SER wil één 'loket' voor uitkeringen NODIG! Linkse Turken bekogelen consulaat Wilhelmina wilde in 1939 geen joods opvangkamp bij Het Loo F,11< spoor ontbreekt van ontvoerde baby Justitie duikt alsnog in aids-besmetting AMC MAANDAG 14 MEI 1990 DEN HAAG (ANP) - Er moet een einde komen aan de loket- tencultuur voor mensen die aangewezen zijn op een uitke ring. In de toekomst moet iemand die werkloos, ziek of (deels) blijvend arbeidsongeschikt wordt, kunnen volstaan met het loket bij zijn bedrijfsvereniging. Dat adviseren werkgevers, vakbeweging en kroonleden in een concept advies dat de Sociaal-Economische Raad (SER) vrijdag zal aannemen. DEN HAAG - I£ort voor de oorlog wist de Nederlandse regering zich geen raad met de stroom joodse vluchtelingen die uit angst voor de nazi's vanuit Duitsland de grens over kwam. Herhaaldelijk werden de toelatingsnormen verscherpt of noodgedwongen versoepeld. De re gering zocht een evenwicht tussen de hulp waarvan ze wel inzag dat nodig was. en het belang kilometer van paleis het Loo. het zo- lingen toelaten als de andere buur- 'Ze zijn de menschen die ze wilier merverblijf van Wilhelmina. Per ke- landen van Duitsland hetzelfde afschuiven, op en veilige en blijven rende post laat de secretaris van ko- doen...."aangezien anders de de wijze kwijt", aldus Justitie. Maar gen bevolking die leed onder de ningin Wilhelmina de bewindsman weten dat de vorstin daartegen ern- 1 de stig bezwaar heeft en verzoekt Boe- Op kleii historica drs. Corrie K. Berghuis, len Zij onderzocht de reactie van Ne- ken, derlandse regering op de plotselin ge toestroom van joodse vluchtelin gen na de Kristallnacht van 9 op 10 november 1938. In haar bundel 'Joodse Vluchtelingen in Neder land' - die vanmiddag is aangebo den aan minister Dales (bi landse zaken) laat zij het beleid v is de keuze ging van een centraal opvangkamp voor de vluchtelingen. Op 10 maart 1939 laat minister opgenomen van binnenlandse zaken Boelen ko ningin Wilhelmina weten dat de vluchtelingen zich al- de druk wordt groter en groter. In Nederland zou richten". Hoek van Holland levert dat in de- e schaal worden vluchte- cember de eerste problemen op. andere locatie uit te kij- lingen toegelaten, maar wel op "Wij zijn geen misdadigers", vindt aarde dat de joodse gemeen- een joodse man, die onmiddellijk [die schap de kosten zelf draagt. met geweld tot zwijgen wordt ge- Voorlopig worden alleen kinde- bracht. Justitie verscherpt de con- ren en familie van Nederlandse jo- trole op de binnenvaart, spoorwe- den toegelaten en mensen die kun- gen, postkantoren "en andere ver- nen aantonen dat ze naar elders zamelpunten van publiek", emigeren. De vluchtelingen worden barakken ondergebracht. Wer- In januari '39 zien de autoriteiten De bezwaren van Wilhelm overigens niet worden toegelicht, wegen zo zwaar dat uiteindelijk wordt gekozen voor de Drentse ge meente Westerbork. De regering is zich ervan bewust dat de ligging - aanzienlijk dichter bij de Duitse hoe labiel grens dan het Elspeterveld - met het ken mogen ze niet en de omgang in dat de vluchtelingen niet voort Aan doorve vijzmgen i r de Ge- ken) meenschappelijke Medische Dienst deling' (GMD), die medisch onderzoek i richt en advies geeft, komt dan een einde. De GMD wordt geliquideerd. De medische kant van de zaak (keu ringsartsen en arbeidskundigen), dié thans is ondergebracht bij de GMD's De Tweede Kamer heeft zich tot dusver op het standpunt gesteld dat opheffing van de GMD's in geen geval zou mogen leiden tot het ver dwijnen van deskundigheden. De gering voor de vestiging van het op- meet af aan niet erg welkom. Al di- vangkamp gekozen heeft voor de reet na de Reichskristallnacht sluit Elspeterveld op de Veluwe. Deze de Nederlandse regering onmiddel- plek ligt op een afstand van twaalf lijk de grenzen. Zij wil pas vluchte- met Nederlanders wordt zoveel mo- durend in de kampen kunnen w gelijk beperkt om te voorkomen dat den opgesloten. Er wordt gediscus- dun bevolkt waardoor de kans de 'prikkel' tot emigratie afneemt, sieerd over verlofregelingen. waar- Om die reden mogen kinderen bij familie en vrienden zich garant evenmin in gastgezinnen worden moeten stellen voor terugkeer ii opgevangen. kampen. De regering wil koste wat In december '38 worden illegale het kost voorkomen dat in de kam- vluchtelingen nog naar Duitsland pen "gekuipt wordt-tegen het Duit- teruggestuurd. Opsluiten van de il- sche systeem". Brieven naar het legalen in de kampen zou de Duit- buitenland moeten open aan de sers alleen maar in de kaart spelen kampleiding worden overhandigd Illustratief daarvoor oog op een Duitse inval, riskant de plaats voor vesti- Maar de grond is er goedkoop, het inekamD klein Joodse vluchtelingen - en binnenkomende brieven worden door de kampleiding geopend. Le zingen. gegeven om de tijd te do den. mogen in geen geval gaan over het jodendom en moeten liefst wor den verzorgd door Nederlanders. Als duidelijk wordt dat de joden niet zo snel doorreizen als gehoopt, wordt besloten een centraal op vangkamp te stichten, omdat dat goedkoper is dan 26 kleinere centra. De regering realiseert zich dat zij het kamp zelf moet betalen omdat anders "de particuliere liefdadig heid als een kaartenhuis" ineen stort. Als in februari de oorlogsdreiging groter wordt, ontwerpt de commis sie van toezicht en bijstand voor het kamp Westerbork een evacuatie plan. De 700 vluchtelingen die er ondergebracht zijn moeten in geval van nood met de trein via Zwolle naar Zeeland worden gebracht. De spoorbrug bij Zwolle is opgeblazen en de vluchtelingentrein zet koers naar Leeuwarden. Uiteindelijk gaan ze toch weer naar Westerbork. dat een jaar later verandert in een doorgangskamp van waaruit hon- derdduizend joden naar Oost-Euro pa worden weggevoerd. ('Joodse vluchtelingen in Nederland 1938-1940. Documenten betreffende toelating, uitleiding en kampopname'. GMD's, nemen de bedrijfsvi gingen over. Die krijgen ook het voortouw bij het proces om gedeel telijk afgekeurden weer aan betaald werk te helpen. Het bestaande circuit - arbeidsbu reau, GMD. arbeidsinspectie, ar- beidsomstandighedendienst, be- drij fsgezondheidsdienst, loontech- dat zij, beter dan het arbeidsbureau, in staat zijn deeltelijk afgekeurde bemiddeling aan aangepast betaald werk te helpen. Dat gebeurt inmid dels bij een aantal GMD's, maar werkgevers en vakbeweging kiezen nu voor een andere aanpak. Premies Kevers te kijk nische dienst en sociale werkplaats Ook bij de vaststelling van de socia- - moet zich van geval tot geval le premies gaat er wat veranderen, schikken naar de wensen van de be- als het aan de SER ligt. Tot dusver drijfsvereniging. De werknemer adviseert de Sociale Verzekerings kan in elke procedure aankloppen raad (SVR) de minister of staatsse- bij het loket van de bedrijfsvereni- cretaris van sociale zaken die daar ging om te vragen hoe het ermee om (inkomens)politieke redenen de staatafgelopen jaren veelvuldig van is af- Nu de spciale partners de knoop geweken. De SER wil dat jn de toe hebben doorgehakt, is het aan komst de SVR zelf de premies vast- staatssecretaris Ter Veld (sociale za- stelt, waarna de minister alleen op technische gronden nog van ingrij- BRU1N1SSE - 'Nieuwe opzet kan helpen bij aanpak ziekteverzuim' - - fVCCCIO tl tkenngen nodig gisteren v is. Bij een afwijkend premiebesluit Zeeuwse eiland zou de minister eerst de SER ten raadplegen. den haag (anp) - het in vergeiij. Politie en bewoners king met onze buurlanden zeer ho- ge ziekteverzuim in Nederland kan c oorrc in ArTlnPTTI worden teruggedrongen als GMD- bAclcl&J5 111 artsen en arbeidskundigen worden ARNHEM (ANP) - De Arnhemse ongebracht bij de bedrijfsvereni- poiitie is gistervond slaags geraakt gingen die naleving van de Ziekte- met een flink aantal bewoners van wet controleren. Op den duur levert de Arnhemse wijk 't Broek. Daarbij i politieman mishandeld en Schouwen- Duiveland ter gelegenheid van de vijfde Nationale keverdag in Bruinisse. Vierduizend bezoekers vergaapten zich dat minder langdurig zieken op die werd e jaar ziekte de wao ingaan. Die verwachting heeft arbeids kundige j. van der Stoep van de Haagse Gemeenschappelijke Medi sche Dienst (GMD) van het SER- voorstel om de keuringsartsen en arbeidskundigen van de GMD on der te brengen bij de bedrijfsvereni gingen. Deze deskundigen, die raakte hij zijn dienstpistool kwijt. Volkswager Even voor negen uur zagen twee originele, m surveillerende agenten een man ook bizarre verschillende verkeersovertredin- uitvoeringe gen maken met zijn auto. Zij zetten De organise de achtervolging in en riepen assis- telde bijna tentie in. Na verschillende botsin- tweehonderd gen, waarbij ook twee politiewa gens geraakt werden, kon de 26-jari- ge Arnhemmer aangehouden ïnjaar ziekteverzuim actief aan de den Bij de geraakte wagens ont slag gaan, kunnen dan al na onge- stond toen een volksoploop van veer zes weken ziekteverzuim wor-. buurtbewoners. Ze belaagden de den ingezet. Van der Stoep stelt zich twee agenten die op de sleepdienst voor dat deze specialisten kijken wachtten, hetgeen leidde tot de ar- wat er aan de hand is op het werk en restatie van een 23-jarige man en hoe de werkomstandigheden kun- vervolgens een vechtpartij waarbij worden aangepast, als iemand rake kiappen vielen. Toen kevers meer dan vorig jaar. Overigens blijkt de 'beetle'erg prijzig te worden. Een goede cabriolet kost ver boven de twintig mille. Zelfs een wrak moet soms nog zich binnen een half jaar vier keer de agenten voelde dat zijn dienstpi- duizend kortstondig ziek meldt. stool uit de holster werd getrokken, tweeduizend Als je kijkt naar de voorgesch.e- bliezen de politiemensen de af- 1aar tocht. denis van iemand die i gulden opbrengen. (foto ROERMOND (GPD/ANP) - De Roermondse recherche, die twintig man sterk speurt naar de spoorloos verdwenen baby Dennise Grutter uit Kessel, heeft na drie dagen in tensief speurwerk nog bitter weinig vorderingen gemaakt. Van het ne gen maanden oude meisje, dat don derdagavond tegen middernacht verdween uit de auto van haar ou ders, ontbreekt nog elk spoor. Inmiddels zijn wel ruim 30 tips uit heel Nederland binnengekomen, maar ook die hebben nog geen licht gebracht in de duisternis, aldus de leider van het team hoofdinspec teur J. Kuypers. Veel mensen heb ben de politie gebeld met de mede deling dat ze een verdachte figuur met een baby in de auto hebben ge- ijn niet zodanig dat ninderd voort. De recherche moet nog een paar bewoners ondervra gen van de straat waar de auto met baby geparkeerd stond en het plein waar de ouders een broodje shoar ma waren gaan eten. De familiele den van de uit Turkije afkomstige vader zijn gehoord, maar dat heeft niets opgeleverd. Ook de familiele den van de moeder, de 20-jarige Shirley Grutter uit Kessel weten niet waar de dader of daders ge zocht moeten worden. Volgens de ouders zijn er in fami liekring geen moeilijldieden. Over geruchten dat een ander de vader van Denise zou zijn, merkt hoofdin specteur Kuypers op: "Dat achten we uitgesloten. We moeten er toch van uitgaan dat de moeder zeker weet wie de vader is". De moeder richtte gisteren via de radio een smeekbede tot de ont hoop zaken moet nog worden uitge zocht. We houden echt met alles re kening...", zegt adjudant Smeets die belast is met het onderzoek. Het buurtonderzoek gaat onver- komen. Een voerders. Zondagavond verscheen ze ook in Achter het Nieuws en riep ze de daders op het kind terug te brengen en in elk geval goed te ver zorgen. Daar is evenwel nog geen reactie op gekomen. AMSTERDAM (ANP) - Het Open baar Ministerie in Amsterdam wil alsnog weten wat zich eind vorig jaar in het Academisch Medisch Centrum (AMC) heeft afgespeeld toen een patiënt met het Aids-virus (HIV) werd besmet door een fout van een arts in opleiding. Justitie heeft de regionale inspecteur van de volksgezondheid gevraagd het be wuste dossier op te sturen. De Amsterdamse persofficier van justitie, mr. l. de Wit, heeft dit za terdag desgevraagd bevestigd. "Strikt formeel is het een strafrech- zijn voorgeschiedenis meestal pe- jari Arnhemmer werd vanoch- regelmatig kortstondig tend om half zes opnieuw aange. iodes ziekteverzuim. Zodra je als arbeids kundige in dat vroege ziektewetsta dium al ziet dat-het niks meer wordt bij de oude werkgever moet er ac- tief worden gezocht naar ander SPIEKMAN-MONUMENT houden. De politie verwacht dat nog een aantal aanhoudingen zal volgen. Illegale telefoons Het aantal illegale telefoons en zendapparaten dat in 1989 in beslag is genomen, is weinig opzienba rend. Ambtenaren van Verkeer en Waterstaat namen bij de groothan del onder meer 125 ondeugdelijke telefoons mee. Dit jaar gaat men iets voortvarender te werk. In de eerste vier maanden van 1990 werden 750 telefoons in beslag genomen. In 1989 werden bijna 3.900 draadloze telefoons meegenomen, dit jaar tot nu toe 663. Het aantal zenders dat bij de groothandel werd wegge haald bedroeg respectievelijk 2.381 eh 1.075. Chronisch zieken Staatssecretaris Simons (volksge zondheid) stelt "enige miljoenen guldens" ter beschikking voor chronisch zieken. Vorige week kon digde de staatssecretaris al aan dat er een speciale commissie zal wor den ingesteld die de positie van de chronisch zieken moet gaan bestu deren. In ons land zijn naar schat ting anderhalf miljoen langdurig ziek. Het gaat dan vooral om cara-, reuma- en suikerpatiën ten. Oorlogsmonument Premier Lubbers heeft zaterdag middag in de Rotterdamse wijk Kralingen het landelijk monument 'De steen van de miljoenen tranen' onthult. Dit beeld van kunstenares en oud-verzetsstrijdster Truus Men ger is een monument voor alle ge troffen burgers tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het monument gespleten steen, symboliseerd het gebroken leven van de burgeroor- logsgetroftenen en het nieuwe en oude gedeelte van de Rotterdamse wijk Kralingen. BE KLAD - Het Spiekman-monument in Rotterdam is gisteren met racisti sche leuzen beklad. Een 19-jarige Rotterdammer werd op heterdaad betrapt. Hij was bezig leuzen te kal ken zoals 'Hang Mandela' en 'Juden raus'. H. Spiekman (1874-1917) was een socialistische voorman in Rot terdam. Het monument werd alge meen beschouwd als een verzets- monument. ROTTERDAM (GPD) - De politie houdt na de aanslag van afgelopen zaterdag op het Turkse consulaat in Rotterdam rekening met meer ge lijksoortige acties. Een groep van enkele tientallen betogers, volgens de politie behorend tot een radicaal linkse Turkse groepering, bekogel de het pand zaterdag met stenen en verfbommen. De kamer van de con sul werd met een luchtdrukpistool béschoten. De consul, die in het pand aanwezig was, bleef onge- woordvoerder deerd. De politie heeft in verband politie erkent dat niet vaststaat dat met de aanslag zes mannen aange- de schoten door de betogers zijn ge- telijk onderzoek, maar dat vind ik te zwaar gezegd", zo zei hij. De regionaal inspecteur had justi tie niet op de hoogte gebracht van het incident, omdat hier sprake zou zijn van een grensgeval. Normaal gesproken moet de inspectie justi tie onmiddellijk inlichten over een misdrjjf of overleg plegen. De Wit zei zaterdag dat het niet de bedoeling is van justitie om van de ze zaak een 'test-case" te maken. "We willen gewoon weten wat er is gebeurd en zullen daar dan ons oor deel over geven", aldus De Wit. Ook zal bekeken worden of in de toe- koemst wellicht strakkere regels moeten komen voor het overleg tus sen inspectie en justitie. Of het onderzoek gevolgen zal hebben voor de betreffende arts té. De waakt wordt) verzamelden. Toen de k°n hij dan ook niet zeggen. Het is stenen uit de tramrails lost. "Het enige dat de technische werd door de inzittenden nog niet duidelijk welke juridische straatklinkers begonnen te gooien, kwalificaties aan de gebeurtenissen Het Turkse politieke comité dat recherche heeft geconstateerd de betoging voor het consulaat dat er wat 'diabolootjes' (kogeltjes hield, ontkent dat daarbij door beto- uit een luchtdrukpistool, red.) in het ter plaatse het gepantserde bewakingsbusje om versterking gevraagd, die spoedig gers met een luchtdrukpistool is ge- plafond zaten. Die kunnen ook door schoten. "Wij zijn ons bewust van iemand buiten de groep zijn afge- slechts wat we doen en zijn absoluut tegen vuurd", aldus een politiewoord- de rest het gebruik van wapens in dit soort voerder. omstandigheden", verklaarde een Het Turkse consulaat vormde be- gin deze maand ook al het doelwit schermutselingen die daarbij ont- van een dergelijke actie: op 3 werd er brand gesticht door hangers van Turkse politieke groe- het AMC moeten worden gege ven. Zo is niet duidelijk of hier ge sproken kan worden van een mis drijf als het toebrengen v De politie hield aanvankelijk chamehjk letsel, aldus De Wit. i betoger aan, maar toen de groep zich daar hevig De' inspecteur voor de volksge- tegen verzette, werden nog twee zondheid besloot vorig jaar geen aanhoudingen verricht. Tijdens de stappen te nemen tegen de arts, om- daarbij ont- dat een uitspraak van het medisch de betogers tuchtcollege geen nut zou hebben. stonden, wierp een baksteen naar het hoofd i agent; deze demonstrant kon ia- peringen, die een lieht-ontvlambare ter als vierde arrestant worden 'loeistof naar binnen wierpen vervolgens in brand'staken. De betogers protesteerden vol gens de politie met beide acties te gen de gewelddadige aanhouding honderden links-radicale land genoten tijdens de festiviteiten rond de 1 mei-viering in Turkije, waarbij het rechtse regime met veel machtsvertoon haar rol wil bevesti gen. De ongeregeldheden bij het Turk se consulaat begonnen zaterdag middag toen ongeveer vijftig perso- zich voor het gebouw (dat sinds de aanslag van 3 mei permanent be- Redding Lampe voor Leidse winkel te laat RIJSWIJK (ANP) - De investerings- tschappij Wolters Schaberg neemt de modeketen Lampe van de P&C Groep over. P&C maakte in maart bekend de exploitatie van Lampe te willen beëindigen omdat de resultaten ondanks reorganisa ties al geruime achterlopen bij de verwachtingen. Van de 22 Lampe filialen gaan er 19 naar Wolters Schaberg, dat ook het winkelperso neel overneemt. De winkels in Apeldoorn en Hilversum krijgen bestemming voor de divisie Peek Cloppenburg, terwijl het fi liaal Leiden wordt gesloten. Het personeel van deze winkel gaat naar Peek Cloppenburg. Jamin, Termeulen, Society Shop en Swee theart behoren al tot de groep Wol ters Schaberg. gehouden. De politie heeft tijdens de schermutselingen met de beto gers twee waarschuwingsschoten gelost. werkt inmiddels niet i in het AMC, heeft zijn kapitale fout toegegeven en is er persoonlijk zeer door getroffen. Ook speelde mee dat de betrokken patiënt, een 58-ja- rige man, geen klacht wil indienen tegen de arts. ADVERTENTIE óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en '3^ trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 127,50 Ik neem een kwartaalabonnement l 74,15- U Ik neem een jaarabonnement f 285,50' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats. .Tel.. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3