Belastingsj oemelaar vaart wel bij chaos Sensor spoelt toilet Schiphol De wereld van bovenaf in een fotoboek REPORTAGE Het is behoorlijk mis met de mogelijkheden tot controle bij belastingkantoren PAGINA 2 ZATERDAG 12 MEI 199(| (door onze correspondent Peter Heerkens) Een tijdje al waren er aanwijzingen dat de zaken bij de belastingdienst niet soepel liepen. De net op gang gekomen herstructurering leverde problemen op en daar kwamen dan ook nog eens de perikelen bij van de omschakeling naar het stelsel Oort. In het periodieke overleg met de ambtenarenbonden spraken de autoriteiten van de belastingdienst steeds geruststellend. Tot deze week. Er lekte een interne notitie uit die plotseling grote zorgen openbaarde. DEN HAAG Omdat directeur-ge- neraal Boersma bij het uitlekken van grote problemen binnen de be lastingdienst teruggeroepen moest worden van een reis door Canada, was er deze week zijn plaatsvervan ger mr. J. van Lunteren om Neder land gerust te stellen. Zorgen? Inderdaad, maar op een geschat tekort (de posten salaris sen, automatisering, huisvesting) van 450 miljoen gulden na, zijn ze te Chaos als gevolg van de op gang gekomen herstructurering binnen de belastingdienst en de nieuwe wetgeving volgens 'Oort'? Onzin. Het verwerkingsmechanisme ha pert niet. "Nee. Dat verhaal houd ik pertinent tegen". Dat het ministerie van financiën stevig geldverlies lijdt omdat er door alle perikelen slecht wordt gecontroleerd, is even min waar. "De controledoelstellin gen worden gehaald. En er is ook geen sprake van dat dossiers onver antwoord snel afgedaan worden". Samenvattend: "De belastingdienst werkt niet slecht". Van Lunteren kan wachten op het moment dat ze hem gaan aan duiden als Van Leuteren. "Om dat soort uitspraken", zegt bijvoor beeld woordvoerder J. Booij van de Federatie van Belastingconsulen ten (FB), "hebben wij werkelijk moeten glimlachen". Het enige wat hij bij de sussende verklaringen weet te bedenken, is dat een plaats vervangend directeur-generaal de feiten niet kan toegeven omdat dat 'gedragsreacties' bij de belasting plichtigen oproept. Aan de publie ke opmerking van een hoge ambte naar die zich liet ontvallen 'Als je wilt frauderen is dit dè tijd', hoeft niet nog meer te worden toege voegd. Een aanmoediging gens, waarbij de deskundigheid van de functionaris even verblind moet zijn geweest door de emotie van de onvrede over de gang van zaken binnen de dienst. Want zoveel garantie zit er niet op een valse aangifte. Wie nü fraudeert krijgt pas over een jaar, of later, con trole. Tegen die tijd zal de belasting dienst de reorganisatieproblemen wel hebben overwonnen en inge speeld zijn op het Oort-stelsel. Daar is zelfs Booij van overtuigd. "Maar", zegt hy, "op dit moment is het nog zo, dat door de wanordelijkheden de belastingplichtige de indruk krijgt dat de meest vergaande vorm van vereenvoudiging fraude is..." Sjoemelaars Voor de sjoemelaars zit het geluk niet in het heden, maar in het verle den. Ofwel: bij degenen van wie hun geruime tijd geleden gedane aangifte thans aan de beurt is. Zij profiteren van een haperend con trolesysteem. Althans, het is de praktijkervaring van de belasting consulenten dat de onderzoeken minder intensief verlopen. Staats secretaris Van Amelsvoort (financi ën) echter beweerde in zijn ant woord op kamervragen over dit on derwerp het tegendeel. Van Lunte ren: "Er is nu zelfs veel meer contro le dan vroeger". Daar moesten de belastingconsulenten ook al zo om glimlachen. Booij: "Op de maandelijkse bij eenkomsten van onze studieclubs hebben we regelmatig vastgesteld dat we minder vaak controleurs over de vloer krijgen". Terwijl Van Amelsvoort toch met cijfers kwam om zijn gelijk te bewijzen. Booij: "Tegenover het 'er is niks aan de hand', stellen wij: er is wèl wat aan de hand". Aan de borreltafel zou Booij, zegt hij, het anders formule ren. Dan zou hij - 'eh... grapje' - zeg gen: "Cijfers liegen niet, maar leu genaars kunnen wel cijferen". Ook de Nederlandse Orde van Be lastingadviseurs (NOB) spreekt de autoriteiten van het ministerie van financiën tegen. Voorzitter mr. L. Wolfsbergen: "Er wordt meer admi nistratief afgedaan. Conform de aangifte. Zonder echte controle". In de taal van de belastingdienst heet dat 'afstempelen'. "En", zegt Booij, "dat kost de fiscus veel geld. Abso luut. In elke aangifte zitten posten die worden opgevoerd in het sche mergebied van de wet en over de mogelijkheden van die marges ga je in discussie met de Inspectie. Die strijd voert de belastingdienst thans onvoldoende aan door problemen in de werksfeer. Er worden miljoe nen mee verspeeld. En daarvan komt de rekening via belastingver hogingen bij ons allen terecht". Klantvriendelij k De problemen in de werksfeer ont stonden uit de hoofdoorzaken 'reor ganisatie' en 'Oort'. Bij de herstruc turering die vorig jaar werd ingezet draait het om de hoofdpunten auto matisering, meer aandacht voor de belastingplichtige (in de doelstel ling: 'klantvriendelijker optreden'), samenvoeging van afdelingen tot teams en als gevolg daarvan her schikking van posities, inkrimping van het personeelsbestand met 5000 plaatsen in de jaren tot '95. Nage noeg tegelijk begon de omschake ling naar de belastingregels van de commissie-Oort. "En zo eenvoudig zijn die niet", vindt Booij. "Het zogenaamde ver eenvoudigingssysteem vertoont merkwaardige kuren en is nu al toe aan opname in een herstellings- 'Oort'. Als ik de hele problematiek van dit moment overzie, zeg ik: lo gisch dat de belastingdienst slecht J. Booij: 'Om de sussende verklaringen van de bealstingdienst functioneert. Enne... hoe gek het misschien ook klinkt: in onze bran ché zijn we daar niet blij mee. Ik zit heus niet te springen om controles, maar het is fout dat ze minder wor den uitgevoerd. Het tast de preven tie aan en dat werkt fraude-euforie in de hand. Met als gevolg dat cliën ten inkomsten tegenover ons kun nen gaan verzwijgen en ons in de adviessfeer niet meer nodig hebben omdat ze zelf spectaculair succes boeken met een illegaliteit waar mee wij ons krachtens onze be- roepsregels niet inlaten". Waar de autoriteiten ontkennen dat er vertragingen in de afwikke lingen bestaan, signaleren de belas tingconsulenten wel degelijk grote problemen op dit terrein. "Ook al zo'n hinder", zegt Booij, "want Wij moeten al die oorzaken en gevolgen naar de cliënt toe verklaren. De mensen worden steeds ongeduldi ger. Bij ons groeien de klachten. De belastingdienst is stil gevallen". Wat de top ontkent. Booij: "Kom nou. We hebben een hoop tegenbewijzen. Persoonlijk beschik ik ook nog over informatie van inspecteurs waardoor ik het ze ker weet. Wanneer je eëh groot aan taljaren meeloopt, en wat grijze ha ren krijgt zoals ik, dan wil zo'n man na het zaken doen wel eens aan- Dozen Vanuit zijn praktijkervaring: "We krijgen de verwerkingen veel later binnen dan vroeger. Als je belt, zijn de mensen die je moet hebben niet aanwezig, of zoek, of net overge plaatst. En dossiers krijg je al even moeilijk te pakken. Die liggen door verhuizingen en herindelingen bij voortduring in dozen en kasten waar ze moeilijk bij kunnen. 'Het zit nog ergens ingepakt', roepen ze dan. Hebben ze uitgepakt dan moet je niet raar opkijken als je te horen krijgt 'Het is er niet meer'". Bij de Nederlandse Orde van Be lastingadviseurs sluit voorzitter Wolfsbergen aan met: "De herstruc turering gaat duidelijk ten koste van de produktiviteit. Zo ver ik het kan bekijken, door een achterstand in de automatisering. In elk geval verloopt de afdoening langzamer". De automatiseringsproblematiek is samen met de onderdelen 'huis vesting' en 'budget' de kern van de knelpunten in een interne belas tingdienst-notitie. Het rapport kwam verrassend naar buiten. Dat 'lek' werd toebedacht aan de ambte narenbond AbvaKabo. "Onzin", zegt bestuurder H. van Hinsberg. "Ik was het wel van plan, maar iets je later dan nu. Volgende week heb ben we een bijeenkomst bij de be lastingdienst en afhankelijk van dat gesprek wilde ik de publiciteit zoe ken. Dat de zaak nu al naar buiten kwam, heeft ook mij verrast". Indirect en ongewild leverde Van Hinsberg toch een belangrijke bij drage. Het was op zijn vraag om opening van zaken dat de notitie ging circuleren. Dat gebeurde via de Bijzondere Commissie, het over legorgaan waarin de ambtenaren bonden AbvaKabo, CFO, het Amb tenaren Centrum en CMHF samen werken met de belastingdienst. In het najaar van 1988 sloten de partij en een overeenkomst met voor de bonden als uitgangspunt 'een zorg vuldige aanpak van' het personeel in het herstructureringsplan'. Onder de belastingambtenaren begon het gemopper al snel. Klach ten over 'het toekomstperspectief in de nieuwe structuur'. Van Hins berg: "Teleurstelling van mensen die niet die plaats kregen die ze zichzelf hadden toebedacht". Belas tingconsulent Booij over de sfeer die hij daarover proefde: "Tja, dan ben je inspecteur in laat ik zeggen Emmercompascuum, en ineens ga je onder in een organisatie in de gro te stad. Nou stelt Emmercompas cuum niks voor, maar inspecteur i daar wèl". Wrevel bij de ambtenaren ook over gebrekkige huisvesting. Begrijpe-; lijk, zoals uit de interne notitiej blijkt: op deze post een geraamd te kort van 100 miljoen gulden in 1993J Booij: "Ik was gisteren in Utrecht. Kom je bij de inspecteur terecht in een kamertje, ergens op de twaalfde- etage; in mijn ogen een hok. Maar zo is het niet alleen in Utrecht hoor. Vaak dat ik denk: het lijkt wel of ik, ergens in de keuken aanschuif. Ikj kan me best voorstellen datje werk-! plezier er in zo'n omgeving op ach teruit gaat". Er ontstond, stelde Van Hinsberg bij de AbvaKabo vast, ook irritatie door werkdruk. Alle 'signalen' kwameh in dê noti tie samen: geen geld voor overwerk, i de reiskostenvergoeding dreigt erj bij in te schieten en het meest on verteerbare voor de ambtenaren bonden: de getalssterkte ligt - ook alweer door geldgebrek - beneden de in de overeenkomst bepaalde normen van afvloeiing. Van Hins-1 berg: "Duizend open plaatsen waar van inmiddels is toegezegd dat er daar 300 vanaf gaan. Blijven er altijd 1 nog 700 over. Schande". Het in de notitie beraamde tekort op het per soneelsbudget komt voor 1992 uit op 122 miljoen gulden, voor 1994 op 175 miljoen. Het automatiseringsprobleem I spitst zich toe op de veroudering van de apparatuur en een geldge brek van 160 miljoen gulden om er wat aan te doen. Van Hinsberg he- kelt de kwaliteit van het computer systeem dat zö achterblijft dat er meer handwerk moet worden ver richt dan voorzien. En dan is de cir kel naar de vertragingen zoals be- i lastingconsulent Booij die signa leert, rond. Van Hinsberg: "Appara tuur van zo'n twaalf, dertien jaar oud. Ronduit knudde". Terwijl de onvrede onder de le den groeide, gaf de AbvaKabo rug dekking aan de beleidsambtenaren op Financiën. Daarvoor droegen die bij tussentijds overleg met de Bij zondere Commissie genoeg gerust stellende gegevens aan. "Vanuit het vertrouwen dat de overeenkomst van 1988 gerespecteerd zou wor den", zegt Van Hinsberg, "en vanuit liet vertrouwen in die tussentijdse positieve informatie, hebben we de overheid het voordeel van de twijfel gegund en binnen onze gelederen de stemming zo rustig mogelijk ge houden". Dat volgzame is er nu wel af bij de AbvaKabo. Voor de eerste bespreking met de belastingdienst na het uitlekken van de notitie, is een stevig eisenpakket opgesteld, ingegeven door wat Van Hinsberg eerst diplomatiek omschrijft met 'een gevoel van diepe teleurstelling' en dan zoals hij zich werkelijk voelt. "Flink belazerd". (van onze correspondent Peter Sluis) SCHIPHOL "Schoonmaken is veel meer dan een stoffer en blik of een stofzuiger. Het is een vak waar je liefde voor krijgt". Op verjaar dagen wordt Jos van Bedaf wat meesmuilend aangekeken als hij over zijn werk spreekt. Maar het la chen vergaat het gehoor'snel als Van Bedaf goed op zijn praatstoel zit. Van Bedaf is hoofd schoon- maakbeheer in het stationsgebouw van Schiphol, het grootste openba re gebouw in Nederland. Jaarlijks bezoeken zestien mil joen luchtreizigers Schiphol. Alle maal doen ze er voordat ze het vlieg tuig betreden een plasje van de ze nuwen. "Het probleem bij het schoonhouden van zo'n gebouw is dat veel mensen denken dat ze over straat lopen. Ze trappen hun peuk uit op de vloer, laten hun hond hun behoefte doen, of spugen hun kauwgompje zomaar voor zich uit. Vooral het verwijderen van kauw gom is een enorm tijdrovend werk. In 1981 zijn we daarom gestopt met de verkoop van kauwgom in het sta tionsgebouw. Dat neemt niet weg dat we enorm veel van de vloer af steken, als je alles zou opsparen dan zou je na een jaar een kauwgombal hebben met een doorsnee van veer tig meter". Van Bedaf: "Bij het opstellen van het werkprogramma moeten we na tuurlijk rekening houden met de drukte. Je kunt het niet maken om overdag met een grote veegmachi- ne tussen de mensen te manoeuvre ren- Het is daarom onvermijdelijk dat in de loop van de dag de kwali teit van het gebouw iets afneemt. Dat wordt 's nachts als we alle ruim te hebben weer rechtgetrokken". Milieuverantwoord Van Bedaf: "We proberen zoveel mogelijk milieuverantwoord bezig te zijn. Dat is wat anders dan milieu vriendelijk, want hoe dan ook be last je het milieu. Maar een agressief middel als chloor is op Schiphol ta boe. Er zijn genoeg middelen die net zo goed schoonmaken, maar veel minder slecht zijn voor het milieu. Weet je waarom mensen graag chloor gebruiken? Omdat het lekker ruikt. Weet je wat trouwens het beste schoonmaakmiddel is? Spuug! Dat heeft door zijn uitgeba lanceerde zuurgraad een enorm groot oplossend vermogen. Jam- mergenoeg kun je spuug niet in li terflessen kopen anders hadden we dat zeker gedaan". Voor en na het schoontnaken van de toiletten worden monsters geno men en onderzocht op de aanwezig heid van ziekteverwekkende bacte riën. "Niet iedereen die het toilet be zoekt neemt het even nauw met de hygiëne. Niet dat al die zerikken zijn, het heeft vaak ook te maken met de cultuur van de lan den waar die mensen wonen. Maar omdat we verantwoording dragen voor de volksgezondheid van onze bezoekers houden we nauwlettend in de gaten of er ziekteverwekkende micro-organismes voorkomen. Veel mensen zijn doodsbang om herpes of aids op te lopen op een vreemde wc. Maar dat is onzin want dat zijn virussen, die sterven onmiddellijk als ze het lichaam verlaten". Omdat het huidige stationsgebouw uit zijn voegen begint te barsten is Schiphol vorig jaar begonnen met de bouw van een nieuwe vleugel, in feite een nieuw stationsgebouw. Van Bedaf werd aan het bouwteam toegevoegd om er voor te zorgen dat dit schoohmaakvriendelijk wordt. "Mijn inbreng in de nieuwbouw- plannen is vooral om te kijken op welke manier er bespaard kan wor den op de factor arbeid. Waar ik ook op let is dat alles 'hufterproof wordt gemaakt. De materialen die worden gebruikt, moeten tegen een stootje kunnen en niet uitnodigen om ze te slopen, of er andere geintjes mee uit te halen". De toiletten worden een staaltje van hi-tech binnenhuisarchitec tuur. "De potten komen niet op de grond te staan, maar worden aan de muur bevestigd. Dat maakt het schoonmaken van de vloer veel makkelijker en sneller". Is een auto matisch doorspoelmechanisme bij urinoirs tegenwoordig niets bijzon ders meer, een gewone toiletpot die uit zichzelf doorspoelt bestaat nog steeds.niet. Trots meldt Van Bedaf dat het stationsgebouw deze we reldprimeur krijgt. "In samenwer king met de fabrikant hebben we een radarbestuurd spoelmechanis- me ontwikkeld. In het plafond wor den sensoren geplaatst die zodra men opstaat de wc-pot doorspoe len". (van onze redacteur Jeroen Dirks) LEIDEN - Het eerste dat de gebruinde vakantieganger op de terugvlucht n4ar Schiphol ziet, wanneer het vliegtuig onder de wolken duikt om te landen, is Leiden. Direct daarna zijn links Lisse en rechts Aalsmeer al zichtbaar. Een kort moment van herkenning. Maar wel een bijzonder moment, want om onverklaarbare reden is iedereen geïnteresseerd in de wereld 'van bovenaf. Vooral als het z'n eigen wereld betreft. Twee rechtenstudenten uit Landsmeer sprongen in het gat in de markt en bouwden in vijfjaar tijd een bloeiend bedrijf op. Deze week presenteerde uitgeverij Robas de luchtfoto-atlas van Zuid-Holland. Robert Kersbergen (33) en Sebasti- aan Rompa (32) lijken nog steeds beduusd van hun eigen succes. Zes jaar geleden ontmoetten ze elkaar in de rechtenfaculteit van de Amster damse Vrije Universiteit. Beiden hadden een baan, Kersbergen zat in het onderwijs, Rompa in de opvang van moeilijk opvoedbare kinderen. Beiden wilden ze wat anders. Ze hoopten dat een studie rechten daar aanknopingspunten voor Zöübie den. Maar het liep anders. "Bas zat een keertje met de af standsbediening van de televisie te spelen toen hij op Duitsland een re portage zag over een man die langs de deuren ging met luchtfoto's van de wijk waar de mensen woonden. Daar bleek een markt voor. We wa ren meteen gewonnen. Zo banaal gaan dingen soms", stelt Kersber gen. De twee besloten de proef op de som te nemen. Bij KLM Aerocar- to bestelden ze een luchtfoto van hun eigen nieuwbouwwijk Have- zathe in Landsmeer. Iedereen in de wijk kreeg een brief. Tot hun grote verbazing bestelden 140 van de 700 aangeschrevenen de foto. Dat bete kende het begin van uitgeverij Ro bas en het eind van een rechtenstu die. Kersbergen wist z'n propadeu- se nog te halen, Rompa brak daar voor al af. Ook hun baan zegden de twee op. Simpel Inmiddels zijn de activiteiten van uitgeverij Robas flink uitgebreid onlangs werd een kantoor in de Verenigde Staten geopend en worden niet alleen luchtfoto's, maar ook satellietbeelden te koop aange boden. De formule blijft simpel: Ro bas schrijft een paar duizend bewo ners in een bepaalde wijk of dorp aan en regelt dan de foto. Foto's van hele wijken of steden worden be trokken bij de Topografische Dienst van het ministerie van de fensie in Emmen; voor foto's van bepaalde woningen huurt Robas geregeld een eigen vliegtuigje met fotograaf. De sterk groeiende markt in satel lietbeelden richt zich vooral op be drijven. Robas koopt daarvoor op names vah de Amerikaanse waarne mingssatelliet Landsat-5 of zijn Franse collega Spot-1. Vooral de Franse satelliet is een meester in het waarnemen van details, maar biedt tegelijkertijd knappe overzichten van landen, continenten of zelfs de hele aarde. Kersbergen: "Vooral 'Europa' is op dit moment in trek bij •bedrijven die de foto gebruiken op reclameposters. Cannon heeft bij voorbeeld een satellietbeeld van Europa bij ons gekocht". Het idee om luchtfoto-atlassen uit te geven, is volgens Kersbergen in gegeven door de behoefte van men sen wat meer te zien dan hun eigen wijk alleen. "Je kunt de weg zien die je gaat naar kantoor, de plaats waar je ouders wonen, misschien wel de plek waar je op vakantie gaat. En je krijgt een mooi over zicht", zo stelt hij. Kersbergen bena drukt dat er ook andere redenen zouden kunnen zijn voor het ver koopsucces van luchtfoto's. Aan de ene kant zal Robas niets nalaten om te testen of er behoefte bestaat aan een produkt; een groot aantal bewo ners van Leiderdorp heeft bijvoor beeld een brief gekregen met de vraag of ze een luchtfoto-atlas van Zuid-Holland zouden kopen. Maar aan de andere kant heeft Ro bas nooit getest waarom mensen zijn geïnteresseerd. Ook worden geen specifieke interesse-groepen zoals geografen benaderd. Kersber gen: "Wij vinden de samenstelling en de mailing interessant. We heb ben ons er nooit in verdiept of be paalde groepen misschien meer be langstelling zouden hebben dan an dere". Haarscherp Feit is dat de dikke foto-atlas van Zuid-Holland met 375 zwart-wit fo to's op een schaal van 1:14.000 noodt tot bladeren. Schitterend is het overzicht over de duingebieden bij Wassenaar en Noordwijk. De vormen van de Zuidhollandse ei landen zijn haarscherp te onder scheiden, evenals de stadsgracht in Leiden of de loop van de Oude Rijn in Alphen. Uiteraard is het in de ste den moeilijk de eigen woning terug te vinden, maar een bewoner van de Leidse Merenwijk ziet in één oogop slag hoe dichtbij Oegstgeest eigen lijk is. Overduidelijk wordt in de hele at las wat voor geordend land Neder land eigenlijk is. Kaarsrechte sloten doorsnijden kaarsrechte akkers of bollenvelden. Alleen oude stadsker nen en frivool opgezette nieuw- bouwwuijken doorbreken dat pa troon. Het is overigens puur toeval dat Robas heeft gekozen om te be ginnen met een atlas van Zuid-Hol land. Binnen een jaar willen Kers bergen en Rompa gewoon alle twaalf provincies op de markt heb ben, in een gezamenlijke oplage van "meer dan 100.000". Voor het eerst wordt ook gegokt op verkoop via de boekhandel. Robas gaat die niet zelf benaderen, maar laat dat over aan de staatsdrukkerij SDU. Afplakken Intussen bereidt Robas in de nieu we vestiging in Den lip (ten noor den van Landsmeer) een gedetail leerde satellietbeelden-atlas van Nederland voor. Die atlas moet vol gendjaar rond deze tijd op de markt komen. De foto's daarin worden waarschijnlijk betrokken bij Spot-1 in Frankrijk en dat betekent dat Ro bas af is van de censuur van de Topografische Dienst. Op last van het ministerie van defensie heeft die nu driftig plekken op foto's zit ten afplakken die voor de 'vijand' interessant kunnen zijn. Zo kan de argeloze Valkenburger die de atlas openslaat om zijn woonplaats van bovenaf te zien, misschien nog net z'n huis ontwaren. Maar de omge ving is volledig weggetoucheerd. Een grijs vlak, op de plek waar vol gens veel mensen de vliegbasis Val kenburg ligt. Maar de Rus die de provinciale atlas koopt, zal die plaats zo nooit kunnen vinden. m gljjfci MM - dghïi TOA f-h I r .jfït'è, De luchtfoto van Alphen aan den Rijn. Rechts de Zeegerplas. Het NS-station Avivauna en de haven links in het midden. de rotonde liggen links onder, (foto uit de Foto-Atl»s)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2