Kickers laat promotie glippen VTL: weg terug wordt moeilijk Teylingen zit met behoorlijke kater Vrouwen SJC verkeren nog in onzekerheid 'Grafzet' breekt Timman op in schaakvierkamp Na 2-0 voorsprong via penalty's onderuit Basketbalsters niet naar EK LEIDEN - Vier afdelingsclubs worden dit'seizoen in de gelegen heid gesteld via een achterdeur de KNVB te bereiken. Voor VTL is de weg terug naar de vierde klasse, waarvan vorig jaar afscheid werd genomen, na de 1-2 nederlaag tegen Alkmania vrijwel ver sperd. De gezichten stonden gistermiddag aan De Vliet dan ook somber. De ploeg van Ab Kolkman had zich veel van de nacompe- titie voorgesteld, maar zal nu hoogstwaarschijnlijk weer een sei zoen in de wachtkamer moeten plaatsnemen. Verdiend was de overwinning van de bezoekers niet, maar ook inde af- deling wordt de schoonheidsprijs niet beloond. Alkmania speelde het spelletje wel slim. De formatie van oefenmeester Jos Cozijn herbergt twee voetballers die boven de mid delmaat uitsteken. De rest stelt zich volledig in dienst van de balvaardi- I- ge aanvoerder Ed Muller en trefze- - kere Joop Broesterhuizen. VTL stelde daar een sterker collectief te genover, maar dat leidde tot teleur stelling van Ab Kolkman tot niets. VTL startte het seizoen voortva- c rend in de afdeling. De opvallende prestatiereeks leidde prompt tot de eerste periodetitel. Daarna raakte i de Vlietclub in verval. In de winter periode stokte de aanvankelijk geolied functionerende machine. "Dat komt voornamelijk omdat ik - zo'n jonge ploeg heb", wees Kolk man de oorzaak aan van de terugval. LEIDEN - De strijd tegen de degra- - datie in de zondag hoofdklasse was tot en met de laatste speeldag onbe slist. Zeker is dat nu Leonidas en Nieuwkoop degraderen, maar SJC en Scheveningen hebben het duel uitgesteld tot woensdag. Scheve ningen zal dan aan een gelijkspel genoeg hebben, maar bij winst is SJC behouden voor de hoofdklasse. VROUWENVOETBAL Het duel Alblasserdam-UDO alleen nog om de eer. UDO had zich immers al in veiligheid gespeeld. UDO was de ongelukkigste, want nadat het al in de eerste minuten op 1-0 was gekomen door Donata Fer- wer, kreeg het even later een doel punt tegen waaraan duidelijk een buitenspelluchtje zat. Protesteren vanaf de zijlijn en binnen het veld hielp echter niets. Daarna hield UDO prima stand, maar had een kwartier voor tijd weer pech toen een duidelijke handsbal van Alblas- serdam in het strafschopgebied niet met een penalty werd bestraft. Nieuwkoop ging tenonder tegen SJZ. Hoewel Jelly Hoogerwerf in de tweede helft een mooie aanval afrondde en zo de Nieuwkoopse eer redde, was een vooral voor rust ster ker SJZ de scherprechter voor de Nieuwkoopse vrouwen. Met tref- .fers van Yvonne van Wieringen, Linda Mooyman en Wanda Spinter liep SJZ gemakkelijk uit naar 3-0. In de eerste klasse sloot UVS de competitie winnend af. Het was met 0-3 duidelijk te sterk voor Iduna 2. Ingrid van de Berg opende de score, na een leuke een-twee met Kristin Engan. Corine Frankenhuizen -scoorde uit een van haar bekende •solo-acties. En in de tweede helft - verhoogde Ellen van Eijk de score 1 uit een vrije trap. Foreholte, dat te gen degrade vecht, leverde een spannend duel met VVSB. Angeli- que van Leeuwen nam de openings treffer voor VVSB voor haar reke ning, maar de gelijkmaker bleef niet 'lang uit toen Annemarie van de Klugt met een snelle uitbraak de "WSB-verdediging te snel af was. Toch kwam WSB opnieuw aan de 'leiding, maar Kitty Geerlings had al snel het Foreholte-antwoord klaar. Het bleef ook daarna een aantrekke lijke partij met twee ploegen die vol op de aanval speelde. In de tweede helft bracht opnieuw Kitty Geer lings Foreholte voor het eerst op voorsprong. De Voorhoutse vreug de werd echter getemperd toen Na- tasja Takes de stand alsnog in even wicht bracht: 3-3. Na een overwinning op Leiden, heeft de vrouwenploeg van UVS zich geplaatst voor de bekerfinale van het district Leiden. Het duel, dat op Hemelvaartsdag gespeeld wordt, zal gaan tegen de winnaar van de wedstrijd Alkmania-Alphen, die aanstaande dinsdag gespeeld wordt. Tweede plaats voor taekwondoka Marcetti Martina LEIDEN - De tweede plaats van Marcetti Martina op de open Deen se kampioenschappen heeft haar nog geen stap dichter bij de Europ- se kampioenschappen gebracht. In het Deense Odense kreeg de Kat- wijkse taekwondoka zaterdag na melijk klop van haar landgenote Karin Berg, die in de gewichtsklas se tot 51 kilo nu de beste papieren voor de titelstrijd in Aarhus heeft. Dico Hoogeveen, evenals Marcetti leerling van de Leidse sportschool Gerard van den Berg, legde in Odense beslag op de derde plaats in de categorie tot 70 kilo. "Jong en daardoor onstabiel. Toen er ook nog eens een paar routiniers geblesseerd afhaakte, ging het alle maal een stuk minder". Moeizaam VTL herstelde maar moeizaam van de zwakke periode. Weliswaar moest de ploeg slechts twee neder lagen slikken: vanwege de reeks ge lijke spelen kreeg men geen aan sluiting met de toppers Randstad Sport en Alkmania. Het vizier kon derhalve in een vroegtijdig stadium op de nacompetitie worden gericht. Technisch was VTL gistermiddag Alkmania de baas, maar eenmaal voor het doel van Lex van der Zwet toonde de thuisploeg zich niet doortastend genoeg. Het gemis van de later ingevallen René Schouten (hij is herstellende van een blessu re) was daar debet aan. Na een kwartier incasseerde VTL al een te genvaller. Een vrije trap van Joop Broesterhuizen belandde via een Leids been in het doel van Aad van Meurs: 0-1. VTL herstelde zich knap, maar kon voor Van der Zwet nauwelijks potten breken. Tekenend voor de aanvallende onmacht was de wijze waarop de 1-1 tot stand kwam. Libe ro Hogendoorn werkte een inzet van Martin de Jong in eigen doel. Lang smaakte VTL overigens niet het genoegen van de gelijke stand, want Joop Broesterhuizen kogelde de bal uit een vrije trap langs Van Meurs, die daarbij overigens niet vrijuit ging. Slordig In de tweede helft trok de thuis ploeg verbeten op jacht naar de ge lijkmaker. Martin c!c Jong en Fred van Haarlem waren dichtbij de 2-2. SASSENHEIM - De thuisnederlaag (0-1) tegen ASC bezorgde Tey lingen gisteren een fikse kater. Het reglement van de nacompetit ie voor de afdelingclubs houdt immers in dat het doelsaldo van de re guliere competitie bij een gelijk aantal punten doorslaggevend zal zijn. Het doelsaldo van Teylingen is dermate slecht dat de promo tiekansen nu al bijna verkeken zijn voor de Sassenheimers. i Alkmania is vast van plan een spaak maar de verdiende beloning bleef niet wordt gescoord. Daarbij heeft moeten lopen, ik kan moeilijk het uit. Mede door goed keeperswerk de ploeg het moeilijk als de tegen- tegendeel beweren. Maar ik vind Van der Zwet, mede ook door stander de lange bal hanteert". VTL niet slechter dan een Leidsche Schrale troost voor de oefen- Boys. Ik ben zelfs van oördeel dat meester is de constatering dat VTL we'de beste spelopvatting hebben", in deze samenstelling niets in de Het leverde VTL gistermiddag al- vierde klasse heeft te zoeken. "We lemaal niets op. zouden in die klasse op onze tenen ROB ONDERWATER het slordige spel van de Leidse vallers. "We kunnen geen doelpu- nen maken", trapte Kolkman een open deur in. "Het oogt allemaal wel aardig, maar het houdt op als er De naar ROAC'79 vertrekkende Teylingen-trainer Rob Rutten stel de voor de wedstrijd dat zijn ploeg uit de drie te spelen wedstrijden vijf punten diende te halen. Na het ver lies tegen ASC moest Rutten de voor hem teleurstellende maar rea listische conclusie trekken dat het zeer moeilijk zal worden om de na competitie winnend af te sluiten. "We zijn nu afhankelijk van de re sultaten van de andere clubs. Het is jammer, maar eigenlijk zijn we uit geschakeld. Door keihard werken hadden we een eind kunnen ko men, ook ASC was voor ons te pak ken". Het gemis van drie belangrijke pionnen (Paul Haver, Leon van Leeuwen, René van der Krogt) en een ontstellend gebrek aan koel bloedigheid in de frontlinie braken Teylingen tegen ASC op. De Oegst- geestenaars, die zelf ook niet lekker in de wedstrijd zaten, bleven zonder noemenswaardige problemen over- ROTTERDAM (GPD) - Aan d'oude heer op de eerste rij van de publieksruimte waren de ge denkwaardige gebeurtenissen in de derde ronde van de VSB- schaakvierkamp zaterdag niet be steed. Toen de gevechten op de borden in alle hevigheid los brandden viel de man in een die pe slaap en terwijl de overige aan wezigen ademloos de zetten van de heren grootmeesters en de uit leg van bondstrainer Cor van Wij- gerden tot zich namen, snurkte de man er vrolijk op los. Niemand sloeg er acht op... Het is deze bezoeker aan het Spaarbank-gebouw in Rotterdam dan ook volledig ontgaan dat Jan Timman in een belendende zaal tegen de relatief 'onbekende' Russische grootmeester MikhaGl Goerevitsch een nederlaag heeft geleden die in één woord is sa men te vatten met 'vreselijk'. Het moet lang geleden zijn dat de sterkste westerse schaker van dit moment op een dergelijke manier in de hoek is gezet. De rest van de (schaak)wereld zal zonder twijfel vol ongeloof van dit bizarre ge beuren kennisnemen. Het moge duidelijk zijn dat Mikhail Goerevitsch in één klap uit de 'anonimiteit' is getreden. Het grootste 'probleem', waar, de besnorde Rus zaterdag in zijn eer ste de beste ontmoeting met Tim man mee worstelde, was hóe hij de partij uit zou maken... Hij koos voor een voorzichtig doodvonnis door een vijandelijke loper in te sluiten en buit te maken. Maar hij had veel ludieker en in ieder ge val spectaculairder kunnen toe slaan door zijn tegenstander in een wurgend matnet te vangen, waaruit geen ontsnappen moge lijk was. Paul van der Sterren is in het grootmeester-schaaktoernooi van MünchenHppjBde gedeelde tweede plaats geëindigd. De Am sterdammer bevond zich in het gezelschap van Goelko, Nikolic en Joesoepov. De eindzege ging naar de Oekrainer Beljavski. De grootmeester uit Lvov be haalde uit elf ronden zeven pun ten. Het achtervolgend kwartet zes. Van der Sterren remiseerde tien keer. En won één partij, van de Oostduitser Bönsch. VOETBAL - Liverpool heeft voor een miljoen pond. (ruim drie miljoen gulden) de Israëlische spe ler Ronnie Rosenthal van Standard Luik overgenomen. Rosenthal was al bij Liverpool op leenbasis. Hij moet van het ministerie nog een werkvergunning krijgen. LEIDEN - Kickers '69 heeft gisteren de sprong naar de derde klasse niet kunnen maken, ofschoon de Leimui- denaren er halverwege het beslissingsduel met Vreden- burch al met één been in stonden. De pupillen van trainer Anton Marijt leidden bij rust met 2-0, maar moes ten in het tweede deel toe staan dat de Rijswijkers op gelijke hoogte kwamen. Na dat de verlenging niets had opgeleverd, wist Vreden- burch uiteindelijk vanaf de stip de derde klasse binnen te wippen. De Rijswijkers toonden zich na honderdentwintig slopende minu ten vanaf elf meter ijskoud. Ronald van Wijk, Mario Ooyendijk, Reno Groenstein, invaller Leo Lelieveld en aanvoerder Theo Adegeest, die de laatste strafschop vanuit stand in de bovenhoek deed belanden, lie ten de Leimuidense doelman Ro nald Möllers kansloos. Kickers deed het ook niet slecht met een score van tachtig procent. Wim de Hollander, de in de slotfase voor Danny Malipaard ingebrachte Hein Visser, Ronald de Rijk en Carlo van Muiden hielden hun zenuwen in be dwang. Rechterspits Sander Beuk was helaas voor Kickers minder koelbloedig. Hij zag zijn zwakke in zet door de Rijswijkse goalie Ro nald van Lith gestopt worden. En dus kon Vredenburch feesten. De ontknoping betekende tevens het gelijk van Frank Kuyl, de oefen- meester van de promovendus. Hij stelde het vooraf al vast: "In dit soort wedstrijden komt het er vaak op aan wie het beste bestand is te gen de spanning". En dat bleek dus zijn eigen ploeg te zijn. Debutant Jammer natuurlijk voor Kickers, dat als debutant in de vierde klasse A pas in de laatste competitieron den de titelkansen moest laten va ren en nu ook in de herkansing mis greep. Toch toonde Anton Marijt zich in zijn nabeschouwing tevre den: "We hebben een prachtig sei zoen gehad. Het is toch schitterend dat je als debutant zo hoog kunt meedraaien en dat je het zelfs tot een promotiewedstrijd weet te schoppen. Dat had niemand van te voren verwacht. We rekenden op een plek in de middenmoot. Het sei zoen heeft achteraf iets te lang voor ons geduurd. De laatste weken draaide het niet meer. Al hebben we vandaag de draad weer opgepakt. Ja, en datje dan op zo'n manier ver liest, is uiteraard pech". Vredenburch, dat in de openings fase eenmaal dichtbij een treffer was (rechterspits Ronald van Wijk trof de paal), hielp in de vijfentwin tigste minuut de Leimuidenaren in het zadel. De Rijswijkers ruimden in de defensie de bal slecht weg. Duel om de bal tijdens het treffen tussen Kickers en Vredenburch. De Leimuidenaren misten de promotie bij het Sander Beuk vanaf een me ter of twintig zomaar kon uithalen. Ziin getoucheerde schot bleek te veel voor de blunderende Van Lith: 1-0. De duizend toeschouwers op het veld van Lugdunum zagen daar na vanzelfsprkend Vredenburch de achtervolging inzetten. Vooral als de spitsen Ooyendijk en Van Wijk in het spel werden betrokken was het voor Kickers oppassen gebla zen. Libero Carlo van Muiden en keeper Ronald Móllers hadden er evenwel goed het oog in en wisten hun team overeind te houden. Acht minuten voor rust bouwde de Ma- rijt-brigade de voorsprong zelfs uit. Een hoekschop van middenvelder De Hollander werd uit de doelmond weggekopt en belandde voor de voeten van Van Muiden, die vernie tigend uithaalde. Via de onderkant van de lat stuitte de bal het doel uit, maar linkerspits Peter van der Hoek was er met het hoofd op tijd bij:* 2-0. Supportersvereniging "De twaalfde man" zag het feest al hele maal zitten. Vredenburch, dat aanzienlijk minder aanhangers bij zich had, bleek echter ook wel zin in een feestje te hebben. Ronald van Wijk demonstreerde dat in de vierenvijf tigste minuut. Terwijl Van Muiden rustig een balletje over de achterlijn dacht te laten lopen, zette Van Wijk a la Eric Gerets een sliding in, waar door de bal toch nog voor het doel belandde. Linkerspits Mark Brener stond daar klaar om *2-1 in te tikken. Marijt na afloop: "Op zulke momen ten zijn we nog niet professioneel genoeg. Zo'n bal moet natuurlijk naar UVS worden gepoeierd". De Rijswijkers roken meer. In de vijf enzeventigste minuut van het lemen van strafschoppen. foto Loek Zuyderduin) steeds rommeliger wordende tref fen werd hun dadendrang beloond. Een corner vna Brener werd bij de tweede paal door de sterk acterende middenvelder Ronald van de Sman fraai ingeknikt: 2-2. NICK VERWOERD DEN HELDER (ANP) - Den Hel der heeft de basketbaltitel gepro longeerd. Het verschil met Den Bosch in 200 minuten basketbal was één lay-up. De Noordhol landse ploeg pakte de titel giste ren in de eigen hal. In het vijfde en beslissende playoff-duel won de ploeg van Boot met 78-76. De avond ervoor had Den Bosch in de vierde wedstrijd de tegenstan der een oorwassing van jewelste gegeven (89-52). De finale van de playoffs duur de vijf wedstrijden. Paste voor beeldig in het scenario van de sponsors. Het niveau was beden kelijk, bij vlagen zelfs hoogst be denkelijk. Maar de wedstrijden waren altijd boeiend. De finale gistermiddag zelfs een superthril ler. Dat Den Helder opnieuw aan de haal ging met de titel, lag aan Den Helder pakt opnieuw de titel de knokkersmentaliteit van de Noordhollanders, niet aan het surplus aan kwaliteit. De avond ervoor had Den Hel der de grootste nederlaag in jaren geleden. Na veertig minuten be droeg het verschil in De Maas poort in Den Bosch 37 punten (89- 52). Den Helder was daardoor voor de eigen hondstrouwe aan hang (1800) gisteren in de eerste helft een aangeslagen ploeg. Carl Lott schoot met scherp in die rondgang (19 punten) en leidde Den Bosch naar 40-49 bij rust. Dat beeld veranderde na de pauze. Met een driepunter bracht Van Dinten de Helderse ploeg voor de eerste keer in de wed strijd aan de leiding (65-63). Twee minuten voor tijd was er nog geen licht tussen beide ploegen (74-74). In de slotfase sprongen de Bos sche spelers slordig om met de kansen. Schilp liet de bal door de vingers glijden en gaf Den Helder de kans naat 78-74 uit te lopen. Zelf pareerde hij veertig secon den voor tijd met een lay-up (78- 76). Nog was Den Helder geen landskampioen. De ploeg ver speelde de bal 27 seconden voor tijd. Kuipers legde secuur aann voor een driepunter. De bal stui terde op de ring. En gleed er naast. De rebound was voor Coo per. Elf seconden op de klok. Van Rootselaar verloor de bal, maar heroverde het gladde ding terug in de scrimmage. Den Helder was landskampioen. eind. Eén doelpunt was voldoende voor de winst. In de 28ste minuut kreeg rechtsback Bart Laurijsen de bal na een kopbal van Tjeerd Lan- gerhorst via de handen van doel man Wilfred van Leeuwen bij toeval voor de voeten. Zijn schuiver bete kende 0-1 en uiteindelijk ook de be slissing. Vlak voor ruist kreeg de thuisclub via Robert van Leeuwen een niet te missen kans op de gelijk maker. Het was typerend voor het spel van Teylingen hoe hij na een doorkopbal van Arjan van der Geest, geheel vrij op enkele meters van het doel, de bal hoog over knal de. Na rust speelde het spel zich voor het grootste deel af op de helft van ASC, dat met teveel spelers voor het eigen doel bleef hangen. Spits Piet Plezier stond veel te geïsoleerd en werd evenals Wim Meutstege, die op de rechtervleugel alle tijd had om de graspollen langs de zijlijn te tellen, te weinig in het spel betrok ken. Het was, naast het falen van Teylingen, aan het goede verdedi gingswerk van Benno Schoonwater en Langerhorst te danken dat ASC- keepqr Eugène Korff niet voor pro blemen gesteld werd. Slechts een maal moest hij zich strekken na een vrije trap van John van Leeuwen. Arjan van der Geest was enkele mi nuten eerder nog gevaarlijk met een schot dat naast ging. Voor het overi ge was het ronduit teleurstellend wat Teylingen er van bakte. Misschien had de met een gebro ken pink langs de lijn balende Oscar Massee ("Ik hoop er volgende week weer bij te zijn, want dit is een straf') wat meer lijn in het spel van de good-old kunnen brengen. Indi vidueel zijn de spelers sterk, soms zelfs sierlijk, maar in het laatste half uur viel de organisatie weg, waar door er van een fatsoenlijke aan valsopbouw geen sprake meer was. ASC-trainer Bert Kort, die volgend seizoen bij Teylingen zal werken, meende dat hij dat van de kant niet meer kon veranderen. "Als dat er in zit, dan is het moeilijk het er uit te krijgen". Niettemin was hij zeer te vreden over de prestatie van zijn elf tal. "Als dit elftal een aantal zaken op een rijtje zet, dan is het sterk ge noeg voor de vierde klasse. Als we in de winter, toen het elftal het af liet weten, normaal hadden gepres teerd dan zouden we misschien zelfs rechtstreeks gepromoveerd zijn". GIJS VAN OOSTEN ATHENE (ANP) - De basketbal sters hebben de kwalificatie voor de eindronde van de Europese titel strijd van 1991 op kinderlijke wijze uit handen gegeven. De ploeg van Meindert van Veen had in l>et week einde in Athene aan één overwin ning voldoende in de duels tegen Spanje en Hongarije. Tegen Spanje stond de deur naar de eindronde wagenwijd open. Hal verwege leidde de oranje ploeg comfortabel met veertien punten (40-26). De routiniers speelden ge dreven, intelligent en koelbloedig. Dat beeld verdween in de laatste tien minuten. Met tien minuten op de klok was er nog niets aan de hand (57-43). Vijf minuten later nog weinig (60-51). Zestig seconden voor het einde trad de alarmfase in (63-60). Die voorsprong was in principe voldoende. „Maar de scheidsrech ters floten niet meer voor Spaanse overtredingen", gaf coach Van Veen aan. „De Spaansen speelden press, maakten consequent fouten, maar werden niet bestraft. Daar raakten zelfs onze ervaren speel sters volledig van de kook." Spanje drukte door naa'r 63-65, waarna Keur zeven seconden voor het ein de gelijk maakte (65-65). In de laatste seconde sloeg Spanje toe (65- 67). „Dat was een vreselijke ontgoo cheling", aldus Van Veen. „Had ook niet mogen gebeuren met een Blan- gé, Wender, Keur en Van Embricqs in de ploeg. Maar die vier bleken kwetsbaar. Zeker onder druk." Te gen Hongarije was Blangé er niet bij. De aanvoerder keerde terug naar haar club Zaragoza voor de be kerfinale in Spanje. Tegen de ervaren Hongaarse ploeg bleef de ploeg tot twee minu ten voor de rust in het spoor (38-38). Van minuut achttien tot minuut twintig was Nederland weerloos, verlamd. Hongarije dartelde naar 38-48. Na de rust kwam de nationale vrouwenploeg twee keer op zes punten, maar het Hongaarse trio Nemeth, Boksai en Balogh, dat 59 van de 79 punten voor haar reke ning nam, stond pal en gaf de over winning (68-79) niet meer uit han dden. Door de twee nederlagen eindig de Nederland op de derde plaats. De eerste twee gaven recht op een toe gangsbewijs voor de eindronde. Het verlies werd nog zuurder door de nederlaag van Spanje op de slotdag tegen Denemarken (45-62). Door dat resultaat verloor Nederland de kwa lificatie van Israel door doelsaldo. De oranje ploeg had vrijdag het on derlinge duel met een te geringe winnende marge (60-57) afgesloten. Tien minuten voor het einde van die wedstrijd leidde Orarye met 51-32!

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16