Afrika vergeten in schuldencrisis Ambtenaar moet soms ongehoorzaam zijn 'De immigratie van Russen gaat nog altijd door' Litouwse RK Kerk 'zeer teleurgesteld' in houding Westen EefTgoed zakenman kent de prijs van iZijn auto kosten I4amsteeg Auto Lease I REPORTAGE i wutiNbUAU y Mti ïyyu (Door Wim Fortuyn) LEIDEN - Ambtenaren zijn niet langer gedienstige klerken die klakkeloos, soms tegen beter weten in, doen wat hun baas zegt. De tijd van Befehl ist Befehl is voorbij. Toch kunnen ze alleen met een beroep op de vage, in theorie onbegrensde term 'gewetensbezwaren' werk weigeren of de vuile was naar buiten brengen. En dan nog lopen ze het risico van ontslag. "Het wordt tijd dat veranderende gedrag van ambtenaren in goede banen te geleiden en meer ruimte te geven aan individuele verantwoordelijkheid. Dat kan alleen als ook bepaalde vormen van ongehoorzaamheid worden aanvaard", zegtmr. Mark Bovens. Hij promoveert vandaag in Leiden op zijn onderzoek naar 'Verantwoordelijkheid en Organisatie'. Het gewicht van beambten is toege nomen, doordat rechtspersonen de plaats van gewone mensen hebben ingenomen. Betaalde je vroeger huur aan de huisbaas die zelf langs kwam; anno 1990 ben je lid van een woningbouwvereniging of huur je van een stichting. Het loonzakje heeft plaatsgemaakt voor een giro rekening en de student krijgt zijn beurs komt niet meer van pa en ma, maar van de Dienst Studiefinancie ring. Zelfs de kruidenier om de hoek is verdrongen door een onper soonlijke supermarkt, waar de klant het zelf mag uitzoeken. Personen zijn vervangen door or ganisaties, en dat roept vragen op. Wie is er verantwoordelijk of aan sprakelijk voor de schade als er bin nen die organisaties wordt gefrau deerd, geknoeid met giftig afval of gesjoemeld met subsidies? Bovens noemt dat "het probleem van de ve le handen": tal van min of meer be langrijke functionarissen hebben hun steentje bijgedragen en 'dus' is er nooit een echte, aanwijsbare schuldige. De gevolgen kunnen verstrek kend zijn, vooral bij de overheid met zijn vele vertakkingen en ver strengelingen. Adequate controle door instanties als bijvoorbeeld de Rekenkamer of het parlement is vaak moeilijk, zodat het jaren kan duren voordat de misstand wordt ontdekt. Intussen kan de strop voor het rijk of de schade aan het milieu enorm oplopen. Slavenburg's In beginsel lijkt het simpel één schuldige aan te wijzen, en wel de hoogst verantwoordelijke. De direc teur of eigenaar als het om een be drijf gaat; de minister als het een ambtelijke dienst betreft. Te sim pel. vindt Bovens. Dat gaat voorbij aan de complexiteit van veel organi saties en zal niet bijdragen aan het voorkomen van problemen. Je wijst dan een schuldige aan, louter en al leen omdat je een schuldige zoekt. "Het werkt niet. Neem Slaven burg's Bank, waar op grote schaal werd meegewerkt aan belastingont duiking. De deelname van de top viel voor de rechtbank nauwelijks te bewijzen. En neem de affaires met RSV, de Walrus, het paspoort of de bouwsubsidies. In hoeverre viel de betrokken bewindslieden daar bij persoonlijk iets te verwijten? Een minister is steeds meer een bui tenstaander, die wel de politieke Mark Bovens: "Een ambtenaar moet tegen de wens van superieuren in informatie naar buiten kunnen brengen, als daarmee kan worden voorkomen dat er overheidsgeld over de balk wordt gesmeten. verantwoordelijkheid draagt maar niet meer alles kan overzien. Dat past ook niet in deze tijd van decen tralisatie en gedelegeerde verant woordelijkheid". De klassieke loyaliteit aan de mi nister is volgens Bovens "uit oog punt van aansprakelijkheid du bieus" en kan van de moderne amb tenaar niet meer worden verlangd. Ambtenaren gaan niet, zoals vroe ger, om hun individuele verant woordelijkheid heen. "In de huidi ge praktijk leidt dat er soms toe dat ze met een beroep op hun geweten weigeren iets te doen voor de Cen trumpartij of niet mee willen wer ken aan niet-joodverklaringen of de voordeurdelersregeling". Gelegitimeerd Het probleem daarvan is dat je te pas en te onpas een beroep kan doen op gewetensnood. Je kunt er in feite alle kanten mee uit. "Het is niet toetsbaar", in het jargon van Bovens. De Leidse jurist pleit daar om voor een andere oplossing: insti tutioneel burgerschap. Het komt er op neer dat werkweigering mag als de ambtenaar in conflict dreigt te komen met algemene publieke nor- Weigeren mee te werken aan niet- joodverklaringen of het bespionne- ren van een collega zou dan zijn ge legitimeerd. Wel meewerken zou immers strijdig zijn met algemeen aanvaarde rechtsbeginselen. Ook het verdoezelen van de waarheid kan, met een beroep op de democra tische controle, reden zijn voor ambtelijke ongehoorzaamheid. Bovens herinnert in dat verband aan een geruchtmakende affaire in Engeland ten tijde van de Faldlan- doorlog, met in de hoofdrol ambte naar Clive Ponting. De Britten had den destijds de Argentijnse kruiser Belgrano tot zinken gebracht. Het ministerie van defensie rechtvaar digde dat met de bewering dat de Belgrano aanvalsplannen had, maar in werkelijkheid was de kruiser op weg naar huis. Ponting weigerde te liegen, negeerde een dienstbevel en gaf ware versie door aan een parle mentariër. Hij vocht zijn ontslag uit eindelijk met succes aan. Klokkeluiden De eigen rol van de ambtenaar moet worden erkend, zo luidt de bood schap van Bovens. Hij erkent dat daarmee het vraagstuk van de 'vele handen' niet wordt opgelost. Maar individuele aansprakelijkheid kan ambtenaren wel aanzetten tot het vroegtijdig signaleren van misstan den, zodat slepende affaires worden voorkomen en de informatiestroom wordt verbeterd. Anders gezegd: de ambtenaar moet aan de bel trekken als hij of zij ziet dat er was mis is. Eerst intern; als dat niet lukt naar buiten toe. Ook die 'klokkeluidersfunctie' kan een reden zijn voor ambtelijke ongehoorzaamheid, vindt Bovens. Hij noemt als voorbeeld het zwart boek dat ABP-beambte Hoevenagel opstelde over de misstanden bij het pensioenfonds en de rol van direc teur Masson daarin. "En Multatuli, met zijn Max Havelaar; dat was ei genlijk ook een vorm van klokkelui den". "Het moet mogelijk zijn tegen de wens van superieuren in informatie naar buiten te brengen, als daarmee bijvoorbeeld kan worden voorko men dat er overheidsgeld over de balk wordt gesmeten. Als het maar zorgvuldig gebeurt en de schade goed tegen is afgewogen". Hoop op onafhankelij ldieid gloort bij Letse gemeenschap in Nederland Als laatste van de drie Baltische staten riep het parlement van Letland deze week de onafhankelijkheid uit. De reactie van Moskou is tot nu toe onduidelijk, ook al beweert de Russische minderheid in de Oostzeerepubliek dat Moskou pal staat voor hun rechten. Bij de kleine Letse gemeenschap in Nederland gloort echter weer hoop. (Door Eric-Jan Weterings) VOORSCHOTEN - "De hele wereld was ons vergeten en ook nu komt hulp nog steeds in woorden in plaats van daden. 45 jaar lang heb ben Letten over de hele wereld ge wacht op herstel van de onafhanke lijkheid van hun vaderland. We zijn er nog lang niet, maar de hoop lijkt eindelijk een beetje reëel te wor den". Mevrouw Ahlers-Brutan uit Voorschoten is voorzitter van de bond van Letten in Nederland. Toen het Russische leger aan het einde van de Tweede Wereldoorlog de troepen van Nazi-Duitsland uit de Baltische landen verjoeg, ont vluchtte zij haar vaderland. "Mijn Daarom least hij bij Tel.071-317436 land werd voor de tweede keer door de Sovjetunie bezet en iedereen had grote angst voor de communisten. Niet voor de Russen, maar voor het systeem dat zij meebrachten". Eerder waren de Baltische landen onafhankelijk tussen 1920 en 1940. In dat laatste jaar voegden ze zich 'vrijwillig' onder Russische 'be scherming' tegen het begerig naar Oost-Europa lonkende nazi-Duits- land. Binnen enkele weken begon nen de Sovjets Letland te Russifice ren. Grote groepen Letten werden naar Siberië gedeporteerd en hun plaatsen werden ingenomen door Russische immigranten. Ook de Duitse bezetters hielden daarna fors huis, waardoor in 1945 een der de deel van de Letse bevolking was gevlucht, gedeporteerd of gesneu veld. Na de oorlog zetten de Russen hun oude politiek voort. Volgens mevrouw Ahlers is het probleem van de Russische minderheid nu dan ook een van de voornaamste re denen waarom de Letse nationalis ten veel voorzichtiger dan bijvoor beeld buurland Litouwen proberen hun onafhankelijkheid te verkrij gen. "Het succes van die politiek Mevrouw Ahlers-Brutan in de tuin Letse economie is voor 85 procent afhankelijk van Moskou en alleen daar om al moeten wij voorzichtig zijn". perste Sovjet van Letland. De nood- ting van deze Russische golf noemt zakelijke tweederde meerderheid zou zonder steun van een aantal Russische parlemetariërs niet zijn gehaald". oorlog werden de Letten tweede rangs burgers in hun eigen land. Russisch werd de officiële taal en immigranten kregen allerlei voor rechten. Zo werden soms drie Letse gezinnen in een flat geperst en kre gen de nieuwkomers goede hui- Dat de immigranten ondanks hun bevoorrechte positie toch voor een deel het Letse onafhankelijksstre- ven steunen ligt volgens mevrouw Ahlers aan de relatief hoge levens standaard. "Vooral voedsel was er altijd voldoende. Ongeveer een jaar geleden moest voor een aantal pro ducten zelfs speciale passen voor ingezetenen worden ingevoerd, om dat mensen uit andere Sovjetrepu blieken het land leegkochten". "De naar onze begrippen toch nog vrij lage levensstandaard staat nu weer onder druk. Uit recente contacten met Letland heb ik be grepen dat er in het hele land geen benzine meer is te krijgen, omdat de aanvoer uit Litouwse raffinaderijen stagneert. Daaruit blijkt wel hoe kwetsbaar onze positie is. De Letse economie is voor 85 procent afhan kelijk van Moskou en alleen daarom al moeten wij voorzichtig zijn". Boycot Het gevaar van een boycot door de Sovjets vind Ahlers (nog) niet reëel. "Voorlopig wordt er nog gepraat, zoals dat ook gebeurde voor de on afhankelijkheid werd uitgeroepen. Helemaal met lege handen staan we ook niet, want de Baltische staten exporteren veel voedsel naar de Sovjetunie. En wat gebeurt daar als het toch al kleine voedselaanbod af neemt door een Baltische tegenboy- cot? Litouwen dreigt daar al mee, maar in Letland is dat gelukkig nog niet aan de orde. Tot nu toe hebben de nationalisten met hun gematigde koers het verstandigste gedaan wat haar Voorschotense woning. "De onder de omstandigheden mogelijk is, ook al gaat je hart natuurlijk uit naar onmiddellijke en totale vrij heid". Mevrouw Ahlers hoopt dit jaar het eerst sinds acht jaar i Ahlers een eerste vereiste haar vaderland te bezoeken. "Ik Tweede-rangs r de onaf- Tot op de c om langzaam tot echte onafhanke lijkheid te komen. "Veel Russische soldaten die uit Oost-Europa moe ten vertrekken worden naar de Bal tische staten gestuurd en ook de 'g kijk daar in een mengeling spanning en hoop naar uit. Mijn laatste bezoeken verliepen in een emotionele sfeer, want het is ver schrikkelijk om te zien hoe i i vandaag stromen wone' immigratie gaat door. Maar die eens een goed leven hadden, t de Op- Russen Letland binnen. Stopzet- het probleem zit veel dieper. Na de der de dictatuur verkommeren (Door Sjaak Smakman) stroppenpotten, de terug houdendheid bij nieuwe kredieten de handel in schulden. Niet alleen de Nederlandse minister van financiën Wim Kok loopt mo menteel rond bij de IMF-vergade- ring in Washington, maar ook zijn collega van ontwikkelingssamen- alom geprezen plan waa werking Jan Pronk. Die probeert boe op het kwijtschelden daar de ministers warm te maken den werd opgeheven, voor een ongebruikelijke manier om de schuldencrisis op te lossen: kwijstschelding van schulden van de allerarmsten. Pronk is in Was hington aan het juiste adres. Want niet de bankiers, maar de ministers van Financiën hebben over hun lot het meest te zeggen. Sinds het uitbreken van de schul dencrisis in 1982 is de aandacht vóoral gericht geweest op de inter- Amerika en Azië (dat overigens v nig betalingsproblemen kent) v den bedolven onder kredieten i brek ken i den. Dat is op zich niet onbegrijpelijk, want een aantal banken heeft zoveel tegoed van ontwikkelingslanden dat het afschrijven van hun claims hen aan de rand van een faillisse ment zou brengen. Bovendien: hoe weinig ze ook terugzien van hun miljardenclaims, iets is nog altijd len. Het recept is vooral herschik king: aanpassening van de rente, uitsmeren over langere termijn of omzetting in nieuwe leningen. Kwijtschelding, zo redeneert een land als Groot-Brittannië, is alleen maar een .beloning voor slecht ge drag. Bovendien zijn veel landen bang dat met het eerste schaap het hek van de dam is. Nederland neemt in dat gezel schap een soepele houding in. Al een paar jaar geleden werd de Afri- luttele jaren volledig in elkaar zak- kaanse landen hun schulden kwijt- te. Het bruto nationaal produkt van gescholden, al ging het r Maar kwijtschelding? Vorig jaar de westerse banken, werd Afrika in de Financiële wereld al laag aange slagen en was het voor kredieten al i het ta- grotendeels aangewezen op wester- in schul- se overheden of kredietgaranties r bij ge- van rijke landen, de ban- Bestuurlijke chaos, bevolkings- gewor- groei, dalende grondstoffenprijzen, stijgende olieprijzen en droogte en andere natuurrampen zorgden er voor dat de Afrikaanse nationale bankwereld. Daar vielen méér dan niets. En wie weet, komen harde klappen toen na sommige landen nog eens boven Jan en kunnen ze meer terugbeta len dan iemand ooit had verwacht. Door de nadruk op het internatio nale bankwezen is de positie de landen beneden de Sahara (be halve Zuid-Afrika) - 450 miljoen mensen - is even groot als dat van België - 13 miljoen Mexico het ene land na het andere liet weien zijn buitenlandse schul den niet meer te kunnen betalen. Hoewel de acute crisis werd bezwo ren, is de schuld van de ontwikke lingslanden alleen maar groter ge worden. Anno 1990 bedraagt die te gen de 1300 miljard dollar, waarvan ongeveer 800 miljard aan particulie re banken en 500 miljard aan dver- heden en internationale instellin gen. Stroppenpotten De schulden zullen voor een be langrijk deel nooit worden terugbe taald. De banken beseffen dat don ders goed, gezien de opbouw van En het straatarme Afrika wordt steeds armer. Al jaren gaat er aan rente en aflossing meer naar het rij ke noorden dan er aan ontwikke lingshulp en leningen binnenkomt, nationale overheden van de rijke Geen wonder dus dat het aantal landen altijd onderbelicht geble- Afrikaanse landen dat bij de Club ven. Toch is de schuld van de ont- van Parijs - een overlegorgaan van wikkelingslanden aan rijke landen rijke landen dat onderhandelt met door hen beheerste instellingen als het IMF en de Wereldbank opge lopen van 244 miljard dollar in 1982 schuldenlanden problemen - flink is gestegen. Van twee tot drie per jaar begin jaren paar honderd miljoen gulden. Het bevindt zich in gezelschap van Frankrijk, dat de allerarmste lan den ook schulden heeft kwijtge scholden. Minister Pronk kwam vo rige week na overleg met Kok met een opmerkelijk initiatief: hij is be reid om geld van zijn eigen begro ting te gebruiken voor kwijtschel ding. Op voorwaarde en vooral in de hoop dat andere ministers van Fi nanciën en het IMF hem daarin zul len volgen. Samen met Kok bepleit Pronk in hun Financiële Washington een soepeler kwijt- scheldingsbeleid. Lukt het hem niet om wat rek in de zaak te krij- 523 miljard dollar in 1990. Het tachtig tot elf in 1987. En van de elf gen, dan kan hij het later dit jaar nog eens in Maastricht proberen. Dan organiseert Nederland op verzoek van de Wereldbank, dat vorig jaar een uiterst somber rapport over Afrika publiceerde, een tweedaagse conferentie over Afrika. zijn juist deze miljarden die de arm- sten der armen, de Afrikanen, het meest belasten. Steeds armer In de jaren zeventig, toen Latijns- Beloning Maar met de westerse ministers van Financiën is het hard onderhande- ORADEA Ds. Laszló Tökés'de motor' achter de Roemeense revolu tie, wordt door een collega gezegend als bisschop van het district Ora- dea van de Gerefomeerde (Hervormde) Kerk van Roemenië. Tökés heeft bisschop Laszló Papp opgevolgddie na de revolutie naar Frankrijk vluchtte. Papp had in verregaande mate meegewerkt aan het regime. (foto AP) Brief bisschoppen aan president Bush VILNIUS (KATHPRESS) De rooms-katholieke bisschop pen van Litouwen hebben ernstige kritiek op de houding van de westerse landen tegenover het streven naar onafhankelijk heid van hun land. Dat blijkt uit een brief van de vice-voorzitter van de bisschop penconferentie, bisschop An- tanas Vaicius van Telsiai, aan de Amerikaanse president Bush. Vaicius, die namens alle bis schoppen en de merendeels rk bevolking van Litouwen zegt te spreken, is "zeer_teleurgesteld" over het besluit van Bush geen economische sancties tegen de Sovjetunie te treffen, hoewel dat land met geweld optreedt tegen de "vreedzame, democratisch ge kozen regering van Litouwen". Vaicius wijst de angst van Bush van de hand dat partijleider Gor- batsjov door sancties het slacht offer van stalinistische krachten kan worden. "Het spook van het .stalinisme" wordt vooral ge bruikt om hét Westen te verlam men, aldus Vaicius. Tijdens een bezoek aan de Bondsrepubliek leverde hij maandag ook kritiek op de hou ding van paus Johannes Paulus -II. Deze had zondag het Litouwse streven naar onafhankelijkheid gerechtvaardigd genoemd, maar er aan toegevoegd, dat dit streven 'Met alleen een moderne dienst kom je er niet' ZEIST (ANP) - De achteruit gang van het kerkelijk leven mag zeker niet alleen worden toege schreven aan eventuele gebrek kigheid in de liturgie. De oorzaak hiervoor ligt veel dieper, namelijk in de cultuurcrisis van deze tijd. Dit zei dr. M.J.G.. van der Vel den, hervormd kerkelijk hoogle raar te Utrecht, gisteren te Zeist op de jaarvergadering van de Confessionele Vereniging in de Hervormde Kerk. "De gedachte dat we alleen met een vernieuwde liturgie en een ei gentijdse prediking de heden daagse mens en in het bijzonder de jeugd weer naar de kerk krij gen, is een ontkenning van de si tuatie waarin de kerk verkeert". Liturgievernieuwing die met dit oogmerk tot stand komt, moet volgens Van der Velden wel op een grote teleurstelling uitlopen, gezien de ernst van de crisis waar in de kerk verkeert. Helaas is dit wel de achtergrond van de meeste pogingen die in deze richting worden ondernomen, zo zei hij. Van der Velden zette zijn vraag tekens bij de vele publikaties waarin de zondagse kerkdienst "met allerlei grote woorden" het 'hart van het kerkelijk leven wordt genoemd. Volgens de hoogleraar is dit eerder een wens dan een feit. De gewone kerkgangers be leven immers nogal wat onvrede en teleurstelling aan de wekelijk se bijeenkomst. Desalniettemin vormt ook voor Van der Velden de kerkdienst het centrum van de kerkelijke ge meente. Dat betekent niet dat in dat ene zondagse uur ook alles moet en kan gebeuren. Hij pleitte voor een eenvoudige kerkdienst, die door allen goed te volgen is. "In de liturgie zijn we allemaal ge lijk". Daarmee plaatst de kerkdienst zich volgens Van der Velden bui ten of zelfs tegenover de huidige cultuur. "In de gemeenschap van de gemeente gelden niet de struc turen van de sociale werkelijk heid, die gekenmerkt wordt door ongelijkheid, autonomie, hiërar chie, door individualisme en plu raliteit. Op het moment dat we in de kerk zijn, zijn we maatschap pelijk gezien buitenstaanders, doen we iets wat maatschappelijk als volkomen irrelevant wordt ge- de hervormingen van Gorbatsjov niet in gevaar mag brengen. De paus ziet over het hoofd, dat de leiding van de Sovjetunie de dia loog met Litouwen uit de weg gaat, aldus Vaicius. Vaicius heeft waardering voor de weigering van de Verenigde Staten de "illegale bezetting en annexatie van Litouwen door de Sovjetunie in 1940 te erkennen", maar vindt het daarom des te ver ontrustender, dat het land zo aar zelt op een tijdstip waarop Litou wen zo dringend behoefte aan morele en politieke steun heeft. Het Westen brengt het onafhan kelijkheidsstreven van Litouwen geheel ten onrechte in verband met de onderhandelingen over ontwapening tussen Oost en West en de politieke overlevingskan sen van Gorbatsjov, aldus Vaici us. Gorbatsjov zit vaster in het za del dan ooit. Voor de Sovjetunie is ontwape ning "een zaak van volstrekt le vensbelang", want anders stort de economie in elkaar. Hij vreest, dat de westerse regeringen zich door hun angst laten verleiden tot beslissingen die de Sovjetrege ring tot verdere agressie tegen Li touwen aanspoort. Vaicius beklemtoont, dat het Litouwse volk geen militaire steun van de Verenigde Staten verwacht. Het wil alleen morele en politieke stëun. Vaicius wil snel tot open gesprekken met de Verenigde Staten komen over de agressie van de Sovjetunie. Blanke kerken in Zuid-Afrika willen gesprek De Klerk JOHANNESBURG (ANP) - Een aantal kerken die niet bij de Zuid- afrikaanse Raad van Kerken zijn aangesloten, heeft besloten de voorbereiding van een conferen tie met president De Klerk voort te zetten. Tot deze kerken behoren de drie blanke kerken: de Neder duitse Gereformeerde Kerk (1,5 miljoen leden), de Nederduitsche Hervormde Kerk (250.000 leden) en de Gereformeerde Kerk in Afrika (100.000 leden). Twee weken geleden liet de Raad van Kerken weten de uitno diging van De Klerk voor een ge zamenlijke conferentie af te wij zen. De Raad meent dat zo'n con ferentie de verhouding tussen kerk en staat zou verdoezelen. Eerst willen de kerken hun eigen meningsverschillen over apart heid uit de weg ruimen. CGB. Het Confessionaal Gere formeerd Beraad (CGB) in de Ge reformeerde Kerken zal zich eind deze week beraden over de vraag of hij van een bezinningsorgani- satie tot een modaliteit omge vormd wil worden. Het CGB ziet hierin als voordeel dat men zo een duidelijker status en een eigen predikantsplaatsen kan krijgen. Overigens is de vorming van modaliteiten in de gereformeerde lijn hoogst ongebruikelijk. Het CGB telt zo'n vierduizend leden en heeft te kampen met een stabi lisering van de groei. Beroepingswerk Hervormde Kerk: bedankt voor Has selt (toez.) dr. P. Vermeer Kesterei», voor Hoogeveen J. B. Beijer Colijns- Gercformccrdc Kerken: beroepen te Almkerk H. van Heijst Soest. Gcref. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Ocgstgcest drs. J. B. de Rijke kand. Duiven. GEESTELIJK LEVEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2