'Acties slecht voor imago verpleegkundigen9 Bezeten van het vak Medisch personeel gevraagd Een idealistisch stemgeluid op 'Dag van Verpleging' Uitzendbureau heeft steeds meer moeite om aan vraag te voldoen ZATERDAG 12 MEI 1990 PAGINA 31 Voor de acties zelf kan hij begrip op brengen. De verpleegkundigen vech ten voor een goede zaak: meer sala ris en vermindering van de werkdruk. Leo Noorduin, hoofd van de verple gingsdienst in het Leidse Diacones- senhuis, zegt in één adem dat er ook een keerzijde aan de medaille is: de acties doen het imago van de ver pleegkundigen geen goed. door Jan Westerlaken "De komende jaren komen er weinig leerlingen van de middelbare scholen Dus wordt het toch al moeilijk om men sen aan te trekken. Door die acties krijgt men een slecht beeld van de verpleging Een gevolg daarvan kan weer zijn dat di€ schoolverlater juist niét voor werk in hel ziekenhuis kiest. In dat kader vind ik de acties eigenlijk niet welkom". Aan dat imago kunnen de verpleeg kundigen trouwens zelf ook best wat doen, meent Noorduin. "Vaak vergeten ze dat ze buiten de acties om ook nogal eens signalen uitzenden. Signalen, die wel eens een negatieve klank hebben. Klagen heeft indirect een negatieve in vloed op de instroom van je opleidingen. Ik ben van mening dat klachten thuis ho ren op het bordje van de manager en niet thuis of op een verjaardagsfeestje. "Maar", steekt hij direct de hand in ei- gem boezem, "de managers hebben dit soort zaken in het verleden laten liggen dus mogen ze ook bij zichzelf te rade gaan". Problemen in de verpleging kunnen voor een groot gedeelte intern worden opgelost, is de stellige overtuiging van het hoofd van de verplegingsdienst in het Leidse Diaconessenhuis. Wat hulp van de politiek is daarbij wel gewenst. Het hoofd van de verplegingsdienst stelt dat de werkdruk in de ziekenhuizen te reguleren is. Patroon Noorduin: "In de patiëntenstroom zitten vaste patronen. Rond de vakanties is er altijd minder toeloop. Wij hebben ge zegd: in die periode laten we wat bedden leeg staan. Indien nodig kunnen ze zo worden gebruikt. Voorlopig heeft het werken op deze manier ons zes tot zeven formatieplaatsen inde verpleging be spaard. Bovendien plant het Diacones- sWerkdruk kun je reguleren'. senhuis de opnames beter, doet dat c traal. En dat blijkt ook uitstekend te u ken. Op één plek wordt nu bepaald wordt opgenomen. Prima werkt het. Heb je tegenslagen in je perso nele bezetting, dan gebruiken we wat bedden niet tot de situatie "Je kunt de werkdruk op de verpleeg- afdelingen en de operatiekamers bestu ren. De werkdruk en het personeelsbe stand in evenwicht houden, daar komt het in feite op neer. Zo werk je efficiënt en hoef je geen uitzendkrachten in huis te halen", zegt Noorduin. "Het geld dat hierdoor vrijkomt wordt aangewend om knelpunten in de verpleging aan te pak ken. Het Diaconessenhuis heeft, om maar eens een voorbeeld te noemen, de bijscholing aangepakt. Een jaar of twee geleden hebben we daarover een sympo sium gehouden en ik kan niet anders zeg gen dat daarvoor behoorlijk wat belang stelling bestond". Noorduin merkte het al eerder op: de toestroom van verpleegkundigen neemt af. "Daarom", vertelt hij, "hebben wij be sloten om met twee niveaus te gaan wer ken: met verpleegsters en verplegers die middelbaar geschoold zijn en verpleeg kundigen die een hogere beroepsoplei ding hebben. Er wordt nu een analyse ge maakt van de werkdruk van de ver pleegkundigen. Aan de hand daarvan kunnen we bepalen of er binnen de zie-' kenhuisorganisatie een goede verhou ding bestaat. Zo niet. dan kunnen we daaraan werken". Als voorbeeld geeft hij aan dat al het huishoudelijk werk is overgeheveld naar de mensen bij wie het thuis hoort. Op die manier wordt de werkdruk op de verple ging minder. Noorduin is ervan over tuigd dat elk ziekenhuis deze werkwijze kan hanteren. "Ik denk dat je het niet moet toepassen in psychiatrische klinie ken, maar in een gewoon ziekenhuis is dat geen punt. We overwegen dan ook om weer een symposium te houden waarop we de resultaten binnen het Dia conessenhuis willen laten zien. Wellicht is het eind van dit jaar al zo ver of begin volgend jaar". De ziekenhuizen in de Leidse regio voeren geregeld overleg. Dikwijls staat de mankracht in dat overleg centraal. Er wordt gepraat over de vraag hoe de be roepsgroep er in de toekomst uit ziet en hoeveel mensen er in die toekomst nodig zullen zijn. Omdat de toestroom stagneert hebben de ziekenhuizen con tact gezocht met de verpleeghuizen in hun omgeving. Het komt nogal eens voor dat het verplegend personeel de ver pleeghuizen verlaat om in een zieken huis aan de slag te gaan. En daarmee, zegt Noorduin, zijn die verpleeghuizen niet gelukkig. Staatssecretaris Simons verdient het niet dat er toch steeds weer jonge mensen zich aandienen die barstensvol idealisme en gedrevenheid de verpleging willen instappen. Ondanks alle negatieve publiciteit, de wetenschap dat de salariëring omgekeerd evenredig is aan de torenhoge werkdruk, de subsidiekraan zelfs niet meer lekken wil en dientengevolge het imago van de Nederlandse verzorgingsstaat een wel zeer ernstige deuk heeft opgelopen, levert de Leidse Hogeschool voor het Beroepsonderwijs nieuwe Florence Nightingales af. Mandy Jacobs en Karin Klein, beiden 21 jaar, zien in de 'Dag van de Verpleging', die vandaag wordt gehouden, geen reden om mee te huilen in het bos van de wolven. De derdejaars studenten van de sector verpleegkunde van de Leidse Hogeschool willen liever vandaag dan morgen beginnen. door Henk Houtman "Ik heb het van huis uit een beetje r gekregen. Mijn moeder werkte in zwakzinnigenzorg, mijn zus ging naa sociale academie. Omgang met i die heel kwetsbaar zijn, die je kunt hel pen door zelf te investeren, dat lijkt me mooi. Je kunt in dit beroep zo veel van je zelf kwijt. Ook het organisatorische as pect trekt me, het leiding geven, veel sa men doen". Mandy: "Ik kom uit een heel andere hoek, het bedrijfsleven, mijn ouders heb ben een bakkerij. Ik heb altijd het idee gehad iets in de medische hoek te gaan doen. Na het gymnasium had ik medicij nen kunnen gaan studeren, maar daar zag ik tegen op. Op de open dag van onze school sprak de sfeer me er ontzettend aan. Het hbo is minder populair dan de universiteit, maar je hebt voldoende mo gelijkheden om verder te komen. Overal word je met open armen ontvangen. De verpleging lijkt me leuk, maar het is ook leuk om na een jaar of vijf, zes regelmati ger werk te krijgen en wat leiding te gaan geven. De instellingen hebben graag mensen met een hogere opleiding". De hbo-opleiding verpleegkunde is behoorlijk breed georiënteerd. Naast de specifieke vakken als anatomie, patholo gie en scheikunde, wordt er bijvoor beeld ook aandacht besteed aan econo mie, recht en omgangskunde, zoals psy chologie, training in sociale vaardighe den en filosofie. Mandy: "De randverschijnselen die de laatste tijd zoveel in de publiciteit zijn, maken het minder leuk. Het vak moet fi nancieel aantrekkelijker worden ge maakt. Nu worden er noodgedwongen Karin Klein en Mandy Jacobs (rechts): Liever vandaag dan morgen de verpleging in". i aangenomen zonder opleiding. Die staan de ene week achter de kassa en de week erna zitten ze in de verpleging. Dat is eigenlijk niet verantwoord, maar er is gewoon niemand te krijgen". Karin: "Wij leren de nieuwste ontwik kelingen op het gebied van de verpleeg kunde. Tijdens een stage blijkt dan, dat de praktijk daar nog ver van af staat en je vraagt je af, of men ooit zover zal komen. Op school leer je hoe het in de ideale situ atie moet, maar in de praktijk krijg je de kous op de kop". Mandy: "Het personeel heeft ook geen tijd om het anders te gaan aanpakken. Ze weten ook niet altijd, hoe ze het anders zouden moeten doen. In drie maanden stage kan je al Veel doen. Bijvoorbeeld het rapportagesysteem verbeteren, of een handleiding voor het inwerken van nieuw personeel maken, dat is best nut tig als er zoveel verloop is. Men komt er zelf niet aan toe, maar als stagière ben je boventallig en dan heb je er wel tijd Karin: "De instellingen vinden het niet altijd leuk als je met nieuwe ideeen komt. 'We werken al jaren zo', krijg je dan te horen". Mandy: "Mensen zijn angstig voor nieuwe ontwikkelingen. Ze zien ons soms als bedreigend, zo in de trant van: wie ben jij, dat je komt vertellen hoe het moet. Dat botst wel eens". Karin: "Toch staat het team meestal wel open voor je. Soms weet je van de studiestof niet wat het nut er van is, maar dat gaat in een stageperiode ineens le ven. Vergadertechnieken bijvoorbeeld en organisatiemodellen. Je ziet ook hoe slecht de communicatie soms verloopt. Wij pluizen dat uit en dan wil men toch wel naar ons luisteren". Mandy: "Voor je eigen ontwikkeling is de opleiding ook goed. Het hbo vormt een uitstekende algemene opleiding. De verpleegkunde op ons niveau is ook zo voor andere managersfuncties te gebrui ken". Lock Zuydcrduin) Niet alleen de ziekenhuizen, verpleeghuizen en verzorgingscentra hebben te kampen met een tekort aan personeel. Ook voor Medi-lnterim, het uitzendbureau voor medisch personeel is het steeds moeilijker voldoende mensen te vinden om aan de vraag te voldoen. De Leidse filiaalmanager Ft. Perdaen heeft er een eenvoudige verklaring voor. "Het imago van de gezondheidszorg is niet best en ook de beloning laat te wensen over". door Monica Wesseling Hoewel er bij het uitzendbureau voor medisch personeel 'Medi Interim' van wordt uitgegaan dat de'overheid de ko mende lijd het nodige zal doen om het le cao van de gezondneids- zorg omhoog te brengen, heeft de Leid se vestiging van dit landelijk utizend- bureau de afgelopen maanden ook zelf steeds meer activiteiten op touw gezet om verplegers, ziekenverzorgers en zie kenhulpen (weer) in het arbeidsproces te krijgen. Perdaen zet uiteen dat er verschillen de beweegredenen kunnen zijn om via een uitzendbureau in de gezondheids zorg aan het werk te gaan. "Diegenen die net hun opleiding hebben afgerond, weten nog niet precies welke afdeling hun voorkeur heeft. Door her en der tij delijk te werken, kunnen ze een defini tieve keuze maken. Daarnaast zijn er mensen die al in de gezondheidszorg werken, maar naar een andere afdeling toe willen. Ook zij gebruiken het tijde lijk werk als middel om een keuze te maken". In beide gevallen verdwijnen de ver plegers en verzorgers na betrekkelijk korte tijd uit de kaartenbak van het uit zendbureau. Het aantal mensen dat be wust voor werken via 'Medi Interim' kiest, bijvoorbeeld omdat ze slechts een bepaalde periode van het jaar of be- villen werken, is slechts gering. De vraag vanuit de ziekenhuizen en an dere gezondheidsinstellingen is even wel nog steeds groeiende. "Natuurlijk zijn er pieken, maar door de bank geno men groeit de vraag jaar op jaar", zegt Perdaen. Het uitzendbureau kan niet meer mensen naar de opleidingen toe lokken om zo het aantal gediplomeerde arbeidskrachten te vergroten. Wat ze wel kan is het bestaande potentieel aan boren. Er zijn nogal wat mannen zijn nog steeds veruit in de minderheid, die ooit in de gezondheids zorg hebben gewerkt maar daar nu al geruime tijd uit zijn. Medi Interim pro beert deze groep te interesseren voor het werk. "We moeten ze duidelijk over een drempel heen helpen.. Enerzijds is er de angst voor het werk, anderzijds zien ze op tegen het inleveren van een deel van de eigen tijd". Door advertenties wordt getracht de groep binnen het uitzendbureau te krij gen. Dan is de kous echter geenszins af. De filiaalmanager legt uit dat de ge zondheidszorg hele hoge eisen stelt aan de kwaliteit van de werknemers: "Ze gaan met mensen om en dan kun je je nu eenmaal geen fouten veroorloven". Herintredende vrouwen of die ooit als iiekenhulp hebben gekre gen, krijgen van het uitzendbureau een opfriscursus. Aan bij- en omscholing van verpleegsters waagt het uitzendbu reau zich nog niet. Die taak heeft het ar beidsbureau op zich genomen. Hoewel in grote lijnen het werk van het medisch uitzendbureau overeen komt met dat van 'normale' uitzendbu reaus, zijn er volgens Perdaen duidelijk verschillen. "Wij vragen uitgebreide re ferenties en getuigschriften. Daarnaast voeren we een lang gesprek met onze uitzendkrachten. We moeten weten wat voor vlees we in de kuip hebben. Kunnen ze de geestelijke en lichamelij ke belasting aan, en vooral gaan ze op een menselijke manier met de patiën ten en bewoners om. Werken in de ge zondheidszorg stelt nu eenmaal hoge eisen aan de mensen, en als uitzendbu reau heb je de taak dat goed in de gaten te houden". Uitzendbureau-manager Perdaen: "Wij vragen uitgebreide referenties en getuigschriften. We moeten weten wat voor vlees we in de kuip hebben. (foto WimUljkman)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 31