Wellicht onderzoek naar andere bommen 'Er was aan deze bom niet veel bijzonders' Weetjewe zijn geen van aüen bang. Gek he 'Het is wel komisch om zoiets mee te maken' MAANDAG 14 MEI 1990 PAGINA 9 Alphen sluit operatie Dwarsligger tevreden af ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen overweegt een onderzoek naar andere vliegtuigbommen in het gebied rond de Dwarsligger en de Molenvliet. Volgens burge meester M. Paats wordt die opdracht verstrekt aan de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) als daarvoor 'serieuze aanwijzingen zijn'. "Ik heb gehoord dat ooggetuigen meer bommen hebben zien inslaan in de Tweede Wereldoorlog. Als die aanwijzingen concreter worden, kunnen we ze natrekken", aldus Paats. Volgens de burgemeester kan de EOD met behulp van trillingen en metaaldetectoren in de grond na gaan of meer bommen in het gebied liggen. Een dergelijk onderzoek is al eens eerder uitgevoerd aan de Prinsenlaan waar volgens ooggetui gen een blindganger moest liggen king met de politie en de brandweer was prima. Alles is heel goed verlo pen". Ook de commandant van het brandweerkorps. A. Siereveld, heeft nauwelijks wanklanken ge hoord tijdens de operatie gistermid- de PTT-telefooncentrale aan de Wil- helminalaan. Dat was een zorgen kindje maar het ging goed. We kre gen dan ook een alarmmelding uit Hazerswoude binnen. Gelukkig ging het daar om een simpel keu kenbrandje". De grond is in 1985 op tien meter dag. "Alles is goed verlopen op diepte onderzocht maar de EOD paar schoonheidsfoutjes vond daarbij niets. Die zoekactie heeft in totaal tien dagen geduurd. konden persmensen geen 06-n mers bellen in het speciaal ingerich te perscentrum bij de SWA aan de Albert Einsteinweg. Dat was lastig als ze naar een auto-telefoon moes- vv.ten bellen. Daartegenover stond dat de demontage. "Het de alarmcentrale toch goed bereik baar bleef. Voor "zo Brandweer Paats toonde zich als hoofd van het speciaal ingestelde crisisteam gistermiddag uiterst tevreden het verloop van de demontagt ging lekker. Het ontruimen gens ging ook goed. Veel mensen technisch hoogstandje. We hadden Water gelegd Het hele brandweerkorps is volgens plan ingezet. 65 mensen, onder wie vele vrijwilligers, waren paraat om in geval van calamiteiten direct in te grijpen. Siereveld: "Op vier plaat sen rond gevarenzone B hadden on ze mensen de ring omsloten. Bij de Alphense Brug is een pomp hadden uit zichzelf al heenkomen gezocht. De de lijn van de Havenstraat i verbindingswagen gekoppeld Hotel Toor denkt aan schadeclaim ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Alphense Hotel Toor gaat na of de schade die gistermid dag door de ontruiming van het hotel is geleden, kan worden verhaald op gemeente of rijk. Omdat honderd gasten moesten worden afgezegd, is ongeveer vijfduizend gulden minder om gezet. "Het is onduidelijk of we dat geld kunnen terugkrijgen", aldus directielid M. Toor. van het hotel en de gemeente' nog meegevallen: "We moesten het hotel om half een ontrui men. Om drie uur mochten we er al weer in. Het personeel zat elders in Alphen bij elkaar en kwam snel op de fiets hier naar toe, zodra het sein veilig was ge geven. Vanaf vier uur konden de gasten weer terecht". Voor de ongeveer veertig hotelgasten leverde de ontruiming geen en kel probleem op. Toor: "Die zijn 's middags toch niet op de ka mer". snel te kunnen handelen als we hadden moeten blussen. De samenwerking met de politie was trouwens ook prima. Ik vind het een hele prestatie dat alle mensen in zo'n korte tijd deze zaak op poten hebben gezet. Normaal ge sproken wordt zo'n operatie weken lang voorbereid". Van de politie zijn 120 mensen agenten, onder wie zes tig mensen van de Mobiele Een heid, ingezet. Bij de Nederlandse Spoorwegen zijn geen klachten binnengekomen over het stilleggen van het treinver keer naar Alphen tussen 12.48 en 15.40 uur. In die tijd werden de treinreizigers met bussen vervoerd naar hun bestemming. Voorlichter D. Dragstra: "Alles verliep boven verwachting. Een uur eerder dan gepland reden de eerste treinen Na demontage wordt de bom uit het zand gehesen. Met de steeksleutel i de hand kijkt A. Krooswijk van de EOD kijkt nauwlettend toe. EOD klaart demontage veel sneller dan verwacht ALPHEN AAN DEN RIJN - Ton Krooswijk verwacht niet dat hij zich het demonteren van de vlieg tuigbom in Alphen nog lang zal her inneren. "Ja, dat ik een vrije dag heb moeten laten schieten, meer niet. Er was niet veel bijzonders aan. Voor mij is dit alledaags werk. Als je een zenuwachtig type bent, moetje dit werk niet doen. Mij doet het niet veel. Ik weet bijvoorbeeld nu al niet meer waar ik de vorige keer aan het werk ben geweest. Dan zou ik even in mijn agenda moeten kijken. Een bom is een bom. Mor gen heb ik er misschien weer een. Ik zou ook niet weten hoeveel bom men ik nou sinds 1978 onderhanden heb gehad. Toen ben ik met dit werk begonnen. Eerlijk gezegd ben ik de-tel een beetje kwijtgeraakt". De 53-jarige Tilburger nam gister middag het grootste risico bij het demonteren van de bom. De ploeg- commandant van de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) bevestig de een mechanische klemplaat op de bom en vervoegde zich vervol gens bij twee collega's in een soort bunker met stalen balken, stroba len en veel zand op zeventig meter afstand. Daar vandaan werden de ontstekingen uit de bom getrokken. Dat gebeurde door een pvc-buis die naar de bom leidde. Met behulp van een camera konden de handelingen door het drietal worden gevolgd. Krooswijk: "Het is allemaal veel sneller gegaan dan verwacht. De eerste ontsteking konden we pro- b leem loos verwijderen. De tweede, die bovenin zat, gaf wat meer pro blemen. Het was bekend dat er een knik in zat. Uiteindelijk is het ook met die tweede ontsteking nog vrij vlot gegaan. Ik heb het wel meege maakt dat ik een tijd zat te i len aan een ontsteking, maar da niets gebeurde. Dat was nu niet Wel hebben we op die tweede 1 meer kracht moeten uitoefen Maar 46 minuten is toch niet slecht. We waren uitgegaan van twee uur". Klap Op een vraag van een journalist of de ontstekingen al tot ontploffing waren gebracht, antwoordde Krooswijk laconiek: "Ja, had u er dan nog wat mee willen doen? We hebben die ontstekingen meteen la ten exploderen. Dat gaf nog een be hoorlijke klap". De 'Operatie Dwarsligger' is vol gens Krooswijk onder ongunstige weersomstandigheden uitgevoerd: "Die laaghangende bewolking is niet best. Als het tot een explosie komt, krijg je een schokgolf naar boven. De druk komt dan tegen de bewolking en weer terug. Ook de plaats is niet goed. Ligt zo'n bom in een open gebied, dan haal je wat koeien weg, sluit het luchtruim af en gaat aan de slag. Nu met al die flats eromheen moesten veel meer maatregelen worden genomen". Voordat hij, met het demonteren begon, liet Krooswijk weten dat hij het één keer heeft meegemaakt dat iemand bij het onschadelijk maken van 0,8 gram springstof drie vingers is kwijtgeraakt. "Verder gaat het de laatste jaren goed. Dat komt omdat de EOD inmiddels erg veel ervaring heeft met dit soort klussen. Dat was vroeger wel even anders. Vlak na de oorlog zijn er met die verouderde spullen waarmee toen moest wor den gewerkt zat doden gevallen. Dat gebeurt nu niet zo gauw meer". Bom naar zee ALPHEN AAN DEN RIJN - De bom is gisteren naar het depot van de EOD in Culemborg ver voerd. Als de EOD een wagen vol heeft met bommen, worden die getransporteerd naar de marine in Den Helder om ver volgens op de Noordzee tot ont ploffing te worden gebracht. Bijdragen: Caroline van Overbeeke Jan Preenen Gert Visser Foto's: Ben de Bruyn Ton Borsboom ANP Rijk betaalt deel onkosten Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Al phen krijgt de kosten die gisteren zijn gemaakt voor het demonte ren van de vliegtuigbom voor een belangrijk deel vergoed van het rijk. Om hoeveel geld het precies gaat, is nog niet bekend. Burgemeester M. Paats: "Maandag gaan we evalueren en gaan we op een rijtje zetten wat het nu allemaal heeft gekost. In elk geval komen de kosten voor ambulance, het inzetten van extra personeel van de politie en het onderbrengen van de mensen die moesten worden geëvacueerd voor rekening van het ministerie. Dat geldt ook voor het inzetten van de EOD. Zelf moeten we al leen de algemene bestuurskosten betalen. Dan denk ik bijvoor beeld aan de secretarie en het be leidscentrum". Daarbij gaat het volgens gemeentesecretaris G. de Graaff om een bedrag van 'ruim onder de ton'. De gemeente kan bij het rijk ook de extra verzekering in reke ning brengen die speciaal voor de 'Operatie Dwarsligger' was afge- ALPHEN AAN DEN RIJN - De bewoners van het verzorgings huis Rijnzate laten 3e verhuizing gelaten over zich heen komen. In afwachting van de bus staan ze in hun rolstoelen keurig in rijen op gesteld in de hal, in het zonnetje gezet door de felle lampen van de televisie. Fotografen maken een haastig plaatje, het personeel spiegelt een gezellig dagje uit voor. "We gaan naar zee", roept één van de bewoners jolig voor dat ze in de bus stapt. "Weet je", zegt de oude me vrouw Van Winkel (89) wanneer ze een uurtje later rustig aan een tafeltje in het Rode Kruisgebouw zit: "Weet je, we zijn geen van al len bang. Gek hè". In het naburi ge zaaltje wordt de middag gebro ken met een spelletje bingo. Drie dames hebben zich met enkele personeelsleden in een andere ka mer teruggetrokken om wat rus tig te kletsen. "Het leuke is dat we daar nu de tijd voor hebben. Nor maal komt dat er nooit van". Me vrouw Van Winkel woont al 19 jaar in Rijnzate. De laatste jaren is ze niet meer buiten geweest. Ze durft niet meer zo goed. De bewoners van Rijnzate zijn deze dag extra vroeg opgestaan. Om 11.00 uur moest het bejaar denhuis leeg zijn. De helft van <3e 115 bewoners brengt de zondag bij familie door, enkelen zijn naar ziekenhuis Rijnoord gebracht. 18 verblijven tijdelijk in verpleeg huis Oudshoorn en de overige zijn naar het gebouw van het Ro de Kruis gebracht. De huisdieren werden zaterdag al meegenomen. Alleen de vissen bleven achter. Directeur A. Paats heeft al zijn personeel opgetrommeld om de verhuizing zo gladjes mogelijk te laten verlopen. "We hadden na tuurlijk niet zoveel tijd om dit al lemaal te organiseren. Woensdag middag hoorden we het pas. Maar het aardige is dat er een sfeer van saamhorigheid ontstaat. Ja, het maakt natuurlijk ook wel emoties onder de mensen los. Zij hebben de oorlog meegemaakt, zij weten wat een bom voor gevolgen kan hebben. Daar staan wij als perso neel helemaal buiten". Mevrouw Bruynes (86) lijkt zich niet op te winden. "Ik zeg maar zo, het is noodzakelijk dus het moet. Als je maar niet gaat zit ten zeuren dan lukt het best. Ik wil wel zeggen dat ik het perso neel erg dankbaar ben. Ze hebben ons fijn geholpen". Ze kan zich nog herinneren dat de bommen in de nabijheid van het Alphense station naar beneden kwamen. Was het een zondagmiddag? Ou de herinneringen komen boven. Het gesprek komt onvermijdelijk op de oorlog. Er moeten nog wel meer onontplofte bommen ver borgen liggen, denkt ze. "Mis schien moeten we er dan over een poosje weer een dagje uit". Sneller dan gedacht krijgen ook de bewoners van Rijnzate te horen dat de bom geborgen is. De bussen rijden voor om hen naar huis te brengen. Dezelfde middag brengt ook de dierenhulpdienst de huisdieren weer naar hun ver trouwde omgeving. Bij het avon deten lijkt het alsof er niets bij zonders is voorgevallen. Bewoners van Rijnzate wachten het Rode Kruisgebouw. sloten. Daarbij gaat het om 25.000 gulden. Voor dat bedrag waren de bewoners in de gevarenzone voor vijf miljoen extra verzekerd. Paats: "We hebben dat gedaan voor het geval mensen zijn onder- verzekerd". Ook voor het ambu lance- en politiepersoneel dat zich in de gevarenzone bevond, was een extra verzekering afge sloten. Politie moet inbreken in verlaten woningen ALPHEN AAN DEN RIJN - De op papier gemaakte afspraak was dui delijk: iedereen in zone A, ongeveer 200 mensen, zou thuisblijven totdat de politie de woning zou hebben ge controleerd. Onder het toeziend oog van de politie zouden de bewoners de deuren en ramen afsluiten en vertrekken. In de praktijk blijkt één gezin in de Havenstraat echter al uren vóór de inspectie te zijn ver trokken. Buren van de familie be vestigen dat: "Ja, ze zijn al vroeg weg gegaan. Mét hun hondje. Dat weten we zeker. Alle ramen en deu ren hebben ze dicht gedaan". Dat klopt. Alles is afgesloten. Nie mand kan er in. "Dat hoeft ook niet, want ze zijn er toch niet meer", hou den de buren dapper vol. Dat kan wel, maar voorschriften zijn voor schriften en daar heeft men zich niet aan gehouden. Daarom laat ad judant J. de Koning contact opne men met de commandopost: "Bel maar. Moeten we de zaak openbre ken of niet? We hebben een timmer man bij ons, dus dat is geen pro bleem". Over het antwoord kan geen en kele onduidelijkheid bestaan: "Ga naar binnen. We moeten er zeker van zijn dat niemand meer in huis zit". De mededeling slaat als een bom in bij de buren die bijna op springen staan: "Waarom gelooft u ons nou niet? Er is niemand. Dat hebben we toch gezegd. Bel die mensen gewoon op en laat ze hier komen". Dat kan dus niet. "U zegt dat ze nu in die straat zitten? Wel, dat is zone B en dus mogen ze hier niet meer naar toe. Openbreken dus". N ood verordening De timmerman is al lang blij dat hij op basis van de noodverordening artikel 220 van de gemeentewet in actie mag komen. Met een ladder loopt hij naar de achterkant waar hij tot de conclusie komt dat de zaak hermetisch is afgesloten. Terug naar de voorkant waar een zijraam pje uit de sponning wordt gelicht. En terwijl de buren met hun kat in een vogelkooi de wijk nemen, klauteren twee agenten naar bin nen. Als een van hen even blijft ste ken, roept een collega: "Henk, je moet een kleiner pistool kopen". Henk laat vervolgens weten dat zich inderdaad niemand in het huis be vindt: "Ik kom terug via de ladder. De voordeur kan ik niet door, want die zit op het nachtslot". Als hij zijn openbare cursus in breken heeft afgesloten, merkt Henk nog op dat waarschijnlijk nie mand merkt dat hij binnen is ge weest: "Ik heb m'n voeten keurig geveegd, zodat alles precies zo is als toen die mensen zijn weggegaan". De ontruiming van de straten neemt vooral door de afwezigheid van de Havenstraatbewoners meer tijd in beslag dan gepland. Proble men doen zich verder echter niet meer voor. De Koning klaart de klus met zijn drie assistenten, terwijl de timmerman en nog drie anderen op afstand kunnen blijven. De Koning: "Als verzet wordt gepleegd, hebben we dus nog wat mensen achter de hand. Dat is altijd makkelijk. Je weet maar nooit". "Ik verwacht echter geen moei lijkheden. Het is gewoon een routi neklus. Kijken of alle ramen en deu ren zijn gesloten, of zich geen perso nen meer in huis bevinden. We wan trouwen niemand, maar het is beter om zekerheid te hebben". Open Uit de reacties van bewoners blijkt dat zij het een uiterst geruststellen de gedachte vinden dat hun huizen worden afgesloten. Donderdag had den ze nog een brief in de bus gekre gen waarin stond dat alles open moest blijven. Net zoals dat zes jaar geleden het geval was tijdens het demonteren van een bom in Leiden. Een dag later werd die beslissing al weer teruggedraaid. De Koning: "Met de Explosieven Opruimings dienst is dat overeengekomen. Bij een explosie schijnt het niet veel uit te maken of de ramen en de deuren nu wél of niet dicht zijn. Glasschade krijg je toch. Het geeft de bewoners echter meer zekerheid als ze weten dat niemand hun huis inkan. Dat hebben we tijdens het voorwerk wel gemerkt. We hebben de afgelo pen dagen iedereen bezocht. De mensen vonden het een prettig idee dat alles zou worden afgesloten". Dat geldt ook voor Rien Ketel in de Vijverstraat. Wel vindt hij het in tegenstelling tot de meeste anderen 'hinderlijk' dat hij zo lang verplicht moet thuisblijven: "Normaal ga ik op zondag met mijn gezin een eind. wandelen of fietsen. Nu zal dat er wel bij inschieten, omdat de politie m'n huis moet inspecteren. Maar goed, het is wel eens komisch om zoiets mee te maken. Zoveel sen in actie voor z'n ding dat er al 45 jaar ligt. Begrijp me goed, ik vind hét niet overdreven". Ketel beschouwt het eventueel exploderen van de bom als 'mooie test' voor de bomvrije kel ders die zich onder de in 1956 ge bouwde huizen 'schijnen te bevin den'. "Ik ben benieuwd of die het houden als er wat gebeurt". Via het bovenraa ningen. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - In de Aagje-Dekenstraat te Vlissingen is gisteren het vol gend ongeluk gebeurd. Een vaars was aan zijn geleider ont snapt en op hol geslagen. Eene boerin en haar man trachtten het dier tegen te houden, doch de vrouw werd omvergeworpen en zoodanig aan het hoofd ver wond, dat zij een paar uren la ter overleed, vijf jeugdigen kin deren nalatende. - H.T. HARTWIJK, Schoen- en Laarzenmaker. HOOGLANDSE KERK- GRACHT 12, Blijft zich beleefdelijk aanbeve len. - Naar men aan de „Haarl. Ct." uit Amsterdam bericht, is op de uitgeschreven leening van den Stadsschouwburg maar voor 100.000 geteekend. De termijn van de inschrijving is verlengd. Vijftig jaar geleden: - Hare Ma jesteit de Koningin heeft heden ochtend een proclamatie uitge vaardigd van den volgenden in houd: Nadat volstrekt zeker was ge worden dat Wij en onze Minis ters in Nederland niet langer vrijelijk konden voortgaan met de uitoefening van het Staatsge zag, moest het harde, maar noodzakelijke besluit worden genomen, den zetel der Regee ring te verplaatsen naar het bui tenland voor zoo lang als onver mijdelijk, en met de bedoeling Ons terstond weer in Nederland te vestigen zoodra zulks maar enigszins kan. De Regeering be vindt zich thans in Engeland. Zij wenscht een regeerinscapitu- latie te voorkomen. Herin nert U rampen uit vroegere eeu wen, waaruit Nederland is her rezen. Zoo zal het ook ditmaal gaan. Dispereert niet. Doet allen wat U mogelijk is in 's lands wel begrepen belang. Wij doen het Onze. Leve het Vaderland. WIL- HELMINA.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9