Ruding onderuit in race om topfunctie Leids Heerema wordt in stilte groter AbvaKabo: atv via 35 naar 32 uur Voor't leukste cadeau moet u zondag moeder even mee uit nemen. Franse en Britse deal over Oost-Europabank Hazerswouds Carrier koopt koelbediijven Fokker 100 is opvolger legendarische Friendship SPORTIEVE BELEGGING EG gaat dichtgetimmerde bedrijven openbreken WOENSDAG 9 MEI 1990 ECONOMIE DEN HAAG (GPD/(Rtr/UPI/DPA) Oud-minister van Financiën dr. H.O.C.R. Ruding (50) wordt geen directeur van de nog op te richten Herstelbank voor Oost-Europa. Hij heeft de race om het directeurschap verloren van de Fransman Jacques Attali, zo meldt de Fi nancial Times van gisteren. Ingewijden in Den Haag bevestigen dat het besluit over het directeur schap afgelopen weekeinde in Was hington tijdens het overleg van de G7, de zeven belangrijkste econo mische grootmachten in de wester se Wereld, is genomen. Ruding zelf was niet bereikbaar voor commen taar. Met het besluit komt een einde aan een maandenlange lobby-cam pagne van de Nederlandse regering die Ruding naar yoren schoof. Ne derland moest het daarmee opne men tegen de Franse regering, die Attali steunde. Attali is behalve ver trouweling van de Franse presi dent, Mitterand, ook de geestelijk vader van de1 bank. De Nederlanders hadden aanvan kelijk goede hoop op een gunstige afloop, vooral omdat veel Oost- europese landen Rudings kandida tuur steunden. Dat was de Fransen een doorn in het oog. Zij wilden het niet op een stemming van de 42 in de bank deelnemende landen laten aankomen. Die stemming zou,top'l:9. mei plaatsvinden. (Van onze verslaggever) LEIDEN/HAZERSWOUDE - Het Hazerswoudse bedrijf Carrier, dat luchtkoelingsinstallaties levert, heeft Grigo Import in Zoetermeer en het Belgische Climatech overge nomen. Deze bedrijven maken deel uit van Frigo Beheer, dat door het Rotterdamse Econosto wordt ver kocht aan Carrier. Bij Grigo en Climatech (samen ongeveer 30 werknemers) blijven 'volgens de directeur van Carrier P. Olierook de naam, de organisatie en de 'bedrijfscultuur' zoals die zijn. Olierook: "Wij willen juist profite ren van de naamsbekendheid van deze bedrijven in de markt en dqar- om veranderen wij niets". De bedrijven maken onderdelen voor koelinstallaties. Die activitei ten sluiten volgens Olierook goed aan bij Carrier, dat in Nederland de grootste leverancier van aircondi tionings-installaties is. Hoeveel geld met de overname is gemoeid wil Olierook niet kwijt. Het Hazerwoudse bedrijf, dat tot voor 2 jaar onder de naam Nedairco zelfstandig was, maakt tegenwoor dig deel uit van het Amerikaanse bedrijf Carrier. Dat is op zijn beurt weer een onderdeel van United Technologies, één van de 20 groot ste bedrijven in de Verenigde Sta ten. De Britten zijn met Londen in de race voor de vestigingsplaats van de op te richten bank. Zij concurreer den daarmee met Amsterdam, de stad die het kabinet-Lubbers als vestigingsplaats wilde. De Fransen besloten tot een deal met de Britten. Londen kon de vestigingsplaats van de bank worden mits Attali het directeurschap kreeg. Dit voorstel werd aan de andere landen in de G7, de Verenigde Sta ten, Canada, Japan, West-Duitsland en Italië, voorgelegd. Zij gingen ak koord, mede om de Fransen en Brit ten ertoe te bewegen om binnen het Internationaal Monetair Fonds (IMF) hun tweede en derde plaats op te geven ten gunste van Japan en West-Duitsland. De Fransen en Britten staan nu zij aan zij op de vierde plek op de ranglijst. Naar verluidt hebben de Fransen de Britten ook samenwerking op defensiegebied en bij de ontwikke lingssamenwerking aangeboden om Attali aanvaard te krijgen. Offi ciéél werd er door alle betrokkenen gisteren gezwegen over de in het ge heim afgesloten overeenkomst. Mi nister Kok (financiën), die op be zoek is in de Verenigde Staten, werd niet ingelicht. IMF-akkoord Over de lang uitgestelde verrui ming van de financiële middelen van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) is eindelijk een ak koord bereikt. Dit betekent dat het fonds de komende jaren 'goéd isuit-. gerust' voor ondersteuning van ont wikkelingslanden en landen in Oost-Europa met leningen, aldus IMF-topman Michel Camdessus gisteren op een persconferentie in Washington. Tijdens de halfjaarlijkse vergade ring van het Interim-Comité, het be leidsbepalende orgaan van het fonds, werden de laatste problemen opgelost. De door de 152 lidstaten ingelegde middelen (quota), op grond waarvan zij bij het fonds kun nen lenen, worden met vijftig pro cent verruimd tot omgerekend 335 miljard gulden. Voor Nederland, dat een aandeel heeft van 2,5 pro cent in de quota, betekerïtde verho ging een extra inleg van ruim 2,8 rhiljard gulden. (vervolg van pagina 1) SCHIPHOL (GPD/ANP) - Als de verkopen doorgaan in het tempo van het afgelopen jaar, zal de Fok ker 100 het record van de Friends hip breken. De Friendship was in zijn klasse, turboprop, het meest verkochte vliegtuig in de westerse wereld. Het gaat echter te ver om te zeggen dat de Fokker 100 de Friendship nu al aan het voor bijstreven is. Dat orders het afgelo pen jaar in zulke recordaantallen zijn binnengestroomd, is echter voor een groot gedeelte het gevolg van de groei van de bedrijfstak. Bovendien was de Friendship een toestel voor kleine luchtvaart ondernemingen en is de Fokker 100 gemaakt voor de grote luchtvaart maatschappijen en die kopen per definitie groter in. Het succes van de Fokker 100 is dus betrekkelijk. Wat verkoopresultaten betreft staat de kleinere Fokker 50 (die is ont wikkeld uit de Friendship) voorals nog in de schaduw van de 100. Desondanks vindt topman Van der Veen: "Fokker wordt een vlieg tuigbouwer van formaat". De werk gelegenheid is de afgelopen twee jaar toegenomen met vijftienhon- derd arbeidsplaatsen tot bijna der tienduizend. In 1993 zal de vlieg tuigbouwer jaarlijks honderd toe stellen produceren. Dit jaar wordt 290 miljoen gulden gestoken in dè uitbreiding van de produktiecapa- citeit in Drechtsteden, Ypenburg en Schiphol. Volgens Van der Veen is een tweede bewijs dat Fokker is toege treden tot de ere-divisie van vlieg tuigbouwers gelegen in het feit dat de onderneming bijna uitsluitend eerste klas luchtvaartmaatschappij en tot zijn klantenkring mag reke nen. Het komend jaar zal vooral in het teken staan van het binnenha len van grote orders bij enkele grote maatschappijen. North West Airli nes en Delta Airlines zijn twee maatschappijen die nog een besluit moeten nemen over omvangrijke vloofvervanging. Het gaat daarbij vooral om toe stellen die geschikt zijn voor aan voerlijnen naar grote luchthavens. Fokker meent dat haar vliegtuigen juist hiervoor bij uitstek geschikt zijn. Luchtvaartmaatschappijen in de Verenigde Staten en Europa vol gen in grote lijnen dezelfde strate gie. Het opbouwen van netwerken van aan- en afvóerroutes van kleine vliegvelden naar grote, die onder ling met door zeer grote vliegtuigen worden verbonden. Concurrentieslag Volgens British Aerospace staat het komende jaar in het teken van de concurrentieslag tussen de BAe 146 van de de Britten en de Fokker 100. Verder zijn de Aeritalia ATR 42 en 72 concurrenten. Ook het Zweedse Saab, tot enkele jaren geleden bou wer van gevechtsvliegtuigen, be geeft zich met de Saab 2000 propjet op de markt voor kisten met vijftig stoelen. In deze concurrentieslag kijkt Fokker of er een versie van de Fok ker 100 kan worden ontwikkeld waar overdag passagiers mee wor den gevlogen en 's nachts vracht. De ontwikkeling van Fokker 100 is tevens een voorproefje van het nieuw te bouwen vliegtuig. Bij het vooronderzoek naar een nieuw type kijkt de vliegtuigfabriek naar nieu we voortstuwingstechnieken en naar de toepassing van 'moderne transone aërodynamica'. Dat is de luchtstroming rond een vliegtuig die ligt in het gebied van de geluids snelheid. Fokker onderzoekt hoe een vleu gel kan worden gebouwd die heel slank is. Zo'n vleugel is fijner van constructie en daarom moeten de constructiedelen sterker zijn. Fok ker heeft het afgelopen jaar verder gewerkt aan de ontwikkeling van vleugelpanelen, vleugelliggers en zware vleugelverbindingen die zijn gemaakt van 'arall', een nieuw ma teriaal dat bestaat uit lagen alumini um met daartussen aramidevezel. BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie vindt dat ondernemin gen in sommige EG- landen te veel mógelijkheden hebben om zich te beschermen tegen vijandige over names. Zij heeft gisteren voorge steld de bestaande en toekomstige EG- wetgeving op, dit gebied aan te scherpen. EG-commissaris Bangemann zal de voorstellen volgende week voor leggen aan de EG-ministers voor de interne markt. Hij kan vooral op te gengas uit Nederlandse en West- duitse hoek rekenen. Het Neder-- landse bedrijfsleven, dat op een re latief open aandelenmarkt alleen door juridische constructies wordt beschermd, ziet een grote bedrei ging in de plannen, waarop vooral LONDON - Old-timers raken als beleggingsobject meer en meer in trek. WIELRENNEN - Jan Janssen Vooral Ferrari's doenhet goed: zij blijken in waarde vaak sneller te stijgen gaat zijn racefietsenfabriek, pro- dan Van Goghs. Van deze Ferrari 315S uit 1957 zijner slechtsvijf gebouwd, dukten in de prijsklasse tussen de 1000 en 8000 gulden aanbieden, ver- Later deze maand wordt dit racemonster geveild bij Christie's in Londen, kopen. De overdracht aan Uniph in Deskundigen verwachten een recordprijs van ruim 21 miljoen gulden. Nieuwleusen krijgt een dezer dagen (foto AP) zijn beslag. Slechte resultaten De Tweede Kamer wil op korte ter mijn opheldering over de slechte bedrijfsresultaten van DAF en Phi lips. Philips ontvangt van de Staat jaarlijks tientallen miljoenen gul dens steun voor technologieprojec ten; de Staat is met DAF Trucks verbonden via de militaire activitei ten. Belfleur stopt De uitgave van het vrouwenweek blad Belfleur (oplage 120.000), dat in november 1989 werd gelanceerd, zal met onmiddellijke ingang wor den gestopt. Het Belfleur-nummer 20 van 10 mei zal de laatste uitgave zijn. Dat heeft de uitgever van het blad, Kiekover Holding BV. Redên is het geringe aantal advertenties. Hulp Oost-Europa Staatssecretaris Bukman (economi sche zaken) heeft 28 miljoen gulden vrijgemaakt voor een hulpprogram ma aan Polen, Hongarije, Tsjechos- lowakije en de DDR. Met het geld moeten projecten worden ondër- steund die de betrokken landen hel pen bij het omschakelen naar een pluriforme, democratische rechtts- staat en een marktgerichte econo- Pie Medical De voltallige raad van commissaris sen van Pie Medical (medische elek tronica) is gisteren opgestapt. De drie leden van de raad zijn ir. A. van der Klooster (voorzitter), drs. G'A.C. Heerkens en B.J. Amesz. In een gezamenlijke verklaring leggen de commissarissen er de nadruk op dat de huidige financiële stand van de onderneming en het inzicht dat zij hebben in haar toekomstige ont wikkeling geen aanleiding vormen Voorpui-beslissing. Veerstaking De werknemers van de veerpont tussen Maassluis en Rozenburg dreigen volgende week woensdag opnieuw te staken: Mogelijk voor langer dan de aangekondigde sta king van 24 uur, die tot gevolg had dat de dienst gisteren de gehele dag uit de vaart was. DEN HAAG (ANP) - Verdere ar beidstijdverkorting mag van de Abr vaKabo, de FNV-bond van ambte naren en trendvolgers, niet ophou den bij 35 uur. Het AbvaKabo-con- gres sprak gisteren in Den Haag te gen de zin van het bondsbestuur uit dat de 35-urige werkweek 'een stap is op weg naar verdere arbeidsduur verkorting'. Waar de verkorting van de werk week moet eindigen, spraken de le den niet uit. De uitspraak heeft van het congres heeft overigens geen -onmiddellijke gevolgen,, omdat voorrang Wordt gegeven aan verbe tering van de inkomens van ambte naren en trendvolgers, nodig om ge lijk op te lopen met het bedrijfslef Het eendaagse extra congres van de grootste bond van ambtenaren en trendvolgers in ons land was no dig omdat het driedaagse congres van eind maart te weinig tijd had om het beleid voor de jaren 1990- 1994 volledig uit te zetten. Tijdens dat congres nam de AbvaKabo af scheid van voorzitter J. van de Scheur. Gisteren zat zijn opvolger C. Vrins voor het eerst voor. Het bondsbestuur wilde geen ver dergaande uitspraken over verkor ting van de gemiddelde arbeids duur. De 35-urige werkweek is weliswaar nodig om het beschikba re, werk beter te kunnen verdelen, maar op zichzelf al ambitieus. De fi nanciering moet komen uit de eco nomische groei en pas nadat sprake is van een gelijke loonontwikkeling met het bedrijfsleven. Het congres onderschrijft dat de koopkracht en loonontwikkeling voorrang heb ben. Het congres verwierp wijzigings voorstellen waarin sprake was van een concrete verdere stap nadat de 35 uur is gehaald (bijvoorbeeld naar 32 uur). De vakcentrale FNV gaat vooralsnog uit van epn gemiddeld 35-urige werkweek in 1993. De bon dén die zijn aangesloten bij de FNV hebben zich op deze 'inspannings verplichting' vastgelegd, al laat de industriebond (na de AbvaKabo de grootste FNV-bönd) het' bereiken van het doel afhangen van de wen sen van de leden en de vraag of het uitvoerbaar is (maatwerk). De bouw- en houtbond, diedit jaar wel verdere arbeidstijdverkor ting wist binnen te halen, vindt dat het voorlopig bij 35 uur moet biy?j ven. De AbvaKabo, hoewel scep tisch over de haalbaarheid vanwege de financiering, loopt met zijn con gres-uitspraak nu ineens voorop. Het bondbestuur haalde opge lucht adem nadat de loonparagraaf voor de komende jaren ongeschon den het einde haalde. Vier jaar gele den legden de afgevaardigden een naar later bleek volstrekt onhaalba re miljardenéis op tafel om de inko mensachterstand in te halen. Het uitgangspunt is nu ten minste gelijk oplopen met het bedrijfsleven. De vakcentrale FNV ziet geen en kele reden om de vorig jaar afge sproken doelstelling van een 35-uri- ge werkweek in 1993 te laten vallen. Het succes van de Westduitse, me- taalbond IG Metall, die onlangs 35 uur overeenkwam, sterkt de FNV in haar overtuiging dat verdere atv haalbaar is. Teheran duurste stad ter wereld GENÈVE (Rtr/AFP/UPI) - Te heran, Tokyo en Libreville zijn de drie duurste steden in de we reld. Dit blijkt uit een onderzoek van van het Zwitserse bureau Corporate Resources Group. Onderaan de ladder staat Quito (40), de hoofdstad van Ecuador. Steden waar de kosten van le vensonderhoud het laagst zijn, zijn voornamelijk in Zuid-Ame- rika te vinden. De onderzoekers hebben in 83 steden over de hele wereld het prijspeil in maart van 151 con sumptiegoederen vergeleken. New York werd op 100 gesteld en van daaruit zijn de overige steden geïndexeerd. Amster dam is een van de wereldsteden waar de kosten van levenson derhoud goedkoper zijn dan in New York en weet zich met zijn 96 punten in de buurt van Frankfurt, Sydney, Chicago, Se oul, Washington en Hongkong. Van de 15 duurste steden ter we reld liggen er zeven in Europa. Oslo is het duurst, gevolgd door Helsinki (130), Zürich (123), Ge- nève (121), Kopenhagen (119), Stockholm (117) en Parijs (111). van Britse zijde sterk is aangedron gen. Volgens de Commissie biedt de wetgeving in sommige lidstaten te veel ruimte aan de leiding van een onderneming cm een vijandig bod via manipulatie van het aandelen kapitaal of stemrechten reeds bij voorbaat kansloos te maken. De overige aandeelhouders zouden on voldoende in staat worden gesteld hunstem te laten horen over een overnamebod, terwijl een beslis singdaarover een zaak moet zijn van alle aandeelhouders. De Com missie stelt verder dat overnames van belang zijn voor de internatio nale concurrentiepositie van de Eu ropese ondernemingen. Vooral de Nederlandse markt zou zonder de bestaande constructies een ideaal jachtterrein worden voor internationale beurspiraten. Veel grote bedrijven zijn ondergewaar deerd, terwijl het aandelenbezit goed is gespreid. In Den Haag maakt men zich dan ook grote zor gen over de plannen. Volgens diplo maten in Brussel treffen de voor stellen Nederland onevenredig zwaar, omdat in de meeste andere ECManden gebruik wordt gemaakt van andere constructies om het aan delenbezit af te schermen. Zo is een overname in de Bonds republiek ondenkbaar zonder voor afgaand akkoord met de opper machtige huisbankier van een be drijf. De meeste Italiaanse onderne mingen zijn in vaste hand van een paar families. Staatslening brengt f 3,1 miljard op DEN HAAG (ANP) - De vyfde staatslening van dit jaar die een ren te van 9 procent draagt, heeft 3,1 miljard gulden opgeleverd. De koers van de tienjarige lening met een eenmalige aflossing op 15 mei 2000 is vastgesteld op 100,90 pro cent. De vijf staatsleningen hebben tot nu toe 21,85 miljard gulden op gebracht voor dekking van de fi nancieringsbehoefte van de staat, die voor dit jaar op ongeveer 42 mil jard wordt geschat. Offshore-concern verbreedt activiteiten met aankoop Grootint ADVERTENTIE Moeders worden zondag in de Holland Casino's extra verwend met'n uniek kookboek. "Met Holland Casino'saan tafel" is 'n prachtige uitgave vol verrassende recepten. En natuurlijk kunt u haar daar van meteen 'n voorproefje geven in één van onze sfeervolle restaurants. Dus wie moeder wil verrassen met een wel heel bijzondere moederdag, is zondag vanaf 14.00 uur van harte welkom. JVSINOS lil de Holland Casino's kom je ogen tekort (Van onze redacteur Karei Berkhout) Het Leidse offshore-concern Heere ma is een zwijgende reus. De lange reeks dochterondernemingen in uiteenlopende landen zoals Brazilië en de Verenigde Staten doet ver moeden dat de bouwer van olie platforms en pijpleidingen heel groot is. De grote projecten zoals de overname van metaalconstructie bedrijf Grootint, die gisteren be kend werd, maken duidelijk dat Heerema daarbij ook grote ambities heeft. Maar zowel de precieze omvang als de strategie van Heerema zijn al sinds de oprichting in 1946 met stil te omgeven. De vaak spectalulaire ondernemingen worden doorgaans afgedaan in een summier persbe richt van een pr-bureau, dat door zijn activiteiten voor onder meer Vendex bekend staat als terughou dend. Directeur Van Dantzig van het gelijknamige bureau vindt ver dere vragen over plannen van Heer- ma altijd "erg interessant", maar antwoorden daarop "op de zaken vooruitlopen" of "te ingewikkeld" en "wel erg gedetailleerd". Heerema houdt er niet van om in de publiciteit te komen en de bijdra ge aan het mislukte Rotterdamse lustrumproject Carthago, waarvoor Heerema een werkeiland zou leve ren, is dan ook een uitzondering. Heerema houdt er helemaal niet van om negatief in de publiciteit te komen. Dat merkte het Leidsch Dagblad dat vorig jaar een stukje schreef met een geladen kop ("Lam offshore bedrijf helpt blinde ber ger" over de overname van Wijsmuller). De krant kan een al heel lang geleden beloofd interview met topman Pieter Heerema voorlo pig wel vergeten, want Heerema is boos. "Heerema is een familie-bedrijf', zegt voorlichter Van Dantzig voor zichtig, "en die houden nu er een maal niet zo van naar buiten te tre den". Maar, belooft hij, in de loop van dit jaar gaat het bedrijf meer openheid van zaken geven. Sinds de ontdekking dat de Noordzee geweldige olievoorraden verbergt, Is de offshore-industrie daar weer aangetrokken. Het persbericht over de aankoop van metaalconstructiebedrijf Grootint in Zwijndrecht (omzet ruim 250 miljoen gulden, 1300' werk nemers) bevat inderdaad informatie over de motieven van Heerema. Naast obligate zinsneden, wordt duidelijk dat Heerema met de aan koop in feite twee doelen nastreeft. Allereerst bouwt Heerema zijn acti viteiten uit in wat in het jargon heet 'de natte waterbouw', oftewel bouw en transport van olie-platforms en aanleg van onderzeese pijpleidin gen. Daarnaast gaan de zeehelden van Heerema nu voor het eerst de wal met de bouw van bruggen en andere staalbouw. De jaren tachtig zijn magere jaren geweest voor de offshore-industrie, doordat de vraag naar olie en gas zeer sterk afnam. In 1989 werd maar 1,27 miljard gulden in olievelden geïvesteerd tege 2,5 miljard in 1984. De Leidse metaalbouwer Hollandse Constructie Groep (dochter van de Hollandsche Beton Groep) bijvoor beeld stootte onlangs na jaren van verlies zijn offshore-activiteiten af. Grootint zag de winst de laatste ja ren dalen: vorig jaar van 9 miljoen gulden tot 6,1 miljoen gulden. Heerema dat het eveneens zwaar had te verdureri besloot 2 jaar gele den tot een reorganisatie ("Anders is er over 5 jaar geen Heerema meer" zei de directeur later tegen NRC-Handelsblad), waarbij 200 man op straat zouden komen te staan. Daarnaast breidde de bouwer van olie-platforms zijn aanbod uit. In 1988 richtte Heerema met de Amerikaanse soortgenoot McDer- mott een gezamelijke onderneming op en vorig jaar werden de zware-la- dingschepen van het bergingsbe drijf Wijsmuller overgenomen, waarmee booreilanden kunnen worden versleept. Optimisme Inmiddels heeft het optimisme weer de overhand gekregen in de offshore-industrie. Tegen NRC- Handelsblad zei Heerema vorig jaar dat de vraag naar olie en dus naar olieplatforms in de jaren negentig zou herstellen. De Het samenwer kingsverband van de offshorebe- drijven, IRO, verwacht voor 1990 weer forse investeringen, waaron der 700 miljoen gulden in pijplei dingen. Dit jaar werd er al voor 700 miljoen gulden aan orders uit Noor wegen binnengesleept en de Britse minister Wakeham (energie) ver wacht voor Engeland dit jaar een re cordaantal proefboringen, nu is ont dekt dat de olievelden nog lang niet zijn uitgeput. Ook Grootint was met een goed gevulde orderportefeuille van 500 miljoen gulden begin dit jaar nog optimistisch. Desondanks heeft Grootint zich nu gegeven aan Hee rema, dat verklaart dat met de aan koop ook het geplande ontslag van de 200 man van de baan is. Met Grootint zit Heerema nu ook in de staalbouw. Voorheen bezat Heerema wel een fors aandelenpak- keten in het bouwbedrijf Volker Stevin, en tegenwoordig nog in Hol landsche Beton Groep (10 procent). Maar dat is iets anders dan zelf ook echt bouwen. De staalbouw is erg in opkomst de laatste tijd, niet alleen bij brug gen maar ook bijvoorbeeld bij de constructie van gebouwen. Leidse HCG gelooft bijvoorbeeld heilig in de toekomstmogelijkheden van .de metaalconstructies en heeft de staalbouw tot kernactiviteit gebom- dardeerd. De flirt met de staalbouw van Heerema lijkt eerder voort te komen uit het verlangen niet van één soort activiteit afhankelijk te zijn. Verbreding van activiteiten is blijkbaar de les die Heerema heeft geleerd in de jaren tachtig, al stond dat niet in het persbericht.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5