Giovannetti nu serieus bedreigd 'Sienders Story' krijgt een vervolg laj leiden 1- dsvp 1 elfa technisch installatiebureau ZARAGOZA (AFP/ANP) - Pello Ruiz Cabestany is gisteren Marco Giovannetti tot 24 seconden genaderd. Twee dagen voor het einde van de Ronde van Spanje vormt de Spanjaard, gisteren winnaar van de tijdrit, een serieuze bedreiging voor de Italiaan, die al lan ger dan verwacht de eerste plaats in handen heeft. Pedro Delgado, die zijn achterstand verkleinde tot 1.28, behield de kansen op prolongatie van de eindzege door als tweede te fi nishen voor de debuterende Oostduitser Uwe Ampler. Verrassend was het optreden van de Nederlanders in de rit tegen het uurwerk, ook al hadden zij profijt van de betere weersomstandighe den in de ochtenduren. Erwin Nij- boer eindigde op de achtste plaats op 111 van de winnaar. Gert Jakobs op 2.18. Giovannetti gaf toe een slechte dag te hebben gehad: „Ik heb de he le tijdrit zitten denken dat ik de gele trui zou verliezen. Het zal niet ge makkelijk worden de eerste plaats te behouden", aldus de Italiaan. De laagst geklasseerden in het klasse ment reden hun tijdrit gisteren on der betere omstandigheden dan de top uit de rangschikking, 's Mid dags stak een stevige wind de kop op, waardoor de tijden van de gro ten enigszins tegenvielen. In de etappe van zaterdag, gewon nen door door Saitov, veranderde niets wezenlijks. De Sovjetrus ver sloeg in Zaragoza Uwe Raab uit de PDM-ploeg in een massasprint. Tien jaar na Bernard Hinault heeft Charly Mottet Frankrijk de Van Veenendaal op vijfde plaats JIHLAVA (SID/Reuter) - Frank van Veenendaal staat na vijf etappes in de Vredeskoers op de vijfde plaats in de algemene rangschikking. De Sassenheimer heeft 39 seconden achterstand op de Oostduitser Dietz. Zijn voorsprong, op Svorada, de leider van de eerste dagen, is slechts zeven seconden. De rit van gisteren op Tsjecholso- waaks grondgebied werd gewon nen door de Pool Mackowski voor Dietz. Zaterdag was de Belg De Cle- rcq de snelste in de massasprint in Pilsen, waar bekend werd dat de Vredeskoers volgend jaar ook wordt gehouden. Het was dit jaar lange tijd twij- fealchtig of de roemruchte amateur- koers plaats zou vinden. Voor 1991 werd een contract afgesloten met de BDR (Bond voor Duitse Wielren ners). Ook werd medegedeeld dat de laatste etappe.volgend jaar in de Bondsrepubliek eindigt. eindoverwinning in de Ronde van Romandië bezorgd. De 27-jarige Fransman legde zaterdag in de 'ko- ninginnerit' van Bulle naar Nendaz de basis voor zijn overwinning. Ro bert Millar won de bergetappe voor Mottet, die vier seconden achter stand had. Gisteren verdedigde Mottet met succes zijn leiderstrui in de laatste rit, die door Urs Freuler uit de pk>eg van Peter Post werd gewonnen: De Zwitser behaalde zijn tweede zege in de etappekoers en de derde het seizoen. Voor Mottet was de Ronde Romandië de voorbereiding op de Ronde van Italië. Hij won de pro loog en de tijdrit. Raul Alcala heeft in het week einde de leiderstrui van de Trump Tour aangetrokken. Hij verdrong gisteren in de twaalfde etappe Bo- brik uit de Sovjetunie van de eerste plaats. In de bergrit, gewonnen door de Amerikaan Urbanos, werd de Mexicaan vijfde. Breukink is in het klassement met de derde plaats beste Nederlander. Urbanos ontsnapte uit een groep van 20 renners, ontstaan tijdens de eerste van de drie zware beklim mingen van de dag. Zijn landgeno ten Speaks en Reiss arriveerden 25 seconden later als tweede en derde. Alcala, rijdend voor de ploeg van Gisbers, eindigde in dezelfde tijd als vijfde. Alcala, vorig jaar achtste in de Tour de France, heeft een voor sprong van 43 seconden op de Noor Kvalsvoll en van 1.52 minuten op de Nederlander Breukink. „Ik geloof niet dat mijn positie nog in gevaar komt", zei de 24-jarige renner, met nog etappe te gaan. Eerder won hij in de Verenigde Staten de proloog en de achtste etappe. De Noordlimburger Rob Mul ders kan in iedere klassieker voorin rijden, winnen echter is hem dit sei zoen nog niet gelukt. De aanvoerder in het lopende individuele amateur klassement had gisteren in de Om loop van de Kempen zijn gebruike lijke plaats in de kopgroep, maar volgens traditie ook een snellere sprinter in zijn gezelschap: de mes scherpe Patrick Strouken. Een fraai decor uit de zesde etappe van de Internationale Avondzesdaag- sloot - hebben weinig oog voor de mooie natuur. Sienders was uiteindelijk ie. De koplopers - de Zwitser Nicolai Puttini, Sjaak Sienders en Jan Huig- de sterkste van de vluchters. (foto Loek Zuyderduin) LEIDEN - De laatste drie dagen van de Internationale Wieleravondzes- daagse had veel weg van een toneel stuk. De 'Sienders Story' kreeg na melijk ook op het zware Swiftpar- cours zijn vervolg. Dit keer was het niet Rob, maar zijn jongere broer Sjaak die de zege naar zich wist toe te halen. Met dank aan broer Rob, want de sterke renner uit Zwijnd- recht moest zich beheersen om niet de sprong naar de koplopers te ma ken. De oudste Sienders had dit ge kund maar zou het risico lopen dat hij een groot aantal snelle jongens mee paar de kopgroep mee zou sle pen. Die kopgroep, die uit Sjaak Sienders, Jan Huigsloot (Oude We tering) en de Zwitsers René Stussi en Nicolai Puttini bestond, werkte goed samen en bleef uiteindelijk toch de jagende achtervolgers voor. In de eindsprint won Sjaak Sien ders toch nog voor de twee Zwit sers. Jan Huigsloot, die de hele wed strijd erg aanvallend reed, behaalde een uitstekende vierde plaats. Als eindwinnaar kwam Ronald van Duuren over de streep. De Ro zenburger zette de laatste etappe geheel naar zijn hand en zijn eindze ge kwam gedurende de 80 kilome ter geen moment in gevaar. Cees Vernooy (9e), Remco van Gils (10e) en Robert Karremans (15e) waren op De Bult de beste regiorenners. In het eindklassement schoof Cees Vernooy op naar een negende plaats. Remco van Gils (He) en Jan Huigsloot (12e) kunnen terugzien op een uitstekende zesdaagse. In het voorprogramma wist Bol- lenstreker Nico Altorf in de slotfase uit het peloton te ontsnappen. In de levende koers bleef hij de sprinters Claudio Callegari en Ton Vrolijk ruim voor. Dirk Jan van Reek (4e), Ton van Eyk (7e), Hans Wubben (8e), Jan Zwaan (9e) haalden ook een plaats bij de eertste tien. De Leidse liefhebber Aloys Goopsen greep net naast de zege in de Omloop van de Haarlemmer meer. Ton Gieske was op de eindstreep een half wieltje sneller dan de Leidse PTT-beambte. Door de vijftiende plaats van Paul Robijn (Koudekerk) kwam ook de ploegen- prijs in handen van Swift/Casba. Ook amateur Pascal Vergeer (War mond) moest zich tevreden stellen met een tweede plaats. Hier was Ton Zwirs de sterkste uit een vijf mans kopgroep. De Bollenstrekers presteerden verdienstelijk doordat Rob van Son (16e) en Peter van der Burg (20e), Peter Uittendaal (21e) en Marcel Hogervorst (24e) ook in de prijzen reden. De Flevo Tour v< werd een prooi voor Monique de Bruin. Zij was de snelste uit een kopgroep van dertien. In de kop groep zaten ook Petra de Bruin (5e) en Corina Ouwehand (13e). Petra Grimbergen werd zestiende. De Omloop van Lek en IJssel werd gewonnen door Toby Newton. Jan Hendrik Lagerweij (4e) en Eric Bos (9e) haalden een groot aantal punten voor Swift/Casba binnen in de promotiecompetititie. Wat resul teerde in de tweede plaats in het ploegenklassement. Bij de junioren werd Noordwijker Mike Hassing keurig vierde. In de Ronde van Tilburg kwam Leidenaar André Mohlmann tot een verdienstelijke negende plaats. Karei Teeuwen uit De Zilk won in de veteranencategorie een criteri um in Doorn. LMHC sluit af met overwinning LEIDEN - De hockeyers van LM HC hebben gistermiddag de com petitie besloten met een 3-1 zege op Wageningen. LMHC kwam thuis in de eerste helft op 1-0 voorsprong door een benutte strafbal van Jeroen Dubbeld, na 'hakken' op de stick van Luc Breebaart in de cirkel. In de score veranderde tot rust niets, ondanks het feit dat de ploeg van Edwin Dekker sterker was dan het al uit de overgangsklasse gede gradeerde Wageningen. Ook na de hervatting bleef LMHC sterker en onderstreepte dat met een veldgoal van de stick van Edwin Vergouwen, die na een knappe aanval over rechts werd bediend door Jan Grijpma. Uit een rebound tijdens één van de weinige Wageningse strafcor- kwam de enige tegentreffer: 2- 1. Dekker liet halverwege het twee de deel Sander Roeleveld in het veld komen voor Friso van Deursen en enkele minuten later mocht Bob- Jan Dietrich de plaats innemen van de naar Groningen vertrekkende Robin Beker. De technische Diet rich nam de gelegenheid te baat om de de score uit te breiden naar 3-1. Niels Eegdeman, die de aan zijn neus geopereerde Allaart van Blan- kensteijn verving, smaakte in de laatste fase het genoegen een Wage- nings strafbal knap te stoppen. Key Town deelt Adegeest klap uit LEIDEN - Het nog ongeslagen Key Town Hitters speelde gisteren tegen het Voorschotense Adegeest. De derby vond in de zesde inning zijn einde toen de pitcher/coach van Adegeest bij een 16-2 stand in het voordeel van Key Town zijn spelers van het veld haalde. Discussiepunt was een door de umpire toegekend punt aan Key Town vanwege een 'schijn' van de pitcher van Ade geest. Een 'schijn' of balk is een on derbreking van een worp van de pit cher naar de thuisplaat. Een loper van Key Town zette aan om een honk te stelen terwijl de pitcher be gonnen was aan zijn worp naar de thuisplaat, die hij onderbrak met een worp naar het derde honk. Bij staking door schuld na vijf innings wordt de tussenstand eindstand, zo dat Key Town zijn vierde overwin ning van het seizoen boekte en lijst aanvoerder blijft. De winnende werper was Michel de Ron. Ottmar Paulina en Humprey Secunda sloe gen beiden een home-run. Kees den Braven, de grote man achter de 'nieuwe' voetbal-' club Dordrecht '90, in Voetbal International: „De vakbond is de bescherm heer van de rotte werknemer, voor de rotte appel, en een belemme ring voor de goede". Wielrenner Stephen Roche in Nieuwe Revu: „Af en toe krijg ik te horen dat ik een eitje ben". Marathonloper Gerard Nij- boer in De Volkskrant: „In wezen ben ik een droog kloot". De in Israël voetballende Erik Groeleken in De Telegraaf: Als we een uitwedstrijd spelen, eten en bidden we ook gezamen lijk. Dan zet iedereen een servetje op zijn hoofd". FC Groningen-voetballer Re né Eijkelkamp voor Radio Noord: „Groeleken kan wel beweren dat Westerhof mij er uit moest ha len, maar dan zat je met het pro bleem dat Groeleken erin moest". Ex-bondscoach Thijs Lib- regts in de Asser Courant: „Ik zou ook René Eijkelkamp erbij ge haald hebben". Ex-atlete Ria Stalman in het Algemeen Dagblad: „In de meeste sporten krijgen de deelnemers aan een EK of WK slechts datgene wat in het voetbal wordt geminacht: de eer en con sumptiebonnen Dordrecht '90-voorzitter Kees den Braven in Voetbal Interna tional: „Ik ben helemaal niet rechts. Janmaat stemmen? Ga snel weg.... Ik heb altijd VVD gestemd, maar dat vind ik een lorrepartij geworden. Ik neig nu naar het CDA". FC Brugge-trainer George Leekens over deze speler van Anderlecht in Het Nieuwsblad Sportwereld: „Charly Musonda wordt de voetballer van de jaren '90". Citaat uit het eerder deze week gepresenteerde boek 'Gullit': „Met mensen die je een strik om doen en daarna als koopwaar aanbieden, wil ik niets te maken hebben. Of ze nu Konijnenburg, Coster of Lagendijk heten, ze wil len toch allemaal geld aan je ver dienen". Toen ging hij naar Italië en besloot zijn finaciële belangen aan de genoemde heren Konijnen burg en Coster over te laten. Over Coster zei Gullit toen: „Een eerlij ke vent, onafhankelijk ook. En dat-ie er een centje aan verdient, ach,.dat vind ik best. Het betekent alleen maar dat-ie der extra zijn best voor zal doen". De moeder van Teun van Vliet over de toestand van de, aan zijn dikke darm geopereerde, wiel- „Hij weegt nog geen vijftig kilo eer, het is net een biafra-kind- je". Koos Postema in zijn Veroni- que-programma 'De keus van Koos' tegen Johan Neeskens: „Johan, na 16 jaar kun je ons wel vertellen, wat er tijdens het WK in 1974 precies gebeurd is in dat zwembad in Duitsland... en geef meteen maar de adressen van de meisjes". Koos Postema in zijn Veroni- que-programma 'De keus van Koos' tegen Johan Neeskens: „Vooropgesteld: Wij kennen geen zwart geld-affaire, wél een discussie over wel of niet afgedra gen belastingen". Zaterdag heeft de Voorschotense voetbalclub Randstad Sport een feestelijke receptie gehouden ter gelegenheid van het kampioenschap van de afdeling Leiden en de daaraan verbonden promotie naar de vierde klasse van de KNVB. De nieuwe wethouder van sportzaken, mevrouw Van Breunesse (op de foto links), was er erg content mee dat Randstad Sport weer het verloren gegane terrein deels heeft heroverd. Afdelingsvoorzitter Diederik van der Veen Meerstadt sloot zich geheel bij de woorden van de wethouder aan. (foto ADVERTENTIE AANVANG v.v. LEIDEN SPORTCOMPLEX 19.00 uur 50 JAAR MORSCHII Bezoek dinsdag 15 mei a.s., de belangrijke wedstrijd Advertentie aangeboden door: «mvifMNiv. LANGE GRACHT 1 2312 NT LEIDEN - 25 JAAR UW INSTALLATEUR - Vriendendienst Het is niet allemaal haat en nijd tus sen Quick Boys en Rijnsburgse Boys. Nu de competitie eenmaal is afgelopen lijkt de strijdbijl voor even begraven, zoals afgelopen za terdag bleek in Assen tijdens de wedstrijd tussen ACV en Rijns burgse Boys. Het bestuur van de Katwijkse club hield voor de veran dering de gebalde vuist in de zak en reikte zijn aartsrivaal uit het bloe- mendorp de helpende hand. Tot verbazing van velen kwam Jan Roos, de vaste verzorger van Quick Boys, de catacomben uitlopen om plaats te nemen naast Arie Kurver. "Zo vreemd is het allemaal niet", zegt de 46-jarige Schoonhovenaar. "Omdat hun vaste verzorger Wim Brussee niet mee kon naar Assen omdat hij naar een cursus moest, heeft het bestuur van Rijnsburgse Boys aan Quick Boys om dispensa tie gevraagd voor de wedstrijd te gen ACV. Zelf had ik eigenlijk mee- gemoeten met Quick Boys 2 naar Veenendaal, maar voor mij is een vervanger gevonden". Het was toch al de bedoeling dat Roos na dit seizoen bij Quick Boys weg zou gaan. In februari van dit jaar besloot de vereniging te kiezen voor een professionelere lijn in de eigen gezondheidszorg. De traditio nele sportmasseur annex verzorger moest met ingang van het volgend seizoen het veld ruimen voor een fy siotherapeut. Dus waren de dagen van verzorger Jan Roos geteld. "Daarom had Rijnsburgse Boys mij begin maart al gebeld of ik belang stelling had om bij hun te werken. Ik heb toen echter gezegd dat ik eerst de .competitie wilde afma ken". Nadat Quick zich uitgeschakeld wist zag het bestuur geen enkel be zwaar in een vervroegd optreden van Roos bij de Rijnsburgers. "Maar de dispensatie gold alleen voor deze wedstrijd. Komende vrij dag zwaai ik officieel af bij Quick Boys na een prachtige tijd. Ik koester dan ook geen enkele rancu ne. Het is wel zo datje gaat vergroei en met de club. Je groeit echt op met de spelers als je er zo lang werkt. Je hebt een band met veel mensen, van de kantinecommissie, de terreincommissie, noem maar op. Nieuw Zuid heeft geen gehei men meer voor me. Maar ik heb na tuurlijk het voordeel dat ik niet zo regionaal woon, dan kun je toch ge makkelijker afstand nemen. Je moet het zakelijk bekijken: ik ver ander gewoon van baas". De eerste kennismaking is hem in elk geval prima bevallen. "Ik kende de spelers natuurlijk alleen uit de directe confrontaties met Quick Boys, maar ik ben erg leuk door ze opgevangen. En als ik het veld op moest riep het publiek steeds: hup Qui£k Boys. Bovendien heb ik me meteen flink in het zweet kunnen werken. Na zo'n lang seizoen is de rek er natuurlijk een beetje uit bij de spelers". Vrouw Vrouwen in voetbaltenue zijn er al bij duizenden, ir in het zwart - in de hoedanigheid van spelleidster of Vlaggeniste ten minste - moetje nog steeds met een vergrootglas zoeken. Geen unicum, maar wel opzienbarend, zeker als het om een belangrijke wedstrijd gaat. Daarom zorgde Hilda van Ooijen afgelopen zaterdag voor een enorme surprise door een van de twee vlaggen ter hand te nemen tij dens het duel tussen ACV en Rijns burgse Boys. "Ik geloof dat er drie vrouwen fluiten in West I, en eentje in Oost. Zelf fluit ik al jaren in de derde en vierde klasse, en de reser ves eerste klasse. Zo gaat dat als je in groep 3 zit. Jaarlijks krijg je dan ook nog eens twee of drie wedstrij den aangewezen in de eerste klasse die je moet vlaggen. Maar inder daad, dit was mijn belangrijkste du el tot nu toe". En een druk duel, door het veel vuldig hanteren van de buitenspel- val door ACV. "Dat was echt heel erg, niet leuk om te vlaggen. Heel vermoeiend, maar dat doet er na tuurlijk niet toe. Als je vlagt zie je toch al weinig van de wedstrijd om- datje steeds op de laatste man moet letten". Saillant detail: haar vriend, Harry van Beek, leidde de wedstrijd. Wel een unicum "Maar dat heel toeval lig. We waren allebei door Zeist aan gewezen voor deze wedstrijd. Pro blemen? Nee, hij accepteert het als ik het anders zie. En andersom. Dat we een relatie hebben maakt daar bij niet uit". NIET j VAN GISTEREN ROB POMMÉE Rob Pommée behoort tot degenen die niet vinden dat het vroeger al lemaal zo veel beter was. Dat heeft alles te maken met de ontwikke ling die het lievelingsnummer van de voormalig jeugdkampioen hoogspringen heeft doorgemaakt. Net zo goed als de hele atletiek er nu anders uitziet dan toen Pom mée (inmiddels 52 jaar) in 1955 kennis maakte met 'de moeder van alle sporten'. "Ik ben ontdekt bij schoolwed- strijden. Met een hurksprong won ik het hoogspringen. Zo kwam ik bij AV Holland terecht. Daar lie pen toen nog maar een paar trai ners rond. Han van der Werf is een naam die mij meteen te bin nen schiet. Als junior boekte ik al snel successen, vooral met hoog springen en kogelstoten. Inder daad, een merkwaardige combi natie. Om een goede tienkamper te worden ontbrak het mij aan een goede 1500 meter. Ik heb zelfs nau welijks deelgenomen aan officiële meerkampen". "Op een gegeven ogenblik kon ik het met de kogel niet meer bol werken tegen al die krachtpat sers. Aan krachttraining deed ik wel, maar dat ging er heel anders aan toe dan tegenwoordig. Eén van onze trainers, Lambert van der Berg, was constructiewerker. Die maakte dan zelf een soort hal ters, waarvan het maar de vraag was of die precies het juiste ge wicht hadden". "Met hoogspringen kon ik me ook tijdens en na mijn militaire dienst, waar ik overigens nauwe lijks faciliteiten had, met de besten meten. Ik heb in totaal aan twaalf landenwedstrijden deelge nomen. In Edinburgh ging dat een keer volledig mis, omdat we toen vanaf een drassig veld moes ten afzetten. Wat was dat eenfias- "Ik sprong aanvankelijk een soort Schotse sprong. Later werd dat de straddle. Er waren toen nog geen landingsmatten, dus de landingstechniek vergde toen veel meer aandacht dan tegenwoor dig. Je moest immers goed terecht komen. Desondanks heb ik toch de nodige blessures opgelopen. Ook een nummer als polsstokhoog springen was toen veel gevaarlij ker dan nu. In die bamboestokken ontstonden snel onzichtbare barstjes, waardoor ze ongemerkt konden breken". Met hoogspringen kwam ik op de traditionele manier over een hoogte van 1,85. Het Nederlands record stond in die tijd op twee meter. Een paar jaar later ik ben op jonge leef tijd training gaan geven was ik afgezakt tot pakweg 1,70, maar toen ik de Fosbury flop. Rob Pommée. (foto Lock Zuyderduin) je ruggelings over de lat gaat, een maal onder de knie had, zat ik zo weer rond de 1,85. Als die techniek in mijn topjaren al had bestaan, was ik zeker in de buurt van de twee meter gekomen". Pommée, die na de Haagse sportacademie te hebben doorlo pen als sportleraar aan de slag ging, behoorde tot een uitzonder lijke generatie Leidse topatleten. Jan van Heek was een studiege noot en maatje van me. Wij heb ben elkaar weinig in de weg geze ten. want toen hij zijn grootste successen boekte, was ik net over mijn top heen. Met andere Hol land-atleten van toen ben ik een paar jaar geleden nog eens in de competitie uitgekomen. Puur voor de gezelligheid, we zochten zelf uit wie we in de ploeg wilden hebben. Maar onze prestaties wa ren nog zo goed, dat sommigen van ons voor de eerste competitie- ploeg werden benaderd. Maar daar voelden die jongens niets "Ik merk wel dat de jeugd alles tegenwoordig zo vanzelfsprekend vindt. Niemand staat er bij stil hoe veel tijd er bijvoorbeeld in al dat vrijwilligerswerk gaat zitten. Zelf heb ik me sterk gemaakt voor de komst van de kunststofbaan in Leiden. Die oude koolasbaan zat vol met kuilen. Als je viel was je voor je leven getekend. Maar in al die voorbereidingen heb ik zo veel energie gestoken, dat ik me daar na totaal verzadigd was. Pas ja ren latertoen de nieuwe baan er lag, ben ik er weer eens een kijkje gaan nemen". TIM BROUWER DE KONING

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19