'Straks neem ik ook m'n huisarts nog te grazen' Leidse schilderij enbekladder is ten einde raad ZATERDAG 12 ME11990 EXTRA ^^^^^^BULAG^AJUJE^EIDSCH/ALPHEN^AGB^D PAGINA 25 Vanaf haar veertiende jaar is ze psychotisch, zegt ze, doet ze dingen die ze zelf niet in de hand heeft. Nu is ze 26 en heeft ze al veertig tot vijftig keer in een psychiatrische instelling vertoefd. Niemand kon, of wilde, haar tot nu toe echt helpen. Intussen gaat het van kwaad tot erger. Vo rige week bespoot ze in een toestand van volstrekte ont reddering schilderijen in de Leidse Lakenhal en stapte ze met een alarmpistool in de zak bij een crisiscentrum binnen om hulp af te dwin gen. "En straks neem ik mis schien mijn huisarts te gra zen met wie het contact voor geen meter loopt". Om dat te voorkomen smeekt ze om opname en een vervolgbe- handeling, maar na haar laatste daad werd ze door al le psychiatrische centra in - de regio Leiden geweigerd. Waarom? Wat is in deze het opnamebeleid? "Als iemand een gevaar is voor zichzelf, voor anderen of voor de al gemene veiligheid dan be staat opnameplicht. Ook bij patiënten die vrijwillig willen wordeh opgenomen pro beert het ziekenhuis tot plaatsing over te gaan. Maar hier kan weieens iets anders aan de hand zijn. Wat? Dat kunnen we niet zeggen van wege het beroepsgeheim". Normaal gesproken lijkt ze een rede lijk pientere, sympathieke vrouw die onder meer vrijwilligerswerk doet in een gezin met een doodziek kind. Als de 26-jarige Anja (niet haar echte naam overigens) wordt overvallen door wanen, voorstellingen of halluci naties verandert ze in een wezen dat probeert de maatschappij te choque ren of schade toe te brengen. Op die momenten gaat ze bijvoorbeeld naakt lopen op het Haagse Centraal Station, op het tijdstip dat de kroegen uitgaan. Tijdens zo'n aanval ook bespoot ze vo rige week die schilderijen in de Leid se Lakenhal met zwarte acrylverf. Volgens de politie een noodkreet om hulp. "Welnee", zegt ze zelf. "Dacht je dat ik dat soort dingen voor mijn plezier deed?. Die mensen van De Lakenhal kunnen daar toch ook niks aan doen. Ik weet wel andere ma nieren om om hulp te vragen. Maar in derdaad, ik heb die hulp hard nodig. Ik heb mezelf totaal niet meer in de hand en het gaat van kwaad tot erger. Ik moet opgenomen en behandeld worden". Het een noch het ander is tot nu toe gebeurd. De Riagg Zuid-Holland Noord in Leiden (het crisiscentrum waar mensen in geestelijke nood di rect terecht kunnen) probeert nog al tijd een plaats voor haar te vinden in een van de instellingen in de regio. "Ik wil overal heen", zegt Anja zelf. "alleen niet naar Rozenburg, maar de rest kan me niet bommen. Als ze van daag zeggen dat er ergens plaats is pak ik mijn koffers en ik ga. Terwijl ik weet dat er onmenselijke dingen ge beuren. Maar dat heb. ik er graag voor Lastig door Paul de Tombe en Meindert van der Kaaij Hoewel de politie zegt dat de Riagg de verschillende instellingen in de re gio heeft benaderd en Anja zelf zeker weet dat contact is opgenomen met Endegeest, loopt ze nog steeds 'bui ten'. Waarom ze geweigerd werd is niet precies te achterhalen. Omdat ze als patiënt te lastig is, zoals ze zelf denkt? Of, omdat ze in het verleden in sommige ziekenhuizen voor proble men heeft gezorgd, zoals de Leidse politie meedeelde? Uit de wereld van de hulpverlening komt geen ant woord op de vragen, vanwege het be roepsgeheim. Duidelijk is alleen dat voor Anja nog steeds niets is gevon den. Vreemd "Dat wordt waarschijnlijk als vreemd ervaren", begrijpt Thea 'Meijers als woordvoerster van Endegeest. "En de Riagg en de ziekenhuizen zullen on getwijfeld de gebeten honden zijn. Maar wij kunnen ons vanwege het be roepsgeheim alleen algemeen verde digen", zo betoogt ze. "En de algemene regels zijn dat mensen die een gevaar opleveren voor zichzelf of voor anderen moeten worden opgenomen via een In Bewa ring Stelling (IBS) of een rechterlijke machtiging (RM). Daarvan was in dit geval klaarblijkelijk geen sprake. Daarnaast worden personen die wor den aangemeld door huisartsen of Riagg zelden geweigerd. Tenzij opna me in een bepaalde instelling niet in het belang is van de patiënt zelf, maar dan wordt er naar een ander centrum doorverwezen. Naar Sancta Maria bij voorbeeld". "En ik kan me geen enkel geval her inneren dat zo iemand dan met is ge accepteerd. Althans niet als er sprake is van medische indicatie", voegt di recteur algemene zaken Van de Zande van Sancta Maria in Noordwy- kerhout daar aan toe. "Daarbij spelen problemen uit het verleden ook geen rol. Een aanbieding van de Riagg wordt vrijwel altijd gehonoreerd, en onze ervaring is dat bij de Riagg in Leiden heel zorgvuldig met mensen wordt omgegaan". In dit geval is er dus kennelijk iets anders aan de hand,'vermoedt Thea Meijers. "Natuurlijk worden er wel eens fouten gemaakt bij het opname beleid. Maar in dit geval denk ik dat er sprake is van een andere problema tiek waarover niet kan worden uitge weid. Vanwege de bescherming van de privacy van de patiënt. Misschien wil deze vrouw op deze manier opna me forceren, misschien stelt ze daar bij haar eigen voorwaarden. Het komt voor dat patiënten behandeling wil len afdwingen die niet in het belang van de patiënt zou kunnen zijn, of waarvoor geen indicatie bestaat". Hallucinaties Anja zelf zegt dat ze al vanaf haar veertiende psychotisch is en ze ver toont ook veel van de symptomen. De psycholoog prof. Diekstra typeert een psychotisch persoon als "iemand die gevoelsopwellingen, beelden, wanen of hallucinaties heeft, waarbij hij niet in staat is om een onderscheid te ma ken tussen de werkelijkheid en de beelden, voorstellingen of wanen. Een psychotisch iemand is een mens die zich voorstelt dat de hele wereld tegen 'm is, dat alle instanties tegen hem samenspannen en dat iedereen naar hem op jacht is. Onder zulke om standigheden zal zo iemand alles pro beren om die wereld schade toe te brengen. In zo'n waan is er vaak een stem die zegt wat je moet doen en dat wordt een obsessie. De innerlijke spanning loopt op en verdwijnt pas door de daad. Zulke mensen weten wel wat ze doen, maar overzien de consequenties daarvan niet". De definitie sluit op veel punten aan bij het verhaal van Anja, die ach teraf haar spijt betuigt, maar zichzelf op weg naar de schilderijen niet kon afstoppen. Ze herinnert zich haar da den van die bewuste donderdag ove rigens wel, maar haar lezing en die van de politie lopen nogal uiteen. Vol gens Aiya heeft ze bijvqorbeeld zeven schilderijen bespoten, terwijl in het officiële politierapport het getal twee staat. Later die dag zou bij de Riagg volgens haar ook iets anders zijn ge beurd dan door de politie werd ge meld. Ondermeer om dat recht te zetten, heeft ze via haar advocaat ("die heb ik nodig omdat er in psychose wel vaker van deze dingen gebeuren") zelf om het gesprek gevraagd. Ze vertelt daar in niet alleen over de recente gebeur tenissen, maar ook over haar jeugd. Haar vader heeft ze nooit gekend, ze kwam al snel in eert kindertehuis en kreeg rond haar viertiende de eerste signalen dat ze psychotisch was. "Dat uitte zich in agressie, en tijdens zo'n opwelling telde ik altijd. Het hele wi's- kundeboek kwam dan bij me boven. Op mijn zestiende kwam ik voor het eerst in contact met de Riagg en werd ik voor het eerst opgenomen". Lief Zelf dacht ze in die tijd overigens dat ze niks mankeerde en dat ze geen be handeling nodig had. Immers, als haar 'aanval' voorbij was, liet ze zich kennen als een 'pienter, lief meisje'. Een maatschappelijk werker over tuigde haar er echter van dat ze zich moest laten helpen en vanaf haar twintigste ging ze op zoek naar de juiste behandeling. Tevergeefs. "Want ik kon die hulp nergens krij gen. Ik werd wel overal opgenomen, maar als de bui over was en ze leerden me beter kennen, dan zeiden ze: je mankeert niks, ga maar naar huis. Dan kwam ik dus weer op straat te staan. Zo heb ik jarenlang alleen maar opname-afdelingen gezien en nooit de behandelafdeling. Terwijl ik juist een gerichte behandeling nodig heb. Ik moet leren ontdekken wanneer het eraan komt, ermee om leren gaan". Vorige week donderdag lukte dat niet. Ze pakt de draad van het verhaal op na haar arrestatie. Op het politie bureau werd ze onderzocht door twee psychiaters van de Riagg. "Een ervan sloeg ik op z'n plaat, want er was geen land met me te bezeilen", bekent ze eerlijk. "Daarna beloofden die twee dat ze een opname voor me zouden re gelen en nog terug zouden komen. Daar heb ik een paar uur met smart op zitten wachten, maar ze kwamen maar niet, terwijl ik in de hand- en de beenboeien zat. Ik zat me daarover zo kwaad te maken, dat ik na mijn vrijla ting naar de Riagg ben gegaan". "Of nee", zo corrigeert ze zichzelf, "eerst ging ik naar huis om geld te ha len. Toen ben ik een alarmpistool gaan kopen en daarmee ben ik naar de Riagg gegaan. Daar heb ik geroepen: doe nou eens wat, of ik schiet de boel overhoop, maar ik heb dat pistool in mijn zak laten zitten. Vervolgens ben ik buiten op de stoep gaan zitten". Volgens de politie hebben twee re chercheurs daar met haar 'gebabbeld' en haar het pistool afgenomen; Anja zegt dat ze dat is 'kwijtgeraakt' aan een 'gestoorde vent'. "Die wilde er met mijn fiets vandoor. Blijf met je te- ringpoten van me fiets af, riep ik, maar hij zei: dat is mijn fiets. Daar kregen we ruzie over en daarbij heeft hij dat alarmpistool uit mijn zak ge haald. Daarmee is hij verdwenen, maar een kwartier later was hij terug en zei dat ik moest oprotten naar huis. Hij heeft rne aan mijn haren wegge sleept, voor de ogen van drie mede werkers van de Riagg die geen poot uitstaken". Geen commentaar Politievoorlichter Graveland zegt: "Dat is haar verhaal. Er zijn wel dege lijk twee rechercheurs geweest, maar misschien hebben die haar wat an ders benaderd waardoor ze gedacht kan hebben, wat een rare snuiter". De Riagg weigert commentaar te geven op de hele gang van zaken, alweer on der verwijzing naar het beroepsge heim. Informatie over personen wordt niet verstrekt. "Dat raakt aan de behandeling en we zijn wettelijk verplicht daarover te zwijgen", zegt adjunct-directeur mevrouw Tuinen burg. "Ik vind het heel vervelend dat ik geen fatsoenlijk antwoord op uw vragen kan geven, maar het mag niet". Ze wil wel kwijt dat de Riagg bij het zoeken naar een opvangmogelijkheid contact houdt met Anja. Die ontkent dit echter fel tijdens het gesprak: "Ze zeggen dat ze bezig zijn, maar ik heb nog niks gehoord. Volgens mij doen ze niets, anders hadden ze na vier da gen toch wel wat gevonden?". Anja zegt wel te weten waarom ze nergens terecht kan en wijst daarbij met de be schuldigende vinger naar Endegeest. In die inrichting is ze nogal eens opge nomen geweest en daar heeft ze voor conflictsituaties gezorgd. Zo heeft ze er een keer een brandje gesticht, met borden gegooid en "iemand met bed en al omgelazerd, nadat die me het le ven heel erg zuur had gemaakt". "Ik weet dat ze me in Endegeest als een lastige klant beschouwen en dat ben ik misschien ook wel. Maar je zit daar met gestoorde mensen bij elkaar en dat levert stress op. Dat loopt dan op een gegeven moment uit de hand. Trouwens er gebeurt wel vaker wat. want die mensen zitten er natuurlijk niet voor hun zweetvoeten", zo be toogt Anja. Maar ik heb het idee dat het in mijn geval steeds tegen me wordt ge bruikt. Want telkens als ik in een an dere instelling kom, moet ik vertrek ken zodra er navraag is gedaan bij Endegeest. En ik heb er al heel wat aan gedaan om ergens in een thera peutische gemeenschap te komen. Brieven geschreven bijvoorbeeld. Maar het is nooit zo ver gekomen. Zelfs toen me een keer behandeling was toegezegd in een andere inrich ting, moest ik weg nadat inlichtingen waren ingewonnen bij Endegeest. Dan hadden ze het opeens te druk. Dat zet mij aan het denken. Ende geest speelt er volgens mij een hele grote rol in dat ik nergens terecht kan". Dat zou ook een zaak kunnen zijn van 'regio-problematiek', vermoedt Thea Meijers. "In eerste instantie zou ze bij ons moeten worden opgenomen omdat wij er zijn voor 'Groot-Leiden' waar Sancta Maria er is voor kust streek en de Rijnstreek en de Bavo te genwoordig meer op Rotterdam is ge richt. Maar misschien weigert ze de vervolgbehandeling bij ons en wil ze worden ondergebracht in een andere instelling. Vanwege de schaarste in vervolgbedden kan het echter zijn dat die instelling terugverwijst naar ons, met het oog op die regio-afspraken. Dan kan ze inderdaad nergens te recht". Onbegrijpelijk Dat wordt ook door de Leidse politie als onbegrijpelijk ervaren. "Je kunt niet iedereen die vreemd doet zomaar opnemen", zegt woordvoerder Grave land, "maar als je zover bent dat er ge beurt wat hier is gebeurd dan is dat toch wel het uiterste. Het is bijzonder triest dat er in zo'n geval geen hulp kan worden geboden. Maar het komt weieens vaker voor dat zulke pro bleemkinderen niet kunnen worden opgenomen. Dat gebeurt niet dage lijks, maar toch wel een paar keer per jaar". De advocaat van Anja, Gerard Veld huis bevestigt dit: "Ik heb ook meer van dit soort zaken meegemaakt. Zelfs toen opname in een inrichting als voorwaarde was opgelegd door de strafrechter, is die niet doorgegaan. Die jongen was ontoerekeningsvat baar verklaard. Iedereen was het er over eens dat straf geen zin had en dat opname noodzakelijk was. We heb ben eindeloos geprobeerd hem onder te brengen, maar dat is nooit gelukt. Dus ik kijk hier niet vreemd van op". Anja zelf, die een paar jaar geleden een hersenbeschadiging opliep door een overdosis aan medicijnen, heeft de hoop op behandeling (Diekstra: "Er is best wat aan te doen") nog niet opgegeven. "Ik geloof dat ik kan ge nezen". Ze voelt zich inmiddels weer redelijk nu haar huisarts, die danig was geschrokken van het voorval, haar andere medicijnen heeft voorge schreven en ze wil doorvechten om ooit een normaal leven te leiden. Daarom bestrijdt ze de onnauwkeu righeden die er volgens haar zijn in de berichtgeving rond de bekladding van de schilderijen en de gebeurtenis sen bij de Riagg. In tegenstelling tot de politieverklaring zegt ze dat ze daar niet heeft gedreigd met het alarmpistool. Ook stelt ze nadrukke lijk dat ze nóóit mensen op straat heeft lastig gevallen en dat ze nóóit in haar eigen huis brand heeft gesticht. Dit vooral ter geruststelling van ver ontruste buren, die haar al op straat hebben aangesproken op haar daden. "Ik wil anderen geen leed aan doen". zegt ze. "Daarom wil ik ook op genomen worden. Anders gebeuren er straks hele grote ongelukken".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 25