LEIDSCH DAGBLAD Gifgebruik hoogst m bollenteelt NODIG! Ontvoerde baby terug na anonieme tip 2 brillen halen, 1 betalen i 'z'stond wel voor zigeuner Noordwijkerhout onbetwiste koploper in Zuid-Holland Bejaard echtpaar raakt in paniek na belastingaanslag AbvaKabo: staken in ziekenhuis Gorbatsjov waarschuwt Balten opnieuw DINSDAG 15 MEI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39241 Prijs fl. 1,35 Nieuwe weg brengt geld in het laatje VALKENBURG - De openstel ling van het eerste deel van de provinciale weg S4 (Katwijk- ILeiden) heeft de rijkspolitie van Valkenburg vanochtend al di rect geld opgeleverd. Bij een con trole werden snelheden geregi streerd van 124 en 115 kilometer per uur. Op de weg is de maxi mumsnelheid 80 kilometer per Tussen negen en tien uur van ochtend is zes keer proces-ver baal opgemaakt tegen hardrij ders. De politie verbaliseerde ook een enthousiaste bromfiet ser, die aan de nieuwe weg de voorkeur gaf boven het brom fietspad. Dennise in blakende gezondheid bij ouders Een dolgelukkige moeder sluit haar dochter ROERMOND (ANP/GPD) - De don derdag in Roermond ontvoerde ba by Dennise is afgelopen nacht te ruggevonden bij een tankstation in Weert na een anoniem telefoontje van een persoon met een buiten lands accent. Afgelopen nacht rond twee uur is de baby levend en wel in het Roermonds politiebureau over gedragen aan de ouders, Hassan Kor (22) en Shirley Grutter (20). De politie vond de baby in dezelf de reiswieg als waarin ze was ont voerd. De wieg stond tussen twee benzinepompen. Dat heeft de poli tie van Roermond vannacht bekend gemaakt. Dennise is onderzocht door een arts en verkeert in blaken de gezondheid. Het kind is door de ontvoerder(s) goed verzorgd. Toen de politie haar vond, was ze net ver schoond, haar nageltjes waren ge knipt en haar haren waren netjes ge kamd. Om Dennise tegen de kou te beschermen had het kind nog een warm jasje meegekregen in haar reiswieg. Het jasje en de reiswieg worden door de politie nader onderzocht op sporen die mogelijk kunnen leiden naar de dader. "We zijn zeer ver heugd dat de baby terug is, maai voor ons is er in feite nog niks ver anderd", zegt hoofdinspecteur Kuy- pers van de Roermondse politie. "We hebben nog geen antwoord op de vragen wie, wat en hoe". De negen maanden jonge Den nise werd donderdagavond laat ont voerd uit een goudkleurige BMW die geparkeerd stond in Roermond. Tussen 23.30 en 24.00 uur lieten de ouders de baby achter in de auto en gingen een hapje eten in een shoarmazaak. Ze keerden kort na middernacht bij hun auto terug en zagen tot hun ontsteltenis dat een autoruit was ingeslagen en de baby verdwenen. Moeder Shirley zei vanmorgen aanvankelijk niet te kunnen gelo ven, dat haar kind weer terug was. "Pas toen ik Dennise op het politie bureau in Roermond in mijn armen sloot, besefte ik dat ik haar terug had", aldus de overgelukkige moe der. "Nooit meer zal ik mijn kleine schat alleen achterlaten." Voor andere moeders is deze ont voering volgens Shirley een goede les om extra aandacht te schenken aan hun baby's. Ze denkt dat de ont voerder beslist een vrouw is ge weest die graag een kindje wilde hebben. "Door mijn smeekbede Dennise terug te brengen heeft de ontvoerster wroeging gekregen en het babytje gedeponeerd in Weert". Het is niet waarschijnlijk dat de ontvoering en de scheiding van ou ders voor het kind nadelige gevol gen zal hebben, nu er snel een einde aan de ontvoering is gekomen en het kind goed is verzorgd. Volgens de Leidse kinderpsycholoog J. Feenstra, verbonden aan het Acade misch Ziekenhuis in Leiden, zijn de gevolgen voor de ouders daarente gen groot. "Zij hebben iets gedaan waarvan ze dachten dat het wel even kon. Dat bleek niet zo te zijn, hoewel het natuurlijk krankzinnig is dat zoiets niet kan. Gevolg is dat zij een enorm schuldgevoel heb ben". Het gevaar is groot dat de moeder het nooit meer alleen durft te laten, aldus de kinderpsycholoog. Hij vindt het daarom heel belangrijk dat de ouders goed opgevangen worden. "Dat schuldgevoel mag nooit tussen moeder en kind blijven staan". ABN-vestiging Sassenheim weer doelwit overvallers SASSENHEIM - De Algemene Bank Nederland aan de Wilhelmi- nalaan in Sassenheim is gistermid dag overvallen. Bij de overval vie len geen gewonden. Hoe groot de buit is wordt door de ABN-bank niet bekend gemaakt. Twee in het zwart geklede en met bivakmutsen uitgeruste mannen drongen om half drie de bank bin nen waar zich op dat moment vijf klanten bevonden. Onder bedrei ging van een vuurwapen dwongen ze de kassiere geld te geven. De overvallers verdwenen daarna in een door een derde persoon voorge reden blauwe Volkswagen Jetta. Daarmee reden ze naar het parkeer terrein van de Vrije Academie aan de Wilhelminalaan. Enkele school kinderen zagen de overvallers over stappen in een rode Volkswagen Golf die inmiddels is teruggevon den bij het station in Hoofddorp. Het is onbekend hoe de overvallers hun Vlucht verder hebben voortge- ROTTERDAM - Bollenkwekers zijn de grootste gifgebrui- ze1 kers van Zuid-Holland. De gemeente Noordwijkerhout beVdeauto'senfeedaaen geildenfn staat met een hoeveelheid van 108 kilo per hectare aan kop Delft Zijn gestofen. De politie Sas- van een lijst met •gifgemeenten', die de Zuidhollandse senheim heeft inmiddels een buurt- Milieufederatie heeft opgesteld. Ook de tuinders in het ove- onderzoek gehouden. De bank was rjge deel van de Duin- en Bollenstreek zijn nogal scheutig VaSfAVbanTinns™seS?lfn met bestrijdingsmiddelen, juli vorig jaar ook overvallen. De da ders van deze overval zitten nog Door de constante stroom gif vast. UTRECHT (GPD) Een 64-jarig Pools echtpaar in Apeldoorn heeft een half jaar lang op brood, jam en een beetje chocolademelk geleefd uit angst voor ambtelijke instanties. Het paar kroop in zijn schulp na een niet begrepen belastingaanslag. Daardoor liepen de schulden op. Gas, licht en water waren inmiddels afgesloten en huisuitzetting dreig de. De belastingdienst had beslag laten leggen op de bankrekening van het tweetal en die gang van zaken had hen angst ingeboezemd. Het paar, dat sinds 1950 in ons land woont en voor zover bekend geen kinde ren heeft, leefde vrij geïsoleerd en spreekt gebrekkig Nederlands. Con tacten met buren waren er nauwelijks. De situatie bij het echtpaar werd ontdekt door wijkagent J. Eertink, die een kijkje ging nemén nadat hij was getipt over de dreigende uit huisuitzetting. Volgens Eertink is het in Apeldoorn gebruikelijk dat de politie daarvan in kennis wordt gesteld. De wijkagent gaat dan langs en probeert de zaak alsnog in der minne te schikken. Eertink trof het paar in "op het oog redelijke" conditie aan. Inmid dels zijn gas, licht en water weer aangesloten. Op de bank stond name lijk genoeg geld om de rekeningen te voldoen. De wijkagent probeert nu hulpverlening en begeleiding voor hen op gang te brengen. "Beide zijn in ons land een aantal keren opgenomen geweest in psychiatrische inrichtingen, maar ze zijn nu net niet geschikt voor een nieuwe opna me. Waar kun je heen met dementerende Poolse bejaarden, die slecht Nederlands spreken? In een bejaardenhuis zullen ze door de taal ook geïsoleerd raken". oppervlaktewater op veel plaatsen sterk verontreinigd en is het grond water waarschijnlijk voorgoed on geschikt om gebruikt te worden als drinkwater. De milieufederatie pleit in haar onderzoek voor een meer gevarieerde teelt. Daardoor kan het gebruik van grondontsmet- tingsmiddelen - de grootste boos doeners in de bollenteelt - sterk worden verminderd. Naar aanleiding van haar onder zoek heeft de milieuorganisatie De eenzijdige teelt is volgens de milieufederatie de belangrijkste re den dat de bollenkwekers zo veel gif nodig hebben. Omdat er jaar in jaar uit dezelfde gewassen op het land staan, krijgen ziektekiemen en schadelijke insecten volop de kans. De grond kan na verloop van tijd slechts worden ontsmet met steeds grotere hoeveelheden bestrijdings middelen. De milieuorganisatie pleit er dan ook voor snel te beginnen met een gevarieerde teelt. Door het Top Dertig samengesteld van 'gif- vruchtgebruik af te wisselen, kun gemeenten' in Zuid-Holland. Na nen ziekten ook zonder gif beter in Noordwijkerhout, de onbetwiste de hand worden gehouden. Het koploper, is Hillegom de tweede Landbouwschap erkent dat het ge- deze provincie, bruik van bestrijdingsmiddelen op 85 kilo gif per sommige plaatsen 'een grens heeft Voorhout, bereikt'. Woordvoerder G. Schroten 'gifgemeente' met een gebruik hectare cultuurgrond, Lisse en Noordwijk bezetten de verklaart overigens dat het schap vierde, zesde en zevende plaats in binnenkort een nieuw plan presen- deze Top Dertig. Overigens komen teert om de hoeveelheid bestrij- alle Duin- en Bollenstreekgemeen- dingsmiddelen in de landbouw te verminderen. Burgemeester F. Winkel van Noordwijkerhout hecht vooralsnog Volgens woordvoerder E. Booij weinig waarde aan het onderzoek ~~~~i de milieufederatie. niet zo veel, zeker niet als het theoretisch onderzoek gaat. van de milieufederatie zijn de cij fers over het gifgebruik niet spijker hard. De getallen zijn gebaseerd op APELDOORN Een uitslaande brand heeft vannacht een verfhandel in Apeldoorn grotendeels verwoest. De 'Het zegt brand sloeg over naar een naastgelegen parketzaak, die ook bijna geheel verloren ging. Een woordvoerder van de Apeldoornse politie schat de schade op tussen de vijf en zes miljoen gulden. De technische recherche stelt een onder zoek in naar de oorzaak. (foto anp» theoretisch onderzoek. De orga- Wat gebeurt er in de praktijk; daar nisatie heeft geen navraag gedaan gaat het om. En ik weet dat de tuin- bij tuinders. Evenmin heeft ze me- ders zelf ook hun best doen om het .tingen verricht. "Toch denken we bestrijdingsmiddelengebruik terug dat het onderzoek een goede indica- te dringen", tie geeft over de hoeveelheden gif Behalve de bollenteelt, blijkt ook UTRECHT (ANP) - De ambtena- De AbvaKabo stelde vanochtend die de bollenkwekers gebruiken", de glastuinbouw in het Westland renvakbond AbvaKabo wil verple- dat eind deze maand wordt opge- aldus Booij. grote hoeveelheden gif in het milieu gend personeel van operatiekamers roepen tot een staking omdat de MOSKOU/VILNIUS (GPD/AP) - sloot de Sovjet-leider de mogelijk- gië onafhankelijk moet worden President Gorbatsjov heeft gisteren heid niet uit dat hij de Baltische re- langs de weg van geleidelijkheid, in een ingelaste televisierede de on- publieken onder direct presiden- onder leiding van de communisti- afhankelijkheidsverklaringen van tieel gezag zou plaatsen, hetgeen schë partij en zonder "onverant- de drie Baltische republieken Let- ontslag van de regeringen en het woordelijke eisen over een onmid- land, Estland en Litouwen "illegaal naar huis sturen van de volksverte- dellijke afscheiding van de Sovjetu- en van nul en generlei waarde' ge- genwoordiging inhoudt. Hij kon- nie". Hij verwierp de wijze waarop noemd. De harde woorden kwamen digde gisteren overigens geen con- in de Baltische republiek het stre- een dag nadat de drie presidenten crete maatregelen aan. ven naar onafhankelijkheid gestalte de Baltische republieken had- De Georgische partijleider Givi heeft gekregen. i gezamenlij- Goembaridze heeft gisteren in de (pagina 11: Moskou doet Baltisch partijkrant Pravda gezegd dat Geor- verdrag herleven) te brengen, stelt de milieufederatie. In sommige kassengebieden enkele plaatsen al het leven i naar buiten. Daar werd de actie voortgezet. De christelijke vakcentrale CNV i intensive care-afdelingen tot sta- huidige acties (werkonderbrekin- heeft gisteren voorgesteld het geld gen en zondagsdiensten) de impas- dat de komende jaren beschikbaar se in het cao-conflict niet hebben is voor het oplossen van knelpunten doorbroken. De AbvaKabo eist 6 in de gezondheidszorg r water verdwenen. De akkerbouw zullen "niet beperkt blijven tot groententeelt in Zuid-Holland ziekenhuis", aldus een _bond_s- procent 'ruimte' zijn relatief schoon. Daar worden woordvoerder vanochtend. Zo'n 30 waarden en verlaging van de werk- arbeidsvoor- halen. De CNV vindt het "onbegrij- volgens de milieuorganisatie be- leden van de vereniging Verpleeg- druk. De ziekenhuizen krijgen trekkelijk weinig bestrijdingsmid- kundigen delen gebruikt. i Verzorgenden i den opgeroepen tot e ke top over de onafhankelijkheid. Gorbatsjovs verklaring was te vens de eerste reactie van het Krem lin op het uitroepen van de onafhan kelijkheid door Letland op 4 mei. Volgens Gorbatsjov schenden de Balten de grondwet en de recente wet die afscheiding van de Sovjetu nie mogelijk maakt. "Hun besluiten druisen in tegen de legale rechten en belangen van de Sovjetunie als geheel", aldus" de Sovjetpresident. Daarmee wees Gorbatsjov indirect onderhandelingen af. In het geval van Estland waar schuwt Gorbatsjov zelfs dat "iedere actie van staatsorganen, ambtena ren of privé-personen op basis van de onafhankelijkheidsverklaring il legaal is". Ruim een maand geleden Flinke perioden met zon Vannacht kans op ccn bui cn ccn mini mumtemperatuur van ongeveer 9 gra den. Overdag flinke perioden met zon cn droog. Middagtcmpcratuur om streeks 19 graden. Matige zuidwesten wind. De vooruitzichten voor donderdag tot cn met zondag: Flinke perioden met zon cn ccn mid dagtcmpcratuur van ongeveer'19 gra den. 24 PAGINA'S dam bezet. Op- de regering echter niet meer ruimte geld heeft toegezegd, omdat door stand (WIO) hebben vanmorgen dan bijna drie procent. De staking het toenemend en steeds langduri- het PvdA-hoofdkantoor in Amster- zal volgens de AbvaKabo tot gevolg ger ziekteverzuim de kosten van de hebben dat ziekenhuizen operaties gezondheidszorg nog hoger zullen moeten uitstellen en dat wachtlijs ten groeien. Spoed- en noodgeval len worden wel behandeld. De WIO, die een 'ruimte' van 8 procent wil, heeft vanochtend de hal bezet van het PvdA-hoofdkan- HARL1NGEN (ANP) - Voorzitter toor in Amsterdam. De actievoer- Bestuurscrisis in Waddenvereniging Herngreen van de Landelijke Vere- ders eisten dat de partij zich meer niging tot Behoud van de Wadden- inspant om geld vrij te maken voor zee is vanmorgen afgetreden omdat knelpunten in de gezondheidszorg, hij het niet eens is met het beroep dat bij de provincie Groningen is in-[^| gesteld tegen het verlenen van een bouwvergunning voor een polycar- bonatenfabriek in Delfzijl. Volgens Herngreen is het beroep niet nodig omdat Xantar Polycarbonates z'n 1 ANTI-SEMITISME - Minister Van best doet de lozing van de gevaarlij- den Broek (buitenlandse zaken) wil ke stof dichloormethaan terug te uitvallen. De AbvaKabo begint morgen ook met acties in enkele bejaardenoor den. Er komen werkonderbrekin gen en kantinebijeenkomsten, hoe wel het ultimatum aan de werkge vers pas maandagmiddag om vier uur afloopt. Ook in de bejaarden oorden (70.000 werknemers) wordt ___lö procent geëist, maar gaan de paar uur droeg de politie de werkgevers niet verder dan 2,37 actievoerders zonder problemen procent Showroom: Oudeweg 145 - Haarlem dat de Europese top zich eind juni brengen tot een laag i in de Ierse hoofdstad Dublin stevig zouden deskundigen i Ook i twijfe- krachten Frankrijk. anti-semitische len of dichloormethaan wel kwaad i zoute wateren Tegen inlevering van deze bon (Geldigt/m 23 juni 1990) In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras, kleur, enz.) dan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd. Op beide brillen 1 jaar garantie. De gratis tweede bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen. Het montuur van de bril die u wel betaalt, mag niet goedkoper zijn dan f 100,-. Het montuur van de gratis bril komt uit de kollektie monturen met het rode driehoekje. Leiden, Haar- lemmeistr. 107 (tegenover C&A) Alphen a/d Rijn, vMandeislootsb. 9 DEN HAAG (ANP) - Het kantoor van de Sociale Verzekerings bank in Nieuwegein heeft tot voor kort voor zigeuners en woonwagenbewoners een aanvraagformu lier voor kinderbijslag gehanteerd met een 'Z' en een 'W'. De So ciale Verzekerings raad heeft daaraan in middels een einde ge maakt. Na berichten in de pers, stelde de Sociale Verzekeringsbank aanvankelijk dat de 'Z', voorgedrukt of ge schreven, zou staan voor "zelfdoener". Maar na een uitge breid onderzoek komt de Sociale Verzeke ringsraad nu tot de conclusie dat die le zing niet houdbaar is. De aanduiding 'Z' of 'W' was wel degelijk bedoeld om de formu lieren terecht te laten komen bij een con tactpersoon die zigeu ners en woonwagen bewoners hielp bij het invullen. adm; ratief oogpunt besio. daar voor wel begrip, zo meent de Sociale Ver zekeringsraad. Maar maatschappelijk zijn de aanduidingen 'Z' of 'W' niet aanvaard baar. Het rapport van de inspecteur is in middels in behande ling bij de commissie van toezicht op uit voeringsorganen. Of de bevindingen in Nieuwegein nog meer gevolgen zullen heb ben valt op dit mo ment niet te zeggen. óók om te weten waar ik m'n voor deeltjes kan halen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 127.50 Ik neem een kwartaalabonnement I 74,15* Ik neem een jaarabonnement 1 285,50 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode -Tel. Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1