STAD LEIDEN Experimenten met kooi voor meeuwen gestaakt 'Groen kwijtraken is niet leuk, maar niet kunnen wonen nog minder leuk' Nieuwe bewoners Slaaghwijk betalen meer voor huismeester LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 15 MEI 1990 Wethouder Van Rij wil Leidenaars huisvesten in de regio (Van onze redacteur Henny van Egmond) LEIDEN - Hij heeft onge twijfeld de zwaarste porte feuille van alle wethouders. Volkshuisvesting en ruimte lijke ordening zijn de twee in het oog springende terrei nen waarvoor de PvdA'er Tjeerd van Rij sinds 1 mei verantwoordelijk is in het nieuwe college van B en W. Hij staat voor de gigantische taak om in de komende jaren in de regio ruimte te vinden voor Leidse woningbouw en heeft ook tot taak het sta tionsplan te realiseren. Van Rij. opvolger van Dick Tesse- laar, vindt zijn portefeuille zelf ook wat groot. "Toen ze me vorig jaar vroeger of ik eventueel wethouder wilde worden, heb ik ja gezegd, maar toen ging het alleen nog om volkshuisvesting. Als de taken niet zo had verlopen, had ik het mis schien nu niet aangedurfd", zegt hij met een verwijzing naar het onvrij willige vertrek van ruimtelijke-or deningwethouder Marietje van der Molen. Door haar vertrek werd zijn portefeuille veel zwaarder. De volkshuisvesting is de porte feuille die voor hem het belang rijkst is. Omdat er in Leiden geen ruimte meer is voor nieuwbouw, zal LEIDEN - De gemeente is ge stopt met het experiment om met een hok meeuwen te van gen die in de buurt rond de Rooselveltstraat overlast ver oorzaken. De vogels komen niet op het voer af dat daar elke dag wordt neergelegd. Wel zijn vori ge week medewerkers de daken van de gebouwen op gegaan om de nesten van de broedende meeuwen leeg te halen. Inmid dels zijn er 56 eieren verwij derd. Wijkfeest in De Stevenshof LEIDEN - In winkelcentrum De Stevensbloem en buurthuis Winnie Mandela zijn vrijdag 18 en zaterdag 19 mei tal van aktiviteiten tijdens het wijkfeest in de Stevenshof. De winkeliers houden vrijdag vanaf 14.00 open huis. In het buurthuis Winnie Mandela is 's avonds een bingo-dansant met live-muziek. Een dag later is er een grote bra derie met ruim 45 kramen, waarbij verenigingen zich presenteren door middel van demonstraties en shows. Drie gezelschappen, Jong K &G, Con Fuoco en de Leidse har moniekapel zorgen voor muziek. De speeltuinvereniging houdt sa men met de Road Runners een pres tatieloop over de afstanden 2, 5 en 10 kilometer. De voorinschrijving is vanaf 10.00 uur in het buurthuis. Daarnaast zijn er een reeks van at- trakties zoals een springfestijn voor de jeugd, een vliegend tapijt, straat theater, talentenjacht, demonstra ties zang en dans. Een kindervrij markt is er van 10.00 tot 12.00 uur. LEIDEN - Over het bouwplan voor. hoek Lammermarkt/Molenwerf wordt woensdag 23 mei in het Anto- nius Clubhuis aan de Lange Mare een informatie-avond gehouden. De architect is aanwezig om een toe lichting te geven op het plan waar bij de voormalige panden van Ico Atibu worden gesloopt. Een ambte naar van de gemeente legt de proce dure uit. De avond begint om 19.30 Het college van B en W moet ove rigens op 22 mei nog wel besluiten of de panden van Lammermarkt 46 en 58 op de monumentenlijst ko men of niet. Plaatsing op de monu mentenlijst betekent het niet door gaan van de bouwplan die voorziet in sloop van de huidige panden. er in de toekomst in de regio moe ten worden gebouwd om Leide naars te huisvesten. Werden in het verleden nogal eens wat locaties ge noemd - de Broek- en Simontjes- polder, een stuk Rijnsburg bij de snelweg - Van Rij, oud-voorzitter van de woningbouwvereniging Lei den, wil daar niet aan meedoen. Ook in het collegeprogramma wordt geen enkele locatie uitgesloten. "We willen open overleg met de regiogemeenten", verklaart Van Rij het niet noemen van een locatie. "Wij sluiten geen locatie uit, maar gaan er ook van uit dat regioge meenten geen locatie uitsluiten. Anders komen we niet verder". Volgens Van Rij zal er regionaal overeenstemming moeten worden bereikt over het gebruik van de laatste open plekken voor wonen, werken of recreatie en groen. Som mige regiogemeenten hebben be zwaar tegen verdere bebouwing. Voor de zomer verschijnt er nog een provinciale nota met daarin ramin gen over de behoefte aan ruimte. Ogen openen "Die nota zal alle ogen openen over het tekort aan ruimte in deze regio. Dat geldt voor wonen maar ook voor werken. Het geloof om alle werkgelegenheid achter de IJssel te plaatsen is niet aanwezig. We zullen het hier moeten oplossen", zegt Van Rij, die niet onder de indruk is van gemeenten die roepen dat er bij hen geen ruimte meer is voor woning bouw of bedrijfsterreinen. "Niet al le gfemeenten kunnen dat roepen. De broedende zilvermeeuwenkolo nie die twee jaar geleden zich op het dak van Reed Tool vestigde, veroor zaakt voor omwonenden de nodige overlast. Met name 's nachts gaan de vogels soms zo te keer dat bewo ners niet de slaap kunnen vatten. Directie milieu wilde met voer trachten de meeuwen in het hok te lokken. Wanneer ze dat eenmaal ge wend zijn, zou over het hok ijzer- draad gespannen worden zodat de dieren wel erin kunnen maar niet meer kunnen opvliegen. Die opzet mislukte doordat de vo gels helemaal niet op het voer, dat om de paar dagen ververst werd, af kwamen. Aan de kwaliteit van het voer heeft het volgens milieu-mede- werker Uljee niet kunnen liggen, want dat was 'eersteklas spul waar voor die beesten elkaar normaal ge sproken afmaken'. Hij vermoedt dat de meeuwen in de buurt te mak kelijk aan eten kunnen komen dat door bewoners wordt gestrooid. Vorige week is het dak van Mexx door medewerkers van de gemeen te beklommen die op zoek zijn ge gaan naar de nesten. De nesten die drie of meer eieren bevatten zijn leeggehaald, de andere zijn nog on aangeroerd gelaten. Er zijn nu in to taal zo'n 70 nesten ontdekt. Door het leeghalen van de nesten hoopt de directie milieu dat hier door het aantal jongen, dus een mo gelijke nieuwe generatie die zich Kelderboxen opengebroken LEIDEN - Aan de Zijldonk, Sper werhorst en Valkenhorst (Meren- wijk) zijn gisteren, overdag, een aantal kelderboxen opengebroken. De inbrekers hebben een viertal (ra- ce)fietsen en een hoeveelheid elek trisch gereedschap, geluidsappara tuur en een tent buitgemaakt. Informatieavond bouwplan Lammermarkt De informatie-avond wordt met name gehouden op verzoek van buurtbewoners. Het bouwplan be halve de komst van woningen en kantoren ook de komst vande Koest-O-Theek in. Het plan is in strijd met het bestemmingsplan Noordvest. Het voorbereidingsbe- sluit tot wijziging van het bestem mingsplan komt op 31 mei in de raadscommissie en op 18 juni in de gemeenteraad. Dat is objectief vast te stellen". Van Rij begrijpt de weerstanden wel. "Het is nooit leuk om groen kwijt te raken, maar het is nog min der leuk om niet te kunnen wonen", zegt de wethouder. "Leiden zit in een moeilijke positie, in een zwakke positie in dit overleg. Maar ik geloof in de redelijkheid van mensen. We moeten er in overleg zien uit te ko- Lukt het overleg niet, dan is er al tijd nog de mogelijkheid dat de pro vincie Zuid-Holland ingrijpt. Zij heeft regionale oplossingen voor problemen op volkshuisvestingsge- bied altijd gesteund. Van Rij hoopt dat het zover niet komt. "Ik vind het gebruik van elk drukmiddel jam mer. Dat betekent dat je niet hebt kunnen overtuigen. Het is nodig dat we er samen uitkomen. Het is beter problemen zelf op te lossen dan van bovenaf aanwijzingen te krijgen. Als we het allemaal vanuit die op tiek benaderen komen we er wel uit". Verdeling De verdeling van de woningen is een ander punt dat regionaal moet worden geregeld. Er is afgesproken dat de voorschriften op elkaar wor den afgestemd. Van Rij vindt dat vanzelfsprekend. "Als je in deze re gio een huis koopt, maakt het niet uit of het in Leiden of in Oegstgeest staat. Waarvoor zouden de gemeen tegrenzen wel intact moeten blijven voor mensen die woningen hu ren?", vraagt de PvdA'er zich af. "Hoe hoger het inkomen, hoe soe gaat vestigen aan de Roosevelt- straat, tot een minimum kan wor den teruggebracht. Daarnaast denkt de gemeente dat de meeuwen op deze manier na een aantal keren vergeefs te hebben gebroed, straks een andere broedplaats gaan opzoe ken. Directie milieu wil in verband hiermee bewoners oproepen om te melden waar mogelijk nesten van meeuwen zijn (tel. 254437). Deze nesten kunnen dan ook leeggehaald worden. Daarnaast vraagt de ge meente aan omwonenden om geen voedsel meer op straat of grasveld te gooien. Onderscheiding voor Logtenberg LEIDEN - Hoofd directie reiniging havens en warenmarkten, M.A. Logtenberg, is vanmiddag tijdens een bijeenkomst ter gelegenheid van zijn afscheid benoemd tot Offi cier in de orde van Oranje Nassau. Logtenberg kwam in 1971 naar Lei den als chef van de afdeling stads ontwikkeling, verkeer en grondza ken. Hij heeft daarbij een belangrij ke rol gespeeld bij de restauratie van de binnenstad en de totstand koming van de Merenwijk. Vanaf 1984 is Logtenberg hoofd van de reinigingsdienst en dus ook directeur van de Gemeenschappe lijke Regeling Vuilverwerking Lei den (Gevulei). Tijdens zijn dienst verband heeft hij zich ingezet voor verbetering van de arbeidsomstan digheden van het reinigingsperso- neel en is de huisvuilcontainer inge voerd. Veel tijd besteedde hij aan de vuilverbranding en was voorzitter van verschillende werkgroepen over dat onderwerp. Logtenberg ontving de onder scheiding uit de handen van burge meester Goekoop. De monumentencommissie be sloot vorig jaar positief te adviseren over plaatsing van de panden die in 1865 door de firma J. Parmentier en Zonen werden gebouwd, op de mo numentenlijst. De commissie vindt dat het gebouwencomplex van ar chitect W.C. Mulder met een brede gevel die het straatbeeld beheerst 'uniek voor Leiden'. De panden zijn in originele staat en het is een goed voorbeeld van de architectuur van een fabriekscom plex uit de tweede helft van de 19de eeuw. De commissie vindt het pand van Mulder, die ook fabrieken zoals Van Wijk, Clos Leembruggen, Meelfabriek en Grofsmederij, waar devol vanwege de 'architectuurhis torische aspecten'. peler de regels worden. Dat heb ik ook in mijn werk als belastingin specteur gemerkt. Voor mensen met lage inkomens ligt alles vast. Dat dat moet veranderen, is duide lijk. Anders zat ik hier niet voor de PvdA". Van Rij vindt ook dat de verde ling van de woningen best door gro te verhuurders kan gebeuren, in te genstelling tot zijn voorganger Dick Tesselaar die het verdelen van de woningen van de woningbouwvere nigingen in de democratisch gecon troleerde gemeentehanden wilde houden. "Mij maakt het niet zoveel uit wie het doet, maar veel meer wat we doen. Het zo goed mogelijk huis vesten van mensen met de laagste inkomens, dat is al de primaire taak van woningbouwverenigingen", al dus Van Rij. "Democratische con trole moet zijn gewaarborgd. De ge meenteraad moet ook de regels vaststellen". Bij het overleg dat zijn voorgan ger over een andere woonruimte verdeling voerde met de woning- bouwvereningen wil Van Rij ook andere grote verhuurders betrek ken, zaols studenten- en jongeren- huisvesting. Slaaghwijk Een ingrijpend plan dat onder Tes selaar werd gemaakt maar door Van Rij moet worden uitgevoerd is de verbetering van Slaaghwijk. "We moeten ervoor zorgen dat mensen er langer blijven wonen, het niet meer als een doorgangshuis gebrui ken, waardoor er meer collectieve LEIDEN - Nieuwe bewoners van de Slaaghwijk gaan ongeveer 20 gulden per maand betalen voor de vier sociaal huismeesters in de wijk. De huidige huurders dragen maxi maal 11,50 gulden bij. Dit blijkt uit een gisteren open baar gemaakte bestuurlijke notitie van de WBL. Op basis van dit rap port bereikten bewonerscommis sies in de Slaaghwijk en de woning bouwvereniging vorige week over eenstemming over de definitieve aanstelling van de huismeesters. De notitie wordt eind deze maand voor gelegd aan de algemene ledenver gadering, die erover moet beslissen. Nadat het bestuur zijn fiat gaf aan het bereikte overlegresultaat, werd gisteren bekend hoe de sociaal huis meesters worden betaald nu de be woners slechts 11,50 gulden (flats) of 7,50 gulden (maisonnettes) per maand bijdragen. De WBL gaat de kosten van bege leiding, administratie en kapitaal- lasten voor de huismeesters zelf op- verantwoordelijkheid komt. In een wijk waar iedereen elkaar kent, mag het niet gebeuren dat als een vuil container vol is, mensen het afval ernaast gooien", zegt Van Rij. "Dit soort dingen zijn veel be langrijker dan de vraag of de ge meente Leiden huismeesters wil subsidiëren", reageert hij op de ver zoeken van huurders en woning bouwverenigingen om een bijdrage in de kosten van de huismeesters. Zij zouden ervoor zorgen dat het vandalisme in een wijk afneemt en dat scheelt de gemeente geld, is de redenering van de subsidieverzoe kers. Maar zij hoeven niet op gemeen telijk geld te rekenen. "Ik vind het zonde om uit de schaarse gemeente lijke middelen geld uit te trekken voor zaken die grotendeels door het rijk kunnen worden gesubsidieerd. De huursubsidie is wat dit betreft hoesten. In eerdere voorstellen kwamen deze bedragen voor een groot deel ten laste van de bewo- Bestuur en directie van de wo ningbouwvereniging hebben dit uitgangspunt laten varen. "Maatre gelen als huismeesters, groot onder houd en andere woningtoewijzing hangen allemaal met elkaar samen. Daarom moeten we de lasten niet berekenen per onderdeel, maar be zien in het hele pakket maatrege len", aldus F. van Woudenberg, hoofd bewonerszaken. In de huidige voorstellen betaalt de WBL 60 procent van de kosten, terwijl de bewoners voor 40 procent bijdragen. In de toekomst moet die verhouding worden omgekeerd, zo dat de bewoners zelf het grootste deel van de huismeesters-kosten voor hun rekening nemen. Dit wordt mogelijk doordat nieu we huurders wel ongeveer 20 gul den per maand gaan betalen voor de huismeesters. Van Woudenberg een prachtig instrument. Mensen krijgen tweederde van de kosten van de huismeesters terug, sommi gen zefs honderd procent. Zo komt het geld precies bij de mensen die het nodig hebben". Volkshuisvesting mag belangrijk zijn, minstens even belangrijk is de toekomst van het Leidse station en de directe omgeving. Vijftien mil joen gulden is door de gemeente ge reserveerd voor de aanleg van twee tunnels: een onder het Stations plein door en een - de Terweetun- nel - van het Stationsplein naar de hoofdingang van het Academisch Ziekenhuis die onder de spoorlijn doorgaat. Er moet snel zaken worden ge daan, zo beseft Van Rij, omdat de NS de plannen voor het nieuwe sta tion binnen afzienbare tijd gaat uit voeren. Er moet dan in Leiden dui delijkheid zijn over de tunnels en vindt dit, gesteund door de bewo nerscommissies Slaaghwijk, rede lijk. "Mensen die er nu gaan wonen, doen dat uit een vrije wil. Ze komen in den opgeknapte buurt en weten tevoren dat ze huismeesters moeten betalen". Momenteel verhuist jaarlijks tien procent van de in totaal 803 huur ders in de Slaaghwijk. Indien dit percentage niet verandert, bestaat over circa tien jaar een situatie waarin de huismeesters voor het grootste deel worden betaald door de bewoners. Van Woudenberg sluit overigens niet uit dat er tegen die tijd een an dere situatie is ontstaan. "Mis schien zijn ze dan helemaal niet meer nodig, of in ieder geval minder dan de huidige vier". De gemeente is gevraagd een bij drage te leveren in de investeringen die nodig zijn om de huismeesters goed te laten functioneren. Zo moet er een eigen kantoor komen voor het viertal. wie de rest van de nog benodigde miljoenen guldens betaalt. Van Rij meent dat Leiden door 15 miljoen in de stationsontwikkeling een goede investering pleegt. "Je kunt een verbetering krijgen van 60 miljoen gulden, en dan reken ik de bouwkosten van het nieuwe station nog niet eens mee, terwijl je daar van maar een kwart hoeft te betalen. Dan heb je echt een goede investe ring. De verbetering is ook echt no dig. Wil je het openbaar vervoer concurrerend maken, dan moet je ervoor zorgen dat mensen ook met de bus tot voor het Academisch Zie kenhuis kunnen komen. Je hebt dan de Terweetunnel hard nodig en ook de tunnel onder het Stations plein omdat de bussen dan het plein kunnen oversteken. Het gaat ons dus niet alleen om een mooi pleintje voor het station". Jaar celstraf voor Leidse dealer LEIDEN - Een 38-jarige Leidenaar is veroordeeld tot 18 maanden ge vangenisstraf, waarvan zes maan den voorwaardelijk. Hiermee ging rechter B. Punt over de eis van offi cier van Justitie Klopper heen, die de man twee weken geleden tijdens de terechtzitting 10 maanden wilde laten zitten met vier maanden voor waardelijk. De rechter achtte bewe zen dat de Leidenaar zich schuldig had gemaakt aan het dealen van co caine, heling van gestolen goederen en diefstal van electriciteit en gas. Hoewel hij zelf ontkende ooit ge handeld te hebben in cocaïne, vond de rechter het bewijs dat met het af luisteren van de telefoon werd ver kregen voldoende. Wel bekende hij gestolen goederen van verslaafden te hebben geheeld. Daarnaast bleek tijdens zijn arrestatie dat hij de me ters van gas en electriciteit had 'ge kanteld', waardoor de rekening be duidend lager uitviel. Het energie bedrijf sloot niet uit dat de man al sinds begin jaren 70 deze fraude pleegde. Nationale top op Leidse taptoe LEIDEN - Aan de dertiende Leid se taptoe op zaterdag 2 juni doet in tegenstelling tot voorafgaande ja ren alleen de regionale en nationale top mee. Het spektakel vindt plaats op het hoofdterrein van voetbalver eniging UVS in de Kikkerpolder. Twee deelnemende orkesten zijn bij het laatste wereldmuziekcon cours in Kerkrade wereldkampioen geworden, namelijk het Leidse K G en showband Pasveerkorps uit Leeuwarden. Daarnaast doen nog vier orkesten uit de regio mee: drum- en showfan fare DVS uit Katwijk, showkorps Floraband Rijnsburg en de twee Leidse orkesten muziek- en show band Concordia en jeugdkorps Jong K&G. De taptoe begint om 18.25 met een voorprogramma dat wordt ver zorgd door show- en drumfanfare Matilo uit Leiden. Het hoofdpro gramma begint om 19.00 uur. Aan de finale waarin verscheidene wer ken gezamenlijk worden gespeeld, doen alle orkesten mee. Couveuse voor kinderziekenhuis in Tonin LEIDEN - Oud-minister De Koning biedt vanavond aan de burgemees ter Kowalski van Torün een cou veuse aan. Deze transport-couveuse voor te vroeg geboren kinderen is bestemd voor het kinderziekenhuis in de Poolse stad. De Nederlandse Stichting Hulp Polen hield in febru ari een landelijke inzamelactie. De Leidse regio van die stichting kan hierdoor een couveuse aanbieden. De overhandiging heeft plaats in ro tisserie Oudt Leyden aan de Steen- straat om 19.30 uur. Vogels hebben geen interesse in 'eersteldas voer' LEIDEN - Het was gisteravond passen en meten bij de Hema aan de Haarlemmerstraat bij de vernieu wing van de roltrap. De oude enkele trap die alleen naar boven ging, werd vervangen door een dubbele, waarmee klanten straks zowel naar boven als naar be neden kunnen gaan. Monteurs waren tot diep in de nacht bezig met de plaatsing van het gevaarte. De verbouwing van het warenhuis die in fases wordt gedaan, ligt overigens goed op schema. De verwach ting is dat de Hema eind augustus helemaal klaar is. De winkel is dan uitgebreid tot 1400 vierkante meter. Eind mei wordt al de aparte fotoshop en in juni de kof fieshop in de Hema geopend. Wethouder Van Rij: "Leiden doet een goede investering door 15 miljoen in de stationsplannen te steken". PASSEN EN METEN BU HEMA STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13