een aantal bedrijven en banken licht echter de hand met de bescherming van de consument. Consumentenbond vraagt Alders om maatregelen Natuurmest voor de tuin blijkt vaak verontreinigd met chroom en soms met cadmium. Voor tuinliefhebbers die het kunstmatige beu zijn en hun tuin graag met een natuurlijk pro- dukt bemesten is het heel vervelend dat 'samengestelde organische meststof niet zuiver is. Veelvuldig gebruik ervan kan van een tuin zelfs een vervuilde bodem maken. Dit concludeert de Consumen tenbond na een onderzoek naar ge droogde stalmest en samengestelde organische meststof voor tuingrond op cadmium, chroom, koper en lood. In gedroogde stalmest vond de bond nagenoeg geen zware meta len. In samengestelde mest echter des te meer. Van de 17 onderzochte samenge stelde organische meststoffen be vatten negen merken te veel chroom. Bij drie merken was de chemische verontreiniging sterk wisselend. De bond beoordeelt maar liefst 13 van de 17 merken als zeer slecht tot matig, zo blijkt uit het onderzoek, waarvan de resultaten in de Consumentengids zijn gepu bliceerd. De bond gaat minister Al ders van milieubeheer vragen om maatregelen te treffen. De chroom is vaak afkomstig van ledermeel (een afvalprodukt uit de leerindustrie) dat aan de mest wordt toegevoegd. Nu wordt het niet meer gebruikt, aldus de producent. Geklaagd Twee fabrikanten van wie hun merk tuinmest als zeer slecht is be oordeeld, hebben bij de bond ge klaagd. Directeur J.H. Sentse van Terracon in Delft die het merk Via- no op de markt brengt zegt dit oor deel van de bond te hard te vinden. "Wij hebben de bond laten weten dat onze mest die we vanaf 1 januari van dit jaar produceren nagenoeg schoon is. Maar dat is niet meer in het onderzoek meegenomen". Zware metalen zijn giftig als ze di rect worden genuttigd of door plan ten opgenomen. Sommige planten nemen het op uit de bodem, waar door de consument metalen kan binnenkrijgen. Kamerleden van D66 hebben mi nister Braks (landbouw) en minis ter Alders (vrom) inmiddels ge vraagd normen te stellen aan de sa menstelling van tuinmest voor par ticulieren. Medewerkers van de mi nisteries van landbouw en visserij en vrom nemen een afwachtende houding aan. Vit het onderzoek, uitgevoerd door Charlotte Knobbout-Bethlem van het Molengraaff-Instituut voor Pri vaatrecht van de universiteit in Utrecht, van 190 contracten tussen kaarthouders en -verstrekkers blijkt dat de meeste niet voldoen aan de aanbeveling. Vooral in Grie kenland, Portugal en Italië zijn de consumenten te beklagen omdat zij volledig opdraaien voor de schade bij verlies of diefstal van de kaart. De Europese aanbeveling beperkt het eigen risico tot een maximum bedrag van 150 ecu (345 gulden). In Nederland is er wat dat betreft geen vuiltje aan de lucht voor hou ders van bankkaarten. Zowel voor als na aangifte van diefstal of verlies betalen zij hooguit 345 gulden zelf. Daarentegen zijn houders van klan tenkaarten, geen enkele uitgezon derd, de pineut. Zolang zij de ver strekker niet hebben ingelicht dat hun kaart is gestolen dan wel zoek geraakt, moeten zij alle gemaakte uitgaven betalen. Bij bedrijven zoals de Bijenkorf en Habitat kunnen kaarthouders zich tegen een luttel bedrag verze keren waardoor het eigen risico wordt beperkt tot maximaal 43 ecu (bijna 100 gulden). Maar volgens Ton Kropff van de Consumenten bond zou zo'n verzekering niet no dig moeten zijn, en zou zonder meer een beperkte aansprakelijkheid moeten gelden. Bewijzen De EG-aanbeveling wordt verder genegeerd bij de vraag wie met be wijzen moet komen als houder en verstrekker van de kaart het niet eens zijn. In veel gevallen probeert de verstrekker daar onderuit teko- men. Hetzelfde gelat wat betreft de aansprakelijkheid van de verstrek kers voor verrichtingen die niet of foutief worden uitgevoerd. De Consumentenbond en de BEUC wijzen erop dat de banken nu opnieuw druk uitoefenen op Brussel om de aanbeveling te ver vangen door een gedragscode die 'zwakker' is en neerkomt op een verdere aantasting van de bescher ming van de consument. Europees Commissaris voor con sumentenzaken Karei van Miert bood de twee organisaties wel enige hoop. In een reactie op het onder zoeksrapport gaf hij te kennen dat de voorgestelde code op sommige punten rammelt. Als die minpunten niet verdwijnen, voorziet hij moge lijkheden voor strengere regels, om de houders van betaalkaarten te be schermen. mde koelkasten worden de schadelijke cfk's al afgetapt. In de zitten die alleen nog in het isolatiemateriaal, maar ook daar- nu ook een oplossing gevonden. (foto anpi een betere isolerende werking dan cfk-houdende isolatie, zo dat het energiegebruik van de koelkast over de totale levens duur 10 procent lager uitkomt. Het schuim is niet brandbaar en niet gifig. Tegen het najaar zullen de eer ste koelkasten met cfk-vrij iso- leerschuim op de markt komen, ook in Nederland. Van twee merken (Bosch/Siemens) is nu reeds bekend dat ze deze streef datum halen. Overigens bevat ten koelsystemen nog wel het schadelijke freongas. Koelkasten en vriezers kunnen zonder de schadelijk chloorflu orkoolwaterstoffen. Er zijn iso latiematerialen ontwikkeld (po- lyurethaanschuim) die geheel vrij zijn is van cfk's. Dit schuim is chloorvrij, dus niet schadelijk voor de ozonlaag. Het heeft zelfs Elf belangenorganisaties hebben hun krachten gebundeld in de strijd tegen tariefheffing door banken. Het actieplatform 'Banktarieven Nee' wil proberen de banken tegen gas te geven in hun streven om voor handelingen als geld overmaken kosten in rekening te brengen. Deze kosten van het betalingsver keer hebben de gezamenlijke ban ken door accountants laten bereke nen op 2,3 miljard gulden per jaar. Zouden de kosten worden doorbe rekend aan de huishoudens dan kost dat jaarlijks bijna 400 gulden. Dit vindt de actiegroep veel te duur. mede omdat de banken forse winst en maken. Bovendien gaat het ac countantsrapport uit van 1987, toen banken nog meer rente aan hun klanten betaalden dan nu. In het platform zijn verenigd Konsumenten Kontakt. de Consu mentenbond, FNV. CNV, de Neder landse Vereniging van Huisvrou wen, de bond van gehandicapten en arbeidsongeschikten ANIB, de ver eniging Eigen Huis, de Nederlandse Woonbond en drie ouderenbonden samenwerkend in de COSBO. Het actieplatform trekt samen op met het Gebruikersplatform Beta lingsverkeer, waarin onder meer ge meenten, ziekenfondsen en tijd schriftuitgevers zijn gebundeld. Samenstelling Raymond Peil Het ideaal van een echte Europese eenwording staat op de tocht. Vrije handel van gebruiksartikelen tus sen de lidstaten lijkt onmogelijk. De verschillende landen mogen in 1992 nog altijd produkten weigeren, als deze niet voldoen aan de veilig heidseisen van het land. Fabrikan ten zouden dan verschillende ver sies moeten maken om alsnog het artikel op de buitenlandse markt te brengen. Dit veronderstelt de stich ting Consument en Veiligheid in haar blad Safe-druk. Met de inwerkingtreding van de Europese Akte in 1987 werden drie rechten van de consument officiéél erkend, waaronder het recht op vei ligheid. Dit betekent dat bij verdere regelingen binnen de EG de veilig heid van de burgers gewaarborgd moet blijven. Deze waarborg wordt voor produkten in het ene land zon der veel moeite gegeven, in andere niet. Een richtlijn, zoals de EG-regels worden genoemd die de nationale overheden verplichten hun wetten aan te passen, voor de veiligheid van produkten in alle lidstaten zou volgens de Europese Commissie de oplossing zijn. De stichting Consu ment en Veiligheid hekelt het voor stel van de commissie. Zij vindt een dergelijk ontwerp te algemeen van karakter. "Veiligheid komt daarin te weinig aan de orde", aldus de stichting, die vindt dat de bewoor dingen onduidelijk zijn. Ook de Consumentenbond heeft zijn twijfels omtrent het voorstel. "Wij zijn bang voor een half-was re geling waarin de concurrentieposi tie van de bedrijven toch doorslag gevend zal zijn. Straks komt er een compromis met een ruime en vage tekst," aldus stafjurist mr. T.J. Rec- ter in Safe-druk. Duidelijk De beide organisaties voelen wel voor een Europese veiligheidsrege ling, maar die moet duidelijk en ge detailleerd zijn. Het is volgens hen uitgesloten dat de Europese Com missie binnen drie jaar een uitge breide versie van het ontwerp kan maken. Welke regeling er ook komt, doel is de consument te bescher men en te informeren als blijkt dat het artikel onveilig is. Wanneer een produkt al in de schappen van de winkels ligt, moet een duidelijke waarschuwing uit gaan. Drs. H.J.J, van Breemen van het ministerie van WVC onder schrijft deze stelling in Safe-druk: "De informatie moet doeltreffend en meteen ter beschikking worden gesteld. Mogelijkheden zijn een persbericht, ingezonden medede ling of een advertentie". Het terughalen van produkten bij de consument ziet Van Breemen niet zitten. Hij denkt dat het niet werkt. "Het is onmogelijk voor een fabrikant om alle produkten op te sporen. Hij kan een inruilgarantie geven, maar als daar niet iedereen op reageert is het ondoenlijk om al les weer boven water te halen. In di verse andere lidstaten is gebleken dat een dergelijk systeem niet werkt", aldus Van Breemen. SPORTPRIJSVRAGEN Lotto 19 Eerste prijs geen winnaar, tweede prijs: een win naar, bruto 300.000, derde prijs 49 winnaars, bru to 4 560,40, vierde prijs: 3.575 winnaars, bruto 62,50, vijfde prijs 63.306 winnaars, bruto 5,00. Cijferspel 19 Zes cijfers: een winnaar, bruto 100.000, vijf cijfers: 5 winnaars, bruto 10.000, vier cijfers- 29 winnaars, bruto 1.000, drie cijfers. 252 winnaars, bruto 100,00, twee cijfers: 2.501 winnaars, bruto 10,00 Toto 19 Eerste prijs geen winnaar, tweede prijs: 5 win naars. bruto 1 378,20, derde prijs: 106 winnaars, 162.50 VERBETERING Juiste getallen Westduitse lotto 3-4-19-21 - 29 - 41 reservegetal: 16 Brazilië - DDR 3-3 (1-0) 44 Alemao 1-0, 47 Doll 1 -155. Careca 2-1Dunga 3-169. Ernst 3-2, 90. n 3-3. Toeschouwers: 67 609. BERLIJN Internationale Duitse kampioenschappen vrou wen eerste'ronde: Jagerman (Ned) - Tarabini (Arg) 30-0 opgegeven door Tarabini Open Italiaanse kampioenschappen, mannen eerste ronde Berger (VSt/5) Mansdorf (Isr) 3-6 6- 1 6-0, Perez-Roldan (Arg/12) - Agenor (Haiti) 6-7 6-2 6-4, Fihpp.ni (Uru) - Witsken (VSt)4-6 6-3 6-4, Yzaga (Per) - Javier Sanchez (Spa) 6-4 4-6 6-4, Gilbert (VSt/1) - Pugh (VSt) 1-6 6-4 6-4, Emil.o Sanchez (Spa/4) - Sznajder (Can) 6-1 6-2 UMAG (JOE) Mannen eerste ronde: Azar (Arg) - Dogger (Ned) 6-2 6-3, Prpic (Joe) - Masso (Arg) 6-7 6-4 6-0, Mar ques (Por) - Jonsson (Zwe) 4-6 7-5 6-3, Rahunen (Fin) - Bloom (Isr) 7-5 6-4, Jelen (BrD) - Wöhrmann (BrD) 6-3 1-6 6-0, Luna (Spa) - Cabares (Spa) 6-4 RONDE VAN SPANJE 21ste etappe Collado Villalba - Dye: 1. Roux (Fra) 186,6 km in 5.09.28 (gem. 36,570 km/uur), 2 Ampler (DDR) op 0 04, 3. Echave (Spa). 4. Del- gado (Spa). 5. Fuerte (Spa), 6. Giovannett. (Ita). 7. Ivanov (Sov), 8. Parra (Col). 9. Mejia (Col). 10. Francisco Rodriguez (Col), 11Luis Herrera (Col), 12. Wilches (Col) allen zelfde tijd als Ampler, 13. Rondon (Col) 1.56,14. Ruiz-Cabestany (Spa), 15. Rominger (Zwi), 16. Camargo (Col), 17. Alvaro Sierra (Col). 18. Jaramillo (Col). 19 Farfan (Col). 20. Laguia (Spa) allen zelfde tijd als Rondon, Ne derlanders: 70 Suykerbuyk 19.29. 123 Jakobs 27.22, 125. Nijboer, 126. Van den Akker, 127. Hoondert, 128. Vos, 129. Wijnands allen zelfde tijd als Jakobs Klassement: 1 Giovannetti 89 52.16, 2 Delgado 1 28, 3 Fuerte 1.48, 4 Ruiz-Cabestany 2.16, 5. Parra 3.07,6 Echave 3.52,7 Induram (Spa) 6.22, 8 Ivanov 6.48, 9 Ampler 7.15, 10. Roux 7 56, 11 Farlan 8.27, 12 Luis Herrera 9.07, 13. Jaramillo 10.38, 14. Gaston (Spa) 11.15, 15. Francisco Rodriguez 11.40, 16 Rominger 13.33, 17 Mejia 16 52,18. Montoya (Spa) 17.45,19. Alvaro Sierra (Col) 18.41, 20 Laguia 19.44, Nederlanders 64. Suykerbuyk 1.22 35.110 Van den Akker 2 29.08. 114 Jakobs 2 33 29, 119. Ni|boer 2 41 26. 122. Wi|nands 2 47 32. 126 Hoondert 2 54.30, 128. Vos 2.57.48. VREDESKOERS Zesde etappe, Jihlava - Slusovice: 1 Van de Vin (Ned) de 206 km in 5 12,48,2. Strazzer (Ita) op 0 05.3. Maggiom (Ita) op 0,10,4 Matwew (BrD) op 0,15,5 Svoroda (Tsj) op 0,45,6 Verleden (Bel). 7 Artunghi (Ita). 8 Dietz (DDR), 9 Boden (DDR), 10. Mickiewicz (Pof) allen in dezelfde tijd als Svoroda. Klassement: 1 Dietz (DDR) 27.20,25,2. Svorada (Tsj) op 0,02, 3. Boden (DDR) op 0,29,4. Padmos (Tsj) op 0,42,5 Van Veenendaal (Ned) op 0,47,6. Chignoli (Fra) op 0,52, 7 Mackowsk. (Pol) op 0,53, 8 Rich (BrD) z t9 De Clercq (Bel) op 1,00, 10. Rem (DDR) op 1,08. DYC (ANP) - Op het bergachtig terrein; de Sierra Madrilena, waar Ivan Ivanov vorig jaar opzichtig Delgado naar de eindzege van de Ronde van Spanje loodste, toonde de Sovjetrus zich gisteren voor de vrijwel zekere toekomstige winnaar van de 45ste Vuelta, Marco Giovannetti, niet te beroerd hand- en spandiensten te verrichten. Tijdens de 21ste etappe, gewonnen Een nederlaag leed Ruiz-Cabesta- door de Fransman Denis Roux, had ny. De winnaar van de tijdrit zondag kon zijn bravourachtige uitspraken niet waarmaken. Hij had aangekon digd Giovannetti uit de trui te rij den. Hij moest echter de groep met Delgado in de laatste klim laten Wilches, interesseerden de gaan. Met 1.52 achterstand finishte de Ronde van Frank- hij op Giovannetti. Roux bleef nog net, 0.04, uit de greep van de jagers. Wilches niet, hij werd vlak voor de finish opgeslokt en eindigde als der tiende. Delgado op de vier eerste cols de aanval na de andere geplaatst. De Italiaan weigerde echter te capi tuleren. Delgado wist niet van opge ven, de twee ontsnapte Roux rijk in 1988 niet. Hij wilde Giovan netti kwijtraken. Op de Navacerrada, de laatste col, ging Delgado in een hels tempo naar boven. De voorsprong van de vluchters slonk per kilometer. Zijn doel bereikte de Spanjaard echter niet. Giovannetti werd keurig door Ivanov op sleeptouw genomen en bleef in de race. De 28-jarige Mila- nees kon de steun uit onverwachte hoek best gebruiken. s Ochtends bij het appel telde de Seur-ploeg nog slechts vier renners. Tot over maat van ramp stapte Giovanetti's meesterknecht Pino al vroeg in de etappe af. Gerard Keizer wint toernooi driebanden- klein LEIDEN - Gerard Keizer heeft het biljarttoernooi driebanden-klein gewonnen in Oegstgeest voor spe lers met een moyenne tussen de 0.200 en 0.549, overeenkomend met de derde en tweede klasse. In het plaatselijk biljartcentrum versloeg de Noord wij kerhou ter in de finale Marcel van Mal met 2-1. De winnaar haalde een gemiddelde van 0.490 en had een hoogste serie van 4. Van Mal kwam tot een moyenne van 0.455 en een hoogste serie van 3. Hans Rooyakkers, uitkomend voor Sport in Oegstgeest, legde be slag op de derde plaats met een ge middelde van 0.435. Hij maakte bo vendien een hoogste serie van 5 ca ramboles. Piet Keizer werd vierde (0.385 en 3). Elke partij werd gespeeld om twee gewonnen sets van tien caram boles, volgens een afvalsysteem met herkansing. Opvallend was de lange duur van de partijen. Zo nam de wedstrijd tussen Gerard Keizer en Piet van Kesteren bijna twee uur in beslag. Trump Tour Raul Alcala, in dienst van de Neder landse PDM-ploeg, heeft zondag de eindzege in de Trump Tour be haald. De Mexicaan, met Erik Breu- kink kopman van de formatie van Jan Gisbers in de etappewedstrij den, had zaterdag in de negende rit de leiderstrui van de Sovjetrus Bo- brik overgenomen. De afsluitende etappe, gewonnen door de Nederlander Zanoli, die de Oostduitse sprinter Ludwig ver sloeg, leverde geen wijziging meer op aan de kop van het klassement. Erik Breukink eindigde op de derde plaats in het algemeen klasse ment. Hij had 1.44 achterstand op zijn Zuidamerikaanse ploeggenoot. Greg LeMond ging voor eigen pu bliek grandioos af. De winnaar van de Tour en wereldkampioen eindig- De Italiaan Marco Giovannetti (met haarband) wordt gefeliciteerd door zijn Spaanse ploeggenoot met het behoud van zijn leiderspositie in de Vuel- ta- (foto AP) de met 1.40.26 op een beschamende achterstand. Hij werd als 78ste geklasseerd. Negen plaatsen verwijderd van de laatste, want slechts 87 van de 133 gestarte renners bereikten de eindstreep in Boston. Desondanks beweert de Amerikaan, nog geen ze ven weken voor de start van de Ron de van Frankrijk in Futuruscope, dat hij zich geen zorgen maakt over zijn vorm. Vredeskoers Robert van de Vin, de timmerman uit Budel-Schoot profiteerde giste ren het meest van de steile klim op tien kilometer van de aankomst van de zesde etappe van de Vredeskoers in het piepkleine Tsjechische dorp Slusovice. Hij nestelde zich in het kopgroep- je van vier, dat zich afscheidde en liet even later op de plaatselijke ren baan zijn medevluchters Robert Maggioni, Massimo Strazzer (bei den Italië) en de Westduitser Robert Matwew achter zich. De hoofdmacht kwam ruim een halve minuut later onder aanvoe ring van de Tsjechoslowaak Jan Sviroda over de meet. Svorada had onderweg al het'mogelijke gedaan in de premiesprints om seconden te verzamelen. De gele trui bleef ech ter om de schouders van de Oost duitser Bert Dietz; ook al was het verschil nog slechts twee seconden. BELGRADO (AFP) - De felle ge vechten tussen supporters en po- litietroepen zondagavond in het stadion van Zagreb blijken 138 gewonden te hebben gekost, van wie er elf ernstig aan toe zijn. Dat verklaarde een politie woordvoerder gisteren voor de radio. Meegekomen Servische supporters van Rode Ster Belgra do en de Kroatische aanhang van de plaatselijke club Dinamo raak ten slaags en verhinderden het doorgaan van de wedstrijd, die op zichzelf van geen belang meer was. Rode Ster had zich al verze kerd van de titel, Dinamo kon de tweede plaats niet meer ontgaan. De volkswoede richtte zich vooral tegen de politie, die met honden, wapenstokken en schil den optrad, maar er desondanks het slechtst afkwam: 79 gewon den, van wie drie ernstig. Een supporter van Dinamo werd in de straten van Zagreb door een ko gel aan het been geraakt, aldus de woordvoerder zonder uitleg te ge ven over de herkomst van het projectiel. In het met stenen bezaaide Maksimir-stadion blijken 3000 van de 5000 stoeltjes van de zuid- tribune te zijn losgerukt. De recla meborden zijn merendeels in vlammen opgegaan. De aanhang van Dinamo sloopte de veilig heidsafscheiding aan de noord kant van het stadion. De interland Joegoslavië-Nederland in datzelf de stadion is nu onzeker. Zondei opgaaf van redenen zegde Urugu ay de interland tegen de Joego's in Zabreb af. De Britse regering zal de FI FA (Wereldvoetbalbond) steunen als na ernstige rellen met Engelse supporters in het uiterste geval Engeland uitgesloten wordt van verdere deelname aan de eind ronde om de wereldtitel voetbal in Italië. Dat heeft gisteren in Londen een woordvoerder van het minis terie van sport bevestigd. Hij voegde toe dat de Engelse rege ring er alles aan zal doen te voor komen dat zulk een drastisch in grijpen noodzakelijk is. „Wij zijn er ook van overtuigd dat de Itali aanse politie in Cagliari weet hoe ze Engelse raddraaiers moet aan pakken." In zijn tweede oefenduel heeft Brazilië zondag in de laatste minuut tegen de DDR een over winning van 3-2 uit handen gege ven. De Oostduitse invaller Stein- mann schoot een vrije trap vanaf 25 meter rechtstreeks achter doel man Taffarel. Wilt u iets melden? Bel 071- 161424 (Wim van Duivenbode) zondag tussen 19.30 en 20.30 uur. Of schriftelijk naar Postbus 54, 2300 AB Leiden* Het comité Avondvierdaagse Voorschoten houdt op 12-13-14 en 15 juni de 28ste wandelavondvier- daagse. De inschrijving is op 6-7 en 8 juni tussen 19.00 en 21.00 uur in het clubhuis van voetbalvere niging SVLV Zaterdag speelt voetbalvereniging Hazerswoudse Boys om 14.30 uur op terrein van het Rotterdamse Xerxes een pro motiewedstrijd tegen MW.'27 uit Maasland. De supportersbus(sen) vertrekken om 13.30 uur bij de Landvliethal in Hazerswoude. Supporters die mee willen moe ten zich donderdag om 18.00 uur opgeven bij Rein Zaal (8681), Re- né Ravensbergen (9331) en Erik Bos (9992) De beslissingswed strijd om het kampioenschap van de interregionale klasse tussen de vrouwenelftallen van Haastrecht en KFC '71 wordt morgenavond om 20.00 uur op het terrein van de v.v. Alphen gespeeld Trainer Joop van Daele (ex-Excelsior) heeft een een-jarig contract gete kend bij de Rotterdamse ama teurclub Neptunus Korfbalver eniging De Danaïden organiseert morgenavond op het veld aan de Montgommerystraat een toernooi voor bedrijven. Deelnemers zijn de PTT, Stadsbouwhuis, Politie, Ziekteverzekering Zorg en Ze kerheid, Sport en Recreatie, Leid- se Hoge School, Kamerling Onne- slab. en De Morskring. Aanvang 18.30 uur FC Den Haag heeft nu een groot aantal 'Leidse' spelers onder contract. Buiten Marco van Alphen tekenden Remco Torken, Marcel Valk en Jeffrey Talan een tweejarige verbintenis. Tevens is besloten om doelman Carlos Monpellier als amateur bij de se lectie te houden FC Den Haag speelt op Hemelvaartsdag een oe fenwedstrijd bij WSB. Op de zelfde dag komt SW bij Quick Boys op bezoek De voetbalwed strijd om de LD Cup tussen UVS en Docos is verzet naar zondag 20 mei Lugdunum-voetballer Harm de Vos treedt eind juni in het huwelijk met Karin van As, het zusje van Hans van As Muta ties bij RCL. Cees Ruys stopt en Paul en Marcel van der Blom vra gen overschrijving naar UVS De jaarlijkse collecte t.b.v het Na tionale Sport Gehandicapten heeft in de gemeente Leiden een bedrag van 19.418.80 opgeleverd De Ringvaart Regatta, de groot ste roeimarathon ter wereld, pas seert op woensdag 23 mei De Kaag en Leiden Renbaan Duin- digt start morgenmiddag om 14.30 uur met de Almere-prijs Het sportcentrum Dekker (War mond) gaat in Zoetermeer één van de mooiste centra op golf en tennisgebied openen Óp 2 en 3 juni houdt SKC en LUSV het jaarlijkse Bacchus volleybaltoer nooi. Vrouwen en mannenteams van promotieklasse tot en met de vijfde klasse en gemengde recrea tieteams kunnen inschrijven: tel. 071-125412 of 170640. De wedstrij den worden gespeeld op het Uni versitaire sportterren De Lei den Roadrunners organiseert op zaterdag 19 mei een Winnie Man- dela-trimloop. Inschrijving vanaf 10.00 uur bij het buurthuis Winnie Mandela in de Leidse Stevenshof Jim Stockel, de nieuwe Ameri kaanse manager van het Neder lands honkbalteam is vandaag in Nederland aangekomen. Stockel zal zich vestigen in het Bungalow park Sollasi in Noordwijkerhout De tweede teams van Bax, THB Boys en Boerenburg vertegen woordigen de afdeling Leiden het nieuwe zaalvoetbalseizoen in de interregionale competitie voor re serveteams. Zij ontmoeten onder andere sterke teams als FV Snoe- kie, De Rozet, .Silva Boys en IFC Drechtsteden Zaalvoetbalvere niging Van der Plas BMW uit Kat wijk is een fusie aangegaan met het Noordwijkse Boerenburg. In Leiden gingen Medo en Brams Snackbar een huwelijk aan De Leidse voetbalvereniging LDWS houdt op zondag 3 juni een feeste lijke familiedag met veel attrac ties Bij AV Holland zijn Willem Jan van Vliet, Simon Bachofner en Imro Simmelink toe getreden tot het bestuur. Bij de zelfde club is Henk Redel gehuldigd voor zijn 50-jarig lidmaatschap. Samen met De Bataven houdt Holland vrijdag aanstaande een ledenver gadering over eventuele verbou wingen aan de kantine De voet balvereniging Zandvoortmeeu- wen, die een aantal jaren geleden nog tegen Lugdunum in de eerste klasse speelde, is gedegradeerd naar de afdeling Haarlem Enke le voornamen van spelers die spe len in het Nederlands jeugdelftal tot 14 jaar: Roy, Long, Dinesh, Tristan, Vinh, Clarence, Björn, Jorden en Robert Zaalvoet balvereniging Martin Centrum uit Voorschoten kan zich vrijdag avond om 22.00 uur plaatsen voor de landelijke tweede divisie. Wel moet in De Vliethorst gewonnen worden van Ardon De nieuwe jeugdtrainer van SVLV, Siem van der Ham, mag op doktersadvies die functie niet uitoefenen Voetbalvereniging Katwijk houdt vrijdag 18 mei een leden vergadering Randstad Sport en KRV spelen het komende week einde om het algemeen afdelings kampioenschap bij SDW in Am sterdam

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 20