Senaat stemt toch in met ov-jaarkaart De bankservice van de BBL kent geen grenzen. De on)zin van de gevangenis Kwaliteit woningen is onder niveau' Voordeel van treinforens kost 5 miljoen Geheime nota sterkt CDA Hoeveelheid benzeen bij tankstations boven norm in kritiek op abortuswet Artsen vrezen schadeclaims De BBL denkt aan u DEN HAAG (ANP/GPD) Minister Ritzen (onderwijs) mag de ov-jaarkaart voor studenten invoeren per 1 januari 1991. Een meer derheid van de Eerste Kamer steunde gisteren het voorstel van de minister. Qp juli wordt definief beslist over de invoering van de vervoerskaart. Studenten gaven gisteren een OV-jaarkaart aan het Spoorwegmuseum. Volgens de studenten hoort de kaart hier thuis. De Senaat stemde gisteren voor de kaart. (foto ANP) DEN HAAG (GPD) - Het voordeel tje voor de gebruiker van het open baar vervoer bij het reizen tussen de woon- en de werkplek zal de fiscus per jaar vijf miljoen gulden kosten. De plannen vergen geen extra per soneel bij de belastingdienst. Staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) zei dit gisteren als reac tie op vragen van WD'er Linscho- t'eii, Hij wilde weten hoeveel het plan van kamerleden Vermeend (PvdA) en Vreugdenhil (CDA) kost om werknemers die per bus of trein het werk daar krijgen van hun extra te ontzien bij de an het reiskostenforfait. CDA willen dat de be de eerste tien kilo- meter een belastingvrije vergoe ding krijgen van 640 gulden per jaar. Over grotere afstanden zou men 200 gulden meer mogen ont vangen dan door de belastingdienst aan autogebruikers is toegestaan. De werknemer moet dan wel de kaartjes openbaar vervoer bij de werkgever indienen. De werkgever zal ze moeten administreren ten be hoeve van de belastingdienst. Volgens Van Amelsvoort kan de belastingdienst bij de normale con troles voor de loonbelasting meteen controle uitvoeren op de ingelever de kaartjes. De controle zal alleen administratief zijn.. Feitelijke con trole, om te kijken of de betrokkene de kaartjes niet van iemand anders heeft betrokken, zal niet plaatsheb ben. De staatssecretaris zei Linscho- tens stelling dat de regeling dus fraudegevoelig is, voor zijn reke ning te laten. "Ik heb daar geen aan wijzingen voor", aldus Van Amels voort, die verder zei ook "enige" controle van de werkgevers zelf te verwachten. De "Kamer stemt mor gen over de voorstellen. DEN HAAG Kamervoorzitter Deetman serveert 'zijn' toetje i trum Nieuwspoort in Den Haag. Voortaan maakt elke maand e nente Nederlander daar een diner klaar. DEN HAAG (ANP) - Van de tank stations met een jaaromzet van meer dan 1 miljoen liter benzine overschrijdt ongeveer 40 procent de grenswaarde voor het vrijkomen van de chemische stof benzeen. Benzeen is gevaarlijk voor de volks gezondheid. Uit onderzoek in opdracht van het ministerie van milieubeheer blijkt dat bij het bevoorraden van tankstations en het tanken van ben zine benzeen met bezinedampen in de buitenlucht terecht komt. De stof kan leukemie veroorzaken en is slecht voor nieren, lever en zenuw- perscen- stelsel. December vorig jaar is een i promi- concept-grenswaarde vastgesteld foto gpd) die eind dit jaar definitief van Het voorstel kreeg 40 stemmen voor. en 28 stemmen tegen. De gehele CD A-fractie en 17 leden van de PvdA-fractie steunden het voorstel. Van die laatste fractie stemden op merkelijk genoeg zeven leden tegen het voorstel van hun 'eigen' PvdA- minister Ritzen. Ook WD, D66, Groen Links en SGP/GPV/RPF stemden tegen. Het voornaamste bezwaar tegen de invoering bleek de vraag of de Nederlandse 1 Spoorwegen straks .wel voldoende capaciteit hebben om de naar schatting zeshonderd duizend studenten te vervoeren. Ritzen verklaarde dat voor zowel hemzelf als voor de NS de datum van 1 juli van dit jaar "cruciaal" is. Mocht dan blijken dat het capaci teitsprobleem van de NS niet kan worden opgelost, dan is de "kaart afgekaart" en "is het contract van de baan", aldus Ritzen. Het vervoersprobleem is volgens Ritzen opgelost wanneer universi teiten, hoge scholen en scholen voor middelbaar beroepsonderwijs bereid zijn aanvangstijden van col leges en lessen te verschuiven. Stu denten maken op die manier buiten de spits gebruik van het openbaar Ritzen kreeg gisteren de onvoor waardelijke steun van minister Ma- ij-Weggen (verkeer en waterstaat). Zij onderstreepte verschillende voordelen van de ov-jaarkaart. Vol gens Maij-Weggen zorgt de ver voerskaart ervoor dat zeshonderd- Onderzoek aids niet uitbreiden UTRECHT (ANP) - Het onderzoek naar de verspreiding van aids hoeft niet te worden uitgebreid tot een anoniem, grootschalig bevolkings onderzoek. Het Onderzoek kan be perkt blijven tot groepen met een hoog risico voor aidsinfecties. Ho moseksuele mannen met wisselen de contacten, drugsspuiters en be zoekers van poliklinieken voor ge slachtsziekten maken deel uit van deze groepen. De Gezondheidsraad zegt dit in een advies over het nut van onder zoek naar de verspreiding van het aidsvirus in Nederland en de voor- en nadelen van de verschillende methoden die daarbij kunnen wor den gebruikt. Volgens de Gezondheidsraad komt ondqr de 'dlgemene' bevol king maar een zeer gering aantal mensen voor die met het aidsvirus zijn besmet. Het precies vaststellen van het percentage is theoretisch wel mogelijk (met zeer omvangrijk onderzoek) maar heeft geen prakti sche consequenties. Er zijn volgens de Gezondheids raad strikte waarborgen nodig voor anonimiteit en discretie. Met name verzekeraars en werkgevers zullen geen vragen mogen stellen over deelneming aan anoniem onder zoek naar aidsbesmetting, anders heeft dergelijk onderzoek geen kans van slagen. Windsurfers Windsurfers op ondiepe wateren worden blootgesteld aan diverse schadelijke stoffen die via de huid in het lichaam binnendringen. Dat blijkt uit een intensief onderzoek op zes windsurfers op het ondiepe Ke telmeer tussen de Noordoostpolder en Oostelijk Flevoland. Het gaat vooral om zware metalen en PAK- verbindingen die onder het nauw sluitende surfpak gelegenheid krij gen binnen te dringen in de huid. Reden voor paniek is er volgens d< onderzoeker, zelf windsurfer, niet. Hasjhandel Het onderzoek' naar de twee van hasjhandel verdachte agenten in Amsterdam, strekt zich uit'uit tot de rest van het politiekorps in ;de hoofdstad. Dat heeft officier van justitie De Wit gisteren bevestigd in NCRV's Hier. en Nu. Binnen het korps is grote onrust ontstaan, om dat de twee maandenlang blijken te zijn afgeluisterd. Collega's van de twee zijn bang bij het onderzoek te worden betrokken. Moord Voor de Arnhemse rechtbank is gis teren tegen een 28-jarige Arnhem mer acht jaar cel en tbs met dwang verpleging geëist wegens moord op zijn ex-vriendin Elly de Jong (39). De man stak de vrouw, die hem bleef opzoeken nadat de relatie was beëindigd, vorig jaar november neer toen ze hem de was kwam te rugbrengen. Daarna begroef hij haar imde buurt. duizend ménsen minder in de ver leiding komen om zwart te rijden. Ook kan de invoering van de kaart er volgens haar voor zorgen dat de studenten -"jonge mensen"- ook na hun studie kiezen voor openbaar vervoer in plaats van de auto. Dat is winst voor het milieu en winst voor het openbaar vervoer en past in het verkeers- en vervoersbeleid van dit kabinet en deze minister, aldus Ma ij-Weggen. De Landelijke Studenten Vak bond (LSVb) is zeer teleurgesteld over de houding van de Eerste Ka mer. Het aannemen van een wet zonder dat duidelijkheid bestaat over de mogelijkheid van invoering acht de bond onverantwoord. "Het is verbijsterend dat de Eerste Ka mer zo makkelijk akkoord gaat met het gegeven dat een groep burgers in Nederland hun sociale voorzie ning in natura uitbetaald krijgen", aldus LSVb-voorzitter J. de Bruijn. (door ANP-verslaggever Saskia Belleman) AMSTERDAM (ANP) - Het lijkt een gewaagde stelling, maar Her man Franke heeft hem toch opge nomen in zijn proefschrift. Over twee eeuwen gerekend is er met het bestraffen van misdadigers meer leed veroorzaakt dan door de mis daad waarvoor zij werden gestraft. Dat is de criminoloog duidelijk geworden uit het leed en de misluk kingen die hij "uit de spelonken van de geschiedenis" heeft weten op te diepen. Feiten die niet eerder zijn opgediept, hoewel ze in principe be schikbaar waren. Dat verbaast Franke. Maar ronduit geërgerd is hij over "het gemak, de ondeskundig heid en de slordigheid waarmee sommige politici pleiten voor 'zwaardere straffen zonder zelf ooit een gevangenis van binnen te heb ben'gezien". Criminoloog Franke verdiepte zich meer dan vijfjaar in dè geschie denis van de gevangenis in Neder land. Van de rasp- en spinhuizen in de achttiende eeuw tot de "peniten tiaire inrichtingen" van de twintig ste. Overmorgen promoveert hij aan de Universiteit van Amsterdam op het proefschrift Twee eeuwen ge vangen. Misdaad en straf in Neder land. Knoet Zijn onderzoek heeft hem er alleen maar meer van overtuigd dat cel straffen een mens niet beter maken. Niet vroeger, toen men probeerde de gevangene het besef van zijn "slechtheid" onder dwang van de knoet èn met intimidatie bij te bren gen. En niet nu, in een periode waarin de gedetineerde veel meer vrijheid geniet en wordt aangespro ken op zijn eigen verantwoordelijk heid. "Vrijheidsberoving heeft een funeste en destructieve invloed op gedetineerden. Ze worden gestig matiseerd en ontwennen het sociale leven. Bovendien weerhoudt de dreiging van een celstraf mensen niet van het plegen van misdrijven. Dat heeft de geschiedenis voldoen de aangetoond", stelt Franke. "Wat in de discussie te zeer uit het oog wordt verloren is de kern van de straf; dat je je vrijheid kwijt bent. Al het andere is franje. De kleuren televisie op je cel, het koffiezetappa raat. Extra straffen door die voorzie ningen weg te halen is een vorm van pesterij. Wat schiet je er mee op? Ik snap de gedachte wel die er achter zit. Als je maar hard genoeg straft, dan plegen ze niet nog eens een strafbaar feit. Nou, dat is dus riiet zo. De invloed van straf is veel be trekkelijker dan men vaak denkt". Niet dat Franke iich schaart on der de voorstanders van een onmid dellijke afschaffing van opsluiting in de cel. Hij gelooft niet dat de mens van nature "goed" is en weet zo snel ook geen alternatief voor met name zware criminelen. "Zou je het strafrechterlijk appa raat, de politie, afschaffen, dan werd hèt een janboel. De mens is een hebzuchtig roofdier. Langere straffen dragen echter niet bij aan terugdringing van de criminaliteit. Ik geloof niet in de heilzame wer king van de vrijheidsbeneming. Het enige dat je er mee bereikt is dat je mensen, die opgesloten worden, meer vernietigt. Voor sommigen zal de gevangenis een positief keer punt zijn in hun leven. De vraag is alleen of dat door de straf komt, of door een verandering in de situatie buiten de gevangenis, waardoor de aanleiding die iemand tot crimineel gedrag liet vervallen is weggeval len". Er is volgens Franke nog een re den waarom je celstraffen niet zon der meer kunt afschaffen. "Je kunt het niet maken tegenover de men sen die verontwaardigd zijn, of het slachtoffer waren. Dat is puur een argument gestoeld op de vergel dingsgedachte, wraak. Een heel ge vaarlijk principe, ik weet het". De discussie over de vermeende heilzame werking van eenzame op sluiting duikt in de geschiedenis meermalen op. "In de achttiende eeuw", zegt Franke licht spottend, "zagen de hoge heren het haast als een vorm van beschaafd terugtrek ken met een goed boek. Alles beter dan tussen het andere gespuis moe ten zitten. Dat verklaart waarom de ernst van eenzame opsluiting werd gebagatelliseerd". Walm "Beschaafd terugtrekken"? Wel nee. Franke in Twee eeuwen gevan gen"De hokken waarin deze onge- lukkigen alhier worden opgesloten, brandmerken onze stad en onteeren eene beschaafde natie. Zij zijn niet alleen bedompt, maar morsig, stin kend, duister en hoogst ongezond. Zelfs in de onbewoonde ontwaar den 'zij de onaangenaamste lucht, terwijl ons een benaauwde walm te- genstroomde uit dezulke, welke slechts door twee menschen bezet Wie toch een positief effect ver wachtte, kwam bij het bekijken van de gedetineerden wel op andere ge dachten. "Mager, bleek en dor, met ingevallen kaken, uitpuilende be traande oogen, dunne beenen, ge bogen rug en schuwen blik. Bloeij- ende als rozen traden vele den ker ker binnen. Waar is hun blos?" Twee eeuwen later is veel ten goe de vekeerd, met name onder in vloed van mensen uit gegoede krin gen die in de cel terechtkwamen, Verzetsstrijders bij voorbeeld, die tijdens de Tweede Wereldoorlog werden opgesloten en aan den lijve ondervonden wat vrijheidsbene ming inhield. Franke blijft echter van mening dat net als vroeger het leed dat ie mand wordt aangedaan door op sluiting vaak niet in verhouding Herman Franke: in die achttiende eeuw werd tenminste nagedacht over opsluiting. (foto ANP) staat tot het gepleegde misdrijf. Hij wijst op psychische problemen, hu welijken die kapot lopen, de stigma tisering van zowel de gedetineerde als zijn gezin. Franke: "De ziekmakende wer king van vrijheidsbeneming wordt steeds onder de mat geveegd. Mijn onderzoek heeft me gevoeliger ge maakt voor opmerkingen dat de straffen zwaarder zouden moeten worden. Het getuigt van politiek op portunisme dat wordt aangepast al naar gelang de hoek waaruit de wind waait. Tegenwoordig wordt alleen nog gepraat over uitbreiding; de vraag waarom je iemand opsluit komt niet meer aan de orde. Je kunt veel zeggen over vroeger!.', aldus Franke, "maar in de achttiende en negentiende eeuw werd daar enorm over nagedacht^ om de keus voor vrijheidsbeneming te kunnen rechtvaardigen. Tegenwoordig is de ideologie bij de beleidsmakers vol ledig uit de discussie verdwenen". Dat komt vooral, zo vindt Franke, doordat zoveel mensen zich met huid en haar aan het gevangeniswe zen hebben verkocht. "Een heel netwerk van deskundigen is er voor de broodwinning van afhankelijk. Die hebben er belang bij om het sys teem te handhaven en dat maakt me betrekkelijk cynisch over de toe komst". Ook bespeurt de criminoloog een neiging bij beleidsmakers om het probleem van gevangenisstraf te willen versimpelen. "Men vindt het heel vervelend als wordt gezegd dat het juist heel complex is. Er wordt met enig dédain gereageerd op des kundigen die de zaken "te ingewik keld" zouden maken. In dit no- nonsense tijdperk heeft men geen boodschap aan "zwak gelul" van mensen op de universiteiten". kracht moet worden. Eenzesde van de in totaal onge veer 7.200 tankstations kerit een jaaromzet van meer dan 1 miljoen li ter benzine. Daarvan overschrijden 500 de grenswaarde. Het benzeen gehalte in benzine verschilt van merk tot merk, maar bedraagt ge middeld 2,5 procent. Pompstations kunnen zelf voor zieningen treffen om benzinedam pen op te vangen. De totale investe ringskosten voor het aanbrengen van zogeheten damp-retoursyste- men bij de opslagtanks en gewone tanks schat het ministerie op 57 mil joen gulden. Doorberekening daar van aan de automobilist zou zo'n 0,6 cent per liter kqsten. DEN HAAG (A*NP) - De PvdA- fractie in de iSveede Kamer vindt de minimum-eisen die staatssecre taris Heerma (volkshuisvesting) stelt voor nieuwbouw van wonin gen "onder het maatschappelijk ge wenste kwaliteitsniveau". Woord voerster Van der Burg zei dat giste ren in het debat over de herziening van de Woningwet uit 1901. De regeringsfracties van CDA en PvdA hebben verder weinig kritiek op de plannen van Heerma tot mo dernisering van de Woningwet. De PvdA vindt de minimale technische eisen in het zogeheten bouwbesluit te licht, maar zal er geen halszaak van maken. Van den Burg zei giste ren wel dat "wandelend in een nieuwbouwwijk, je nu al nauwe lijks beseft of dat in Amsterdam, Enschede, Nijmegen, Zoêtermeer of Houten is". Samen met CDA-woordvoerder Van Noord stelde zij voor om ge meentebesturen het recht te geven aanvullende eisen te bedenken voor de woningbouw. "Tenslotte kan dat verstarring van het bouwbeleid, welk gevaar wel degelijk aanwezig is door de centrale bouwregelge- DEN.HAAG (ANP) - Het CDA voelt zich door een interne, ambte lijke notitie van het ministerie van wvc gesterkt in de opvatting dat strenger moet worden toegezien op overtijdbehandelingen bij zwanger schappen. De notitie circuleerde gisteren per ongeluk in de Tweede Kamer. CDA-kamerlid Laning- Boersema verwacht van staatsse cretaris Simons (wvc) op korte ter mijn "eerlijke voorlichting" over de ontstane praktijk. De Tweede Kamer behandelt over enige tijd gewoontegetrouw het verslag van de geneeskundig hoofdinspecteur van de volksge zondheid ovir de uitvoering van de abortuswetgeving, ditmaal over het jaar 1987. Bij deze gelegenheden dringen CDA en klein rechts erop aan dat de overtijdbehandeling (bij vrouwen die een een week of twee overtijd zijn) gaat vallen onder de abortuswet. Omdat dat nu niet het geval is hoeft zo'n ingreep niet plaats te heb ben in een abortus-kliniek met een vergunning. De christelijke partijen beweren dat onder het mom van een overtijdbehandeling nu gemak kelijk oudere vruchten geaborteerd kunnen worden zonder dat inspec tie en Justitie daar vat op hebben. ving, voorkomen", aldus de'PvdA- woordvoerster. D66 had gisteren nog de meeste kritiek op Heerma. De democraten zijn vooral tegen Heerma's voorne men gemeenten te verplichten aan vragen voor bouwvergunningen binnen drie maanden te behande len op straffe van automatische ver lening. Volgens D66 kan dat tot on gewenste bestuursbeslissingen lei den. Het rijk vindt bijvoorbeeld dat het uit moet zijn met de bouw van kantoren bij snelwegen. Als een ge meentebestuur juist wel kantoren toelaat aan de rand van zijn grond gebied bij een snelweg, kan het een aanvraag voor een bouwvergun ning opzettelijk traag behandelen, redeneert D66. Na drie maanden heeft de aanvrager immers automa tisch recht op een vergunning. Woordvoerster Versnel-Schmitz pleitte voor een automatische wei gering van de vergunning als de aanvraag na drie maanden nog niet zou zijn behandeld, de omgekeerde situatie dus. Zij kreeg steun van Groen Links en GPV. Of Heerma wat voor dat idee voelt, blijkt van daag als hij antwoord geeft aan de Kamer. Ter voorbereiding op het debat over het jaarverslag zou Simons schriftelijk een aantal vragen van de Kamer beantwoorden. Door een fout werd echter een ambtelijk stuk naar het Binnenhof gestuurd, waar in de staatssecretaris wordt bijge praat over de historie en actuele si tuatie rond d.e abortus-wet. Daarin staat onder meer: "Me disch gezien is tegenwoordig de conclusie onontkoombaar dat over tijdbehandeling een abortus is". Toen de abortus-wet tien jaar gele den van kracht werd bestond dat medisch inzicht nog niet. CDA en SGP grepen de fout on middellijk aan om Simons te vragen wat de status van de notitie is en snel de "echte" antwoorden op de vragen uit de Kamer openbaar te maken. Laning ziet in het stuk een bevestiging van haar waarschuwing dat de regels voor overtijdbehande lingen te ruim worden opgevat. Het CDA-kamerlid zegt onder het vorige kabinet nooit rechtstreeks antwoord te hebben gekregen op kritische vragen, omdat de abortus wetgeving en wat daarmee samen hangt een politiek omstreden zaak was tussen het CDA (met Brinkman op wvc) en de WD (met Korthals Altes op Justitie). Volgens Laning zijn die antwoorden destijds steeds "in een politieke context" gegeven. Zij gaat echter niet zover te zeggen dat de toenmalige bewindslieden haar onjuist hebben geïnformeerd. "Misschien was toen niet bekend wat nu bekend is". Het wachten is nu op de "echte antwoorden" van Simons, die vandaag worden ver wacht. De ambtelijke notitie is in middels naar hem teruggestuurd. RONSELEN De Hoge Raad moet uitmaken of Justitie op verdenking van het ronselen van stemmen bij de verkiezingen, oproepingskaar- ten met volmachten in de Brabant se gemeente Rucphen in beslag mag nemen. UTRECHT (ANP) - De Landelijke vereniging van Artsen in Dienst verband (LAD) vreest dat de schadeclaims voor medische fouten stij gen met het wegvallen van de Europese binnengrenzen in 1992. Voor zitter Levi zei dat gisteren op een LAD-vergadering. In Nederland heb ben rechters nog niet de gewoonte torenhoge schadeloosstellingen toe te kennen als een arts een fout heeft gemaakt. Maar in de buurlanden liggen de vergoedingen hoger. Volgens Levi zullen die in Nederland stijgen als de grenzen open gaan. Verzekeringsmaatschappijen spelen daarop in door hun premies voor aansprakelijkheidsverzekeringen te verhogen, aldus de LAD-voorzitter. Ook de stijging in het aantal claims dat nu al in Nederland is te constateren speelt bij die premieverhogin gen een rol. Een bankrelatie in België? Vlakbij. Geen gek idee. De zekerheid dat alles binnenkamers blijft, want uw geldzaken gaan niemand anders aan. De BBL is de tweede Belgische grootbank. Met een full-service die kan bogen op jarenlange inter nationale ervaring en dynamisch vakmanschap. Beleggen op korte of lange termijn, vermogensbeheer, een spaarrekening of gewoon een advies, onze service kent geen grenzen. Kom ons eens opzoeken. Dan merkt u meteen dat een bezoek aan België niet alleen prettig maar ook voordelig kan zijn. In de zowat 1000 BBL-Kanto ren zal men u graag alles vertellen over de voordelen van een bank rekening in België.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3