QTADLEDEN Nicaragua Comité blijft zich inzetten voor de allerarmsten verhuur Grote kans op terugkeer Eurosport op kabelnet FAMILIE GANS OP STAP Opnieuw weinig belangstelling voor Leidse manifestatie tegen armoede LEIDSCH m DAGBLAD maandag 14 mei 1990 Lezers schrijven sument heeft dit opgedrongen ge kregen en er nooit zelf om gevraagd. Degenen die in staat zijn uit aard olie kunststoffen te produceren we ten wel waarmee en hoe gevaarlijk ze bezig zijn en wat de gevolgen zul len zijn van de onverteerbare berg afval die als restant overblijft. De doorsnee consument, kiezer of niet-kiezer wist niet dat bij de verbranding van kunststoffen dioxine vrij komt, u wel? Bij het CDA in Leiden moet het principe 'de vervuiler betaalt' toch ook be kend zijn. Wie is hier de vervuiler? Niet de consument, maar wel de producenten, de chemische bedrij ven. Ook de supermarkten en groot winkelbedrijven en dergelijke. Het moet u duidelijk zijn waar u heen moet met uw rekeningen voor een werkelijk 'nieuw beleid'. A. Versluis Hoge Morsweg 54 2332 HL Leiden Nekkramp Als ouder van een van de kinderen van basisschool Roomburg vind ik dat u de reactie van het team op een vermoedelijk geval van nekkramp nogal negatief en voorbarig beoor deelt. Ik, en veel ouders met mij, vinden het juist goed dat het team Room burg meteen de nodige informatie heeft verstrekt en daarmee onnodi ge paniekreacties heeft voorkomen. doet het in uw stukje voorko men alsof het team alleen maar uit was op sensatie, maar de informatie was er puur voor om de ouders alert te houden en voorlichting te geven. Zo lang er geen zekerheid is over een goed- of kwaadaardige vorm van hersenvliesontsteking (het on derzoek duurde vier dagen), mag men de ouders deze informatie nooit onthouden. Het team Room burg heeft mijns inziens dan ook goed gehandeld. Overigens vergeet u te vermelden dat maandag, nog voor het verschij nen van uw krant, de school aan alle kinderen een briefje heeft meegege ven met de mededeling dat het hier een goedaardige vorm van hersen vliesontsteking betreft. Zeer cor rect dus. P. den Elzen Roomburgerweg woonark Ab het Einde Leiden Golden-T uliphotel Schipholweg geopend LEIDEN - Het Golden Tulip-hotel aan de Schipholweg is geopend door de Zweedse ambassadeur in Nederland, J. Magnusson. Het vier- sterrenhotel heeft 51 kamers waar van twee suites. Een kamer voor twee personen kost 295 gulden. Activiteiten voor Juigalpa gaan door na herbezinning advertentie Mercedes-Benz bedrijfs- en personenwagens, contract hire en leasing. LSL, Rijnsburgerweg 103a, Rijnsburg. Tel.: 01718-32511 Leidenaars dienen klacht in tegen politie Amsterdam LEIDEN - De Leidenaars J. Prenti ce en J. Ayong hebben een klacht indediend bij de klachtencommis sie van de Amsterdamse politiejan bij de nationale ombudsman. Ayong werd twee weken geleden vlakbij zijn woning aan de Leidse Hoefstraat gearresteerd door twee Amsterdamse rechercheurs in bur ger. Prentice, die de rechercheurs om opheldering vroeg, werd na een vechtpartij ook in de boeien gesla gen op verdenking van weerspan nigheid. Op het Leidse politiebureau werd duidelijk dat de arrestatie van Ayong een misverstand was, waar na het duo weer op vrije voeten werd gesteld. De Amsterdamse politie heeft tot nu toe geweigerd mee te delen naar wie men werkelijk op zoek is en waarvan die persoon wordt ver dacht. Alcoholcontroles in Leidse regio LEIDEN - De politie heeft het afge lopen weekeinde weer subregionale alcoholcontroles uitgevoerd. Op verschillende plaatsen in Leiden en Leiderdorp werden automobilisten gecontroleerd op alcoholgebruik. Vrijdagavond werden zes rijver boden opgelegd. Een bestuurder kreeg een proces-verbaal omdat hij weigerde mee te werken aan de blaastetst. Zaterdagavond werden drie bonnen uitgedeeld en twee rij verboden. Het percentage automobilsten dat onder invloed achter het stuur zat bedroeg 2,9 procent. Woordvoer der Langedoen van de Leidse poli tie toonde zich vanochtend niet on tevreden. "Toen we met de contro les begonnen lag het percentage drinkende bestuurders nog op zes procent". LEIDEN - Tal van postduivenverenigingen na men het afgelopen weekeinde deel aan wed vluchten. Alle vluchten vertrokken uit Roye. De uitslagen zijn als volgt. De Vriendenclub: L. Koopman 1C.P. Gijsman 2 en 5; W. de Roode 3; B. Diersman 4 Het Oosten: A. Pracht 1T. van As 2; W. Nie- vaart 3; L. Gijsman 4; A. Noest 5. De Zwaluw: P. van Wissen en zn. tcombina tie Vlekke-de Water 2; H. v d. Kooi| 3 en 4; K. Jansen 5. De Rijnklievers: Aad de Vries 1J. Kok 2 en 5, A. v.d. Velden 3; J. Zevenhoven 4. De Blauwkras: Houwelingen Rozier 1P. Lan- densbergen 2; combinatie Blom 3; F. v.d. We tering 4; combinatie De Mooy 5. De Reisduif: W. Kop 1 en 4; G. Jongbloed 2; N. de Groot en zn. 3 en 5. De Vriendenclub Alphen: M. Jacobs 1J. Spie renburg 2: K. Vergunst 3; T. Lagerweij 4; G. Groenendijk 5. Het A.P.S. 't Centrum: Combinatie van Klave ren 1J, Saathof 2; J. Heinen 3; Gebr. Heinen 4; H. Sassen en Zoon 5. LEIDEN - Het Nicaragua Co mité Leiden had na de Nicara guaanse verkiezingen - die in fe bruari leidden tot de val van de Sandinistische regering onder aanvoering van Daniel Ortega - tijd nodig om zich te bezinnen. Wat was ook weer de reden waarom ze tien jaar geleden wa ren opgericht? En konden ze binnen een 'nieuw' Nicaragua doorgaan met hun activiteiten? Tal van vragen die rezen bij le den van het comité en dat was reden terug te gaan naar de ba sis Twee maanden na die verkiezingen lijkt de rust wedergekeerd. Arjan de Haan en Maarten *t Zelfde van het Nicaragua Comité Leiden zijn vast van plan door te gaan met hun acti viteiten in Juigalpa, de Nicaragu aanse stad waarmee Leiden en Den Haag twee jaar geleden een steden band aan gingen. De Haan: "Ons uitgangspunt was en is: ons inzetten voor de allerarm sten in Nicaragua en met name in Juigalpa. We zijn niet gebonden aan een politieke partij". Hij vervolgt: "Het is echter wel zo, dat de Sandinisten in die tien jaar dat ze aan de macht waren, achter onze ideeën stonden. Zij vroegen zelf projecten bij ons aan. Ik ver wacht niet dat het nieuwe gemeen tebestuur een andere koers gaat va ren. En zolang dat niet gebeurt, gaan wij door met projecten opzet ten en steunen. Anders gaat het Stedenband Het Nicaragua Comité maakt deel uit van de stedenband Den Haag- OEGSTGEEST/NOORDWIJK - Eurosport keert waarschijnlijk bin nenkort terug op het regionale ka beltelevisienet. Het dagelijks be stuur van de antenne-voorziening vergadert vanavond in het gemeen tehuis van Oegstgeest over het te- Voor 20.000 gulden vernield aan tankstation LEIDEN - Onbekenden hebben vanochtend voor bijna 20.000 gul den vernielingen aangericht in een benzine-station aan de rijksweg 4 (Amsterdam - Den Haag). Er was een grote ravage aange richt, een betaalautomaat met een waarde van 18.000 lag totaal uit el kaar en een grote ruit \vas inge gooid. Verder zijn speelgoed, snoep en frisdrank ontvreemd. Getuigen hebben drie mannen gezien die er in een auto vandoor gingen. De politie was gewaar schuwd. door fiet stil alarm, maar agenten troffen niemand aan toen zij arriveerden. rugdraaien van het besluit Euro- posport te vervangen door Sport net. Daarover is de laatste dagen een stroom van bezwaren en klach ten op gang gekomen. "Het wordt met de dag erger", zegt secretaris G. Noordermeer van het bestuur van de centrale antenne, die vandaag al een beslissing verwacht. Leden van de tennis- en squash- club Casino alsmede een aantal Noordwijkse particulieren zijn de afgelopen dagen een brievenactie begonnen om het bestuur van de ge meenschappelijke regeling anten ne- en energievoorziening te bewe gen de beslissing terug te draaien. Noordwijker P. Basters: "Euro sport is zonder meer van de kabel gehaald en vervangen door Sport net. Daardoor hebben we al heel wat goede sportuitzendingen ge mist, zoals dit weekeinde nog de rechtstreekse uitzending van de fi nale van het WK hockey voor vrou- Volgens de Noordwijker bestaan er ook bij de Katwijkse tennisclub Zee en Duin plannen om een hand tekeningen- en brievenactie te star ten. "Noordermeer, heeft gezegd dat hij nauwelijks reacties heeft ge had op het verdwijnen van Euro sport. Dat kan hij nu niet meer zeg gen. Leiden/Juigalpa, opgericht in mei 1988. Deze band is een initiatief van gemeente Leiden zelf. De Haan: "Je zou kunnen zeggen dat er wel een scheiding is tussen de gemeente en het comité. We zijn niet opgegaan in de stedenband, we functioneren ook apart ervan. Het is in feite zo dat wij het meest actief zijn. Wij zijn ook iets politieker bezig. Kijk, als het om de bouw van een school gaat, krijgen we de steun van iedereen, net als bij het alfabetiserings-pro- ject", aldus de sociologiestudent. Vervolgens schetst hij een pro bleemsituatie. "De Sandinistische burgemeester van Juigalpa kwam in 1988 naar Leiden met een aanvra ge voor een project. Iedereen van de stedenband ondersteunde dat be zoek. Nicaragua werd geboycot door de Verenigde Staten. Die ga ven geld aan de contra's. De San dinisten werden tegengewerkt, dus ook hun projecten werden bemoei lijkt". "In 1989 kwam Bush naar Leiden. Stel je het volgende eens voor: Lei den ondersteunt een project in Juigalpa waardoor een gezond- heidspost gebouwd kon worden. Die 'post staat in een gebied waar veel tegenstanders, de contra's, aan vallen uitvoeren. De door de Vere nigde Staten financieel gesteunde contra's zouden de gezondheids- post kunnen aanvallen. En dan krijg je een rare situatie: Leiden die én de Sandinisten én Bush in huis haalt". "Wij hebben toen binnen de ste denband gevraagd of burgemeester Goekoop het probleem kon aankaarten bij Bush. De steden band stond daar niet achter. De WD zei: de gemeente moet zich niet bezighouden met de internatio nale politiek. Op dat moment gin gen we zelfstandig actie voeren en schreven een brief naar Goekoop. Hij speelde het door naar de rege ring. Wat inhield: er werd niets te gen Bush gezegd. Toch hebben we er dan iets aan gedaan". Voettocht De stedenband houdt in de nacht van 23 op 24 mei voor de derde keer een nachtelijke solidariteitsvoet- tocht van Leiden naar Den Haag, de zogenaamde Nacht van Juigalpa. De tocht moet geld opbrengen voor nieuwe projecten in de Nicaragu aanse stad. Maarten 't Zelfde: "De tocht is natuurlijk meer dan alleen maar geld ophalen. We willen meer Leidenaars bewust maken van de situatie in Nicaragua. We hopen dat meer mensen zich in gaan zetten voor de Nicaraguanen". eertien mensen, waaronder een gemeenteraadslid, plaatselijke actievoerders en kinderen, deden mee aan nanifestatie tegen de armoede. (foto Ellen Martens) Arjan de Haan vult aan: "We zijn heel optimistisch. Ik wil er gewoon niet aan denken dat de projecten niet door kunnen gaan omdat er een andere regering aan de macht is. En wat dat betreft: we hebben natuur lijk contactpersonen in Juigalpa zelf. Daardoor weten we hoe de be volking over de projecten denkt, wat er leeft bij de bevolking. Wij doen niet zomaar wat, we stemmen onze projecten af op wat zij willen". De nachtelijke tocht begint om 24.00 uur precies vanuit het Univer sitair Sportcentrum aan de Ein- steinweg in Leiden. Wie meer infor matie wil, kan overdag bellen naar Carel van Ingen, telefoon (071) 264765 en 's avonds naar Aijan de Haan, telefoon (071) 144050. Maarten 't Zelfde en Arjan de Haan van het Nicaragua Comité Leiden. LEIDEN - De Leidse manifestatie tegen armoede heeft zaterdag weinig belangstelling getrokken. Aan de stille tocht die begon bij de Groenoordhallen en eindige bij het Antoniusclubhuis, deden een kleine dertig mensen mee. "We hadden bijstandsweer: re gen", verklaarde Conny Mast van het organiserende 'Steunpunt vrouwen in de bijstand' de lage opkomst. "Maar mensen durven ook nog steeds niet uit te komen voor hun armoede". Ook vorig jaar was er overigens weinig ani mo voor activiteiten op dit ge bied. De manifestatie was bedoeld als opwarmertje voor de grote landelijke demonstratie 'Neder land tegen verarming' zaterdag 19 mei op het Haagse Malieveld. Bo vendien wilde de steungroep aan dacht vragen voor de armoede in Leiden zelf. "Niet alleen de finan ciële armoede, maar ook de socia le armoede die van het gebrek aan geld een gèvolg is". Het Leidse steunpunt staat mensen in de bijstand met raad en daad bij. Een belangrijke ande re activiteit is het organiseren van vakanties voor mensen die daar voor zelf geen geld hebben. Vorig jaar gingen er in de zomer 60 men sen naar Limburg, dit jaar zijn er inmiddels een aantal naar pony park Slagharen geweest. In de zo mervakantie gaat een grotere groep op reis. Het geld voor deze activiteiten wordt vergaard via allerlei acties, zoals een groot feest dat op 1 juni wordt gehouden. Leidse artiesten als Wies Cavé, Leidse Kees, Jody van der Mey en Marcel van Dam treden dan belangeloos op. Ver der haalde het steunpunt zater dag geld op via een loterij waarbij een mand levensmiddelen de hoofdprijs was en kan het reke nen op diverse sponsorbijdragen. Kaarten voor de feestavond zijn verkrijgbaar onder andere bij Conny Mast (Oranjegracht 6) en de Leidse cafés De Wagen, het Centrum en Nozeman. Nieuwe lente Een bijna juichend CDA sloot het college-akkoord 'een nieuwe lente' tijdens de ledenvergadering in de armen. Aldus een artikel in deze krant van 9 mei. Ex-raadslid me vrouw Hugens zei dat de angst haar om het hart sloeg bij het zien van de financiële verantwoording bij de collegeplannen voor nieuw beleid. Behalve een flinke belastingver hoging komt er nog eens een extra last van circa 100 gulden per huis houden vanwege de sluiting van de vuilverbranding. Hoe kunnen we dat verkopen aan de kiezer, om nog maar te zwijgen over de grote massa die niet heeft gekozen. Niet volgens Walenkamp, die meent dat de lastenverzwaring niet te wijten is aan de komst van het CDA in het college. "De tegenvaller van de vuilverbranding had elk an der college ook moeten verstou wen" en "de sluiting van de vuilver branding is te vergelijken met een dijkdoorbraak op landelijke schaal". Meneer Walenkamp en mevrouw Hugens, al eens nagedacht over het waarom de vuilverbranding dicht moet? Zwart-wit gezien om de vol gende redenen: Chemische bedrijven hebben met de wir-premies de productie van kunststoffen sterk uitgebreid. Su permarkten en grootwinkelbedrij ven hebben deze produkten tot in het oneindige toegepast door vrij wel alle artikelen tot in het absurde in kunststof te verpakken. De con- LEIDEN - De familie Gans op stap. Onder toeziend oog van de trotse ouders lopen kleine gansjes naar de Ma- resingel toe voor een frisse duik. Ze lijken zich weinig aan te trekken van het verkeer. (foto Loek Zuyderduini Geen recreatiewoningen in Roomburgerpolder LEIDEN - De gemeente Leiden weigert een vergunning af te geven voor de bouw van veertien recrea tiewoningen in de Roomburgerpol der. Leidenaar Voorhorst heeft de gemeenteraad gevraagd de negatie ve beslissing van burgemeester en wethouders té herroepen. Volgens B en W mogen er - con form het geldende bestemmings plan dat in 1960 nog door de ge meente Zoeterwoude werd opge steld - in de polder wel volkstuinen met tuinhuisjes komen. Maar recre atiewoningen worden in het plan af gewezen. Overigens zouden B en W ook geen toestemming hebben ge geven voor de aanleg van volkstui nen omdat er op dit moment wordt onderzocht wat er met de polder moet gebeuren. Bedrijfsterrein of woningbouw behoren tot de moge lijkheden. Voorhorst is het niet met B en W eens. Hij vindt dat op basis van het bestemmingsplan wel degelijk een bouwvergunning voor de veertien woningen kan worden afgegeven. Hij verwijst daarbij naar de Water- tuinen in Warmond waar vele recre atiewoningen zijn gebouwd terwijl er een bëstemmingsplan van kröcht is, waarin de bestemming op een zelfde manier wordt omschreven. STAC LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7