'Geen risico zondag te wachten' om tot Groei haringstand zorgwekkend klein Ik heb wel eens meer een bom opgegraven Bom verdwaald exemplaar van Engels bombardement Eerste partij haring 21 mei geveild actief in vrije tijd WD wil snel standpunt over toekomst Breestraat DONDERDAG 10 MEI 1990 b.. asBiaaih I ifHBhii Politie bewaakt vliegtuigbom (vervolg van pagina 1) ALPHEN AAN DEN RIJN - Volgens burgemeester M. Paats van Alphen bestaat er 'geen enkel risico' om tot zondag te wachten met het demonteren van de zware vliegtuigbom die gistermiddag is gevonden op het afgegraven terrein langs de Dwarsligger in Alphen. "Die bom ligt er al 45 jaar. In die tijd is toch ook niets gebeurd", aldus de burgemeester. Hij wijst er op dat de politie de bom de komende dagen constant zal bewaken. Alphen en de Explosieven Oprui mingsdienst (EOD) wachten be wust tot zondag, omdat de plek waar de bom ligt volgens Paats bui- tengewoon gecompliceerd is: "Dat heeft vooral te maken met het feit dat een groot aantal bejaarden bin- nen de straal van driehonderd me ter ligt. Het verzorgingshuis Rijnza- te moet volledig worden ontruimd en grote delen van de Magnohafiat liggen uiterst kwetsbaar. Dat wordt 1 een enorme onderneming en kost de nodige voorbereidingstijd". Familie De gemeente rekent zondag op de steun van familieleden bij het ont ruimen van Rijnzate: "We hebben de hoop dat op zondag, moederdag, veel kinderen hun bejaarde vaders en moeders voor een dagje kunnen meenemen. Uiteraard wordt er voor alle mogelijke opvang gezorgd, maar voor de gemoedsrust van de ouderen lijkt het ons beter wanneer zij tijdelijk worden ondergebracht bij hun eigen kinderen". Op dit mo- ment is nog niet bekend waar op vangcentra worden ingericht. Naar schatting duizend Alphense burgers moeten zondag worden ge- evacueerd. Het merendeel bestaat uit bejaarden. Paats: "Maar binnen het evacuatiegebied liggen ook nog eens Hotel Toor, de brandweerka zerne en het station. Voor de brand weer betekent de ontruiming dat al le meldingen voor zover mogelijk moeten worden overgeschakeld naar Leiden. Het treinverkeer wordt stilgelegd en er komt géén vervangend vervoer, dat hebben de spoorwegen ons reeds meegedeeld. Dit omdat ook het stationsgebouw binnen de straal ligt". Stroomkabel Om de zaak zo zorgvuldig mogelijk aan te pakken is een crisisteam ge formeerd. Daarnaast zijn twee on dersteunende groepen ingesteld. Een operationele groep, bestaande uit politie, brandweer, de nutsbe drijven en openbare werken, moet alles regelen ten aanzien van elek triciteitskabels, gasleidingen, afzet tingen en de ontruiming. Paats: "Er loopt een dikke stroomkabel op drie of vier meter van de bom, dus die moet zeker van stroom worden ontdaan. En alle andere schakelin gen moeten tijdens de demontage worden overgezet. De operationele groep zal ook moeten controleren of echt alle huizen leeg zijn op het tijd stip van demontage. In elk geval zullen alle mensen die wonen bin nen de driehonderd meterstraal persoonlijk op de hoogte worden gebracht van de evacuatie". Vol gens Paats moet dat vandaag nog gebeuren. Een tweede groep houdt zich be zig met alle zaken met betrekking tot de evacuatie. In die groep zitten het Rode Kruis, de sociale dienst, de directie van Rijnzate, twee artsen van de GGD, politie en burgerza ken. "Deze groep zorgt ervoor dat huis aan huis de mensen worden in gelicht. Voor de mensen binnen de straal van zeshonderd meter komt een algemene publicatie. Verder wordt een informatietelefoon inge steld en maken we zoveel mogelijk gebruik van de lokale televisie. We hebben overigens wel afgesproken dat wanneer er acute medische hulp nodig is tijdens de uren van demon tage in het evacuatiegebied, de hele zaak dan wordt stopgezet". Rampenplan Alphen maakt bij de evacuatie ge bruik van het rampenplan. Paats: ALPHEN AAN DEN RIJN - Henri Scherpenzeel reageert uiterst laco niek als hem wordt gevraagd of hij niet schrok toen hij de vliegtuig bom vond. De 32-jarige kraanma chinist van het Alphense aanne mingsbedrijf Cultuurweg tikte 's middags om half één met zijn graaf machine tegen de bom. "In paniek? Ben je mal. Ik heb wel vaker een bom opgegraven. Maar dit was wel de grootste die ik ooit heb gezien". Zodra Scherpenzeel metaal hoor de klinken, waarschuwde hij zijn opzichter. "Die riep snel de de hulp van de brandweer in. Het metaal werd schoon gespoten en toen za gen wij al snel dat het om een bom ging. Tsja, dan realiseer je je natuur lijk wel dat daar iets heel gevaarlijks ligt". Maar erg onder de indruk was Scherpenzeel niet. "Nee, want je weet in je achterhoofd datje zoiets kunt aantreffen. Ik werk al jaren op bouwterreinen en langs spoorba nen. Je graaft van alles op en soms ook bommen en granaten. Die din gen liggen er al jaren en gaan nooit af. Maar ja, aan de andere kant, er hoeft er natuurlijk maar één bij te zitten die wél ontploft". Op het terrein waar de bom is ge vonden wordt op dit moment de grond bouwrijp gemaakt voor de aanleg van een ontsluitingsweg naar de wijk Kerk en Zanen en een kantoorgebouw. Het werk zal daar voorlopig worden stilgelegd omdat niemand dicht bij de bom mag ko men. Scherpenzeel zal dat evenals zijn vondst koud laten. "Ach, ik doe gewoon mijn werk. Nadat ik de bom had gevonden, ben ik verder gegaan met wat handwerk. Ik begrijp dat het voor velen een hele belevenis is, maar ik weet dat ik zoiets kan tegen komen". De bom met 135 kilo aan explosieven in beeld. Twee ontstekingen bevat het projectiel, waarvan er één op scherp staat. (foto Ben de Bruyn) "Maar dat is natuurlijk wel stan daard, dus de kaders zijn aangege ven over wat we moeten doen. De invulling is echter sterk afhankelijk van de locatie en die is in dit geval zeer complex. Lucht-, scheepvaart, trein- en wegverkeer is erbij betrok ken. Er mag geen vliegtuig overko men, geen trein rijden en geen boot varen tijdens de demontage". Voor de bewuste plek geldt tot zondagmiddag een constante bewa king van de politie. Binnen een straal van vijftig meter mag nie mand komen. ALPHEN AAN DEN RIJN - De vijfhonderd pond wegende bom is een merkwaardig exemplaar. Vrij wel zeker is de 'General Purpose' van Amerikaanse makelij op 23 maart 1945 afgeworpen door een Engelse bommenwerper. "Er zijn toen vijf bombardementen uitge voerd op de spoorbaan in Alphen en op de oude gasfabriek die daar in de buurt stond. Een van de gashouders is toen ook geraakt", aldus burge meester M. Paats. Adjudant A. Crooswijk van de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) heeft de bom nader onder zocht. "Je kunt rustig spreken van een zware bom. Hij heeft merkwaar dig genoeg twee ontstekingen. Een op de neus en een aan de achterzij de. De staart is verdwenen. Er zit ongeveer 135 kilo aan explosieve stoffen in de bom. Omdat een van de ontstekingen op scherp staat moet de bom zo snel mogelijk on schadelijk worden gemaakt". Alles wijst er volgens Crooswijk op dat de bom tijdens het bombar dement te vroeg is afgeworpen. "Hij is de grond ingedoken, heeft een baan door de aarde gemaakt en is ergens op afgeketst, want de bom ligt mét de neus omhoog. Hij ligt op ongeveer vijftig centimeter onder het maaiveld". Bioloog Corten pleit voor verdere vangstbeperking SCHEVENINGEN/KATWIJK De aanwas van jonge haring in de Noordzee is de komende jaren zorgwekkend laag. De ho ge temperatuur van het water als gevolg van de extreem war me zomer in 1989, is waarschijn lijk van invloed geweest op het paaigedrag van de vissen. Ha- ringbioloog A. Corten van het Rijksinstituut voor Visserijon- derzoek (RIVO) is dan ook van mening dat de vangstquota van de vissers in de Europese lan den aan deze cijfers moeten worden aangepast. De gevolgen van de slechte jaarklasse 1989' zullen de vissers vooral in 1992 gaan merken als de dan driejarige vissen volwassen zijn en dus het iceale gewicht van de maatjesharing hebben bereikt. Maar ook volgend jaar zal het vangstquotum al omlaag moeten, meent Corten, omdat in 1988 de aan was van jonge haring eveneens on der het gemiddelde lag. "De voor uitzichten zijn niet rooskleurig", al dus de haringbioloog. Ambtenaren I Ambtenaren zijn net aper,Toege geven: qua uiterlijk valt het soms nog wel eens tegen. Maar kijk nu eens naar hun manier van doen. Volgens deskundigen verschillen de maniertjes van ambtenaren niet of nauwelijks van die van de doorsnee aap. Voorbeeldje: "Een jonge, pas aangestelde ambtenaar wil iets veranderen in zijn organi satie maar stuit op weerstand. 'Waarom kan dat niet?' vraagt hij aan zijn chef als hij zijn voorstel len nog maar weer eens uitgelegd heeft. 'Dat doen we hier gewoon niet', zegt de chef onverstoorbaar zonder verdere argumentatie te geven. De jonge ambtenaar zal zich er, mede op aanraden van zijn oudere collega's, vermoede lijk bij neerleggen. Verplaatsen we ons even van het stadhuis naar de apenkooi, dan zien we hetzelfde gebeuren, zij het dat er nu sprake is van een experiment. Dat gaat als volgt: in de kooi ligt een banaan op een verhoging, maar als een aap de trap op klimt om die banaan te pakken wordt hij bestraft met een elektrische schok. De apen leren zo af de trap op te gaan. Nu wor den de apen één voor één vervan gen door andere apen. In dat pro ces beletten de oude apen de nieuwkomers de trap op te gaan. Uiteindelijk zijn er alleen nog maar nieuwe apen die geen van allen weten waarom je de trap niet op zou mogen. Volgens communicatiespecia list Tom Pauka en de Groningse wethouder Rein Zunderop gaat het in veel organisaties precies zo en dat leidt tot de reactie "dat doen we hier gewoon niet, jonge man". Een ongewenste gang van zaken omdat een en ander de ver nieuwing van een organisatie on dermijnt. vindt Pauka. Hij schreef er een boekje over: 'De banaan wordt bespreekbaar'. Hij noemde het gistermiddag tij dens een bijeenkomst van het Ne derlandse Haringcomité dan ook te betreuren dat de uitzonderlijk ster ke jaarklassen jonge haring in het midden van de jaren tachtig, niet zijn benut om in de Noordzee een 'buffer' van deze vissoort te kwe ken. "De voorraad is niet zo groot als die had kunnen zijn", meent Corten. "Als biologen wilden we streven naar een haringstand van twee miljoen ton, dan zouden we het vangstquotum voor alle Eu ropese landen op een half miljoen ton per jaar kunnen houden. Nu is dat onmogelijk". De EG-landen mo gen dit jaar 400.000 ton haring van gen, waarvan 90.000 ton aan Neder land is toebedeeld. De haringstand bedraagt in de Noordzee momenteel 1,25 miljoen ton, ongeveer 25 procent meer dan de biologen aanvankelijk in de som berste prognoses hadden berekend. Corten: "Dat is weliswaar een klein lichtpuntje, maar het verhuld niet dat er problemen aankomen". Niet alleen de geringe aanwas van jonge haring is van invloed op de stand van deze vissoort in de Noord zee. Er is de afgelopen periode op nieuw meer gevangen dan volgens In dit boekje stelt hij allerlei ge woonten binnen de gemeente Groningen aan de kaak. Gronin gen heeft de afgelopen jaren, on der leiding van Pauka, gewerkt aan een 'cultuurveranderingspro- ces' om zijn 'apen' een andere ma nier van werken, leidinggeven, communiceren en omgang met anderen bij te brengen. Ook het Leidse gemeentebe stuur wil wel eens af van de stel ling dat je een oude hond geen nieuwe kunstjes kunt leren. Het bureau van Pauka, De Beuk, werd daarom in de arm genomen om Leidse ambtenaren te leren anders met hun werk. met elkaar en met de burgers om te gaan. Het sleutelwoord in deze operatie is FIKS, een afkorting van Flexibili teit, Innovatie, Kwaliteit en Klantgerichtheid en Samenwer king. De Beuk krijgt 350.000 gulden voor dit klusje. Het personeels blad van de gemeente Leiden, QQ, houdt van maand tot maand de stand van zaken bij. In het nieuwe nummer wordt er mel ding van gemaakt dat al meer dan 50 projecten zijn gestart in het ka der van FIKS en er is zelfs een FIKS-team samengesteld "om ideeèn op te pakken en mogelijke samenwerkingsproblemen te hel pen oplossen". Of burgers die de gemeente een brief schrijven in middels ook antwoord krijgen, vermeldt het verhaal niet. Ambtenaren (2) In de gemeente Groningen is het 'cultuurveranderingsproces' reeds afgerond. Over de ervarin gen van ambtenaren en politici is een nieuw boekje verschenen: 'Banaan voor gevorderden'. In deze vervolguitgave beschrijven de auteurs de gang van zaken in Groningen. Gebleken is dat toén het Groningse project werd afge rond en de gemeentelijke organi- de quota was toegestaan. Corten wees gistermiddag opnieuw de Deense industrievissers als de grote boosdoeners aan. Zij voeren voor de vismeelfabrieken alle soorten aan die in hun netten komen en daaron der bevindt zich ook een grote hoe veelheid jonge haring. Corten: "We dringen al jarenlang aan op maatregelen tegen deze in dustrievissers, maar in de praktijk komt daar niets van terecht". De bioloog wees in dit verband op rap portages van vissers die Deense fa- brieksschepen in de Nederlandse wateren hadden gesignaleerd. "Pas na weken aandringen is er door het ministerie een inspectievliegtuigje met mensen van de Algemene In spectiedienst gestuurd, die foto's van deze praktijken hebben ge maakt. Met de resultaten daarvan is naar mijn weten uiteindelijk niets gebeurd". Voorzitter L.E. Ouwehand van het Haringcomité plaatste kanttekenin gen bij de sombere voorspellingen van Corten. "De biologen laten zich evenals de vissers nog regelmatig verrassen. Haringen zijn snelle zwemmers, soms dicht bij de grond, dan weer vlak onder de oppervlak te, waardoor ze nauweliiks waar- satie de cultuurverandering zelf moest gaan uitdragen de vaart er uit dreigde te raken. Delen van de organisatie gaven te kennen dat het nu wel mooi genoeg geweest was, terwijl ook geluiden opgin gen van ontevredenheid. De Groningse berichten zijn dus niet erg hoopvol voor Leiden. Wij wilden daarom weieens van een Leidse ambtenaar horen hoe het er na een klein jaar voorstaat in de sleutelstad. We gingen te ra- neembaar zijn met de opsporings- apparatuur". De schattingen die visserijbiologen jaarlijks van de ha ringstand maken, zijn volgens Ou wehand dan ook aan schommelin gen onderhevig. Die stelling werd door Corten niet bestreden. "Dat zie je in feite al aan de schatting die we van de huidige haringvoorraad in de Noordzee hebben gemaakt". Maar zelfs met die marges is er naar de mening van de bioloog nog sprake van een zorg wekkende toestand. De hoeveelheid volwassen (drie jarige) haring die dit jaar voor de vissers beschikbaar komt, blijkt eveneens lager dan tot nog toe werd aangenomen. Aanvankelijk is uitge gaan van een hoeveelheid van 700.000 ton, maar uit recente gege vens blijkt dat de toename niet meer dan 500.000 ton bedraagt. "Ei genlijk betekent dat, dat we jaren lang boven onze stand hebben ge leefd", aldus Corten. "Dat is in de ja ren zestig ook al eens gebeurd, en dat had toen in de jaren zeventig he le vervelende consequenties". Hij doelde hierbij op de volledige slui ting van de haringvangst voor de Nederlandse vloot gedurende een periode van zes jaar. de bij een kritische ambtenaar: Reinout van Gulick van de afde ling stadsvernieuwing. Hij vindt het cultuurverande ringproces veel weg hebben van een nieuwe godsdienst. "Gij zult niet snauwen, maar de burger- klant glimlachend te woord staan. Gij zult niet zitten slapja nussen, maar een kwahteitspro- dukt afleveren. Gij zult niet egotrippen, maar samenwerken SCHEVENINGEN - De haring vangst op de Noordzee wordt voor de Nederlandse vissersvloot open gesteld op 14 mei. Door het afschaf fen van de traditionele 'race' heb ben de schepen minstens een week de tijd om een redelijke voorraad vis binnen te halen. Naar verwach ting kan dan op maandag 21 mei de eerste Hollandse Nieuwe in de Scheveningse visafslag worden ge veild. De dag daarop is de haring overal in Nederland te koop. De opbrengst van het eerste em mertje dat aan de man wordt ge bracht door het veilinghuis Chris tie's is bestemd voor de Neder landse Hartstichting. Het Nationaal Visbureau wil met deze gift bena drukken dat haring een gezond pro- dukt is. Nu met de afschaffing van de ha ringrace de opening van het ha ringseizoen van zijn mystiek is ont daan, achtte voorzitter L.E. Ouwe hand van het Visbureau gisteren ook de tijd gekomen om het begrip Hollandse Nieuwe een andere in houd te geven. Voor het eerst werd tijdens de bijeenkomst die jaarlijks aan het begin van het haringseizoen wordt belegd, openlijk toegeven dat de haring die de Nederlandse con sument nuttigt voor een belangrijk deel uit Denemarken afkomstig is. In de eerste weken van mei be draagt dat aandeel van de Deense met uw collega's. Halleluja. Looft De Beuk", aldus Van Gulick vo rig jaar. Hoe denkt Van Gulick nu over het cultuurveranderingsproces? Merkt hij al iets van het welslagen van FIKS? "Nee, ik merk geen enkel effect"; reageert de stads vernieuwingsambtenaar. "Dat gaat geheel aan mij voorbij. En niet alleen aan mij. Ik denk dat op het hele stadsbouwhuis geen ambtenaar te vinden is die die vraag positief zal beantwoorden. Alleen de afdeling volkshuisves ting heeft, voor burgers die daar om vragen, een lijstje gemaakt met nieuwbouwprojecten in de gemeente Leiden. Dat is denk ik het enige waar je het etiket FIKS zou kunnen opplakken". Dat brieven van burgers, in het kader van het FIKS-project, snel ler worden beantwoord merkt Van Gulick ook niet. "Ik probeer zelf om brieven die op mijn bu reau belanden zo snel mogelijk te beantwoorden. Maar soms ben je gedwongen ze langer te laten lig gen omdat er met andere afdelin gen moet worden overlegd. Daar is niet altijd de tijd en mankracht voor. Bij de afdeling verkeer heeft men, bij voorbeeld, een behoor lijk personeelstekort. Ik denk dat de achterstand in het beantwoor den van brieven op die afdeling erg groot is. Daar wordt dus niets aan gedaan". "Het hoofd van mijn afdeling heeft mij ook nooit toegesproken over het FIKS-project. Ik ben ook zo verwaand om te denken dat ik altijd al mijn besi heb gedaan om burgers tegemoet te komen. Aan de andere kant ben ik ook wel zo reeël om te denken dat het altijd beter kan. Maar, van FIKS merk ik geen enkel resultaat. Ik ben bang dat dat een zachte dood zal sterven. Het is weggegooid geld geweest, denk ik persoonlijk. De enige die er, volgens mij, beter van wordt is niet de ambtenaar of de burger, maar De Beuk". vloot zelfs tussen de 75 en 80 pro cent. Paspoort De vraag of een haring die door een Deense visser wordt aangevoerd ook tot een 'Hollandse Nieuwe' kan worden bestempeld, beantwoordde Ouwehand echter met een volmon dig ja. "Het is namelijk niet bepa lend welke visserman de haring op vist ('de haring heeft namelijk geen paspoort') maar wat er vervolgens mee gebeurt. De specifieke bewer king die de Nederlanders aan de topkwaliteit haring geven, maken van deze vis een Hollandse Nieuwe. LEIDEN WD-fractievoorzitter M. van der Nat wil dat er snel duide lijkheid komt over de Breestraat. Hij vindt dat het college van B en W nog voor de zomer een besluit moet nemen over de toekomst van de winkelstraat. Van der Nat kaartte dit punt gisteravond aan tijdens de vergadering van de gemeenteraad, omdat de nieuwe verkeerswethou der Walenkamp omtrent de herin richting van de Breestraat een slag om de arm lijkt te houden. Van der Nat bracht dit punt naar voren tijdens de bespreking van het nieuwe collegeprogramma. Opval lend vond Van der Nat de naam van de nieuwe beleidsvoornemens: Een nieuwe lente. "Je zou een nieuw ge luid verwachten, maar na lezing moetje toch concluderen, is dat nou alles?" De WD'er constateerde verder dat de collegepartijen over een aan tal heikele zaken, zoals de bebou wing van de Oostvlietpolder, nog geen beslissing heeft genomen. "De krachtproef voor dit colllege moet nog komen", stelde Van der Nat, die zich verder afvroeg wat nu precies de inbreng van het CDA is geweest in het nieuwe collegeprogramma. Diezelfde vraag stelde zich D66- fractievoorzitter P. Langenberg. "Waar is de toegevoegde waarde van het CDA, wat zijn de stokpaard jes van Groen Links". Ook hij meende dat aan het nieuwe college- Drogramma wervingskracht ont- Krakers moeten uit woning aan Oosthavenstraat DEN HAAG/LEIDEN - De krakers van het pand Oosthavenstraat in Leiden moeten dat huis uiterlijk eind volgende week hebben verla ten. President De Groot van de rechtbank in Den Haag heeft dat vanmorgen bepaald in een kort ge ding dat de eigenaar van het huis had aangespannen. Een onbekend aantal krakers heeft in het paasweekeinde bezit ge nomen van het pand, dat in afwach ting van een verbouwing lange tijd heeft leeggestaan. De schuld daar voor werd gistermorgen bij de ge meente gelegd, die lang met de bouwvergunning heeft gewacht. Toen de krakers eenmaal in het ge bouw waren getrokken, gaf de ge meente wel snel de vergunning af. Nu de rechter ontruiming heeft gelast, is het mogelijk politiehulp in te schakelen indien de krakers niet voor het einde van de gestelde ter mijn (eind volgende week) uit zich zelf het pand verlaten. Om die kwaliteit te garanderen, kopen Nederlandse vakmensen de haring op in de aanvoerplaatsen Sk- agen en Hirthals in het noorden van het Deense Jutland. De vangst wordt vervolgens over de weg naar Nederland vervoerd en daar verder verwerkt. Volgens Ouwehand wordt overi gens wel overwogen om de titel 'Hollandse Nieuwe' in het vervolg niet meer het hele jaar door maar al leen in de primeurperiode (van half mei tot en met juni of juli) door de vakhandel te laten hanteren. Na de ze tijd zou gewoon moeten worden gesproken van maatjesharing. breekt. "Het programma heeft een globaal karakter, met weinig nieuw elan". Hij vroeg zich verder af of het niet mogelijk was om de nieuwe plan nen van het college te financieren door op andere beleidsonderdelen bezuinigingen door te voeren. "Is het nu wel nodig dat alle nieuwe plannen gefinancierd moeten wor den door verhoging van de onroe- rend-goedbelasting", aldus Lan genberg. Tijdens de volgende raadsverga dering krijgen de collegepartijen de gelegenheid te reageren op het col legeprogramma. Meisje (6) breekt haar sleutelbeen LEIDEN Een 5-jarig meisje uit Leiden heeft gistermiddag haar sleutelbeen gebroken bij een aanrij ding op de Zijlsingel. Het meisje fietste zonder te kij ken vanaf de Oosterdwarsstraat de Zijlsingèl op. Een automobilist (37) uit Leiden kon de fietster niet meer ontwijken en reed haar aan. Het slachtoffer is overgebracht naar het AZL. Ouders Ouders van een kind met spraak- en taal problemen of dat slechthorend is, komen dinsdag 15 mei om 20.00 uur bijeen om ervaringen uit te wisselen. In school De Voorde aan de Bazuinlaan 2a in Rijswijk wordt onder meer besproken waar meer aandacht aan moet worden besteed. Ou ders uit de regio Leiden kunnen zich aan melden op telefoonnummer 079-611503. Borstvoeding Informatie over borstvoeding wordt woensdag 16 mei gegeven op een avond van de Borstvoedinggroep Leiden. Ook worden vragen beantwoord over de kraamtijd en de voorbereiding op de ge boorte. (Aanstaande) moeders en va ders zijn vanaf 20.15 welkom in kinder boerderij Merenwijk aan Parkzicht 100. Kindertelefoon Wie tussen de acht en achttien jaar is en vragen heeft over echtscheiding, school, verliefdheid, sex of gewoon een praatje wil maken, kan nog steeds bellen met de kinder- en jongerentelefoon in Leiden. Ie dere dag tussen 16 00 en 20.00 uur staat telefoonnummer 120611 open. ook voor anonieme bellers.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14