We hebben heel wat in te halen Drugs en zwangerschap: onwetendheid groot 'Als kerk concreet zijn over minima èn werkeloosheid' Seksuele revolutie woedt in de DDR iREPORTAGE i DONDERDAG 10 MEI 1990 (Van onze correspondent Hans Hoogcndijk) OOST—BERLIJN Bui ten drukken kleine Oost- bcrlijnse jongetjes hun neus bijna plat tegen de ruiten van de zoveelste nieuwe videotheek in de DDR. Binnen leest een ou dere man op zijn gemak de wervende teksten op de vi deo-banden. 'Studiereis naar de zonde', 'Hete zus ters in sekskliniek' en ga maar door. "Wat ik daar van vind? Prachtig. We hebben heel wat in te halen, hoor. Al die jaren hebben ze het ons ver boden. Ach, nu loopt het storm, maar zodra de nieuwigheid eraf is, is het voorbij. Verbieden? Ben je gek, we zijn nu toch vrije mensen. Man, ik loop tegen de zestig, dan wil je toch nog wat". Vijftien Oostmark betaalt hij voor 24 uur genot aan 'De lust van jonge veulens'. "Mijn buurman heeft een video-recorder", roept hij nog. In grote delen van de DDR heerst sinds de val van de Muur een regel rechte seksroes. Ruim 40 jaar was erotiek absoluut taboe voor de ge wone Oostduitsers. Kuisheid was officiel troef, maar de grijze heer sers, Erich Honecker voorop, ver lekkerden zich in hun prive-bio- scoopjes aan harde porno. "Dat vind ik een van de smerigste stre ken die ze met ons hebben uitge haald", zegt een jonge man. De Oostduitsers zijn aan een in haalrace begonnen. Menigeen gaf in november de eerste harde marken van zijn of haar begroetingsgeld uit in een seksshop in het Westen. "Ze waren gewoon uitgehongerd en zo open". De eigenaar van een seks winkel bij de Westberlijnse Kurfür- stendamm kan nog lyrisch worden als hij over die eerste weken vertelt. Terwijl veel westerse bezoekers voor het betreden van een porno zaak schichtig om zich heen kijken of er niet toevallig een bekende in de buurt is, kennen de 'ossies' geen enkele schroom. De verkoper: "Ze wilden alles we ten. Vrouwen moest ik uitleggen hoe een vibrator werkt, ze wilden weten wat voor effect speciale con dooms hadden, vroegen naar seks- kleding en ga maar door. Maar ze waren ook slim. Vooral de aanbie dingen zoals drie boekjes voor de prijs van één kon ik niet aanslepen". Ruilhandel Bij Beate Uhse, Duitslands grootste seksproducente, komen nog steeds honderden brieven per dag binnen. Oostduitsers vragen de catalogus aan, melden dat ze in hun verwarm de garage best een filiaal willen ope nen en bieden zelfs ruilhandel aan. "Verse milieuvriendelijke geteelde asperges voor uw seksverrassings- pakket", schreef een echtpaar. Uhse's managers sloegen toe on der het motto "de DDR wordt van ons". In verschillende steden deel den medewerkers sex-folders uit. Mannen, vrouwen, oud en jong, vochten er bijna letterlijk om. Nog wacht de bejaarde Westduitse seks- koningin met haar grote offensief in dit erotische ontwikkelingsland. Want in de DDR is de verkoop van pornografie nog steeds verboden en De Kurfürstendam, het uitgaancentrum in West-Berlijn. De seksshopexploitanten beleven er gouden tijden. Ruim 40 jaar was erotiek absoluut taboe voor de gewone Oostduitsers. Nu zijn ze aan een inhaalrace begonnen. "Alles willen ze weten". dreigt een maximale straf van twee jaar cel. Maar die wet bestaat alleen nog maar op papier en honderden Oost duitsers proberen hun geluk in deze tak van de vrije-markteconomie. Als paddestoelen schieten de video theken en sekshops uit de grond. "Als we om tien uur de zaak ope nen, zijn een uur later alle harde films al weg", vertelt de trotse bezit ter van een net geopende video theek. Soft-seks voor vader en moeder, een sprookje voor de kinderen. De DDR staat in de rij. "Waarom niet?", reageert een huisvader, "wij willen ook wel eens een leuke avond heb ben en je leert er wat van". Drie meisjes van rond de 20 komen aar zelend, een beetje blozend, binnen. Ze willen niet zeggen waarom ze op dit kapitalistische bloot afkomen. "We kijken alleen maar". Strippen Open en helemaal bloot kan tegen woordig ook gekeken worden naar Miss Kirstin. "Ik was de eerste strip per in de DDR. Ja, strip totaal", zegt ze Vroeger ontdeed ze zich illegaal van haar kleding, nu kan alles. Miss Kirstin vraagt 400 tot 500 mark per nacht en is volgens eigen zeggen voor de komende maanden volgeboekt. "Of ik ook pornofilms wil opnemen? Waarom niet. Ik ben trofs op mijn lichaam. Ik zou de hele dag kunnen strippen". En met een alles onthullende, zwierige draai verdwijnt Miss Kirstin om zich op het volgende optreden voor te be reiden. In de club Accaciagrund in de Oostberlijnse wijk Marzahn vallen de slipjes bijna 24 uur per dag. Tho mas Voigt van de Duitse Seks Liga vindt het allemaal prima. "Wij zijn erotisch gezien een totaal onder voed volk. Seks is een normale le vensbehoefte, het is iets wat elk mens nodig heeft. Wij staan op de bres voor de gezonde erotiek. Een volwassene, let wel ik zeg nadruk kelijk een volwassene, moet zonder taboes de liefde kunnen beleven". Voigt, in het protserige Palast der Republiek verantwoordelijk voor cultuur en amusement, organiseert sinds kort modeshows met seksie- lingerie en striptease-avonden. En dat in een gebouw, waar ook het parlement zetelt. In welke democra tie is zoiets mogelijk? De autoriteiten staan machteloos. Dr. Eberhard Kranz, directeur van de afdeling film en video bij het mi nisterie van cultuur, deelt de woede en de zorg van een behoorlijk deel van de bevolking en de opvoeders. "Maar je mag deze seksgolf niet op één lijn zetten met de serieuze vi deotheken, waar alle klassiekers te huur zijn. En we moeten zeer na drukkelijk letten op de richtlijnen voor de jeugdbescherming". Videotheekhouder Stefan Muller ziet het wat ruimer. "Natuurlijk moet je die. jeugdbepalingen in de gaten houden, maar wij willen alles bieden wat de mensen willen heb ben. Porno moet geen 'must' zijn, maar het moet wel kunnen". Femira Kewari van de Onafhan kelijke Vrouwen maakt zich zorgen. "Porno is een puur eenzijdig voor stelling van seks. Ze propageert een seksuele norm die uitsluitend neer komt op het 'neuken'. Echte ero tiek, vooral voor vrouwen, zit daar natuurlijk niet in". Nog verontrus- ter zijn de vrouwengroepen over de enorme groei van de prostitutie. Waren het vroeger de luxe stasi- hoeren die in valutabunkers als 'Ho tel Metropol' en 'Palast' vermoeide zakenlieden en politici op hun ge mak stelden, nu gaan huisvrouwen de straat op. Dr. Ina Merkel van de Onafhankelijke Vrouwen: "Dat ze de porno al in de groentewinkel ver kopen vind ik erg, maar nog veel er ger is dat onze vrouwen zich verko pen". Snel nummertje De 32-jarige heeft zich in de proble matiek verdiept en haar oordeel is vernietigend: "De vrouwen werken onder de prijs. Een snel nummertje en kassa. Uit gesprekken met pros tituees in West-Berlijn weet ik dat veel vrouwen 's ochtends door de Muur gaan om te verdienen en te gen de avond met flink wat geld weer naar huis komen". Merkel vreest dat de veelal nog naïeve Oostduitse vrouwen binnen de kortse keren in de handen van keiharde souteneurs zullen vallen. "Ik ben er zeker van dat ze al in peep-shows, massagesalons en seksbars terecht zijn gekomen. En hoe krijg je die huisvrouwen weer uit dat milieu? Om nog maar te zwij gen van de aids-gevaren". De oor zaak ziet zij in een juridische chaos die is ontstaan na de opening van de grenzen. "Natuurlijk ben ik niet te gen erotiek, maar zo'n wildgroei als we nu beleven is abnormaal. Volgende maand komt in de DDR het eerste eigen seksblad op de markt, maar voor het onderwijs is nog steeds geen boek beschikbaar waarin op gewone wijze het liefde leven van de mens wordt behan deld. Terwijl twee jaar geleden de com munistische burgemeester van Kö- penick bij Oost-Berlijn nog met het schaamrood op de kaken toegaf dat er illegaal naakt gebaad werd in zijn Muggelmeer, ligt nu de halve DDR in zijn'of haar blootje. De seksuele revolutie woedt in alle hevigheid. ROTTERDAM - Ook aan hard drugs verslaafde vrouwen krijgen baby's. In het Rotterdamse Acade misch Ziekenhuis Dijkzigt komen er jaarlijks enkele tientallen ter we reld. Ook de kinderen zijn veelal verslaafd, met alle ellendige gevol gen van dien. Jolan Faase (28) doet daar onderzoek naar. Van haar hand komt binnenkort het eerste me disch handboek uit over de risicof actoren tijdens en na de zwanger schap bij een verslaafde moeder en haar kind. Zelfs vanuit de Verenigde Staten, een land waar deze problematiek veel voorkomt, bestaat belangstel ling voor het werk van Jolan Faase, die is verbonden aan het instituut voor obstetrie/gynaecologie van de Erasmusuniversiteit Rotterdam en het Academisch Ziekenhuis Dijk zigt. Zelf is ze in Nederland actief de kennis over aan harddrugs verslaaf de zwangere vrouwen en hun kin deren te vergroten. Huisartsen Op haar initiatief is, in samenwer king met het Nederlands Instituut voor Alcohol en Drugs, een landelij ke werkgroep van medisch sprecia- listen op poten gezet. En ze denkt over nascholingscursussen voor huisartsen. "Vooral de huisartsen weten te weinig", zegt ze. "Ze her kennen de symptonen vaak niet". De eerste verslaafde baby werd in Nederland in 1979 'ontdekt'. Jolan gebruikt met opzet dat woord, want het kan bijna niet anders dat al voor die tijd vrouwen die harddrugs ge bruiken kinderen hebben gekre gen. "Heroine kwam al begin jaren zeventig in Nederland", verklaart Faase. "Maar er is niets bekend over de kinderen die in die tijd zijn gebo ren. Misschien gebeurde met hen "niets bijzonders, groeiden ze ge woon op. Misschien overleden ze". Aan harddrugs verslaafde vrou wen merken heel vaak pas vrij laat Een heroïnebaby is vaak erg klein, krijgt ontwenningsverschijnselen. dat ze zwanger zijn. Door de heroine is de menstruatiecyclus verstoord. Veel vrouwen, vaak werkzaam in de prostitutie, denken zelfs dat ze daar om sowieso niet in verwachting kunnen raken. Maar dat is een mis verstand. Bovendien beheerst het drugsgebruik hun leven. Denken aan een mogelijke zwangerschap komt daardoor niet bij ze op. Wat gebeurt er met hen als ze merken dat ze een kind krijgen? Jo lan Faase: "Schuldgevoelens. Ze zeggen: 'als ik het geweten had, was is gestopt met drugs'. Ze zeggen dat ze de zwangerschap beter hadden willen plannen. Ze zijn ook bang. Bang dat het kind met afwijkingen ter wereld zal komen. Ze hebben psychisch veel begleiding nodig". Verslaafde vrouwen willen als ze ontdekken dat ze zwanger zijn, vaak accuut stoppen met drugs. "Dat moeten we hen ontraden", zegt Jo lan. "Zomaar stoppen kan de dood van de foetus tot gevolg hebben. Af kicken onder goede medische bege leiding kan wel in de eerste maan den van de zwangerschap. Maar omdat ze vaak later hier komen, zet ten we ze meestal op een methadon onderhoudsprogramma". "Het grote voordeel van me thadon is dat deze stof een etmaal werkt, terwijl heroine maar zes uur effect geeft. De vrouwen hoeven zich praktisch gezien minder met het verkrijgen van drugs bezig te houden, waardoor ze meer aan dacht kunnen besteden aan zichzelf en het kind. Heroine is eetlustrem- mend. Door de methadon eten de zwangere vrouwen beter dan voor heen, wat hun zwangerschap ten goede komt". Bovendien moeten zij de me thadon komen halen. Een zwanger schapscontrole kan dan gelijk wor den 'meegenomen'. "De ontwen ningsverschijnselen bij methadon zijn voor de baby net zo erg als bij heroine", zegt Jolan Faase. "Maar de kinderen komen wel in een bete re algehele conditie ter wereld". De bevallingen vinden in Dijkzigt plaats. Wanneer er complicaties zijn, verhuist het kind naar het Sophia Kinderziekenhuis voor ver dere behandeling. Een heroinebaby is vaak erg klein. Het merendeel, zo'n 60 tot 95 procent, krijgt ont wenningsverschijnselen. Ze trillen, huilen op een karakteristieke ma nier met een schrille, hoge stem vaak de hele dag door. Hun slaaprit- me is verstoord en ze hebben een af keer van lichamelijk contact. In ongeveer 62 procent van de ge vallen is de ademhaling snel en sto tend. Een kleiner deel van de ver slaafde baby's niest veel, heeft een verhoogde zuigbehoefte, lijdt aan diarree en moet braken. Ook komt een verhoogde transpiratie en een hoge lichaamstemperatuur voor. Zuigbehoefte "Het is belangrijk dat de baby's goed geobserveerd worden. Je moet er op tijd bij zijn als er ontwen ningsverschijnselen zijn", zegt Jo lan. "Ze krijgen luminal, een kalme ringsmiddel, om af te kicken. Van wege de verhoogde zuigbehoefte, vinden ze vaak een speen prettig. Om het trillen tegen te gaan, bake nen we ze wel eens in. Zo'n beetje als een mummie. Dat vinden ze lek ker. Ze vinden het ook prettig om in een draagzakje te zitten, tegen de buik aan. Eerst willen ze helemaal geen lichamelijk contact, maar daar komen ze zo overheen". Naast de heroinebaby's krijgt Dijkzigt steeds vaker baby's wier moeders cocaine gebruiken. Een combinatie van allerlei drugs komt ook steeds meer voor. De toename van cocainekinderen is te verklaren door de toenemende populariteit van deze drug. Cocaine wordt rela tief gezien steeds goedkoper. Bo vendien speelt de angst voor Aids een rol. Cocaine wordt gesnoven, terwijl bij het injecteren van heroi ne in een bloedader een kans op be smetting bestaat. "Over de gevolgen van cocaïnege bruik op de zwangerschap is weinig bekend", zegt Jolan. "We denken dat de kans op lichamelijke afwij kingen hoger is dan bij heroine. Hersenbloedingen komen vaak Na de bevalling moeten de moe ders zich melden bij het Centraal Adres, een organisatie voor zwange re vrouwen die harddrugs gebruik (t)en. Met de moeders, die 'clean' moeten zijn, worden afspraken ge maakt over de vezorging van het kind. Het streven van de hulpverle ning is erop gericht de baby bij de moeder te laten. Dat lukt lang niet altijd. Na de bevalling belanden veel moeders in een postnatale de pressie. "Ze zijn teleurgesteld", zegt Jolan Faase. "Het kindje blijkt niet die schattige, roze baby die hen uit de problemen zal helpen". Levenswijze Dijkzigt probeert in de jaren daarna 'zicht' op moeder en kind te hou den. Ook dat valt niet mee. Door hun levenswijze komt menig moe der de afspraken met het zieken huis niet na. In 20 tot 60 procent van de gevallen is de situatie thuis dus danig, dat de kinderen later alsnog uit de ouderlijke macht worden ont zet. Bekend is dat nogal wat kinde ren die in moeders buik drugs toe gediend kregen, zich later op school moeilijker kunnen concentreren. "Je moet voorzichtig zijn hieraan conclusies te verbinden", meent Jo lan. "Want in hoeverre spelen ande re factoren, zoals het milieu waaruit ze komen, een rol?" GEESTELIJK LEVEN Oud-minister De Koning in Leiden: LEIDEN - Oud-minister Jan de Koning (CDA) neemt het de kerk kwalijk dat zij zich wel concreet uitlaat over zaken als honderd gulden extra voor de minima, maar zwijgt over de werkeloosheidsproblematiek. "Dan wordt er gezegd: ja, dat is economie". Wat De Koning betreft moet de kerk helemaal concreet worden, of zich beperken tot een bijbels getuigenis. Een belangrijke lei draad daarbij vindt hij Jezus' ge lijkenis over de werkers in de wijngaard; ook de arbeider die ter elfder ure aan de slag ging, kreeg het volle pond. "Ik verwacht dat de kerk dit verhaal, dat politiek en economisch geheel onverant woord is, blijft vertellen". Intussen moet de kerk begrip opbrengen voor de politici, die met hun persoonlijke overtuiging in de realiteit proberen te werken. "Het is een harde stellingname, maar die honderd gulden extra is ondergeschikt aan de werkgele genheid", zo zei de oud-bewinds man gisteravond in Leiden. Tij dens een bijeenkomst van de werkgroep Armoede Dichtbij van de Studenten Ekklesia, spraken hij en Ria Beckers (Groen lyinks) over hun evangelische inspiratie bij het politieke handelen. Hoewel de ex-minister van so ciale zaken er van overtuigd is dat de Nederlandse samenleving be paald niet slecht uit de bus komt als het gaat over de laagste inko mens, gaf hij toe dat hij tijdens zijn 'betere momenten' de sociale verhoudingen 'or >evredigend' vindt. En over de toekomst toon de hij zich ongerust: "Er is sprake van een verkeerd gerichte spri- aal". Op de vraag of bewindslieden dan niet de macht hebben om daar wat aan te doen, antwoordde De Koning dat hij een verregaan de invloed van de politiek onjuist vindt. "Ik heb gekozen voor een verzachting van de tegenstellin gen en niet voor een andere eco nomische orde, omdat een prakti serend politicus zich zoiets een voudig weg niet kan permitte- Raad van Kerken voor voortzetting conciliair proces AMERSFOORT (ANP) - De Raad van Kerken in Nederland heeft gisteren unaniem besloten tot de voortzetting van het conci liair proces voor gerechtigheid, vrede en behoud van de schep ping. De aanvankelijk geplande afronding op Pinksteren 1990 wordt met twee jaar uitgesteld. Er is de afgelopen driejaar een goede start gemaakt met de be zinning op de drie thema's, aldus de Raad. Het proces moet nu ech ter verder verdiept en in het ker kelijk leven verankerd worden. De Raad stelde met voldoening vast dat in vele kerken en paro chies het conciliair proces geen tijdelijk project is, maar een ker kelijk programma voor de ko mende jaren. De Raad stemde in principe ook in met het plan om rond Pinksteren 1992 een tweede Ne derlandse Kerkendag te houden. Eén van de voorwaarden is dat er uitzicht is op voldoende financië le middelen, aldus de woordvoer ster van de Raad. De eerste Ker kendag, rn september 1989, vorm- Aoor de Nederlandse kerken het voorlopig hoogtepunt van het wereldwijde bezinningsproces. De opvatting van De Koning dat de praktijk leert dat de men sen, op een enkeling na, geen an dere orde willen, werd bestreden door Beckers. "Ik denk dat er nu heel veel handen voor op elkaar te krijgen zouden zijn". Steeds meer vaderlanders zien volgens haar dat de wereld nu op een twee sprong staat en dat er een radicale keus gemaakt moet worden. Volgens Beckers, die als poli tiek kernbegrip solidariteit han teert, zit de westerse wereld nu op een lijn 'ten dode', zoals de bijbel het noemt. Via de boeken van Mo- zes wordt zij geïnspireerd tot een keuze voor het leven. Daarvoor moeten 'drogredenen' van de po litici wel ontmaskerd worden, zo besefte zij. "Elke politicus heeft de plicht om realistisch te zijn, maar dat wordt voortdurend als alibi ge hanteerd om het systeem in stand te houden", aldus Beckers, die van mening is dat er wel degelijk alternatieve scenario's zijn. Bec kers verwachtte van de kerk dat zij de dilemma's bloot legt. "Zij hoeft niet concrete oplossingen te geven". De voorzitter van de avond, de Leidse kerkelijk hoogleraar dr. B. ter Schegget, merkte na de dis cussie op: "Ik heb in ieder geval niemand hier horen zeggen: we hebben vrede met het bestaan de". De Koning: ...verzachting... (foto 'Regering moet PLO erkennen' AMERSFOORT (ANP) - De Raad van Kerken in Nederland wil dat de Nederlandse regering hardop zegt dat de PLO de enige georganiseerde stem van het Pa lestijnse volk is en als enige or gaan is staat is voor dit volk te on derhandelen over een vredesre geling. De Raad schrijft dit in een ver klaring over de Palestijnen en Is raël, waarin wordt voortgebor duurd op een verklaring van 1979. Een vervolg was nodig, omdat de eerste verklaring hier en daar door historische ontwikkelingen was ingehaald, aldus de woord voerder. Zo wordt nu gepleit voor de "opwaardering" van de verte genwoordiger van de PLO in Ne derland, die er destijds nog niet In aansluiting op een bezoek aan het Midden-Oosten (septem ber 1989) pleit de Raad nogmaals voor "onmiddelijke beëindiging van de schending van de mensen rechten in de bezette gebieden". Er moet internationaal toezicht komen om de naleving van de mensenrechten te waarborgen en ook Nederland zou daaraan een bijdrage moeten leveren, aldus de Raad. De Raad onderstreept in de ver klaring nogmaals zijn "dubbele loyaliteit". "De Raad spreekt zich expliciet uit voor erkenning van het bestaansrecht en het recht op veiligheid van een Palestijnse staat naast Israël, zoals hij zich ook van meet af aan heeft uitge sproken voor erkenning van het bestaansrecht en het recht op vei ligheid van de staat Israël". Paus: Denk aan schuldenlast van La tij ns-Amerika MEXICOSTAD (RTR-AFP) - Paus Johannes Paulus II heeft de internationale gemeenschap op geroepen de schuldenlast van La- tijns-Amerika te verlichten en zich het lot aan te trekken van de duizenden vluchtelingen in Cen- traal-Amerika. Hij deed dit tij dens een bijeenkomst met diplo maten in Mexico Buitenlandse leningen aan La- tijns-Amerika en de zware last van de terugbetalingen hebben de onderontwikkeling van het ge bied alleen maar geaccentueerd, aldus de paus. "Het mechanisme dajt de ontwikkelingslanden juist had moeten helpën, is nu een be letsel geworden". Hier riep de Latijnsamerikaan- se landen op om de schuldencri sis gezamenlijk te lijf te gaan. Moker. De kerkelijke omroep Moker besteedt in de uitzending van vanavond (zeven uur tot half acht) onder meer aandacht aan de 'Witte Kerk' in Noord wij kerhout en de Acht Mei Beweging. Ont vangst via FM 105.7 of kabel FM 88.1. Hooglandse kerk. De Hoog landse kerk gaat vanaf zaterdag weer open voor de 'door-de-week- se' bezoeker. De kerk staat om elf uur open. Er is muziek van 'De Sleutels', de Stageband van K G, de Leidse Cantorij en orgelspel van Joop Brons. Daarnaast zijn er twee exposities: de Leidse kun stenaar Piet de Boer geeft o.a. een impressie van herinneringen aan mei 1940 en het Legermuseum uit Delft toont een stukje vaderland se historie. De hele dag door wor den er rondleidingen gehouden. Beroepingswerk Hervormde Kerk: aangenomen de benoeming te Poeldijk tot bijstand in het pastoraat B. K. W. Dijkstra Ter Heijde, de benoeming tot geestelijk verzorger van Het Zonnehuis te Zwol le A. Nicolai kand. Leiden, het beroep van de synode als geestelijk verzorger van het Huis van Bewaring te Breda A. Poldervaart Hilvarenbeek. Gereformeerde Kerken: beroepbaar stelling drs. H. H. Lageveen, De Zool 40,8201 BL Drachten, tel. 05120-10529. Geref. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Amsterdam-C K. van den Geest Alblasserdam en Nieuw-Lekkerland.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2