ORT SpoorptTV PSV werkt aan 11 nieuw imago bijlage leidsch dagblad kJf V fwiir •1 rit M vÈ Gullit tevreden na eerste volledige duel Kasparov wil in de politiek Belofte maakt schuld Volleybalsters geplaatst MAANDAG 14 ME11990 Robson genoemd als nieuwe trainer EINDHOVEN (ANP) - Philips stoot dure mannen af om het gehavende imago op te poetsen, PSV koopt er een paar. Gisteren stelde de onttroonde landskampioen in de Bor deaux-zaal van het Eindhovense stadion twee nieuwe spe lers voor: Erwin Koeman en Johnny Bosman. De interna tionals werden van KV Mechelen overgenomen voor ruim 6,5 miljoen gulden. Koeman tekende voor drie seizoe- als bondscoach van Engeland neer nen, tot juli 1993, Bosman voor vier, te leggen. Hij was gezwicht voor een tot juli 1994. Bovendien verlengde lucratieve aanbieding uit het bui- PAGINA 13 voerder Eric Gerets zijn tract met drie jaar, waarvan sei zoen als speler en de laatste twee als lid van de technische staf. Ook Hans Dorjee tekende bij. Voor één jaar. Als assistent van de nog te benoe men technisch directeur, met als werkterrein het eerste elftal. De naam van de technisch direc teur werd niet vrijgegeven. Voorzit- tenland. De miljoenen verslindende inves teringen moeten mogelijk gemaakt worden door verkopen. De botte bijl wordt niet in de selectie gezet, de club doet het liever met een phi- lishave met roterende scheerkop. Het vertrek van Wim Kieft is zeker. 1 sWp p i pan a a "'X - REGGIO EMILIA (GPD) - Ruud Gullit heeft zaterdag zijn eerste volledige wedstrijd van dit seizoen gespeeld voor AC Milan. De re gerend wereldkampioen oefende met het oog op de Europa-Cupfi- nale van volgende week tegen Bologna, dat voor deze gelegenheid speelde als Benfica. Eén maand na de doelpuntloze remise in de competitie won AC Milan met 1-0 dank zij een treffer van Marco van Basten in de 19e minuut. Gullit maakte een fitte indruk en zal naar alle waarschijnlijkheid vanaf de aftrap spelen tegen het 'ech te' Benfica. De aanvoerder van het Nederlands elftal was zelf zeer tevreden na het oefenduel, waarin hij ondanks ver woede pogingen niet scoorde: „Het was voor mij niet belangrijk om te vilde vooral weten hoe ik land daar op 16 juni tegen Neder land speelt. „Maar", voegde hij er aan toe, „we willen voorkomen dat er een anti- Britse stemming wordt gekweekt. Het is duidelijk dat niet alle suppor- Ploegmaten bij Mechelen en collega's straks bij PSV: Erwin Koeman en Johnny Bosman. Met Romario en Bosman is de aan- valslinie volgeboekt. Van de huurlingen worden Veld- Bosman kreeg min of meer die toe ter Ruts, wiens functie bij PSV bij- zegging. „Anders had ik zeker toch Groningen) aan de eigen selectie club. Die na even wankel lijkt als die van pre- niet getekend". Kiefts' transferprijs toegevoegd. Lodewijks neemt de ven. Dan sident Van der Klugt bij het moe- ligt officieel op zes miljoen gulden, derbedrijf, deed voorkomen alsof maar makelaars weten dat PSV be- denvelder Geovani, het vriendje mijn deelneming aan het WK van Romario, is in beeld bij de Eind- klaarde hij gistermiddag. Ploegsma grinnikte (Willem II) en Lodewijks (FC al die geruchten. „Wij zijn een grote de Eindhove i het club peentjes reid is tot onder de niljoen te langer haalbaar i Bosman en Koeman. De c „Het belangrijkste is wedstrijdrit- e opdoen. Veel spelen en één keer weg is nog lang, paar centen kan uitge- per dag trainen plus krachttraining, orden we al snel ge- Dat is voor mij het beste program ma". Koeman had bij KV Mechelen nog hem conditioneel voorstond. Ik moet ters van Engeland kwaadwillend eerlijk zeggen dat ik nooit had ver- zijn. Laten we dat niet vergeten. wacht dat het nu al zo goed met me zou gaan. Ik wilde me in de eerste U ltgGSteld helft nog sparen om niet na rust in De Europese Voetbal Unie (UEFA) te storten. Maar in de tweede helft neemt pas na de wereldtitelstrijd de bleek ik nog zoveel lucht over te beslissing over de terugkeer van de hebben, dat ik voluit kon gaan. Ik Engelse clubs in de Europese be- geloof dat ik nu op 50 procent van kertoernooien. Dat zijn voorzitter m'n kunnen speel, maar met het oog Johansson en de Britse minister op de Europa-Cupfinale moet ik van sportzaken Moynihan zaterdag nog meer vooruitgang boeken. De jn Londen overeengekomen. echt heet ijzers zijn ze nog niet". Manager Ploegsma klonk heel wat reëler. „Op 16 juli staat de man voor de ploeg". De zakelijk leider kon de komst van Bobby Robson niet officieel bevestigen. Beide par tijen moeten nog enkele details in vullen. Maar veelbetekend was de persconferentie die Robson na de fi nale van de FA-Cup in Londen gaf. Daarin kondigde hij aan na de we reldtitelstrijd in Italië zijn functie de spits. PSV is nog niet benaderd, Vrijwillig Met Kieft moeten nog meer spelers vertrekken. Het liefst vrijwillig, zoals Lerby en Nielsen. „We willen de selectie terugbrengen naar ze- /entien man", aldu^ Ploegsma. Na- Fortuna-doelman noemd. We zoeken nog. Maar komst financieel niet moeten rekening houden met del de entree EG-regels van 1992. Dan mag er een gelimiteerd aantal^ buitenlanders transfersom olgende ge verhuurde spelers, o.a. Van der opgesteld worden. Dus, wat moeten Gaag (NEC), Samuel (Volendam), wij met al die buitenlanders?" het mooiste dat het nu zo goed gaat. Dit is een mooie avond. Woensdag hoop ik m'n eerste doelpunt sinds m'n ren- jaar te gaan." De club wilde tree te maken". Dan speelt AC de hand doen, omdat zijn Milan nog een oefenwedstrijd tegen het einde van het de Zwitserse club Lugano, waar de astgelegdop Nederlander Edwin Gorter speelt. Viscaal (SK Beveren), mogen weg, of worden gestald bij Sparta, de 1 satelliet-club van PSV. PSV Verdediger Naast Bosman en Koeman op zoek naar een verdediger spelers gaf hij niet. „Daar- ternationaal kaliber. „Met Bosman moeten miljoen gulden. De Belgische club ving van PSV het dubbele. Naast PSV hadden ook Feyenoord, Valencia en Glasgow Rangers be langstelling voor de linker midden velder. De UEFA was aanvankelijk van plan op haar vergadering van 24 mei in Wenen een besluit te nemen. Na overleg met Moynihan is Johansson daarop teruggekomen. Het gedrag van de Engelse supporters in Italië is min of meer bepalend voor het stemgedrag in het UEFA-bestuur. Pas na die wedstrijd maakt trainer Johansson zei zaterdag dat het plan Wisselspeler In het kader van die EG-regel wer- Iden Koeman en Bosman aangetrok ken. PSV kan niet zonder Koeman. Ronald is nog geen jaar weg of Er win keert er terug. Voordat Ronald van Ajax naar PSV overkwam, fun- nog beraden", en Koeman hebben we tachtig pro- geerde Erwin er als 17-jarige, onder heid. „Ik ben niet zo'n avontuurlijk publiek geheim, cent van de ploeg rond", onthulde Thijs Libregts, als wisselspeler. De type". Hij had de keuze uit Liv Ploegsma. De resterende twintig oudste Koeman werd gistermorgen pool ("Engels het ziekenhuis r de finale Zekerheid Bosman koos met PSV De Sleutels ziet geen heil meer in een fusie LEIDEN - De Sleutels zal geen fusie aangaan met VNL en VTL. De afgelopen maanden voerden de drie voetbalclubs, gehuisvest aan De Vliet, besprekingen om tot een samensmelting te ko men. "De komende twee jaar zijn wij niet in beeld als fusie partner van VTL en VNL", ver duidelijkte bestuurslid Ger Scheffer. "Na het overleg met de clubs hebben wij onze leden gepolst. Die bleken niet geïnteresseerd en eigenlijk is het bestuur dat ook niet. Wij zijn namelijk kern gezond, hebben 280 leden en dat zijn er meer dan VTL en VNL samen hebben. Als we straks over het veld van LDWS kun nen beschikken, zitten we op een ideale plek". De twee overgebleven clubs gaan nu besprekingen voeren om tot een fusie te komen. Mor gen komen de bestuurders van VNL en VTL samen om de nieu we 'taktiek' te bespreken. "Het is gewoon duidelijk dat er te veel clubs zitten aan'De Vliet", spreekt VTL-voorzitter Heshu- sius zijn voorkeur uit. "Zonder een partner kunnen we het huis nog wel een tijdje uitzingen, maar ik vind dat je verder moet kijken dan je neus lang is". Het dat Kalusha, Chovanec, Boerebach, Koot en Linskens vrij zijn met een andere club te onderhandelen. Van die vijf mogen er een of twee ver trekken. Ook de naam van de aan het begin van het seizoen voor vijf miljoen gulden van FC Köln over genomen Povlsen circuleerde. Dat wenste Ploegsma heftig te ontken- de inmiddels nen. „Povlsen is niet te koop. Wij louse, zullen hem aan zijn contract hou- worden geinvesteerd in versterking Barcelona spelende Aloiso. De Bra ziliaan werd door de komst van de Bulgaar Stoichkov vierde buiten lander, en dus overbodig. Hij teken- contract bij Tou- Andere gegadigden zijn de Brazi- loetbal trekt mij Geldrop door niet"). Real Sociedad („spreekt mij niet aan"), Anderlecht („bood te Een andere onfortuinlijke ster speler maakte ook zijn rentree te gen Bologna. Carlo Ancelotti speel de eveneens de hele wedstrijd. Rijk- zeker- aard kreeg rust van Sacchi. Volgen de week maandag reist de ploeg af naar Wenen. Agenten Italiaanse autoriteiten hebben i weinig"). Bordeaux („in de Franse klaard dat 10.000 politie-agenten competitie word je lui") en had geen i Wenen over de terugkeer de Engelse clubs te beslissen, inge geven was door administratieve problemen. Drie dagen na het einde van de wereldtitelstrijd vindt de lo ting voor de eerste ronde plaats. De 28-jarige international was dit trek te wachten op een aanbod seizoen veelvuldig geblesseerd, een Italiaanse club. Van Cruijff had Door overbelasting kreeg hij last hij niets vernomen, van zijn lies, later liep hij een knie- De spits is licht geblesseerd aan blessure op. Vrijdag speelde hij met de enkel. Zaterdag bleef hij in de de reserves van KV Mechelen. „Na laatste competitiewedstrijd van KV zullen worden ingezet, om tijdens LONDEN (RTR) - Gary Kasparov de eindronde van het toernooi om heeft het vertrouwen in Gorbatsjov, het wereldkampioenschap voetbal de president van de Sovjetunie, ver rellen met supporters te voorko- loren. De wereldkampioen schaken men. denkt dat hem niets anders rest, dan De minister van Toerisme, Carlo zelf een politieke partij op te richten. Tognoli, bevestigde verder te over wegen in Gagliari (Sardinië) een al- Kasparov bevestigde tegen de coholverbod in te voeren, als Enge- Britse krant The Observer" dat hij de Comunitische Partij de rug had toegekeerd. Hij zei bezig te zijn de krachten te bundelen met enkele po- litieke groeperingen in Moskou, om te komen tot de vorming van een niet-communistische partij. De schaker gelooft niet dat Gor batsjov er in zal slagen de hervor- mingen in de Sovjetunie op de juiste wijze voort te zetten. „Het wordt tijd de democratische krachten in het parlement te brengen. Met deze pre sident zal dat nooit lukken." SYDNEY (GPD) - Tot ver in de nachtelijke uurtjes ging de in oranje kleuren uitgedoste Nederlandse kolonie in Syd ney helemaal uit z'n bol in een kroegje om de hoek van het hotel. Dansend, drinkend en dol van vreugde vierden speel sters en begeleiders van het Nederlands vrouwenteam, met een deel van de overige deelnemende ploegen, officials en bondsbobo's, de afgelopen nacht op uitbundige en luid ruchtige wijze het binnenhalen van de derde wereldtitel op rij. Weer record voor Van der Meer bij Gouden Spike LEIDEN Jeroen van der Meer heeft een speciale band met de Gou den Spike. Niet alleen won de speerwerper van V&LTC in Leiden net als in 1988 de hoofdprijs, maar ook koppelde hij net als toen aan zijn eerste plaats een Nederlands re cord. Plofte zijn speer twee jaar ge leden na 78,56 meter neer, afgelo pen zaterdag gooide hij als eerste Nederlander met de 'nieuwe' speer in de tachtig meter (80.00). De aller eerste keer dat Van der Meer in Lei den een nationaal record vestigde was op 15 augustus 1984, toen hij 74,54 op het scorebord kreeg. Pas toen niemand het 'Olé, we are the Champions' meer uit de schorre kelen kreeg, keerde de rust in de luxe havenwijk Home Bush terug. „Dit is toch waanzinnig gaaf', straalde Ingrid Wolff naderhand. „Met zo'n jong team wereldkam pioen worden en dan ook nog op zo'n manier. Ongelooflijk, echt". Bondsvoorzitter Wim Cornelis werd er haast lyrisch van. „Kan het nog mooier en beter", riep hij te midden van het feestgewoel uit. „Eerst de mannen (in Lahore in fe bruari, red.) en nu de vrouwen win naar van het WK, en dat zo vlak ach ter elkaar. Als ik heel eerlijk ben, ben ik op die meiden het meeste trots. In slechts acht maanden tijd heeft Roelant Oltmans een wereld team gevormd. Wie had dat vooraf gedacht? Niemand toch". Oltmans Het jongste succes van het team straalde niet op de laatste plaats af van bondscoach Roelant Oltmans. De 35-jarige Oegstgeestenaar, na de 3-1 winst in de finale tegen Australië letterlijk en figuurlijk op handen gedragen, deelde volop mee in de talloze huldeblijken. Hij genoot zichtbaar met volle teugen van de waarderende woorden voor en van zijn jeugdige, talentvolle groep. „Het was een prachtige periode SAN LUCAR DE BARRAMEDA - De Westduitse bondscoach Matthi as Eichinger moet een zware prijs betalen voor de kwalificatie van zijn volleybalteam voor de A-WK in China. Eichinger beloofde aan de voor avond van het toernooi naar zijn woonplaats Stuttgart te zullen terug- fietsen, als zijn ploeg zich tijdens het B-WK in Spanje bij de eerste drie zou plaatsen. „Een man een man, een woord een woord", sprak Eichinger afgelo pen weekeinde. „Ik wil in twaalf dagen van Zuid-Spanje naar Saint Tropez in Frankrijk fietsen, daar een dag of tien met vrienden vakantie vieren en vervolgens in zeven of acht dagen naar Stuttgart rijden". Eichinger gelooft niet dat de opvallende weddenschap zijn ploeg ex tra geprikkeld heeft. „De motivatie om van dit toernooi wat moois te maken, moet in de speelsters zelf zitten. Ik heb met de weddenschap alleen willen aangeven, hoe belangrijk dit toernooi voor mij was en dus ook voor de speelsters zou moeten zijn. Dat is duidelijk overgekomen". met een fantastisch slot", keek hij vannacht bij terugkeer in het hotel op de afgelopen acht maanden te rug. „Als ik zie wat we als totale be geleidingsgroep met deze selectie in korte tijd hebben bereikt, dan is dat ronduit geweldig. Deze presta tie is het resultaat van een grote ho mogeniteit in alle geledingen. Van speelsters tot begeleiders. Ik ben dan ook enorm blij met deze we reldtitel. We hebben aangetoond dat vrouwenhockey niet zo inge wikkeld is als wordt verondersteld en internationaal wel degelijk iets voorstelt. En laten de mensen niet zeggen dat het in deze tak van sport gemakkelijk is om zo ver te komen. Daarmee zou deze prestatie niet op z'n juiste waarde worden geschat. Want het toernooi was van een uit zonderlijk hoog niveau". Mede om die reden, maar vooral ook gelet op'.de new-look van Ne derland was een dergelijk snelle re vival niet verwacht. „Ik ben vooral verrast door de mentale veerkracht van deze jonge ploeg", stelde Olt mans vast. „Ik had er niet op gere kend dat ze al zo sterk zouden zijn. In dat opzicht is Carina Benninga een hele belangrijke en bepalende factor geweest. Zij heeft op de juiste momenten de kar getrokken. Gaan deweg het toernooi zijn we gegroeid en hebben we op de juiste momen ten gepiekt. Zoals in de halve eindstrijd tegen Engeland. Dat heeft ons enorm veel vertrouwen gegeven voor de finale tegen Australië. Aanvankelijk had ik na Engeland de indruk dat ze die wed strijd iets te lichtvaardig opnamen. Maar de avond ervoor heb ik ieder een er nog maar eens van doordron gen dat ze tot de bodem zouden moeten gaan om wereldkampioen te worden. Dat vertrouwen hebben ze volledig waargemaakt". Storm „Er is slechts een moment geweest dat ik het gevoel had dat we er on derdoor zouden gaan. Dat was na dat Australië vlak na rust tot 2-1 was teruggekomen. Maar toen we de storm de baas waren en het initiatief terugpakten, waren bij mij alle twij fels weggenomen". Lisanne Lejeune wordt na haar treffer omhelst door Wietske de Ruiter. Carina Benninga en Florentine Steen- berghe juichen mee. (foto anp> De superieuze wijze waarop Australië, de gouden medaillewin naar van Seoul, in eigen land van een nieuw tot een verbeelding spre kend resultaat werd afgehouden, imponeerde menigeen. Zo goed als ook de eindcijfers van het toernooi (zes overwinningen, een gelijkspel en een doelsaldo van 19 tegen 1) dui delijke taal spraken. „Voorafheb ik gezegd dat we op dit WK op een aan sprekende manier wilden preste ren", merkte de coach op. „Dat is gelukt. In de toekomst gaan we nog aanvallender spelen, maar daarvoor had deze groep op dit moment nog te veel beperkingen. Verdedigend kon het echter haast niet beter. Een doelpunt tegen in zeven wedstrij den zegt genoeg. Om over de straf- corner maar niet te spreken. Geen enkele ploeg heeft zo'n sterk wapen in huis". Specialiste Lisanne Lejeune, met acht goals topscoorster en samen met Helen van der Ben en Wietske de Ruiter ook scorend in de finale, werd echter niet alleen vanwege dat aspect tot beste speelster van het toernooi uitgekozen. De technisch vaardige HGC-ster, die twee jaar lang uit de roulatie was vanwege twee knie-operaties, zorgde met haar inbreng voor de toegevoede waarde van het team. „Ongelooflijk dat het na twee jaar rust zo goed ging", schaarde ze zich in het rijtje SANLUCAR (ANP) - De Neder landse vrouwen volleybalploeg heeft zich zaterdag geplaatst voor de A-wereldtitelstrijd in China, die op 22 augustus begint. De ploeg van bondscoach Peter Murphy won in Sanlucar de Bar- rameda ook zijn tweede duel in de finaleronde. De Bondsrepubliek Duitsland werd in bijna twee uur in vier sets verslagen: 15-10 10-15 15-11 en 15-8. Het is voor het eerst sinds 1982 dat Nederland zich kwalificeert voor het A-WK. In Peru werden de vrouwen destijds zestiende. Nederland won gisteren nog met 3-1 tegen Frankrijk. topsporters/sters, dat na een ge dwongen pauze boven zichzelf uit steeg. „Ik was precies op tijd fit. Als het zo doorgaat, m'n knie het houdt en het valt te combineren met m'n werk, wil ik die Spelen in Barcelona ook nog wel even meepikken". Vakman Die handschoen wenst Roelant Olt mans ook ongetwijfeld op te 'pak ken, zij het dat zijn contract officieel na het EK in Brussel volgend jaar afloopt. Maar gezien zijn baanbre kende werk en de waardering van de speelsters voor hem als vakman en mens zal die verbintenis zeker worden verlengd. „Ik heb", meende Carina Benninga, „nog nooit ie mand meegemaakt, die een ploeg zo goed aanvoelt. Zijn rol op dit WK was de grootste". Met het prolongeren van de titel maakte de opvolger van Gijs van Heumen zijn faam in Australië in elk geval voor de zoveelste keer waar. Tijdens zijn sportloopbaan bracht Oltmans Leiden in de hoofd klasse om vervolgens met de man nen van Bloemendaal onder meer vier landskampioenschappen op rij en een Europese titel binnen te sle pen. „Ik een succescoach? Tja, daar begint het langzamerhand inder daad wel een beetje op te lijken". Deur blijft dicht BEIJING (ANP) - Voor de Chinezen waren de volleybalduels van hun nationale team tegen Nederland 'lastige' onderbrekingen van de voorbereidingen op de Aziatische Spelen. In de speelzaal waren schil ders nog druk doende, de vloer zat nog vol verfspatten. In de hal hing een vreselijke stank van terpetijn. Niets was klaar toen de Neder landse volleybalploeg bij de hal ar riveerde. Manager Gerard Verhalle stapte als eerste de bus uit en wilde de hal betreden. Hem werd de toe gang geweigerd. Waar hij wel dacht heen te gaan, werd hem in het Chinees door een bij de deur staande vrouw ge vraagd. Eerst met handen en voe ten, een buitenlandse taal sprak de dame niet. en daarna met behulp van een tolk, probeerde Verhalle duidelijk te maken dat hij daar stond met de Nederlandse volley balploeg die zo meteen moest spe len. Mevrouw Zhua vond het een mooi verhaal en wilde het team best binnen laten als er maar eerst kaart jes bij de kassa's werden gekocht. Een tweede, hogere, autoriteit wilde Oranje evenmin binnen laten en steunde zijn collega. Pas toen enige tijd later een derde official zich er mee bemoeide mocht de ploeg naar binnen. Maandag 17 00-19.00 Sportnet: Windsor Horse Show. 17.25-18.00 BBC 2 Autoraces samen vatting van de GP lormule I in San Marino. 19.00-19.25 Ned 2: Sportpanorama. 19.00-20.30 Sportnet: Amerikaans bas ketbal 19.25-20.00 Ned 2 Ciao Italia: quiz 20.30-22.30 Sportnet: Update en wielren nen (Tour de Trump). 21.35-22.10 BRT 1 Sportquiz 22.30-00.00 Sportnet: US Professional Boxing. 00.00-00.30 Sportnet: Wielrennen: Tour de Trump. 00.30-02.00 Sportnet: Rugby competitie. Dinsdag 08.00-09.30 Sportnet: Tennis: in Atlanta. 09.30-10.00 Sportnet: Wielrennen: Tour de Trump. 10.00-10.30 Sportnet: Franse sporten. 10.30-11.00 Sportnet: Paarderaces. 11.00-12.30 sportnet: US Professional Boxing. 12.30-14.30 Sportnet Windsor Horse Show.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13