Alders dreigt mes te zetten in veestapel interlübke interlübke stoutenbeek EEN LEKKER DAGJE WEG IN KADOPAPIER Zwartrijden net zo gewoon als een fiets stelen Rijden onder invloed nu pas bestraft Kosto wil langgestraften straks vaker vrijaf geven /iroDomimEsoiiSiPiDi DONDERDAG 10 MEI 1990 BINNENLAND PAGINA 3 Milieuminister eist aanpak mest UTRECHT (ANP) - Wanneer in 1994 geen capaciteit van 6 miljoen ton voor de verwerking van mest is bereikt, is in krimping van de veestapel onontkoombaar. De overheid studeert al op maatregelen in die richting. Dat zei minister Alders (milieu) vandaag op een symposium over landbouw in Utrecht. DEN HAAG (GPD) - Honderden mensen die vanaf eind vorig jaar zijn opgepakt voor rijden onder in vloed, kunnen binnenkort een dag- vaardiging in de bus verwachten. Justitie had de zaken voorlopig op geschort omdat onduidelijkheid over de rechtmatigheid van het ge bruik van ademanalyse-apparatuur bestond. Maar die is inmiddels weg genomen door de Hoge Raad en Justitie gaat de zaken nu in een ver sneld tempo afhandelen. Sinds november 1989 werden au tomobilisten die door middel van een ademanalyse-apparaat op alco holgebruik zijn getest, bij sommige gerechtshoven niet meer gedag vaard. Dit apparaat, dat door alle politiekorpsen in Nederland sinds 1987 wordt gebruikt, kon onder meer bij de rechtbanken van Den Haag, Utrecht, Maastricht en Am sterdam niet meer als bewijslast worden aangevoerd. Het Haagse gerechtshof bepaalde namelijk in november vorig jaar dat het bewijs dat door een ademanaly se werd verkregen, niet rechtmatig was omdat verdachte bij een adem analysetest geen recht heeft op een tegenonderzoek. Dit was volgens het Haagse gerechtshof in strijd met de wet. De uitspraak van het Haagse ge rechtshof werd door verschillende andere gerechtshoven gevolgd. Alle zaken van automobilisten die tus sen november '89 en maart dit jaar met een te hoog alcoholpromillage werden aangehouden, werden dan ook in de ijskast gezet. Afgelopen maart besliste de Hoge Raad echter dat het ademanalyse apparaat wel als bewijs mag worden aangevoerd. Het gevolg is dat rond deze tijd de opgeschorte zaken als nog worden behandeld. De beslis sing van de Hoge Raad kwam welis waar al in maart, maar de voorberei ding van een dagvaardiging duurt twee tot drie maanden. De aangehouden zaken zullen nu in het normale programma worden tussengevoegd. Een rechter kan op een dag tientallen gevallen van rij den onder invloed achter elkaar te verwerken krijgen. Volgens het mi nisterie van Justitie is hier niets aan te doen. Rechters zijn objectief ge noeg om elke dagvaarding eerlijk te behandelen, aldus het ministerie. TWISTGESPREK KRAKERS-OMWONENDEN In een scherp getoonzette redevoe ring gaf de bewindsman aan dat snel aan een oplossing moet worden gewerkt voor de minstens 270.000 hectaren dpor fosfaat verzadigde zandgebieden. Indien dit probleem "nu niet gericht" wordt opgelost, dan zal inkrimping van de veestapel wellicht nog vóór 1994 aan de orde komen, aldus Alders. "Ik ben hier niet gekomen om te dreigen", zo zei de minister, "maar het behoort tot mijn verantwoorde lijkheid om over de ernst van de problematiek geen misverstand te laten bestaan". Volgens Alders gaat het om het voorkomen van "onher stelbare milieu-effecten". Alders gaf toe dat de overheid nog steeds "op het spoor" zit om inkrim ping van de veestapel te voorko men. Maar een dergelijke maatregel "hangt in de lucht". Daarom zijn de ministeries van landbouw en van milieubeheer een onderzoek gestart om de discussie "op een zakelijke en feitelijke basis" te kunnen voe- Mail krijgt sneller spierbeschadiging UTRECHT (ANP) - Bij het beoe fenen van sport of bij andere li chamelijke activiteiten lopeq, mannen eerder spierbeschadi- gingen op dan vrouwen. Het hormoon oestradiol blijkt bij vrouwen een beschermende werking te hebben. Vooral on getrainde vrouwelijke sporters profiteren daarvan. De Utrechtse neuroloog G.J. Amelink heeft dit vastgesteld. Hij promoveert op 22 mei in Utrecht op het proefschrift 'Door inspanning veroorzaakte spierbeschadiging'. Amelink ontdekte tijdens een fietsproef toevallig dat mannen meer kans lopen hun spieren te beschadi gen. Hoe dat kwam ging hij na door 250 ratten een marathon te laten lopen. De spierbundels van de vrouwtjesratten vertoon den na gelijke inspanning veel minder scheurtjes dan die van de mannetjes. Oestradiol bleek de schade te berperken. Amelink is er overigens niet voor, dit hormoon als preventief middel aan de beginnende sportman voor te schrijven. Schotelantenne Het is niet uitgesloten dat voor het plaatsen van een schotelantenne over enige tijd een bouwvergun ning nodig is. Staatssecretaris Heer- ma (volkshuisvesting) heeft dat gis teren in de Tweede Kamer gezegd. Hij zou zich kunnen voorstellen dat voor een kleine schotelantenne straks een aanmeldingsplicht geldt en voor een grote schotelantenne een normale bouwvergunning. Ge dachte hierachter i§ dat een grote schotelantenne wel eens zeer sto rend zou kunnen werken op omwo nenden. Gouverneurspost Het CDA heeft vier serieuze kandi daten naar voren geschoven voor de post van Commissaris der Koningin in Limburg. Het gaat om Kamerlid René van der Linden, topambte naar Michiels van Kessenich en de Nijmeegse hoogleraren rechtsge leerdheid Hennekens en Kortmann. De race om de opvolging van Gou verneur Sjeng Kremers, die van daag afscheid neemt, ligt volgens waarnemers in politiek Den Haag overigens hog volledig open. Vondelingprijs De dr. Anne Vondelingprijs 1989 gaat naar NRC-correspondente in Moskou Laura Starink. Zij krijgt de onderscheiding voor haar bijdragen die zij vorig jaar vanuit de Sovjetu nie heeft geleverd. De jury van de Anne Vondelingprijs heeft dit woensdag meegedeeld. Starink krijgt 5.000 gulden en een beeldje. De Anne Vondelingprijs wordt jaar lijks toegekend aan een auteur van een artikel of reeks van artikelen op het terrein van de politieke journa listiek. Ambtenaren De ruim duizend ambtenaren van de provincie Groningen krijgen vanaf volgend jaar 50 procent kor ting op het openbaar vervoer. Deze reductie wordt door de provincie bekostigd door het verlagen van de autovergoeding. Van de duizend ambtenaren vdn de provincie Gro ningen werken er tussen de zes- en zevenhonderd in de stad Gronin gen. Ongeveer de helft woont bui ten die stad. Volgens Alders werkt de agrari sche sector op milieugebied maar gebrekkig mee. Zo sprak hij over de noodzaak om de belasting van het grondwater met bestrijdingsmidde len uit de landbouw te verminde ren. "Het is jammer dat de georgani seerde landbouw al bij het verschij nen van de milieucriterianota stelde niet met de normen te kunnen le ven", aldus de bewindsman. inmiddels heeft het Land bouwschap ook afwijzend gerea geerd op een voorstel van minister Braks om de aanpak van het mest overschot te verscherpen. Braks wilde aanvankelijk in 1995 bedrij ven sluiten van veehouders die geen waterdichte (contractuele) re geling hebben voor de afzet van hun mestoverschot. Dat wordt nu 1993 als het aan Braks ligt, omdat grotere overschotten dreigen dan geraamd. Het Landbouwschap verwacht blijkens een gisteren gegeven reac tie dat er niet vóór 1995 sprake zal zijn van grootschalige mestverwer king. Het schap haalt onderzoek aan, waaruit blijkt dat het drie tot vier jaar duurt voor de eerste schep de grond ingaat. Invoering van de maatregel in 1993 zal grote gevolgen hebben voor de individuele veehou der, aldus het Landbouwschap, dat de overheid verantwoordelijk acht voor de snelheid waarmee vergun ningen voor mestverwerkingsin stallaties worden verleend. Bij Shell liters benzine minder de dampkring in PERNIS (ANP) - Shell heeft giste ren in Pernis een nieuwe laadplaats voor tankauto's officieel in gebruik genomen. Belangrijk onderdeel daarvan is een installatie voor het opvangen en terugwinnen van de benzinedamp die uit de lege tank auto vrijkomt. Gemiddeld is dat één tot anderhalve liter per 1000 liter benzine. Het is de bedoeling van het be drijf dat de komende vijfjaar ook de opslagtanks bij de benzinestations van een soortgelijke installatie wor den voorzien. Het nieuwe depot, ge legen naast de Shell-raffinaderij in Pernis, vergt een investering tfan 45 miljoen gulden. Ongeveer 15 pro cent van dat bedrag is besteed aan milieuvoorzieningen. Vanuit het depot wordt tussen 60 en 70 procent van de door Shell in ons land ver kochte benzine en diesel verdeeld. Het Nederlandse wegverkeer ver stookt jaarlijks rond de 8 miljard li ter benzine en diesel. De verkoop van benzine, nu rond de vijf miljard liter per jaar, is sinds 1979 jaarlijks met ongeveer 1 tot 1,5 procent ge stegen. De groei van de verkoop zit vooral bij de diesel met tussen 7 en 9 procent per jaar. De installatie voor het opvangen en terugwinnen van damp is onder deel van het plan om de emissie van koolwaterstoffen in het hele land in het jaar 2000 te halveren ten opzich te van 1981. Shell zegt hiermee de uitstoot van benzinedamp met 95 procent en van benzeen met 99 pro cent te beperken. Uit de damp wordt weer benzine teruggewon nen. In de praktijk betekent dat elk jaar 900 ton minder uitstoot van koolwaterstoffen. AMSTERDAM - Bewoners van het kraakpand -'De het complex om zich op de hoogte te stelen van de si- Wielingen' in Amsterdam voerden gisteren speciaal tuatie. De gemeente Amsterdam wil de ongeveer tach- voor rechtbankpresident mr. Asscher een twistge- tig krakers weghebben en heeft een kort gedwing te- sprek op met omwonenden. Mr. Asscher kwam naar gen ze aangespannen. (foto anp) UTRECHT (ANP) - De helft van de bevolking heeft in een periode van drie maanden minstens één keer contact met zijn huisarts. Tussen de huisartspraktijken zijn evenwel aanzienlijke verschillen: het aantal contacten per 100 pa tiënten varieert van 73 tot 160 per kwartaal. Bij minstens 45 procent van de contacten huisarts-patiënt komen meerdere gezondheids problemen tegelijk aan de orde. Dit is een van de talloze uit komsten van de vandaag in Utrecht gepresenteerde Nationa le Studie naar ziekten en verrich tingen in de huisartspraktijk van het Nederlands Instituut voor on derzoek van de eerstelijns ge zondheidszorg (Nivel). Bij het on derzoek waren 335.000 patiënten, 161 huisartsen en 193 assistentes betrokken. Huisartsen en assis tentes hebben in 1987 en 1988 maandenlang registraties bijge houden en per praktijk zijn 100 patiënten ondervraagd. In het algemeen wordt maar 10 procent van alle gezondheids klachten aan de huisarts voorge legd. De klachtefi die bij een en quête onder de bevolking het meest worden genoemd (met bo- hoofdpijn, moeheid en Verschillen in huisartsbezoek zijn soms groot hoesten), komen dan ook niet overeen met de meest voorko mende klachten in de huisarts praktijk (top-drie: hoge bloed druk, pilcontrole en luchtwegin fecties). De gegevens over ziekten wij zen uit dat ziekenfondsverzeker den in het algemeen zieker zijn dan particulier verzekerden (vooral hart- en vaatziekten, psy chische klachten, diabetes, ast ma). Op het platteland en in de drie grote steden zijn de mensen het ziekst. In het noorden zijn de lichamelijke klachten het ern stigst, terwijl het zuiden het hoogst scoort met 'stress-gevoeli ge' aandoeningen en vage klach ten. Vergeleken bij tien jaar geleden worden huisartsen nu vaker ge confronteerd met ouderdoms ziekten, psychiatrische proble men, sportletsels en - de onder zoekers vinden dat verrassend - acute infecties. De gegevens dui den erop dat de huisartsen niet actief en systematisch bezig zijn met preventie. De huisartsen werken gemid deld ruim 48 uur per week. Het aantal patiënten per huisarts heeft een grotere invloed op het aantal werkuren dan de samen stelling van de praktijk (bij voor beeld veel bejaarden). Een spreekuur-consult duurt gemid deld acht minuten, in de grotere praktijken iets korter. Vrouwen, ouderen en ziekenfondsverzeker den maken een grotere kans op verwijzing naar de specialist dan mannen, jongeren en particulier verzekerden. De onderzoekers noemen het opvallend dat meer dan een kwart van alle contacten in de huisarts praktijk via de assistente ver loopt. Zij speelt een zelfstandige - in de meeste gevallen ongecon troleerde - rol bij het uitschrijven van herhalingsrecepten van door de specialist en de huisarts voor geschreven geneesmiddelen. Ze ventig procent van alle herha- lingsrecpten wordt door de assis tente uitgeschreven. ROTTERDAM (GPD) - Staatsse cretaris. Kosto (justitie) gaat zich sterk maken voor ruimere moge lijkheden met zogeheten 'dagdeten tie'. Bij dit systeem mogen wets overtreders. die langer dan acht maanden cel achter de rug hebben, de laatste zes weken van hun straf's avonds en in de weekeinden naar huis. Bij de planning van de uitbrei ding van celcapaciteit voor de ko mende jaren zal Justitie rekening houden met een groter aantal 'deel- tijdbajes'. Kosto kondigde die soepeler op- Tot zes jaar cel geëist wegens vrouwenhandel UTRECHT (ANP) - Officier van jus titie mr. H. Donker heeft voor de rechtbank in Utrecht tegen twee mannen en een vrouw gevangenis straffen van zes tot vier jaar en geld boetes geëist wegens vrouwenhan del. De drie worden ervan verdacht onder valse voorwendselen of via schijnhuwelijken zeven Thaise vrouwen naar Nederland te hebben gelokt. De hoogste straf van zes jaar en een geldboete van 200.000 gulden eiste de officier tegen een 43-jarige man uit Amsterdam. Dat is een jaar hoger dan de maximumstraf, maar volgens de officier is dat gerecht vaardigd omdat W. het feit meerma len heeft gepleegd en er het langste mee bezig is geweest. Tegen een 36-jarige man uit Al- mere kwam hij tot een eis van vijf jaar en een boete van 100.000 gulden en tegen haar 27-jarige vriend tot een eis van vier jaar en een boete van eveneens 100.000 gulden. De Thaise vrouwen hadden het drietal aangeklaagd. Volgens de vrouwen was hen toegezegd dat zij een baan konden krijgen als kinder oppas, als verkoopster in een win kel of als medewerkster in een bar. In de praktijk werden ze onder drei gementen tot prostitutie gedwon gen. Het proces wordt vrijdag voortge zet. stelling tegenover langgestraften gisteren aan tijdens een studiebij eenkomst in Rotterdam. Mei vorig jaar startte het Rotterdamse Huis. van Bewaring een proef met dagde tentie. Tot dusver maakten zo'n 85 gedetineerden van de mogelijkheid gebruik en dat ging volgens Justitie prima. Het gaat om het voltooien van de straftijd op werkdagen tij dens kantooruren, in een groep van zes tot tien mensen. De betrokke nen krijgen overdag meer persoon lijke aandacht en verblijven, in een apart gebóuw, dat wordt geken merkt door een meer ontspannen regime dan in de gewone gevange- Kosto: "Justitie kiest voor de ja ren negentig als uitgangspunt voor haar beleid de vermaatschappeling van gedetineerden. Zodra strafrech telijk reageren onontkoombaar is. moet worden gezocht naar sancties die personen niet belemmeren in hun maatschappelijk functioneren. Maar ook naar mogelijkheden met behulp waarvan gestraften op structurele wijze weer aansluiting kunnen vinden in de maatschap pij". Principe-akkoord politievakbonden DEN HAAG (ANP) De ministers van binnenlandse zaken en justitie hebben gisteren met de politievak bonden een principe-akkoord be reikt over de arbeidsvoorwaarden 1990. Het akkoord moet nog door de ministerraad worden goedgekeurd. De bonden zijn "niet ontevreden". De 40.000 politiemensen volgen wat hun primaire arbeidsvoorwaar den betreft grotendeels de overige ambtenaren, die onder meer per 1 april 1990 een loonsverhoging krij gen van 2,6 procent plus een uitke ring ineens van 250 gulden. Verder wordt per 1 juli 1990 de regeling waarbij politiemensen vanaf 57 jaar met vut kunnen gaan met eën jaar verlengd. Ook wordt dan de inhou ding voor kost en inwoning van leerling-politiemensen (die tijdens de opleiding intern gehuisvest zijn) afgeschaft evenals de inhouding voor kleding. ADVERTENTIE Een gezelQf^&ffije uit kado krijgen? Dat kan nu ook met de ^WV^ra'hcnk'bQij. Een feest om te krijgen en natuurlijk om te ge,yen. Want de VW geschenkbon geeft toegang tot allerlei topattracties in Nederland. Zoals pretpar ken, dierentuinen, kastelen, musea en nog veel meer. Een slim kado waaraan 't hele gezin plezier kan beleven. EEN PRIMA IDEE VOOR MOEDERDAG! AMSTERDAM - Laatst betrapten ze Walter Etty, de gewezen 'onder koning' van het Amsterdamse ge meentebestuur, zonder kaartje. "Die blonde uit Zeg 'ns Aaa" is een vaste klant, net als die andere be kende acteur uit Medisch Centrum West. De kaartcontroleurs van het Amsterdamse Gemeente Vervoer bedrijf kunnen wel blijven schrij ven. "Iedereen rijdt zwart: scholie ren, zwervers, bejaarden, heren met aktentassen". Zwart rijden op de tram en metro lijkt in Amsterdam net zo 'gewoon' als het stelen van een fiets, het zetten van een shot he roine of het stuktrappen van een bushalte. Vrijdagmiddag op de Dam. Der tig, veertig mensen wringen zich in lijn 25 naar het Centraal Station. Al les maakt lawaai behalve de stem pelautomaat. Niet meer dan een handvol strippenkaarten verdwijnt in de gleuf. Allemaal abonnement houders en overstappers aan boord? Nee dus. Wat elke geregelde passagier op de Amsterdamse tram en metro al lang wist, heeft het'G VB eindelijk officieel vastgesteld: on gehoord veel passagiers in Amster dam betalen niet voor het openbaar ADVERTENTIE voor Hoe tijdloos mooi Interlübke meubelen ook blijven, toch komt er een tijd dat de kollektie moet worden vernieuwd. Daarom gaat de gehele 'oude' tijdloos mooie Interlübke kollektie in Beverwijk en een ge deelte in Leiderdorp, nu voordelig de deur uit met korting van 25 tot 40% Interlübke met korting. Wat een weelde! Beverwijk Parallelweg 10 Tel. 02510-290 33 Leiderdorp Meubelplein 1 Tel. 071-89 93 23 *Zolang de vooraad strekt! Rotterdam Minstens een derde rijdt zwart op de metro en minstens een kwart op de trams, stelde het GVB recente lijk vast. Zestig miljoen onbetaalde ritten op een totaal van 220 miljoen per jaar. Een meer dan tien maal zo hoog percentage dan in Rotterdam. Minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) is door kamerleden Van Rooy en Hennekam ter verantwoor ding geroepen over. de kwestie. Want het Rijk legt 400 miljoen gul den per jaar toe op het Amsterdam se openbaar vervoer en belasting geld moet in de gaten worden ge houden, redeneren Van Rooy en Hennekam. De schadepost van zwartrijders is zo omvangrijk dat die de totale jaarlijkse verdiensten van het GVB - 100 miljoen gul den benadert. Hoeveel het pre cies is, is het vervoerbedrijf nog aan het uitrekenen. Een haveloze gestalte achterin lijn 9 heeft geen kaartje. "Schrijf maar op, ik rij toch altijd voor niks", mompelt hij. Controleur Ed schrijft een verbaaltje. Zijn collega's van Ploeg 3 Kaart Controleurs staan verspreid over de tram met getrok ken bonboekjes. Felitia bij een kauwgumkauwende puber die met lege blik door het raam blijft kijken terwijl zijn valse naam en adres worden genoteerd. Indira bij een oudere man met tulband en In ge bij een Engelsman die volhoudt dat zijn kaartje nooit verlopen kan zijn omdat hij "alleen maar even op Een derde van alle metro-passagiers i trams geldt dat voor zeker een kwart vc veel als in Rotterdam. (foto GPD) geweest en je mag toch wind. Tientallen ploegen die op- Alleen de Engels- eens de trams beklommen, gaven be- de Amsterdammer even echt de in- 26 gulden. De rest druk dat op hem werd gelet. Dat was schrikken. Maar veel van de controleurs zijn nu "doorge stroomd" naar de be6tuurders- man trekt zijn portefeuille taalt de boete wacht af. "Kijk dat adres", zegt Ed buiten, "Een opvanghuis voor daklozen niet". Zijn vrouwelijke collega's le- res. Vreemd, bij een werkloosheids zen hun klanten nog eens over. "Die percentage van 25 procent, vinden namen kloppen niet, dat weet je, Van Rooy en Hennekam. maar je kunt er niets aan doen. We Maar "we zijn volop bezig met mogen niet eisen dat ze zich legiti- wervingsacties", zegt GVB-woord- alleen vragen. We zijn in fei- voerder Van den Berg. Het wil ech ter nog niet zo lukken, geeft hij toe. "Negen van de tien gaan er al uit als ze je op de halte zien staan", zegt In dira. "Alleen de brutalen blijven zit- te machteloos". Identificatie Twee derde van alle processen-- baal (68 procent) verdwijnt jaarlijks ten, of als ze slapen", onbetaald in de prullenbak omdat namen en adressen niet kloppen. Er ij0rUCni is geen enkele greep op zwartrij- Vooral de lijnen door oud West en ders. Een van de redenen waarom oud Oost zijn berucht. Een contro- burgemeester Van Thijn onlangs leur op ljjn 4 door de Pijp: "I pleitte voor invoering 1 i be- see some ID". De man heeft geen le- perkte identificatieplicht. Om figu- gitimatie. Dan i het die "misbruik maken rechten door onder te duiken anonimiteit" een wapen uit handen te nemen. "Dat Felitia. bureau. "Why", schreeuwt de pas sagier, "ik hoef me niet te legitime- Hij maakt dreigende bewegin- helpen", denkt gen. De controleur ziet dat zijn col voorin ook een lastige klant Vier jaar geleden zorgden de hebben en geen steun kan verwach- Kaart Controleurs frisse ten. Hij laat de lastige passagier al leen. "You go fuck yourself', sist die. Ploeg drie op lijn 14. Bij halte de Munt valt opeens een oudere vrouw neer in het middenpad. Ze heeft zich voorover geworpen tussen de blauwe uniformen van de contro leurs om aan haar belager te ont snappen. Ze werd bij de halte ge rold, haar handtas was al openge knipt. De 'vrouw is ontdaan maar mist niks. Controleur Ed blijft een halte bij haar om haar gerust te stel len, verder kan hij niets doen. Indi ra: "Ze had haar portemonnee nog, dus wat kun je bewijzen. Daar komt de politie niet voor. We laten hoog uit de bestuurder omroepen dat er een zakkenroller binnen is. Dan gaan ze wel weg". Code 80 Lijn 9, Rembrandtplein, "code 80". De mannen van Ondersteunende Taken worden te hulp geroepen over de mobilofoon. Twee jongens zijn lastig. Een draait bij, de ander noemt drie verschillende namen. Ploeg drie houdt hem vast tot op CS. "Waarom maken jullie je zo druk om zo'n kleinigheid, wat be reik je daar nou mee", neuzelt een gepermanente bokserskop naast de zwartrijder. "Jullie zijn toch ook jong geweest". Op CS breekt het verzet van de overtreder. Hij geeft zijn naam aan de mannen van Ondersteunende ta ken: Elwin, scholier uit Uithoorn. Een lastige niet-betaler buiten de tram meenemen, mag niet, leggen de controleurs uit. "Buiten de tram hebben we geen bevoegdheden". Dus moeten de passagiers tien mi nuten wachten, op Elwin uit Uit hoorn, als die naam tenminste klopt. Het is al weer maanden geleden dat de groep betrokken was bij een vechtpartij waar ze bang van wer den. "Een kerel van twee meter" die de mannelijke controleur twee ge zwollen ogen sloeg en de vrouwen door de tram wierp. Of ze hulp kre gen? "De mensen helpen je eigen lijk nooit", zegt Felitia, "of er moet toevallig een politieagent op de tram zitten". Ploeg drie: "Het lijkt wel of iedereen in Amsterdam voor zwartrijden is".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3