t P%ï De mooiste acties van de WK'90 ziet u nu al in onze winkel. Moskou doet Baltisch verdrag herleven 't Wordt steeds leuker bij V&D. DINSDAG 15 MEI 1990 PAGINA 11 Chamorro botst met Sandinisten MEXICO-STAD (GPD) - In Nica ragua dreigt een eerste frontale bot sing tussen het nieuwe bewind van Violeta Chamorro en de overblijfse len van het sandinisme. De samen werking tussen beide groepen be hoort tot het verleden. Het afgelo pen weekeinde waarschuwde ex- president Daniel Ortega voor een burgeroorlog. Vorige week donderdag gingen meer dan 40.000 ambtenaren in sta king. Directe aanleiding was het an nuleren van een wet die het over heidspersoneel het recht op stakin gen gaf. Gisteren dreigde minister van arbeid Francisco Rosales alle stakers met ontslag, indien ze niet binnen 24 uur hun werkzaamheden zouden hervatten. Volgens Rosales is het abtenarenprotest waarbij ook een salarisverhoging van 200 procent wordt geëist en een mini mumloon van 380 gulden een Sandinistische manoeuvre om het nieuwe bewind te ondermijnen. Hij heeft de staking daarom illegaal verklaard. Bij wijze van antwoord hebben ook andere Sandinistische vakbon den nu met acties gedreigd. Gister avond begonnen er in het telefoon bedrijf al de eerste prikstakingen om de ambtenaren te ondersteu nen. En voor de komende dagen zijn er ook acties aangekondigd bin nen de bouwsector, het waterbe drijf en het bankwezen. De jongste maatregelen van het nieuwe bewind worden door de Sandinisten gezien als "een terug keer naar het Somoza-tijdperk". Vorige week vrijdag besloot Violeta Chamorro tot de herziening van het hele pakket van wetten dat de San dinisten door het parlement jaag den na hun verrassende verkie zingsnederlaag van februari. Ook verklaarde zij formeel de land bouwhervorming ongedaan en gaf zij opdracht tot een diepgaand on derzoek naar alle confiscaties van de afgelopen tien jaar. "Zelfs de erf genamen van Somoza kunnen nu weer eigendommen komen opei sen", aldus de reactie van Daniel Or tega. Het sandinistische dagblad Barricada had het over 'een staats greep'. VS ontevreden over El Salvador WASHINGTON (IPS/AP) - Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft kritiek op de ma nier waarop de Salvadoraanse rege ring schendingen van mensenrech ten onderzoekt en nalaat om maat regelen te nemen. Volgens woord voerster Margaret Tutwiler zijn er aanwijzingen zijn dat het leger de hand heeft gehad in de verdwijning van zes boeren van de coöperatie San Cayetano in de oostelijke pro vincie Ahuachapan, vorig jaar de cember. Daarnaast speelt nog de moord op zes Jezuiten en twee andere priesters op de Universiteit van Centraal Amerika in november van vorig jaar. De legerkolonel die be schuldigd werd van betrokkenheid bij die moorden lijkt vrijuit te gaan. Het nieuws over de zaak-Ahua- chapan komt op een cruciaal mo ment omdat het Amerikaanse con gres overweegt de militaire hulp aan El Salvador te halveren. Deze intrekking is gedeeltelijk bedoeld als een signaal van de VS dat er een eind moet komen aan de schendin gen van mensenrechten door het le ger. Regering en verzet in El Salvador beginnen morgen in Venezuela aan besprekingen die een einde moeten maken aan hun tien jaar oude bur geroorlog. Ze worden gehouden in aanwezigheid van bemiddelaars van de Verenigde Naties. VN-secre- taris-generaal Perez de Cuellar be gon verleden jaar aan een initiatief om beide partijen aan de onderhan delingstafel te krijgen om een einde te maken aan de steeds weer oplaai ende Salvadoraanse burgeroorlog, waarbij de afgelopen tien jaar al ruim 70.000 mensen zijn omgeko- ldnderziekenhuis geen hartehirugie na personeelstekort UTRECHT (ANP) - Personeelsge- brek is er de oorzaak van dat de af deling hartchirurgie van het Wilhel- mina Kinderziekenhuis in Utrecht al tweeënhalve week stil ligt. Op drie operaties na zijn de afgelopen dagen verder alle operaties afge zegd. Spoedgevallen zijn naar ande re ziekenhuizen doorverwezen. Oorzaak is een tijdelijk gebrek aan gespecialiseerd personeel op de in tensive care-afdeling, aldus alge meen directeur Stoop van het WKZ. Hij hoopt overigens dat de perso neelsbezetting in de loop van vol gende week weer zodanig op sterk te is dat het werk op de afdeling hartchiurgie kan worden hervat. Stoop zegt dat tijdelijke sluiting onvermijdelijk was omdat door ziekte de personeelsbezetting op de intensive care-afdeling te laag was geworden om nog op een verant woorde manier door te gaan. "We zijn er erg ongelukkig mee maar er zat niets anders op." Volgens Stoop is het voor het eerst dat het WKZ een dergelijke ri goureuze maatregel moest nemen, maar het gebeurt in andere zieken huizen wel vaker dat wegens perso neelsgebrek tijdelijk een afdeling wordt gesloten. Stoop denkt dat aan de personeel sproblemen een mouw kan worden gepast door de honorering van het verpleegkundig' personeel fors te verbeteren en de werkdruk te ver minderen, een zaak waarvoor de verpleegkundigen en de vakbon den nu al twee weken actie voeren. DEN HAAG (ANP) - Welke weg de Baltische staten ook kiezen om zich los te maken van de Sovjetu nie, steeds krijgen zij van Moskou nul op het rekest. Dit heeft hen nader tot elkaar gebracht, waarbij een samenwerkingsverdrag van 1934, dat voor de oorlog op een mislukking was uitgelopen, nieuw leven is ingeblazen. Afgelopen week hebben de drie Baltische staten op een histori sche top in Tallinn de rijen geslo ten voor een volledig herstel van de staatkundige onafhankelijk heid. De presidenten Arnold Rüütel van Estland, Anatolijs Gorbunovs van Letland en Vyt- autas Landsbergis van Litouwen besloten zondag hun diplomatie ke inspanningen op elkaar af te stemmen en één lijn bij onder handelingen met Moskou te trek ken. Daarvoor haalden zij het Verdrag van Eenheid en Samen werking van 1934 uit de mottebal- len en de daaruit voortvloeiende Baltische Raad, voor de oorlog nog Baltische Entente geheten. Net zoals de Entente destijds de Baltische diplomatie in de Vol- kenbond moest coördineren, zo moet de Raad nu het lidmaat schap van de Baltische staten van de Verenigde Naties en deelname aan de Conferentie voor Veilig heid en Samenwerking in Europa (CVSE) bewerkstelligen. Verdeeldheid Paradoxaal genoeg was de Balti sche Entente gedurende haar zes jarig bestaan niet bepaald een toonbeeld van eenheid. Na hun ontstaan na de Eerste Wereldoor log waren de Baltische staten er niet in geslaagd tot een nauwere politieke samenwerking te ko men. Pas in 1934 verenigden Est land, Letland en Litouwen zich in de Baltische Entente, onder druk van de opkomst van nazi-Duits- land en de toenemende bedrei ging van de Sovjetunie. Ook al kwamen de Baltische staten steeds meer tussen deze twee vuren te liggen, dit vergroot te niet hun eensgezindheid. Est land was het meest benauwd voor een Sovjetaanval, terwijl Litou wen in een koude oorlog met Po len verwikkeld was om het door Polen bezette Vilnius. Opgefokt nationalisme en economische concurrentie vergrootten de ver deeldheid. Een 'vriendschaps congres' van de Entente eindigde in 1937 zelfs met een hooglopende ruzie toen de deelnemers het niet eens konden worden over de da tum van een gezamenlijke Balti sche feestdag. Pas toen het te laat was merk ten de Baltische staten dat zij alle drie in hetzelfde bootje zaten dat inmiddels door de Sovjetunie was geënterd. In september 1939 werden Estland, Letland en Li touwen gedwongen Sovjettroe pen op hun grondgebied toe te la ten. Hierna kwamen de Baltische ministers van buitenlandse zaken nog twee keer bijeen voor hun halfjaarlijkse conferentie, ook al viel er weinig buitenlands beleid meer te coördineren. Maar Stalin greep deze conferenties aan als excuus om de Baltische staten de finitief in te lijven: de Balten zou den er een militair complot tegen de Sovjetunie hebben gesmeed. Na de oorlog bleef alleen de Sovjetunie als gemeenschappelij ke vijand over, maar de Balten waren jarenlang niet in staat iets tegen haar te doen. Pas in 1987 kwamen zij voor het eerst geza menlijk in verzet met vreedzame betogingen, die vorig jaar augus tus tot een symbolisch hoogte punt kwamen met de 'Baltische weg', een menselijke keten van twee miljoen mensen die Tallinn, Riga en Vilnius verbond. Volksfronten Ook op organisatorisch vlak maakten de Balten zich sterk. De Volksfronten, de motoren van het onafhankelijkheidsstreven in de drie landen, werken al geruime tijd samen in een gemeenschap pelijke raad, terwijl in maart de vorming van een Baltische econo mische gemeenschap werd aan gekondigd. Met de instelling van de Baltische Raad worden deze lijnen op staatsniveau voortgezet. Daarmee zitten de Balten weer allen op hetzelfde spoor. Enkele weken geleden leken zij nog ver schillende wegen te bewandelen om hun onafhankelijkheid te ver wezenlijken. Litouwen verklaar de zich op 11 maart als eerste Sov jetrepubliek onafhankelijk van de Sovjetunie. Estland en Let land voelden minder voor een on behouwen confrontatie met Mos kou en kozen voor een geleidelij ker koers. "Onze hoofdrichting blijft de zelfde, alleen kiezen we uiteenlo pende middelen", zei de Estse premier Edgar Savisaar onlangs over deze tactische verschillen. "Dat is geen slechte zaak omdat Moskou een grote bureaucratie is. En een bureaucratisch apparaat kan er niet tegen als het met ver schillende eisen en houdingen wordt geconfronteerd, dat maakt het voor hem alleen maar moei lijk". Maar uiteindelijk bleek dat, welke weg men ook bewandelde, het antwoord van Moskou steeds 'njet' luidde. De Balten moesten eerst hun verklaringen weer in slikken, en daarna rustig de wet op de afscheiding van de Sovjetu nie afwachten. De wederopstan ding van de Baltische Raad bete kent dat Gorbatsjov nu meer ge prest wordt om met de Balten te praten. Al lijkt Moskou daartoe gezien de toespraak van Gor batsjov van gisteren voorlopig niet bereid. I Philips25 CE6570 kleurentv. Met Teletekst, afstandsbediening, flat square beeldbuis van 63 cm en hoofdtelefoonaansluiting. Van 1599,- voor 1399,- OfpermaancMS,-met electronics card. Philips 14GR1221 draagbare kleu rentv. Met 40 voorkeuzezenders en 37 cm-beeldbuis. Inclusief afstandsbediening. #7Q ORANJE BOVENAAN PHILIPS "Oranje Bovenaan". Met onder andere Oranje Bovenaan van André Hazes, Oranjelied van de Hol landers en Aanvallen van Holland. fAIÏAUA "Ciao Italia '90". Van de tv. 18 Italiaanse hits zoals Musica van Eros Ramazotti, Serenata van Toto Catugno en Ci Sara van Al Bano Romina Power. CD 3Q QC LPofMC 7 C QC "Viva Italia". 14 hits van onder andere Eros Rama zotti, Ricchi E Poveri, Angelo Branduari. Nino d'Angelo en Toto Cotugno. CD 25.- Philips Slimline VR 6290 videorecorder. Met 48 voorkeuze-zenders. 4 programma's tot 31 dagen vooruit programmeerbaar. Inclusief afstandsbediening. 999,- Bij aankoop van 1 van deze Philips- artikelen krijgt u een actieboekje. Daarin vindt u een bon waar mee u kans maakt om het hele aan- Commodore C-64 WK-set. WK-set, bestaande uit Commo dore C-64 II computer, Commodore 1530 datarecorder, joystick en 3 voetbal-software- pakketten op cassette. H77,"" Bovendien krijgt u altijd een sup porterspakket met een oranjepet, een zwaaishawl en een paraplu. Unieke WK tv-reparatie- service van uw warenhuis. Wanneer u vóór 10 uur de storing aan uw tv meldt, wordt u dezelfde dag nog vóór 19.00 uur geholpen. Tel: 030-870999. "Italo Regalo". Dubbel-CD met 20 Italiaanse top- songs van onder andere Umberto Tozzi, Matia Bazar en Riccardo Fogli. Dubbel-CD 4Q O C Eros Ramazotti - "Inognisenso". De nieuwste CD met onder andere Se Bastasse Una Canzona. "Expressojtaliano". Uit de Ariola Express. 16 Ita liaanse hits, van onder andere Al Bano Romina Power, Ricchi E Poveri en Toto Cotugno. "De Mooiste Muziek Uit Italië". Exclusief bij V&D. 60 minuten met de mooiste 4 Italiaanse melodieën. CD IA,™ Rucanor WK '90-voetbal. JVC VHS videobanden. Op elke videoband van JVC zit de komende weken een oranjekaart. Bij inlevering van 2 van deze kaarten krijgt u 5.- korting op 8 verschil lende oranjevideo's (zie A bijsluiter in elke videoband). VHS 120 ER. speelduur a- 2 uur. 70 VHS 180ER. O AT "Rome we kome". Nederland kwalificeert zich voor de WK '90. Met commentaar van Kees Jansma. Speelduur 65 minuten. Normaal 39,95 Met 2 JVC-oranjekaarten 34,95 Philips HG videobanden. Als u raadt in welke hoek de winnende treffer wordt gemaakt tijdens de WK-finale, maakt u kans op een videocamera/ recorder en vele andere prijzen. a VHS 180 HG. Speelduur 3 uur. 7, 5 2-pak VHS 240 HG. Totale speelduur - 2x4 uur. TDK VHS 240 HS. High Quality Standard videoband. Met door TDK gegarandeerde levenslange garantie. Speelduur 4 uur. WKprs 11,50 maxelf VHS 195 ER, speelduur 3 uur en 15 minuten. VHS 240 ER, j speelduur 4 uur. I WK T-shirt. Met kleurenprint van het Nederlands elftal. 7A QC Maxell videobanden. Raad wie de nieuwe wereld kampioen wordt, en maak kans op 5.000,- of een van de honderden andere prijzen. Sluitingsdatum 6 juli. 2-pak VHS 180 EX. 4Q OC Totale speelduur 2 x 3 uur. 10,7 J 2-pak VHS 240 EX." Totale speelduur 2 x 4 uur. ZDj" Allright voetbalbroekje "Sicilia' Verlengd model. In wit, zwart ei kobaltblauw. 77 Cf Sony videobanden. Met Sony maakt u nu kans op een van de 50 reizen naar de WK-wedstrijd Nederland - Engeland op Sardinië. Bij onderstaande tapes zit een kras-lot bijgesloten. U hoeft ver der alleen maar een oranjeslagzin af te maken. Sluitingsdatum 6 juni. 2-pak Sony VHS 180 DX. Totale speelduur 2 x 3 uur. 19,95 2-pak VHS 180 HG. Totale speel duur van 2 x 3 uur. 24,95 2-pak VHS 240 HG. Totale speel duur van 2x4 uur. 77 cn Voetbalschoenen. Vanaf 70 QC "Op naar Italië '90". De geschiedenis van de WK van 1930-1986. De belangrijkste goals en de mooiste spelmomenten. Met onder andere ja a* Cruyff, Van Basten en Beckenbauer. 17, VU Agfa kleurnegatieffilm. Dubbelpak. 100 ISO. Nu bij V&D met gratis plastic WK-voetbal nr. 5. 2 x 24 opnamen. 16,95 2x36 opnamen. 19,95 WK-rugzak "Aanvallen' PDM VHS 260 HG. High Grade videoband met kwaliteitsgarantie. Extra lange speelduur van 4 uur en 20 minuten. Nu met gratis ja> Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 26 mei of zolang de voorraad strekt.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11