De pakezels van de drugsbaronnen Het keerpunt in het leven van Sacharov 'De narco's lachen om arrestaties van koeriersters' ZATERDAG 12 MEI 1990 PAGINA 27 Bijna da helft van de cellen in de vrouwentoren van de Bijlmerbajes wordt bezet door de mulas, de pakezels van de Zuidamerikaanse drugshandelaren. Het zijn meestal Zuidamerikaanse vrouwen die uit pure geldnood zijn gedreven tot drugssmokkel. Wim van Broekhoven, pastor van de Amsterdamse hulporganisatie Migrante, vindt dat de Nederlandse justitie zich ongemeen hard opstelt tegenover de vrouwen. "Denk maar niet dat de grote mannen, de narco 'sook maar een nacht wakker liggen van het optreden van de Nederlandse justitie". Bij het Haarlemse Openbare Ministerie, dat op Schiphol zeer betrokken is bij de opsporing van drugskoeriers, wordt de zin van harde sancties wel degelijk ingezien. "Waar de drempel laag is, komen de drugs binnen. Met het pakken van de koeriers rollen we uiteraard niet de organisatie op. Maar we moeten ze het wel zo moeilijk mógelijk maken". door Wim Kaag en Wim Jurg Vóór alles zou Wim van Broekhoven, pastor van de Amsterdamse hulporga nisatie Migrante, het ministerie van jus titie de volgende vraag willen voorleg gen: "Moeten wij ons falend drugsbe leid afschuiven op Zuidamerikaanse moeders, die uit geldnood een pakketje cocaïne naar Nederland hebben ge bracht?" In het bijzonder zou hij willen weten wat de visie is van het Openbaar Ministerie in Haarlem, dat zeer nauw betrokken is bij de opsporing van drug koeriers. Tenzij Van Broekhoven van het tegendeel wordt overtuigd, is hij vooralsnog de mening toegedaan dat het van lafheid getuigt de schuld te ge ven aan de mulas, de pakezels. In die overtuiging is hij nog eens ge sterkt tijdens zijn rondreis door Peru en Bolivia, waar hij 29 families bezocht van vrouwen die in Nederland vanwege drugssmokkel achter slot en grendel zitten. "Er zijn duizenden armen, die graag voor duizend dollar op reis willen gaan". Dat beeld heeft de pastor althans overgehouden na de gesprekken over de leefsituatie van de drugskoeriers en de werkwijze van de-drugshandelaren. "Denk maar niet dat de grote mannen, de zogenaamde narco's, een nacht wak ker liggen van het optreden van de Ne derlandse justitie". Heilloos De mulas bevolken bijna de helft van de vrouwentoren in de Bijlmerbajes. Meestal zijn ze op Schiphol gepakt met een of twee kilo heroïne of cocaine. In vergelijking met de sancties die wegens andere delicten worden opgelegd, val len de straffen voor de Zuidamerikaan se drugskoeriers doorgaans fors uit. Het aantal kilo's dat Nederlands gebied wordt binnengebracht, bepaalt min of meer de hoogte van de straf. Wie een ki lo binnensmokkelt, krijgt door de bank genomen drie jaar cel. De tenuitvoer legging van zo'n straf kost de staat een slordige 250.000 gulden. Van Broekhoven, die de mulas weke lijks in hun cellen opzoekt, vindt dat de justitie een heilloze weg bewandelt. "Daar wordt geredeneerd dat de mulas na forse celstraffen niet terugkomen. Maar hetzelfde effect bereik je als je de straf voor deze moeders beperkt tot een week politiecel. Zeg daarna: 'Nu het land uit en kom niet terug. Anders draai je drie jaar de bak in". Volgens hem werkt dat zeker zo goed en kost het de staat miljoenen minder. "Alleen al de angst die een verblijf in de politiecel teweegbrengt, zal ze ervan weerhouden te recidiveren. Bovendien denk ik dat ze na een snelle terugkomst kennissen zullen waarschuwen voor de gevolgen van zo'n reis. Na driejaar de tentie gebeurt dat niet meer". Ook is Van Broekhoven ervan over tuigd dat de Nederlandse justitie met dit beleid de drugsbazen op geen enke le wijze raakt. "Het interesseert de nar co's geen bal of er een vrouw met een ki lootje wordt gepakt. Ze vinden het zelfs prima dat vrijwel alle opsporingsactivi teiten zich op Schiphol richten. Dat maakt de kust elders vrij voor de echte transporten, waarbij het om vele tien tallen kilo's gaat. Zo'n vrouwtje mogen ze daarom rustig pakken. Want hun echte smokkellijnen worden daarmee niet opgerold. Met de Nederlandse aan pak tref je alleen de kinderen van die vrouwen. Daar hebben de narco's geen boodschap aan. Die lachen zich het goud in hun smoelen bloot." Missie Van Broekhoven reisde vooral naar Zuid-Amerika om contacten te leggen - Hier eindigt de missie van menige Zuidamerikaanse koerierster, die uit geldnood hand- en spandiensten is gaan verrichten voor drugsbaronnen. Bijna de helft van de cellen in de vrouwentoren van de Bijlmerbajes worden.bewoond door mulas.. Wim van Broekhoven: "Moeten wij ons falend drugsbeleid afschuiven op Zuidamerikaanse moeders, die uit geldnood een pakketje cocaïne naar Nederland hebben gebracht?" met mogelijke reclasseringsinstellin- gen. Zijn missie was niet vergeefs. De Haarlemse rechtbank krijgt sinds enige tijd reclasseringsrapporten over de ver dachten uit Bolivia. Alleen heeft Van Broekhoven de indruk dat de justitie nauwelijks acht slaat op de inhoud daarvan. "Er wordt alleen gekeken naar de relatie tussen het aantal kilo's en de straf die daarbij hoort. Aandacht voor de achtergronden is er niet of nauwe lijks". De pastor heeft officieren van justitie in strafzaken tegen drugskoeriers na melijk te vaak horen zeggen: "Die ach tergronden geloof ik wel. Het gaat om de rust en de orde hier". Toch meent hij dat de reclasseringsrapporten serieus moeten worden genomen, zeker nu ze worden opgesteld door organisaties als Charitas en het Rode Kruis. "Want in een rechtsstaat behoor je in eerste in stantie toch te kijken naar de persoon die het doet". Er was nog een andere reden voor Van Broekhoven om naar Zuid-Ameri ka te reizen. Hij wilde ook nagaan in hoeverre vrouwen in steden als Bogota en Santa Cruz gewaarschuwd kunnen worden voor de gevaren van het koe- drugsmaffia heeft ook de media in han den. Een radiostation dat erover begon, was tweemaal doelwit van een aan slag". Colombia zit vol angst en onzeker heid, tot aan de kerken toe. De arm van het Medellm-kartel reikt zeer ver. Nie mand wordt ontzien. Lastige politie mensen, officieren van justitie, rech ters, parlementsleden of andere gezags dragers worden uit de weg geruimd. Van Broekhoven: "Toch zeggen de vrouwen in de Bijlmerbajes dat er goe de kerels bij zitten". Hij vindt dat niet zo verwonderlijk. "De arme bevolking in Colombia heeft immers meer van het Medellin-kartel te verwachten dan van de regering. De drugsbazen onderhouden de arme wij ken min of meer. Zelfs het onderwijs wordt gestimuleerd door docenten uit het drugskartel. De regering kan nog zo veel roepen, maar wat als je daar niet van te eten krijgt? Er is geen bijstand waar je kunt aankloppen", rierswerk. "Er is wel 'voorlichting' op Ongehuwde moeders kunnen volgens televisie, maar die beperkt zich tot de Van Broekhoven in Zuid-Amerika nau- vangsten van de politie. Over drugs- welijks rondkomen. "Als er ook maar transporten wordt niet gesproken. Laat iets gebeurt, lopen ze vast. Dat is al het staan dat de straffen van de Haarlemse geval als de kinderen naar school moe rechtbank in kranten bekend worden ten. Over die nood praten de vrouwen gemaakt. Die kijken wel uit. Want de met elkaar. Zo worden hun geldproble- i de buurt bekend. Als de Juans en de Pedro's dat horen, vragen ze ver volgens zo'n. krap bij kas zittende vrouw voor 1000 dollar iets naar Europa te brengen. Die zijn een makkelijke prooi. Slimme jongens worden door de narco's niet benaderd, omdat ze bang zijn dat die de troep zelf proberen te slij ten". Voor elke mula die gepakt wordt, staan er volgens Van Broekhoven ge noeg anderen klaar om ook zo'n reis te maken. "Paspoort en ticket zijn in een dag geregeld. Soms denken ze dat ze naar Sao Paulo gaan om een dag later ineens tot de ontdekking te komen dat ze op Schiphol staan". Op dit moment zitten 25 vrouwen uit Zuid-Amerika in de Bijlmerbajes. Vol gens cultureel werker Rob Mendes wordt de groep in vergelijking met Ne derlandse vrouwen die voor hetzelfde delict zijn opgesloten, extra zwaar ge straft. "Een Nederlandse komt na zes tien maanden in aanmerking voor plaatsing in een half open inrichting. De laatste vijf maanden mag ze haar straf in een open inrichting doorbren gen. Zuidamerikaanse vrouwen daar entegen zitten hun volledige tijd uit. Zonder bezoek en in onzekerheid over de toestand van hun achtergebleven kinderen. Ze hebben in Nederland geen enkel contact". Van Broekhoven blijft zich afvragen waarorfi in het Nederlandse drugsbe leid op deze groep Zuidamerikaanse vrouwen zo'n streng strafregime wordt toegepast. De Haarlemse officier van justitie C. J. Hemmes-Boender heeft daar een verklaring voor. Zij zegt: "Eén kilo cocaïne lijkt misschien weinig, maar met zo'n hoeveelheid voorzie je waanzinnig veel mensen van deze drug. We zouden op een hele verkeerde weg zijn, als we dit lieten gaan". Mevrouw Hemmes vindt dat de Neder landse justitie moet proberen de sa menleving zo veilig mogelijk te hou den. "Maar er dient ook rekening te worden gehouden met de omstandig heden waaronder het strafbare feit heeft plaats gehad en met de persoonlij ke omstandigheden van de verdachte. Het is onjuist te stellen, dat de eis van de officier alleen is gebaseerd op de hoeveelheid binnengebrachte drugs en dat niet zou worden gekeken naar wat in een rapportage naar voren wordt ge bracht. De justitie weet ook wel dat de vrouwen die als koerierster optreden in Colombia in ellendige omstandigheden leven. Maar dat wil nog niet zeggen, dat ze niet weten wat ze doen. En het wil ook niet zeggen dat ze hun ellende naar ons moeten brengen in de vorm van drugs. Ellende brengt geen straffeloos heid met zich mee". De justitie in Haarlem weet boven dien dat de cocainebazen wel degelijk uitzoeken naar welke landen de cocaï ne het best kan worden vervoerd. Hem mes: "Waar de drempel laag is, daar ko men drugs binnen. Met het pakken van de koeriers rollen we uiteraard niet de organisatie op. Maar we moeten ze het wel zo moeilijk mogelijk maken". J. Hemmes-Boender, officier van justitie te Haarlem: "Eén kilo cocaï ne lijkt misschien weinig, maar met zo'n hoeveelheid voorzie je waan zinnig veel mensen van deze drug". Het respect voor Andrej Sacharov was halverwege de jaren vijftig ongemeen groot in de Sovjetunie. De natuurkundige grossierde als het ware in titels en onderscheidingen. In november 1955 werd de tweede proef met de door hem ontwikkelde waterstofbom genomen. De ontploffing bracht hem in een klap tot het besef dat hij een verschrikkelijk wapen had ontwikkeld. Gaandeweg nam Sacharov afstand van de nucleaire bewapeningswedloop. Hij wilde niet langer medeplichtig zijn aan deze vorm van misdaad tegen de mensheid. Door de Russische autoriteiten werd hij in de ban gedaan. Het was uiteindelijk Michail Gorbatsjov die hem na jarenlange ballingschap in Gorki weer tot het openbare leven van Moskou toeliet. Eind december vorig jaar stierf hij. door Onno Havermans 'Iedereen zat nu. De cognac was inge schonken. Nedelin gaf me met een hoofdknik te kennen als eerste een toost uit te brengen. Ik nam mijn glas, stond op en zei ongeveer het volgende: 'Ik wil erop drinken dat onze produkten net zo goed als vandaag ontploffen, boven een proefterrein en nooit boven een stad.' Het werd stil aan tafel alsof ik iets on fatsoenlijks had gezegd. Iedereen ver strakte.' Het is november 1955, kort na de suc cesvolle tweede proef met de waterstof bom. Op een feestje ter ere van de ge slaagde ontploffing beseft Andrej Sa charov pas ten volle dat hij de controle over zijn geesteskind voorgoed kwijt is. 'Nu vele jarep nadien, heb ik nog steeds het gevoel alsof ik een zweepslag kreeg', schrijft hij in zijn monumentale autobiografie 'Mijn leven', die afgelo pen woensdag op de openingsdag van het achtste Sacharovcongres in Am sterdam in Nederlandse vertaling is verschenen. 'Wij uitvinders, geleerden, inge nieurs en arbeiders hebben een ver schrikkelijk wapen gemaakt, het ver schrikkelijkste in de geschiedenis van de mensheid. Maar het gebruik ervan zal geheel buiten ons om gaan. Beslis sen, dat doen zij, aan de top van de par tij- en militaire hiërarchie'. Op 5 augustus 1953 maakte de voor zitter van de ministerraad, Malenkov, wereldkundig dat de Sovjetunie be schikte over de waterstofbom. Sachar ov liet zich intussen uitgebereid fêteren en werkte verder aan de verfijning van het produkt, volgens de fraaiste staal tjes van Sovjet-propaganda bedoeld ter ondersteuning van de wereldvrede. Dat leverde hem in 1956 de Leninprijs en zijn tweede helden-medaille op, waarna in 1962 de derde onderschei ding als Held volgde. Maar intussen was er iets gaan knagen. 'Al in de jaren vijftig was ik tot de conclusie gekomen dat de kernproeven in de dampkring een directe misdaad tegen de mensheid zijn, te vergelijken met in het geniep toevoegen van ziekte verwekkende bacteriën aan het leiding water. Dat standpunt werd door nie mand in mijn omgeving gedeeld. Ik zag hoe gemakkelijk mensen hun opvattin gen aanpassen al naar gelang het uit komt.' In 1962 verzet Sacharov zich tot het uiterste tegen een dubbelproef met twee vergelijkbare bommen, die vol gens hem nodeloze slachtoffers 'in een aantal van zes cijfers' zullen vergen. Hij zegt dat ook tegen partijleider Chroest- sjov, wat hem op een openbare uitbran der komt te staan. Sacharov moet zich met de wetenschap bezighouden en de politiek aan deskundigen overlaten! Ommekeer Het is het begin van de grote omme keer. Sacharov heeft zich losgescheurd uit de beschermde wereld van de we tenschap en hij verdiept zich steeds meer in de gevolgen van het werk waar voor hij de kern heeft gelegd. Schijn baar onbekommerd laat hij weten wat hem dwars zit. Hij schrijft en belt recht streeks naar partijbonzen als Chroest- sjov, Bre^jnjev en Andropov. In 1968 spreekt hij zich voor het eerst openlijk uit in een artikel onder de titel 'Gedachten over vooruitgang, vreedza me coëxistentie en intellectuele vrij heid'. Hij laat het stuk her en der lezen, herschrijft het en stuurt het naar Bre- zjnjev. Intussen hebben anderen het ar tikel doorgespeeld aan buitenlandse correspondenten. Via Andrej Amalrik komt het verhaal in handen van de Ne derlandse slavist Karei van het Reve. 'Op 10 juli ging ik naar de avond uitzending van de BBC luisteren (of van de Voice of America, ik weet het niet meer) en hoorde toen mijn naam noemen. Ze zeiden dat op 6 juli een Ne derlandse krant ("Sacharov bedoelt het Parool red.) een artikel had afgedrukt van het lid van de Academie van We tenschappen van de USSR A.D. Sachar ov, die volgens deskundigen had meege werkt aan de ontwikkeling van de Sov jet-waterstofbom. Het artikel bevatte een oproep tot toenadering tussen de Sovjetunie en de landen van het Westen en tot ontwapening, het beschreef de ge varen van een thermonucleaire oorlog, de ecologische gevaren, het gevaar van dogmatisme en terreur, de gevaren van een hongersnood op wereldschaal, het uitte felle kritiek op de misdaden van Stalin en op het gebrek aan democratie in de Sovjetunie, het riep op tot demo cratisering, vrijheid van meningsui-. ting en convergentie (Sacharov bedoelt een samengaan van socialisme en ka- patalisme - red.) als alternatief voor de algehele ondergang (ik kan me natuur lijk niet precies het commentaar herin- neren en schrijf nu wat ik had willen horen en wat ik later meermalen heb ge hoord). Ik besefte dat de kogel door de kerk was. Ik had die avond een uiterst voldaan gevoel. Mensenrechten Het artikel wordt daarna ook gepubli ceerd in verscheidene Amerikaanse kranten en Sacharovs naam als dissi dent is gemaakt. Hij krijgt bijval uit buiten- en binnen land en raakt snel uit de gratie bij het hogere partijkader. Hij vindt in Ljoesja, koosnaam voor zijn tweede vrouw Jelena Bonner, een fervent medestrijdster. Hij is met haar in contact gekomen via Valeri Tsjalid- ze, uitgever van een samizdat-tijd- schrift (een niet-officieel, dus onder gronds blad). Het is voorjaar 1970 en Sacharov heeft in korte tijd enkele fik se klappen gekregen. Een jaar eerder is zijn eerste vrouw Klava overleden en kort daarna is hem de toegang tot Het Object, waar hij twintig jaar heeft ge werkt, ontzegd. Sacharov radicaliseert snel. Veel mensen, onder wie Tsjalidze, doen een beroep op hem; eerst om oproepen of petities te ondertekenen, maar al snel met verzoeken zich in te zetten voor op gepakte dissidenten. Comité Op 11 november 1970 richt hij samen met Tsjalidze en Andrej Tverdochle- bov het Comité voor de rechten van de mens op. Een nogal onbezonnen daad, schrijft hij, maar het comité slaat in als een bom. Vanaf dat moment staat het leven van Sacharov volledig in het te ken van de mensenrechten. Vijf jaar nadat hem de Nobelprijs voor de Vrede was toegekend, werden Sacharov en Ljoesja verbannen naar Gorki, een voor buitenlanders afgeslo ten stad. Het was uiteindelijk Michail Gor batsjov die de ban ophief en de Sachar ovs toestond zich weer in Moskou te vestigen. Het vuur van Sacharov doof de 14 december vorig jaar. Maar hij had inmiddels een vonk laten overslaan naar de honderdduizenden die hem be geleidden naar zijn laatste rustplaats. 'Mijn Leven' is een uitgave van Meulenhoff, telt 800 bladzijden en kost f.49,50. Het is vertaald door Pie- ter de Smit, Loes Visser en Kazimierz Cybulski. De laatste nam de kernfysi sche aspecten voor zijn rekening.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 27