Stompwijk inzet spannende strijd Werklozen lopen niet warm voor baan in Bollenstreek Hoofdmanden verdringen plastic tassen Nieuwe jeu de boulesvereniging wil twaalf banen in Leiderdorp Een afscheid in stijl MAANDAG 14 MEI 1990 Kansen Zoeterwoude wisselen ZOETERWOUDE/DEN HAAG - Zoeterwoude en Leids- chendam strijden hevig om Stompwijk en zien hun kansen wisselen. Momenteel lijkt Leidschendam Stompwijk te kunnen behouden, maar woensdag is er pas zekerheid. Dan besluit de Tweede Kamer over de gemeentelijke herinde ling in Zuid-Holland. Afgelopen week schaarde de PvdA- fractie zich achter de aanspraken 'van Leidschendam, terwijl het CDA nog geen besluit heeft genomen. Staatssecretaris mevrouw De Graaf van Binnenlandse Zaken wil dat Stompwijk bij Leidschendam blijft, omdat zij bestaande gemeenten niet wil splitsen als dat niet dringend noodzakelijk is. VVD-kamerlid Fransen heeft het voorstel inge diend om Stompwijk bij de ge meente Zoeterwoude te voegen.' Het landelijk karakter van het dorp zou goed aansluiten bij het 'groene' Zoeterwoude en minder bij het 'ste delijke' Leidschendam. Stompwijk en Leidschendam zijn sinds 1938 één gemeente. Voor die tijd hadden ze lange tijd dezelfde burgemeester en ook de gemeente secretaris werd 'gedeeld'. Leids chendam schermt zelfs met 'ban den uit de Franse tijd' (begin vorige eeuw). Momenteel heeft Stompwijk nog een eigen dorpsraad, die regel matig met het gemeentebestuur overlegt. Vijf van de zeven leden van deze raad willen bij Leidschen dam blijven. Spieker. PvdA-woordvoerder in de Tweede Kamer, verklaarde eerder het voorstel van Fransen te willen steunen, maar hij kreeg geen steun van de rest van zijn fractie: "De PvdA steunt dus het voorstel van de staatssecretaris". D66 zal het voor stel van Fransen wèl steunen. Woordvoerder mevrouw Scheltema - voormalig gemeenteraadslid in Leidschendam - vindt dat 'Leids chendam zich de laatste 20 jaar heeft ontwikkeld tot deel van een grootstedelijk gebied'. Een dorp als Stompwijk zou daar niet meer bij passen. Met de blokken PvdA en WD/D66 tegenover elkaar ligt de beslissing bij het CDA. Morgenmid dag vergadert de fractie en CDA-ka- merlid F. van der Heijden verwacht dat dat 'spannend' zal worden. Hij is verrast over de ommezwaai van de PvdA en verklaart dat 'de opstelling van de coalitiepartner natuurlijk een belangrijke rol speelt'. Van der Heijden hoopt dat de fractie zijn standpunt deelt, dót Stompwijk 'vanwege de historische banden' bij Leidschendam moet blijven. "Meestal volgt de fractie de woordvoerder", weet Van der Heij den, "maar Zoeterwoude heeft een gigantische actie gevoerd. Mijn fractiegenoten zijn bestookt met in formatie en ik moet nog zien hoe dat uitpakt. Ik sluit niet uit dat de frac tie verdeeld stemt, want dit is na tuurlijk geen onderwerp waar de messen over worden getrokken. De fractievoorzitter zal vaderlijk kijken en diep zuchten, maar verder kan ie der fractielid stemmen volgens zijn eigen voorkeur". Volgens burgemeester A.J.M. Houdijk van Zoeterwoude is 'alles nog mogelijk'. In Leidschendam is men wat beslister: "We zijn nog in gesprek met kamerleden en de laatste informatie wijst erop dat er geen kamermeerderheid voor het voorstel-Fransen is te vinden". aan Polen. Hoewel Van der Zwet het niet met zo veel woorden zegt, denkt hij dat daarvan noodgedwon gen beperkt gebruik moet worden gemaakt. Het arbeidsbureau in Lisse over legt met het GAB in Leiden of dit bureau wellicht ook werklozen kent die in het bollenseizoen kunnen worden ingezet. Een Leidse woord voerder zegt dat er vorig jaar rond de 40 mensen zijn 'geleverd'. BOLLENSTREEK - "De staan laat op en gaan eerst winke len". Medewerkers van het Gewes- J telijk Arbeidsbureau Amsterdam en uitzendbureau Start hoopten za- I terdagmiddag half twee dat toch j nog een flink deel van de 70.000 Am- sterdamse werklozen op de adver- tenties voor werk in de Bollen streek zou afkomen. Zij kwamen bedrogen uit. In totaal stapten er 4 slechts 150 binnen, van wie de helft het voorlopig contract tekende. De premies en andere extra's lijken hun effect gemist te hebben. Dinsdag deed adjunct-directeur J. Vlaar de tuinders en exporteurs in Lisse en Hillegom een aanbod: geef aan hoeveel mensen jullie no- dig hebben, GAB en Start zorgen dat de vacatures worden vervuld met gemotiveerde langdurig w.erk- i lozen uit de hoofdstad. Vlaar no teerde bijna 600 tijdelijke baantjes voor twee tot zes maanden. Zaterdag tussen tien en vier uur moest de doelgroep zich aanmelden ibij het GAB. Hun vooruitzichten: !een redelijk bruto uurloon (12,45 x gulden voor een 22-jarige), een pre mie van 350 gulden bruto per maand (met een maximum van 2100 gulden, bij ziekte langer dan drie dagen inhouding van 25 gulden per dag), gratis busvervoer naar en van ,de werkplek, begeleiding en een voorkeursbehandeling na de oogst- i periode, die op 15 juli begint. 1 De wervers gaan komende zaterdag op herhaling in de Start-stand 55 op de scholingsmarkt in de RAI. Ook worden duizenden werklozen aan geschreven. GAB-sectorhoofd R. van Saus-Bos was niet echt ontevre den over de 75 mensen (merendeels mannen) die zich aanmeldden. "Het weekeinde is moeilijk, we zullen maar een avond beleggen". P. Ellsworth van Start vindt dat het project, hoe goed bedoeld ook, verkeerd is aangepakt: "Adverten ties werken niet. De meeste werklo- 1 zen behoren tot de etnische minder- heidsgroepen, die lezen de kranten niet. We hadden beter hun belan genorganisaties kunnen inschake- len en pamfletten kunnen uitdelen op de markten". Directeur C.A.J. van der Zwet van het arbeidsbureau in Lisse schat dat in de hele bollensector (Noord- en Zuid-Holland) zo'n 10.000 seizoenwerkers nodig zijn. Pas als blijkt dat die tijdelijke ba nen niet kunnen worden opgevuld met Nederlanders, wordt er een be- roep gedaan op werklozen uit een aantal EG-landen. Lukt het dan nog niet om aan de vraag te voldoen, dan moet er personeel in Spanje en Portugal worden geworyen. Spanje en Portugal zijn EG-landen waar- 1 mee nog geen regeling bestaat over vrij personenverkeer en kwekers voorzien grote taalproblemen bij het inschakelen van deze Europea nen. In derde instantie mag er een werkvergunning worden verstrekt De Wassenaarse Langstraat-winkelier J. Haasnoot (l) gebruikt, samen met een klant e hoofdmand. de milieuvriendelijke (foto Ellen Martens) Winkeliers Wassenaar laten Surinaamse vrouwen het goede voorbeeld geven WASSENAAR - Met hoofdman den hebben Wassenaarse cen trumwinkeliers zaterdag de strijd aangebonden met plastic draag tassen. In de Langstraat lieten tien Surinaamse vrouwen zien dat het vervuilende plastic ner gens voor nodig is wanneer de klant zijn boodschappen op het hoofd draagt. Klanten die de proef op de som namen en 25 meter met een mand op hun hoofd liepen, kregen een mand of rieten tas cadeau. Men sen die de proef de proef lieten, konden zo'n duurzame tas of mand tegen gereduceerd tarief kopen bij verschillende winke liers. Volgens de Vereniging Winkel centrum Langstraat is herge bruik noodzakelijk in een 'nieu we, milieuvriendelijker econo mie'. Zij pleiten dan ook sterk voor het gebruik van een degelij ke boodschappentas en hebben eind februari al besloten om geen nieuwe plastic tassen te bestellen. Volgens de vereniging gaan er in Nederland jaarlijks zo'n 2,5 mil jard plastic draagtassen door heen. Dat komt neer op 430 tassen per huishouden per jaar. De tachtig winkeliers van de Vereniging Winkelcentrum Langstraat zouden per maand 10.000 tasjes uitgeven en voorzit: ter J. Haasnoot vindt dat een 'af schuwelijke hoeveelheid'. 'Mede doordat er veel tasjes in de vuil verbranding terecht komen, ont staat er een te hoge concentratie dioxine in de lucht', meldt een persbericht van zijn vereniging. 'De directe gevolgen zijn bekend. Koeien in de nabijheid van de vuilverbranding worden ziek en de melk is vergiftigd. Groenten, gekweekt in de directe omgeving van een vuilverbranding, kunnen niet meer worden geconsu meerd'. Volgens fabrikanten kunnen de middenstanders prima overscha kelen op afbreekbaar plastic, Leidse dievegge loopt tegen de lamp door video SASSENHEIM - De politie van Sassqnheim heeft zaterdagmiddag een 26-jarige vrouw uit Leiden inge sloten, nadat zij door winkelperso neel op heterdaad was .betrapt bij een winkeldiefstal. Het personeel herkende haar van video-opnamen die bij een eerdere inbraak in de kle dingwinkel aan de Hoofdstraat wa- maar de voorzitter wil daar niets van weten. Hij beziet de oordelen van plastic-fabrikanten altijd al met wantrouwen en vindt in dit geval dat het woord 'afbreekbaar' nergens op slaat: "Het enige ver schil is dat je dan stukjes plastic overhoudt in plaats van vellen. Schadelijk blijft het". Over het alternatief bestond enige tijd onzekerheid. Linnen vindt men in Wassenaar namelijk te armoedig. Inmiddels staan middenstanders op het stand punt dat het gebruik van een de gelijke boodschappentas 'zeer is aan te bevelen'. De beste bood schappentas is de eigen bood schappentas, heet het wervend. Agrarische structuurcommissie: 'FNV schaadt imago bollenvak met giffolder' BOLLENSTREEK - De Agrari sche Structuurcommissie Bollen streek is boos op de Voedingsbond FNV. De commissie vindt dat de bond het imago van het bollenvak heeft geschaad door het versprei den van een folder over het werken met bestrijdingsmiddelen in de bol lenteelt. Voorzitter E. van Zandwijk eist op korte termijn een gesprek met de FNV over deze zaak. De FNV-folder verscheen on langs naar aanleiding van een on derzoek van de Leidse universiteit. Daarbij werd vastgesteld dat wer ken in de bollenteelt tot beschadi ging van het zenuwstelsel kan lei den. De Agrarische Structuurcom missie Bollenstreek is vooral 'ont zet' over de woordkeuze van de bond in de folder en wil niets weten van de vplgende passage: "Nog even lig je wakker en denk je aan twee collega's. Ze liggen met kan ker in het ziekenhuis. Hun vooruit zicht is slecht. Dan gaan je gedach ten terug naar de buurman. Sinds vorig jaar rust hij. Hopelijk vredig na een te kort leven. In de bollen verdiende hij zijn brood". Met deze zinnen toont de FNV volgens de Structuurcommissie aan dat dat zij op een onjuiste manier bezig is met de meningsvorming. Onbegrijpelijk De Agrarische Structuurcommissie zegt een dergelijke houding van de Voedingsbond onbegrijpelijk te vinden. Volgens haar hebben de on derzoekers van de Leidse universi teit vastgesteld dat er sprake is van 'betrekkelijk geringe effecten op het zenuwstelsel'. Wanneer er al sprake zou zijn van enige effecten, dan zouden die niet gepaard gaan met klachten, zo concludeert com missie zelf uit de studie. "Maar dit onderzoek waaraan vijf instituten acht jaar lang hebben gewerkt, schuift de FNV in haar folder aan de kant. Ze suggereert gewoonweg dat de situatie erger is dan in het ver slag naar voren komt". In een reactie zegt W. Wijnands van de Voedingsbond FNV het ge voel te hebben dat de Structuur commissie de zaak wil bagatellise ren. Volgens de Noordwijker heb ben de onderzoekers in hun rapport aangetoond dat er wel degelijk wat aan de hand is. Wijnands staat nog volledig ach ter de tekst zoals die in de FNV-fol der is opgenomen. Ook achter de gewraakte passage. "In mijn directe omgeving ken ik twee bollentelers die kanker hebben gekregen. Na tuurlijk, harde bewijzen dat dit van het werken met bestrijdingsmidde len komt, heb ik niet. Toch is de zaak voor mij duidelijk". Wijnands is overigens altijd bereid om met de Structuurcommissie een gesprek aan te gaan. links staat F. Broeken, voorzitter i Het jeu de boulestoernooi, dit weekeinde in Leiderdorp. Tweede t plaatselijke vereniging De Boulende Stier. (foto Ellen Martens) LEIDERDORP - Met ruim vijftig le den gaat de Leiderdorpse jeu de boulesvereniging De Boulende Stier deelnemen aan competitie en toernooien. Zaterdag hield ze een kennismakingstoernooi in De Bloe- merd, keurden leden de statuten goed en werd een bestuur gekozen. Daarmee was De Boulende Stier een feit. Deze week bespreken B en W voorstellen van de vereniging om twaalf banen aan te leggen op het sportveld bij het Zijlkwartier. De kersverse voorzitter F. Broeken (58) is optimistisch en voert aan dat de aanleg van banen niet duur is. Op dit moment geniet de vereniging gastvrijheid bij RCL, maar eigen ba nen acht ze 'noodzakelijk'. Volgens Broeken is het spel met de ballen in opkomst. In en rond Leiden wordt het door een groeiend aantal mensen gespeeld en de vijf tig leden zouden in Leiderdorp de levensvatbaarheid hebben bewe zen. Dat jeu de boules een 'oude- i-sport' zou zijn, bestrijdt hij. "Jeu de boules is een behendig heidsspel waarbij een grote mate van precisie is vereist. Jeu de boules is ook een heel sociale sport". In de wintermaanden wijkt de Boulende Stier uit naar overdekte banen, onder meer in Leidschen dam. Op zaterdag 26 mei kunnen belangstellenden nogmaals kennis maken met jeu de boulés, tijdens een tweede toernooi in De Bloe- merd. x^v. vxwvx,, trachtte er zaterdag vandoor te gaan met 800 gulden aan kleding. De politie heeft haar voor nader verhoor vastgehouden, om dat zij vermoedelijk de vrouw is die ook op andere video-opnamen voorkomt die de afgelopen weken bij inbraken in Sassenheimse win kels zijn gemaakt. Volgens de poli tie gaat het om winkeldiefstallen met een flinke buit die tot op heden onopgelost bleven. Verkeerscontroles provinciale wegen DEN HAAG/HAZERSWOUDE - Tot half juni wordt een verkeersvei- ligheidsactie gehouden op de pro vinciale wegen Bergschenhoek-Ha- zerswoude en Benthuizen-Bos koop. Op deze trajecten gebeuren veel ongelukken, vooral omdat er te hard wordt gereden en automobilis ten te weinig afstand houden. Langs de wegen komen borden met de opschriften 'pas op je teller' en 'houdt afstand'. Uit een analyse van de rijkspolitie blijkt dat er in de jaren '87 tot en met '89 ruim vijfhonderd ongelukken op beide wegen zijn gebeurd. Op de S22 (Bergschenhoek-Hazerswoude) waren er 250 ongevallen, waarvan 22 met gewonden en zes met dode lijke afloop, veroorzaakt door het te harde rijden. In ongeveer 70 pro cent van de ongevallen ging het om kop-staartbotsingen, vooral nabij het kruispunt Hoge Rijndijk en het kruispunt Dorpsstraat in Hazers- woude-dorp. king van het Radio Philharmonisch Strijk kwartet en de organist Aad Eriks. Werken van o.a. Josquin, Pachelbel, Scarlatti, Haydn, Bruckner, Ravel en Barber. Ge hoord in de Dorpskerk zaterdagavond 12 VOORSCHOTEN - Het jaarlijkse concert van het Voorschotens Ka merkoor afgelopen zaterdag avond had een speciaal karakter: Rita Eriks, die het ensemble 16 jaar lang heeft gedirigeerd, nam afscheid tegelijk met haar man Aad Eriks die altijd de orgelbege leidingen verzorgde. Uit de muzi kale geneugten die beiden, het koor en het publiek de afgelopen jaren hebben bezorgd, was een bloemlezing samengesteld die ongeveer chronologisch liep door de afgelopen vijf eeuwen. Een te rugblik met verscheidene mu ziekstijlen, waarbij soms een ka binetorgel en een strijkkwartet meespeelden. Ook deze keer bleek het Voor schotens Kamerkoor nog steeds een homogeen gezelschap te zijn met een evenwichtige verdeling over de vier stemsoorten. Geen uitschieters door bijvoorbeeld gillende tenoren of loeiend vibre rende alten, maar een strakke toon die goed past bij een poë tisch lied als "Belle et ressem- blante" van Poulenc, dat aan het eind nog eens als toegift werd herhaald. De zangers en zangeressen waren gespitst op elkaar en op de diri- gente en pasten ook de intonatie in de totale klank in. Als geheel had het koor wel soms de neiging om te zakken, wat vooral te mer ken was els het orgel meespeelde, zoals in "Nisi Dominus" van Ca- rissimi. Overigens werd deze La tijnse tekst dansant en levendig verklankt evenals het volgende "Now is the month of maying" van Morley. Het goed verzorgde programma boekje vermeldde alle teksten in de oorspronkelijke talen en in de Nederlandse vertaling en gaf zo goede informatie over de inhoud. Zo kon het publiek zich inleven in de diverse stemmingen die Ri ta Eriks het koor liet uitbeelden. Het "Fire, fire" van Morley klonk beheerst, maar had van mij vuri ger gemogen. Heel pittig klonk daarentegen het humoristische "Nicolette" van Ravel. Snel arti culerend en af en toe half spre kend gaf het koor de ironische sfeer weer die je eerder van Pou lenc zou verwachten dan van Ravel. Ook bijdragen waren er van een strijkkwartet van leden van het Radio Philharmonisch Orkest: Peter Thoma en Nicki Stieda viool, Ben Joles altviool en Mari- us Lansdorp cello. Van Pachelbel stond op het programma aange geven: Canon én gigue. Bedoeld zal wel zijn: chaconne en gigue. De cello speelde immers steeds dezelfde baslijn waarop al vari ërend de resterende drie hun par tijen lieten opbloeien en weer tot stilstand komen. Eigenlijk mu ziek uit de tijd van vóór het klas sieke strijkkwartet, maar die heel goed klinkt voor deze combina tie. Als origineel strijkkwartet was te horen het .thema met varia ties op "Der Tod und das Mad- chen" van Schubert. De vier mu sici wisten suggestief de donkere atmosfeer op te roepen. Het meest ontspannen klonken ver derop in het programma de twee walsen op. 54 van Dvorak, die ook bij pianisten bekend zijn. Instrumenten en zang vormden alles bij elkaar een gevarieerd ge heel en lieten het resultaat horen van een verzorgde voorbereiding. Aan het eind werd Rita Eriks nog samen met alle medewerkenden in de bloementjes gezet en door een koorlid toegesproken. Een tijdperk is afgesloten, maar het koor gaat verder: Nico Hovius uit Amsterdam zal de fakkel overne men. Het talrijke publiek van de ze avond zal waarschijnlijk met belangstelling de verrichtingen blijven volgen. FRANK DEN HERDER MAANDAG 14 MEI Alphen jong pianotalent de Streekmuziekschool, aanvang 20.00 uur. Leiden lezing over Het Oude China in het Witte Singelcomplex, aanvang 18.45 uur. voorstelling door Toneelgezel schap Tot Ieders Genoegen, 20.15 uur Leidse Schouwburg. Oegstgeest bridgen voor niet-rokers, 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Voorschoten vergadering commissie finan ciën over expansieve verhoging reinigingsrechten. 20.00 uur in het Ambachts- en Baljuwhuis. DINSDAG 15 MEI Katwijk sporten voor mensen met CA- Boorsma, Zwanenburg. 12.00 uur, tel: 071-254654. thema-avond Industriebond FNV over o.a. de VUT. discussie niet uitgesloten, aanvang 20.00 uur in het Antonius Clubhuis, Mare 43. solo-theatershow 'Bosje Bloe men', door Karin Bloemen, aan- Leiderdorp voorlichtingsavond Kruisvere niging 'Hoe ga je om met demen terende mensen?', aanvang 19.30 uur in het Kruisgebouw, Berkenkade. lezing: 'De 'C' in het CDA', door prof. dr. W. Albeda, aanvang 20.30 uur in de Menswordingkerk. WOENSDAG 16 MEI Alphen jeugdinstuif volleybal in gym Leiden Schienen' over de spoorwegen van de twee Duitslanden, aan vang 20.00 uur in de NZH-zaal, Rijnsburgerweg. open avond De Bron, Natuurlij ke Geneeswijzen en Zelfontwik keling, aanvang 20.00 uur in het Leids Volkshuis, Apothekersdijk. ijeenkomst Borstvoedinggroep vanaf 20.15 uur in de kinderboer derij Merenwijk, Parkzicht 100. voorstellingen: 'Bal' en 'Na- dag', door het Concern/Toneel- groep Amsterdam, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater, Cleve- Leiderdorp kennismaking bij Parabowls, 12.00 tot 15.00 uur in sportcom plex De Does. Hoogmadeseweg. bij DDS, aanvang n hotel Het Witte Huis. Voorschoten kindervoorstelling: Wie niet blauw is, is gezien', door Poppen- Wellus Nietus, aanvang Dam DONDERDAG 17 MEI Leiden lunchconcert Hans (piano), van 12.45 tot 1! de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. voorstelling 'Introdans II', met live muziek en zangeres, 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstellingen: 'Bal' en 'Na- dag', door het Concern/Toneel groep Amsterdam, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater, Cleve- ringaplaats. voorstelling: 'Zomerzotheid', naar Cissy van Marxveldt, door Theatergroep Imperium, aanvang 20.30 uur in het Micro-theater, Oude Vest. Leiderdorp milieu-bijeenkomst over 'afval stoffen', aanvang 14.00 uur in de

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8