Rabin eist aftreden van Peres Bondsraad inzet bij deelstaatverkiezingen Zuidafrikaanse veiligheidsdienst ziet overal communistisch gevaar Le Pen: grafschennis truc tegen mij Syrië niet naar Bagdad voor Arabische top Senaat spreekt veto uit over VS-ambassadeur Nicaragua Prunskiene: nu snel praten met Moskou 'k* m+m jg ssSG®*-- Pi J ZATERDAG 12 MEI 1990 BUITENLAND PAGINA 7 Openlijke machtsstrijd Arbeiderspartij JOHANNESBURG - Het onder zoek naar infiltratie van de Zuidafri- kaanse militaire inlichtingendienst in de gemeenteraad van Johannes burg heeft een document boven ta fel gebracht dat een opmerkelijk in zicht geeft in de manier van denken bij deze dienst. 'De revolutionaire aanval op de gemeenteraad van Jo hannesburg' van Jannie Beetge, een opleidingsfunctionaris van de gemeenteraad, is een combinatie van informatie en desinformatie en paranoia. In het document wordt bijna ie dereen, zelfs mensen die als huis houdelijk personeel werken be schouwd als potentiële informan ten voor Umkhonto we Sizwe, de militaire vleugel van het ANC. De voornaamste thema's in het stuk zijn infiltratie en trucs die door de 'vijand van de staat' zouden wor den toegepast. Elke sociale en poli tieke ontwikkeling in het land wordt beschouwd als het werk van agenten van de revolutie en uitge legd als onderdeel van een plan om de Zuidafrikaanse regering omver te werpen. De toename van geweld in de steden wordt gezien als een onderdeel van een communistisch plan om de blanke gemeenschap te demoraliseren. Volgens het document zijn de slechte relaties op de werkvloer niet te wijten aan de apartheid, maar aan 'revolutionaire ondermijnende krachten'. De opkomst van demo cratische organisaties met een groot aantal blanke leden wordt gezien als een ontwikkeling die is ingezet is met de bedoeling om raciale span ningen te creëren. "Zwarten zullen in toenemende mate naar het zakencentrum trek ken met het oog op een mogelijke annexatie van deze gebieden", al dus het document, dat vervolgens stelt dat dit kan leiden tot een ver plaatsing van blanken naar de bui tengebieden en zelfs het platteland. De blanken worden in het nauw ge dreven en ingeklemd tussen de zwarte bevolking in de steden en in de zwarte woonwijken. Uit het rapport blijkt verder dat de vakbonden een van de grootste zorgen van de veiligheidsdienst vormen. Volgens Beetge zijn de vakbonden via de Zuidafrikaanse vakbondsorganisaties Cosatu en Sactu een nieuw terrein voor infil tratie door de Zuidafrikaanse Com munistische Partij (SACP) die niet alleen economische doeleinden zouden nastreven maar uiteindelijk hele bedrijven willen politiseren. Daardoor functioneren de werkne mers niet naar wens functioneren en ontstaan er onnodige spannin gen tussen zwarten en blanken. Het onderzoek naar de infiltran ten van de veiligheidsdienst in het gemeentebestuur van Johannes burg is twee weken geleden begon nen en zal nog enige tijd duren. De dienst drong niet alleen het ge meentebestuur binnen, maar ook democratische organisaties binnen om informatie in te winnen. Boven dien zou een aantal van hen ook be trokken zijn geweest bij aanvallen op personen en bezittingen. Naar verluidt is het schaduwen van en de uiteindelijke moord op 1 mei 1989 op de activist David Webster, een hoogleraar uit Johannesburg, het werk geweest van deze groep. JERUZALEM (DPA/AP) In de Israëlische Arbeiderspar tij is een openlijke machtsstrijd ontbrand. De plaatsvervan gend partijvoorzitter en demissionair minister van defensie Yitzhak Rabin heeft gisteren Shimon Peres opgeroepen als partijleider af te treden. Rabin liet tegelijkertijd weten dat hij bij de eerstvolgende parlements verkiezingen de partij wil aanvoe ren. "Ik hoop dat hij (Peres) de ver antwoordelijkheid voor de jongste fiasco's op zich neemt en daaruit de consequenties trekt", aldus Rabin. Rabin, die van 1974 tot 1977 premier is geweest, is het eerste vooraan staande partijlid dat zich openlijk tegen Peres uitspreekt. Rabin is vol gens opiniepeilingen op dit mo ment de populairste politicus in Is raël. Hij rekent het Peres zwaar aan dat deze de regeringscoalitie met het rechtse Likud-blok twee maanden geleden verbrak in de ijdel geble ken hoop een meerderheidsrege ring te kunnen vormen zonder Li kud. Peres ging smadelijk af, toen hij het parlement van reces bijeen liet roepen om zijn nieuwe regering te presenteren en bleek dat hij geen meerderheid had. Hij is echter niet van plan aan de oproep van Rabin gehoord te geven en heeft verklaard dat zijn positie pas bij het volgende partijcongres in april volgend jaar in het geding kan komen. De Likud-partij, die momenteel met een formatiepoging bezig is, heeft laten weten dat de komende week een rechtse regeringscoalitie is te verwachten. Premier Yitzak Shamir wil de komende week het parlement vragen de verkoop van varkensvlees in Israël te verbieden om de religieuze parijen voor zich te winnen. Om de steun van ultra-or thodoxe Agudat Israël-partij te ver werven moet er ook nog een verbod komen op 'onkuise reclame'. De Li- kud-leider beschikt op dit moment over de steun van 61 van 120 afge vaardigden in de Knesset (parle ment). KGB bevestigt bestaan van vijfde 'mol' in Philby-netwerk MOUSKOU (UPI) Een nieuwe gezamenlijke Sovjet-Britse filmpro- duktie bevestigt het bestaan van de roemj-uchte 'vijfde man' in het spionagenetwerk van de Britse meesterspion Kim Philby. "Het is een feit: die vijfde man bestond en ik kende hem persoonlijk", zo zegt Joeri Modin (67). de KGB-agent die verantwoordelijk was voor Philby in de film. De film 'Cambridge Graduate' maakt echter niet bekend wie die vijfde KGB-mol in de Britse geheime dienst was. Er wordt alleen een voorhoofd getoond met daarboven een vraagte ken. Ook Modin weigert de identiteit bekend te maken van het onbe kende lid van het exclusieve spionagenetwerk. "Zij hebben 30 jaar ver geefs naar hem gezocht. Laten zij daar maar mee doorgaan". De vier wel bekende leden van de spionnengroep zijn allen dood: Guy Burgess, Donald Maclean, Philby en de voormalige kunstadviseur van de Britse vorstin Anthony Blunt. Burgess, Maclean en Philby, die ontsnapte net voordat hij zou worden aangehouden, stierven allen in hun tweede vaderland. Burgess en Maclean liepen in 1951 naar de Sov jetunie over, Philby in 1963. Maar de vijfde man, die hen waarschijnlijk waarschuwde dat zij op het punt stonden te worden gevonden, is nooit achterhaald. Een van de voornaamste verdachten was Roger Hollis, het vroegere hoofd van de Britse contraspionagedienst MI6. Hij werd in 1965, na zijn pensionering, ondervraagd. De Britse premier Margaret Thatcher pleitte Hollis in 1981 vrij. Toen hem naar de betrokkenheid van Hollis werd gevraagd zei Modin: "Ik ben niet van plan de speurtocht te verge makkelijken". Oostenrijk/Turkije De Oostenrijkse regering heeft alle wapenleveranties aan Turkije ver boden vanwege de slechte situatie van de mensenrechten daar. Deze week stelde Amnesty International in een rapport vast dat de beloften van de Turkse regering om haar le ven te beteren niets hebben uitge haald en dat marteling van politieke gevangenen nog aan de orde van de dag is. Verkeersdoden Bij verkeersongelukken in de Sov jetunie zijn vorig jaar 58.460 mensen om het leven gekomen, 20 procent meer dan in 1988. Bovendien raak ten 346.484 mensen in het verkeer gewond, zo heeft de Rabotsjaja Tri- buna gemeld. Volgens de krant was in tweederde van de ongelukken de oorzaak te wijten aan "onvoldoende opleiding en een slechte discipine" van de bestuurders. Rabotsjaja Tri- buna klaagde voorts over de slechte staat van de auto's in de Sovjetunie. Honger Internationale hulporganisaties waarschuwen voor grote voedselte korten in de steden Juba en Bahr el Ghazal in het door oorlog ver scheurde zuiden van_ Sudan. Van acute hongersnood is nog geen sprake, maar die worden wel ver wacht als niet voor de aanvang van de regentijd, half mei, extra voed selvoorraden zijn overgebracht. Lynchpartij In de Zuidafrikaanse provincie Transvaal heeft een woedende me nigte vijf mensen gedood die een traditionele genezeres had aange wezen als de moordenaars van een vijfjarig meisje. De vier mannen en een vrouw, tussen de 54 en 72 jaar oud, werden geboeid naar een afge legen plaats gesleept waar zij le vend werden verbrand. Volgens de genezeres wilden de 'daders' li chaamsdelen van het meisje gebrui ken voor hun brouwsels. De poli tiek heeft zeventien arrestaties ver richt. Vargas Llosa De eerste ronde van de presidents verkiezingen in Peru op 8 april is uitgevallen in een nog niptere zege voor de schrijver Mario Vargas Llo sa dan waarmee al rekening was ge houden. Volgens de officiële eind uitslag kreeg Vargas Llo'sa maar 27,6 procent van de stemmen, 5 pro cent minder dan gedacht, terwijl zijn belangrijkste rivaal Alberto Fu jimori 24,6 procent haalde. Moorden drugsmaffia BOGOTA (AP) - In de Colom biaanse drugsstad Medellin zijn het afgelopen etmaal vier politiemen sen vermoord door de drugsmaffia. Er werd onlangs een speciale anti terreurbrigade naar Medellin ge stuurd in een poging om Pablo Escobar, de leider van het belang rijkste drugskartel, in te rekenen. De maffia reageerde daarop met de aankondiging dat een beloning wordt uitgeloofd van ruim 20.000 gulden voor elke politieman van die brigade die wordt vermoord. CARPENTRAS/PARIJS (AFP/DPA/AP) - De leider van het extreem-rechtse Front Natio nal Jean-Marie Le Pen heeft de ontheiliging van een joodse be graafplaats in de Zuidfranse stad Carpentras "bedrog" genoemd. Een onbekende groep die zichzelf de 'Mohammed El Boukima Groep' noemt, heeft de verant woordelijkheid opgeëist. Donderdag werden in Carpen tras op de begraafplaats 34 ver nielde graven aangetroffen, ter wijl het lijk van een onlangs over leden 81-jarige man op een para plu was gespietst. Le Pen sprak van een schandelijke zaak, maar volgens hem is de hele zaak in stene gezet. Hij noemde de graf schennis "bedrog in de stijl van Timisoara in Roemenië", doelend op de lijken die vorig jaar decem ber in die stad werden opgegra ven om de toenmalige Roemeen se dictator Nicolae Ceausescu in een nog slechter daglicht te stel len. De extreem-rechtse leider zei dat het er steeds meer op begint te lijken dat er een politiek complot wordt gesmeed tegen het Front National. Le Pen legde de schuld bij "professionele anti-racistische provocateurs". Hij wees elk ver band af tussen zijn optreden in een politieke televisieshow in Frankrijk afgelopen woensdag en de ontdekking van de grafschen nis, enkele uren later. Le Pen zei tijdens de show niets gezegd te hebben dat de grafschennis zou hebben kunnen rechtvaardigen. Twee dagen voor de ontheiliging was er in Frankrijk een documen taire uitgezonden over nazi- Duitsland en de holocaust. Le Pen was een uitzondering. Elders in Frankrijk werd ge schokt gereageerd op de graf schennis. Een vijftigtal leden van de joodse gemeenschap was gis teren bijeen op de begraafplaats, waar zij de graven van hun fami lieleden bezochten, baden en de grond kusten. De gewijde stilte werd ruw verstoord toen een ge maskerde man bij de uitgang de aanwezigen in het Engels begon uit te schelden. De politie was er snel bij om de man af te voeren. Het Franse parlement onder brak haar zitting met 15 minuten stilte uit protest tegen de "mon sterlijke gebeurtenissen". Ook de Arabische Liga verklaarde zich solidair met de joodse gemeen schap. Haar ambassadeur in Pa rijs zei te spreken namens de Ara bische gemeenschap, "een helaas bevoorrecht doelwit van racisti sche aanslagen". Israël heeft met afschuw op de aanslag in Carpen tras gereageerd. Gisteren maakte de politie van Wissembourg in de Elzas bekend dat de afgelopen weken 20 graf stenen op de joodse begraafplaats omver zijn geworpen. De graf schennis geschiedde tussen 12 april en 4 mei, maar is pas afgelo pen woensdag ontdekt. Er zijn geen racistische opschriften ge vonden. "Wij* vatten deze ver woesting op als een antisemiti sche belediging", zo liet de joodse gemeenschap van de stad weten. Ook kwam gisteren een andere grafschending aan het licht in Li- metz-Villez buiten Parijs v a ir 41 graven waren verwoest. Hier ging het niet om een antisemitische aanslag, de vandalen gingen hier lukraak te werk. "Een ware hei ligschennis, zelfs de kindergra ven hebben ze geschonden", al dus de bewaker van het kerkhof. "Dit is het werk van gekken". NICOSIA/ABU DHABI (IPS) - De Arabische landen zullen op 28 mei in de Iraakse hoofdstad Bagdad een topconferentie houden zonder Sy rië. Op zijn reis naar Damascus heeft de Egyptische president Hosni Mubarak zijn collega Assad niet kunnen overhalen om naar Irak te gaan, zo heeft Mubarak gisteren officieel bevestigd. De top is een initiatief van de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie PLO die de emigratie van Russi sche joden naar Israël hoog op de agenda wil plaatsen. De keuze voor Bagdad als plaats van bijeenkomst wordt gezien als een teken van Ara bische solidariteit met Irak. Irak is de afgelopen weken het mikpunt geweest yan heftige kritiek uit wes terse landen vanwege wapensmok- kelschandalen die erop duiden dat Irak bezig is nucleaire wapens te ontwikkelen. Tot r.u toe hebben zeventien van de 22 Arabische landen toegezegd dat zij naar Bagdad zullen komen. Voornaamste afwezige is Syrië, dat geen bezwaar heeft tegen de top, maar wel tegen de plaats van sa menkomst. Syrië ligt al jaren over hoop met Irak, vooral nadat het land tijdens de golfoorlog partij koos voor Iran. Overigens is het niet geheel uitge sloten dat Syrië toch nog aan de conferentie zal deelnemen. Jorda nië, Saudiarabië en Egypte, die alle drie goede relaties onderhouden met de Syriërs, zijn bezig met be middelingspogingen. WASHINGTON (IPS) - Conserva tieve leden van de Amerikaanse se naat hebben de benoeming van Me lissa Wells als ambassadeur in Nica- cagua tegengehouden. In plaats van Wells zal president Bush nu de ge pensioneerde ambassadeur Harry Shlaudeman voordragen. Wells, die door president Bush werd voorgedragen, is nu ambassa deur in Mozambique, waar ze in hoog aanzien staat bij de leiders van de Frelimo-regering. Ze heeft recht se leden in de senaat tegen zich in het harnas gejaagd door haar kritiek op de Mogambiquaanse rebellen van Renamo, die door Zuid-Afrika werden gesteund. In de VS moeten alle ambassa deursbenoemingen goedgekeurd worden door de senaat. Hoewel de senaatsleden die tegen Wells waren niet genoeg stemmen hadden om de benoeming daadwerkelijk tegen te houden, hebben zij onder ring van senator Jesse Helms laten weten de benoeming van Wells zo lang mogelijk te vertragen. Shlaudeman heeft veel ervaring in Latijns Amerika. Sinds 1988 is hij regeringsadviseur voor Nicaragua. Zo heeft hij na de verkiezingen in Nicaragua van 25 februari een be zoek gebracht aan de Nicaraguaan se contra-rebellen in Honduras. De conservatieve Shlaudeman was van 1980 tot 1983 ambassadeur in Ar gentinië toen Washington de mili taire junta aanmoedigde om de Contra's te trainen en te ondersteu- Wells werd als een geschikte kan didaat beschouwd om de gematig de delen in zowel de Nicaraguaanse regeringscoalitie van president Vio- leta Chamorro als in de partij van de Sandinisten te versterken. Ver wacht wordt dat Shlaudeman de rechtse groeperingen zal steunen die Chamorro ondersteunden bij haar verkiezingscampagne. BONN (AFP/Rtr) - De Litouwse premier Kazimiera Prunskiene heeft gisteren tijdens haar bezoek aan de Bondsrepubliek opnieuw verklaard dat Litouwen bereid is de praktische uitwerking van de onaf hankelijkheidsverklaring op te schorten, om zodoende een gunstig onderhandelingsklimaat met Mos kou te scheppen. Prunskiene zei dit na afloop van gesprekken met bondskanselier Helmut Kohl en minister van bui tenlandse zaken Hans-Dietrich Ge- nscher. Zij zei dat ze direct na thuis komst, morgen, stappen zal onder nemen om tot snelle onderhande- BONN Ongeveer 13 miljoen kiesgerechtigde inwoners van Noordrijn-Westfalen en 5,9 miljoen van Nedersaksen bepalen morgen wie de komende jaren hun deelsta ten zullen besturen. Maar er staat meer op het spel:'gaat Nedersaksen verloren voor de CDU, dan zijn de christen-democraten hun meerder heid in de Duitse Eerste Kamer, de Bondsraad, kwijt. Al heeft dit colle ge niet veel macht, het regeren wordt voor Kohl dan wel moeilij ker. Want SPD-lijsttrekker Oskar Lafontaine zal bij een meerderheid elke gelegenheid ten volle uitbuiten om zijn rivaal dwars te zitten. Niemand twijfelt eraan dat de SPD Noordrijn-Westfalen, al dan niet in een coalitieregering, zal blij ven besturen. Kohl kan daarmee le ven. Bedreigender wordt het voor hem als Nedersaksen valt. Aan Rijn en Ruhr en op het platteland tussen Nederland en de DDR wordt dus ook gestemd over de macht in Bonn. In Noordrijn-Westfalen, het machtige industriële hart van Duitsland, moet minister-president Johannes Rau zijn absolute meer derheid verdedigen tegen Kohls mi nister van sociale zaken Norbert Blüm. Broeder Johannes, zoals Rau wegens zijn prekende toon liefko zend wordt genoemd, is al bijna twaalf jaar aan de macht. De CDU haalde in 1985 een schamele 35 pro cent. Dankzij het Kohl-DDR- effect zal de partij wel iets winnen, maar niemand gelooft dat Blüm de nieu we minister-president zal worden. De 55-jarige werd drie jaar geleden door Kohl naar de deelstaat ge stuurd om de totaal verdeelde en ge demoraliseerde CDU nieuw leven in te blazen. De kleine vechter deed f VN Jm fwlffillS «Bh SHB S»- J 1 Johannes Rau: gedoodverfde win naar in Noordrijn-Westfalen. (foto zijn best, maar ook hij werd het slachtoffer van de voortdurende in triges van de christen-democraten. Rau maakt zelden woorden vuil aan zijn uitdager. De 59-jarige, sinds acht jaar getrouwd en vader van drie kleine kinderen, is het prototy pe van een verzoener. De Noordrij- ners zullen ook eerder hun Johan nes kiezen dan zijn SPD. En ze wa ren blij dat hij na de mislukte gooi naar het kanseliersschap in 1987 te rugkeerde in Düsseldorf. Die strijd heeft Rau veranderd. Politiek is niet alles, zei hij eens. Na de moordaanslag op Oskar Lafon taine is Johannes Rau nog sterker de betrekkelijkheid van het politie ke leven gaan inzien. Rau stond naast Lafontaine toen de geesteszie ke Adelheid Streidel met haar sla gersmes toestak. Later hoorde hij dat ze de Saarlander alleen maar had genomen, omdat hij gunstiger stond. "Oskar is jonger en beter ge traind. Ik had zo'n aanslag niet over leefd", zei hij later. Verder proberen de Groenen voor de derde keer over de kies drempel van vijf procent te komen, zijn de rechts-extreme Republikei nen achter de horizon verdwenen en zal de FDP dankzij het Gen- scher-effect zonder moeite de kies drempel halen. Wellicht worden de liberalen straks de coalitiegenoot van Rau. Spanning Spannend wordt het wel in Ne dersaksen. De Groenen en liberalen' zullen zonder al te grote problemen de sprong in het parlement maken, waarbij de FDP dan weer met de CDU in zee zal gaan en de Groenen hun voorkeur voor de SPD hebben uitgesproken. Maar de werkelijke machtsstrijd gaat tussen de sociaal democraten en de christen-demo craten. In Hannover regeert al 14 jaar de inmiddels 60-jarige CDU-man Ernst Albrecht als een verlicht despoot. Twee keer al versloeg hij zijn rivaal en absolute tegenpool Gerhard Schroder, zij het dat bij de laatste verkiezingen in 1986 het verschil tussen CDU en SPD maar twee pro cent was. Maar deze keer is Al brecht lusteloos en de door schan dalen geplaagde regering loopt op haar laatste benen. Ernst Albrecht is in alles het te genovergestelde van Gerhard Schroder. Een man van goede af komst, filosofisch ingesteld en diep gelovig. Ook een man die snel carri ère heeft gemaakt. Hij was een aan tal jaren een hoge ambtenaar in Brussel, toen manager bij een groot concern en vanaf 1976 minister-pre sident in Hannover. Tot zijn vrien den- en kennissenkring horen prin sen, graven en industriële topmana gers. Met de 'gewone' man heeft Al brecht nooit veel contact gehad. Schroder daarentegen is gezien zjjn verleden eigenlijk een geboren ver liezer. Zijn vader was los werkman, zijn moeder haar hele leven werk ster. Hij werd in 1944 geboren, een paar maanden nadat zijn vader aan het front was gesneuveld. Schroder groeide op in een barak op een sportveld. In zijn jeugd was de deur waarder kind aan huis, maar er was niets om beslag op te leggen. Als 14- jarige begon hij te werken, maar volgde tegelijk het avondgymnasi um. Daarna studeerde hij rechten en maakte als advocaat snel naam. Binnen de SPD stond hij uiterst links, maar in de loop der jaren be woog hij zich steeds meer in de rich ting van zijn vriend Oskar Lafontai- Zijn campagne kende ook weer tegenslagen: de aanslag op Lafon taine betekende dat een forse haal door zijn plan de campagne. Eerder had Schroder een bijna net zo harde" dreun moeten incasseren. In maart namelijk zorgde Albrecht voor een geweldige stunt door de uiterst po pulaire parlementsvoorzitter Rita Süssmuth te presenteren als zijn toekomstige opvolger. De SPD was dagenlang totaal ver bluft, maar paste de strategie snel aan. De SPD heeft de aanval ingezet door Süssmuth voor te stellen als de sociale vlag op een aartsconserva tieve lading. Maar desondanks zou ze morgen best de reddende engel kunnen zijn voor de christen-demo craten. En dan wordt ze ongetwij feld na enige tijd de eerste vrouwe lijke minister-president in een Duit se deelstaat. Een droomcarrière voor een vrouw, die vier jaar gele den als grote onbekende zonder eni ge partijervaring minister werd en twee jaar later de over zijn Hitlertoe- spraak gestruikelde parlements voorzitter Jenninger opvolgde. lingen met Moskou te komen. Kohl heeft de Litouwse premier opnieuw voorgehouden dat hij en de Franse president Frangois Mitterrand plei ten voor een snelle start van een dia loog tussen Vilnius en Moskou. Mit terrand heeft tijdens zijn ontmoe ting met Prunskiene donderdag aangeboden die dialoog in Parijs te houden. Mevrouw Prunskiene verklaarde vrijdag tegenover de pers dat ze een bemiddelende rol van Frankrijk en de Bondsrepubliek "onwaarschijn lijk en abstract" acht en liever recht streekse onderhandelingen tussen Vilnius en Moskou ziet. Litouwen riep op 11 maart eenzij dig de onafhankelijkheid uit, het geen de republiek op een economi sche blokkade vanuit Moskou kwam te staan. Het Kremlin eist dat Litouwen een aantal wetten intrekt die aan die onafhankelijkheid vorm geven. Premier Edgar Savisaar van Est land, eveneens een Baltische repu bliek die naar afscheiding van de Sovjetunie streeft, heeft gisteren in Moskou met minister van defensie Dmitri Jazov gesproken over de mogelijkheid om Estse jongeren de dienstplicht te laten vervullen in de eigen republiek of hen de mogelijk heid van burgerdienstplicht te bie den. Litouwen, Estland en Letland hebben alle drie wetgeving uitge vaardigd die alternatieve dienst plicht mogelijk maakt. Savisaar verklaarde na afloop dat beide partijen hun standpunten hebben kunnen verduidelijken, maar dat Jazov onverbiddelijk bleef in het afwijzen van burgerdienst- plicht. Volgens Savisaar hebben 1500 dienstplichtige Esten zich la ten inschrijven voor alternatieve dienstplicht, terwijl 300 Esten dienst weigeren. Bij vliegrampen 10 en 11 doden WURZBURG (AP) - In de omge ving van Würzburg, in het zuiden van de Bondsrepubliek, zijn giste ren alle tien inzittenden van een Transall-transportvliegtuig van de Westduitse luchtmacht omgeko men. Het toestel stortte neer in een bos bij Lohr am Main en vloog daar op in brand. Van een Cessna-vliegtuig, dat gisteren neerstortte in een afgele gen streek van Queensland in Australië, zijn alle elf inzettenden omgekomen. Het toestel sloeg te pletter tegen de bergen. Het wrak, dat ontdekt werd door een helikop ter, was door het slechte weer moei lijk bereikbaar voor reddingsploe gen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7