Inflatiecijfer keldert naar triest record Toppositie van optimist Van der Klugt wankelt Investering van 700 miljoen Beursspel rijp voor prolongatie Ondernemingsraad GEM stelt directie ultimatum ZATERDAG 12 MEI 1990 PAGINA 5 Engelse economie geheel uit koers (Van c correspondent Cees van Zweeden) LONDEN (GPD) - De inflatie heeft in Groot-Brittannië zijn hoogste niveau bereikt sinds 1982. Het inflatiecijfer van 9,4 procent, dat gisteren openbaar werd gemaakt, is ruim tweemaal zo hoog als het Europese gemiddelde. Het cijfer van 9,4 procent betekent dat de prijzen in Groot-Brittannië bijna vijfmaal sneller stijgen dan in Nederland. Het Britse ministerie van financiën en de 'Bank of England' verwach ten dat het inflatiecijfer in juli of au gustus de psychologische grens van 10 procent zal overschrijden. In theorie zou de geldontwaarding daarna moeten afnemen, maar gerekend in de herfst beginnen de loononderhandelingen. A meen wordt gevreesd dat met een inflatie van meer dan 10 procent de en daarmee de opwaartse druk op de prijzen te verminderen. De 'Bank of England' verklaarde giste- LONDEN - De Britse mediatycoon Robert Maxwell kan z'n lol niet op. Weer een nieuwe krant die onder z dat dit beleid zijn vruchten be- pervisie verschijnt: 'the European'. De krant richt zich met het oog op 1992 op de Europese markt. <fot. gint af te werpen. Deskundigen in de City, het fl uit- nanciële centrum van Londen, me- ook nen echter dat een hoge rentestand Jee- alleen onvoldoende is. Zij wezen er gisteren op dat Major er beter aan hebben gedaan om in maart, vakbonden forse salarisverhogin- toen hij zijn begroting presenteer- gen zullen vragen en krijgen. De voorspelling die minister nanciën John Major in maa over een geleidelijke daling inflatiecijfer, zal vrijwel zeker te rooskleurig blijken. Major voorspel de dat de geldontwaarding tegen het einde van het jaar iets 7 procent zou bedragen. Volgens de 'Bank of England' er echter geen alternatief jors anti-inflatiebeleid. Majors de, de belastingen te verhogen. Vol- fj gens de economen was dat een snel- maart deed |ere "f 'hode geweest om de koop- het kracht te dempen. Een hoge hypotheekrente (nu lim 15 procent) tast de koopkracht in huiseigenaren fors aan. In 1982 dan besteedden zij, gerekend over heel Engeland, 20 procent van hun inko mens aan aflossingen van hun hy- potheken (en andere schulden), an- loftA ree(js 33 procent. In Lon- North Sea Ferries gaat over tot uitbreiding activiteiten ROTTERDAM (ANP) - North Sea procent in handen Ferries, dat dagelijks met vracht en tussen Rotterdam i het verkeer verwacht dat de investeringen, me- Engeland. de hierdoor, een brede uitstraling passagiers vaart tussen Europoort Weliswaar houdt het bedrijf reke- hebben op werkgelegenheid i midden-en noord-Engeland (Ips- ning met een mindere groei als ge- drijvigheid in de havenregio. De met 1994 volg van die tunnel, maar het ge- stad verwacht met i r 700 r Voor dat geld wordt dit jaar de den- en noord-Engeland looft dat het ferry-verkeer met mid- lenende bedrijven i naamste wapen in de strijd tegen de den' waaJ: de Prijzen geldontwaarding testand. Op deze wijze tracht de nister de koopkracht af te Prijsindexcijfer rend goed veel hoger zijn, besteedt de gemiddelde eigenaar zelfs 40 procent van zijn inkomen aan woonlasten. Tegelijkertijd stimuleert een hoge neluxhaven. Een woordvoerder rentestand echter de koopkracht het bedrijf heeft dit gisteren bev van mensen met spaartegoeden, tigd. Het remmende effect van de hoge North Sea Ferries (NSF), terminal in Europoort uitgebreid en van zal merken, van een tweede afmeerkade vo zien. De jaren daarna wil het bedrijf Engeland drie vrachtschepen en twee passa- North Sea Ferries in totaal giersschepen aanschaffen en komt 880.000 passagiers per jaar. derde afmeerkade in de Be- weinig slag en distributie. De passagiers voor de veerboten Op de dagelijkse vaarten tussen komt vooral met de bus en de auto. het vasteland vervoert Het vrachtverkeer voor het overgro te deel over de weg (90 procent) en voor 5 procent per spoor en ook 5 Komend jaar wil het bedrijf met procent per binnenschip. De aan- afvoer per spoor en binnenschip schip (rij op/rij af), dat 30 procent meer lading moet kunnen zal de komende jaren iets stijgen, vervoeren, op de route met Ipswich gaan varen. Bij NSF wilde ïnfet Ontkenning DEN HAAG (ANP) - Het prijsindex- hypotheekrente wordt daardoor dochter van rederij Nedlloyd en het zeggen waar dit schip gebouwd gaat Bij North Sea Ferries wordt goeddeels teniet gedaan. Volgens het Britse ministerie met 0,4 procent gestegen, aldus gis- financiën is het inflatiecijfer van teren het Centraal Bureau voor de procent niet helemaal vergelijkbaar Engelse P&O, heeft op korte ter- worden of hoeveel het gaat kosten. mjn tweede zeesteiger nodig In 1992 is de bedoeling dat 60 meter lang en uitbreiding derde zeesteiger bijkomt in de Be- met de cijfers Statistiek. Doordat in winkels de wintercol- Brittannië telt, anders dan lecties van kleding en schoeisel land, bij de vaststelling werden vervangen gaven deze pro- dukten een stijging te zien. Ook ste- heelkundige hulp. De prijsstijgin gen hadden een verhogende we: king op het cijfer van 0,6 procent. Er waren dalingen onder met de motorbrandstof LPG die het bestempelde deze redenering als "nonsens". "In Nederland tellen we De maatschappij, die behalve de huur mee; dat doen de Engelsen vanuit Rotterdam ook vanaf Zee- niet". brugge op Engeland vaart, gens ontkend dat er al een besluit is genomen over de bouw van het nieuwe vrachtschip dat volgend ijiet huidige terrein. De gemeen- neluxhaven. In 1993 worden twee jaar in de vaart moet komen op de we schepen ingezet op de route route naar Ipswich. Datzelfde geldt Hull. In 1994 ten slotte worden voor de twee nieuwe vrachtschepen Nors- die in 1993 gaan varen en de twee passagiersschepen die in 1994 wor den vervangen. North Sea Ferries zegt nog niet te Europa. Groot- te Rotterdam kan dit realiseren Neder- voor 13,8 miljoen, inclusief aanpas- het in- sing van de wegen rondom. NSF de huidige schepen Norsea flatiecijfer ook de hypotheekrente huurt kades en terrein dan mee. Een woordvoerder van het mi- de gemeente. vervangen. Volgens de gemeente Rotterdam wordt geen van de nieuwe schepen weten of de orders naar een Neder- land gebouwd. De toename landse werven of scheepsbouwers Zonder de hyphotheekrente wacht dat het verkeer tussen het werknemers van het huidige aantal tweedehands schepen aanschaft of cijfer met 0,2 procent drukten. Het het inflatiecijfer in Groot-Brittannië vasteland en het Verenigd Konink- personeelsleden van 545. prijsindexcijfer kwam al met al van overigens nog bijna 8 procent be- rijk zal toenemen, ondanks de bouw Aan de 102,7 op 103,1. Tussen midden april dragen. Ook dat is nog viermaal j hoog als het cijfeï in Nederland. i de tunnel onder het Kanaal. Op ook rij op/rij af-binnenschepen af- terdam schreef dat die orders i het ogenblik heeft NSF ongeveer 38 De gemeente Rotterdam het buitenland gaan. Einde lijdensweg Berkelnog niet in zicht lang RIJSWIJK (ANP) - Aan de lijdens weg van Van Berkel (snij- en weeg- apparatuur) lijkt maar geen einde te komen. Grote reorganisaties ten spijt staat de onderneming nu al weer voor een ingrijpende herstruc turering die evenals de drie voor gaande malen gepaard gaat met een herkapitalisatie. Hierdoor wordt de nominale waarde van de aandelen (ooit 100 gulden) teruggebracht van 3 gulden .naar 1 gulden. Dit heeft een woordvoerder van -de onderne ming gisteren bekendgemaakt. De verliezen zijn vorig jaar aan zienlijk gestegen. Na het verlies van 18 miljoen gulden in 1988, komt het groepsresultaat na belastingen over 1989 uit op bijna 45 miljoen gulden negatief. Dit betekent dat de groep eind 1989 een negatief eigen vermo gen heeft van 2 miljoen gulden. Om het eigen vermogen te verbe teren wordt een kapitaalinjectie van 30 miljoen voorgesteld plus 10 mil joen krediet op afroep. Dit betekent dat een herkapitalisatie wordt inge voerd waarbij de nominale waarde van de aandelen wordt verlaagd van 3 gulden naar 1 gulden. Verder komt er een claimemissie waarbij vier bestaande aandelen het recht geven op vijf gen de koers deel. De herkapitalisatie geniet de vol- recteuren ledige steun van de Britse maat- ROTTERDAM (ANP) - De Onder- nemeningsraad (OR) van de Graan Elevator Maatschappij (GEM) heeft de eigen directie een week de tijd gegeven de toekomst van het bedrijf in kaart te bren- gen. De OR vindt dat er voor 50 miljoen in de GEM moet worden geïnvesteerd, dat er geen lading moet worden overgedaan naar andere massagoedbedrijven en dat GEM niet mag fuseren met het overslagbedrijf van Frans Swarttouw. De OR heeft gisteren in een brief geschreven dat, behalve het lozen van personeel, er de afgelo pen periode niets is gebeurd. De mogelijkheid dat de GEM het on derspit gaat delven in de ver schuivingen met ladingpakket ten acht de OR erg groot. Vertrek Bij de GEM werd onlangs gereor ganiseerd. Dat gebeurde welis waar zonder gedwongen ontsla gen, maar de maatregel beteken de wel het vertrek van 180 werk nemers. De OR wil de kop niet in het zand steken door mee te pra ten over deze reorganisatie en zich tegelijkertijd realiseren dat daarmee de kous nog lang niet af De GEM-werknemers vrezen s reorganisatie, want al tijdens de onderhandelingen over de huidige lekte uit dat hun eige naar, HES-Beheer, een bod deed van 100 miljoen gulden op Inter- stevedoring. De gesprekken tus sen HES en Interstevedoring zijn overigens vooralsnog op niets uit gelopen. Ook het bedrijf Frans Swarttouw heeft aan die overna mebesprekingen deelgenomen. HES bezit namelijk 60 procent van Swarttouw. Eerder al liet het .personeel van Frans Swarttouw zijn ongenoegen blijken over de ze gang van zaken. Interstevedoring is in handen van J. Rijsdijk. Rijsdijk opereert >n de haven zonder vaste walloca- tie met behulp van drijvende kra nen, elevators en lichters. Rijs dijk is al enige jaren op zoek naar een vaste plek aan de wal, vooral voor de opslag Kemphanen Begin deze maand strandde het overleg tussen de drie "kempha nen". Interstevedoring bleek zijn zinnen te hebben gezet op een diepwaterlokatie op de Maasvlak te, pal naast de plaats waar Swart touw kolen gaat overslaan. Swart touw heeft op dat naastgelegen terrein een optie en HES wil die niet kwijt. "Over m'n lijk", luidde de kernachtige reactie van HES- directeur Van der Vorm. (door onze redacteur Raymond Peil) LEIDEN Op de Amsterdamse effectenbeurs mag de laatste ne gen weken dan niet veel te bele ven zijn geweest, voor een deel van de 486 deelnemers die tot het einde van de Leidse Studenten- beurscompetitie hebben meege daan lag dat wel even anders. Er vielen de laatste weken zelfs flin ke klappen. Leidenaar Max Driessen heeft zijn koppositie tot het eind toe kunnen handhaven. De Leidse nummer één specu leerde, hoewel hij de laatste tijd twee ton verspeelde, in negen we ken tijd van drie ton 726.190 gul den. Of de meest succesvolle Leidse deelnemer in de landelijke rang schikking van de Beurscompeti- tie hoge ogen gooit, dat_weet bij de organisatie nog niet. Daar moeten namelijk de uitslagen uit het hele land nog worden verwerkt en wordt een voorlopige ranglijst opgesteld, op grond waarvan de deelnemers kunnen oordelen of hun eindka- pitaal correct is berekend. Vol- Bruijn de kwalificatie 'heel ran zig' meekrijgt. Wanneer de Beurscompetitie volgend jaar wordt vervolgd, is de Groningen organisatie menten ruimschoots meer dan een studentenaangelegenheid te laten worden. De organisatoren denken dat er voldoende belang stelling is. Na de eerste publika- ties over het beursspel kregen zij namelijk belangstellende tele- gènde wrëkwórdt ^definitieve foontjes uit Vlissingen en Schie- uitslag opgemaakt. Max Driessen dai?\ zal, zo verwacht medeorganisator Volgend jaar hoopt de organi- Toon Roos met de nodige slagen satie het aantal deelnemers ook waarschijnlijk top 20 belanden fors uit te breiden. Dank zij mede werking van de universiteit zul- Voor^de'Leidse organisatoren 'en tussen de 5000 en 6000 studen- in de Beurscompetitie zit het ten. een aanmeldingsformulier meeste werk er nu wel op. Pieter met acceptgirokaart de Bruijn en Huib Wurfbain kij- venbus krijgen. Ms het ken tevreden terug op negen zo makkelijk wordt gemaakt drukke weken. Vooral in het be gin vergde het toezicht op de ver werking van dikke stapels koop- zich in te schrijven moet het wel vreemd lopen als het aantal deel- nemers van dit jaar niet wordt 'vwkoöpörd'ers veeTtijd. 'ETde overtroffen. Door middel loop van de weken werd dat vrij snel minder, logisch, want veel deelnemers moesten in het begin van de competitie posities inne men die in de slotfase tot forse vermogens moesten leiden. Leerzaam De belangrijkste doelstelling van de Beurscompetitie, een praktijk les beleggen, is volgens de Leidse studenten zeker bereikt. "Het was voor ons ook heel leerzaam", zegt De Bruijn, doelend vooral op tra publiciteit moet ook een brede kring van niet-studerende Leide- naars worden bereikt. Geluk De verwachting is niet dat er veel aan de spelregels zal worden ver anderd. Dat betekent dat vrouwe Fortuna de gokkers terzijde moet staan om zegevierend dan wel met een goed resultaat uit de bus te komen. Volgens Huib Wurf bain blijkt ook nu dat deskundi gen of specialisten dwars door el kaar staan. De periode die de het organisatorische gedeelte, Beurscompetitie beslaat - negen - -i- weken is eigenlijk ook zijn van plan er volgend jaar mee door te gaan, hoewel we eerst dachten het om 't jaar te gaan doen". Volgend jaar denken beide stu denten een nauwere samenwer king met de universiteit te zoe ken, mede ook omdat het lid van het college van bestuur J.A. Wal- dus zich in een column lovend heeft uitgelaten over het beurs spel Beurscompetitie. De Bruijn: w vaMl "In Rotterdam krijgen studenten ken De deeinemers zuUen zich korte termijn om met uitgekiende beleggingsstrategieën 'de markt' te overtreffen. Het is te hopen dat dan ook de beurs in een wat levendiger tijds spanne als spelbord voor de com petitie kan dienen. Dit jaar was er niet veel meer aan de hand dan de enorme enorme schommelingen in Tokyo, de fusie van Amro en ABN en een glijvlucht van Heine- studiepunten voor hun deelname zeker aanbevolen houden de Beurscompetitie. Studen ten aan de heao krijgen hun in schrijfgeld vergoed". Het aantal deelnemers in Lei- den was in verhouding tot andere reiking plaatsen in het land groot, bij voorbeeld twee keer zo veel als interessant overnamebod, dat wat spektakel kan veroorza ken. Op vrijdag 8 juni is de prijsuit- de landelijke Beurs competitie op het hoofdkantoor de Rabobank in Houten. De Amsterdam. De Bruijn en Wurf- hoofdprijs van 15.000 gulden zal bain denken dat het symposium, wej niet jn Leiden terecht komen, dat aan de start vooraf ging, een De deelnemers uit Leiden en om- enorm wervende werking tot ge- streken kunnen een aantal prjj- volg heeft gehad. Daarentegen zen tegemoet zien op een nog niet schat de organisatie dat een 100 vastgestelde datum in juni. Dat tot 150 deelnemers zich uitslui- moet in de Amsterdamse Effec tend hebben aangemeld uit be- tenbeurs plaats hebben. Deze langstelling Ranzig r het symposium, prijzen, variërend van een cd-spe- ler, een reis naar Engeland, te goedbonnen tot cd's, zijn be- Hoe veel deelnemers zijn afge- schikbaar gesteld door de plaat- haakt omdat het spel hun toch te selyke middenstand veel tijd ging kosten of de materie Tot slot de beste (0fficieus) tien van te ingewikkeld, daar hebben De de Leidse competitie: 1. M. Driessen Bruijn en Wurfbain niet zo veel (726.190 gulden), 2. R. Fase (460.238), 3 zicht op. In deze rubriek is een A. van de Spek (442.461), 4. J. Rempt student opgevoerd die zijn fictie- '433-6Q0>' 5_ .^„L'.42? 75I4)'R6;„^ ve startkapitaal van 300.000 gul- (410000)p 8 M Heijbroék (410.000), 9 u gedecimeerd, w. van Haselen (395.200), 10. B. Kuil tot 26.000 gulden, wat van De (383.862). Raad van Toezicht Philips grijpt in na publikatie kwartaalcijfers EINDHOVEN/DEN HAAG (GPD) - aandelen te- Terwijl de voltallige Raad 1 gulden per sche verslechtering van de resulta ten is in de Angelsaksische cultuur heel normaal, maar voor Nederland vrij uniek. Bij Philips is van een ondergang overigens ondanks de vrijwel stuur van de Philips Gloeilampen- fabriek elders in Europa met de di- verwaarioosbare nettowinst uit ge- de buitenlandse bedrijfsuitoefening van 6 mil- tigingen confereerde, keerde de op- joen gulden in het eerste kwartaal - schappij General Electric, die 57,2 per-toezichthouder dr. Wisse Dek- geenszins sprake. Maar Economie kort Eindhoven, gelijk klein kwartaalwinstje terug resul- te vinden, zou echter wel enkele ge neraties van managers terugge- ker haastig terug Het uiterst magere taat over het eerste kwartaal had de koers van de aandelen dramatisch zocht'moeten wördêm Naar een doen kelderen, de negatieve berich ten in de financiële pers hielden maar aan. "De Raad van Toezicht r alles aan doen dat geschokte ment dat de omzet aanzienlijk klei- r was dan de 12,8 miljard gulden het eerste kwartaal van 1990. Beleggers en analysten stonden Nieuwe leden IMF Tsjechoslowakije en Bulgarije zul- vertrouwen te herstellen", aldus de Vorige week donderdag perplex woordvoerder van het concern, Eef over de eenvoudige verklaring Brouwers. Inmiddels lijkt het erop dat onder cj£ie alle waarschijnlijkheid nog "alles" ook verstaan moet worden h.H.A. Ar ner toetreden tot het Inter- het vroegtijdige vertrek van be- eerder ha' stuursvoorzitter Cor van der Klugt. 'valutaire tegenwind' door de finan- n de Groepsraad, drs. •elo. Nog geen maand de president van de Groepsraad, C.J. van der Klugt, de Volgens de voorzitter van de IMF, De nog maar net tot vice-voorzitter aandeelhoudersop de jaarlijkse u.benoemde Jan D. Timmer staat vergadering nog verzekerd dat het Michael Camdessus, kunnen de derhandelingen met beide landen binnen drie tot vier maanden met succes worden afgesloten. 3 bij de de goede kant op ging met Philips. Er waren weliswaar nog maatschappij Polygram (voor 80 procent van Philips) bij verkoop de helft op kan leveren. Philips is wel goed beschermd te gen een vijandelijke overname, on der meer doordat 7 van de 10 priori- teitesaandelen in handen zijn van de dr. A.F. Philipsstichting; met in het bestuur onder meer de voorzit ter van de Raad van Toezicht van de vennootschap, dr. W. Dekker. Hoe wel teruggetreden als uitvoerend president van de firma, zodoende een machtig man achter leeftijd bij 'hilips zou bereiken. Het ziet er nu naar uit dat Timmer al eerder de eindverantwoordelijk heid krijgt voor de ommezwaai bij de electronica-gigant. Na de ver koop van onder meer de grote keu kenapparaten en de defensiesyste men is er dringend behoefte aan een oplossing voor de zwaar verlieslij dende computeractiviteiten van het concern. De hele computerbranche Dekker deelt overigens in die malaise. De de andere computerfirma de schermen, die overigens niet komt in de problemen, dus krach- voor niets nog altijd kantoor houdt tenbundeling ligt voor de hand. In naast de executive room van Van Eindhoven wordt ook niet ontkend der Klugt. Het ligt daarom voor de dat er gesprekken gaande zijn met hand te veronderstellen dat de onder meer Olivetti. "krachtige maatregelen trouwen te herstellen" uit zijn ko ker van Dekker komen. i der Klugt: de cijfers spreken tegen hem. Naast de computersystemen, waar Van der Klugt eerder dit jaar een verlies op jaarbasis van honder den miljoen guldens noemde, leve ren de gigantische investeringen in Als een van de weinigeniet-Japanse geïntegreerde schakelingen, concerns staat de consumenten- 'chips', nog nauwelijks een cent op. electronica bij Philips nog recht Door de snelle generatiewisselin- Timmer i maakte in 1989 v „e krijgen. Volgens Brouwers zal Arrestaties de komende week meer duidelijk- De eerste arrestaties in de zaak rond heid komen over de "krachtige de obligatiefraude binnen de Deut- maatregelen die zijn bedacht i-woordvoerderjiiet wat problemen met chips puters, i r dat schen Genossenschafsbank zijn het ernstig geschokte vertrouwen te den verricht. De arrestanten, drie mede- herstellen. ken werkers en een vroegere werkne- TT 1 mer van DG Bank, worden ver- Verslechtering dacht van verduistering van rond 21 Het opstappen van de eerst-verant- tijdelijke aard. Dat de winst 1989 toch op een record-niveau terechtkwam van 1,37 miljard gul- in belangrijke mate te dan- bijzondere baten (de ver- i deel van de grote huis- i problemen gens Van der Klugt zijn bijzondere effectenbeurs duikelde i niljoen D-mark. baten ook gewoon 'business'. Net 14 procent tot beneden de 33 gulden D. Timmer, die in de eerste helft v als scheerapparaten en kleurentele- om daar de rest van de week te blij- de jaren tachtig een operatie met visies. ven. Alleen een bod op de aandelen hetzelfde succes doorvoerde bij Po- rr i door een - ongetwijfeld Japanse - lygram. Aan de vooravond van de js.0ersvai concurrent leek daar nog beweging aandeelhoudersvergadering van De afgelopen week is gebleken dat in te kunnen krijgen. Veel meer dan een maand geleden werd dezelfde tenzij het uiteindelijke doel 2 houdelijke apparaten aan Whirlpool dit verhaal niet meer gepikt wordt 10 miljard gulden was het bedrijf op Timmer aangewezen als opvolger echt terug te keren tot de oorspron- de verkoop van het prestigieuze door beleggers. De toch al niet flo- de beurs inmiddels niet meer van Van der Klugt, wanneer deze kelijke en nog altijd lucratieve kern gen in professionele (bescheiden) winst. Alle tenelectronica zou daar echter op dit omkeringsproces wordt afzienbare termijn een kentering in keer binnen Philips toegezwaaid aan Jan kunnen komen. Zodat niet langer alle winsten uit de ene helft van het concern de gaten aan de andere kant hoeven te vullen. Een concern als Philips kan niet bezig blijven met het verkopen van hele divisies, zijn woordelijke man bij een dramati- Parijse hoofdkantoor). Maar vol- rissante koers op de Amsterdamse waard, terwijl alleen al de platen- halverwege 1991 de gebruikelijke activiteit: de gloeilamp.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5