Muurschilderingen uit tweede eeuw in Alphen Toch gebouw voor FNV op terrein DOSR in Alkemade Acht gewonden bij botsing tussen bus en vrachtwagen Gemeente wil Melkert dwingen Zijlpoort flink op te knappen WOENSDAG 9 MEI 1990 LEIDEN De Zijlpoort verkeert in slechte staat van onderhoud. De Monumentenwacht Zuid-Holland heeft een groot aantal onderhouds- gebreken aan de poort geconsta teerd. Onder meer is door een aan rijding enkele jaren geleden een 'steunbeer' beschadigd, die nog steeds niet is hersteld. De gemeente heeft overwogen om de eigenaar, de zakenman J. Melkert, te dwingen de poort op te knappen. Dit is mogelijk volgens de Monumentenwet. Voorlopig is ech- Opvallende vondst van nieuwe werkgroep ALPHEN AAN DEN RIJN - Een nieuwe oudheidkun- dige werkgroep heeft 'unie- i ke vondsten' uit de Romein- se tijd gedaan op het afge- graven terrein langs de Eu ropasingel en het Molen- vlietpad in Alphen aan den Rijn. De groep noemt zich i Bodemonderzoek Alphen (BOA) en is mede opgericht i door de bekende Alphense amateur-archeoloog E. van der Most. Hij heeft uit de grond Romeins stucwerk met muurschilderingen op gediept. "Het gaat om kleine stukjes van vijf- tien tot twintig vierkante centime- r ter. Er zijn heel duidelijk lijnen en gpkleurde vlakken op te onder scheiden. Momenteel houd ik de stukjes nat, want anders worden de kleuren meteen flets. Zelf denk ik dat het gaat om aardewerk uit de tweede eeuw na Christus. Slechts één keer eerder heb ik iets derge lijks gevonden in Alphen. Dat was op de plek waar nu het gezinsver vangend tehuis Dukdalf staat. De vondst wijst op de aanwezigheid van een vermogend figuur die net buiten het castellum heeft ge woond. Waarschijnlijk in een villa of zo". Van der Most graaft reeds twintig jaar de Alphense bodem af. Dat deed hij tot voor kort als lid van de Archeologische Werkgemeenschap Nederland (AWN). Maar sinds de AWN Van der Most heeft beschul digd van eigenmachtig optreden en schatgraverij heeft hij bedankt voor zijn lidmaatschap. De BOA is het antwoord op zijn onenigheid met de AWN en zijn streven de werkge meenschap voortdurend een stap voor te zijn. Verwijt "En dat zal mij altijd lukken. Mijn verwijt naar de AWN is namelijk dat zij veel te weinig aan veldverken- ning doen. Ook hier is dat weer niet gebeurd. Helaas heeft de BOA nog geen opgravingsbevoegdheid en mogen wij slechts waarnemingen verrichten. Ik zal de vondsten dan ook moeten aangeven bij de provin ciaal archeoloog, daartoe ben ik wettelijk verplicht. Hij zal dan be slissen wat verder gaat gebeuren. Misschien dat de AWN dan wel wordt uitgekozen om zich verder te storten op het terrein. Natuurlijk zou ik dat jammer vinden, maar wat moet ik? Als ik het niet meld gaat dit stukje historie verloren en dat zou ik niet over mijn hart kunnen verkrijgen", aldus Van der Most. Voorlopig is de BOA nog een werkgroep die zich heeft afgesplitst van de archeologische werkgemee- schap. Volgens Van der Most heb ben zich zo'n vijftien mensen aange sloten bij de BOA: "Later worden we wellicht een stichting of vereni ging, dat maakt mij niet zoveel uit. In elk geval zijn wij actieve archeo logen uit Alphen en omgeving die zich niet langer geroepen voelen om bij de AWN te horen". Gelaten Voorzitter D. van der Kooij van de AWN reageert gelaten op de komst van de BOA: "Dergelijke afsplitsin gen zijn er altijd wel op een of ande re grond. Ik hoor daar heus niet van op. Zelf heb ik niet de indruk dat de AWN verdeeld is. De BOA zal zich zelf moeten waarmaken". De leden van de AWN hebben volgens Van der Kooij ook al geke ken op het terrein bij het Molen- vlietpad waar een hoofdweg naar de woonwijk Kerk en Zanen wordt aangelegd. "Maar ik heb vooralsnog niets van hun resultaten vernomen. Onze aandacht is vooral ook op an dere plaatsen gevestigd. Ook in Al phen ja, maar het is nog te vroeg om al concrete plekken aan te wijzen". ALKEMADE - De voetbalvereni ging DOSR in Roelofarendsveen blijft zich tot het uiterste verzetten tegen het plan van de gemeente Alkemade om op het parkeerterrein bij het sportcomplex een nieuw clubgebouwtje voor de plaatselijke FNV-afdeling te laten bouwen. Dat betoogde DOSR-voorzitter H. de Haan gisteravond ten overstaan van de leden van de commissie ruimtelijke ordening die zich moes ten buigen over het door de voetbal club ingediende bezwaarschrift. Na beraad achter gesloten deuren advi seerde een meerderheid van de commissie de bezwaren van DOSR ongegrond te verklaren. Aan B en W werd geadviseerd een verklaring van geen bezwaar voor de bouw bij de provincie aan te vragen. De argu menten van DOSR waren volgens de commissieleden niet steekhou dend. Volgens De Haan kan het voet- /fietspad waarop het gebouwtje wordt geplaatst niet zo maar aan de openbare weg worden onttrokken. "Op grond van de wegenwet is hier toe een speciale procedure nodig. In dat kader wordt de onttrekking door ons bestreden", aldus De Haan. Volgens de commissieleden wordt het fietspad omgelegd en ver dwijnt het niet. belgd over de wijze waarop de ge meente het overleg met haar heeft gevoerd. "Tot het moment van pu blicatie van de voorgenomen afgifte van de bouwvergunning is slechts via de media vernomen dat een voorbereidingsbesluit werd geno men en een krediet werd gevraagd". Een stelling die door waarnemend voorzitter A. Meerburg werd bestre den: "U suggereert dat DOSR syste matisch is genegeerd maar dat is niet het geval. Er is wel degelijk contact geweest". De oplossing die de gemeente voor de FNV heeft bedacht, vindt DOSR echter een volstrekt wille keurige. De Haan: "Een die met ste- debouwkunde niets van doen heeft". FNV-voorzitter H. van der Zwet gaf aan dat een gecombineer de bouw met het jongerencentrum Splotsz aan de westzijde van de par keerplaats voor hen geen voorkeur heeft. "We zitten niet graag naast Splotsz, u weet wat daar gebeurt". Wat DOSR betreft, kan beter wor den gebouwd aan de noordzijde van het parkeerterrein. Dit in verband met veiligheid, toegankelijkheid en een grotere bruikbaarheid van het parkeerterrein. Dit alternatief kan nog worden onderzocht. Als het tot een bevredigende oplossing leidt voor alle partijen, kan het alsnog worden uitgevoerd. De vrachtauto heeft zich in de bus geboord. ALPHEN AAN DEN RIJN - Acht mensen zijn gistermiddag gewond geraakt bij een botsing tussen een vrachtauto en een lijnbus van Cen traal Nederland op het kruispunt Oostkanaalweg/Nieuwkoopseweg in Alphen. Een van hen, een 35-jari- ge inwoner uit Nieuwveen, werd bij de botsing uit de bus geslingerd en is met ernstig hoofdletsel overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis In Leiden. De botsing had plaats omstreeks kwart voor drie. De bus kwam vanaf de Nieuwkoopseweg en de 29-jarige Amsterdamse chauffeur verleende geen voorrang aan de vrachtwagen die op .de Oostkanaalweg richting Ter Aar reed. De 21-jarige bestuur der van de truck kon de bus niet meer ontwijken en reed aan de zij kant de bus in. Er waren vijftien passagiers, van wie zeven gewond raakten. Ook de vrachtwagenchauf feur liep letsel op. Op de Nieuwve- ner na konden in de loop van de avond alle gewonden na behande ling weer naar huis. De ravage op de Oostkanaalweg was groot. De cabine van de truck met aanhanger stak een meter in het bovenstel van de bus. Een takelwa gen moest er aan te pas komen om de twee gehavende voertuigen te bevrijden. Het oponthoud duurde ruim twee uur. Pseudoniem Tot mijn stomme verbazing moet ik uit deze krant van 2 mei 1990 verne men dat mijn naam, mij meegege ven door mijn ouders bij mijn ge boorte op 2 maart 1952, een pseudo- Het betreft het artikel dat is gepu bliceerd op de pagina Leiden onder de titel 'Obstakel Witte Singel weg met dat ding'. Het zou van enig sim plisme kunnen getuigen te veron derstellen dat iedere burger 'ge woon' Jan Jansen zou moeten he ten. Amaryllis Fraai, Noordeinde 10a, 2311 CD Leiden. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Dwangsom voor pluimveebedrijf DEN HAAG - De gemeente Zoeter- woude heeft terecht een dwangsom van duizend gulden per dag opge legd aan pluimveeslachterij en -fok kerij E. den Hertog aan de Produc- tieweg. Het bedrijf voldoet volgens de gemeente niet aan de voorschrif ten van de verleende hinderwetver gunning. Het bedrijf tekende be roep aan, maar de afdeling voor ge schillen van bestuur van de Raad van State heeft de gemeente in het gelijk gesteld. De gemeente eiste de dwangsom al in 1988, omdat het bedrijf niet zou voldoen aan de in 1983 afgegeven hinderwetvergunning. De omge ving zou te veel 'stankhinder' on dervinden. Bij de behandeling van de zaak in maart stelde de gemeente vast dat het bedrijf weliswaar een aantal verplichte voorzieningen had aangebracht, maar dat niet voor af voerpijpen was gezorgd. Verzoeken om alsnog pijpen aan te brengen haalden niets uit en er zou nog steeds sprake zijn van stankover last. Ondernemer Den Hertog betoog de bij die gelegenheid dat hij in plaats van de voorgestelde verlen ging van de pijpen, een filterinstal latie had aangebracht, een mechani sche afzuiging en ventilatie. Hij zou steeds bereid zijn geweest te over leggen met de gemeente over voor zieningen. De dwangsombeschik king was dan ook 'als een donder slag bij heldere hemel' gekomen. Vogels Met een verrekijker en onopvallende kle ding kunnen vogelliefhebbers op zater dag 12 mei meedoen aan een excursie in het polderpark Cronesteyn. De aandacht gaat uit naar het waarnemen van weide-, water,- moeras- en bosvogels en een broedkolonie van blauwe reigers. De ver trektijd is 5.30 uur. Belangstellenden kunnen zich opgeven op telefoonnum mer 411315. Lentemarkt Een reuze springkussen, speelgoed kraampjes, kinderbingo en een sponsor loop zijn een greep uit de activiteiten die zaterdag 12 mei plaatsvinden op de len temarkt van basisschool De Springplank aan de Sumatrastraat. Als het weer mee werkt, duurt de markt van 10.00 tot 14.00. Bij regen wordt de markt ver plaatst naar 19 mei. Wandeling De wekelijkse wandeling van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie wordt zondag 13 mei in landgoed De Horsten in Voorschoten gehouden. De Seringen- berg staat dan waarschijnlijk in volle bloei. Er wordt om 14.00 uur verzameld aan de ingang bij de Papeweg. CDA Voorschoten: overleg met Leiden over Rij lts weg 11 VOORSCHOTEN - Burgemeester P. Cannegieter van Voorschoten en zijn Leidse ambtsgenoot C. Goe- koop moeten overleggen over Rijksweg-11-west. Dat zei de Voor- schotense CDA-fractievoorzitter W.J. Valkenburg gisteravond tij dens de raadscommissie algemene zaken. Het CDA had gemerkt dat Leiden de laatste tijd scherper stelling neemt tegén de aanleg van de weg die Voorschoten in twee stukken zou splijten en die de Leidse Ste- venshofbewoners veel overlast be zorgt. Tijdens het overleg kunnen de burgemeesters bespreken hoe beide gemeenten hun standpunten zo goed mogelijk naar voren kun nen brengen bij hogere overheden. Cannegieter nam de boodschap voor kennisgeving aan en vertelde verder dat hij een verzoek van het comité 'Rijksweg-11-west Nee!' om een onderhoud met minister van verkeer H. Maij-Weggen heeft on dersteund. Verder zal hij meedoen aan een radiodiscussie met voor- en tegenstanders die wordt uitgezon den via Omroep Rijnland. Echtparen Voor het eerst in de geschiedenis zit er een echtpaar in de Leidse gemeenteraad, zo meldde deze krant vorige week daags na de in stallatie van de nieuwe raad. Tot in het begin van de jaren tachtig was het verboden voor een echt paar om samen in de gemeente raad te zitten. Steven Blok en Pa tricia Verzantvoort (beiden D66) hebben dus de primeur. Toch is het niet voor het eerst dat een samenwonend stel in de raad zitting neemt. Tien jaar gele den, in mei 1980, werd Rene Ei kerbout lid van de gemeenteraad terwijl zijn partner, Joyce Hes, al geruime tijd deel uitmaakte van net stadsbestuur. We weten wel: je moet politici nooit aan gisteren herinneren. Dat vinden ze niet leuk. Maar, we doen het toch maar even. Tien jaar geleden was het namelijk de toenmalige D66- fractievoorzitter, Hans Glaubitz, die bezwaar maakte tegen het te gelijkertijd opereren van het (echt)paar Eikerbout/Hes in de raad. Glaubitz had zijn bezwaar zelfs onderbouwd. Hij herinnerde er aan dat kort tevoren uit de statis tieken was gebleken dat één op de twee Leidse huwelijken op den duur wordt ontbonden en "steeds vaker wordt gekozen voor die andere samenlevings vorm die de duurzaamheidsver gelijking met het huwelijk goed kan doorstaan (bedoeld werd het toentertijd zogeheten 'hokken'). Het enige verschil is dat er geen ambtenaar van de burgerlijke stand aan te pas is gekomen, wist Glaubitz. Duurzaam samenwonenden genoten toentertijd al dezelfde rechten als gehuwden (bij voor beeld bij huisvesting) en de D66- voorman meende dat daarom ook dezelfde rechtsregels van toepas sing moesten zijn. Eén van die rechtsregels was destijds ver woord in artikel 23 van de Ge meentewet. Daarin werd gesteld dat leden van de gemeenteraad niet met elkaar getrouwd moch ten zijn. Glaubitz verklaarde dat zijn fractie het dan ook zuiverder had gevonden als de PvdA'ers Ei kerbout en Hes, van wie bekend was dat ze duurzaam samen woonden, eigener beweging tot de conclusie zouden zijn geko- Het echtpaar Blok/Verzantvoort: het eerste (vorige week geïnstalleer de) echtpaar in het Leidse stadsbestuur. (foto's Wim Dijkman) men dat het beter was het raads lidmaatschap niet tegelijkertijd te vervullen. De wetgeving waarop Glaubitz doelde dateert overigens uit 1923 en kwam tot stand na de invoe ring van het vrouwenkiesrecht. Op dat tijdstip had de wetgever natuurlijk nog niet zulke gerijpte gedachten over duurzame samen levingsvormen en kennelijk be schikte het D66-raadslid daar tien jaar geleden ook nog niet over. De toenmalige voorzitter van de raad, loco-burgemeester Waal, stelde destijds al de vraag of het wel verstandig was om je bij het gelijkheidsprincipe te richten op achterhaalde voorschriften. Beter zou zijn te bevorderen dat die achterhaalde regels zouden worden aangepast. De oorsprong van die regels is immers gelegen in de zeventiende-eeuwse wijze van stadsbestuur, die was geba-^ seerd op coöptatie en familierege-* ringen. Zoals gezegd: de regels zijn inmiddels aangepast. En, kennelijk is D66 er, anno 1990, ook achter dat het in de tegen woordige politiek slechts draait om verstandshuwelijken en an dersoortige relaties. Het echtpaar Blok/Verzantvoort kan dus ge rust getrouwd en in de raad blij ven. Overigens: het toentertijd hokkende paar, Eikerbout/Hes is, na jaren duurzaam te hebben sa mengewoond, ook al weer jaren gelukkig getrouwd. Wat de poli tiek al niet voor moois teweeg kan brengen. Straatnamen De Leidse wethouder Bordewijk heeft voor het blad Binnenlands Bestuur uitgezocht hoe vaak be paalde straatnamen in Nederland voorkomen. Waar heeft die man tijd voor, zult u vragen? Wel, ken nelijk valt dat mee. Volgens zeg gen heeft Bor niet met zijn vinger tje langs de rijtjes in het postcode- bóek hoeven te lopen maar is het met behulp van het PTT-compu- terbestand tamelijk eenvoudig na gaan hoe vaak overeenkomstige straatnamen voorkomen. "Daar uit leert men veel over het Neder landse volkskarakter", verklaart Bordewijk het nut van zijn ar beid. Nederland telt in totaal 183.630 straten en 98.554 verschillende straatnamen. Even afgezien van de verschillen tussen Kerkstraat en Kerkplein blijkt de naam Kerk het meest voor te komen (1311 maal). Hieruit blijkt het christelij ke karakter van ons land. In de top 5 met lokatiegebonden straat- aanduidingen staan verder Mo len-, School-, Stations- en Dorps straten. Het lijstje straten dat is ver noemd naar leden van het Ko ninklijk Huis wordt aangevoerd door Juliana, gevolgd door Wil- helmina, Beatrix, Bernhard en Margriet. Hierbij is Bordewijk on der meer opgevallen dat de nei ging om straten naar leden van het Koninklijk Huis te vernoe men afneemt. In de Bomenbuurten komt, om onbekende redenen, de Mei- doornstraat het meest voor. Daar na volgen de Berken, Kastanje, Linden en Eiken. In de Bloemen- buurten staat de Rozenstraat aan kop. Daarna komen Acacia-, Lijs terbes-, Lelie- en Dahliastraten. De vogelbuurten worden aange voerd door de Leeuwerik (Kievit, Merel, Nachtegaal, Lijster). In de straten vernoemd naar niet-koninklijke grootheden staat Rembrandt aan kop, gevolgd door andere schilders en zeehel den. Dat zijn achtereenvolgens: De Ruyter, Hals, Doorman en Vermeer. Het lijstje politici wordt aangevoerd door Schaepman, vervolgens Thorbecke, Kuyper, Troelstra en De Savornin Loh- man. Hier valt een aantal dingen op: in de top 10 komt geen vrouw voor, de socialisten zijn onderver tegenwoordigd en de confessio nelen overheersen (vooral de AR). De rij buitenlanders wordt aan gevoerd door Beethoven en Ken nedy. Onder de categorie 'helden van onze tijd' trof Bordewijk ver der veelvuldig de namen aan van Henri Dunant, Churchill en Al- bert Schweitzer. Ooit behoorde ook Paul Kruger tot deze catego rie. Zijn "moderne tegenhangers" zijn Steve Biko, Martin Luther King en Ghandi. Weinig namen verwijzen nog naar Oost Europa. Bordewijk kon niet meer vinden dan Jan Palach en Pal Maleter. Leiden kent nog een Amalrikplaats, maar daaraan zijn geen adressen. Ook Sa- charow en Boekowski zijn zeer geschikt, meent de wethouder. "Dit lijkt me een groeisector bij uitstek". Partijen vechten ruzie verder uit ter afgezien van het sturen van een zogenaamde 'aanwijzing' aan Melkert. Wel heeft de gemeente de zakenman schriftelijk aangespoord tot het verrichten van onderhouds- werkzaam heden Deze projectontwikkelaar is in 1977 eigenaar geworden van de Zijl poort. Hij kreeg het gebouw voor een bedrag van één gulden. Hij nam daarbij de verplichting op zich om de poort op te knappen en te onder houden. Over de poort zijn sinds die tijd tal van conflicten ontstaan. Zo ver weet Melkert twee bouwbedrijven ten onrechte subsidie te hebben op gestreken voor de restauratie. Ook vond hij dat de restauratie door de bouwers slecht is uitgevoerd. Vorig jaar heeft de gemeente ge poogd de poort opnieuw in handen te krijgen. Het bedrijf van Melkert, de Nieman Holding, ging failliet en de gemeente wilde de poort uit de failliete boedel kopen. De rechter maakte echter uit dat niet de Nie man Holding, maar Melkert privé eigenaar was van de poort. Sindsdien leven de gemeente en Melkert op voet van oorlog. De za kenman kondigde aan de poort nooit en te nimmer aan de gemeente te verkopen. Omdat Melkert een erfpachtscontract heeft, kan hij nog tot 2052 over de poort beschikken. Daarnaast leven gemeente en Melkert nog in onmin over het Waardeiland. Dit villapark werd in dertijd door de Nieman Holding ontwikkeld. De openbare wegen en het groen zouden weer aan de ge meente in eigendom worden over gedragen. Met een deel van het ei land is dat echter nooit gebeurd. Daarvan is de Nieman Holding nog eigenaar. Aan onderhoud van we gen is op dat gedeelte van het eiland nooit meer iets gedaan. De jurist van de afdeling grondza ken, mr. J. Kerner, zegt dat de ge meente niet tot onderhoud over gaat voordat de grond in eigendom is overgedragen en er nog een schuld door de Nieman Holding aan de gemeente is voldaan. Kerner zegt echter dat overwogen wordt om het onderhoud toch ter hand te nemen indien de situatie van de wegen op het Waardeiland werkelijk onhoud baar wordt. Melkert heeft zich op 30 april jl. weer tot de gemeente gewend. Hij schrijft te hopen dat de komende vier jaar door het nieuwe college schoon schip wordt gemaakt. In zijn brief beschuldigt hij de ambte naren van de gemeente een zooitje te hebben gemaakt 'van deze oor spronkelijk eenvoudige zaken door invloeden die in een correcte ambtsuitvoering ten enenmale niet thuishoren'.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 18