United en 3 Pal 1 ace oi her] ba] lin Emmen koelbloedig naar eerste winst Verzwakt Ajax deelt met VS VfL Bochum verkeert in in onzekerheid ©VERW^ DE GRENZEN' Twijfels rond Romario Go Ahead deklasseert NAC EMMEN (ANP) - Emmen heeft zaterdagavond tegen Wage- ningen gedebuteerd in de nacompetitiedebuut met een overwinning. In de matte tweestrijd waren doelpunten van Schaap en De Jonge na rust doorslaggevend, 2-0. De volle winst was toereikend om de koppositie in groep B in handen te krijgen. Eerder speelde Heracles gelijk tegen Wageningen, 0-0. Wageningen schoot tegen Emmen weer eens schromelijk tekort. De ploeg steunde te veel op de inbreng van aanvoerder Jan Oosterhuis. Slechts in technisch opzicht wist de formatie van Piet Buter zich nog enigszins te manifesteren. Het over wicht leverde geen resultaat op. Aangezien Emmen zeker in de eer ste 45 minuten te krampachtig speelde, bleef het lang 0-0. De thuisploeg rondde kort na de pauze een van de spaarzame kans jes wel doeltreffend af. Jan de Jon ge nam de bal op rechts fraai mee met de hak. Zijn voorzet werd inge schoten door Schaap: 1-0. De Jonge maakte tien minuten later zelf de tweede treffer. Alleen voor doelman Knoop faalde hij niet. Wageningen miste een koelbloed ige afmaker. Een minuut voor het tweede Emmense doelpunt had Oosterhuis de mogelijkheid gelijk te maken. Zijn inzet vanuit de draai Groenendijk gehuldigd KERKRADE - Alfons Groenendijk werd net onder de lat weggetikt. Vink had tien minuten later een nog fraaiere kans. Zelfs van elf meter wist de spits, die de strafschop zelf verzekerd voor zich opeiste, de im passe niet te doorbreken. Piet Buter, trainer-coach van Wa geningen, ziet nauwelijks nog een mogelijkheid groepswinnaar te worden. „We mogen de strijd welis waar nog niet opgeven, maar ik schat onze kans op hooguit vijf pro cent", aldus Buter. Finale Go Ahead Eagles staat met één been in de finale van de nacompetitie. De dinsdag twee ploegen ploeg van tijdelijk hoofdtra' Henk ten Cate bezorgde het favc te NAC zaterdagavond in eigen huis MAANDAG 14 MEI 1990 Deventenaar Harry Dech positie van Go Ahead Eagles is na- stede zijn de groepswedstrijden in Ten Cate vol respect. „Hij is zowel tuurlijk wel uitermate gunstig ge- de nacompetitie voorbij. De door binnen als buiten het veld een gang- w°r(*en- Heerenveen vechten SW begeerde aanvoerder van de maker. Met keihard werken heeft 'oor hun Deventenaren kreeg zaterdag zijn hij een basisplaats afgedwongen. boeiende zesde gele kaart, na dinsdag tegen Aan deze Linford gaan we in de na- Heerenveen zijn vijfde in „ont- competitie nog veel plezier bele- angst" te hebben genomen. In de laatste kans. Dat kan wedstrijd worden Het duel zaterdagavond ijskoude douche: 2-0. Beide Beatrixstraat was de nacompetitie finale mag Hofstede eventueel pas doelpunten kwamen op John Linford. De onverbeterlijke Brit bewees in Breda het scoren en provoceren nog niet te zijn verleerd. Met vier punten uit twee wedstrij den gaan de Deventenaren in groep waardig. De toeschou wers (ruim 7000) zorgden voor sfeer, de spelers voor spektakel. Arbiter Van de Ende had moeite het harde en bij vlagen emotionele treffen on der controle te houden. Afgezien van enkele beoordelingsfouten A fier aan de leiding. De verliezer bracht de Hagenaar de krachtme- het duel dinsdag tussen ting tot een goed einde. zijn opwachting maken. Het krachtsverschil tussen NAC en Go Ahead Eagles zat voorname lijk in de aanval. De Brabanders wa- balbezit, maar konden Loting Na afloop van de wedstrijd Emmen - Wageningen werd de loting ver richt die beslist welke groepswin- uit de na-competitie i het strafschopgebied geen ope- eerste divisdie in de finale (over door zijn medespelers uitgeroe- de eindstrijd. Heerenveen en NAC. beide nog puntloos, is ir litgeschakeld Van de Ende trok vier gele kaar- roegtijdig stadium ten, keurig over beide partijen ver- Dor een plaatsje in deeld. Spits Linford en NAC-verde- ningen forceren. Ook de invallers Schapendonk en Matena toonden zich na rust allerminst slagvaardig. twee wedstrijden) het eerst thuis speelt. Competitieleider Rijkhoek WASHINGTON (ANP) - Ajax heeft zaterdagavond in Washington voor ruim 18.000 toeschouwers met 1-1 gelijk gespeeld tegen het Ameri kaanse nationale elftal, dat zich voorbereidt op het toernooi om het wereldkampioenschap in Italië. De Amsterdammers misten de spelers, die behoren tot de selecties van de Nederlandse- en Zweedse ploeg. In de eerste helft van het oefendu el domineerde Ajax. De landskam pioen kwam na 15 minuten fortuin lijk aan de leiding, toen de Ameri kaanse doelman een vreselijke blunder beging door een terug speelbal van verdediger Paul Cali- giuri te laten glippen. Ronald de Boer profiteerde moeiteloos. Enke le minuten daarvoor had Guus Uhlenbeek tegen de lat gekopt. Er werd in die fase door beide ploegen redelijk gevoetbald, met kansen voor zowel Ajax als de Ame rikanen. In de tweede helft was Ajax aanvankelijk opnieuw sterker, zonder dat het overwicht in doel punten werd uitgedrukt. In de slot fase drongen de Amerikanen, met Volendammer Vermes, sterk aan. Ajax kwam goed weg toen de Amerikaanse scheidsrechter Raul Dominguez een zware overtreding van Verkuijl tegen Vermes binnen het strafschopgebied slechts met een indirecte vrije trap bestrafte. Even later kwamen de Amerikanen toch verdiend gelijk door een boog- bal van de middenvelder John Har- kes. Ajax-trainer Spitz Kohn, die bondscoach Beenhakker verving, noemde het geen beste wedstrijd. Wat Ajax betreft weet hij dat onder meer aan het ontbreken van de Zweedse- en Nederlandse interna tionals. Het Amerikaanse elftal cn na rust aiierminst slagvaardig. Competitieleider Kijkhoek en -ry *1 1 Aan de andere kant leefde John scheidsrechter Bakker, die met de ijCSlKlRS KcUXlplOCH infnrd y.irh naar hart#»ln«:t uit l<-\tino Kolact uiaron oavpn hpt ppr- hartelust uit. loting belast waren, gaven het Vloekend en vechtend baande de ste thuisvoordeel diger Smit mochten de leidsman Brit zich een weg door de geïmpo- van groep B, Emmen, Heracles of pen tot speler van het jaar bij Roda ..Zó snel had ik in deze groep een dankbaar zijn. Beide spelers kregen neerde NAC-verdediging. Met twee Wageningen. De eerste finalewed- JC. De verkiezing kwam Leidenaar als een complete sing. Hij ontving tijdens de beslissing niet verwacht", bekende het voordeel meel samenzijn graaf als blijk va extra bonus. Casino Lands- te dramatisch doen diende nederlaag i thuiswedstrijd, m; ■I ties waarbij plaats zou zijn geweest. - deze ver- Linford trapte zijn i de onze eerste Schrijvers na, Smit ging op de rug de uitgangs- van Heering staan. Voor ArnoJHpï- lilÉii de twijfel in situa- gave doelpunten, op aangeve.. rode kaart op zijn Van de Brink en uitblinker Dechei- ver, en (slechts) één gele kaart was bewaker Linford de onbetwiste man van de wedstrijd. „John is een gouden vent", sprak strijd is op 27 mei. De tweede ont moeting drie dagen later. De win naar van de finale promoveert, de verliezer speelt twee wedstrijden te gen NEC om de laatste vacante plaats in de eredivisie. ANKARA (SID) - In Turkije, waar Guus Hiddink zich oriënteert, is Be- siktas voor de zesde maal kampioen geworden. De vereniging uit Istan bul versloeg zaterdag voor 35.000 toeschouwers in het Inonü-stadion van Ankara de enig overgebleven ri- vaal 'Fenerbahce met 3-1, de competitie beslecht was. vond Kohn niet groots. „Zij com penseren technische tekortkomin gen met een grote inzet", zei Kohn. De Amerikaanse bondscoach Bob Gansier liet zich positiever uit. Hij was tevreden met de prestatie van zijn team. „Ik ben een bewon deraar van het Nederlandse voet bal", sprak hij. „Ajax speelt snel voetbal en neemt risico's in de ver dediging, althans dat lijkt zo. In werkelijkheid is het geen kwestie van risico's, maar van zelfvertrou- Roemeen Rotariu naar Galatasaray BUKAREST (Reuter) - Iosif Rota riu, de middenvelder van Steaua Bukarest, speelt het komende sei zoen voor de Turkse club Galatasa ray. Zaterdag maakte een woord voerder van de club de transfer van de speler, die dertien maal voor het Roemeense team uitkwam en deel uitmaakt van de selectie voor het toernooi om het wereldkampioen schap, bekend. Galatasaray heeft een transfer som van 500.000 dollar (een miljoen gulden) betaald. Het is het hoogste bedrag waarvoor een Roemeense voetballer ooit naar buitenlandse club overging. Jack Charlton kan voor de vriendschappelijke interland van Ierland tegen Finland niet beschik ken over Ronnie Whelan en Chris Morris. Beide internationals waren door een enkelblessure genood zaakt af te zeggen voor de vriend schappelijke interland van aan staande woensdag. Charlton maakt zich geen enkele zorgen over de blessure van zijn middenvelder. „Er is geen enkel ge vaar dat Whelan niet op tijd klaar is voor het wereldkampioenschap", verklaarde de 'Giraffe'. „De enkel van Whelan is drie dagen geleden in het gips gezet. Over tien dagen wordt de spalk verwijderd." Morris miste afgelopen zaterdag ook al de Schotse bekerfinale tegen Aberdeen. De verdediger van Celtic 'heeft naast de blessure aan zijn en kel ook last van zijn lies-. Beveren degradeert ondanks overwinning BRUSSEL (ANP) - SK Beveren vergezelt Racing Mechelen naar de tweede klasse van de Belgi sche voetbalcompetitie. Na een onafgebroken verblijf van zeven tien jaar in de hoogste klasse de gradeerden de Waaslanders. Het duurde even voor het tot de spe lers doordrong, dat de luid beju belde treffer van Messagie in bles sure-tijd tegen Cerkel Brugge (0- 1) niet toereikend was voor klas se-behoud. België wordt in de Europacup 3-competitie van volgend vertegenwoordigd door An- derlecht, KV Mechelen en FC Antwerp. De Antwerpenaren plaatsten zich gisteren door het uitgestelde treffen tegen hekke- sluiter Racing Mechelen doel puntloos te beëindigen. De Mechelse burgemeester had voor de reguliere zaterdag een speelverbod uitgevaardigd. Ge plaatst tegenover dit voldongen feit bood het Uitvoerend Comité van de Belgische Voetbalbond het eveneens nog in de strijd zijn de Standard Luik de keuze even eens uit te wijken naar zondag. Standard-trainer Georg Kessler achtte dat niet nodig en bewees zijn gelijk met een overwinning van 2-0 (doelpunten van Tikva en Vandersmissen) op Germinal Ekeren. Daarmee had Luik zich op gelijke hoogte geplaatst met FC Antwerp. De teleurstelling alsnog te worden gepasseerd, werd enigszins gecompenseerd door lucratieve transfers. HAMBURG (DPA/SID) - VfL Bochum moet een promotie/de gradatie-wedstrijd spelen tegen de nummer drie van van de twee de Bundesliga. De formatie met de Nederlander Reekers had op de slotdag van de competitie in de Bondsrepubliek onvoldoende aan de overwinning van 2-0 op Karlsruher SC. Bochum, sinds 1971 in de hoog ste afdeling, was afhankelijk van het resultaat van Uerdingen - Borussia Mönchengladbach. De ze ploegen, die beide aan een punt genoeg hadden, speelden 0- 0 alsof het afgesproken werk was. De toeschouwers begroetten het oeverloze getik in de breedte en thousiast met ritmisch geklap. Bruns, de gelouterde verdediger van Borussia, nam afscheid na 365 wedstrijden in de Bundesliga. Walfdhof Mannheim werd als verwacht de tweede degradant. De ploeg deed op de slotdag nau welijks nog moeite het „onmoge lijke" te presteren. HSV, tot enke le weken geleden ook in gevaar, won met 1-0. Homburg verkeerde al in een kansloze positie. Bayern München sloot het sei zoen af met een overwinning van 3-0 op Dortmund. In het Olympi sche stadion waren 61.000 toe schouwers present om het feest van de landskampioen mee te ma ken. De wedstrijd werd bijna een half uur onderbroken, omdat fans het veld oprenden. Michailovic, Strunz en Grahammer maakten de doelpunten. Eintracht Frankfurt won de wedstrijd tussen de clubs, die Bayern dit seizoen lang achter volgden. Tegen Kóln werd het 3- 1. Gotz hielp Köln snel aan een voorsprong. In het slotkwartier zorgden Bein, Binz en Andersen voor de ommekeer. Andersen, van Noorse afkomst, werd top schutter van de Bundesliga met achttien doelpunten. Köln ein digde ondanks de nederlaag, net voor Frankfurt, op de tweede plaats. Marseille voor de zesde maal Frans kampioen PARIJS (AFP) - Evenals verleden jaar heeft OlympiqueJMarseille zich zaterdag op de voorlaatste competi tiedag verzekerd van het Frans kampioenschap; voor de zesde maal. Zelf won Marseille thuis beschei den met 1-0 van Caen, waarbij de Franse international Vercruysse voor het enige doelpunt tekende. De enig overgebleven concurrent Bordeaux werd met 1-0 geklopt door OGC Nice, waardoor het ver schil tussen de koplopers opliep tot vier punten en een enorm verschil in doelsaldo: Marseille +42, Bor deaux +25. Bordeaux zal het komend s tevreden moeten zijn met een plaats in de Europa Cup 3. De vraag wie daarin de tweede Franse vertegen woordiger zal zijn, is nog niet be slist. Monaco, dat bij Montpellier op 0-0 werd gehouden, is de beste kanshebber met een punt voor sprong op Sochaux. Deze laatste club won dankzij een treffer van de Algerijn Oudjani met 1-0 van Tou lon. Onderaan werd door de neder laag met 3-2 bij Nantes de degrada tie van Mulhouse een feit. De twee de gegadigde RP1 bewees zichzelf een slechte dienst door in het Pare des Princes niet verder te komen dan een gelijkspel tegen Brest: 1-1. De Parijse ploeg, die zaterdag naar Monaco reist, heeft één punt achter stand ten opzichte van Nice, dat in de laatste wedstrijd in het Pare des Princes uitkomt tegen Paris SG. Maradona als 'ambassadeur' BUENOS AIRES (AFP) - Diego Maradona is door de Argentijn se president Carlos Menem be noemd tot „ere ambassadeur" van zijn land. Menem tekende daartoe een decreet. De voor Na- poli uitkomende voetballer kreeg als opdracht het imago van Argentinië in het buiten land te verbeteren. Maradona die volgende maand met het Argentijnse elf tal uitkomt in de eindronde van het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal in Italië heeft laten weten de benoeming met „veel plezier te accepteren". De beeltenis van Maradona zal gebruikt worden in een re- clante-cainpagne ter verbete ring van het imago van Argenti- De tweede treffer van Manchester tijdens de Cupfinal. Tot zijn genoegen man Martin in het doel verdwijnt. Donderdag betreden United en Crystel bemerkt Mark Hughes (gehurkt op achtergrond) dat zijn inzet langs doel- Palace wederom de 'heilige' grasmat van Wembley. (foto ad j] cr O LONDEN (RTR) - De thril ler, die de bekerfinale tussen Manchester United en Cry stal Palace was, 'had aan één aflevering niet genoeg. Met 2-2 aan het eind van de regu liere speeltijd en 3-3 in de verlenging bleef de 80.000 toeschouwers een beslissing onthouden. De wedstrijd wordt donderdagavond overgespeeld. Crystal Palace leek met twee tref fers van de in de 70ste minuut inge vallen Ian Wright op weg naar een sensationele overwinning. Maar acht minuten voor tijd temperde Mark Hughes, de opborrelende feestvreugde met een tweede tref fer. Crystal Palace, dat voor het laatst in het seizoen 1975/76 van zich had doen spreken in de bekercompeti tie en toen de halve finales bereikte, opende door verdediger OReilly het doelpuntenfestijn. Bij de vrije trap van Phil Barber torende hij ver bo ven de Engelse international Gary Pallister uit. United-aanvoerder Brian Robson maakte in de 35ste minuut gelijk. Hij gebruikte daarbij het been van John Pemberton als kaats-object. Manchester United had al voor rust de leiding kunnen nemen. Maar McClair kopte in vrije positie naast. Na de hervatting kwam die voorsprong toch. Man chester United drong steeds sterker aan. Bij een half afgeslagen schot van Neil Webb stond Hughes in de rebound klaar voor de beslissende actie. De vroegere speler van Bayern kreeg twee minuten later opnieuw een kans, maar zijn kopbal werd van de lijn gewerkt door Andy Thorn. Desondanks bleef Manches ter de beste kansen houden. Dat veranderde met de komst van Ian Wright. De aanvaller, die voor het eerst aantrad sinds hij zijn been tweemaal in een tijdsverloop van drie maanden brak, draaide bij één van zijn eerste acties tweemaal om Gary Pallister heen voordat hij on der Leighton doorschoot. Pallister blesseerde zijn enkel en volgens Manchester United-manager Alex Ferguson is het niet zeker of hij donderdag weer fit is. In de tweede minuut van de ver lenging bracht Wright de Palace- supporters op de banken door een voorzet van John Salako in het doel te werken. Het laatste woord was echter aan Hughes. Acht minuten voor tijd pikte hij een verre pass op, glipte tussen twee verdedigers door en misleidde doelman Nigel Mar- tyn. De politie heeft de FA finale op Wembley tussen Manchester Uni ted en Crystal Palace (3-3) goed in de hand kunnen houden. Tijdens de wedstrijd deden zich onder de 80.000 bezoekers geen ongeregeld heden voor. Voor aanvang waren 49 dronken supporters opgepakt. Uit vrees voor een herhaling van de rel len van vorige week in Borune- mouth, waar muitende hooligans voor duizenden guldens schade aanrichtten, was de politie extra versterkt. Afzegging Bryan Robson en Neil Webb heb ben afgezegd voor de vriendschap pelijke oefenwedstrijd van Enge land, dinsdag tegen Denemarken. De spelers van Manchester United Spelen donderdag de replay van de Cup-final tegen Crystal Palace. Het betekent dat bondscoach Bobby Robson nauwelijks nog de kans krijgt zijn ploeg in de „ideale" samenstelling te zien, voordat het toernooi om het wereldkampioen schap begint. In Italië speelt Enge land in de eerste ronde tegen Neder land, Ierland en Egypte. Webb miste al de laatste vijf inter lands, wegens een blessure aan zijn achillespees. Ook Robson stond dit seizoen lang geblesseerd buiten spel. „Manchester United is op dit moment echter het belangrijkste", sprak de aanvoerder van de natio nale ploeg. „Pas na de Cup-final concentreren we ons volledige op het wereldkampioenschap." Robson kan de eerste voetballer worden die drie keer als aanvoerder de FA Cup in ontvangst mag ne men. Hij won de beker eerder met Manchester United in 1983 en 1985. Aberdeen neemt strafschoppen beter GLASGOW (Rtr) - Theo Snelders, ooit te nerveus om als sluitpost te dienen van het Nederlands elftal, was zaterdag de held bij de finale van de Schotse FA cup op Hampden Park tussen Aberdeen en Celtic. Bij de strafschoppen, die het doelpuntloze treffen moesten beslissen, dook de doelman van Aberdeen laag naar de linkerhoek, toen Rogan had aange legd voor de tiende strafschop van Celtic. Hij tikte de bal buiten de pa len. Enkele minuten later schoot Irvine raak. Aberdeen had het prijs schieten met 9-8 gewonnen. De beker ging voor de zevende maal rich ting Pittodrie. Aberdeen won eerder het seizoen al de league-cup. Alle veldspelers kwamen er aan te pas eer bij het nemen van de straf schoppen de beslissing viel. Ook Hans Gilhaus, de succesvolle spits van Aberdeen, pakte zijn puntje mee. De misser van Dariusz Wdow- czyk, die voor Celtic de shoot:out opende, werd gecompenseerd door Brian Grants schot over de lat. EINDHOVEN (ANP) - Romario heeft vorige week de training her vat. De Braziliaanse spits van PSV brak in de competitiewedstrijd te gen FC Den Haag zijn been. Zijn ge nezingsproces wordt door de Brazi liaanse bondscoach Lazaroni nauw lettend gevolgd. Romario zal uitgebreid getest worden alvorens beslist wordt of hij bij de selectie voor het Braziliaanse elftal blijft. De spits is bij PSV aan de loop- en krachttraining begon nen. Chirurg Van den Hoogenband wilde geen uitspraak doen over de inzetbaarheid van de speler in Ita lië. De Braziliaan heeft zijn contract bij PSV nog altijd niet verlengd. In januari deed de Eindhovense club al pogingen de waardevolle spits langer vast te leggen. De huidige verbintenis loopt eind juni 1991 af. PSV wil er drie a zes jaar aan vast knopen. Het liefst voor het begin van het WK in Italië. In een eerste reactie ging Roma rio akkoord met de verlenging van zes jaar. Daarna heeft PSV weinig of niets meer vernomen van zijn zaak waarnemer. Toch is Ploegsma niet ongerust over de vertraging. „Het is een kwestie van details. Ik ga er van uit dat hij voor zes jaar zal bijteke- Franz Beckenbauer heeft zijn Westduitse selectie voor het WK- voetbal teruggebracht van 27 naar 23. De afvallers waren Hans Dorfner en Roland Grahammer van FC Bayern, Stefan Kuntz van 1 FC. Kai- serslautern en Alois Reinhardt van Bayer Leverkusen. De Duitse bondscoach moet uiterlijk 29 mei zijn definitieve selectie van 22 spe lers bij de FIFA indienen. de 23 zijn: doel: Aumann (Bayern München), Illgner (1. FC Köln), Koepke (1. FC Nürnberg) verdediging: Augenthaler, Kohier, Pflügler, Reuter (allen Bayern Mün chen), Berthold (AS Roma), Brehme (In- ter Milaan), Buchwald (VfB Stuttgart), Steiner (1 FC Kóln). midden: Bein (Eintracht Frankfurt), Fach (Bayer Uerdingen). Haszler. Litt- barski (beiden 1 FC Kóln). Hermann (SV Werder Bremen), Matthaus (Inter Mil aan). Möller (Borussia Dortmund), Thon (FC Bayern München). voor: Klinsmann (Inter Milaan), Mill (Borussia Dort mund). Riedle (SV Werder Bremen) en Vóller (AS Roma). Acht spelers van Dinamo Buka rest en zeven van Steaua zijn door bondscoach Emerich Jenei aangë- wezen voor de Romeense selectie voor het wereldkampioenschap voetbal. Jenei maakte zaterdag twintig namen bekend, er zullen nog twee spelers worden toege voegd. Bij de groep van twintig is ook Miodrag Belodedici, die tijdens het regiem Ceaucescu het land ont vluchtte en voor Rode Ster Belgra do speelt. De selectie bestaat uit: doel: Silviu Lung (Steaua), Bogdan Stelea (Dinamo) en Gheorghe Lilian (Petrolul Ploiesti) verdediging: Dan Petrescu en Iosif Rotariu (Steaua), Ion Andone, Mircea Rednis, Michael Klein en Ovidiu loan Sa- bau (DinarTTo), Gheorghe Popescu en Emil Sandoi (Uni Craiova) en Miodrag Belodedici (Rode Ster Belgrado); mid denveld: Gheorghe Hagi en Ilie Dumitre- scu (Steaua). Daniel Timofte en Danut Lupu (Dinamo) aanval: Marius Lacatus en Gavrila Bal- int (Steaua). Florin Raducioiu (Dinamo) en Marian Popa (Farul Constanza).

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14