Openstelling S4 maakt eind aan sluipverkeer Wat moeten Spanjaarden nou met Engelse Nieuwe commissies aan de slag bij De Sleutels In hoger beroep vijf jaar cel gëeist voor moedermoord actief in vrije tijd DINSDAG 15 MEI 1990 11 Hüüi >- LEIDEN - Huurders van woning bouwvereniging De Sleutels zijn in middels in bijna alle wijken verte genwoordigd in bewonerscommis sies. Die zijn de afgelopen weken tij dens speciale vergaderingen opge richt. Ze gaan aan de hand van een nieuw participatieregelement mee denken en meepraten over het be leid van De Sleutels. Voorheen wa ren de rechten van de bewoners commissies nergens vastgelegd. De concept-participatieregeling voorziet in inspraak op drie ni veaus. Huurders kunnen meepra ten (bij onder meer beslissingen over spreekuren en de incassopro cedure) en meebeslissen (bijvoor beeld bij veranderen van huurcon tracten en installaties en bij het op stellen van flatregelementen). In sommige gevallen krijgen ze slechts informatie over bij voorbeeld toe- wijzings- en inschrijvingsbeleid. De commissies moeten zich in de ogen van de woningbouwvereni ging vooral bezighouden met zaken die op wijkniveau spelen. Groot on derhoud aan een bepaalde flat of straat vallen buiten hun zeggens schap. De directie van De Sleutels wil in dergelijke gevallen speciale 'projectcommissies' aanstellen, waarin louter mensen zitten uit de betrokken complexen. De bewonerscommissies zijn het hiermee echter oneens. Ze menen dat discussies over bij voorbeeld groot onderhoud hun werk juist enige kleur geven. "Wordt het net leuk, moeten we wijken voor een project-commisie", is de teneur van de klachten var De woningbouwvereniging stelt zich daarentegen op het standpunt dat het onredelijk is iemand te laten beslissen over woningen waarin diegene zelf niet woont. Binnenkort wordt overlegd om de onvrede over dit deel van het participatie-plan uit de wereld te helpen. De taken die de bewonerscom missies in ieder geval wel krijgen hebben te maken met het onder houden van contacten met zowel de bewoners als de De Sleutels. Mini maal een keer per jaar wordt een be wonersbijeenkomst gehouden, en minstens vier keer per jaar wordt vergaderd met de woningbouwver eniging. Voorts verstuurt de commissie eens in de drie maanden een brief waarin de huurders worden geïn formeerd over tal van zaken die spe len in hun wijk. Als in alle buurten de bewoners commissies zijn geïnstalleerd (er moeten nog bijeenkomsten worden gehouden in Roomburg/Zijlwijk, de Tuinstadwijk en de Stevenshof), spreekt de ledenvergadering van De Sleutels zich in de zomermaan den uit over het participatieregele ment. Ss DUIVENBERICHTEN LEIDEN Uitslag van de oude duivenvlucnt vanaf Roye op 12 mei die werd gehouden door postduivenvereniging Leiderdorp is: 1R. v.d. Nieuwendijk, 2. R. v.d. Nieuwendijk. 3. D. van Seggelen, 4. R. v.d. Nieuwendijk. 5. R. v.d. Nieuwendijk. De 229 duiven zijn gelost om 13.25 uur met een noordwesten wind. DEN HAAG/HAZERSWOUDE - De procureur-generaal bij het ge rechtshof in Den Haag heeft in ho ger beroep tegen een 50-jarige man uit Hazerswoude en een 27-jarige Rotterdammer celstraffen geeist van vijf- en viereneenhalf jaar voor hun aandeel in de moord op de moe der van de oudste verdachte. De vrouw werd in april vorig jaar in Rotterdam om het leven gebracht door een injectie met twee gram he roine. "Op haar uitdrukkelijk ver zoek", zo verklaarden de verdach ten maandag voor het hof. Procu reur-generaal mr. H. Feber meende dat de twee te lichtvaardig over het euthenasieverzoek van de oude vrouw hebben geoordeeld en eiste forsere straffen dan de twee jaar cel die de Rotterdamse rechtbank in oktober vorig jaar oplegde. Achteraf was gebleken dat de vrouw, die na de overdosis vrijwel direct stierf, helemaal niet ernstig ziek was. Ze had vlak voor haar dood een been gebroken en was de pressief. Kort voor de injectie met heroine was ze uit het ziekenhuis gekomen waarin ze was beland na een zelfmoordpoging. Spul Volgens de 50-jarige C.L. stond hij onder grote druk van zijn moeder. LEIDEN - Geboren: Carolien Elisabeth d.v. N.P.E.M. van Waijenburg en E.H.G.A. Meer- tens; Stephanie d.v. M. Malcorps en A.M. Heruer; Elisabeth Maria d.v. J.C. van den Bosch en J.J. Verhaar; Wouter z.v. R.J. Lau rens en H.P. de Koning; Jolijn Carline d.v. J.A. Swager en M.A. van Es; Luca d.v. A.J. de Boer en P.H. de Vries; Daphne d.v. A.C. Roubos en A.M. van der Slot; Daniël z.v. R.J. van Zeist en N. Hoppers; Cindy d.v. J.C. van den Berg en A.B. Filippo; Noor Mimi d.v. M.C.G. Figdor; Li* sette Maria Clara d.v. Q.C.M. Zonneveld en M.W.A. van der Zalm; Niels Cornelis George z.v. E.G. van Heijnenoort en J.C. Brandwijk; Rozemarijn Elisabeth d.v. J.S.J. Bieroff en E.N.A. Bouwmeester; Enja d.v. M. Blasse en H. Hegeman; Carolus Jacobus z.v. C. Aarts; Suheila d.v. J. Ouali en R. A'issaoui; Richard z.v. J.J.A. van der Heijden en B.C. Vlaming; Jannetje Cornelia d.v. A.M. Faas en A.C. van Delft; Kimberley d.v. M.E. Hoevenagel en G.A. van Beelen, Dianne Cornelia Petronella d.v. A.P.H.M. Langendijk en C.M.P. Zuidhoek; An ne Margaux Lotte Sophie, d.v. P. Alblas en A.M. Oskam; Elmar z.v. J.J.E. de Ridder en C.J. Turnhout; Lianne Elise d.v. J. Ouwehand en A.K. van den Oever; Christian Laurens z.v. R. Nievaart en I.M. Piket; Steven Marinus Cor- Zij zou er herhaaldelijk op hebben aangedrongen dat hij 'spul' moest meebrengen waardoor ze een zach te dood zou kunnen sterven. De zoon hield een complex over aan die verzoeken. Hij wist echter niet waar hij pillen of iets dergelijks vandaan moest halen. Met zijn medever dachte P.V., die sinds korte tijd voor hem werkte als incasseerder van openstaande vorderingen, be sprak hij de wens van zijn moeder. "Hij zei tegen me: dat regel ik wel even. Ik heb hem niet gevraagd dat te doen. Hij bood dat zelf aan. Ik was door persoonlijke en zakelijke problemen mezelf niet meer en ging erop in". V. kocht vervolgens een klaargemaakte spuit en spoot die in de arm van de vrouw. V.'s lezing klinkt anders. Zuiver uit medelijden zou hij de vrouw, die hij op de dag dat hij haar injecteerde slechts enkele dagen kende, om het leven hebben gebracht. "Ze smeek te me erom", zei V. Voor zijn daad zou hij met de vrouw hebben ge- nelis z.v. C. van Beelen en M.P.A. van den Ei sen; Atreju z.v. J. Binnekamp en S. Krupp; Cor nelis z.v. C. van Delft en C.A. van der Meij; Frank Hendrik z.v. H. Janssen en M.J. van der Meij; Wendy Elisabeth d.v. H.P. Salman en M.M.J. Damen; Rogier z.v. W.P. van Riet en J. Cozijnsen; Gerrit Samuël z.v. J.H. van Delft en H.D.J. Star; Miriam Heather d.v. D.J. Stuart- Fox en L.F. Brinkgreve; Thirza d.v. DJ. Kruik en A. van der Plas; Christel d.v. J.P. Kruik en A. van der Plas; Romario z.v. P.J. Stikkelorum en W.C.J. Slierings; Chantal Annemarie, d.v. T. Poot en M.A. van der Meij; Bart z.v. C.L. Hel ming en M.J. van Polanen; Jonne Eline d.v. A.P.J. Biessels en M.E. Heuts; Jessica Melissa d.v. M.J. Meijer en W. Perfors; Sanae d.v. B. Srourt en J. Boutouil; Marvin z.v. A.M. van der Luijt en G.A.J. Onderwater; Michelle Esmee d.v. T.P. Vogels en M.J.M. de Bruijn; Boyd z.v. M. van Loon en M. Volkers; René z.v. E.A. van der Born en M.J.H. Dekkers; Remco z.v. LJ. Hidding en I.C.J. Kortekaas; Birgitte d.v. A. sproken om haar de doodswens uit het hoofd te praten. Dit lukte hem niet. Hij verrichtte de inspuiting omdat de zoon te nerveus was ge worden. Motieven De procureur-generaal Feber zocht naar motieven. Hij dacht die gevonden te hebben in het gegeven dat L. zijn medeverdachte als incas seerder dik betaalde. V. heeft naar zijn eigen zeggen van L. een Merce des gekregen en hij kocht een twee de Mercedes van het geld dat hij na drie maanden werken voor L. bij el kaar had gespaard. Volgens de pro cureur-generaal had V. er dan ook alle belang bij om met L. op goede voet te blijven. Het motief van L. om zijn moeder te doden was vol gens Feber dat hij 'vari het gezeur' af wilde zijn. Feber betrok in zijn eis dat de moeder van L. grote druk op hem moet hebben uitgeoefend. "Haar verzoeken en zelfmoordpo gingen leken echter meer op Neuteboom en G.B. Mark; Use d.v. J.E. van Naerssen en M.E.J. Heijnders; Andrea Hendri- ka Annelies d.v. K. van Ees en n. van Leeu wen; Marjolein d.v. J. Konings en A.C. Kam- pert; Öznür d.v. Karaca en S. Karaca; Daph ne Apollonia Sarina d.v. J.P. van den Hoek en P. Krapels; Tessa Denise d.v. J.C. Heemskerk en C.A.M. Zevenhoven; Sander Friso z.v. M.E. Tuurenhout en J. van der Meuten; Jord Christi- aan z.v. P.A. Konradt en I.M. Booi; Charlotte Anneke d.v. J.M. Beaume en O.A.C. Hubert; Tzehaye z.v. F. Haggi en E. Abreha: Danielle Elize Christa d.v. B.C.R. Nederpel en I.P. Koet. LEIDEN - Gehuwd: H.W. van Sandick en M.A.C.M. Sopers; P.N. Manhoudt en O. de Rooij; Joes Murochi en M.A.Y. Bource; J.C. Ul- jee en E.J. de Vogel; J.C.N.M. Smit en A.C.M. Roothaan; R.E.J. de Bruin en E.E. Haneveld; J.H. Vlieland en F.P.L. Kastanja; L. van der Kraats en B.C. van der Pompe; N. de Jonge en A.M. van Zon; H.J. Bouwmeester en M. Zirk- zee; H.P. Hol en P. Engels; R.C. van den Berg en J. de Nie; R. de Jonge en W.l. Boers; A.J.F. Nijens en H.M. Lensen; Amardeep Singh en L.M. Goerdat; T.H. van den Nieuwendijk en M.J. van Duuren; R. Evers en C.M- van der Weijden; R. Nieuwkerk en S. lancel; P.H.J. Dirks en M.K. Verschuur. schreeuwen om aandacht", zei Fe ber. .Vlak voor haar dood had de vrouw tegen een psychiater gezegd dat ze helemaal niet dood wilde. L. ontkende dat hij V. een auto heeft gegeven. Wel zou de jongste verdacht hem met allerlei verzin sels geld hebben afgetroggeld. L. verklaarde dat hij zich door V. 'met zijn snelle babbel', heeft laten in pakken. Het gerechtshof wijst spoedig ar rest. Schepjes en zakjes voor Sassenheimse hondebezitters SASSENHEIM - De gemeente Sassenheim gaat een proef nemen met het uitdelen van schepjes en zakjes aan alle hondebezitters in de gemeente, om de overlast van hon- depoep tegen te gaan. Daarnaast worden in Postvvijk, waar de hinder het grootst is, vijftien afvalbakken geplaatst waarin de zakjes kunnen worden gedeponeerd. Overigens wil de gemeente stimuleren dat de hondebezitters de zakjes met uit werpselen zo veel mogelijk thuis weggooien. PvdA-raadslid A. Olthof zei gis teravond bij de behandeling van het voorstel in de raadscommissie voor milieu, openbare werken en econo mische zaken het wat tegenstrijdig te vinden dat er afvalbakken in Postwijk worden geplaatst en dat daarnaast de hondebezitters wor den opgeroepen de gevulde zakjes mee naar huis te nemen. Wethouder H. de Vries was het daar gedeelte lijk mee eens. Volgens hem is de proef - die één jaar zal duren pas geslaagd als de afvalbakken over bodig blijken te zijn. Alphen zoekt niet verder naar bommen uit oorlog ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen houdt geen vervolgonderzoek naar bommen in de buurt van de Dwarsligger en de Molenvliet. Hoewel ooggetuigen menen dat in dat gebied meer bommen zijn gevallen in de Tweede Wereld oorlog, is het volgens de Explo sieven Opruimings Dienst (EOD) technisch onmogelijk een vervolgonderzoek te ver richten. De EOD die zondagmiddag met succes een andere Britse vliegtuigbom onschadelijk maakte, heeft meegedeeld dat in het gebied bij de spoorlijn niet met metaaldetectoren kan wor den gewerkt. t)it in verband met storingen van de metalen spo ren die dan kunnen optreden in het magnetisch veld. Volgens gemeentevoorlich- ter, P. Camphuijsen, wordt in het gebied dat bouwrijp wordt gemaakt 'voorzichtig verder ge- gevraven'. "Mochten er meerde re bommen liggen dan komen we ze wel tegen". Restauranteigenaar wil zender in eigen taal Francisco Fernandez: "Het i voor een Spaanse zender". Van onze medewerkster Yvon Schornagcl LEIDEN - Hij heeft de Spaanse ambassadeur en de PTT achter zich staan, evenals de universiteit van Leiden. Toch ziet Francisco Fer nandez zijn wens nog niet in vervul ling gaan. De eigenaar van een Spaans restaurant aan de Stations weg wil dat het Spaanse kanaal TVE 2 in Leiden wordt doorgege ven via de kabel, maar voorlopig is het 'technisch onmogelijk'. Fernandez heeft al verscheidene brieven geschreven waarin hij zijn verzoek heeft uitgelegd. Van de ge meenschappelijke regeling anten ne- en energievoorziening kreeg hij als antwoord dat het aantal kanalen beperkt was. "En dat terwijl er juist 30 tot 35 kanalen bijkomen, dan moet er toch ruimte zijn voor een Spaanse zender". Fernandez snapt niet dat er geen plaats is voor een Spaans kanaal. "Spanje is Europa. Het is nummer één op het gebied van toerisme. Heel veel Nederlan ders gaan op vakantie naar Spanje. Dan is het toch leuk dat ze de knop in kunnen drukken voor een Spaan se zender". Regelmatig komen er mensen in het restaurant van Fernandez bin nen die vragen of hij niet kan ijve ren voor een Spaanse zender. "Het dus niet voor mij alleen. Mensen die Spaans studeren op de universi teit of die ieder jaar naar Spanje op vakantie gaan, vinden het ook heel jammer dat ze Spanje op de televi sie moeten missen". Wens De Spaanse gemeenschap in en rond Leiden bestaat uit ongeveer 3500 mensen. Zij willen hun ver bondenheid met Spanje in stand houden door naar de Spaanse tele visie te kijken. "De gemeente moet zeggen of onze wens leeft in de ge meenschap. Hoe kan die dat nu be palen?", vraagt Fernandez zich af. "Gelukkig heeft de Spaanse ambas sadeur in een brief laten weten dat hij mijn idee steunt". Fernandez laat zich adviseren door een bevriende relatie die er voor heeft gezorgd dat elders in het land een Italiaanse zender via de ka bel wordt doorgegeven. Hij heeft er varen dat het geen zin heeft om een handtekeningenactie op touw te zetten. "We hadden vierduizend handtekeningen verzameld, maar die werden terzijde geschoven. Het maakt niet uit wiens steun we alle maal hebben". Op de gewenste zender TVE 2, een Spaans staatskanaal, worden voornamelijk veel informatieve en culturele programma's uitgezon den. "En heel veel sport", voegt Fer nandez eraan toe. Hij vertelt over die keer dat een Spaanse wedstrijd op Eurosport zou worden uitgezon den. "Ik had alle tafels in het restau rant aan de kant geschoven zodat we met een heleboel mensen naar de wedstrijd konden kijken. Zet ik de televisie aan, blijkt de wedstrijd niet te komen. Sportnet was in de plaats gekomen van Eurosport. Nie mand wist het, maar dat schijnt alle maal maar te kunnen op de kabel". Tevreden Fernandez is 26 jaar geleden samen met zijn broer naar Nederland geko men. Na in verschillende bedrijven te hebben gewerkt, begon hij in 1980 zijn eigen restaurant. Ieder jaar gaat hij op vakantie naar Spanje. Hij is echter niet van plan om naar zijn vaderland terug te keren. "Het is moeilijk om terug te gaan. Mijn vrouw en kinderen zijn Nederlands. Ze zijn hier opgegroeid". Hij ver langt ook niet terug naar Spanje: "Als je tevreden bent, mis je het niet". Toch wil hij Spaans kunnen ho ren op de televisie. "Ik heb nooit les gehad in een andere taal, maar op de kabel zijn drie Duitse zenders, twee Engelse en een Franse zender te ontvangen. Wat moeten wij Span jaarden nu met Engelse televisie?" ntalflinke klappen wist gedeputeerde T. Jansen uiteindelijk het l De Valkenburgse burgemeester C. Sinke toonde zich zeer ingeno men met de nieuwe verbinding. "De bebouwde kom van ons dorp wordt ontlast van een onaanvaard baar groot verkeersaanbod van 15.000 voertuigen per dag. Twintig jaar geleden is de beslissing geno men om de S4 aan te leggen. Nu krijgen we daardoor eindelijk leef bare dorpen. Ook onze buurge meenten Katwijk en Wassenaar hebben er direct voordeel van. Ik ben blij dat ik dit voor Wassenaar heb kunnen doen. Niet elke buurge meente is zo meedenkend", zei hij met een toespeling op de ergernis die er in Wassenaar leeft over het ve le sluipverkeer door het dorp uit omliggende gemeenten. De burgemeester verwachtte ver keersproblemen op de Voorscho- terweg. Zolang het tweede gedeelte van de S4 op zich laat wachten, zul len de bewoners aan deze weg tijde lijk met een toename van de ver keersdruk te maken krijgen. Bij de Haagse Schouwweg in Leiden zal dat naar verwachting tot opstoppin gen leiden. "Maar ik heb gehoord dat Leiden een nieuw college heeft. Dat kan zijn tanden er inzetten",-al dus Sinke. Gistermiddag en van morgen was het overigens nog zeer rustig op de nieuwe weg. De Katwijkse burgemeester G.W. van Montfrans-Hartman maakte van de gelegenheid gebruik om de gedeputeerde er nog eens nadruk kelijk op te wijzen dat Katwijk geï soleerd ligt in de Randstad. "Een verbinding tussen de A44 en de A4 is dan ook een volstrekt logisch ge volg van deze weg", zei ze. Ze zei te hopen dat de openstelling van de tweede fase van de Ir. Tjalmaweg spoedig, zal volgen. Bij Jansen drong zij voorts aan op verlichting van het fietspad langs de nieuwe weg. De nieuwe weg biedt volgens haar ook soulaas voor de verkeers druk in de dorpskern van Wasse naar. "Niet in alle opzichten, maar wel voor een groot gedeelte". De Wassenaarse delegatie kreeg wat kritiek van haar te verduren wegens de heersende irritatie over het sluip verkeer vanuit Katwijk in dit dorp. "Wij hebben ons in Wassenaar niet erg gastvrij onthaald gevoeld. Het leek een beetje op Katwijkertje pes ten. Wij begrepen wel waarom: de verkeersoverlast vanuit Katwijk. Een deel ervan zal nu verdwijnen", zei ze bemoedigend. "En wij steu nen alle pogingen van Wassenaar om dit gebied beter te ontsluiten". De brandweer van Valkenburg krijgt binnenkort een speciale afrit vanuit het dorp om zo sneller op de nieuwe weg te kunnen komen. Die afrit is niet te gebruiken door 'ge woon' verkeer. Het relatief grote aantal parkeerstroken biedt vol gens burgemeester Sinke voldoen de soelaas voor het ontbreken van vluchtstroken langs de S4, die de Valkenburgse brandweercomman dant M. Walen er graag had gezien. Korfbaltoernooi voor bedrijven LEIDEN Korfbalvereniging De Danaïden houdt woensdag 16 mei op het veld aan de Montgomery- straat een toernooi voor bedrijven. Deelnemers zijn de PTT, Stads- bouwhuis, Politie, Ziekteverzeke ring Zorg en Zekerheid, direktie Sport en Recreatie, Leidse Hoge School, Kamerlingh Ohnes labora torium en basisschool De Mors- kring. De bedrijven strijden vanaf 18.30 uur om de zilveren kruis bokaal. De Danaïden streeft ernaar om dit eve nement jaarlijks te houden. De fina le vindt plaats om 21.00 uur. Gehandicapten roeien op watersportdag LEIDEN - De jaarlijkse water sportdag voor gehandicapten van de Leidse roeivereniging Asopos de Vliet wordt zaterdag 19 mei gehou den, Omdat deze vereniging zich al jarenlang inzet voor gehandicapten krijgt ze een extra brede boot in langdurige bruikleen van de stich ting Roeivalidatie uit Rotterdam. Gehandicapten uit het hele land doen mee aan de sportdag die be staat uit een dag lang roeien, ka noën en zeilen. De roeiwedstrijden zijn dit jaar aan het programma toe gevoegd zodat de deelnemers voor het eerst kennis maken met het wedstrijdelement. Asopos de Vliet is de enige stu- dentënroeivereniging die met ge handicapten roeit. De trainingen in de roeibak op het droge en in de boot worden begeleid door een spe ciale gehandicaptenroeicommissie van de vereniging. Heden en verleden ontmoetten elkaar op de Ir. Tjalmaweg ter hoogte van de oude Romeinse weg. Terwijl een vliegtuig van het marinevliegkamp laag overvliegt, poseren twee als Romeins soldaat verklede mannen op de autoweg. (foto Dick Ilogewonfng) Verkeerslichten Sassenheim aangepast SASSENHEIM - De installatie die de verkeerslichten op het kruispunt Van Pallandtlaan/Parklaan in Sas senheim regelt, wordt na de zomer vakantie vervangen. Die toezegging deed Sassenheims nieuwe wethou der van openbare werken, H. de Herdershónden De vereniging van Duitse herdershon den Kringgroep Sleutelstad houdt dindag 15 mei een informatie over het africhten van een Duitse herdershond. De avond is in het jeugddorp aan de Voorschoten- seweg en begint om 20.00 uur. Vries, gisteravond aan WD-raads- lid J.P. van Dorssen. Er zijn nogal wat klachten over de verkeersinstallatie binnengeko men, met name over de 'ongelijke behandeling' van de verschillende verkeersstromen. Viswedstrijd H. Boelee de winnaar van de viswedstrijd in de Rijn bij Zwammerdam heef! 20 vis sen gevangen, die samen 12.500 gram wogen. De rest van de uitslag is: W. Ver- hoeff 18 stuks. 11.300 gram; F. van Eij- gen 18 stuks. 9.800 gram; E. van Houten 13 stuks, 8.550 gram en Th. Blansjaar 11 stuks, 6.400. De wedstrijd was georgani seerd door de Leidse visvereniging Hen gelsport. Romeinen verliezen slag bij Valkenburg VALKENBURG/KATWIJK - De Zuidhollandse gedeputeerde T. Jansen heeft gistermiddag met eni ge moeite het eerste gedeelte van de nieuwe provinciale Ir. G. Tjalma weg (S4) in gebruik gesteld. Met een bot oud-Romeins nep-zwaard moest hij een tiental keren flink hakken om het rode lint doormid den te krijgen. Daarmee werd de nieuwe verbinding tussen de Was- senaarseweg (SI) in Katwijk en de Voorschoterweg in Valkenburg of ficieel geopend. Jansen en de burgemeesters van Valkenburg en Katwijk waren kort daarvoor 'aangevallen' door drie als Romeins soldaat verklede mannen. Zij trachtten te verhinderen dat de weg in gebruik zou worden geno men, maar gaven alsnog toestem ming door het overhandigen van een in was geschreven Latijnse tekst. Voor deze speelse handeling was gekozen, omdat de nieuwe ver binding een oude Romeinse weg doorsnijdt die tijdens de werkzaam heden is aangetroffen. De weg is herkenbaar aan een monument ter hoogte van de Torenvlietsbrug over de Tjalmaweg. De plechtigheid werd voortdu rend 'gestoord' door een laag over komend vliegtuig van het marine vliegkamp Valkenburg. Daarmee werd duidelijk gemaakt dat het ver keer rekening moet houden met laag overvliegende toestellen. De landingsbaan van het vliegkamp staat namelijk haaks op deze weg. Een flink deel van de S4 is dan ook ingegraven om de automobilisten, die met knipperlichten en borden al worden gewaarschuwd, niet te veel te laten schrikken. Na de plechtigheid op de provin ciale weg waren er toespraken in sporthal De Terp in Valkenburg. De gedeputeerde voor verkeer en ver voer zei te verwachten dat volgende jaar omstreeks deze tijd het tweede gedeelte van de nieuwe weg in ge bruik kan worden genomen. Het gaat om het deel dat moet eindigen op de Plesmanlaan in Leiden en waarvoor nu een brug wordt ge bouwd over de Oude Rijn. Jansen vond de totstandkoming van de weg een bewijs van de aan dacht die de provincie sinds enkele jaren geleden besteedt aan de 'de cennia lang achtergebleven infra structuur in de Duin- en Bollen streek'. Hij noemde de verbinding tussen Voorhout en Warmond via het Postviaduct als een ander voor beeld. De aanleg van een provincia le weg tussen Lisse en Nieuw-Ven- nep wacht volgens hem alleen nog maar op de verwerving van de grond. "We hebben dan straks meer dan honderd miljoen gulden kost baar geld gestoken in de Duin- en Bollenstreek, maar het is wel goed besteed", zei hij. Over de nieuwe Ir. Tjalmaweg zei hij: "Rijnsburg, Oegstgeest, Wassenaar, Leiden en Katwijk, ze zijn allemaal gediend met de aanleg van deze weg".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14