TAD LEIDEN Eis 8 jaar cel tegen Leidse verkrachter GS Alle terrassen op dezelfde tijd dicht' Dienstverlening 150 uur voor stelende vrouwen Ook twee meisjes van 12 jaar slachtoffer Blijdschap in CDA over college- deelname CHAUFFEUR ZOEKT SNELLE LENING s LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 9 MEI 1990 Voorverkoop Madonna-concert LEIDEN - Bij de Leidse VW be gint zaterdag 12 mei de voorver koop voor het concert dat Madonna dinsdag 24 juli geeft in de Rotter damse Kuip. Belangstellenden voor kaarten moeten zich voor zaterdag melden bij de VW. Ze krijgen dan 12 i be paald tijdvak kaarten kunnen afha len. Dit systeem wordt toegepast om lange wachttijden te voorko- Opening nieuw kantoor van SKIL LEIDEN - De stichting Sociaal- Kultureel werk In Leiden (SKIL) opent donderdag 17 mei een nieuwe kantoorruimte aan de Herengracht 48. Voor deze gelegenheid is onder anderen wethouder Hettinga uitge nodigd. Hij schroeft waarschijnlijk een nieuw naambord aan de gevel. In het pand, waarin voorheen de stichting Katholiek Onderwijs was gehuisvest, werken dertien LEIDEN/DEN HAAG - Zeer mild noemde de Haagse officier van justitie. C. van Zeben, zijn eis van 150 uur dienstverlening tegen twee inwoonsters van Leiden (41 en 62 jaar oud), die vier jaar lang winkeldiefstallen pleegden in een filiaal van Albert Heijn te Leiden. De jongste verdachte nam in de periode 1985-1989 voor een be drag van naar schatting 30.000 gulden aan boodschappen mee uit het Albert- Heijnfiliaal waar haar moeder werkte als cassiere. Zij rekende dan bij haar moeder af. Deze sloeg niet alle artikelen op de kassa aan. De verdachte verklaarde dat zij in het begin alleen kleine dingen meenam. In de weken vlak voor dat de verdachte werd betrapt, ging zij dagelijks naar de winkel om een groot aantal artikelen mee te nemen. De reden hiervoor was dat haar moeder over enkele maanden met vut zou gaan. De verdachte was bezig een voor raadje aan te leggen. In het winkeïfiliaal werden vi deo-opnamen gemaakt waar door de beide verdachten uitein delijk gearresteerd konden wor den. De straf was gematigd omdat de echtgenoot van de verdachte, zodra hij op de hoogte werd ge steld van de arrestatie van zijn vrouw en schoonmoeder, stap pen ondernam om met het Albert- Heijnfiliaal tot een schadevergoe dingsregeling te komen. De advocaat van beide ver dachten voerde aan dat de twee al zwaar gestraft zijn door de schan de waarmee zij werden overla den, toen in de buurt waar zij woonden, bekend werd wat er was gebeurd. Bovendien raakte moeder haar baan, en dus ook haar recht op de vut-regeling kwijt. Politierechter R. van der Heide bestrafte de dochter op de zoals door de officier justitie was voorgesteld. Politie en directie milieu: sen. maanden met vut zou gaan. De justitie was voorgesteld. LEIDEN - De terassen in het cen trum moeten allemaal op hetzelfde tijdstip dicht. Doordeweeks om 23.00 uur en vrijdag en zaterdag om middernacht. Bedrijven buiten het centrum moeten de tafels en stoelen een uur eerder naar binnen halen. Dit voorstel maakten woordvoer ders van politie en de directie milieu gistermidag bekend tijdens een bijeenkomst van horeca-onder- nemers in In den Leidschen Salon. Ze sterven naar een uniforme rege ling om de duidelijkheid en contro lemogelijkheden te verbeteren. Al leen voor de terrassen bij de Bees tenmarkt kan mogelijk een later sluitingsuur gelden, zo menen ze. De woordvoerder van de gemeen te, J. Vellekoop, benadrukte overi gens dat nog geen defmtitieve be sluiten zijn genomen over de terras sen. "Dit zijn louter ambtelijke aan bevelingen, college en de gemeen teraad moeten er nog hun mening over geven. Daarbij kunt u er ook nog met ons over praten", hield hij de 70 aanwezigen voor. Momenteel verstrekt de gemeen te geen vergunningen meer voor terrassen. Ze treedt er echter ook niet tegen op zolang omwonenden niet klagen over overlast. Het wach ten is op een duidelijke regelgeving voor de terrassen. De nieuwe regels kunnen voor een aantal terrassen vervelende ge volgen hebben. Sommige moeten volgens Vellekoop worden ver kleind en andere dienen helemaal te verdwijnen. Wanneer de nieuwe re gelgeving er door is, kon Vellekoop gistermiddag niet zeggen. "Maar als er begin volgend jaar duidelijkheid is, vind ik het snel". Veel café-exploitanten zijn hier over ontevreden. Omdat hun buren hebben geklaagd, moeten ze vroe ger sluiten dan hun concurrenten. "Dat heeft ons de afgelopen week al duizenden guldens gekost", aldus een woordvoerder van De Droomfa- briek aan de Oude Singel. Hij pleitte voor een snelle beslissing, zodat alle terrassen binnenkort op dezelfde tijd dicht moeten. Enkele horeca-ondernemers klaagden dat ze het slachtofer zijn van een of twee notoire klagers. "Die hebben hier in de stad alles te vertellen". Vellekoop erkende dat veel rekening wordt gehouden met de belangen van omwonenden. Maar hij verwierp de zienswijze dat de gemeente een onredelijk beleid voert. "Wij weten zelf ook wel dat veel overlast niet eens uit de cafés komt, maar wordt veroorzaakt door rondtrekkende mensen. We houden daar rekening mee". Vellekoop kondigde aan dat de regels inzake geluidsoverlast nog strenger worden toegepast als de vrije sluitingstijden zijn ingevoerd. De gemeente-woordvoerder wees de ondernemers op hun verant woordelijkheid voor geluidsbe grenzing in hun bedrijf, maar ook van zijn arrestatie is hij zeer be schermd opgevoed, waardoor hij niet met beide benen in de maat- DEN HAAG/LEIDEN - Hoe "In het psychiatrisch rapport kan een man 7nieK rinen' professor nog doen geloven nffiefer TTl- het in een opwelling deed", vervolg- nieu mei oe.ae oenen in ae maai- u 2 justitie Van Ek de Van Ek zijn aanklacht. "Maar als schappij stond", citeerde zijn advo- hoefde op zijn eigen vraag u's morgens op uw bromfiets stapte caat Evers uit het psychiatrisch rap- gistermiddag geen ant- om naar u.w weI"k te gaan, had u al port. "Daarin wordt positief ovei woord te hehben Hii ei<;te de bed<>eling onderweg een meisje hem gesproken, ook op zijn werk 5 i? te verkrachten. Weloverwogen pro- zijn ze positief. Dat maakt het des te acht jaar gevangenisstraf te- beerde u uw lusten uit. Uw vriendin onbegrijpelijker dat hij op gen de 20-jarige Leidenaar, bood u thuis seksueel het normale, waanzinnige die begin dit jaar werd ont maskerd als 'een seksuele nimmer-zat'. r door r r seksfilms te kijken gen". r zij niet c u op ideeën mee wilde werken seksuele lijk". Van Ek vertelde het 'klassieke verhaal van de gehelmde man uit de krijgen In Leiden, Oegstgeest, Warmond en Voorhout maakte hij binnen een maand tien jonge vrouwen, onder wie zelfs twee meisjes van 12 jaar, slachtoffer van verkrachting, aan- bosjes 7P: s^ÓngJevooS Zwakbegaafd noemt de psychia- was een ter de Leidenaar. De geleerde sluit Afschuwe- kans op herhaling zeker niet uit. De dader zelf wel. Om daarover meer zekerheid te bosjes', die zich aan willekeurige passanten vergreep. In sommige ge- presidente De Vries vallen wachtte hij de slachtoffers antwoord op het geweid. Als hij zijn zin niet kreeg, sleurde vtu, v zette de Leidenaar hen desnoods, de keer deed hij alsofhü de weg wil- i meisje. op de keel. Jankend betuigde de dader - hij heeft alles bekend - de slachtoffers en hun familie gisteren de van de rechtszaak ii spijt: "Ik heb nooit beseft wat de ge volgen hiervan konden zijn". =^i^=pf^. het geschreeuw op de vlucht ging. ken vermoedelijk geen uitspraak doen. De verwachting is dat zij de de fiets. Een volgen- zaak terug stuurt naar de rechter- zodat een intensiever de vragen. Éénmaal achtervolgde onderzoek naar de geestelijke ge- het flatge- steldheid oonde raakte hij verricht, an nei ein- haar kwijt. Waarna de dader e uen Haag iarjCT meisie dat net laneskwa LEIDEN De Infotheek is begonnen met verbou wingswerkzaamheden. Op het bestaande pand aan de Einsteinweg worden twee verdiepingen geplaatst. De werkzaamheden zijn eind oktober afgerond. Door de uitbreiding is er straks ook ruimte in het ge- de dader kan worden bouw voor Infotheek Opleidingen, dat nu in Den Haag gevestigd. Infotheek Software, nu nog onderge- bi acht aan de Overrijn, komt eveneens naar het ge bouw aan de Einsteinweg. Als de uitbreiding is vol tooid, werken er 400 mensen bij Infotheek in Leiden. Inmiddels zijn de funderingen gelegd voor een par keergarage naast het gebouw. Deze moet plaats bieden aan 240 auto's. Ook deze garage moet eind oktober ge reed Zijn. (foto Wim Dijkman) jarig meisje dat net langskwam met een mes bedreigde. "U had steeds vreselijke plannen, die niet altijd hard over hem oordeelde, der wordt dikwijls met alle zorg ringd, maar wat gebeurt er met die jonge vrouwen? Een aantal heeft psychisch ernstige blessures opge- Hii'sDrak iof uTt v! In non Qnm micron hoKhon oon oi.tn f11-1 SPraK 101 U" U bezorgde jonge schrikkelijke momenten van angst, pijn en vernedering", aldus Van Ek. lopen. Sommigen hebben een auto moeten aanschaffen omdat ze niet meer op de fiets weg durven. Ande ren hebben werktijden veranderd om op bepaalde tijden niet meer langs de plaats des onheils te hoe: ven. Eén vrouw is psychisch een wrak, een ander moet worden bege leid als ze van de voordeur naar haar auto loopt". Strenge controle op elektriciteit bij terrassen LEIDEN - De directie milieu van de gemeente en de EWR controle ren voortaan vlak voor de 3-Octo- berfeesten alle terrassen op de deugdelijkheid van de elektrische installaties. Indien er gebreken worden ge constateerd aan de installaties wordt het terras onmiddellijk geslo ten. Dit deelden woordvoerders Scholten (EWR) en Vellekoop (milieu) gisteren mee tijdens een horeca-vergadering in In den Leids chen Salon. Beiden hebben de afgelopen ja ren regelmatig geconstateerd dat er levensgevaarlijke elektrische con structies waren aangelegd bij ter rassen. Scholten riep ondernemers op tevoren bij de EWR te praten over de plannen. "Dan kunnen we problemen voor blijven". Vrouw mishandeld LEIDEN - Een Leidse vrouw is in de nacht van maandag op dinsdag mishandeld door een bromfietser op de Houtlaan. De man sneed haar de weg af, waardoor zij moest stop pen. Vervolgens liet de man zijn ge slachtsdeel zien. Toen de vrouw de man een klap in het gezicht gaf, be gon hij haar te schoppen en te slaan. Het slachtoffer maakte haar bela ger onschadelijk door hem in het onderlichaam te trappen, waarna zij er vandoor kon gaan. Zij moest zich onder doktersbehandeling laten stellen. Vraagtekens bij lastenverhoging voor Leidenaars kende gemeente- en rijkspolitie, die in zeer korte tijd de zaak tot klaar- 1b? heid brachten. Zwakbegaafd De officier had geen behoefte een verklaring voor het gedrag. Nie- het college voor de Leidse burgers gisteravond tijdens de ledenverga- in petto heeft. Vragen over hoeveel dering in de armen. Grote tevreden- precies er nu meer betaald moet heid over de deelname van wethou- chiater niet, niemand. "Tot de dag worden kon de nieuwbakken wet- ders Walenkamp en Hettinga aan het CDA houder Walenkamp niet beant- zijn blij met deelname van hun par- woorden. De harde gegevens daar- tij aan het nieuwe college van B en over ontbreken nog. W. Desondanks zijn er de nodige Een bijna juichend CDA sloot het zorgen over de lastenverzwaring die college-akkoord 'Een nieuwe lente' het college na 16 jaar oppositie, die verhogingen van heffingen voor r ook vreugde over het bereikte de burger met een minimaal inko- Gedenksteen voor bijna onbekende Leidenaar LEIDEN - Sommige Neder landers zijn bekender in het bui tenland dan in Nederland. Dat geldt ook voor de Leidenaar Anthonie Thomas Hubertus Rouwenhorst Mulder die zijn sporen heeft achtergelaten in Ja pan. In 1848 was hij als zoon van een tabakskoopman geboren in de Haarlemmerstraat op de plaats van de huidige Hema. Gisteren onthulde burgemeester Hitoshi Yoshida van de Japanse stad Misumi daar samen met burgemeester C. Goekoop een ge denksteen. Na zijn studie aan de poly technische school in Delft ver trok Mulder in 1879 als civiel-in- genieur naar Japan om daar in dienst van de overheid rivier- werken te ontwerpen en leiding te geven over de uitvoering hier- Ook heeft hij ontwerpen ge maakt voor de verbetering van havens van steden, zoals de hoofdstad Tokyo en Misumi. Na een verblijf van elf jaar in Ja pan keerde hij terug naar Ne derland. Als woonplaats ver koos hij Den Haag boven zijn ge boortestad om vervolgens in 1897 naar Nijmegen te verhui zen. In 1901 overleed Mulder in deze stad op 52-jarige leeftijd. foto Henk Bouwman) akkoord met PvdA en Groen Links, zo bleek tijdens de vergadering, die in zeer lange tijd niet was bezocht. Walenkamp mocht aan zijn partij genoten uitleggen waar kozen voor de PvdA Links, maar vooral waarom niet Walenkamp ging met "de bestuurlijk zwak gebleken ting gelijk te stellen met dus onzekere D66 gegaan". Een groot deel avond werd besteed aan de finan ciering van de prachtige plannen van het nieuwe college. Dat was te verwachten gezien de kritiek die het CDA altijd had op vorige colle ges, wanneer geld aan nieuwe zaken werden besteed. Ex-raadslid mevrouw Hugens zei dat de angst haar om het hart sloeg bij het zien van de financiële verant woording bij de college plannen voor nieuw beleid. Behalve een flin ke belastingverhoging, komt er daarnaast nog eens een extra last den vanwege sluiting van de vuil verbranding. "Hoe kunnen we dat de Bolderweg in Almere. De bou verkopen aan de kiezer?" Zij stond die wordt uitgevoerd in opracht van in die kritiek niet alleen. Zorgen wa- de Amsterdamse Basement Hol- ren er ook voor de gevolgen van al ding, is inmiddels gestart. daarbuiten. "U moet ook zorgen voor orde op straat". Als mogelijke oplossing noemde hij de aanstelling van portiers. Vellekoop kondigde aan dat in de toekomst bedrijven zelfs kunnen worden gesloten in dien politie of gemeente-ambtena ren zelf geregeld overtredingen hebben geconstateerd. De politie krijgt hiertoe binnen kort de beschikking over eigen ge- luidsmetingsapparatuur, waarmee exact het aantal decibels kan wor den gemeten. Daarmee behoort de willekeur tot het verleden die vol gens politiewoordvoerder J. Olde Juninck nu nog bestaat. "De ene agent vindt muziek eerder hinder lijk dan de andere. Nu krijgen ze al lemaal een apparaat dat uiterst ob jectief aangeeft of het geluidsvolu me te groot is of niet". De belangenvereniging Horeca Nederland, die de bijeenkomst or ganiseerde, riep de Leidse onderne mers op zich te organiseren in een 'Initiatiefgroep Horeca'. Die moet de belangen van de expoloitanten behartigen in overleg met de ge meente. De aanwezigen werd ge vraagd zich schriftelijk op te geven om zitting te nemen in deze organi satie. Lezers Schrijven Meeuwen Na al het geschrijf over overlast van meeuwen in de Rooseveltstraat zou ik graag het volgende zeggen. Overdag wordt deze buurt van 7.00 tot 19.00 uur of langer nog steeds gehinderd door geluids- en stofoverlast die de Leidse Beton Centrale in de huidige zwaar verou derde vorm nog steeds veroorzaakt. Op de nieuwe lokatie gaat anders gewerkt worden, zonder overlast en dat is maar goed ook. Het overslag bedrijf en de firma Fontein vullen de ellende alleen maar aan. Sinds het Lammenschansplein is omgetoverd in een verkeersplein is het verkeer enorm toegenomen, wat veel onrust veroorzaakt. Als dan je nachtrust ook nog wordt ver stoord door vogelgeschn niet vrolijker, toch eens aan denken. Dieren in het algemeen aar laat niet een straat, dat wordt maakt dat de r Laten de i die andere me verschaffen onl veel vreugde, leeuw los in u overlast! Dierenliefde mag nooit worden bedreven ten koste van mensen. Dan zijn we op de verkeerde weg. ook al bewonder ik vaak de sierlijke vlucht en de prachtige kraaloogjes Nederland is knap genoeg om an dere landen en volken te vertellen hoe zij moeten leven, kunnen wij dan een groepje meeuwen niet aan? Mevrouw A. v.d. Berg-Ziekman, Lammenschansplein 28, Leiden. Walenkamp meent dat de lasten- goed verzwaring niet te wijten is aan de komst van het CDA in het college. De tegenvaller van een vuilverban- ge- ding die dicht moet had elke ander Groen college ook moeten verstouwen". de slui- dijk- WD en met het veel te snel gegroei- doorbraak op landelijke schaal. Een werd precies beeld van de verhogingen de kan volgens Walenkamp pas gege ven worden na de zomer wanneer er meer cijfers bekend zijn van de op lossingen die mogelijk zijn om het leidse vuil te verwerken. Miljoenenorder voor IBB-Kondor LEIDEN - IBB-Kondor Leiden heeft een order binnengesleept van ruim 8 miljoen gulden. De onderne- 100 gulden per huishou- ming gaat een studiocomplex bou- First Floor Features Bewoonster 5beschiet9 twee agenten LEIDEN - Een bewoonster van de Vivaldistraat heeft afgelopen nacht geprobeerd twee 'indrin gers' te verjagen meteen alarm pistool. Het bleek echter niet om indringers te gaan, maar om twee agenten in burger. Die wa ren naar de woning gekomen omdat de achterdeur open zou zjjn. De politie werd gewaar schuwd omdat de bewoners af wezig zouden zijn. Twee agen ten in burger gingen poolshoog te nemen en hoorden toen zij bij de achterdeur waren twee harde schoten. Zij vroegen onmiddel lijk om assistentie. Nadat agen ten in uniform arriveerden, werd de zaak opgelost. De politie zegt dat een verkeerd adres werd opgegeven. ADVERTENTIE Hij naar de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Die biedt de beste oplossing voor persoonlijke leningen tot II.30.000,-. Vlot morde gemaakt en geheel op de persoonlijke situatie atgestemd. Bovendien is de rente laag en zijn de allossingsvoorwaarden GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300.2301EH Leiden tel. 071-254145 soepel. Bent ook op zoek naar zo'n plezierige lening? Kom gewoon even praten. Op werkdagen van 9.00-12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Bellen voor nadere informatie kan natuurlijk ook. aiiussuigsvuur STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17