Horen, zien en zwijgen De apathie na de revolutie Finse president Mauno Koivisto houdt graag iedereen te vriend Burgerforum mèt Havel aan de verliezende hand ZATERDAG 12 MEI 1990 EXTRA PAGINA 37 De buitenlandse politiek van Finland is sinds jaar en dag gebaseerd op de simpele stelregel 'een goede buur is beter dan een verre vriend'. Voorzichtigheid is daarom troef in Helsinki, vóór alles wordt ervoor gewaakt om de Sovjetunie voor het hoofd te stoten. Verwacht dan ook geen officieel standpunt over het conflict tussen Moskou en de Baltische staten, hooguit kan enige ontstemming in het land van de duizend meren worden beluisterd over de luchtverontreining waarvoor de verouderde Sovjet-industrie verantwoordelijk is. De Finse president Mauno Koivisto legt volgende week een staatsbezoek aan Nederland af. Hij mag met recht worden gezien als de personificatie van de Finse neutraliteitspolitiek. Finlandisering staat voor horen, zien en zwijgen. "Wii bemoeien ons niet met internationale vraagstukken" door Jeanette Oonk Niet alleen uit menselijke overwegingen beziet Harri Holkeri als premier van Fin land met welgevallen de veranderingen die zich voltrekken in het Oostblok. Hij ziet er ook de economische voordelen van in. Finland dat zo dichtbij ligt, zal er gegarandeerd profijt van trekken. "De mocratie heeft papier nodig. Het demo cratiseringsproces in Oost- en Centraal Europa zal de vraag naar papier doen toe nemen. De boodschap moet worden ge drukt, de vraag naar publikaties zal sterk groeien. Dat is al duidelijk merkbaar. En Finland heeft de capaciteit om meer pa pier te produceren. We zijn een van de modernste papierproducenten ter we reld". De bosbouw en de daarmee samen hangende activiteiten op het terrein van de papier-, pulp- en houtindustrie vor men de ruggegraat van de Finse econo mie. Maar tegelijkertijd wordt diezelfde industrie bedreigd door de luchtvervui ling, in hoofdzaak afkomstig van de sterk verouderde industrieën van buurman de Sovjetunie. Premier Holkeri is daar zeer bezorgd over. "Onze bossen zijn in ge vaar. We zijn boos omdat we enorm veel geld moeten betalen voor de bestrijding van vuile lucht, een 'import' waarom we niet hebben gevraagd". Luchtvervuiling "We geven hoge prioriteit aan de bestrij ding van de luchtvervuiling. Als we dat niet doen, worden we vernietigd. De Sovjetunie heeft langs onze noordooste kant. Op dat verzoek studeren we nog", zegt het staatshoofd diplomatiek. Volgens Koivisto is het voor een klein land raadzaam om zijn vrienden dicht bij huis te kiezen en zijn vijanden zo ver mo gelijk weg. "Wij zijn erg voorzichtig met het betuigen van steun. De mensen ver wachten soms meer dan ze kunnen krij gen. Er zijn mensen die denken dat het genoeg is om buitenlandse steun te krij gen, zelfs van overzee. Dat is heel plezie rig, maar beter is het goed met je buren te kunnen opschieten". Koivisto denkt niet dat de Sovjetunie het leger zal inzetten tegen Litouwen en Estland. "De Sovjetunie heeft beloofd dat er geen militair geweld zal worden gebruikt. Ook Gorbatsjov heeft gezegd dat het leven van de mensen niet in ge vaar is. Daar zijn we dus niet bang voor", zegt de Finse president. Zijn land zal in elk geval geen sancties tegen de Sovjetu nie treffen als andere landen dat wel doen. Koivisto, sinds 1982 president van Fin land, zegt dat Finland zijn lesje heeft ge leerd toen het zich in december 1917 on afhankelijk van de Sovjetunie verklaar de, waar toen net de communisten de macht in handen hadden gekregen. De Westerse landen zeiden dat Finland eerst maar erkenning moest krijgen van de Russische regering. "De Duitsers waar schuwden ons niet te proberen iets te krijgen wat we op den duur toch niet zouden behouden. Ook de Britten zeiden dat we voorzichtig moesten zijn". lijke grens sterk verouderde nikkel- en tinmijnen. Hun produktieprocessen be dreigen onze bossen. Dat is al duidelijk zichtbaar in Noord-Lapland. De bestrij ding van de luchtvervuiling kost ons enorm veel geld, maar we zullen wel moeten. De Sovjetunie heeft daar niet genoeg geld voor. Bovendien hebben we de techniek, de kennis in huis om daar wat aan te doen. We willen ook laten zien dat we op dat gebied wat kunnen". Een ander groot milieuprobleem voor de Finnen is de vervuiling van de Oost zee. "Als de huidige ontwikkeling door gaat, zal de Oostzee een dode zee worden. Ook deze vervuiling wordt'hoofdzakelijk veroorzaakt door de sterk verouderde in dustrieën in de Sovjetunie, de DDR en Polen. Overigens, in de Oostzee kun je nog veilig zwemmen. Maar signalen van de vervuiling zijn wel degelijk waargeno- Het gesprek met Finlands eerste mi nister heeft plaats op een zonnige, bijna zomerse lentedag in Helsinki. Aanlei ding is het staatsbezoek, dat president Mauno Koivisto half mei aan Nederland zal brengen. Holkeri zegt president Koi visto niet te benijden. "Hij heeft een heel zwaar, eenzaam ambt. Er ligt een gewel dige druk op hem. Alleen Onze Heer bo ven helpt". Sympathie In politiek opzicht is de president de be langrijkste man vjm het land. Mauno Koivisto heet het Finse staatshoofd. Een lange, statige man van 66 jaar, die een vermoeide indruk maakt en die ouder lijkt dan hij is. In de Gele Salon is de bij zondere relatie die Finland met de Sov jetunie onderhoudt het belangrijkste on derwerp van gesprek. Koivisto spreekt duidelijk uit dat Fin land zijn neutraliteitspolitiek zal hand haven. Daaruit volgt dat Helsinki in geen geval een standpunt zal innemen over de gebrouilleerde verhouding tussen Mos kou en de Baltische, naar onafhankelijk heid strevende, staten. "We bemoeien ons niet met internationale vraagstuk ken. De Baltische staten hebben ons ook niet om advies gevraagd. Wel heeft de Li touwse president Landsbergis verzocht om een sympathiebetuiging van onze Pertti Paasio, als minister van Buiten landse Zaken van Finland de uitvoerder van het buitenlandse beleid van presi dent Koivisto, zegt bezorgd te zijn over Litouwen. "Er moet een vreedzame op lossing worden gevonden. Ik zie geen an dere uitweg dan een flexibiliteit van bei de kanten, dus zowel van de Baltische staten als de Sovjetunie". De minister is, net als het staatshoofd, zeer terughoudend in het doen van uit spraken. "Wij zijn heel geïnteresseerd in wat er de Baltische landen gebeurt. De Finse pers heeft gezegd dat we in deze kwestie meer emotie moeten tonen. Maar dat kunnen wij niet doen. Als wij ze dingen gaan influisteren, ze doen het en het gaat mis, wie is er dan verantwoorde lijk? Wij zien alleen maar iets in vreed zaam onderhandelen". Finland wordt altijd geregeerd door coalities. De sociaal-democraten vormen de grootste partij in het land: 56 van de 200 zetels in het uit één Kamer bestaande parlement. President Koivisto, bijzonder populair in Finland, behoort tot de soci aal-democraten. Minister-president Hol keri is lid van de conservatieven, die de tweede partij in het land vormen (53 ze tels in het parlement). In de regering zijn verder de Zweedse Volks-partij en de Agrarische Partij vertegenwoordigd. Voor Finland is het handhaven van de eigen identiteit steeds het hoogste goed geweest. Tot 1809 was het grootste deel van het land Zweeds. Het werd in dat jaar een onafhankelijk Russisch groot hertogdom. Na de onafhankelijkheids verklaring in 1917 bleef het een op Scan dinavië en het Westen georiënteerd land. Na de Winteroorlog in 1939-1940 en de daarop volgende Tweede Wereldoorlog (waarin de Finnen tegen de Russen voch ten), moest het land zware herstelbeta lingen doen aan de Sovjetunie. Op grond van het in 1947 met de Sov jetunie gesloten Verdrag van Vriend schap, Samenwerking en Wederzijdse Bijstand, is het Finland nog steeds niet toegestaan om deel uit te maken van een Westers militair of politiek bondgenoot schap. Een aanval op de Sovjetunie via Fins grondgebied zal worden be schouwd als een aanval op het eigen land. De herstelbetalingen in de vorm van goe deren aan het grote buurland vormden, naar later zou blijken, de basis van de huidige Finse welvaart. Nadat de Finnen in 1952 de herstelbetalingen hadden vol tooid, werd de handelsrelatie met de Sovjets op vrijwillige basis voortgezet. De Sovjetunie leverde de Finnen olie en importeerde voornamelijk goederen, zoals machines en schepen (ijsbrekers). In de periode dat in West-Europa in de scheepsbouw tienduizenden arbeids plaatsen verloren gingen door de Japan se en Koreaanse concurrentie, bloeide de Finse scheepsbouw mede door de Sov jet-bestellingen. Inmiddels is de export naar de Europe se Gemeenschap voor Finland veel be langrijker dan de uitvoer naar de Sov jetunie en de andere Comecon-landen: 44 tegen 16 procent in 1988. De export naar de Europese Vrijhandels Associatie (EVA), waarvan Finland samen met Zweden, Noorwegen, IJsland, Zwitser land en Oostenrijk lid is, bedroeg in dat jaar 19 procent. Het Finse bedrijfsleven wacht angst vallig af wat in het magische jaar 1992 - als binnen de EG de grenzen voor de in terne markt verdwijnen zal gebeuren. "Wij moeten de onderhandelingen bin nen de EVA afwachten. Uiteindelijk wil len wij vrij kunnen doordringen in de Europese markt", zegt May Wiklund, voorlichtster van Nokia, de grootste on derneming van Finland. Nokia (onder meer elektronica en telecommunicatie), heeft vestigingen in de hele wereld, waaronder Nederland. Zo behoort NKF in Delfzijl tot het Nokia-concern. "Wij zijn neg niet zo voor een volledig lidmaatschap van de Europese Gemeen schap", is de mening van president Koi visto. "Daar is op het moment ook geen sprake van omdat de EG de komende ja ren geen nieuwe leden zal accepteren. Een Fins lidmaatschap van de EG zie ik er deze eeuw niet van komen". Koivisto vindt dat Finland daarmee erg voorzichtig moet zijn. De Finse wet staat ook niet toe dat buitenlandse on dernemingen bossen, het belangrijkste onderdeel van de Finse economie, in handen krijgen. "De bossen zijn onze enige nationale hulpbronnen. We heb ben geen brandstoffen, geen ijzer en mi neralen". Maar voor de EG is die stelling- name niet aanvaardbaar. Koivisto ziet overigens de positie van de EG wel veranderen. "Heel Europa verandert. Men kan zich voorstellen dat de EG meer een politieke eenheid zal worden en de komende jaren meer aan dacht gaat schenken aan veiligheids vraagstukken. Misschien komt er een Monetaire Unie. Het supranationale ka rakter zal in elk geval veel sterker wor den". Groei Volgens directeur Puntila van de Bank van Finland zijn de vooruitzichten van de Finse economie "niet zo slecht". "We denken dat de groei gehandhaafd zal blij ven. Onze inflatie gaat iets omlaag, maar is nog iets hoger dan die van Zweden. Onze economie is wat oververhit. We ge ven meer uit dan we verdienen. De werk loosheid is op het ogenblik nog maar 3,5 procent (nog geen 100.000 mensen op vijf miljoen inwoners)". Puntila: "Onze bosbouwsector is erg sterk en technologisch zeer geavanceerd. We zijn een beetje bezorgd over de ande re sectoren, zoals de zware-metaalindus- trie en de scheepsbouw. Het is onzeker hoe deze sectoren het na 1992 zullen doen. Onze kledingindustrie zit in de problemen door de invoer uit lage-loon- landen. Verder moet onze banksector worden geherstructureerd". De directeur van de Finse Bank noemt de Finse economie op dit moment zelfs beter dan de Zweedse. Puntila: "Ook ons belastingsysteem is minder streng dan het Zweedse. Finland heeft sterke pun ten: een homogene bevolking, een goed sociaal systeem, een hoog opleidingsni veau en geen grote politieke conflicten". Vydrzet. Volhouden. Wie kort na de zogenoemde Fluwelen Revolutie van eind november 1989 in Tsjechoslo- wakije kwam, kon overal deze tekst lezen. Op een papiertje van tien bij tien centimeter onder.de afbeelding van een hand met twee vingers in v- vorm omhoog. Het teken van de vic torie. Nu, zes maanden na de revolu tie en een maand voor de eerste vrije verkiezingen sinds de Tweede We reldoorlog, is het beeld drastisch ver anderd. Van 'volhouden'is weinig meer te merken. Openlijk wordt er over de crisis in het land van presi dent Havel gesproken. Maatregelen blijven echter tot nu toe uit. In de eerste weken na de november-revo- lutie was het allemaal nog geen pro bleem. Er moest een nieuwe regering ko men. Op nationaal niveau moesten de communisten hun machtszetels afstaan. Er moest een nieuwe president komen. De persvrijheid werd opnieuw ontdekt. Kortom: de burgers van Tsjechoslowa- kije hadden het druk genoeg. Begin van dit jaar kwamen er andere onderwerpen in de belangstelling. De Sovjet-bezettingsmacht diende het land te verlaten. Onderhandelingen op rege ringsniveau werden vergezeld van ver halen over de milieuvervuiling die de Sovjets hadden veroorzaakt, de kosten van hun verblijf en de 'ongelukken' met munitie. Een ander onderwerp dat in Tsjechos- lowakije gevoelig ligt: de vrijlating van gevangenen in een door Havel afgekon digde amnestie. Zonder werk, of toe komst, gingen de meesten weer over tot de orde van de dag. Drinken, vandalis me. stelen, verkrachten, moorden. De criminaliteit in het land stijgt nog steeds met de dag. De politie kan er niet tegen op. Afscheiding Nog een probleem moest worden opge lost: om het nationaliteitsgevoel van de Slowaken te bevredigen, moest er eerst een streepje in de naam van het land ko men. Tsjecho-Slo\vaakse Federatieve Republiek, een oplossing die enkele we ken later werd vervangen door Tsjecho en Slowaakse Federatieve Republiek. De Slowaken kregen dus veel van wat ze wilden. Al in 1968 ontstond een federa tieve republiek, aangevoerd door de Slo- waak Husak. De Slowaken vonden het echter niet genoeg. Nu wordt er openlijk over afscheiding gesproken, met alle ge volgen van dien. Soldaat Svejk lacht zich een bult. Debatten in het parlement werden ge domineerd door wetsvoorstellen die de economie dienden te hervormen. Zo mag iedere inwoner een eigen bedrijf be ginnen en handel drijven met het buiten land. De koers van de kroon werd her zien. Buitenlands kapitaal in onderne mingen werd verwelkomd. Inclusief een meerderheid van de aandelen. Hoe apathisch de Tsjechoslowaken in middels tegen de ontwikkelingen aankij ken, moge uit het volgende blijken. Ter wijl skinheads een paar zigeuners en Vietnamezen aftuigen, treedt niemand op. Ander voorbeeld: Wie nog durft te be ginnen over het aanpakken van de com munisten en hun vroegere vrienden, die overal nog op hun oude posten zitten, krijgt vrijwel steeds als antwoord: "Ach laat ze toch, zo slecht waren ze ook niet". De communisten zelf cultiveren on dertussen een praktijk die de nazi's na de oorlog aanhingen: "Wij hebben het niet geweten". En zo ontstaat een situatie waarbij ruim veertig jaar communistisch mismanagement afgeschoven wordt op de grote onbekende. Niemand trok aan de touwtjes, niemand was verantwoor delijk. Roemloos Met de verkiezingen voor de deur lijkt Obcanske Forum, Burgerforum, de orga nisatie die de revolutie uit 1989 leidde, roemloos ten onder te gaan. Voor de strijd tegen de communisten interesseert zich eigenlijk niemand meer. Sterker nog, de andere partijen laten dit 'vuile werk' liever aan OF over. Zo houdt men ten minste zelf schone handen. En blijft men ongeschonden m de strijd. Voorts blijkt OF talrijke burgers te he- ben aangetrokken die over de rug van de beweging streven naar meerdere eer en glorie van zichzelf. Zoals vroeger het ve hikel van de communistische partij werd gehanteerd. Dat OF sympathie aan het verliezen is, staat echter vast. De vraag blijft hoe ver dat gaat. Dat zelfs de kritiek op Havel toeneemt (onder meer vanwege het be noemen van talloze vrienden op hoge posten) is een veeg teken. Voor Havel en de zijnen wordt het dus moeilijk. De uitspraak dat hij maar voor een half jaar president zou zijn, heeft hij ingetrokken. Havel is nu herkiesbaar. En over de verkiezingen zelf heeft de presi dent ook al een mening. Die zijn niet meer zo belangrijk. Het nieuwe parle ment dient in de ogen van Havel de echte democratische verkiezingen voor te be reiden, die over twee jaar worden gehou den (GPD) 'ibtré s? •v VVt .„«.„a#**!

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 37