af Strengere regels voor geld lenen Mitsubishi maakt personenbus nu in Japan Oudshoorn B.V. Rover komt met vierdeurs sedan Mazda rust 323 uit met verbeterde 4WD rill AUTO-HOME Leiderdorp B.V. Keurmerk voor bemiddelaars 'KGB had de hand in 'Oppositie moet chaos voorkomen' revolutie Tsjeehoslowaldje' AUTO-ALLERLEI mm I** ADVERTENTIE Uw off* JWazcfa-dealer. Weversbaan 27 - Leiderdorp tel. 071-899349. AMSTERDAM (ANP) De financieringsbranche wil nog dit jaar een keurmerk invoeren voor erkende kredietbemid delaars. Dat heeft W. J. van den Heuvel, algemeen directeur van de Direktbank, gisteren in Amsterdam bekendgemaakt tijdens het congres 'Kredietbemiddeling gunst of straf. BINNENLAND/BUITENLAND/ECONOMIE Via een dergelijk keurmerk moet de kwaliteit van de kredietbemidde ling (persoonlijke leningen, doorlo pende kredieten en huurkoop) in Nederland worden verbeterd. "De branche wil schoon schip maken", aldus Van den Heuvel. Gekoppeld aan het keurmerk moet er ook een klachtenregeling voor de consu ment komen. De instelling van een keurmerk komt na lang overleg tussen de or ganisaties in de financieringsbran- 'Onderzoek naar hasjhandel politie niet te langzaam' AMSTERDAM (GPD) - De Am sterdamse officier van justitie mr. L. de Wit wijst beschuldigingen van traagheid in het onderzoek naar twee van hasjhandel verdachte re chercheurs af. Binnen het Amster damse korps is opschudding ont staan door de onduidelijkheid over de beschuldigingen van de recher cheurs van het district Raampoort. Over de huidige stand van onder zoek en of meer politiemensen zijn betrokken bij de drugshandel, wei gert De Wit iets te zeggen, 'omdat we ons nog gedeeltelijk op gissin gen baseren'. De suggestie dat justi- tie een deel van het dossier achter houdt om een corruptieschandaal af te dekken, is volgens mr. De Wit 'volkomen misplaatst'. che en de consumentenorganisatie Konsumenten Kontakt (KK). KK publiceerde in februari een rapport over de uitwassen onder kredietbe middelaars. De handelwijze, deskundigheid en informatieverstrekking in deze sector laat volgens KK veel te wen sen over. Het gaat daarbij om zaken als discriminatie (mensen met uit kering krijgen geen lening, buiten landers betalen, als ze al geld krij gen, een hogere rente), misleiding in advertenties over onder meer de rente, wildgroei in provisies, kop pelverkopen met verzekeringen en ernstige fouten in contracten. Van den Heuvel zei dat in Neder land een bedrag van 13 miljard gul den omgaat aan geleend geld. Daar van wordt ongeveer 4 miljard uitge geven via kredietbemiddelaars. Directeur Donia van KK zei dat zijn organisatie inderdaad het ge voel heeft dat de kredietbemidde laars de kritiek serieus" hebben ge nomen. "We zullen echter pas aan het eindresultaat kunnen zien of we op de goede weg zijn". Het keur merk moet volgens Donia de consu ment de garantie geven dat de kre dietbemiddelaar die een dergelijk vignet straks voert inderdaad onaf hankelijk is en objectieve informa tie verstrekt. Intussen wordt ook gewerkt aan regels die misleidende reclames met zogenaamde 'vanaf rentes' moeten beëindigen. Ook is overleg op gang gekomen met het Landelijk Bureau Racismebestrijding om te komen om ongelijke behandeling door geldverstrekkers tegen te gaan. PARIJS De vliegtuigbou wers British Aerospace uit Groot-Brittan- nië en Aerospa tiale uit Frank rijk hebben vijf jaar uitgetrok ken voor een stu die naar een tweede genera tie supersoni sche vliegtui gen. Ontwikke ling van een snellere en gro tere Concorde zou 20 tot 23 mil jard gulden kos ten. (foto AP) AMSTERDAM (ANP) - Het Sov jet-imperium stort hoe dan ook in elkaar. De taak van de democrati sche (lees: radicale) oppositie is te voorkomen dat dit gepaard gaat met bloedvergieten en chaos. Zij is echter te verdeeld en ongeorgani seerd om brede steun te krijgen on- 'Noodreparatie' wapenwet onnodig DEN HAAG (ANP) Het ministe rie van justitie ziet geen aanleiding via een snelle noodreparatie iets te doen aan het door de Nederlandse Douanebond geconstateerde gat in de september 1989 van kracht ge worden Wet wapens en munitie. De wet wordt mogelijk na beoordeling eind dit jaar aangepast. Volgens de Nederlandse Douane- - bond kunnen douaniers sinds de in voering van de wet niet meer optre den tegen illegaal ingevoerde vuur- en slag- of steekwapens, omdat zij in deze sinds september 1989 geen opsporingsbevoegdheid meer heb ben. Volgens Justitie valt het met de problemen wel mee en doen de problemen zich volgens alleen voor bij kleinere grensovergangen. der de bevolking, en daarom is een bundeling van de krachten in het hele land onontbeerlijk. Dit zei de radicale afgevaardigde en oppositieleider professor Joeri Afanasjev gisteren in Amsterdam, waar hij eerder het achtste Sachar- ov Congres toesprak. De essentiële vraag is volgens hem niet of het Sovjet-imperium sterft, maar hóe dat gebeurt. Hij verwijt president Gorbatsjov in de loop van de afgelo pen vijf jaar te zijn afgegleden naar het rechtse conservatieve kamp. De ontwikkelingen van de afgelopen maanden bewijzen dit eens te meer. "Kijk hoe hij optreedt jegens Litou wen en de andere Baltische repu blieken". PRAAG (AP) - De Russische ge heime dienst KGB heeft mogelijk de hand gehad in de vreedzame re volutie in Tsjechoslowakije in no vember vorig jaar. Dat concludeert het Tsjechoslowaakse staats- nieuwsagentschap CTK uit een rap port van een parlementaire com missie, die het laatste half jaar de Het beleid van Gorbatsjov is vol gens hem geen beleid. Het is een po litiek van 'niet toestaan, dreigen, in timideren en vasthouden aan het oude'. Zijn voorstel voor een nieu we Sovjetfederatie noemde hij 'zui vere retoriek'. Het leiderschap van Gorbatsjov is slechts een 'inleiding tot de perestrojka', aldus Afanasjev tijdens zijn toespraak. Afanasjev is mede-oprichter van het Democratisch- Platform, een hervormingsgezinde groep binnen de communistische partij. Hij be sloot vorige maand echter op te stappen uit de party. Verder is hij aanvoerder van de radicale Interre gionale Groep in het Congres van Afgevaardigen. Proef met 'telewerken' van start DEN HAAG (ANP) Minister Maij (verkeer en waterstaat) heeft woens dag het startsein gegeven voor het experiment 'telewerken' bij haar minis terie. Dit houdt in dat dertig medewerkers van de rijksinspectie voor het vervoer negen maanden lang thuiswerken. Zij krijgen daarvoor onder meer de beschikking over een extra telefoonaansluiting, een computer en een fax. Daardoor kunnen zij toch contact houden met hun chef en colle ga's. Maij verwacht dat als deze vorm van thuiswerken op grote schaal in de maatschappij ingevoerd wordt, het autoverkeer op den duur met 10 tot 20 procent kan verminderen. De deelnemers aan het experiment, allen vrijwilligers, komen uit Diemen, Rotterdam en Den Haag. Heermahuizen worden beter door nieuwe woningwet DEN HAAG (ANP) - Staatssecre taris Heerma van volkshuisvesting bestrijdt de opvatting van de PvdA- fractie in de Tweede Kamer dat de kwaliteit van de woningbouw ach teruitgaat door de nieuwe woning wet. De technische voorschriften in die wet met minimum-eisen voor woningbouw bieden architecten juist meer mogelijkheden, aldus de bewindsman gisteren in de Kamer. De PvdA had hem dinsdag voor gehouden dat de nieuwbouw nu al zo eenvormig is datje door zo'n wijk heen wandelend niet weet of je in Amsterdam, Enschede, Nijmegen dan wel in Zoetermeer bent. De mi nimum-bouwvoorschriften zijn vol gens de PvdA in de hernieuwde wet zo laag. dat voor erger moet worden gevreesd als die voorschriften tot norm zullen worden verheven. Heerma vond het maar onzin. Volgens hem zijn het de opdracht gevers en de bewoners die het kwa liteitsniveau van nieuwe woningen bepalen. Hij zegde wel toe eens in de vier jaar te zullen bekijken hoe de bouwpraktijk met de nieuwe voorschriften omgaat. Toch moest hij de kamer toezeg gen ook toe gemeentebesturen de mogelijkheid te geven de mini mum-bouwvoorschriften naar ei gen goeddunken uit te breiden. PvdA en CDA, een grote meerder- heid in de Kamer, hadden een amendement van deze strekking in gediend. gebeurtenissen rond de revolutie heeft onderzocht. De snelle overgang van commu nisme naar democratie in Tsjechos lowakije werd op 17 november aan- geslingerd door de politie, die een vreedzame demonstratie van stu denten in Praag met geweld neersloeg. Twee dagen later riepen dissidenten het Burgerforum in het leven, dat de rol van gids in de revo lutie op zich nam, en op 24 novem ber waren de orthodoxe communis tische leider Milos Jakes en zijn ge trouwen binnen het Politburo op straat gezet. De onderzoekscommissie werd begin december ingesteld maar heeft volgens het staats- nieuwsagentschap CTK ondanks al het werk geen helder beeld kunnen krijgen van de gebeurtenissen. De commissie zou zijn tegengewerkt door de bureaucratie, maar kon niet direct aangeven door wie. De sleutel tot het mysterie zou lig gen bij de onlogische activiteiten binnen het ministerie van binnen landse zaken in de dagen na 17 no vember. De politie zou lijdzaam hebben toegezien hoe dissidenten rustig het Burgerforum konden op richten om het regime omver te werpen. De commissie noemt ech ter nergens de naam van de KGB. Maanden voor de revolutie circu leerden al geruchten dat Sovjet-lei- der Michael Gorbatsjov ontevreden was met het strakke regime in Praag en druk uitoefende voor de mocratische hervormingen. Economische Zaken maakt jaarverslag DEN HAAG (ANP) - Minister An- driessen van economische zaken heeft in navolging van het bedrijfs leven voor zijn departement van economische zaken over 1989 een 'financieel jaarverslag' laten opstel len. Dat verslag is voorzien van een goedkeurende verklaring die on dertekend is door zowel de departe mentale accountants als externe ac countants. MERCEDES wordt in Amerika be schouwd als veiligste automerk, voor zover het de S-klasse betreft. Verder wijst een studie van een marktonderzoekinstituut uit dat de ze Duitse personenauto's het hoogst scoren op het gebied van be trouwbaarheid. In deze index vol gen Toyota, Honda, Buick, Cadillac, BMW en Porsche. Problemen, duurzaamheid, reparaties, vervan ging en garantie werden over 5 jaar per merk bekeken. JAGUAR weet na de privatisering van enkele jaren geleden van geen ophouden bij het vestigen van ver kooprecords. In Europa werden in het eerste kwartaal al bijna 2500 au to's verkocht en in een moeizaam te bewerken land als Japan 600 stuks. Ook in ons land scoort het gerenom meerde merk bijzonder hoog met 195 orders in de afgelopen drie maanden. Daarmee streeft de im porteur 'toppers' als de BMW 7, Mercedes S en Porsche in aantallen voorbij. LANCIA heeft met de Ypsilon in ons land niet bijster veel succes. Bij de Belgen kennelijk meer, gezien de verkiezing tot 'Stadsauto van het Jaar'. DONDERDAG 10 MEI 1990 De prijs van de Japanse bus is 33.931 gulden ex. btw voor de benzi neversie. De vergelijkbare in Ne derland omgebouwde bus kost 30.270 gulden. Voor de dieselversie is de verhouding 36.875 gulden te gen 34.253 gulden. Uiteraard levert de nieuwe Mini bus L 300 meer extra's op. Het dash board is luxer en herbergt een klok je en een toerenteller. Verder heeft de auto stuurbekrachtiging, achter ruitverwarming en achterruitewis ser met interval, centrale deurver grendeling en getint glas. Men kan kiezen uit een tweeliter De Mitsubishi minibus L 300 komt nu rechtstreeks van de fabriek. benzinemotor van 90 pk of een 2,5 li- benut zodat de passagiers ook ter diesel van 51 pk. Door het weg klappen van de achterste bank ont staat veel laadruimte en kunnen nog zes personen zitten. Overigens kunnen de banken zo worden neer geklapt dat slaapruimte voor een gezin met kinderen ontstaat. De rugleuning kan tweezijdig worden Fo»en antwoord te hebben op de treinzit (tegenover elkaar) kunnen toenemende 'carpooling' als gevolg zitten. van de dichtslibbing van de Rand- De importeur denkt met deze au- stad. MITSUBISHI Off. Mitsubishi dealer voor Leiden, Leiderdorp e.o. Touwbaan 5 Leiderdorp tel. 071-410141. Tot dusver moest een aantal impor teurs; van Japanse automerken zelf een oplossing zoeken voor de Ne derlandse vraag naar personenbus- jes. De Japanse fabrikanten lever den in een aantal gevallen gesloten bestelwagens, die in Nederland tot personenbusjes werden omge bouwd. Mitsubishi en Nissan bij voorbeeld wendden zich daartoe tot het carrosseriebedrijf van Snoeks in Zwaanshoek, die allerlei varian ten tot stand bracht, van bestelwa gens met dubbele cabine tot negen- persoons personenbusjes. Mitsubishi importeur Hart, Nib- brig en Greeve in Sassenheim brengt nu echter een geheel in de Japanse fabriek vervaardigde luxe minibus op basis van de L 300. Deze komt dan wel duurder uit dan de Snoeks-versies, die overigens ook leverbaar blijven. Rover 400 sedan met een gedistingeerde en klassieke uitstraling. (foto gpd) De Rover 400-serie is inmiddels in da Concerto aan over en Rover dus De vierdeurs sedan wordt straks Engeland bij het publiek geïntrodu- de 200. Toch zijn er flinke verschil- leverbaar als Rover 414 Si en 616 ceerd. Het betreft de vierdeurs se- len. Rover beschikt namelijk over GSi. Rover heeft met een 400 (en dan-versie van de Rover 200, die nu een eigen dieselmotor en is er bo- ook met de 200) een auto in het pro- ook in de Nederlandse showrooms vendien in geslaagd om de wagen gramma die een gedistingeerde en staat en in het najaar leverbaar is. een eigen Britse identiteit te geven, klassieke uitstraling heeft. De spe cificaties van de 200 en de 400 zyn De nieuwe generatie Rovers is Dat blijkt uit de luxe snit en de ver- vrijwel gelijk. Over de prijs is men een van de resultaten van de samen- werking van wortelnotenhouten pa- het nog niet eens bij Rover Neder- werking tussen Honda en Rover. De nelen in het dashboard en de deur- land. De verwachting is dat deze Japanse kompaan hield er de Hon- bekleding. rond de 30.000 zal liggen. Grotere wegstabiliteit Mazda's populaire model 323, dat vorig jaar een totale wijziging on derging, heeft nu ook een aangepast 4WD-systeem. Het kenmerk van de ze nieuwe vierwielaandrijving is een grotere wegstabiliteit door opti maler grip bij steeds wisselende omstandigheden. Dat is onder meer verkregen door de toepassing van een middendifferentieel dat de aan- drijfkrachten ongelijk verdeelt over voor- en achteras. Dit en ook het achterdifferentieel hebben nu een viscokoppeling gekregen. Deze combinatie zorgt voor een vermo gensverdeling van 60:40 voor/ach ter. De Mazda 323 4WD, die voor 57 mille te boek staat, heeft onder nor male droge rij-omstandigheden bij na tweederde van de aandrijfkrach- ten op de achterwielen. Wordt het op de weg glad door regen, ijzel of sneeuw dan krijgt deze van huis uit voorwielaangedreven auto, 60 pro cent van de 122 kW (165 pk) vermo gen op de voorwielen. Jammer dat de visco alleen op de achterwielen werkt. Draait de zaak bijvoorbeeld links voor en achter door, dan is het moeizaam wegko men of koers houden. Standaard heeft de auto ABS, met een sensor die de vertragings factor meet bij het afremmen van de auto. Daardoor kan via computer besturing ook bij vier aangedreven wielen optimaal van ABS gebruik Mazda 323 ook te koop met verbetert worden gemaakt. Andere voorzie ningen zijn een elektrisch bediend schuifdak, een centrale deurver grendeling, getint glas en brede 195/60 banden. e vierwielaandrijving. De 16-kleps turbomotor levert een maximum koppel van 219 Nm/3000 tr. en dat is voor een be trekkelijk lichte auto van 1175 kilo meer dan voldoende om een 'dyna- (foto GPD) mische rijstijl' te etaleren. De top snelheid van 210 km/u zegt ook het een en ander over deze Mazda 323 4WD in GTX uitvoering.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11