'Je betaalt maar, al word je gepakt' Rijbewijs-toeristen' tevergeefs naar Curasao Fotograferen hoeft helemaal geen dure hobby te zijn. 0'" mei is meuwe 'Acht feestdag voor kerk' in gebruik genomen Sint Servaaskerk weer i REPORTAGEi MAANDAG 14 MEI 199( 1 correspondent Joop Spanjersberg) ROTTERDAM Directeur W. Wei.jts van Ozek Assurantiën, een middelgroot verzekeringsbedrijf in het zuiden des lands, verzucht: "De mensen zien de verzekering als iets vaags datje mag bedriegen. Net als de belasting. Als je die belazert, ben je een handige, kiene jongen. Je ziet gewoon wat er in het land gedacht wordt: nou wij met die storm ook iets hebben, moet het gewoon goed gebeuren. Een flinke claim, dubbel Op de tweede en bovenste etage van het Ozek-hoofdkwartier in hartje Heerlen, veel modern wit en rinkelende telefoons, onderbreekt hij terloops het gesprek met Etien- ne Piters (37), zijn 'rechterhand' en de verantwoordelijke man voor de stormschade-afwikkeling bij Ozek. Het onderwerp is bedrog bij de re cente schade-aangiftes. Het behoeft nauwelijks betoog dat Ozek. één van de 3500 verzeke ringsbedrijven in ons land dat als gevolmachtigde optreedt van de grote assuradeuren, drukke tijden doormaakt. De nasleep van de zwa re stormen van januari en februari vormt, net als elders in de bedrijfs tak, een ware krachtproef. Voor zo ver mogelijk is de verlies- en winst rekening intussen opgemaakt. Pi ters verstrekt na telefonische rugge spraak in staccato de koele cijfers: "Bij ons hebben 2500 tot 3000 klan ten een opstalverzekering en één op de zes heeft schade aangemeld. We hebben ruwweg anderhalve ton uit betaald. Dat betekent gemiddeld zo'n 1000 tot 1500 gulden per scha degeval". Dat lijktgezien de ernst van de stormen, erg mee te vallen? "Eigenlijk welja. Er lopen nu nog 30 claims. Die wachten op afhande ling door tekort aan dakpannen of drukte bij de aannemers. Maar we zijn er redelijk uitgesprongen. Ons geluk is geweest dat we geen schade kregen die in de tonnen liep. Het ernstigste is een caravanschade van 11.000 gulden. Daarna komen de routinezaken als bomen op boerde rijen, kwesties van hooguit een mil- letje of acht". Ozek fungeert als gevolmachtigd agen t/provinciaal tussen persoon voor de grote verzekeringsmaat schappijen. Kunt u in het kort uw positie wat verduidelijken? "Een gevolmachtigd agent mag doen alsof hij zelf verzekeraar is als hij maar handelt in de geest van diens beleid en richtlijnen. We kun nen risico's provinciaal onderbren gen maar vanaf bepaalde bedragen gaan we re-assureren, bij andere maatschappijen. Met de extra zware risico's, een dynamietfabriek of ho- reca-ondernemingen, doen we een beroep op de assurantiebeurs in Rotterdam. U heeft veel klanten in de provin cie maar ook in de Randstad. Hoe ziet naar uw mening het landelijk schadebeeld eruit? Zijn de steden heviger getroffen dan het platte land "Ik denk dat het voor een totaal indruk nog te vroeg is. Over het noorden weet ik bij voorbeeld wei nig. Maar de meeste schade-aangif tes komen wat ons betreft uit het westen des lands. In Brabant en Limburg gaat het veelal om ontwor telde bomen. Ik denk dat het wes ten en noorden met al die platte, open vlakten de zwaarste klappen hebben gehad, hoewel de windsnel heden (25 tot 30 meter per seconde) in vrijwel heel het land gelijk waren. Wat niet iedereen weet is dat de ver zekering al bij 14 meter per seconde (windkracht 7) over storm spreekt en dat we daarop ook aanspreek baar zijn". Het valt op dat vanwege de spoed die bij tal van (dak)reparaties was gebodenmensen in handen zijn ge vallen van zwartwerkers en klusjes mannen. Aannemers hadden het veel te driLk. U heeft rekeningen ge accepteerd van zwartwerkers. Waarom eigenlijk? "Er zijn inderdaad rekeningen van zwartwerkers geaccepteerd. Dat klopt. Het is voor de klant goed koper en het scheelt ons ook wat. We betalen uit zo lang men kan la ten zien dat er zoveel uren aan een klus is gewerkt en die-en-die mate rialen zijn gebruikt. Het is overi gens onze indruk dat de zwartwer ker en de officiéle reparateur vaak dezelfde uurprijs rekenden. Nogal opvallend, dunkt me". De grens waaronder de verzeke ring vrijwel blindelings uitbetaal de, lag aanvankelijk op 1000 gul den. Later werd dat 2000, zelfs 2500 gxdden. Hoe kijkt u nu tegen die be slissing aan? "Eerlijk gezegd heb ik het idee dat er stevig gerekend is. Er is door reparateurs met de vork geschre ven. Sommigen meenden dat ze on beperkt konden opschrijven tot een milletje of twee, terwijl ze het voor de helft misschien ook zouden doen. Je ziet dan ook rekeningen van 1999 of 2001 gulden. Maar ja, het bulk aan claims was zo groot. Dan denk je: ach betaal maar, terwijl je voelt dat je een beetje gepakt wordt". De verzekering heeft welbewust een oogje toegeknepen... Piters: "Nou, het ligt iets anders. Ik heb zeker steekproeven gedaan. Soms kreeg je rekeningen van tui- nierbedrijven die een schutting hadden gezet en de plantjes die er onder lagen, kennelijk ook even hadden opgeschreven. Dat vermoe den bleek vaak te kloppen. Er is zelfs een expert op uitgestuurd voor een claim van 1000 gulden. In dit be drijf moet je gewoon een gezond wantrouwen hebben, op je intuïtie afgaan. De alarmbel ging rinkelen als het rechtleggen van dakpannen bij voorbeeld verschrikkelijk duur was en er lang aan was gewerkt". De storm die begin dit jaar voor miljoenen guldens schade aanrichtte, woedt voor de ver zekeraars nog altijd voort. Verzekeringsagen ten voeren een kleine strijd met tuinders die behalve de omgewaaide schutting ook meteen een rij planten claimen. Schade-experts be zoeken een huiseigenaar die wel erg veel geld heeft betaald om een rij dakpannen recht te laten leggen. Een verzekeraar vertelt over het bedrog bij de schadeclaims en de arbeidsmo raal van de aannemer. "Als je de verzekering belazert, ben je een handige, kiene jongen". Verzekeraar wordt getild bij claimen stormschade Bij een aanhangwagen die in het water is gereden, zoals hiex Maar bij duizenden gevallen is de schade nauwelijks te meten e aan de Gravendamse weg, is de schade diüdelijk. aschrijft de klusjesman derekening "met de vork". Er wordt van veel kanten gesug gereerd dat verzekerden in één moeite door stormschade hebben ge claimd, die eigenlijk te wijten was beidsmoraal aan achterstallig onderhoud. Hoe doors, klusjesmannen ziet u dat? Heel wat verzekerden die storm- te wachten op definitieve reparatie. schade opliepen, zijn voor het eerst in aanraking gekomen met de ar iërs, stuka- zwartwer- kers. Hoe is die ervaring hen beko- denkt u? "Heel goed mogelijk, maar ik heb daar geen bewijs van. Het grootste deel van de schadezaken "Doorgaans niet zo best, vermoed JorV- ik. Aardig wat aannemers vroegen bovendien, het probleem is dat je bij het maken van een off|rte meteen of de mensen verzekerd wa ren. Dan weetje het wel natuurlijk. zoiets moet bewijzen. U moet het zien: een expert kost per schadege val een paar honderd gulden en de meeste offertes beperken zich toch Degenen die familie of kennissen tot het bedrag expert stuurt. Dan ga je niet ten. Ja, ik denk wel datje groot deel getild wordt. Maar ga je je net geen hadden bij een aannemer, zaten roe- goed. Die werden snel geholpen, een Maar er zitten nu nog steeds men- die provisorisch geholpen zijn, speelt nog wat: als de mer een dakschade taxeert op 10.000 gulden en de expert op maar 4000 gulden, dan heb je soms ook gedonder. Het probleem is dan wel eens iemand te vinden die het voor die 4000 gulden daadwerkelijk wil repareren." Tot slot. In hoeverre wordt bedrog door verzekerden via de premies verhaald? 'In de regel is het zo dat mensen proberen beter te worden van de verzekering, terwijl het de bedoe ling is dat ze schadeloos worden ge steld. Maar bedrog, ja dat calculeer je natuurlijk in..." WILLEMSTAD De afge lopen weken heeft een ware stormloop plaatsgevonden van Nederlanders die op het Antillen-eiland Curasao hun rijbewijs wilden halen. De meesten waren in Nederland al ettelijke keren afgewezen. Enkelen van deze 'rijbewijs toeristen' hebben nog nooit achter het stuur hebben geze ten. 'Binnen drie weken op zonnig Cura sao', beloven kleine advertenties in de landelijke dagbladen. Al vanaf 3500 gulden heb je een compleet pakket: retour-ticket plus pension inclusief les en examengeld. Velen die hierop zijn ingegaan, kwamen echter bedrogen uit. Edwin Karreman (20) uit Nieuw- Lekkerland zit samen met twee vrienden in het Princess Beach-ho tel op Curasao. Ze zijn nu vier we ken op het eiland en hebben inmid dels éénmaal rij-examen gedaan. Edwin heeft geluk gehad, hij is ge slaagd, maar bij zijn vrienden is on danks de tropische omgeving de stemming inmiddels onder het nul punt gedaald. Ze zijn gezakt en wil len hun namen liever niet in de krant zien uit vrees dat de rijschool of de autoriteiten wraak zouden ne- De ervaringen van de drie vrien den zijn bepaald negatief. "Eerst moet je het theorie-examen halen. Dat kost je anderhalve week. Daar- Van Galen is woedend op Rijschool Antonia. Hij maakt ruzie met twee rijschoolhouders, die hem zeggen dat hij dan maar niet zo stom had moeten zijn om de mooie verkoop praatjes van de reisbureaus serieus Ook ambtenaar Kennedy Krips van het Bureau Rijbewijzen krijgt klachten binnen. Er komt een Ne derlandse jongen met zijn moeder naar buiten. Rood hoofd. Hij biedt zijn excuses aan voor de beledigin gen aan het adres van Rijbewijs-toerisme na kun je je pas opgeven voor het praktijkexamen en daarvoor staat nu drie weken. Dan is vier weken stom moeten zijn". dus te kort om je rijbewijs op de An tillen te bemachtigen. Het is alle maal niet zo mooi als het in Neder- Gratis een nieuw filmrolletje (met hetzelfde aantal opnamen), als u nu bij ons uw film laat ontwikkelen en afdrukken. Voor nog net geen gulden kunt u bij V&D uw leukste foto laten afdrukken op een extra groot formaat, 13x18 cm. Mat of glanzend. -'t Wordt steeds leuker bij V&D. Zijn twee vrienden moeten hun verblijf op Curasao met drie weken verlengen voor een herkansing. Dat betekent dat zij hun luxe hotel moe ten verwisselen voor een eenvoudi ger onderkomen in de stad. De uit gaven zijn al opgelopen tot boven de 7000 gulden per persoon. Verlen ging van het vliegticket kost nog eens 750 gulden. Met het verblijf voor de komende drie weken erbij, kom je dan ver boven de 10.000 gul den. Beide vrienden hebben wel spijt van hun vakantiereisje naar de zon. "Eigenlijk was het tot nu toe vier weken van stress. Van de Autorij school Curagao kwamen ze vaak niet opdagen op de afgesproken tijd. Dan gaat de rijles dus niet door en sta je voor niets te wachten. Je krijgt echt niet zoveel rijlessen als je is beloofd. De lesauto is een ramme lende kar. Sommige mensen krij gen zelfs les in een huurauto zonder dubbele bediening. Nee, het was onverantwoord", zo vindt Edwin. Max van Galen (24) uit Amstel veen is bankbediende van beroep. Het werk ligt te wachten en zijn baas geeft hem niet langer vakantie. Hij was op vakantie bij zijn ou ders op Curasao en nu is hij gezakt. Opnieuw opgaan, kan pas over en kele weken en uit woede heeft hij al le paperassen verscheurd. Kenne lijk heeft zijn moeder de zaak nog weten te sussen, want er is inmid dels een oplossing gevonden voor zoonlief. Hij mag het over twee we ken weer proberen, zodat hij alsnog met zijn rijbewijs naar Nederland kan vertrekken. Volgens hem kwamen er in de af gelopen twee maanden zo'n dui zend Nederlanders naar Curasao om het rij-examen te doen. Gomes: "Het werd gewoon te gek, dat kun je met zeven examinatoren niet aan. Als ze gezakt zijn, beginnen ze te schreeuwen en te huilen, omdat ze een paar weken moeten wachten, maar dat helpt niet. Ben je gezakt en je moet morgen terug naar Neder land? Nou dan zeg ik: goede reis. Sorry, maar die helperij van vroeger is nu afgelopen". Een groot aantal Nederlandse rij bewijstoeristen is inmiddels door gereisd naar het Bovenwindse ei land St. Eustatius. Daar is de ver keerssituatie nóg eenvoudiger. Het eilandje telt slechts 600 officieel ge registreerde voertuigen en je kunt er binnen een week examen doen. Daar staat tegenover dat het verblijf in het enige grote hotel meer dan 300 gulden per dag kost. Niet alleen het Golden Era Hotel, maar ook de appartementen op St. Eustatius zit ten bomvol. ADVERTENTIE STAMMIS VERHUUR v.O.f. verhuurt o.a. COMPRESSOREN EN GEREEDSCHAPPEN GEESTELIJK LEVEN Voorzitter Stael-Merkx: ZWOLLE (ANP) - De jaarlijkse manifestatie van de Acht Mei Beweging is volgens voorzitter Wies Stael-Merkx een nieuwe feestdag geworden op de kerkelijke agenda. „Je begaat geen doodzonde als je hem verzuimt, maar het is wel zonde als je er niet geweest bent", aldus de voorzitter zaterdag op de zesde manifestatie in Zwolle. De ruim 10.000 rooms-katholieken (me de door het slechte weer minder dan vorig jaar) applaudiseer- den luid en zouden dat gedurende de dag nog vele keren doen. Lag tijdens de vorige manifesta ties de nadruk op binnenkerkelij ke aangelegenheden en het beleid van de bisschoppen, dit jaar ke ken de deelnemers vooral in de richting van de Derde Wereld. Het thema van de manifestatie was 'Deze wereld omgekeerd' en had vooral betrekking op de schuldenlast van de Derde-We reldlanden. Daarvoor was onder anderen minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking uitgenodigd, die ervoor pleitte het schulden- vraagstuk (de Derde Wereld kampt met een schuldenlast van in totaal 2600 miljard gulden) hoog op de politieke agenda te plaatsen. Er moet volgens hem snel een einde komen aan het „harde optreden" van de interna tionale banken en het IMF tegen over de Derde Wereld. Anderzijds zal er harder moeten worden op getreden tegen regeringen van ontwikkelingslanden die slechts zichzelf hebben verrijkt met het geld uit het buitenland, of er in drukwekkende legers mee heb ben opgebouwd. Ontwikkelings samenwerking moet gekoppeld worden aan intern beleid, zodat deze regeringen gedwongen wor den een sociale politiek te ke, sentimentele medelijden" met de arme landen. „Wij moeten economische gerechtigheid eisen van onze machthebbers", aldus Sölle, die iedereen opriep bond genoot van de armen te worden, „de lievelingskinderen van God". De keerzijde van de economi sche macht van het Westen is vol gens haar een „spiritueel bank roet". De welvaart groeit, maar de idealen verdwijnen. Zeker na de omwentelingen in Oost-Europa wordt het kapitalisme als grote overwinnaar gezien. De westerse landen hebben daardoor nauwelijks oog voor de problemen van de Derde Wereld, net z als v r de die De Westduitse theologe Doro- thee Sölle, van protestantse hui ze. uitte kritiek op het „burgerlij- hun eigen samenleving „aan de onderkant" leven. Zij hebben hun eigen „apartheidssysteem", waarvan werklozen, migranten en vluchtelingen het slachtoffer zijn. Ook dit keer waren kardinaal .Simbnis en de Nederlandse bis schoppen afwezig op de manifes tatie. Voorzitter Stael-Merkx zei dat de beweging de afgelopen week veel sympathie-betuigin gen had ontvangen van Limburg se pastores, die door bisschop Gijsen ernstig waren gewaar schuwd voor de manifestatie. De Acht Mei Beweging zal zich on verminderd blijven verzetten te gen „totalitaire trekken" in het bischoppelijk beleid. MAASTRICHT (ANP) - Op luis terrijke wijze is zaterdag de geres taureerde Sint Servaaskerk in Maastricht weer in gebruik geno men. Tijdens een ruim drie uur durende plechtigheid verrichtte kardinaal A.J. Simonis, bijge staan door acht bisschoppen, de wijding van het nieuwe altaar en van het kerkgebouw. Kardinaal Simonis noemde de Sint Servaaskerk een Limburgs monument van internationale en nationale betekenis. Sint Serva- tius, de eerste geloofsverkondi ger in de zuidelijke Nederlanden, boven wiens graf in 384 een be scheiden kerkje werd gebouwd en later in de elfde eeuw de huidi ge monumentale kerk, mag gere kend worden tot de grote heiligen van Nederland, aldus de kardi naal. Simonis zei te hopen dat de Limburgse katholieken naar het voorbeeld van de eerste bisschop van Maastricht "een voortrek kersrol zullen blijven vervullen voor katholiek Nederland". Paus Johannes Paulus II, die op 14 mei 1985 de St. Servaaskerk bezocht en haar toen de eretitel van basiliek verleende, had schriftelijke gelukwensen gezon den. Gemengde reacties op plan-Staat NIJKERK (ANP) - De leden van het Confessioneel Gereformeerd Beraad (CGB) hebben sterk ver deeld gereageerd op het plan om een eigen modaliteit te gaan vor men binnen de Gereformeerde Kerken in Nederland. Bestuurs lid ds. J. Staat (32) lanceerde dit plan op de ledenvergadering in Nijkerk. Een deel van de 150 bezoekers zag geen heil in het streven naar meer invloed in de Gereformeer de Kerken; een ander deel voelde veel meer voor een definitieve breuk met dit kerkgenootschap. Staat vond echter ook sympathie voor zijn voorstel, dat er onder meer toe zou moeten leiden dat het CGB naar het voorbeeld van de Gereformeerde Bond en de Confessionele Vereniging in de Nederlandse Hervormde Kerk ei gen predikantsplaatsen krijgt. De predikant uit Yerseke vindt het nodig dat de vereniging van 4.500 orthodoxe gereformeerden haar strijd tegen het verval in de Gereformeerde Kerken structu- reler aanpakt. Met het overhandigen sleutel droeg secretaris Hame- leers van het kerkbestuur de kerk over aan bisschop Gijsen, tot wiens bisdom Maastricht be hoort. De kosten van de restaura tie beliepen 50 miljoen gulden, waarvan 7 miljoen niet voor sub sidie in aanmerking kwam. Kardinaal Simonis zei zich be wust te zijn van het complex van vragen die kunnen rijzen over een dergelijk bedrag. Vragen die ge steld kunnen worden tegen de achtergrond van de Derde We reld. Kennelijk wilde de kardi naal de bijeenkomst die dag van de Acht Mei Beweging in Zwolle die het-'andere gezicht' van de kerk wil vertegenwoordigen op voorhand al enige wind uit de zei len nemen. "Al zit God niet te wachten op kostbare gebouwen, hij wil de mensen wel laten genie ten van de schoonheden van ar chitectuur en akoestiek". Paus Johannes Paulus II heeft vandaag een bezoek van zes uur gebracht aan Curasao. Na zijn aankomst werd hem een zanghul- de gebracht door de jeugd-mis- sionarissen van 'de Heilige Kindsheid'. Alle 48 katholieke kerken op Aruba en de overige Antilliaanse eilanden hadden de legaties naar Curac.ao afgevaar digd. Het thema dat voor dit paus bezoek was gekozen, luidde: 'Morgen een betere wereld met meer christelijke gezinnen". Beroepingswerk Hervormde Kerk: Beroepen te Klun- dert: W. van Weelden te Stedum en Lellens-Wittewierum en Ten Post; te Uddel (toez.): C. M. Buijs te Gameren. Aangenomen te Putten: drs. A. Haai- ma te Vlaardingen, die dit beroep heeft aangenomen; te Wateringen- Kvvintsheul: D. A. J. Sonneveld, kan didaat te Wateringen, die dit beroep heeft aangenomen; naar Harderwijk: H. Eendebak te Nijkerk. Bedankt voor Appingedam: mw. drs. D. Boersma te Raalte. Beroepbaarstelling: drs. D. A. J. Sonneveld. kandidaat te Wateringe. Nederlandse Gercf. Kerken: Beroe pen te Zwolle: W. van Dijk, kandidaat te Bunschoten. Christelijke Gcref. Kerken: Aan genomen naar Amsterdam: J. Groen- leer, te 's-Gravenmoer; naar Utrecht- C: B. Witzier te 's-Gravenhage-West. Gereformeerde Gemeenten: Be dankt voor Borssele: A. Bac te Bode graven; voor Capelle aan den IJssel (wijk Middelwatering): N. W. Schreu- der te Goes; voor Hoofddorp: G. J. van Aalst te Benthuizen; voor Middelburg- Zuid: C. J. Meeuse te Rotterdam-Zuid. Na een restauratieperiode van tien jaar heeft Maastricht zijn St. Ser- vaas terug. Een overzicht van de plechtigheid. Op de voorgrond de ver- - maarde noodkist met relieken. De naam van dit schrijn herinnert er aan dat deze relieken vroeger alleen in tijden van nood werden rondge dragen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2