TAD LEIDEN Onderzoek naar armoede onder de Leidse bevolking prater' Tk ben geen vechter maar een Leidse 'Rangel Parra' actief voor vakbondsleiders Latijns- Amerika 'Groen en rijp' motto van 3-oktoberoptocht Als onderdeel van beleid op gebied van sociale vernieuwing Versierd voor bruidspaar s LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 12 MEI 1990 LEIDEN De gemeente gaat een onderzoek doen naar de armoede onder de Leidse bevolking. Het ge meentebestuur wil weten hoeveel Leidenaars werke lijk op of onder de grens van het bestaansminimum zit ten. In Leiden zou het naar schatting gaan om één op de vijf inwoners, dat zou neer komen op 20.000 mensen. Omdat dit cijfer maar een zeer grove schatting is wil de gemeente nader onderzoe ken hoe groot de afhanke lijkheid van bijstandsuitke ringen in Leiden daadwer kelijk is. Eén en ander is te lezen in een nog vertrouwe lijke notitie over de uitvoe ring van het beleid op het ge bied van de sociale vernieu wing. Zoals aangekondigd in het college programma. roept de gemeente ook een adviesraad in het leven voor de aanpak van de sociale vernieuwing in Leiden. In deze raad zullen, naast vertegenwoordigers van het ge meentebestuur, vertegenwoordi gers van maatschappelijke organi saties, werkgevers- en werknemers organisaties, het Gewestelijk Ar beidsbureau (GAB), scholingsinsti- tuten, bewonersorganisaties en ex terne deskundigen zitting hebben. Centraal in de plannen voor socia le vernieuwing staat het aanbren gen van samenhang tussen de ver schillende maatregelen en beleids terreinen, bestuurlijke en ambtelij ke vernieuwing, het vereenvoudi- Extra aandacht gehandicapten in vrijwilligerswerk LEIDEN - De Leidse vrijwilligers- centrale stelt voor een jaar een extra coordinator aan die zich gaat bezig houden met de individuele begelei ding van lichamelijk gehandicapten bij het zoeken naar vrijwilligers werk. Samen met iedere betrokke ne wordt bekeken of bemiddeling nodig is. De centrale wil met dit ini tiatief een bijdrage leveren aan de wens van gehandicapten om maat schappelijk bezig te zijn in de Leid se samenleving. gen en bundelen van subsidierege lingen en het meedoen van alle be trokkenen. Het doel dat de gemeen te zich stelt is het voorkomen en te rugdringen van achterstandsitua ties en het treffen van maatregelen voor de verbetering van de leefbaar heid. Voorgesteld wordt om in een drietal wijken, te weten de Slaagh- buurt, Leiden-noord en Pancras- oost dit jaar nog met een projectma tige aanpak van de sociale vernieu wing te beginnen. Er worden wijk- groepen samengesteld met verte genwoordigers van buurtorganisa ties, maatschappelijke organisaties en uit ambtelijke diensten. De wijk- groepen zullen zich gaan bezighou den met scholing, cultuur, sociale veiligheid, gezondheidszorg, huis vesting en welzijnswerk. In deze wijken zijn al experimenten (buurt beheer) gaande. De eerste taak van de wijkgroe- pen wordt het opstellen van een ak- tieplan. Op grond van de ervaringen in de drie wijken zal ook de aanpak in andere wijken worden vormge geven. LEIDEN "Ik ontmoet in Latijns-Amerika nogal eens vakbondsmensen die -later vermoord 'worden. Als ik dat hoor, dan word ik heel erg triest. Schokkend. Maar ik denk ook: wie ben ik om dat te voelen. Zij verzetten daar heel moedig werk. En dat ver dient steun", aldus Gerrit Pruim, voorzitter van de Stichting Rangel Parra die is gehuisvest in Leiden. De stichting bestaat uit CNV- en FNV-leden en zet zich in voor vakbondsleiders en hun gezinnen in Latijns-Amerika. Velen van hen hebben te kampen met pro blemen omdat ze vanwege hun bezigheden worden tegenge werkt of zelfs vermoord, soms in opdracht van de overheid. De stichting is genoemd naar Rangel Parra, een vakbondsman in Venezuela die zich inzette voor kleine boeren en landbewerkers. Hij probeerde arbeiders te vereni gen en bewust te maken van hun rechten. Door tegenwerking van de overheid ging Parra's eigen be drijf failliet. CNV'er Gerrit Pruim: "Hij leed een kommervol bestaan. Ik ben wel eens bij hem op bezoek ge weest: een klein huisje waarin Naast de instelling van twee wijk- groepen worden twee ambtelijke projectgroepen in het leven geroe pen die zich zullen bezighouden met het terrein arbeid, scholing en inkomen en het terrein van de wel zijn. Met het instellen van deze pro jectgroepen wordt beoogd de ver kokering van het ambtelijk appa raat tegen te gaan en de samenhang in het beleid te versterken. Concrete' maatregelen momenteel gedacht wordt zijn on der meer: uitbreiding van de activi teiten gericht op het verbeteren van de arbeidsmarktpositie van doel groepen (maatwerk), uitvoering en uitbreiding van het jeugdwerkga rantieplan (van 80 naar 250 plaatsin gen), de oprichting van een gemeen telijke arbeidspool, meer afspraken (convenanten) met het bedrijfsle ven voor de aanstelling van doel groepen, heroriënteringsgesprek- ken met langdurig werklozen, uit breiding van de kinderopvang en sollicitatietrainingen. Ook op het gebied van scholing en onderwijs staan concrete activiteiten op sta pel, zoals: intensieve taalcussussen voor gevorderden, werksimulatie- projecten, en activiteiten ter voor koming van achterstanden in het onderwijs. In het kader van de sociale ver nieuwing krijgt ook het beheer van de dagelijkse leefomgeving extra aandacht door het inzetten van wijkonderhoudsploegen en inten sievere bestrijding van vandalisme en kleine criminaliteit. De gemeen te denkt ook aan wijkwinkels voor informatie, advies en bijstand, alge meen maatschappelijk werk en so ciaal cultureel werk. Op het gebied van de zorg voor ouderen, minder validen en zieken staan ook concre te maatregelen op stapel. Daarnaast zal de bereikbaarheid en toeganke lijkheid van het cultuuraanbod ver groot worden. Voor de uitvoering van de sociale vernieuwing zijn drie extra ambte naren (drie maal 20 uur) nodig. Voor een regelmatige evaluatie van het proces van sociale vernieuwing wordt gedacht aan het inhuren van externe deskundigen. LEIDEN - Het motto van de 3-ok toberoptocht 1990 is 'Groen en rijp'. In de optocht worden tegenstellin gen uitgebeeld als tussen jong en oud, ervaren en onervaren en krijgt ook de natuur de nodige aandacht. Een belangrijke plaats wordt inge ruimd voor de Hortus Botanicus, die dit jaar het 400-jarig bestaan viert. In de optocht wordt verder aan dacht geschonken aan de bevrij ding en aan de 'vervallen grenzen'. Voor die groep trekt de organisatie verschillende attracties uit Oost- Europa aan. De 3 October-Vereeniging maak te de indeling van de stoet gisteren bekend tijdens de jaarlijkse leden vergadering. Daarin kwam tevens naar voren dat de optocht van vorig jaar erg veel geld had gekost: 347.000 gulden. Omdat ook de Rid derspelen een flinke investering van 90.000 gulden vergde, sloot de 3 October-Vereeniging het jaar af met een tekort van 98.000 gulden. In zijn opmerkelijk openhartige jaarverslag was secretaris J. Kar stens erg kritisch over de Ridder spelen. "De entourage was schitte rend, het gebodene matig. Het zal niet meer voorkomen dat wij het publiek iets voorschotelen zonder het eerst te hebben bekeken". Bepaald ontevreden was Kar stens ook over de veel te nadrukke lijke presentatie van de Gemeente reiniging tijdens de optocht van 1989. "Het leek erop alsof de direc teur vlak voor zijn afscheid even wilde aantonen dat-ie nog wel iets voorstelde". Voor de 3-Oktoberfeesten van dit jaar is weinig nieuws te verwachten. Het experiment met het schoonma ken van de haring tijdens de tradi Stichting treedt na drie jaar naar buiten een heel gezin woonde. Toen nog dat bedrijfje dat over de kop ging. Het is zo wrang: iemand die zich inzet voor een betere toekomst van landarbeiders en zelf de dupe wordt van de slechte situatie in het land. Parra stierf in armoede. Voor ons is hij hét symbool van een vakbondsleider in Latijns- Amerika. Vandaar dat we de stichting naar hem hebben ver noemd". Grote risico's Pruim bezocht voor de CNV al verschillende landen in Latijns- Amerika Hij onderzocht daar projecten die waren opgezet door de landelijke vakbeweging. Kon hij zich vinden in de doelstelling van een project, dan adviseerde Pruim de CNV het project finan cieel te steunen. Zo zorgde hij er onder meer voor dat de CNV met geld over de brug kwam voor een vakbondsgebouw in Venezuela r motorfietsen in de Domi- Republiek voor de vak bond, zodat die het platteland be ter kunnen bereiken. Hij heeft tijdens zijn bezoeken ondervonden dat vakbondsmen sen in Latijns-Amerika enorme ri sico's lopen. "Werkgevers willen niet dat hun werknemers zich verenigen in een vakbond. Dat is financieel bedreigend voor hen. Diegenen die een vakbond probe ren op te zetten, lopen dan ook de kans om ontslagen te worden of zelfs vermoord te worden door doodseskaders. Bij ontslag zit de vakbondsleider en zijn gezin zon der geld. Wij willen ons inzetten voor deze mensen omdat ze an ders helemaal alleen staan". Hijzelf heeft een paar maanden voor diens dood nog met bis- schop Romero in El Salvador ge sproken. "Hij wist dat hij gevaar liep. Desondanks bleef hij zich in zetten voor het recht op vrije vak beweging. We hebben veel ge sproken over de vervolging van mensen, de ongelijkheid tussen rijk en arm en over de rol van de kerk in zijn land. De vakbewe ging voelde zich zeer gesteund door Romero. Het was een goed gevoel dat een geestelijke achter hen stond. Later werd hy ver moord. Verschrikkelijk". Naar buiten treden De stichting is gevestigd in Lei den aan de Cobetstraat 7. 'Rangel Parra' werd eind 1987 opgericht. De leden dachten dat ze naast hun vakvondswerk voldoende tijd zouden hebben voor de werk zaamheden voor de stichting. "We hadden de instelling: als je het wilt doen moet je het goed doen. Maar ieder van ons bleek van te voren onderschat te heb ben hoeveel tijd er gaat zitten in zo'n stichting. We doen alles in onze vrije tijd. Vandaar dat we een tijdje niets van ons konden la ten horen. Maar nu is het dan ein delijk zo ver dat we er echt mee naar buiten kunnen komen". De stichting is afhankelijk van donaties van individuen en van bedrijven. Central Latino Ameri- kan de Trabajadores (CLAT). een Latijnsamerikaanse arbeiders centrale met een vestiging in Utrecht, steunde als eerste de stichting. De CLAT is solidair met de vakbeweging in Latijns- Amerika en schonk een bedrag van 40.000 gulden aan Rangel Parra. Enkele spaarbanken staan on dertussen garant voor een con stant budget van de stichting. De voorzitter is niet bang dat de pot leeg raakt. "We merken dat men sen het prettig vinden om direct te zien waar hun geld naar toe gaat. Onze doelgroep is niet ont zettend groot en daardoor over- tionele uitreiking wordt voortgezet. Commissaris haring en wittebrood. Har Meijer, kondigde aan dat er wel licht ook bier getapt gaat worden in de ochtenduren. "Hierover zijn on derhandelingen gaande met een brouwerij", aldus Meijer. Op het Stadhuisplein is er in de middag van 3 oktober weer een groot optreden. Deze keer is René Froger gestrikt. Op de Breestraat zijn er weer tal van optredens, onder meer van straattheater, gepland. De viering van de bevrijding van 1574 wordt natuurlijk weer afgeslo ten met een vuurwerk. Secretaris Karstens kondigde aan dat dit schouwspel weer groter is dan vori ge jaren. Delegatie uit Torun in Leiden LEIDEN - Een officiële delegatie uit Torun brengt van zondag 13 tot en met woensdag 16 mei een bezoek aan Leiden. De gemeente heeft met deze Poolse stad een stedenband. De Polen worden maandagoch tend ontvangen door burgemeester Goekoop en de wethouders Van Dongen en Hettinga. De Poolse de legatie bestaat onder meer uit bur gemeester Kowalski en gemeente- raadsvoorzitter Ptaszynski. Maandagavond staat in de raads zaal een discussie-avond met Leid se politici op het programma, waar bij Goekoop als gespreksleider op treedt. De Polen leggen verder werkbezoeken af aan het Olga-be- drijfsverzamelgebouw, de Kamer van Koophandel, Fasson en de Louise de Coligny-scholengemeen- schap. LEIDEN - Voorbijgangers kon den zich gisteren vergapen aan de geheel versierde molen De Put aan het Galgewater. Navraag leerde dat de aankle ding van de molen een feestelijke re den had: molenaar Frank Har- teveld (25) trad in het huwelijk met Wilma van Hattem (23) uit Zoeter- meer. 's Ochtends werd het bruidspaar in het gemeentehuis van Benthuizen in de echt verbonden door de moeder van de bruidegom, die ambtenaar is bij de burgelijke stand. Vervolgens reisde het gezelschap af naar Leiden om foto's te nemen. Harteveld werd hier meegenomen naar 'zijn' molen, die zonder dat hij wist was versierd met on- de het nieuwbakken paar, een levensgroot hart en een gouden ring op de wie ken. De molenaar neemt overigens bin nenkort afscheid van molen De Put. omdat hij in Hardinxveld gaat wo zichtelijk. Vandaar dat veel men sen ons steunen". Via een contactpersoon in La tijns-Amerika, Enrique Marius, wordt bekend wie hulp nodig heeft. "Marius heeft goed zicht op de situatie in Latijns-Amerika. Hij hoort direct wie er in nood is en geeft dat aan ons door. Zoals het gezin van een vakbondsman uit El Salvador. Deze man werd door een doodseskader vermoord omdat hij landarbeiders en kleine boeren verenigde en voorlichtte. De Salvadoraanse machthebbers gaven opdracht voor de moord. De man liet een gezin achter met zeven kinderen". "De vakcentrale in El Salvador heeft de begrafenis betaald, maar kon verder niets doen. Het gezin zelf had geen enkele bron van in komsten. Wij hebben toen twee dingen gedaan: het huisje van het gezin afbetaald zodat het er kan blijven wonen, en ervoor gezorgd dat één van de kinderen, die in de laatste klas van de middelbare school zat, zijn opleiding kon af maken". Hij hoopt dat mensen in Neder land zich er van bewust worden hoe anders de situatie voor arbei ders in Latijns-Amerika is in ver gelijking met Nederland. "De be loning voor het werk is veel lager dan hier, arbeiders op een planta ge zijn nog vaak een soort slaaf en dan natuurlijk het verbod op or ganisatie van arbeiders. Dat zijn stuk voor stuk dingen die je je hier niet voor kunt stellen". Van Velzen neemt afscheid van KNOV: bied tussen de Haarlemmerstraat en Breestraat. "Als de winkels maar bereikbaar blijven voor bij voorbeeld de aanvoer. Daar komt het elke keer weer op neer. De winkeliers moeten hun werk kun nen blijven doen want anders houdt alles op. Ook zijn we tot in zicht gekomen dat de langpar- keerders de binnenstad uit moe ten", meent Van Velzen. De komst van de vierde par keergarage vindt hij dan ook ge wenst. Dat de andere garages in Leiden nog maar zeer matig ge bruikt worden schrikt hem niet af. "Dat is een mentaliteitskwes tie. Echt, in de steden in het zui den van het land hebben ze de ga rages al langer en die worden in middels wel goed gebruikt. Veel mensen denken hier dat een auto alleen geld kost wanneer die rijdt, maar dat is onzin. Ook als hij stil staat neemt die schaars gebied in en moet daarvoor worden be taald. Het duurt nog een paar jaar voordat Leidenaars accepteren dat parkeren geld kost. Nu rijden ze liever uren rond voor een plek je waar ze niet hoeven te betalen". Met het binnenhalen van Van Velzen lijkt het CDA een serieus begin te hebben gemaakt met het versterken van de band tussen raadsleden en maatschappelijke organsiaties. Behalve voorzitter van de KNOV was hij bestuurslid van de Kamer van Koophandel, zat hij bijna 10 jaar in de commis sie zelfstandigen van de sociale dienst en bijna 20 jaar in het be stuur van de Raad van Arbeid. "Het wereldje van bestuurders is vrij beperkt hoor. Op dat ge bied kom je elke keer dezelfde koppen tegen", zegt Van Velzen. (Van onze redacteur Meindert van der Kaaij) LEIDEN - Hij is een bestuur der van het zuiverste soort.' Leo van Velzen was al tijdens zijn schooljeugd bestuurslid van de caravalsvereniging. Vele jaren was hij actief in verschillende besturen. De meeste bekendheid verwierf deze Leidenaar echter met zijn bijna 10-jarig voorzitter schap van het Koninklijk Ne derlands Ondernemersver- bond (KNOV). Van Velzen, die als voorzitter van de KNOV wordt opgevolgd door Jaap Verberg, nam gisteren af scheid van het verbond, maar ver dwijnt niet van het toneel. Hij nam onlangs namens het CDA zit ting in de gemeenteraad. Dat zal nog een hele omschake ling worden, zo weet hij nu al. Tien jaar lang zakelijk vergaderen bij de Leidse ondernemers wordt ingeruild voor het omzichtige po litieke spel. "Ik zie dat als een spel waarbij de bal steeds heen en er vliegt. Bij de KNOV waren de meningen eerder op een rij want je streeft allemaal hetzelfde doel na", zegt Van Velzen, mede eigenaar van een smederij en con structie bedrijf aan de Oude Var kenmarkt. Van Velzen was al enige jaren voorzitter van het Katholieke On- dernemersverbond (KOV) toen deze bond fuseerde met de neu trale bond KNOV. Het KOV leid de op dat moment al jaren een zieltogend betaan. "Het had geen om zo door te gaan. Alleen door bundeling kon er leven in gebracht worden", aldus Van Vel- Kemphanen Een van de zaken, die Van Velzen aanpakte, was het weer op gang brengen van het overleg met de gemeente, want dat was in de loop der jaren danig in het slop geraakt. Sterker nog, onderne mers en politiek stonden als kemphanen tegenover elkaar. Met die vijandige houding moest het, geheel naar de persoonlijke instelling van Van Velzen, maar eens afgelopen zijn. Want Van Velzen gelooft heilig in harmonie. "Ik ben geen vecht-, maar een praatfiguur". Er moest volgens Van Velzen hoogstnodig een einde komen aan de vechtjaren van het Leids Citycentrum tegen de gemeente. "Die houding heeft werkelijk he lemaal niets opgeleverd. Ze heb ben altijd op hun strepen gestaan met het gevolg dat B en W zich niets meer van de Leidse midden standers aantrok. Je moet nu een maal onder ogen zien dat je niet altijd alles kunt binnenhalen". De andere strategie heeft on miskenbare voordelen opgele verd, meent Van Velzen. "We hebben altijd informatie gekre gen. Wanneer de gemeente nieu we plannen had, kwamen ze naar ons toe en vroegen ze onze me ning. Natuurlijk namen ze ons ad vies niet altijd over, maar op die manier heb je wel invloed. Ja, het is niet altijd zo duidelijk zichtbaar maar wel degelijk aanwezig". Van Velzen gaat zich straks in de raad zeker weer bezig houden met de Breestraat, de problema tiek waarover hij inmiddels thuis een metersdik dossier heeft. Wat Na 10 jaar voorzitterschap neemt KNOV. 'Overleg met hem betreft is daarover dan nog niet het laatste woord gezegd. "Het is natuurlijk duidelijk dat de bussen uit de Breestraat moeten verdwijnen. Die verpesten het klimaat nog steeds en dat komt de winkelstraat niet ten goede. Maar om misverstanden te ver mijden: ik vind zeker ook dat de Leo van Velzen afscheid j in het slop geraakt<a VVim Dijkman) binnenstad met het openbaar ver voer te bereiken moet zijn". Misverstand En om dan nog maar een ander misverstand uit de weg te rui men: de KNOV is ook niet tegen het autoluw maken van het ge- STAD LEIDENSTAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13